Мета:
•освітня: під час виконання нестандартних завдань розповісти вихованцям
про перелітних птахів, видове різноманіття перелітних птахів рідного краю,
їхнє значення та практичну цінність у житті людини;
•розвивальна: розвивати бажання розуміти і вивчати природу, зв’язне
мовлення, спостережливість, пам'ять, увагу, логічне мислення;
•виховна: виховувати дбайливе ставлення до птахів, бажання допомагати,
ставитися до пернатих друзів бережливо; закладати основи екологічної
свідомості і культури.
Обладнання: віртуальна дошка Jamboard, анімована презентація, відео
«Весна», музика «Спів пташок», «Завірюха», картки «світлофорики», звуки
голосів дрозда, солов’я, іволги, чижа, шпака, гусей домашніх, відео-гра
«Перелітні та зимуючі птахи»
Хід заходу
Вчитель:
-Доброго дня, земле прекрасна, доброго дня, люди щасливі, доброго дня,
птахи галасливі! Теплих посмішок вам, чудового настрою, бо в нас сьогодні
весняне свято-день зустрічі птахів.
( На фоні музики діти розповідають вірші
https://www.youtube.com/watch?v=eihM5MNdylc )
Учень1. Знов починається весна –
знов починаються дива!..
То серед двору із-під снігу
раптово визирне трава,
то раптом лагідні веснянки
засіють щоки та носи,
чи розщебечуться ще зранку
птахи на сотні голосів!
Учень 2. Йде весна-красна в зеленій хустинці.
Несе весна-красна у хустинці гостинці:
Ягнятам – травицю, гусятам – водицю,
Качатам – ряску, а малятам – ласку.
Учень 3. Доброго ранку!- травам росистим,
– Доброго ранку!- квітам барвистим,
– Доброго ранку!- сонечку ясному,
Людям усім та усьому прекрасному.
(Звук повідомлення Messenger. Вчитель зачитує вслух)
Вчитель:
-Діти, прийшло повідомлення від жителів лісу. Давайте прочитаємо його:
«В лісі сталася біда: на дерева хтось напада.
Солов’ї, шпаки, синиці вмить злетіться, як годиться.
Оголошено тривогу: «Гей, пташки, на допомогу!»
Ви скоріш до нас летіть,
Весну-красну на крилах принесіть!»
Вчитель:
-Нашим деревам треба допомога. Що будемо робити? Як їм допомогти?
(Відповіді дітей)
-Тож давайте покличемо нашу Весну, хай скоріш прийде вона.
(Діти разом кличуть Весну. Музика «Спів пташок» https://z2.fm/artist/1956705,
Відео «Весна» https://www.youtube.com/watch?v=eihM5MNdylc з’являється
Весна)
Весна:
А ось і я, Весна-красна,
Куди ступлю, сонце сяє,
Все навколо оживає.
Я пробуджую від сну
Нашу землю чарівну...
На поміч кличу я пташину,
Всю свою живу родину.
Та сьогодні біда стала..
Їх зима зачарувала.
І відправила мені смс-повідомлення
Що там, зовсім я не знаю,
З вами разом прочитаю.
(Весна відкриває повідомлення у телефоні і читає зміст)
Зміст повідомлення:
«Шановна сестронько, Весна! Тобі пишу я, люта Зима. Вірних твоїх друзів я
зачарувала, не хочу аби ти у світі панувала. Тож, якщо ти хочеш врятувати
птахів, маєш з дітлахами виконати всі мої завдання і лише тоді я подумаю,
чи буде цього року Весна, чи ні.»
Весна: Діти, ми допоможемо птахам?
Діти : Так!
Весна: А давайте спочатку покличемо Зиму аби з нею ми всі познайомились.
(Діти кличуть зиму. Музика «Завірюха» https://z2.fm/artist/1830811, виходить
Зима)
Зима:
Люта Зимонька, Зима,
Я паную не дарма
Холодом усіх укрию
Зникне геть тепла Весна! Ну що, дітки, ви готові виконати мої завдання?
Діти: Так!
Зима: Але спершу я хочу з вами познайомитись.
(Діти поділені на 2 команди)
Команда “Адреналін”
Девіз: Дуже гарний наш девіз
Зветься він “Адреналін”
З нами час ви проведете
Гарних друзів тут знайдете!
Речівка Ми скажем всі,
Ми скажем дружно:
“Хай буде мир,
Хай буде дружба!
Ми адреналінчики
Відважні та смілі
Будем старатись
У кожному ділі!”
Друга команда “Бемс”
Девіз Бойові, енергійні,
Молоді симпатичні.
Речівка Ми веселі і сміливі,
З нами завжди будем в силі!
Зима:
-Скажу чесно, не очікувала я, що ви настільки підготувалися. Але ж це тільки
початок. Я пропоную вирушити у квест-подорож. Сьогодні ви відвідаєте усі
мої зупинки, на яких продемонструєте всім свій розум, кмітливість та
спритність. На кожній зупинці після виконання завдання ви будете
отримувати пазл. Тож рушаймо!
(Весна віддає карту шляху команді №1, вона і буде їх супроводжувати. Зима
віддає карту учасникам команди № 2, під час гри Зима супроводжує команду
№2.)
Зупинка № 1 «Пташиний базар»
(Вчитель ставить питання, діти відповідають, потім з’являється малюнок
птаха на слайді презентації)
Ведуча: На цій станції ви маєте продемонструвати нам свій розум правильно
відповівши на питання:
1. Хто з птахів найважчий? (Страус – 90 кг)
2. Хто з птахів найлегший? (Колібрі -1,5-2 кг)
3. Хто з птахів найглибше пірнає? (Пінгвін – 265м)
4. Хто з птахів найбільш морозостійкий? (Качка, гуска – до 10 °С)
5. Хто з птахів неперевершений співак? (Соловей)
6. У кого з птахів найдовший дзьоб? (У пелікана – 51 см)
7. Чиє яйце найважче? (Страуса – 1500г)
8. Який птах є символом щастя? (Лелека)
9. Який птах є символом вірності і любові? (Лебідь)
10. Який птах є символом мудрості? (Сова)
Ведуча: Ви добре справилися з завданням, я віддаю вам першу частинку
пазлу.
Зупинка №2 «Звуки природи»
(Вчитель вмикає звук на слайді презентації, діти слухають і відгадують)
Ведуча: Уявіть, що ви знаходитесь у лісі. Зараз ви будете слухати звуки
природи, та вгадувати який же птах там виспівує свою пісню.
Звук № 1 (Дрізд) https://zvukipro.com/ptici/895-zvuki-drozda.html
Звук № 2 (Соловей) https://z2.fm/artist/5125731
Звук № 3 (Іволга) https://wav-
library.net/sounds/birds/ivolga_zvuk_mp3_skachat/137-1-0-5673#download-audio
Звук №4 (Чиж) https://zvukogram.com/category/zvuk-chija/
Звук № 5 (Шпак) https://zvukogram.com/category/zvuki-skvortsov/
Звук №6 (Гуси домашні) https://zvukipro.com/ptici/37-zvuki-gusey.html
Ведуча: Молодці! Ось друга частина пазлу, рушайте далі!
Зупинка №3 «Фольклорна» робота на дошці Jamboard
Ведуча: Моя станція не проста. На ній ви маєте перейти за покликанням на
дошку Jamboard і скласти частинки прислів’їв.
(Вчитель у чат відправляє покликання на дошку Jamboard. Кожна група
виконує своє завдання )
https://jamboard.google.com/d/1djL5O00qpnDT32RsE1rLP7rhUtpMPtkn1nNWnsp
VXWE/viewer?f=0
Ведуча: Яка краса! Подивіться на це диво, його зробили ви, маленькі
чарівники. Я дам вам третю частинку пазлу.
Зупинка №4 «Загадки з годівнички від господарки синички»
( На слайді презентації з’являються фото птахів, після того як діти
відгадають загадку)
Ведуча: Діти, а давайте ми з вами пограємо в гру «Загадка-відгадка». Я
загадую, ви слухаєте уважно і відгадуєте.
1. Першим я приніс весну
пробудив усе від сну.
Заспіваю під вікном,
бо зовуть мене…. (шпаком)
2. Сірі лапки, чорна шапка,
фартушок жовтенький
Голосок тоненький.
Ця пташка невеличка називається…. (синичка)
3. Цвірінькає, стрибає, чирячка шукає
хто відгадає – той молодець,
пташка сіренька зветься…..(горобець)
4. Дзьоб міцний і гострий маю,
шкідників я добуваю
вірно людям я служу,
їм дерева сторожу (дятел)
5. У ночі гуляє, у день спочиває,
має круглі очі, бачить серед ночі (сова)
6. Хто гнізда свого не має,
а яйця іншим підкидає (зозуля)
7. Чути в лісі стрекеке- всі новини знає,
бо вертлява, як той біс-весело стрибає (сорока)
8. По болоті ходить скрізь, довгі ноги, гострий ніс
Поїсти він полюбляє,
усім жабам рахунок знає (лелека)
9. Я в гаю співаю «тьох», та іще так дзвінко
Що за співанки такі, то співають … (солов'ї)
10. Швидко пташка ця літає,
безліч мушок поїдає
Над дверима гніздо будує,
тільки в нас ніколи не зимує… (ластівка)
11. Дивний ключ у небі лине,
не залізний, а пташиний
Цим ключем в весняній млі,
прилітають…(журавлі)
Ведуча: Ви такі розумники! Тримайте від мене пазл.
Зупинка № 6 «Ритмічна»
Ведуча: Діти, ми зараз пограємо у рухливу гру «Перелітні та зимуючі птахи»
Слухайте уважно завдання. https://www.youtube.com/watch?v=HqnaD8jb9dU
(Вчитель вмикає відео, розповідає правила, потім діти виконують рухи)
Ведуча: Ви добре справилися з завданням. Ось вам ще один пазл, крокуйте
далі.
Зупинка № 7 «Гра «Так чи ні?» (Додаток 1)
Ведуча: Пограємо у гру «Так чи ні?». Слухайте питання ви уважно і
«кружечки-світлофорики» піднімайте вчасно. (Вчитель ставить питання, а
діти повинні підняти зелений кружечок якщо «так» і червоний кружечок
якщо «ні». Перевірка відповіді з’являється на слайді презентації)
1.Першими до нас навесні прилітають журавлі (Ні! Шпаки)
2.Жайворонок ніколи не сідає на дерева чи кущі (Так)
3.Соловей-символ весни і відродження добра і щастя (Ні! Ластівка)
4.Найменший птах в Україні має вагу 5 грам (Так! Корольок)
5.Дятла вважають птахом-символом мудрості (Ні! Сову)
6.Шишкар вигодовує пташенят навіть взимку (Так)
7.Граки влаштовують на одному дереві по кілька гнізд (Так)
8.Лебеді білі занесені до Червоної книги України (Так)
9.Середня температура тіла у птахів 36.6 С (Ні! 42.5 С)
Ведуча: Дуже добре. Ви добре справилися із цим завданням. Я віддаю вам
пазл.
Зупинка №8 «Закодована-зачарована»
Ведуча: Вітаю вас на зупинці «Закодована-зачарована». Ви по черзі будете
перевтілюватися у птахів, а ваші однокласники за допомогою QR – кодів
будуть відгадувати про яку пташку ви розповідаєте. Отож, зустрічаємо першу
пташку.
(Всі QR –коди з’являються на слайді презентації, після того як дитина-
пташка розкаже про себе)
Дитина-Пташка №1 (Жайворонок)
- Я прилетів найпершим. Цей день 9 березня, свято Обертіння. У народі
кажуть, що в цей день пташки обертають голівки в бік батьківщини,
збираються летіти додому А я вже тут. Мій приліт говорить про прихід весни.
Гніздечко своє моститиму пізніше у густій траві. А поки що співаю у височині
свою дзвінку пісеньку, радію що повернувся додому.
Дитина-Пташка №2 (Грак)
-Майже разом із жайворонками прилітаю я. Мене називають справжнім
провісником весни. Коли ми прилітаємо, то здіймаємо такий галас, як на
українському ярмарку.Так це саме ми радіємо весні в рідному краї. Тепер уже
готуюсь гнізда мостити. Адже у мене їх не одне, а кілька. Мощу їх на деревах
із гілок.
Дитина-Пташка №3 (Шпак)
- Ми прилітаємо, коли на полях з’являються перші проталини. Перші кілька
днів літаємо зграями, шукаємо місце для житла. То ж поспішіть зробити
шпаківні і повісьте їх у своєму садку. Ви почуєте різноманітний спів і, навіть,
деякі людські слова. Так, це я можу все так робити: і співати, і говорити.
Дитина-Пташка №4 (Лелека)
- Я приношу щастя в сім'ю. В народі кажуть, що я приношу з вирію дітей.
Мене вважають символом України. Хто зруйнує моє гніздо, того жде біда.
Його будую високо на хаті, на стовпі із гілок дерев та хмизу.
Дитина-Пташка №5 (Ластівка)
- Я одна прилетіла, бо так хотіла попасти на свято. Подружки мої прилетять на
початку, або в середині квітня. Комашок ще немає. Але дятлик обіцяв, що не
залишить у біді, пригостить і мене комахами, які видовбує з-під кори дерев. Я
– символ життя, любові. Хто зруйнує моє гніздо, той залишиться без сім'ї і,
крім того, весь покриється ластовинням. А своє гніздечко ми споруджуємо під
стріхою, ліпимо його з грудочок землі та глини.
Дитина-Пташка №6 (Соловей)
- Повертаюсь я в середині квітня. Одразу ж заворожую своїм чудовим співом.
Гніздо влаштовую на землі в гущавині, або низько над землею з гілочок хмизу
і пуху. Є таке прислів’я: Не потрібна мені золота клітка, краще йому зелена
гілка. А чому? Бо я можу співати тільки на волі.
Ведуча: Ви добре справилися з завданням. Ось вам ще один пазл, крокуйте
далі.
Зупинка №9 «Служба порятунку»
Ведуча: Слухай уважно ти питання і виконуй всі завдання (у офлайн режимі)
-Якщо знаєш, що треба берегти і економити чисту воду-СПЛЕСНИ В ДОЛОНІ
-Якщо ти ніколи не залишаєш сміття в лісі, на березі річки-ТУПНИ НОГОЮ
-Якщо ти не збираєш великих букетів квітів-СПЛЕСНИ У ДОЛОНІ НАД
ГОЛОВОЮ
-Якщо ти не кидаєш папірці, сміття на вулиці-ПІДМОРГНИ
-Якщо ти хочеш більше знати про природу навколо тебе-ПІДНІМИ РУКИ
-Якщо ти любиш тварин або тобі подобаються квіти-ПОСМІХНИСЬ
-Якщо до твоєї кімнати залетів джміль бо інша комаха і ти намагаєшся
випустити, а не вбити – ЗМАХНИ РУКАМИ
- Якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватися про природу,
про все живе – ПРОСТЯГНИ РУКУ СВОЇМ ОДНОКЛАСНИКАМ
-Діти, за покликанням переходимо на Jamboard. Ваше завдання: розділити
малюнки на дві групи «Екологічні дозволяйки», «Екологічні заборони».
(Вчитель у чат надсилає покликання на дошку Jamboard)
https://jamboard.google.com/d/1djL5O00qpnDT32RsE1rLP7rhUtpMPtkn1nNWnsp
VXWE/viewer?f=2
-Наступне завдання з’єднайте знаки і їхнє значення «Лісовий етикет».
(Додаток 2)
(Діти працюють на дошці Jamboard)
https://jamboard.google.com/d/1djL5O00qpnDT32RsE1rLP7rhUtpMPtkn1nNWnsp
VXWE/viewer?f=4
Ведуча: Які ви молодці! І ви отримуєте від мене останній пазл. Всі зупинки
ви пройшли, пазли отримали, а тепер ви маєте їх скласти.
(Звучить мелодія спів пташок. Діти складають пазли «ВЕСНА» Додаток 3)
https://z2.fm/artist/1956705
Ведуча:
Задзвеніли дзвіночки,
пролилися струмочки-
це здалеку до нас весна прийшла,
подарунки щедрі для всіх принесла.
А за нею слідом птахи прилетіли-
їхні голоси, як пісня дзвеніли.
Вони співають веселу пісню,
веселу пісню про рідний край.
Для них Батьківщина-пташиний рай!
Пташкам радіють усі люди,
пташкам радіє котик Рудик.
У кожному куточку сум пропадає
і кожна людина у світі знає:
Це у нашому краї птахи прилетіли,
усі люди й тварини їх радісно зустріли!
Коли вони радісно співають-
усю природу сонну пробуджають,
усіх людей розвеселяють,
про весну красну всім розповідають.
Зима:
-Не хочеться мені вас залишати, але обіцянку маю виконати: на питання мої
правильно відповідали і пазли всі зібрали. Отож іти мені пора, а з вами буде
сестронька моя весна.
(Зима іде, Весна залишається)
Весна:
-Діти, сьогодні ми врятували наших пташок від морозу, люта зима вже йде від
нас. Чуєте? Пташки летять додому. 22 березня – Свято Сорока святих.
Вважають, що з цього дня має розпочатися справжня весна, і птахи почнуть
масово прилітати з вирію. А щоб весна була дружньою, родючою, багатою на
пташиний спів, матері за народною традицією напередодні випікали з тіста
фігурки у вигляді птахів. Їх називали «жайворонками» чи «голубами» і давали
дітям, щоб вони ходили вулицями і закликали птахів з вирію. А пташки для
вас теж підготували солодощі. На дошці Jamboard заховані.
(Діти знову працюють на дошці Jamboard, з інструментом «Ластик»)
Обираєте цукерочку і витираєте ластиком хмаринку і побажання ваше, а
тепер ходімо зустрічати наших пташок.
(Діти йдуть на вулицю і разом з вчителем вішають годівнички, закликають
пташок .)
Список використаних джерел:
1.Білорусець Є.Ш. Птахи – наші друзі. –К.: Урожай. 2003. – 272с.
2.Журнали «Початкова школа»
3. Птахи // Природа України в казках та легендах: для дітей мол. та серед.
шк. віку / ред.-уклад. О. В. Волаєвич. – Л., 2004. – С. 136-155.
4. Товстон В. У світі птахів: зоовікторина / В. Товстон. – Т.: Підруч і посіб.,
2007. – 144 с
5. Ресурси інтернету:
5.1.Український освітній портал EDUC.com.ua https://www.educ.com.ua/
5.2.Всеукраїнський портал Anelok ігри для друку https://anelok.in.ua/
5.3. Група «Творче джерело вчителя»
https://www.facebook.com/groups/348590037275089/
https://www.facebook.com/people/%D0%86%D1%80%D0%B0-
%D0%9A%D0%BE%D0%B7%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0/pfbid0Aj
6CKsrz25UfykmrEhkCwdg8nTnnN2Z9SjDb5kEeuDpKa4asJ5PcrxRMLXTzaeC
sl/
1.Не розводьте вогнище в лісі. Відпочивайте лише у спеціально відведених
лісових зонах відпочинку.
2.Не підпалюйте суху траву на полях або галявинах у лісі.
3.Не кидайте непогашені сірники або недопалки.
4.Не користуйтеся в лісі різними піротехнічними виробами: петардами,
бенгальськими вогнями, фейєрверками, «повітряними ліхтариками» тощо.
5.Не заїжджайте безпосередньо в ліс транспортними засобами. Іскри від них
можуть спричинити пожежу
6.Не залишайте на сонці пусті пляшки, залишки скла та сміття, що легко
загораються і можуть спричинити пожежу
7.Не стріляйте з вогнепальної зброї у пожежонебезпечний період.
8.Не влаштовуйте поблизу лісу різноманітні вогняні шоу.
9.Не смітіть у лісі. Після відпочинку використані пластикові пляшки,
пакети, консервні банки, скляний посуд, папір заберіть із собою та
викиньте на смітник. Хай на місці вашого відпочинку буде чисто – завтра
сюди прийдуть інші.
10.Не розбивайте скляні пляшки, ви самі та інші люди, а також лісові
тварини можуть поранитися.
11.Не ламайте гілки дерев та кущів. Це заважає рослині жити.
12.Не вирізайте на деревах надписи, типу «Тут був я». Це може призвести
до всихання дерева, заселення його паразитами.
13.Не збирайте березовий сік. Це шкодить дереву.
14. Не зривайте лісових квітів, особливо рідкісних першоцвітів – це
порушення закону. Хай гарні рослини залишаються в природі!
15.Не виривайте рослини з корінням.
16.Їстівні гриби зрізуйте обережно, щоб не пошкодити грибницю, не
руйнуйте мохового килима.
17.Не знищуйте неїстівні гриби. Для лісових мешканців – це ліки й джерела
харчування.
18.Не рубайте ялинку в лісі! Її можна придбати у лісівників, які виростили
спеціальні плантації до новорічних свят, без шкоди для лісу.
19.Не руйнуйте мурашників – вони лісові «санітари».
20.Не чіпайте плазунів, які здаються вам небезпечними, бридкими або
непотрібними. Вони – невід’ємна, важлива складова лісового середовища.
21.Не чіпайте змій. Вони можуть становити загрозу для вашого життя.
Краще обійдіть їх стороно.
22.Не ловіть диких тварин і не забирайте їх із собою додому. В неволі
тварини жити не зможуть і обов'язково загинуть.
23.Не руйнуйте пташиних гнізд.
24.Не беріть у руки пташині яйця, пташенят, звірят: людський запах
відлякує дорослих диких тварин, позбавляє малят батьківської опіки, вони
стають легкою здобиччю для хижаків.
1.Першими до нас навесні прилітають журавлі (Ні! Шпаки)
2.Жайворонок ніколи не сідає на дерева чи кущі (Так)
3.Соловей-символ весни і відродження добра і щастя (Ні! Ластівка)
4.Найменший птах в Україні має вагу 5 грам (Так! Корольок)
5.Дятла вважають птахом-символом мудрості (Ні! Сову)
6.Шишкар вигодовує пташенят навіть взимку (Так)
7.Граки влаштовують на одному дереві по кілька гнізд (Так)
8.Лебеді білі занесені до Червоної книги України (Так)
9.Середня температура тіла у птахів 36.6 С (Ні! 42.5 С)
281,23.docx

281,23.docx

  • 2.
    Мета: •освітня: під часвиконання нестандартних завдань розповісти вихованцям про перелітних птахів, видове різноманіття перелітних птахів рідного краю, їхнє значення та практичну цінність у житті людини; •розвивальна: розвивати бажання розуміти і вивчати природу, зв’язне мовлення, спостережливість, пам'ять, увагу, логічне мислення; •виховна: виховувати дбайливе ставлення до птахів, бажання допомагати, ставитися до пернатих друзів бережливо; закладати основи екологічної свідомості і культури. Обладнання: віртуальна дошка Jamboard, анімована презентація, відео «Весна», музика «Спів пташок», «Завірюха», картки «світлофорики», звуки голосів дрозда, солов’я, іволги, чижа, шпака, гусей домашніх, відео-гра «Перелітні та зимуючі птахи»
  • 3.
    Хід заходу Вчитель: -Доброго дня,земле прекрасна, доброго дня, люди щасливі, доброго дня, птахи галасливі! Теплих посмішок вам, чудового настрою, бо в нас сьогодні весняне свято-день зустрічі птахів. ( На фоні музики діти розповідають вірші https://www.youtube.com/watch?v=eihM5MNdylc ) Учень1. Знов починається весна – знов починаються дива!.. То серед двору із-під снігу раптово визирне трава, то раптом лагідні веснянки засіють щоки та носи, чи розщебечуться ще зранку птахи на сотні голосів! Учень 2. Йде весна-красна в зеленій хустинці. Несе весна-красна у хустинці гостинці: Ягнятам – травицю, гусятам – водицю, Качатам – ряску, а малятам – ласку. Учень 3. Доброго ранку!- травам росистим, – Доброго ранку!- квітам барвистим, – Доброго ранку!- сонечку ясному, Людям усім та усьому прекрасному. (Звук повідомлення Messenger. Вчитель зачитує вслух) Вчитель: -Діти, прийшло повідомлення від жителів лісу. Давайте прочитаємо його: «В лісі сталася біда: на дерева хтось напада.
  • 4.
    Солов’ї, шпаки, синицівмить злетіться, як годиться. Оголошено тривогу: «Гей, пташки, на допомогу!» Ви скоріш до нас летіть, Весну-красну на крилах принесіть!» Вчитель: -Нашим деревам треба допомога. Що будемо робити? Як їм допомогти? (Відповіді дітей) -Тож давайте покличемо нашу Весну, хай скоріш прийде вона. (Діти разом кличуть Весну. Музика «Спів пташок» https://z2.fm/artist/1956705, Відео «Весна» https://www.youtube.com/watch?v=eihM5MNdylc з’являється Весна) Весна: А ось і я, Весна-красна, Куди ступлю, сонце сяє, Все навколо оживає. Я пробуджую від сну Нашу землю чарівну... На поміч кличу я пташину, Всю свою живу родину. Та сьогодні біда стала.. Їх зима зачарувала. І відправила мені смс-повідомлення Що там, зовсім я не знаю, З вами разом прочитаю. (Весна відкриває повідомлення у телефоні і читає зміст) Зміст повідомлення: «Шановна сестронько, Весна! Тобі пишу я, люта Зима. Вірних твоїх друзів я зачарувала, не хочу аби ти у світі панувала. Тож, якщо ти хочеш врятувати птахів, маєш з дітлахами виконати всі мої завдання і лише тоді я подумаю,
  • 5.
    чи буде цьогороку Весна, чи ні.» Весна: Діти, ми допоможемо птахам? Діти : Так! Весна: А давайте спочатку покличемо Зиму аби з нею ми всі познайомились. (Діти кличуть зиму. Музика «Завірюха» https://z2.fm/artist/1830811, виходить Зима) Зима: Люта Зимонька, Зима, Я паную не дарма Холодом усіх укрию Зникне геть тепла Весна! Ну що, дітки, ви готові виконати мої завдання? Діти: Так! Зима: Але спершу я хочу з вами познайомитись. (Діти поділені на 2 команди) Команда “Адреналін” Девіз: Дуже гарний наш девіз Зветься він “Адреналін” З нами час ви проведете Гарних друзів тут знайдете! Речівка Ми скажем всі, Ми скажем дружно: “Хай буде мир, Хай буде дружба! Ми адреналінчики Відважні та смілі Будем старатись У кожному ділі!” Друга команда “Бемс” Девіз Бойові, енергійні,
  • 6.
    Молоді симпатичні. Речівка Мивеселі і сміливі, З нами завжди будем в силі! Зима: -Скажу чесно, не очікувала я, що ви настільки підготувалися. Але ж це тільки початок. Я пропоную вирушити у квест-подорож. Сьогодні ви відвідаєте усі мої зупинки, на яких продемонструєте всім свій розум, кмітливість та спритність. На кожній зупинці після виконання завдання ви будете отримувати пазл. Тож рушаймо! (Весна віддає карту шляху команді №1, вона і буде їх супроводжувати. Зима віддає карту учасникам команди № 2, під час гри Зима супроводжує команду №2.) Зупинка № 1 «Пташиний базар» (Вчитель ставить питання, діти відповідають, потім з’являється малюнок птаха на слайді презентації) Ведуча: На цій станції ви маєте продемонструвати нам свій розум правильно відповівши на питання: 1. Хто з птахів найважчий? (Страус – 90 кг) 2. Хто з птахів найлегший? (Колібрі -1,5-2 кг) 3. Хто з птахів найглибше пірнає? (Пінгвін – 265м) 4. Хто з птахів найбільш морозостійкий? (Качка, гуска – до 10 °С) 5. Хто з птахів неперевершений співак? (Соловей) 6. У кого з птахів найдовший дзьоб? (У пелікана – 51 см) 7. Чиє яйце найважче? (Страуса – 1500г) 8. Який птах є символом щастя? (Лелека) 9. Який птах є символом вірності і любові? (Лебідь) 10. Який птах є символом мудрості? (Сова)
  • 7.
    Ведуча: Ви добресправилися з завданням, я віддаю вам першу частинку пазлу. Зупинка №2 «Звуки природи» (Вчитель вмикає звук на слайді презентації, діти слухають і відгадують) Ведуча: Уявіть, що ви знаходитесь у лісі. Зараз ви будете слухати звуки природи, та вгадувати який же птах там виспівує свою пісню. Звук № 1 (Дрізд) https://zvukipro.com/ptici/895-zvuki-drozda.html Звук № 2 (Соловей) https://z2.fm/artist/5125731 Звук № 3 (Іволга) https://wav- library.net/sounds/birds/ivolga_zvuk_mp3_skachat/137-1-0-5673#download-audio Звук №4 (Чиж) https://zvukogram.com/category/zvuk-chija/ Звук № 5 (Шпак) https://zvukogram.com/category/zvuki-skvortsov/ Звук №6 (Гуси домашні) https://zvukipro.com/ptici/37-zvuki-gusey.html Ведуча: Молодці! Ось друга частина пазлу, рушайте далі! Зупинка №3 «Фольклорна» робота на дошці Jamboard Ведуча: Моя станція не проста. На ній ви маєте перейти за покликанням на дошку Jamboard і скласти частинки прислів’їв. (Вчитель у чат відправляє покликання на дошку Jamboard. Кожна група виконує своє завдання ) https://jamboard.google.com/d/1djL5O00qpnDT32RsE1rLP7rhUtpMPtkn1nNWnsp VXWE/viewer?f=0 Ведуча: Яка краса! Подивіться на це диво, його зробили ви, маленькі чарівники. Я дам вам третю частинку пазлу. Зупинка №4 «Загадки з годівнички від господарки синички» ( На слайді презентації з’являються фото птахів, після того як діти відгадають загадку) Ведуча: Діти, а давайте ми з вами пограємо в гру «Загадка-відгадка». Я загадую, ви слухаєте уважно і відгадуєте. 1. Першим я приніс весну
  • 8.
    пробудив усе відсну. Заспіваю під вікном, бо зовуть мене…. (шпаком) 2. Сірі лапки, чорна шапка, фартушок жовтенький Голосок тоненький. Ця пташка невеличка називається…. (синичка) 3. Цвірінькає, стрибає, чирячка шукає хто відгадає – той молодець, пташка сіренька зветься…..(горобець) 4. Дзьоб міцний і гострий маю, шкідників я добуваю вірно людям я служу, їм дерева сторожу (дятел) 5. У ночі гуляє, у день спочиває, має круглі очі, бачить серед ночі (сова) 6. Хто гнізда свого не має, а яйця іншим підкидає (зозуля) 7. Чути в лісі стрекеке- всі новини знає, бо вертлява, як той біс-весело стрибає (сорока) 8. По болоті ходить скрізь, довгі ноги, гострий ніс Поїсти він полюбляє, усім жабам рахунок знає (лелека) 9. Я в гаю співаю «тьох», та іще так дзвінко Що за співанки такі, то співають … (солов'ї) 10. Швидко пташка ця літає, безліч мушок поїдає Над дверима гніздо будує, тільки в нас ніколи не зимує… (ластівка)
  • 9.
    11. Дивний ключу небі лине, не залізний, а пташиний Цим ключем в весняній млі, прилітають…(журавлі) Ведуча: Ви такі розумники! Тримайте від мене пазл. Зупинка № 6 «Ритмічна» Ведуча: Діти, ми зараз пограємо у рухливу гру «Перелітні та зимуючі птахи» Слухайте уважно завдання. https://www.youtube.com/watch?v=HqnaD8jb9dU (Вчитель вмикає відео, розповідає правила, потім діти виконують рухи) Ведуча: Ви добре справилися з завданням. Ось вам ще один пазл, крокуйте далі. Зупинка № 7 «Гра «Так чи ні?» (Додаток 1) Ведуча: Пограємо у гру «Так чи ні?». Слухайте питання ви уважно і «кружечки-світлофорики» піднімайте вчасно. (Вчитель ставить питання, а діти повинні підняти зелений кружечок якщо «так» і червоний кружечок якщо «ні». Перевірка відповіді з’являється на слайді презентації) 1.Першими до нас навесні прилітають журавлі (Ні! Шпаки) 2.Жайворонок ніколи не сідає на дерева чи кущі (Так) 3.Соловей-символ весни і відродження добра і щастя (Ні! Ластівка) 4.Найменший птах в Україні має вагу 5 грам (Так! Корольок) 5.Дятла вважають птахом-символом мудрості (Ні! Сову) 6.Шишкар вигодовує пташенят навіть взимку (Так) 7.Граки влаштовують на одному дереві по кілька гнізд (Так) 8.Лебеді білі занесені до Червоної книги України (Так) 9.Середня температура тіла у птахів 36.6 С (Ні! 42.5 С)
  • 10.
    Ведуча: Дуже добре.Ви добре справилися із цим завданням. Я віддаю вам пазл. Зупинка №8 «Закодована-зачарована» Ведуча: Вітаю вас на зупинці «Закодована-зачарована». Ви по черзі будете перевтілюватися у птахів, а ваші однокласники за допомогою QR – кодів будуть відгадувати про яку пташку ви розповідаєте. Отож, зустрічаємо першу пташку. (Всі QR –коди з’являються на слайді презентації, після того як дитина- пташка розкаже про себе) Дитина-Пташка №1 (Жайворонок) - Я прилетів найпершим. Цей день 9 березня, свято Обертіння. У народі кажуть, що в цей день пташки обертають голівки в бік батьківщини, збираються летіти додому А я вже тут. Мій приліт говорить про прихід весни. Гніздечко своє моститиму пізніше у густій траві. А поки що співаю у височині свою дзвінку пісеньку, радію що повернувся додому. Дитина-Пташка №2 (Грак) -Майже разом із жайворонками прилітаю я. Мене називають справжнім провісником весни. Коли ми прилітаємо, то здіймаємо такий галас, як на українському ярмарку.Так це саме ми радіємо весні в рідному краї. Тепер уже готуюсь гнізда мостити. Адже у мене їх не одне, а кілька. Мощу їх на деревах із гілок. Дитина-Пташка №3 (Шпак) - Ми прилітаємо, коли на полях з’являються перші проталини. Перші кілька днів літаємо зграями, шукаємо місце для житла. То ж поспішіть зробити шпаківні і повісьте їх у своєму садку. Ви почуєте різноманітний спів і, навіть, деякі людські слова. Так, це я можу все так робити: і співати, і говорити.
  • 11.
    Дитина-Пташка №4 (Лелека) -Я приношу щастя в сім'ю. В народі кажуть, що я приношу з вирію дітей. Мене вважають символом України. Хто зруйнує моє гніздо, того жде біда. Його будую високо на хаті, на стовпі із гілок дерев та хмизу. Дитина-Пташка №5 (Ластівка) - Я одна прилетіла, бо так хотіла попасти на свято. Подружки мої прилетять на початку, або в середині квітня. Комашок ще немає. Але дятлик обіцяв, що не залишить у біді, пригостить і мене комахами, які видовбує з-під кори дерев. Я – символ життя, любові. Хто зруйнує моє гніздо, той залишиться без сім'ї і, крім того, весь покриється ластовинням. А своє гніздечко ми споруджуємо під стріхою, ліпимо його з грудочок землі та глини. Дитина-Пташка №6 (Соловей) - Повертаюсь я в середині квітня. Одразу ж заворожую своїм чудовим співом. Гніздо влаштовую на землі в гущавині, або низько над землею з гілочок хмизу і пуху. Є таке прислів’я: Не потрібна мені золота клітка, краще йому зелена гілка. А чому? Бо я можу співати тільки на волі. Ведуча: Ви добре справилися з завданням. Ось вам ще один пазл, крокуйте далі. Зупинка №9 «Служба порятунку» Ведуча: Слухай уважно ти питання і виконуй всі завдання (у офлайн режимі) -Якщо знаєш, що треба берегти і економити чисту воду-СПЛЕСНИ В ДОЛОНІ -Якщо ти ніколи не залишаєш сміття в лісі, на березі річки-ТУПНИ НОГОЮ -Якщо ти не збираєш великих букетів квітів-СПЛЕСНИ У ДОЛОНІ НАД ГОЛОВОЮ -Якщо ти не кидаєш папірці, сміття на вулиці-ПІДМОРГНИ -Якщо ти хочеш більше знати про природу навколо тебе-ПІДНІМИ РУКИ
  • 12.
    -Якщо ти любиштварин або тобі подобаються квіти-ПОСМІХНИСЬ -Якщо до твоєї кімнати залетів джміль бо інша комаха і ти намагаєшся випустити, а не вбити – ЗМАХНИ РУКАМИ - Якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватися про природу, про все живе – ПРОСТЯГНИ РУКУ СВОЇМ ОДНОКЛАСНИКАМ -Діти, за покликанням переходимо на Jamboard. Ваше завдання: розділити малюнки на дві групи «Екологічні дозволяйки», «Екологічні заборони». (Вчитель у чат надсилає покликання на дошку Jamboard) https://jamboard.google.com/d/1djL5O00qpnDT32RsE1rLP7rhUtpMPtkn1nNWnsp VXWE/viewer?f=2 -Наступне завдання з’єднайте знаки і їхнє значення «Лісовий етикет». (Додаток 2) (Діти працюють на дошці Jamboard) https://jamboard.google.com/d/1djL5O00qpnDT32RsE1rLP7rhUtpMPtkn1nNWnsp VXWE/viewer?f=4 Ведуча: Які ви молодці! І ви отримуєте від мене останній пазл. Всі зупинки ви пройшли, пазли отримали, а тепер ви маєте їх скласти. (Звучить мелодія спів пташок. Діти складають пазли «ВЕСНА» Додаток 3) https://z2.fm/artist/1956705 Ведуча: Задзвеніли дзвіночки, пролилися струмочки- це здалеку до нас весна прийшла, подарунки щедрі для всіх принесла. А за нею слідом птахи прилетіли- їхні голоси, як пісня дзвеніли. Вони співають веселу пісню, веселу пісню про рідний край. Для них Батьківщина-пташиний рай!
  • 13.
    Пташкам радіють усілюди, пташкам радіє котик Рудик. У кожному куточку сум пропадає і кожна людина у світі знає: Це у нашому краї птахи прилетіли, усі люди й тварини їх радісно зустріли! Коли вони радісно співають- усю природу сонну пробуджають, усіх людей розвеселяють, про весну красну всім розповідають. Зима: -Не хочеться мені вас залишати, але обіцянку маю виконати: на питання мої правильно відповідали і пазли всі зібрали. Отож іти мені пора, а з вами буде сестронька моя весна. (Зима іде, Весна залишається) Весна: -Діти, сьогодні ми врятували наших пташок від морозу, люта зима вже йде від нас. Чуєте? Пташки летять додому. 22 березня – Свято Сорока святих. Вважають, що з цього дня має розпочатися справжня весна, і птахи почнуть масово прилітати з вирію. А щоб весна була дружньою, родючою, багатою на пташиний спів, матері за народною традицією напередодні випікали з тіста фігурки у вигляді птахів. Їх називали «жайворонками» чи «голубами» і давали дітям, щоб вони ходили вулицями і закликали птахів з вирію. А пташки для вас теж підготували солодощі. На дошці Jamboard заховані. (Діти знову працюють на дошці Jamboard, з інструментом «Ластик») Обираєте цукерочку і витираєте ластиком хмаринку і побажання ваше, а тепер ходімо зустрічати наших пташок. (Діти йдуть на вулицю і разом з вчителем вішають годівнички, закликають пташок .)
  • 14.
    Список використаних джерел: 1.БілорусецьЄ.Ш. Птахи – наші друзі. –К.: Урожай. 2003. – 272с. 2.Журнали «Початкова школа» 3. Птахи // Природа України в казках та легендах: для дітей мол. та серед. шк. віку / ред.-уклад. О. В. Волаєвич. – Л., 2004. – С. 136-155. 4. Товстон В. У світі птахів: зоовікторина / В. Товстон. – Т.: Підруч і посіб., 2007. – 144 с 5. Ресурси інтернету: 5.1.Український освітній портал EDUC.com.ua https://www.educ.com.ua/ 5.2.Всеукраїнський портал Anelok ігри для друку https://anelok.in.ua/ 5.3. Група «Творче джерело вчителя» https://www.facebook.com/groups/348590037275089/ https://www.facebook.com/people/%D0%86%D1%80%D0%B0- %D0%9A%D0%BE%D0%B7%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0/pfbid0Aj 6CKsrz25UfykmrEhkCwdg8nTnnN2Z9SjDb5kEeuDpKa4asJ5PcrxRMLXTzaeC sl/
  • 16.
    1.Не розводьте вогнищев лісі. Відпочивайте лише у спеціально відведених лісових зонах відпочинку. 2.Не підпалюйте суху траву на полях або галявинах у лісі. 3.Не кидайте непогашені сірники або недопалки. 4.Не користуйтеся в лісі різними піротехнічними виробами: петардами, бенгальськими вогнями, фейєрверками, «повітряними ліхтариками» тощо. 5.Не заїжджайте безпосередньо в ліс транспортними засобами. Іскри від них можуть спричинити пожежу 6.Не залишайте на сонці пусті пляшки, залишки скла та сміття, що легко загораються і можуть спричинити пожежу 7.Не стріляйте з вогнепальної зброї у пожежонебезпечний період. 8.Не влаштовуйте поблизу лісу різноманітні вогняні шоу. 9.Не смітіть у лісі. Після відпочинку використані пластикові пляшки, пакети, консервні банки, скляний посуд, папір заберіть із собою та викиньте на смітник. Хай на місці вашого відпочинку буде чисто – завтра сюди прийдуть інші. 10.Не розбивайте скляні пляшки, ви самі та інші люди, а також лісові тварини можуть поранитися. 11.Не ламайте гілки дерев та кущів. Це заважає рослині жити. 12.Не вирізайте на деревах надписи, типу «Тут був я». Це може призвести до всихання дерева, заселення його паразитами. 13.Не збирайте березовий сік. Це шкодить дереву. 14. Не зривайте лісових квітів, особливо рідкісних першоцвітів – це порушення закону. Хай гарні рослини залишаються в природі! 15.Не виривайте рослини з корінням. 16.Їстівні гриби зрізуйте обережно, щоб не пошкодити грибницю, не руйнуйте мохового килима. 17.Не знищуйте неїстівні гриби. Для лісових мешканців – це ліки й джерела харчування. 18.Не рубайте ялинку в лісі! Її можна придбати у лісівників, які виростили спеціальні плантації до новорічних свят, без шкоди для лісу. 19.Не руйнуйте мурашників – вони лісові «санітари». 20.Не чіпайте плазунів, які здаються вам небезпечними, бридкими або непотрібними. Вони – невід’ємна, важлива складова лісового середовища. 21.Не чіпайте змій. Вони можуть становити загрозу для вашого життя. Краще обійдіть їх стороно. 22.Не ловіть диких тварин і не забирайте їх із собою додому. В неволі тварини жити не зможуть і обов'язково загинуть. 23.Не руйнуйте пташиних гнізд. 24.Не беріть у руки пташині яйця, пташенят, звірят: людський запах відлякує дорослих диких тварин, позбавляє малят батьківської опіки, вони стають легкою здобиччю для хижаків.
  • 18.
    1.Першими до наснавесні прилітають журавлі (Ні! Шпаки) 2.Жайворонок ніколи не сідає на дерева чи кущі (Так) 3.Соловей-символ весни і відродження добра і щастя (Ні! Ластівка) 4.Найменший птах в Україні має вагу 5 грам (Так! Корольок) 5.Дятла вважають птахом-символом мудрості (Ні! Сову) 6.Шишкар вигодовує пташенят навіть взимку (Так) 7.Граки влаштовують на одному дереві по кілька гнізд (Так) 8.Лебеді білі занесені до Червоної книги України (Так) 9.Середня температура тіла у птахів 36.6 С (Ні! 42.5 С)