Тварини у природі. Як розрізняють тварин. Тварини – живі організми
1. Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Управління освіти Чернігівської обласної державної адміністрації
Відділ освіти Менської райдержадміністрації
Матеріали на обласний конкурс
«Використання інформаційно-комунікативних
Технологій у навчально-виховному процесі»
в номінації – початкові класи
Підготувала
вчителів початковихкласів
Герасименко Анна Василівна
Синявська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Герасименко Анна Василівна
2011
2. Тема:Тварини у природі. Як розрізняють тварин. Тварини – живі
організми.(Слайд 1)
Мета:Формувати поняття «тварини – живі організми»;
розширитизнання учнів про те, яке значення мають тварини для життя
людей;
продовжуватинавчати учнів класифікувати предмети;
виховувати гуманне ставлення до тварин.
Обладнання:малюнки тварин, загадки, комп’ютер.
Хід уроку
І. Організаційначастина.
Вчитель:
Урок природознавства
Розпочинаємо миз вами
Гостей багато маємо
Тож дружно привітаємо
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 3-й клас.
Вчитель:Урок у нас буде незвичайний – з використанням комп’ютерів. Але
перед тим, як працювати з ними, необхідно пригадатиправила техніки
безпеки.
Працювати на комп’ютерахтільки у присутностівчителя.
На робочемісце брати найнеобхідніші речі
Вмикати і вимикати комп’ютер проводититільки з дозволувчителя
При виникненні незвичайної ситуації, негайно повідомляти вчителя.
II.Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальнеопитування.
3. Як рослинизахищаються від знищення їх тваринами і
людьми?(Мають шипи, колючки, гіркі на смак)
Як розмножуютьсяпирій, осот?(Розмножуються не тільки
насінням, ай кореневищам)
Чому деякі рослинистали рідкісними? (Осушуються болота, луки
стали дном штучних водойм, де були ліси, тепер розораніполя)
Які рослинизанесені до Червоної книги? (Конвалія, підсніжники,
рябчик, шафран, проліски)
Чому треба оберігати рослини, які не занесені до Червоної
книги? (Щоб не зникли).
ІІІ. Актуалізаціяопорних знань учнів.
А зараз подивіться на монітор комп’ютера, там будуть з’являтись загадки,
спробуймо їхрозгадати.
- Відгадайтезагадки
1. Крила є, а не літає
Ніг нема, а не наздоженеш. (риба)(Слайд 2)
2. Узимку в білому, як сніг
А в літку в сірому гуляє,
Вловить його ніхто не міг,
Тому що ноги довгімає,
Великі вуха косий зір,
Як називається цей звір? (заєць)(Слайд 3)
3. Мале, забавненьке воно і
У дворігуляє,
Або підійде під вікно
Хлібця дожидає,
Буває з дворуяк гуркне,
Шукать – його робота!
Або дивується воно, що перед ним ворота. (теля)(Слайд 4)
4. Я ловлю комах, жуків,
4. Їм біленьких черв’ячків
В теплий край я не літаю,
Під стріхою хату маю,
Цвірінь – сів на хлівець
Звуть мене… (горобець)(Слайд 5)
Про кого ці загадки? (про тварин).(Слайд 6)
IV. Повідомленнятеми уроку.
- Ми починаємо вивчати новий розділ «Тваринив природі» і сьогодніна
уроці йтиметься про тварин, про їх значення у довкіллі.
V. Поясненнянового матеріалу
1. Тваринив природі
- Майже всюди: на суші, в океані і навіть у вічних снігах водяться птахи,
змії, ящірки, комахи. Всі вониналежать до тваринного світу.
Учні розглядають малюнки із зображенням тварин. ( кішка, ластівка, бджола)
(Слайд 7)
- Кого ви бачите?
- Чим відрізняються ці тварини?
- Як вони пересуваються?
- Де живе кожна з цих тварин?
- Яке значення для людей має кішка, бджола?
Гра «Що ти знаєш про тварин?» (Слайд 8-14)
На дошці прикріплені малюнки з зображеннямитварин: кіт, кінь, ведмідь,
голуб, щука, метелик, кролик.
Учні називають тварин і розповідають про них усе, що їм відомо.
2.Як розрізняютьтварин
- Відгадайтезагадку:
Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.(ластівка)(Слайд 15)
5. Ластівка – невелика чорно-біла пташка з білими грудьми;лоб і голова
рудувато-коричневі. Довгі гострікрила пристосованідля стрімкого і
тривалого польоту. У ластівок короткіноги, тому ці птахи дуже рідко
сідають на землю. Вони невтомні трудівники. Гніздо будують із глини чи
землі, змочуючиїї слиною. За час будування гнізда, а це триває 5-10 днів,
пара птахів приносить у дзьобі350 г глини. Щоб гніздечко було міцне,
ластівки додають до глини невеликі соломинки. У серединігніздо
вимощують стеблинами трав’янистихрослин, зверху- пір’ям. Звиті
ластівками гнізда на будинку віщують щастя господарям,руйнувати їх
гріх.
У нас водяться ластівки різних видів: ластівка сільська, ластівка міська і
ластівка берегова. (Слайд 16)
Учні розглядають малюнок. Порівнюють сільську і міську ластівку.
Пояснюють, чим вони відрізняються.
Порівнюють ластівок одного виду.
Доходять висновку: ластівки одного видуміж собою подібні, а ластівка
міська відрізняється від сільської розмірами, формою хвоста,
забарвленням.
4. Запам’ятайтенародніприкмети. (Слайд 17)
Ластівки вилітають - погодуобіцяють.
Ластівка б’ється у вікно- буде звістка.
Ранні ластівки- врожайнийрік.
5. Фізкультхвилинка
У лелеки два крила
Високо літає
А карасик у ставку
Плаває, пірнає
А у мене на плечі
Примостився котик
Миє вуха, миє шийку, чеше свій животик.
6. 6. Тварини– живі організми.
- На Землі відомо близько двохмільйонів видів тварин. З них більше 50
тисяч видів живе в Україні. Тварини – частина живої природи, а значить –
живі організми. Порівняйте, які спільні ознаки у рослині тварин.(Вони
дихають, живляться, ростуть, розмножуються, вмирають.)
Але крім цих ознак, тварини мають особливіознаки, яких не мають інші
організми. Тварини бігають, стрибають, повзають, літають, плавають.
- Для чого тварини переміщуються? (Щоб знайти корм, урятуватися від
ворогів, знайти місце для розмноження,
VI. Закріпленнязнань учнів.
- Зараз перевіримо, як ви уважно сьогодніслухали. І пройдемо
тестування на комп’ютері.
1.Яка з тварин впадає в сплячку?
а) кіт; б) щука; в) ведмідь; г) лисиця; д) сорока.
2.Яка тваринка зображенана малюнку?
а) собака; б) кіт; в) кролик; г) поросятко.
3.Тварини переміщуються з одного місця в інше, щоб:
а) спати; б) прогулятися;в) знайти корм.
4. Тваринаце –
а) кіт; б) собака;в) троянда; г) мишка (комп’ютерна); д) хмарка.
5. Вкажіть правильну відповідь(свійські тварини).
а) лисиця, заєць; б) кролик, вовк; в) ведмідь, кіт; г) собака, кіт.
6. Твариниживляться:
а) снігом; б) комп’ютерами;в) рослинами, тваринами; г) водою.
7. Чим схожі тварини?
а) зубами; б) шерстю; в) поведінкою; г) кольором; д)розмірами.
8. Вона живе в селі і місті
Обіч доріг, де є гаї,
Роками не міняє місця.
Осівши, в теплії краї
7. Не кличе діток відлітати,
Абиде стане зимувати.
а) ворона;б) горобець;в)синиця; г) ластівка.
9. Ластівки мостять гнізда з …
а) глина, земля; б) пісок, крейда; в) земля, пісок.
10.Як розрізнититваринок?
а) за звуками; б) за кольором;в)за будовою;г) за зовнішнім виглядом.
VII. Домашне завдання.
- прочитатистатті «Тваринив природі», «Якрозрізняють тварин»,
«Тварини-живіорганізми»,
- Дати відповідь на запитання ( с.131-133)
VIII. Підсумок уроку.
- Доведіть,що тварини належать до живої природи.