49
Урок 13/13
ТЕМА. Рівняння теплового балансу. Розв’язування задач
Мета уроку: продовжити формувати в учнів навички розв’язування
задач на тепловий баланс.
Тип уроку: урок формування знань, умінь, навичок.
ХІД УРОКУ
I. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
II. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
Задача 1. У каструлю наливають дев’ять повних склянок холод-
ної води за температури 20 °C і шість повних склянок гарячої
води за температури 90 °C. Яка температура встановиться в ка-
струлі? Теплоємністю каструлі знехтуйте.
Дано:
n1 9=
n2 6=
t1 20= °C
t2 90= °C
Розв’язання
Нехай m1 — маса холодної води: m х1 9= ;
m2 — маса гарячої води: m х2 6= .
Кількість теплоти, яку отримає холодна вода:
Q cm t= −1 1( )θ .
Кількість теплоти, яку віддасть гаряча вода:
Q cm t1 2 2= −( )θ .
c x t c x t⋅ − = ⋅ −9 61 2( ) ( )θ θ ;
9 61 2( ) ( )θ θ− = −t t ;
9 9 6 61 2θ θ− = −t t ;
9 6 6 92 1θ θ+ = +t t ;
15 6 92 1θ = +t t ;
θ =
+6 9
15
2 1t t
; { }θ =
⋅ + ⋅
=
+
=
6 90 9 20
15
540 180
15
48.
[ ]θ =
° − °
= °
C C
C
1
.
Відповідь: 48 °C.θ — ?
50 Уроки фізики. 8 клас. Розділ 1. Теплові явища
Задача 2. У холодну воду масою 0,9 кг долили окріп масою
0,3 кг. Температура отриманої суміші дорівнює 40 °C. Визначте
температуру холодної води до її нагрівання. Тепловими втратами
знехтувати.
Задача 3. Металеву деталь масою 300 г нагріли в окропі, а потім
опустили у воду масою 600 г, що має температуру 22 °C. Через
певний час температура води і деталі стала дорівнювати 25 °C. Ви-
значте питому теплоємність речовини, з якої було виготовлено де-
таль. Тепловими втратами знехтувати.
III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1 [2]: повторити §§ 4, 8, 9.
2 [6]: розв’язати задачі:
1.92. У холодну воду, температура якої 10 °C і маса 300 г, опус-
кають мідний брусок, що має температуру 100 °C. До якої темпе-
ратури нагріється вода, якщо маса бруска 1 кг?
1.93. У холодну воду, температура якої 10 °C і маса 300 г, опус-
кають мідний брусок, що має температуру 100 °C. Знайдіть масу
бруска, якщо вода нагрівається до 20 °C.

Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач

  • 1.
    49 Урок 13/13 ТЕМА. Рівняннятеплового балансу. Розв’язування задач Мета уроку: продовжити формувати в учнів навички розв’язування задач на тепловий баланс. Тип уроку: урок формування знань, умінь, навичок. ХІД УРОКУ I. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ II. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК Задача 1. У каструлю наливають дев’ять повних склянок холод- ної води за температури 20 °C і шість повних склянок гарячої води за температури 90 °C. Яка температура встановиться в ка- струлі? Теплоємністю каструлі знехтуйте. Дано: n1 9= n2 6= t1 20= °C t2 90= °C Розв’язання Нехай m1 — маса холодної води: m х1 9= ; m2 — маса гарячої води: m х2 6= . Кількість теплоти, яку отримає холодна вода: Q cm t= −1 1( )θ . Кількість теплоти, яку віддасть гаряча вода: Q cm t1 2 2= −( )θ . c x t c x t⋅ − = ⋅ −9 61 2( ) ( )θ θ ; 9 61 2( ) ( )θ θ− = −t t ; 9 9 6 61 2θ θ− = −t t ; 9 6 6 92 1θ θ+ = +t t ; 15 6 92 1θ = +t t ; θ = +6 9 15 2 1t t ; { }θ = ⋅ + ⋅ = + = 6 90 9 20 15 540 180 15 48. [ ]θ = ° − ° = ° C C C 1 . Відповідь: 48 °C.θ — ?
  • 2.
    50 Уроки фізики.8 клас. Розділ 1. Теплові явища Задача 2. У холодну воду масою 0,9 кг долили окріп масою 0,3 кг. Температура отриманої суміші дорівнює 40 °C. Визначте температуру холодної води до її нагрівання. Тепловими втратами знехтувати. Задача 3. Металеву деталь масою 300 г нагріли в окропі, а потім опустили у воду масою 600 г, що має температуру 22 °C. Через певний час температура води і деталі стала дорівнювати 25 °C. Ви- значте питому теплоємність речовини, з якої було виготовлено де- таль. Тепловими втратами знехтувати. III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 1 [2]: повторити §§ 4, 8, 9. 2 [6]: розв’язати задачі: 1.92. У холодну воду, температура якої 10 °C і маса 300 г, опус- кають мідний брусок, що має температуру 100 °C. До якої темпе- ратури нагріється вода, якщо маса бруска 1 кг? 1.93. У холодну воду, температура якої 10 °C і маса 300 г, опус- кають мідний брусок, що має температуру 100 °C. Знайдіть масу бруска, якщо вода нагрівається до 20 °C.