SlideShare a Scribd company logo
19
Урок 4/4
ТЕМА. Внутрішня енергія тіла.
Два способи зміни внутрішньої енергії тіла. Види теплообміну
Мета уроку: увести поняття внутрішньої енергії тіла, забезпечити за-
своєння учнями двох способів вимірювання внутрішньої енергії тіла; фор-
мувати вміння спостерігати, аналізувати явища природи, визначаючи за-
гальні ознаки; увести поняття теплопередачі, конвекції, випромінювання.
Обладнання: скляна трубка із пробкою, циліндр із поршнем (медич-
ний шприц), мотузка.
Тип уроку: комбінований.
Демонстрації:
 перетворення механічної енергії (на прикладі руху гумового м’ячика
і маятника Максвелла);
 перетворення механічної енергії на внутрішню (на прикладі падіння
свинцевої кульки на свинцеву плиту);
 нагрівання монети в полум’ї свічки і під час її тертя об дерев’яну ліній-
ку, нагрівання свинцю ударами молотка;
 спостереження конвекції в газах на прикладі спостереження конвек-
ційних потоків від запаленої свічки в проекції на освітлений екран;
 демонстрування світильників, у  яких використовується явище кон-
векції;
 нагрівання повітря в теплоприймачі випромінюванням;
 демонстрування поглинальної здатності різних речовин.
ХІД УРОКУ
I. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Перевірку домашнього завдання та повторення вивченого ма-
теріалу проводять за запитаннями та вправами після параграфа
підручника.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перед поясненням нового матеріалу доцільно повторити зна-
ння, здобуті учнями в 7 класі.
Запитання класу:
 Із чого утворено всі речовини?
 Які властивості мають молекули будь-якої речовини?
Акцентуємо особливу увагу на русі та взаємодії молекул будь-
якої речовини.
20 Уроки фізики. 8 клас. Розділ 1. Теплові явища
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Беручись до формування поняття внутрішньої енергії, необхід-
но запропонувати учням пригадати, що вони знають про механіч-
ну енергію тіла.
 У якому випадку кажуть, що тіла володіють енергією?
 Які види механічної енергії ви знаєте?
 Які тіла володіють кінетичною енергією і від чого вона залежить?
 Від чого залежить потенціальна енергія тіл?
 Наведіть приклади перетворення механічної енергії.
 Внутрішня енергія тіла — це енергія руху та взаємодії всіх частинок
тіла.
Ми знаємо, що існує два види механічної енергії — потенціаль-
на та кінетична. Потенціальна енергія визначається розташуван-
ням тіл або частин тіла, що взаємодіють. А кінетичну енергію ма-
ють усі рухомі тіла. Отже, якщо ми хочемо визначити внутрішню
енергію води в склянці, ми маємо обчислити кількість молекул,
визначити кінетичну та потенціальну енергію кожної, а потім під-
сумувати отримані результати. Але на практиці нас найчастіше
цікавить зміна внутрішньої енергії тіла.
Запитання класу: як змінюється внутрішня енергія тіла під час
підвищення температури? (Під час підвищення температури середня
швидкість руху молекул збільшується, отже, і внутрішня енергія тіла зрос-
тає. Якщо ж температура знизиться, то внутрішня енергія зменшиться.)
За якими ознаками можна дізнатися, що внутрішня енергія
змінилася?
 Перша ознака: зміна температури тіла.
 Друга ознака: зміна агрегатного стану.
 Третя ознака: зміна хімічного складу.
Сьогодні на уроці ми встановимо, якими способами можна змі-
нити внутрішню енергію тіла. У мене в руках монета. Яким чи-
ном можна змінити її температуру, а відтак і внутрішню енергію?
(Учні пропонують способи: нагріти над полум’ям, покласти у га-
рячу воду тощо.) Така зміна внутрішньої енергії тіла називається
теплопередачею, тобто енергія від більш нагрітого тіла переходить
до менш нагрітого.
Запитання класу: а яким ще способом можна нагріти монету?
(Потерти її об дерев’яну дощечку.) Цей факт можна перевірити до-
слідним шляхом. У цьому випадку внутрішня енергія тіла зміни-
лася внаслідок механічної роботи.
 Внутрішня енергія тіла змінюється під час виконання роботи та те-
плопередачі (рис. 3).
21Тема 1.1. Теплові явища (1 частина)
Способи зміни
внутрішньої енергії
виконання роботи
над тілом власне тілом більш
тепле
менш
теплим
віддає
внутрішня
енергія
збільшується
внутрішня
енергія
зменшується
теплопередача
туман
Рис. 3
Дослід 1
Трубка з повітрям щільно закрита пробкою. Крізь отвір у проб-
ці трубку з’єднують із циліндром з поршнем (замість циліндра
з поршнем може використати медичний шприц). Трубку інтен-
сивно натирають мотузкою. Спостерігають, що поршень починає
рухатися.
Дослід 2
Повторюють експеримент, тільки в цьому випадку повітря
в трубці нагрівають над полум’ям спиртівки.
Запитання класу:
 Як змінювалася внутрішня енергія повітря в першому та дру-
гому дослідах?
 Які ознаки свідчать про це?
 Якими способами було змінено внутрішню енергію тіл у пер-
шому та другому дослідах?
 Як змінювалася швидкість руху частинок повітря в ході до-
слідів?
Пояснюючи механізми і способи теплопередачі, звертаємо
увагу учнів, що теплопередача завжди відбувається у певному на-
прямку: від тіла з вищою температурою до тіла з нижчою темпе-
ратурою.
22 Уроки фізики. 8 клас. Розділ 1. Теплові явища
Вивчення різних видів теплопередачі починаємо з теплопро-
відності. Для вивчення цього явища розглядають дослід із нагрі-
ванням металевого стрижня. На підставі результатів досліду учні
встановлюють факт передачі теплоти від однієї частини тіла до ін-
шої і пояснюють його.
Потім уводимо поняття про гарних і поганих провідників те-
пла. Розглядаємо використання в техніці, побуті і природі власти-
востей тіл по-різному проводити тепло (рис. 4).
мідь
лід
пара
рідини
сталь
вода
метали
гази
вакуум
теплопровідність
Рис. 4
 Теплопровідність — вид теплопередачі, за якого енергія переносить-
ся від більш нагрітих ділянок тіла до менш нагрітих в результаті те-
плового руху та взаємодії частинок.
Вивчення явища конвекції починаємо з постановки такого до-
сліду: пробірку, наповнену водою, нагріваємо на спиртівці у верх-
ній частині пробірки. При цьому знизу пробірки вода залишається
холодною, а у верхній частині кипить. Учні роблять висновок про
те, що вода має погану теплопровідність.
Запитання: як нагрівають воду, наприклад, у чайнику? Чому?
Відповіді на ці питання отримаємо, якщо виконаємо такий до-
слід: будемо нагрівати знизу на спиртівці колбу з водою, на дні якої
розмістимо кристал марганцівки, що забарвлює конвекційні потоки.
Для демонстрування конвекції в газах можна скористатися
проектором і спостерігати конвекційні потоки, які йдуть від за-
паленої свічки в проекції на екрані.
23Тема 1.1. Теплові явища (1 частина)
Як приклади конвекції в природі розглядаємо денні і нічні
бризи, а в техніці — утворення тяги в димарях, конвекцію у водя-
ному опалюванні, водяному охолоджуванні двигуна внутрішнього
згоряння (рис. 5).
природна
Конвекція буває двох видів вимушена
Рис. 5
 Конвекція — вид теплопередачі, за якої енергія переноситься струме-
нями рідини або газу.
Поняття про випромінювання як одного зі способів передання те-
пла можна почати з постановки питання: «Чи може енергія Сонця
передаватися на Землю теплопровідністю? конвекцією?» Учні роб-
лять висновок, що не може і, отже, існує інший спосіб передання
тепла.
Продовжуємо ознайомлення з випромінюванням за допомогою
досліду: нагріваємо теплоприймач, сполучений із рідинним мано-
метром, який розташований на деякій відстані збоку від електрич-
ної плитки. Перед учнями ставимо питання: унаслідок чого ж по-
вітря у теплоприймачі нагрівається? Адже теплопровідність і кон-
векція тут виключені. Виникає проблемна ситуація, в результаті
обговорення якої учні доходять висновку про те, що в цьому ви-
падку маємо особливий вид передачі — випромінювання, тобто те-
плопередачу за допомогою невидимих променів.
Випромінювання відрізняється від інших видів теплопередачі
тим, що може здійснюватися навіть у вакуумі, там, де не може від-
буватися конвекції (рис. 6).
 Випромінювання — це перенесення енергії через випромінювання
електромагнітних хвиль. Промені, які випромінюють нагріті тіла, на-
зивають тепловим випроміненням.
Випромінюють енергію всі тіла за будь-якої температури. Оче-
видно, що більш нагріті тіла випромінюють тепло інтенсивніше,
ніж менш нагріті.
24 Уроки фізики. 8 клас. Розділ 1. Теплові явища
Рис. 6. Тепловипромінювання
Різні речовини по-різному і поглинають енергії випроміню-
вання. З власного досвіду ми знаємо, що тіла з темною поверхнею
краще поглинають енергію і швидше нагріваються, а тіла з білою,
сріблястою поверхнею краще відбивають енергії; випромінювання
й внаслідок цього менше нагріваються.
Далі на досліді з’ясовуємо, що тіла з різною поверхнею воло-
діють різною здатністю поглинати енергію. Для цього використо-
вуємо теплоприймач, у якого одна поверхня блискуча металева,
інша — чорна і шорстка.
Фізкультхвилинка
Вправа «Зміни свою внутрішню енергію».
 Підняти руки вгору, нахиляти тулуб у різні боки.
 Ліву руку поставити на пояс, праву відвести вбік, розвернути
корпус вправо, поміняти положення рук і розвернути корпус
вліво.
 Зігнути в ліктях руки і розігнути.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
 Визначте, як і яким способом змінилася внутрішня енергія
тіла в таких випадках:
а) сірник внесли у полум’я свічки;
б) сірник запалили об коробок;
в) пилка нагрілася після розпилювання дров;
г) штучний супутник нагрівся під час входження в атмосферу
Землі;
25Тема 1.1. Теплові явища (1 частина)
д) склянку з водою кімнатної температури поставили в холо-
дильник;
е) дах будинку нагрівся під прямими променями сонця.
 Закриту пробірку з газом занурили у гарячу воду. Чи змінила-
ся кінетична, потенціальна енергія молекул газу? Якщо змі-
нилася, то як?
 Чому батареї центрального опалення завжди розташовують
у нижній частині приміщення, а кватирки для провітрюван-
ня — у верхній?
 Чи справді увімкнений вентилятор охолоджує повітря у при-
міщенні?
 Що являють собою вітри?
 Чому вітри на морському узбережжі (бризи) двічі на день змі-
нюють свій напрямок?
 Який сніг швидше розтане під сонцем: брудний чи чистий?
 У якій футболці менш спекотно влітку: у білій чи чорній?
 Чи можна в термосі зберегти холодними продукти?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1 [26]: вивчити §§ 3–7; виконати впр. № 3 (задачі 1, 3, 5), впр. № 4
(задачі 1, 3, 5).
2 Підготувати повідомлення: «Тепло: корисне і шкідливе для на-
шого організму», «Теплопровідність і рослинний світ».
3 [6]: розв’язати задачі.
1.67. Чому термоси виготовляють круглого, а не квадратного
перетину?
1.68. Ви зібралися снідати і налили у стакан чай. Але вас про-
сять відійти на декілька хвилин. Що треба зробити, щоб до вашого
повернення чай був би більш гарячим: налити у нього молоко від-
разу, перед відходом або після, коли ви повернетеся? Чому?
1.69. Лосі добре пристосовані до суворих морозних і сніжних
зим, тіло їх покрито грубою шерстю. На верхній стороні шиї і за-
гривка довге волосся утворює гриву, на горлі звисає покритий во-
лоссям наріст («сережка»). Чому груба шерсть рятує лосів у люті
морози?
4 Виготовити «вітрячок» із паперу й розглянути його дію над за-
паленою свічкою або плитою. Дати пояснення побаченого.

More Related Content

What's hot

запорізька січ – козацька республіка
запорізька січ – козацька республіказапорізька січ – козацька республіка
запорізька січ – козацька республікаandrieieva64
 
Провідники
ПровідникиПровідники
Провідники
eduspanpal44
 
презентація
презентаціяпрезентація
презентація
Muzpck
 
дитинство та юнацькі роки шевченко
дитинство та юнацькі роки шевченкодитинство та юнацькі роки шевченко
дитинство та юнацькі роки шевченкоSH130
 
портфоліо учня
портфоліо учняпортфоліо учня
портфоліо учня
liliya1983
 
Презентація з фізики 9 кл.електричний струм. закон ома. Бойко
Презентація з фізики 9 кл.електричний струм. закон ома. БойкоПрезентація з фізики 9 кл.електричний струм. закон ома. Бойко
Презентація з фізики 9 кл.електричний струм. закон ома. Бойко
school8zv
 
презентація кільчасті черви.Pptx
презентація  кільчасті черви.Pptxпрезентація  кільчасті черви.Pptx
презентація кільчасті черви.Pptx
Елена Новохатняя
 
Досліди, що можна провести вдома
Досліди, що можна провести вдомаДосліди, що можна провести вдома
Досліди, що можна провести вдома
Школа №7 Миргород
 
Презентація-огляд «Ми щит і меч твій, Україно» (до Дня захисників та захисниц...
Презентація-огляд «Ми щит і меч твій, Україно» (до Дня захисників та захисниц...Презентація-огляд «Ми щит і меч твій, Україно» (до Дня захисників та захисниц...
Презентація-огляд «Ми щит і меч твій, Україно» (до Дня захисників та захисниц...
Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека
 
Типи з'єднання кісток
Типи з'єднання кістокТипи з'єднання кісток
Типи з'єднання кісток
labinskiir-33
 
Будова кісткової, хрящової та м'язової тканин
Будова кісткової, хрящової та м'язової тканинБудова кісткової, хрящової та м'язової тканин
Будова кісткової, хрящової та м'язової тканин
labinskiir-33
 
Презентація:Електричний струм у газах. Застосування електричного струму в газ...
Презентація:Електричний струм у газах. Застосування електричного струму в газ...Презентація:Електричний струм у газах. Застосування електричного струму в газ...
Презентація:Електричний струм у газах. Застосування електричного струму в газ...
sveta7940
 
медіатексти на уроках
медіатексти на урокахмедіатексти на уроках
медіатексти на уроках
Марина Новик
 
презентація до уроку українська козацька держава гетьманщина
презентація  до уроку  українська козацька держава   гетьманщинапрезентація  до уроку  українська козацька держава   гетьманщина
презентація до уроку українська козацька держава гетьманщинаpoljakova
 
Перші перемоги Національно - визвольної війни українського народу середини XV...
Перші перемоги Національно - визвольної війни українського народу середини XV...Перші перемоги Національно - визвольної війни українського народу середини XV...
Перші перемоги Національно - визвольної війни українського народу середини XV...
guknet
 
Хімія 8 клас
Хімія 8 класХімія 8 клас
Біологія 7 клас. Зошит для тематичного контролю знань
Біологія 7 клас.  Зошит для тематичного контролю знаньБіологія 7 клас.  Зошит для тематичного контролю знань
Біологія 7 клас. Зошит для тематичного контролю знань
Сергій Ільчишин
 
10 винаходів, що змінили людство
10 винаходів, що змінили людство10 винаходів, що змінили людство
10 винаходів, що змінили людство
utyyflbq
 
як підписувати роботу (олімпіада 2016)
як підписувати роботу (олімпіада 2016)як підписувати роботу (олімпіада 2016)
як підписувати роботу (олімпіада 2016)
anette2013
 
6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)
6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)
6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)
Andy Levkovich
 

What's hot (20)

запорізька січ – козацька республіка
запорізька січ – козацька республіказапорізька січ – козацька республіка
запорізька січ – козацька республіка
 
Провідники
ПровідникиПровідники
Провідники
 
презентація
презентаціяпрезентація
презентація
 
дитинство та юнацькі роки шевченко
дитинство та юнацькі роки шевченкодитинство та юнацькі роки шевченко
дитинство та юнацькі роки шевченко
 
портфоліо учня
портфоліо учняпортфоліо учня
портфоліо учня
 
Презентація з фізики 9 кл.електричний струм. закон ома. Бойко
Презентація з фізики 9 кл.електричний струм. закон ома. БойкоПрезентація з фізики 9 кл.електричний струм. закон ома. Бойко
Презентація з фізики 9 кл.електричний струм. закон ома. Бойко
 
презентація кільчасті черви.Pptx
презентація  кільчасті черви.Pptxпрезентація  кільчасті черви.Pptx
презентація кільчасті черви.Pptx
 
Досліди, що можна провести вдома
Досліди, що можна провести вдомаДосліди, що можна провести вдома
Досліди, що можна провести вдома
 
Презентація-огляд «Ми щит і меч твій, Україно» (до Дня захисників та захисниц...
Презентація-огляд «Ми щит і меч твій, Україно» (до Дня захисників та захисниц...Презентація-огляд «Ми щит і меч твій, Україно» (до Дня захисників та захисниц...
Презентація-огляд «Ми щит і меч твій, Україно» (до Дня захисників та захисниц...
 
Типи з'єднання кісток
Типи з'єднання кістокТипи з'єднання кісток
Типи з'єднання кісток
 
Будова кісткової, хрящової та м'язової тканин
Будова кісткової, хрящової та м'язової тканинБудова кісткової, хрящової та м'язової тканин
Будова кісткової, хрящової та м'язової тканин
 
Презентація:Електричний струм у газах. Застосування електричного струму в газ...
Презентація:Електричний струм у газах. Застосування електричного струму в газ...Презентація:Електричний струм у газах. Застосування електричного струму в газ...
Презентація:Електричний струм у газах. Застосування електричного струму в газ...
 
медіатексти на уроках
медіатексти на урокахмедіатексти на уроках
медіатексти на уроках
 
презентація до уроку українська козацька держава гетьманщина
презентація  до уроку  українська козацька держава   гетьманщинапрезентація  до уроку  українська козацька держава   гетьманщина
презентація до уроку українська козацька держава гетьманщина
 
Перші перемоги Національно - визвольної війни українського народу середини XV...
Перші перемоги Національно - визвольної війни українського народу середини XV...Перші перемоги Національно - визвольної війни українського народу середини XV...
Перші перемоги Національно - визвольної війни українського народу середини XV...
 
Хімія 8 клас
Хімія 8 класХімія 8 клас
Хімія 8 клас
 
Біологія 7 клас. Зошит для тематичного контролю знань
Біологія 7 клас.  Зошит для тематичного контролю знаньБіологія 7 клас.  Зошит для тематичного контролю знань
Біологія 7 клас. Зошит для тематичного контролю знань
 
10 винаходів, що змінили людство
10 винаходів, що змінили людство10 винаходів, що змінили людство
10 винаходів, що змінили людство
 
як підписувати роботу (олімпіада 2016)
як підписувати роботу (олімпіада 2016)як підписувати роботу (олімпіада 2016)
як підписувати роботу (олімпіада 2016)
 
6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)
6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)
6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)
 

Similar to Урок 4.4. Внутрішня енергія тіла. Два способи зміни внутрішньої енергії. Види теплообміну.

Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.
Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.
Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.
sveta7940
 
Температура та вимірювання температури
Температура та вимірювання температуриТемпература та вимірювання температури
Температура та вимірювання температури
gumenuk111
 
енергія
енергіяенергія
енергія
dobrovolskasvitlana
 
внутрішня енергія та способи її зміни
внутрішня енергія та способи її змінивнутрішня енергія та способи її зміни
внутрішня енергія та способи її зміни
Elena Romaniukha
 
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 клас
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 класПрезентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 клас
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 клас
sveta7940
 
урок 1. тепло і температура.
урок 1. тепло і температура.урок 1. тепло і температура.
урок 1. тепло і температура.
Nata Благий
 
теплові явища горбків
теплові  явища горбківтеплові  явища горбків
теплові явища горбківmichaelsokal
 
види теплопередачі
види теплопередачівиди теплопередачі
види теплопередачіmichaelsokal
 
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
sveta7940
 
БЗОШ урок тепло та температура
БЗОШ урок тепло та температураБЗОШ урок тепло та температура
БЗОШ урок тепло та температураgumenuk111
 
Тепловий стан тіла. Температура тіла.
Тепловий стан тіла. Температура тіла.Тепловий стан тіла. Температура тіла.
Тепловий стан тіла. Температура тіла.
sveta7940
 
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипінняУрок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Александр Волошен
 
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.
sveta7940
 
Teor 10.1
Teor 10.1Teor 10.1
Teor 10.1
hit1999
 
Masa tila odinici-masi_microsoft_word
Masa tila odinici-masi_microsoft_wordMasa tila odinici-masi_microsoft_word
Masa tila odinici-masi_microsoft_word
hit1999
 
Урок "Терморегуляція тіла "
Урок "Терморегуляція тіла "Урок "Терморегуляція тіла "
Урок "Терморегуляція тіла "
juliagerasimova2015
 
урок "Основні положення МКТ"
урок "Основні положення МКТ"урок "Основні положення МКТ"
урок "Основні положення МКТ"executiwe
 
Урок 6.6. Кількість теплоти
Урок 6.6. Кількість теплотиУрок 6.6. Кількість теплоти
Урок 6.6. Кількість теплоти
Александр Волошен
 

Similar to Урок 4.4. Внутрішня енергія тіла. Два способи зміни внутрішньої енергії. Види теплообміну. (20)

Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.
Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.
Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.
 
Температура та вимірювання температури
Температура та вимірювання температуриТемпература та вимірювання температури
Температура та вимірювання температури
 
енергія
енергіяенергія
енергія
 
внутрішня енергія та способи її зміни
внутрішня енергія та способи її змінивнутрішня енергія та способи її зміни
внутрішня енергія та способи її зміни
 
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 клас
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 класПрезентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 клас
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплопровідність. 8 клас
 
урок 1. тепло і температура.
урок 1. тепло і температура.урок 1. тепло і температура.
урок 1. тепло і температура.
 
теплові явища горбків
теплові  явища горбківтеплові  явища горбків
теплові явища горбків
 
види теплопередачі
види теплопередачівиди теплопередачі
види теплопередачі
 
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
 
БЗОШ урок тепло та температура
БЗОШ урок тепло та температураБЗОШ урок тепло та температура
БЗОШ урок тепло та температура
 
1
11
1
 
Тепловий стан тіла. Температура тіла.
Тепловий стан тіла. Температура тіла.Тепловий стан тіла. Температура тіла.
Тепловий стан тіла. Температура тіла.
 
553,23.docx
553,23.docx553,23.docx
553,23.docx
 
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипінняУрок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
 
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.
 
Teor 10.1
Teor 10.1Teor 10.1
Teor 10.1
 
Masa tila odinici-masi_microsoft_word
Masa tila odinici-masi_microsoft_wordMasa tila odinici-masi_microsoft_word
Masa tila odinici-masi_microsoft_word
 
Урок "Терморегуляція тіла "
Урок "Терморегуляція тіла "Урок "Терморегуляція тіла "
Урок "Терморегуляція тіла "
 
урок "Основні положення МКТ"
урок "Основні положення МКТ"урок "Основні положення МКТ"
урок "Основні положення МКТ"
 
Урок 6.6. Кількість теплоти
Урок 6.6. Кількість теплотиУрок 6.6. Кількість теплоти
Урок 6.6. Кількість теплоти
 

More from Александр Волошен

Переможці ІІ (районного) етапу Всеукраїнських учнівських предметних олімпіад
Переможці ІІ (районного) етапу Всеукраїнських учнівських предметних олімпіадПереможці ІІ (районного) етапу Всеукраїнських учнівських предметних олімпіад
Переможці ІІ (районного) етапу Всеукраїнських учнівських предметних олімпіад
Александр Волошен
 
Фізичні таблиці
Фізичні таблиціФізичні таблиці
Фізичні таблиці
Александр Волошен
 
Графік МАН район 2016
Графік МАН район 2016Графік МАН район 2016
Графік МАН район 2016
Александр Волошен
 
Оформлення науково-дослідницької роботи
Оформлення науково-дослідницької роботиОформлення науково-дослідницької роботи
Оформлення науково-дослідницької роботи
Александр Волошен
 
Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""
Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""
Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""
Александр Волошен
 
Урок 32.17. Контрольна робата "Теплові явища"
Урок 32.17. Контрольна робата "Теплові явища"Урок 32.17. Контрольна робата "Теплові явища"
Урок 32.17. Контрольна робата "Теплові явища"
Александр Волошен
 
Урок 28.13. Теплові двигуни. Принцип дії теплових двигунів. ККД теплового дви...
Урок 28.13. Теплові двигуни. Принцип дії теплових двигунів. ККД теплового дви...Урок 28.13. Теплові двигуни. Принцип дії теплових двигунів. ККД теплового дви...
Урок 28.13. Теплові двигуни. Принцип дії теплових двигунів. ККД теплового дви...
Александр Волошен
 
Урок 26.11. Згоряння палива. Обчислення кількості теплоти внаслідок згорання ...
Урок 26.11. Згоряння палива. Обчислення кількості теплоти внаслідок згорання ...Урок 26.11. Згоряння палива. Обчислення кількості теплоти внаслідок згорання ...
Урок 26.11. Згоряння палива. Обчислення кількості теплоти внаслідок згорання ...
Александр Волошен
 
Урок 21.6. Наноматеріали
Урок 21.6. НаноматеріалиУрок 21.6. Наноматеріали
Урок 21.6. Наноматеріали
Александр Волошен
 
Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"
Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"
Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"
Александр Волошен
 
Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...
Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...
Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...
Александр Волошен
 
Урок 16.1. Кристалічні та аморфні тіла
Урок 16.1. Кристалічні та аморфні тілаУрок 16.1. Кристалічні та аморфні тіла
Урок 16.1. Кристалічні та аморфні тіла
Александр Волошен
 
Урок 15.15. Контрольна робота №1
Урок 15.15. Контрольна робота №1Урок 15.15. Контрольна робота №1
Урок 15.15. Контрольна робота №1
Александр Волошен
 
Урок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачУрок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Александр Волошен
 
Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачУрок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Александр Волошен
 
Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачУрок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Александр Волошен
 
Урок 10.10. Тепловий баланс
Урок 10.10. Тепловий балансУрок 10.10. Тепловий баланс
Урок 10.10. Тепловий баланс
Александр Волошен
 
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тілаУрок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Александр Волошен
 
Урок 5.5. Види топлообміну
Урок 5.5. Види топлообмінуУрок 5.5. Види топлообміну
Урок 5.5. Види топлообміну
Александр Волошен
 
Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...
Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...
Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...
Александр Волошен
 

More from Александр Волошен (20)

Переможці ІІ (районного) етапу Всеукраїнських учнівських предметних олімпіад
Переможці ІІ (районного) етапу Всеукраїнських учнівських предметних олімпіадПереможці ІІ (районного) етапу Всеукраїнських учнівських предметних олімпіад
Переможці ІІ (районного) етапу Всеукраїнських учнівських предметних олімпіад
 
Фізичні таблиці
Фізичні таблиціФізичні таблиці
Фізичні таблиці
 
Графік МАН район 2016
Графік МАН район 2016Графік МАН район 2016
Графік МАН район 2016
 
Оформлення науково-дослідницької роботи
Оформлення науково-дослідницької роботиОформлення науково-дослідницької роботи
Оформлення науково-дослідницької роботи
 
Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""
Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""
Урок 33.18. Урок-гра "Подорож до країни "Теплота""
 
Урок 32.17. Контрольна робата "Теплові явища"
Урок 32.17. Контрольна робата "Теплові явища"Урок 32.17. Контрольна робата "Теплові явища"
Урок 32.17. Контрольна робата "Теплові явища"
 
Урок 28.13. Теплові двигуни. Принцип дії теплових двигунів. ККД теплового дви...
Урок 28.13. Теплові двигуни. Принцип дії теплових двигунів. ККД теплового дви...Урок 28.13. Теплові двигуни. Принцип дії теплових двигунів. ККД теплового дви...
Урок 28.13. Теплові двигуни. Принцип дії теплових двигунів. ККД теплового дви...
 
Урок 26.11. Згоряння палива. Обчислення кількості теплоти внаслідок згорання ...
Урок 26.11. Згоряння палива. Обчислення кількості теплоти внаслідок згорання ...Урок 26.11. Згоряння палива. Обчислення кількості теплоти внаслідок згорання ...
Урок 26.11. Згоряння палива. Обчислення кількості теплоти внаслідок згорання ...
 
Урок 21.6. Наноматеріали
Урок 21.6. НаноматеріалиУрок 21.6. Наноматеріали
Урок 21.6. Наноматеріали
 
Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"
Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"
Урок 20.5. Лабораторна робота №3 "Визначення питомої теплоти плавлення льоду"
 
Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...
Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...
Урок 17.2. Температура плавлення. Обчислення кількості теплоти під час плавле...
 
Урок 16.1. Кристалічні та аморфні тіла
Урок 16.1. Кристалічні та аморфні тілаУрок 16.1. Кристалічні та аморфні тіла
Урок 16.1. Кристалічні та аморфні тіла
 
Урок 15.15. Контрольна робота №1
Урок 15.15. Контрольна робота №1Урок 15.15. Контрольна робота №1
Урок 15.15. Контрольна робота №1
 
Урок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачУрок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
 
Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачУрок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 13.13. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
 
Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачУрок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 11.11. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
 
Урок 10.10. Тепловий баланс
Урок 10.10. Тепловий балансУрок 10.10. Тепловий баланс
Урок 10.10. Тепловий баланс
 
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тілаУрок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
 
Урок 5.5. Види топлообміну
Урок 5.5. Види топлообмінуУрок 5.5. Види топлообміну
Урок 5.5. Види топлообміну
 
Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...
Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...
Урок 1.1. Рух молекул і тепловий стан тіла. Температура. Термометри. Шкала Це...
 

Recently uploaded

Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
tetiana1958
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
santomihail264
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 

Recently uploaded (11)

Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 

Урок 4.4. Внутрішня енергія тіла. Два способи зміни внутрішньої енергії. Види теплообміну.

  • 1. 19 Урок 4/4 ТЕМА. Внутрішня енергія тіла. Два способи зміни внутрішньої енергії тіла. Види теплообміну Мета уроку: увести поняття внутрішньої енергії тіла, забезпечити за- своєння учнями двох способів вимірювання внутрішньої енергії тіла; фор- мувати вміння спостерігати, аналізувати явища природи, визначаючи за- гальні ознаки; увести поняття теплопередачі, конвекції, випромінювання. Обладнання: скляна трубка із пробкою, циліндр із поршнем (медич- ний шприц), мотузка. Тип уроку: комбінований. Демонстрації:  перетворення механічної енергії (на прикладі руху гумового м’ячика і маятника Максвелла);  перетворення механічної енергії на внутрішню (на прикладі падіння свинцевої кульки на свинцеву плиту);  нагрівання монети в полум’ї свічки і під час її тертя об дерев’яну ліній- ку, нагрівання свинцю ударами молотка;  спостереження конвекції в газах на прикладі спостереження конвек- ційних потоків від запаленої свічки в проекції на освітлений екран;  демонстрування світильників, у  яких використовується явище кон- векції;  нагрівання повітря в теплоприймачі випромінюванням;  демонстрування поглинальної здатності різних речовин. ХІД УРОКУ I. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Перевірку домашнього завдання та повторення вивченого ма- теріалу проводять за запитаннями та вправами після параграфа підручника. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перед поясненням нового матеріалу доцільно повторити зна- ння, здобуті учнями в 7 класі. Запитання класу:  Із чого утворено всі речовини?  Які властивості мають молекули будь-якої речовини? Акцентуємо особливу увагу на русі та взаємодії молекул будь- якої речовини.
  • 2. 20 Уроки фізики. 8 клас. Розділ 1. Теплові явища ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Беручись до формування поняття внутрішньої енергії, необхід- но запропонувати учням пригадати, що вони знають про механіч- ну енергію тіла.  У якому випадку кажуть, що тіла володіють енергією?  Які види механічної енергії ви знаєте?  Які тіла володіють кінетичною енергією і від чого вона залежить?  Від чого залежить потенціальна енергія тіл?  Наведіть приклади перетворення механічної енергії.  Внутрішня енергія тіла — це енергія руху та взаємодії всіх частинок тіла. Ми знаємо, що існує два види механічної енергії — потенціаль- на та кінетична. Потенціальна енергія визначається розташуван- ням тіл або частин тіла, що взаємодіють. А кінетичну енергію ма- ють усі рухомі тіла. Отже, якщо ми хочемо визначити внутрішню енергію води в склянці, ми маємо обчислити кількість молекул, визначити кінетичну та потенціальну енергію кожної, а потім під- сумувати отримані результати. Але на практиці нас найчастіше цікавить зміна внутрішньої енергії тіла. Запитання класу: як змінюється внутрішня енергія тіла під час підвищення температури? (Під час підвищення температури середня швидкість руху молекул збільшується, отже, і внутрішня енергія тіла зрос- тає. Якщо ж температура знизиться, то внутрішня енергія зменшиться.) За якими ознаками можна дізнатися, що внутрішня енергія змінилася?  Перша ознака: зміна температури тіла.  Друга ознака: зміна агрегатного стану.  Третя ознака: зміна хімічного складу. Сьогодні на уроці ми встановимо, якими способами можна змі- нити внутрішню енергію тіла. У мене в руках монета. Яким чи- ном можна змінити її температуру, а відтак і внутрішню енергію? (Учні пропонують способи: нагріти над полум’ям, покласти у га- рячу воду тощо.) Така зміна внутрішньої енергії тіла називається теплопередачею, тобто енергія від більш нагрітого тіла переходить до менш нагрітого. Запитання класу: а яким ще способом можна нагріти монету? (Потерти її об дерев’яну дощечку.) Цей факт можна перевірити до- слідним шляхом. У цьому випадку внутрішня енергія тіла зміни- лася внаслідок механічної роботи.  Внутрішня енергія тіла змінюється під час виконання роботи та те- плопередачі (рис. 3).
  • 3. 21Тема 1.1. Теплові явища (1 частина) Способи зміни внутрішньої енергії виконання роботи над тілом власне тілом більш тепле менш теплим віддає внутрішня енергія збільшується внутрішня енергія зменшується теплопередача туман Рис. 3 Дослід 1 Трубка з повітрям щільно закрита пробкою. Крізь отвір у проб- ці трубку з’єднують із циліндром з поршнем (замість циліндра з поршнем може використати медичний шприц). Трубку інтен- сивно натирають мотузкою. Спостерігають, що поршень починає рухатися. Дослід 2 Повторюють експеримент, тільки в цьому випадку повітря в трубці нагрівають над полум’ям спиртівки. Запитання класу:  Як змінювалася внутрішня енергія повітря в першому та дру- гому дослідах?  Які ознаки свідчать про це?  Якими способами було змінено внутрішню енергію тіл у пер- шому та другому дослідах?  Як змінювалася швидкість руху частинок повітря в ході до- слідів? Пояснюючи механізми і способи теплопередачі, звертаємо увагу учнів, що теплопередача завжди відбувається у певному на- прямку: від тіла з вищою температурою до тіла з нижчою темпе- ратурою.
  • 4. 22 Уроки фізики. 8 клас. Розділ 1. Теплові явища Вивчення різних видів теплопередачі починаємо з теплопро- відності. Для вивчення цього явища розглядають дослід із нагрі- ванням металевого стрижня. На підставі результатів досліду учні встановлюють факт передачі теплоти від однієї частини тіла до ін- шої і пояснюють його. Потім уводимо поняття про гарних і поганих провідників те- пла. Розглядаємо використання в техніці, побуті і природі власти- востей тіл по-різному проводити тепло (рис. 4). мідь лід пара рідини сталь вода метали гази вакуум теплопровідність Рис. 4  Теплопровідність — вид теплопередачі, за якого енергія переносить- ся від більш нагрітих ділянок тіла до менш нагрітих в результаті те- плового руху та взаємодії частинок. Вивчення явища конвекції починаємо з постановки такого до- сліду: пробірку, наповнену водою, нагріваємо на спиртівці у верх- ній частині пробірки. При цьому знизу пробірки вода залишається холодною, а у верхній частині кипить. Учні роблять висновок про те, що вода має погану теплопровідність. Запитання: як нагрівають воду, наприклад, у чайнику? Чому? Відповіді на ці питання отримаємо, якщо виконаємо такий до- слід: будемо нагрівати знизу на спиртівці колбу з водою, на дні якої розмістимо кристал марганцівки, що забарвлює конвекційні потоки. Для демонстрування конвекції в газах можна скористатися проектором і спостерігати конвекційні потоки, які йдуть від за- паленої свічки в проекції на екрані.
  • 5. 23Тема 1.1. Теплові явища (1 частина) Як приклади конвекції в природі розглядаємо денні і нічні бризи, а в техніці — утворення тяги в димарях, конвекцію у водя- ному опалюванні, водяному охолоджуванні двигуна внутрішнього згоряння (рис. 5). природна Конвекція буває двох видів вимушена Рис. 5  Конвекція — вид теплопередачі, за якої енергія переноситься струме- нями рідини або газу. Поняття про випромінювання як одного зі способів передання те- пла можна почати з постановки питання: «Чи може енергія Сонця передаватися на Землю теплопровідністю? конвекцією?» Учні роб- лять висновок, що не може і, отже, існує інший спосіб передання тепла. Продовжуємо ознайомлення з випромінюванням за допомогою досліду: нагріваємо теплоприймач, сполучений із рідинним мано- метром, який розташований на деякій відстані збоку від електрич- ної плитки. Перед учнями ставимо питання: унаслідок чого ж по- вітря у теплоприймачі нагрівається? Адже теплопровідність і кон- векція тут виключені. Виникає проблемна ситуація, в результаті обговорення якої учні доходять висновку про те, що в цьому ви- падку маємо особливий вид передачі — випромінювання, тобто те- плопередачу за допомогою невидимих променів. Випромінювання відрізняється від інших видів теплопередачі тим, що може здійснюватися навіть у вакуумі, там, де не може від- буватися конвекції (рис. 6).  Випромінювання — це перенесення енергії через випромінювання електромагнітних хвиль. Промені, які випромінюють нагріті тіла, на- зивають тепловим випроміненням. Випромінюють енергію всі тіла за будь-якої температури. Оче- видно, що більш нагріті тіла випромінюють тепло інтенсивніше, ніж менш нагріті.
  • 6. 24 Уроки фізики. 8 клас. Розділ 1. Теплові явища Рис. 6. Тепловипромінювання Різні речовини по-різному і поглинають енергії випроміню- вання. З власного досвіду ми знаємо, що тіла з темною поверхнею краще поглинають енергію і швидше нагріваються, а тіла з білою, сріблястою поверхнею краще відбивають енергії; випромінювання й внаслідок цього менше нагріваються. Далі на досліді з’ясовуємо, що тіла з різною поверхнею воло- діють різною здатністю поглинати енергію. Для цього використо- вуємо теплоприймач, у якого одна поверхня блискуча металева, інша — чорна і шорстка. Фізкультхвилинка Вправа «Зміни свою внутрішню енергію».  Підняти руки вгору, нахиляти тулуб у різні боки.  Ліву руку поставити на пояс, праву відвести вбік, розвернути корпус вправо, поміняти положення рук і розвернути корпус вліво.  Зігнути в ліктях руки і розігнути. IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ  Визначте, як і яким способом змінилася внутрішня енергія тіла в таких випадках: а) сірник внесли у полум’я свічки; б) сірник запалили об коробок; в) пилка нагрілася після розпилювання дров; г) штучний супутник нагрівся під час входження в атмосферу Землі;
  • 7. 25Тема 1.1. Теплові явища (1 частина) д) склянку з водою кімнатної температури поставили в холо- дильник; е) дах будинку нагрівся під прямими променями сонця.  Закриту пробірку з газом занурили у гарячу воду. Чи змінила- ся кінетична, потенціальна енергія молекул газу? Якщо змі- нилася, то як?  Чому батареї центрального опалення завжди розташовують у нижній частині приміщення, а кватирки для провітрюван- ня — у верхній?  Чи справді увімкнений вентилятор охолоджує повітря у при- міщенні?  Що являють собою вітри?  Чому вітри на морському узбережжі (бризи) двічі на день змі- нюють свій напрямок?  Який сніг швидше розтане під сонцем: брудний чи чистий?  У якій футболці менш спекотно влітку: у білій чи чорній?  Чи можна в термосі зберегти холодними продукти? V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 1 [26]: вивчити §§ 3–7; виконати впр. № 3 (задачі 1, 3, 5), впр. № 4 (задачі 1, 3, 5). 2 Підготувати повідомлення: «Тепло: корисне і шкідливе для на- шого організму», «Теплопровідність і рослинний світ». 3 [6]: розв’язати задачі. 1.67. Чому термоси виготовляють круглого, а не квадратного перетину? 1.68. Ви зібралися снідати і налили у стакан чай. Але вас про- сять відійти на декілька хвилин. Що треба зробити, щоб до вашого повернення чай був би більш гарячим: налити у нього молоко від- разу, перед відходом або після, коли ви повернетеся? Чому? 1.69. Лосі добре пристосовані до суворих морозних і сніжних зим, тіло їх покрито грубою шерстю. На верхній стороні шиї і за- гривка довге волосся утворює гриву, на горлі звисає покритий во- лоссям наріст («сережка»). Чому груба шерсть рятує лосів у люті морози? 4 Виготовити «вітрячок» із паперу й розглянути його дію над за- паленою свічкою або плитою. Дати пояснення побаченого.