Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Урок природознавства.
1. ТЕМА: «Різноманітність тварин у природі.»
МЕТА: формувати поняття «звірі», «птахи», «плазуни», «земноводні», «риби», «комахи»,
«черви», «молюски», «раки», «павуки»;
- розвивати вміння порівнювати, спостерігати;
- виховувати любов до природи, бажання оберігати тварин.
ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації різних тварин, малюнки дітей, таблиці.
ХІД УРОКУ
1 . Організація класу.
Вступне слово вчителя.
- Доброго дня, шановні діти, гості! Ми запрошуємо вас на урок.
Не урок , а справжнє свято,
Бо полинем у світи.
Мандруватимем завзято.
Юний друже, я і ти.
У поході будь уважним,
Добре думай, не спіши !
Знай , що вчитись завжди важко, Легше буде у житті!
2. Перевірка знань учнів.
1. Фронтальне опитування.
- Яку тему ми почали вивчати ? ( Тварини- частина живої природи. )
- Доведіть, що тварини належать до живої природи ? (Дихають, живляться,ростуть,
розмномножуються , вмирають.)
- Які особливості є у тварин ?
( Тварини переміщуються . Вони бігають,стрибають, повзають, літають, плавають.)
- Чим живляться тварини?
(Тварини живляться рослинами чи іншими тваринами.)
- Як люди використовують тварин?
( З тварин виготовляють ліки, вони дають хутро, шкіру, пір’я,є продуктами
харчування,прикрашають природу, є сировиною для промисловості, використ. у
господарстві.)
2.Розгадування кросворда «Тварини»
-Якщо ви скажете правильні відповіді на запитання кросворда,то отримаєте
назву нашого уроку. ( Тварини )
1. Смугаста кішка в лісі живе. ( Тигр)
2. 2. Герой мультфільму « Ну, постривай!» ( Вовк)
3 . Голодна- мукає, сита- жує, всім дітям молоко дає. (Корова )
4. Дуже довга в неї шия,
Ще й смугаста, як змія.
Через це через паркан
Заглядає, наче кран. ( Жирафа )
5. Герой казки І. Франка «Фарбований …» ( Лис )
6. Хто у Африці живе,
Цілий день банан жує?
Дражнить всіх мале звірятко.
Хто це, діти? … ( Мавпенятко )
7. Зубатий приятель Чебурашки. ( Крокодил )
З.Перевірка творчих завдань.
1ряд.
- Які прислів’я про тварин ви знаєте?
• Вовків боятися – то в ліс не ходить.
• Кожна лисиця свій хвостик хвалить.
• Синиця пищить – зиму віщить.
• Ластівка день починає, соловейко кінчає.
• Зимою деньок – з комарів носок.
• Бджола мала, а й та працює.
2 ряд. -А які казки про тварин ви знаєте?
- "Дружні звірі", "Лисичка-сестричка і вовк-панібрат", "Пан Коцький", "Коза-
дереза", "Цап та баран", "Солом'яний бичок", "Хитрнй півень", "Гидке каченя".
3. 3 ряд. - А які загадки про тварин підготували?
1. Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і довгий маю,
Шкідників ним здобуваю (Дятел).
2. Зубасте, сірувате,
По полю гасає,
Телят і овець шукає (Вовк).
3. Мордочка вусата,
Шубка полосата,
Часто умивається,
З водою не знається (Кіт).
4. Влітку любить полювати,
А взимку в лігві спати (Ведмідь).
5. Я веселий звірок, плиг з ялинки на дубок (Білка).
3. Актуалізація опорних знань.
- А чи всі тварини однакові ?
- Які групи тварин вам відомі ? ( Робота по таблиці. )
( Звірі, птахи, комахи, риби. )
4. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Сьогодні ми знову помандруємо до царства тварин. Ознайомимось з їх
різноманітністю у природі, навчимось розрізняти за групами. А на допомогу
нам прийде комп’ютер. Будьте уважні!
5. Вивчення нового матеріалу.
1. Перегляд фільму « Різноманітність тварин у природі».
- На які групи вчені поділили тварин ?
- Яка найчисленніша група тварин ?
4. 2. Робота в малих групах.
Клас ділиться на 6 груп. Кожна група вибирає капітана.Капітан підходить до столу
і виймає зі скриньки конверт.У конвертах- назви кожної групи.
Завдання для груп. Опрацювати відповідний текст у підручнику і підготувати
коротку доповідь за планом.
План
1. Назва групи тварин.
2. Наведи приклади.
3. Істотні ознаки цієї групи.
3. Доповідь кожної з малих груп.
1 група - « Комахи»
- Отже, комахи- це тварини, які мають 6 ніг ( 3 пари ).
2 група - « Риби»
Отже, риби – це тварини, які живуть у воді, а тіло їх вкрито лускою.
- Цікаво, що найбільшою рибою, яка живе у прісних водоймах України, вважається
сом. У 2 роки сом досягає довжини 50-60 см , а у 25 років важить
110 кг і має довжину тіла понад 3 м. У минулому вимиту і висушену шкіру
сома використовували замість скла, бо вона була прозорою і міцною.
3 група - « Земноводні»
Отже, земноводні – це тварини, які проводять деякий час у воді, а решту на суші.
А тіло вкрите м’якою, вологою шкірою.
Фізкультхвилинка
Раз,два - всі пірнають .
Три,чотири – виринають.
П'ять, шість — на воді кріпнуть крильця молоді.
Сім, вісім - що є сили всі до берега поплили.
Дев'ять, десять - обтрусились і за парти опустились.
4 група - « Плазуни»
5. Отже, плазуни – це тварини,які тягнуть своє тіло по землі і вкрите сухими лусочками.
5 група - « Птахи»
Отже, тварини, тіло яких вкрите пір’ям, називають птахами.
А чи відомо вам, що найвищий птах в Україні – сірий журавель. Зріст його
досягає 1м 20 см.
Легенда про дятла
Я розповім легенду про дятла. Одного разу на Великдень чоловік пішов до лісу зрубати
дерево. Тільки він почав рубати , як до нього прийшов старий дід і сказав: „Не рубай
дерево. Іди до дому , у тебе буде достатньо грошей , щоб купити дрова й жити без
злиднів". Чоловік так і зробив. Жив він добре, але наступного року він подумав : „Піду до
того дерева, попрошу ще грошей". Прийшов чоловік до лісу і почав рубати дерево.
Тут і з'явився старий дід. Він зрозумів, що чоловіка до лісу привела жадібність. Тоді дідусь
мовив : „За твою жадібність перетворю тебе у птаха, стукай усе життя по деревах". Так і
з'явився птах дятел.
Сюжетно-рольова гра.
Змінилось життя тварин з приходом зими. Ось яку розмову вдалося підслухати між
сорокою та ведмедем. (Діалог )
-Ей, Ведмідь, спиш чи що?
- Хррр? Заснеш з такою …Чого тобі, скрекотуха ?
- Та ось не зрозумію я, чому тебе Ведмедем звати ? Ну, заєць - біляк, ну птиця - глухар - це
зрозуміло. А от Ведмідь ... Ну що таке Ведмідь ?
- Ох-хо-хо ? Безтолкова ти птиця. „Мед-відь" - значить той, що „мед куштує". Знаю, де мед
в лісі схований, тому і ведмідь. Зрозуміло ? Ох птиця, спокою не має. Тільки сон солодкий
почав снитися, ніби в лісі дуплисте дерево, а в дуплі мед. І ніхто про те не знає, один я.
Ведмідь, знаю. І, ніби-то... Прр.хрр?
6 група – « Звірі»
Висновок : Тварини, тіло яких вкрите шерстю, називають звірами. Вони вигодовують малят
молоком (це істотні ознаки звірів).
- Лось - це великий і могутній звір на високих ногах. Висота його -2м, довжина тіла - до 3 м,
маса - до 600 кг. Щороку у листопаді - грудні лось скидає роги. У квітні - травні вони
відростають . У лосих рогів немає. Лось - малорухлива тварина, але при потребі може
6. долати великі віддалі, легко стрибати і добре плавати.
Основна їжа лося влітку - молоді гілки і листя, взимку лосі живляться гілками, корою дерев
і кущів, лишайниками, мохами, що ростуть на стовбурах дерев.
Лось - цінний мисливський звір. Він дає смачне м'ясо і велику та міцну шкіру.
Вчитель. Окремими групами тварин є черви, молюски, раки, павуки.
6. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Гра «Гармошка».
- А тепер позмагаємось, хто більше назве тварин групи.
На листку написати назву певної тварини, зігнути листок і передати наступній
парті.Завдання для трьох рядів. Перемагає той ряд, який швидко і правильно
виконав завдання.
1 ряд – звірі
2 ряд – риби
3 ряд – птахи
2. – А зараз трішки важче завдання. Впізайте по звуку або по голосу тваринку.
- До якої групи належить ця тварина ?
1. Собака. 2. Дятел. 3. Ведмідь. 3. Осел. 4.Жаба. 5. Журавлі.
6. Слон. 7. Вівця. 8. Вовк. 9. Горобці. 10. Комар. 11. Коник. 12. Джміль.
3. Метод « Прес»
- Довести, або заперечити твердження:
« Я вважаю …»
« Тому, що …»
« Отже …»
Лось, білка – це комахи. Сонечко, коник – це звірі.
Жаба, тритон – це земноводні. Крокодил, гадюка – це риби.
Сорока, зозуля – це птахи. Щука, сом – це риби.
4. « Знайди зайве слово» Собака, їжак, кіт, горобець, лисиця.
Щука, карась, ведмідь, лящ.
7. 7. Підсумок уроку.
- Ось і виконали ми з вами всі наші завдання.
- Діти, кожна людина вже змалечку повинна навчитися турбуватися про
природу. Треба завжди пам’ятати, що доля живих істот залежить від людини.
Тварини потребують дбайливого ставлення до себе і гостро відчувають
людську ласку і доброту.
- Яка група тварин вам найбільше сподобалась?
- Чому ви так вирішили ?
-Чи є у вас вдома тваринка?
- До якої групи належить?
Вчитель.
За відповіді ваші спасибі вам, діти.
Прийшов час урок завершити.
Сьогодні ми продовжили
Тваринний світ вивчати.
Як підсумок, можу
Одне лиш сказати:
Зробили багато -
Знання будете мати.
Повинні ви завжди
Урок цей пам 'ятати.
X. Домашнє завдання.
Опрацювати статті, підготувати розповідь про улюблену тварину.