Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робітСергій Ільчишин
Мякотіна Олена Миколаївна, Матвіюк Людмила Олександрівна, Сивак Ольга Дмитрівна, Гнатюк Анжела Георгіївна, Гораш Алла Іванівна,
СЗОШ№5, вчителі математики
Опис різних методів та засобів ІКТ, які використовуються на уроках математики в основній школі. Зокрема використання ППЗ, тестування, презентацій, використання хмарних сервісів.
Introduzione ai puntatori e ai riferimenti in C++. Viene presentato il problema dello swap, come esempio motivante per l'introduzione della semantica di riferimento. Si procede con l'introduzione del concetto di puntatore, a cui segue una spiegazione dei basilare operatori di referenziazione e dereferenziazione. Il problema dello swap viene risolto mediante puntatori. Si procede con l'introduzione dei riferimenti, come alias di variabili esistenti. Il problema dello swap viene in ultimo risolto mediante riferimenti.
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робітСергій Ільчишин
Мякотіна Олена Миколаївна, Матвіюк Людмила Олександрівна, Сивак Ольга Дмитрівна, Гнатюк Анжела Георгіївна, Гораш Алла Іванівна,
СЗОШ№5, вчителі математики
Опис різних методів та засобів ІКТ, які використовуються на уроках математики в основній школі. Зокрема використання ППЗ, тестування, презентацій, використання хмарних сервісів.
Introduzione ai puntatori e ai riferimenti in C++. Viene presentato il problema dello swap, come esempio motivante per l'introduzione della semantica di riferimento. Si procede con l'introduzione del concetto di puntatore, a cui segue una spiegazione dei basilare operatori di referenziazione e dereferenziazione. Il problema dello swap viene risolto mediante puntatori. Si procede con l'introduzione dei riferimenti, come alias di variabili esistenti. Il problema dello swap viene in ultimo risolto mediante riferimenti.
AACIMP 2010 Summer School lecture by Gennady Varlamov. "Sustainable Development" stream. "Clean Energy Production Technologies" course.
More info at http://summerschool.ssa.org.ua
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщіtetiana1958
Пропонуємо студентам Державного біотехнологічного університету активно поринути у аспекти логістики складу одягу H&M.
Метою практики є не тільки отримання теоретичних знань, а й їх застосування практично.
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...tetiana1958
29 травня 2024 року на кафедрі зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин ім. Б.М. Литвинова факультету агрономії та захисту рослин Державного біотехнологічного університету було проведено відкриту лекцію на тему «Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випробувань пестицидів: шлях до підвищення якості та надійності досліджень» від кандидата біологічних наук, виконавчого директора ГК Bionorma, директора Інституту агробіології Ірини Бровко.
Участь у заході взяли понад 70 студентів та аспірантів спеціальностей 202, 201 та 203, а також викладачі факультету та фахівці із виробництва. Тема лекції є надзвичайно актуальною для сільського господарства України і викликала жваве обговорення слухачів та багато запитань до лектора.
Дякуємо пані Ірині за приділений час, надзвичайно цікавий матеріал та особистий внесок у побудову сучасного захисту рослин у нашій країні!
1. 41
Урок 10/10
ТЕМА. Тепловий баланс
Мета: пояснити тепловий баланс як наслідок закону збереження
енергії в теплових процесах, сформулювати ознаки теплового балансу,
записати рівняння теплового балансу.
Обладнання: таблиці питомої теплоємності тіл.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні відповідають з місця і біля дошки на питання після пара-
графа підручника.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Вікторина
1. Чому в термосі подвійні стінки? (Між стінками термоса є пові-
тря, яке має низьку теплопровідність.)
2. Чому кількість теплоти вимірюють, як роботу й енергію,
у джоулях? (Тому що кількість теплоти Q це і є енергія, тільки вну-
трішня, яку тіло отримує чи віддає під час теплопередачі.)
3. Чому для охолодження двигуна внутрішнього згоряння засто-
совують воду (у радіаторі)? (Завдяки великій теплоємності вода
добре охолоджує двигун, забираючи значну кількість теплоти.)
4. Чому в країнах, розташованих біля морів і океанів, літо не
таке спекотне, як у континентальних країнах, а зима тепліша
і м’якіша? (Вода морів і океанів улітку поглинає величезну кількість
теплової енергії, яку, охолоджуючись, віддає взимку. Це підтверджує
питома теплоємність води.)
5. Чому треба знати масу тіла, щоб визначити кількість отрима-
ної чи відданої теплоти? (Якщо нагрівати до однакової темпера-
тури два тіла різної маси, виготовлені з того самого матеріалу, то
тілу з більшою масою треба передати більшу кількість теплоти.)
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Тіла, що мають різні температури, обмінюються між собою те-
плотою. Втрата тепла нагрітим тілом = отриманню тепла холодним
тілом.
2. 42 Уроки фізики. 8 клас. Розділ 1. Теплові явища
Розгляньмо випадок, коли теплообмін відбувається тільки між
двома тілами, тобто ні з якими іншими тілами вони теплом не об-
мінюються. Таку систему тіл називають теплоізольованою. Щоб
зробити систему тіл теплоізольованою, тіла поміщають у калори-
метр.
Калориметр — прилад для вимірювання кількості тепла, що її виділяє
або вбирає тіло.
Історія винаходу калориметра пов’язана з іменами французь-
ких вчених А. Лавуазьє і П. Лапласа, які створили 1780 р. пер-
ший такий прилад.
Крижаний калориметр дозволив ще в XVIII ст. виміряти тепло-
ємності багатьох твердих тіл і рідин, а також теплоти згоряння
різних палив і теплоти, що виділяються живими організмами.
Водяний калориметр був сконструйований 1830 р. французьким
фізиком П. Л. Дюлонгом, і з його допомогою були визначені те-
плоти згоряння багатьох речовин.
Бомбовий калориметр — різновид рідинного калориметра, вико-
ристовують для вимірювання кількості теплоти, що виділяється
під час дуже швидкого горіння — вибуху.
Сучасні калориметри дуже різноманітні, їхні моделі обумов-
лено:
характером і тривалістю досліджуваного процесу;
областю температур, за яких проводяться виміри;
вимірюваною кількістю теплоти і необхідною точністю.
Сучасні калориметри — це високотехнологічні прилади без звич-
них термометрів, замість них використовують вбудовані датчики
температури.
Якщо налити у калориметр воду й занурити в неї брусок, ви-
йнятий з окропу, то між бруском і водою почнеться теплообмін,
внаслідок якого незабаром установиться теплова рівновага: брусок
і вода будуть мати однакову температуру.
Позначимо Q+
— кількість теплоти, одержану водою, а Q−
—
кількість теплоти, віддану бруском.
Закон збереження енергії для процесу теплопередачі:
В ізольованій системі, у якій внутрішня енергія тіл змінюється тільки
внаслідок теплопередачі, сума кількостей теплоти, відданої одними
тілами системи, дорівнює сумі кількостей теплоти, одержаної інши-
ми тілами цієї системи.
Q Q Q Q Q Qn n1 2 1 2
− − − + + +
+ + + = + + +... ...
3. 43Тема 1.1. Теплові явища (1 частина)
Алгоритм розв’язування задач на тепловий баланс
1. З’ясувати, якої температури досягають тіла
в результаті теплообміну, позначити її буквою θ
2. Встановити, які тіла віддають теплоту, і записати
для кожного тіла формулу кількості теплоти
3. З’ясувати, які тіла отримують теплоту,
і записати для кожного тіла формулу кількості теплоти
4. Скласти рівняння теплового балансу, у лівій частині записавши суму
кількостей теплоти, які віддають більш нагріті тіла, а у правій час-
тині — суму кількостей теплоти, що отримують менш нагріті тіла.
5. Розв’язати це рівняння відносно невідомої величини
і записати кінцеву формулу
6. Обчислити невідому величину та проаналізувати результат
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Що таке рівняння теплового балансу?
Наслідком якого закону є рівняння теплового балансу?
Розв’язування задач
Задача 1. У воду масою 400 г, узяту за температури 20 °C, до-
дали гарячу воду за температури 90 °C. Визначте масу гарячої
води, якщо кінцева температура води дорівнює 38 °C. Тепловими
втратами знехтувати.
Дано:
m1 4 г 4 кг= =00 0,
t1 20= °C
t2 90= °C
θ = °38 C
c =
⋅°
4200
Дж
кг С
Розв’язання
Q Q Q Q1 2 1 2
+ + − −
+ + = + +... ..., Q Q1 2= ,
Q cm t1 1 1= −( )θ , Q cm t2 2 2= −( )θ ;
cm t cm t1 1 2 2( ) ( )θ θ− = − ;
m
cm t
c t
m t
t
2
1 1
2
1 1
2
=
−
−
=
−
−
( )
( )
( )θ
θ
θ
θ
;
[ ]
( )
m2 =
⋅ ° − °
° − °
=
⋅°
°
=
кг С С
С С
кг С
С
кг.m2 — ?
{ }
, ( ) ,
,m2
0 4 38 20
90 38
0 4 18
52
0 14=
−
−
=
⋅
= .
Відповідь: 140 г.
4. 44 Уроки фізики. 8 клас. Розділ 1. Теплові явища
Задача 2. У склянку з водою масою 100 г за температури 20 °C
занурили мідний кубик масою 150 г, нагрітий до температури ки-
піння води. До якої температури нагріється вода? Тепловими
втратами знехтувати.
Задача 3. Скільки гарячої води, взятої за температури 60 °C, по-
трібно додати до 120 л холодної за 20 °C, щоб підготувати ванну, тем-
пература води якої буде 36 °C? Теплообміном із довкіллям знехтува-
ти.
Дано:
t1 60= °C t2 20= °C
V2
3
120 0 12= =л м,
θ = °36 C
Розв’язання
Під час змішування гарячої та холодної
води відбувається теплообмін до тих пір, доки
температура всієї води не стане θ.
Кількість теплоти, яку віддала гаряча
вода: Q cm t1 1 1= −( )θ . Кількість теплоти, яку
одержала холодна вода: Q cm t2 2 2= −( )θV1 — ?
Згідно з умовою задачі теплообмін відбувається тільки з во-
дою. Відповідно до рівняння теплового балансу Q Q1 2= . Отже,
cm t cm t1 1 2 2( ) ( )− = −θ θ , m t m t1 1 2 2( ) ( )− = −θ θ , оскільки m V= ρ , то
отримуємо
ρ θ ρ θ θ θ
θ
θ
V t V t V t V t V
V t
t
1 1 2 2 1 1 2 2 1
2 2
1
( ) ( ) ( ) ( )
( )
− = − ⇒ − = − ⇒ =
−
−
;
[ ]
( )
V1
3
3
=
° − °
° − °
=
м С С
С С
м ; { }
,
,V1
0 12 16
24
0 08=
⋅
= .
Відповідь: 0 0, 8 м3
.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1 [26]: вивчити § 9, виконати впр. № 9 (задачі 1, 3, 5).
2 [6]: розв’язати задачі.
1.87. Нагрівач потужністю 600 Вт за час 5 хв нагрів 1 кг води
на 30 °C. Яку кількість теплоти було втрачено?
1.88. Скільки холодної води за температури 8 °C необхідно до-
лити до 80 л гарячої води за 90 °C, щоб підготувати ванну, темпе-
ратура води якої буде 30 °C?
1.89. Змішали 3 л холодної води, взятої за 20 °C, з 2 л гарячої
води за 90 °C. Визначте температуру суміші.
3 Творче завдання. Складіть та розв’яжіть задачу на тепловий ба-
ланс.