45
Урок 11/11
ТЕМА. Рівняння теплового балансу. Розв’язування задач
Мета уроку: відпрацювати навички розв’язування задач на тепловий
баланс; показати на прикладі теплових явищ закон збереження енергії.
Тип уроку: закріплення навичок і вмінь.
ХІД УРОКУ
I. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
 Що таке тепловий баланс?
 Назвіть та поясніть рівняння теплового балансу.
 Яка система називається теплоізольованою?
 Що таке калориметр?
На початку уроку перевіряють (фронтально) теорію, у цей час
кілька учнів записують розв’язання домашніх задач на дошці та
дають короткі пояснення.
II. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
Розв’язування задач
Задача 1. На скільки зміниться температура алюмінієвої деталі
масою 2 кг, якщо їй передати таку ж кількість теплоти, яка йде на
нагрівання води масою 600 г від 0 °C до 100 °C?
Дано:
m1 2= кг
m2 г кг= =600 0 6,
t1 C= °0
t2 C= °100
c1 920=
⋅°
Дж
Скг
c2 4200=
⋅°
Дж
Скг
Розв’язання
Q1 — кількість теплоти, необхідна для на-
грівання деталі: Q c m t1 1 1= Δ .
Q2 — кількість теплоти, необхідна для
нагрівання води: Q c m t t2 2 2 2 1= −( ). Записуємо
рівняння теплового балансу: Q Q1 2= . Отриму-
ємо: c m t c m t t t
c m t t
c m
1 1 2 2 2 1
2 2 2 1
1 1
Δ Δ= − ⇒ =
−
( )
( )
.
[ ]
( )
Δt = ⋅°
⋅ ° − °
⋅°
⋅
= °
Дж
кг С
кг С С
Дж
кг С
кг
С
{ }
, ( )
Δt =
⋅ ⋅ −
⋅
≈
4200 0 6 100 0
920 2
137.
Відповідь: ≈ °137 C.
Δt — ?
46 Уроки фізики. 8 клас. Розділ 1. Теплові явища
Задача 2. У калориметр масою 75 г за температури 278 К налили
рідину масою 32 г, температурою 293 К. Коли у калориметрі встано-
вилася температура 288 К, у нього опустили мідну гирю масою 400 г,
яка має температуру 281 К. Після цього температура в калориметрі
стала 285 К. Визначте питомі теплоємності матеріалу калориметра
і рідини. Теплообміном з навколишнім середовищем знехтувати.
Дано:
mк кг= =75 0 075г ,
Тк К= 278
mр г кг= =32 0 032,
Тр К= 293
Т1 288= К
mм г кг= =400 0 4,
Тм К= 281
Т2 285= К
Розв’язання
Записавши рівняння теплового балансу
для першого і другого стану, знайдемо ск
і ср :
m с Т Т m с Т Т
m с Т Т m с Т Т m с Т Т
к к к р р р
к к р р м м
( ) ( )
( ) ( ) ( )м
1 1
1 2 1 2 2
− = −
− + − = −
⎧⎧
⎨
⎪
⎩⎪
.
Розв’язавши цю систему рівнянь, знахо-
димо:
с
c m Т Т Т Т
m Т Т Т Т
р
м м м к
р р к
=
− −
− −
( )( )
( )( )
2 1
1 2
, с
m с Т Т
m Т Т
к
р р р
к к
=
−
−
( )
( )
1
1
.
ск
кг К
=
⋅
0 9,
кДж
; ср
Дж
кг К
=
⋅
4200 .
Відповідь: ск
кг К
=
⋅
0 9,
кДж
; ср
Дж
кг К
=
⋅
4200 .ск — ? ср — ?
III. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
 Назвіть кожну величину, що є у складі формули Q cm t t= −( )2 1 ,
а також одиниці цих величин.
 Наведіть приклади, що підтверджують закон збереження і пе-
ретворення енергії в теплових процесах. Що означає тверджен-
ня: «Питома теплоємність тіла дорівнює 540
Дж
кг К⋅
»?
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1 [26]: повторити § 9; виконати впр. № 9 (задачі 2, 4), експеримен-
тальне завдання (с. 39).
2 Підготуватися до лабораторної роботи № 1 «Вивчення теплово-
го балансу за умов змішування води різної температури».
3 [6]: розв’язати задачу.
1.91. На скільки градусів має охолонути цегляна піч масою 1,5 т,
щоб нагріти повітря в кімнаті об’ємом 5 м3
0 від 8 °C до 18 °C?

Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач

  • 1.
    45 Урок 11/11 ТЕМА. Рівняннятеплового балансу. Розв’язування задач Мета уроку: відпрацювати навички розв’язування задач на тепловий баланс; показати на прикладі теплових явищ закон збереження енергії. Тип уроку: закріплення навичок і вмінь. ХІД УРОКУ I. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ  Що таке тепловий баланс?  Назвіть та поясніть рівняння теплового балансу.  Яка система називається теплоізольованою?  Що таке калориметр? На початку уроку перевіряють (фронтально) теорію, у цей час кілька учнів записують розв’язання домашніх задач на дошці та дають короткі пояснення. II. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК Розв’язування задач Задача 1. На скільки зміниться температура алюмінієвої деталі масою 2 кг, якщо їй передати таку ж кількість теплоти, яка йде на нагрівання води масою 600 г від 0 °C до 100 °C? Дано: m1 2= кг m2 г кг= =600 0 6, t1 C= °0 t2 C= °100 c1 920= ⋅° Дж Скг c2 4200= ⋅° Дж Скг Розв’язання Q1 — кількість теплоти, необхідна для на- грівання деталі: Q c m t1 1 1= Δ . Q2 — кількість теплоти, необхідна для нагрівання води: Q c m t t2 2 2 2 1= −( ). Записуємо рівняння теплового балансу: Q Q1 2= . Отриму- ємо: c m t c m t t t c m t t c m 1 1 2 2 2 1 2 2 2 1 1 1 Δ Δ= − ⇒ = − ( ) ( ) . [ ] ( ) Δt = ⋅° ⋅ ° − ° ⋅° ⋅ = ° Дж кг С кг С С Дж кг С кг С { } , ( ) Δt = ⋅ ⋅ − ⋅ ≈ 4200 0 6 100 0 920 2 137. Відповідь: ≈ °137 C. Δt — ?
  • 2.
    46 Уроки фізики.8 клас. Розділ 1. Теплові явища Задача 2. У калориметр масою 75 г за температури 278 К налили рідину масою 32 г, температурою 293 К. Коли у калориметрі встано- вилася температура 288 К, у нього опустили мідну гирю масою 400 г, яка має температуру 281 К. Після цього температура в калориметрі стала 285 К. Визначте питомі теплоємності матеріалу калориметра і рідини. Теплообміном з навколишнім середовищем знехтувати. Дано: mк кг= =75 0 075г , Тк К= 278 mр г кг= =32 0 032, Тр К= 293 Т1 288= К mм г кг= =400 0 4, Тм К= 281 Т2 285= К Розв’язання Записавши рівняння теплового балансу для першого і другого стану, знайдемо ск і ср : m с Т Т m с Т Т m с Т Т m с Т Т m с Т Т к к к р р р к к р р м м ( ) ( ) ( ) ( ) ( )м 1 1 1 2 1 2 2 − = − − + − = − ⎧⎧ ⎨ ⎪ ⎩⎪ . Розв’язавши цю систему рівнянь, знахо- димо: с c m Т Т Т Т m Т Т Т Т р м м м к р р к = − − − − ( )( ) ( )( ) 2 1 1 2 , с m с Т Т m Т Т к р р р к к = − − ( ) ( ) 1 1 . ск кг К = ⋅ 0 9, кДж ; ср Дж кг К = ⋅ 4200 . Відповідь: ск кг К = ⋅ 0 9, кДж ; ср Дж кг К = ⋅ 4200 .ск — ? ср — ? III. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ  Назвіть кожну величину, що є у складі формули Q cm t t= −( )2 1 , а також одиниці цих величин.  Наведіть приклади, що підтверджують закон збереження і пе- ретворення енергії в теплових процесах. Що означає тверджен- ня: «Питома теплоємність тіла дорівнює 540 Дж кг К⋅ »? IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 1 [26]: повторити § 9; виконати впр. № 9 (задачі 2, 4), експеримен- тальне завдання (с. 39). 2 Підготуватися до лабораторної роботи № 1 «Вивчення теплово- го балансу за умов змішування води різної температури». 3 [6]: розв’язати задачу. 1.91. На скільки градусів має охолонути цегляна піч масою 1,5 т, щоб нагріти повітря в кімнаті об’ємом 5 м3 0 від 8 °C до 18 °C?