SlideShare a Scribd company logo
Полтавська загальноосвітня школа I-III ступенів №26
Підсумковий урок з фізики у 8 класі
по темі: «Теплові явища»
Матеріал підготувала
учитель фізики
Юшко Людмила
Володимирівна
Теплові явища
Мета:
Систематизувати та узагальнити знання учнів з теми “Теплові явища”. Розвивати
логічне мислення, уміння пояснювати процеси та явища оточуючого світу. Виховувати
інтерес до предмету.
Тип уроку:
Урок перевірки знань, умінь і навичок.
Структура уроку:
1. Організаційний момент
2. Перевірення теоретичних знань.
3. Експериментальні задачі.
4. Розв’язування задачі.
5. Підсумки. Домашнє завдання.
Унаочнення:
Презентація, таблиця, спирт, колба з тримачем, пробірки, штатив з муфтою та
лапкою, сірникова коробка, металева спиця з гвіздками, дерев'яний брусок, спирт,
спиртівка.
Хід уроку:
Ви закінчили вивчати великий розділ курсу восьмого класу “Теплові явища” і
сьогодні подивимося, як ви зрозуміли вивчений матеріал і як ви умієте пояснювати
процеси, що відбуваються навколо вас. Але сьогодні незвичайний урок, а гра. У нас є три
команди, кожна займає свій ряд. Основний девіз сьогоднішнього уроку “Кожен за свою
команду, а команда за кожного свого гравця”. Отже переходимо до І туру.
І тур “Розминка”
Хто швидше дає відповідь на питання, той ряд і отримує бал.
1. На що йде більша кількість теплоти: на нагрівання води, чи чавунного котла,
якщо їх маси однакові?
2. Чому питома теплота згорання сухих дров більша ніж у сирих тієї ж самої
природи?
3. Велика посудина з водою поставлена в погріб захищає овочі від замерзання.
Чому?
4. Чи прискориться танення льоду в теплому приміщенні, якщо його накрити
кожухом?
5. Чому олово можна розплавити в полум’ї свічки, а залізо ні?
6. Для осушення боліт в субтропіках саджають евкаліпти. Куди дівається вода,
що жадібно вбирають ці дерева?
7. Чому в сухому повітрі людина витримує температуру більшу за 100°С.
8. Чи розплавиться шматочок свинцю, якщо його кинути в розплавлене олово,
що знаходиться при температурі плавлення?
9. Чи можна рідким металом заморозити воду?
10. Чому для виготовлення одеколону застосовують спирт, а не воду?
11. Як в лазнях не торкаючись до труби можна встановити, гаряча чи холодна
вода тече по ній?
12. Чому в пустелях вдень дуже жарко, а вночі дуже холодно?
13. Людина не відчуває прохолоди на повітрі при температурі 20°С і замерзає у
воді при тій же температурі. Чому?
14. Коли в каструлі де вариться картопля закипіла вода, дівчина збільшила
інтенсивність подачі газу в 4 рази. Чи звариться картопля швидше?
15. В якій посудині їжа нагрівається швидше в мідній чи чавунній? А холоне?
ІІ тур “Логічний ланцюжок”
Відновити в логічному ланцюжку недостаючі літери у відповідних формулах.
За І місце - “5 б”
За II місце - “4 б”
За III місце - “3 б”
За помилку - “-1 б”
ІІІ тур
На кожному ряді в кожній команді одна пара учнів отримує на картці задачу,
розв’язавши яку вони зможуть принести своїй команді “5”,”4”,”3” бали відповідно.
1 картка
Скільки теплоти необхідно, щоб із 2 кг льоду утворити воду і довести її до кипіння,
якщо початкова температура льоду -5°С
2 картка
Скільки теплоти виділиться при конденсації пари, що знаходиться при температурі
100°С з подальшим охолодженням і замерзанням утвореної води, якщо кінцева
температура льоду 0°С, маса пари 2 кг
З картка
Скільки теплоти необхідно щоб повністю випарувати 2 кг води, що утворюється з
льоду, що знаходиться при температурі 0°С
ІV тур “Явища природи”
Пояснити природні явища, які ви побачите на екрані. За правильне пояснення -
“3б”
1. “Дощ” .
2. “Хмари” .
3. “Танення льоду на річці” .
4. «Випадіння снігу».
5. «Туман».
6. « Вогнище».
V тур “Експериментатори”
Кожна команда готує по 2 завдання-експерименти для суперників. Ваше завдання
дати чітку відповідь на питання до досліду. За правильне пояснення – 5 б.
І команда
1. Кипіння води в сірниковій коробці.
Питання:
“Чому вода закипіла, а паперова коробка не згоріла? ”
2. “Почергове відпадання гвіздків від стальної спиці внаслідок нагрівання
одного з її кінців”
Питання:
“Чому гвіздки відпадають не всі разом, а по черзі?”
ІІ команда
1. Горіння платка змоченого водою і спиртом.
Питання 6
“Чому тканина не згоріла?”
2. “Щільно обмотаний папером дерев’яний брусок з набитими металевими
кнопками, вносять в полум’я спиртівки”
Питання
“Чому не потемнів папір в місцях над кнопками і чому він взагалі не згорів?”
ІІІ команда
1. “Нагріваємо закриту пробірку з водою. Кришка вилітає з неї”
Питання
“Чому відбувається цей процес і де використовують таку властивість газу?”'
2. “Кипіння води при зниженому тискові”
Питання
“Чому закипіла вода в колбі адже температура води менша за 100°С?”
VІ тур
На слайді подано графік залежності температури тіла від часу. Дати відповідь на
питання (по 1 балу, за три питання – 5 б)
1. Для якої речовини побудовано графік ?
2. Якому процесові відповідає кожна з ділянок графіка?
3. Скільки теплоти необхідно для здійснення процесів, що відповідають
ділянкам ВС і СО, якщо маса речовини 10 кг.
Підведення підсумків.
Д/з. скласти кросворд по темі «Теплові явища»
Відділ освіти Полтавського міськвиконкому
Міський методичний кабінет
Урок фізики у 8 класі
Тема: «Види теплообміну»
Матеріал
підготувала учитель
фізики ЗШ № 26
Юшко Людмила
Володимирівна
Тема уроку: Види теплообміну.
Мета уроку:
На дослідах ознайомити учнів з різними способами зміни внутрішньої енергії під
час теплообміну. Навести приклади використання теплообміну на практиці. Розвивати
пізнавальний інтерес учнів. Виховувати переконаність у можливості пізнання явищ
природи.
Тип уроку:
Урок вивчення нового матеріалу.
Структура уроку:
1. Повторення матеріалу.
2. Вивчення нового матеріалу.
3. закріплення вивченого.
4. Підсумки. Домашнє завдання.
Обладнання
Набір стержнів з різних металів до яких воском прикріпленні маленькі цвяхи;
скляний стержень, дерев'яний брусок з набитими на нього металевими кнопками,
штативи, спиртівка, пробірки, стеаринова свічка, електрична лампа, термоскоп з рідинним
манометром, таблиці, електрична плитка.
Хід уроку
Питання для повторення вивченого матеріалу:
1. У вас є металевий стержень. Як можна змінити його внутрішню енергію?
2. Пояснити з погляду МКТ зміну внутрішньої енергії тіла під час
теплопередачі та, під час виконання над ним механічної роботи?
3. Чим пояснюють сильний нагрів покришок колес автомобіля під час
довготривалої поїздки?
4. Одна молекула в повітрі рухається в даний момент з швидкістю 900
м/с, а друга - зі швидкістю 1200 м/с. Чи правильно буде сказано, що температура другої
молекули вища?
5. Чи зміниться внутрішня енергія чайника, якщо його з сталу переставлять на
підвіконня?, на запалену комфорку газової плити?
6. Якщо рідину, що міститься в закупореній пляшці, енергійно струшувати, то
її температура підвищиться. Чому нагрівається рідина?
Вивчення нового матеріалу:
Дати відповіді на питання:
1. Чи нагріватиметься вода у відкритій каструлі, якщо зверху на воду
поставити меншу каструлю з водою, яка нагрівається за допомогою
електрокип’ятильника? Чому?
2. Чи охолодиться у каструлі вода, якщо в неї поставити склянку з льодом?
Чому?
3. Яким чином можна підвищити температуру повітря у кімнаті? Наведіть всі
можливі способи.
Всі демонстрації пропоную провести учням.
Демонстрація 1.
Візьмемо скляну паличку і такої ж товщини і довжини залізний стержень і внесемо
в полум'я спиртівки.
Металевий стержень нагрівається сильніше і швидше. Як ви гадаєте чому?
Демонстрація 2.
Вносимо в полум’я спиртівки кінцівки 3 стержнів: залізного, мідного та стального,
до яких воском прикріпленні маленькі цвяхи.
Спостерігаємо за процесом.
Чому цвяхи відпадають від різних стержнів неоднаково? Чому спочатку відпадають
цвяхи, що знаходяться ближче до полум’я?
Як ви гадаєте, як відбувається передача тепла в цих випадках? (молекули повітря
мають більшу кінетичну енергію => при зіткненні з сусідніми частинами віддають
частину енергії частинкам тіла => температура частинок тіла зростає => кінетична енергія
частинок зростає => при зіткненні з сусідніми частинками віддають частину енергії =>
кінетична енергія сусідніх частинок зростає =>...) Теплопровідність - це передавання
теплоти від більш нагрітих частин тіла до менш нагрітих, що веде до вирівнювання
температури тіла.
Демонстрація 3.
Тримаючи пробірку наповнену водою за нижній кінець, вносимо верхній в полум’я
спиртівки. Через деякий час верхні шари закипають, а знизу вода холодна. Чи можна
говорити, що у воді не відбувається явища теплопровідності?
Демонстрація 4.
Одягаємо порожню пробірку на палець і вносимо її кінець в полум‘я спиртівки.
Тримаємо досить довго, а відчутного нагрівання не відчуваємо. Чому?
Демонстрація 5.
Дерев‘яний брусок, на який набито металеві кнопки щільно обмотуємо папером і
вносимо в полум‘я спиртівки. Чому папір на кнопках не потемнів?
Висновки з дослідів:
1. Різні речовини мають різну теплопровідність
2. Деякі речовини погано проводять тепло (повітря, вода, вазелін)
3. Метали гарні теплопровідники.
Демонстрація 6.
В пробірку з водою обережно опускаємо декілька кристалів марганцю. Пробірку
вносимо в полум‘я спиртівки. При нагріванні нижні шари піднімаються вгору, переносячи
при цьому фарбник. Чи можна цей процес пояснити теплопровідністю?
Демонстрація 7.
Над ввімкненою лампою розташовуємо тонкий загострений на кінці металевий
стержень на який одягаємо вертушку виготовлену з тонкого паперу. Вона починає
обертатися. Як ви гадаєте чому обертається вертушка?
??? 1. Чому радіатор опалення розміщується під вікнами біля підлоги?
2. Чому в лазнях, люди які знаходяться на верхніх полицях відчувають сильніший нагрів
повітря, ніж на нижніх?
Висновки з дослідів:
1) Існує вид теплообміну при якому енергія переноситься струменями самої рідини чи
газу. Це явище називається конвенцією.
2) Теплі пари завжди піднімаються вгору.
??? Чому ми з вами відчуваємо тепло від Сонця? Чи можна це пояснити
теплопровідністю чи конвенцією? Чи потребує така передача наявності середовища?
Демонстрація 8.
Приєднуємо термоскоп до рідинного манометра і підносимо до розжареної
електричної плитки. Чому змінився рівень рідини в манометрі? Як передавалася енергія у
цьому випадку?
Висновки:
1. Теплове випромінювання - вид теплообміну. Який не потребує наявності
середовища.
2. Теплову енергію випромінюють усі тіла, оскільки вони мають внутрішню
енергію.
Питання для закріплення:
1. Чому металеві тіла на дотик здаються холоднішими ніж дерев‘яні.
2. Чому в південних областях жителі влітку під час спеки носять хутряні
шапки і ватні халати?
3. Чому озимі посіви не мерзнуть під снігом, а без снігу замерзають?
4. Для чого в склянку перед тим як наливати гарячу воду опускають металеву
ложку?
5. Чи можливе у вакуумі передавання теплоти шляхом теплопровідності?
Конвенції?
6. Чому зовнішні термометри встановлюють на вікнах, звернених на північ?
7. Чому пушинки на запаленою свічкою швидко піднімається вгору?
8. Полотняний, шерстяний чи трикотажний одяг гріє краще взимку?
Д/завд: § 6, впр. 5(1-6) усно, підготувати повідомлення по одній з тем:
1. Приклади конвенції в природі
2. Опалення й охолодження жилих приміщень
3. Теплопередача і рослинний світ
4. Термос
Відділ освіти Полтавського міськвиконкому
Міський методичний кабінет
Урок з фізики у 11 класі
Тема: «Інтерференція світла»
Дзюбкін Григорій Григорович,
вчитель-методист ЗШ № 26
Мета:
Перевірити засвоєння навчального матеріалу попередніх уроків; сформувати
знання про явище інтерференції механічних і світлових хвиль; розвивати вміння
проводити аналогії, логічно мислити; виховувати потребу в поглибленні своїх знань.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку:
1. Контроль знань учнів.
2. Засвоєння нових знань.
3. Закріплення вивченого.
4. Підведення підсумків. Домашнє завдання.
Унаочнення:
Демонстрація інтерференції механічних хвиль в ванні з дзеркальним дном; кільця
Ньютона; спостерігання інтерференційної картини на мильній бульбашці.
Хід уроку:
Питання-тест для перевірки знань учнів:
1. За який час світло може пройти відстань від Землі до Місяця, рівну
400 000 км:
А 0 с Б≈1,3*10 -3
с В 0,5с Г≈1,3с Д≈1200с Е≈8,3 хв
2. Кут падіння променя на дзеркальну поверхню дорівнює 20а
. Який
кут. між відбитим променем і дзеркальною поверхнею?
А 70° Б 80° В 40° Г20° Д90°
3. Яке зображення дає збиральна лінза з фокусною відстанню Р, якщо
предмет знаходиться на відстані ЗР?
А дійсне, збільшене Б дійсне, зменшене В уявне, збільшене
Г уявне, зменшене Д зображення немає
4. Оптична система ока будує зображення далеких предметів перед
сітківкою. Який це дефект, зору і які лінзи необхідні для окулярів?
А далекозорість, збиральні Б далекозорість, розсіювальні
В близорукість, збиральні Г близкозорість, розсіювальні
5. Який з наведених нижче виразів визначає поняття “дисперсія”?
А накладання когерентних хвиль Б розкладання світла у спектр
В огинання хвилею перешкод Г немає вірної відповіді
6. Які з явищ, що спостерігаються, пояснюються дисперсією світла?
А випромінювання світла лампою розжарювання
Б райдужне забарвлення мильних пузирів
В веселка
Г вулична ілюмінація
7. Порівняти швидкості поширення червоного і фіолетового
випромінювання у вакуумі.
А vч > vф Б vч = vф В vч < vф
8. Як зміниться частота зеленого світла при переході світла з
повітря, у воду?
А зменшиться Б збільшиться В не зміниться
9. Як зміниться довжина хвилі червоного світла при переході його з
повітря у воду?
А зменшиться Б збільшиться В не зміниться
10. Чим пояснюється дисперсія білого світла?
A. Колір визначається довжиною хвилі. У процесі заломлення довжина хвилі
змінюється, тому відбувається перетворення білого світла в кольоровий спектр.
Б. Біле світло є сумішшю світла різних частот, колір визначається частотою,
коефіцієнт заломлення світла залежить від частоти. Тому світло різного кольору йде по
різних напрямах.
B. Призма поглинає біле світло однієї довжини хвилі, а випрмінює світло з
різними довжинами хвиль.
Відповіді:
Вивчення нового матеріалу
Під час вивчення складаємо опорну блок-схему:
Дослід 1 (інтерференція механічних хвиль)
Інтерференція - явище накладання некогерентних хвиль,у результаті якого в
просторі встановлюється незмінний у часі перерозподіл енергії хвиль (інтерференційна
картина)
Незалежність поширення хвиль: кругові на воді від двох камінців; звукові від
оркестру; електромагнітні від різних електростанцій.
Дослід 2 (утворення стоячих хвиль)
Стоячі хвилі - це результат інтерференції двох синусоїдальних плоских хвиль
однакової частоти у різних напрямках
1) Амплітуди коливань різні в різних місцях системи; є вузли і пучності коливань.
У “біжучій хвилі” ці амплітуди всюди однакові.
2) Між вузлами коливання відбуваються в однаковій фазі. У “біжучій хвилі” фаза
коливань залежить від координати.
3) Енергія перетворюється в межах “пучність - вузол”.
Інтерференція світла.
Якщо світло - це хвиля, то має бути інтерференція світла. Якщо ми візьмемо дві
однакові лампи і ввімкнемо їх, то освітлення поверхні збільшиться, але при цьому не
утворюється чергування максимумів і мінімумів освітленості. Як ви гадаєте чому?
Щоб дати відповідь на це запитання, відкривайте стор.128 і читайте абзац “Умова
когерентності світлових хвиль”
Інтерференція в тонких плівках.
Дослід З (спостереження інтерференції на мильній плівці)
Висновки Юнга:
1) кольори тонких плівок - це додавання двох хвиль 1 і 2, одна з яких (1)
відбивається від зовнішньої поверхні плівки, а інша (2) від внутрішньої;
№ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Відп. Г А Б Г Б В А В А А,Б
2) результат інтерференції залежить від кута падіння світла на плівку, товщини
плівки і довжини хвилі;
3) Якщо плівка має неоднакову товщину, то від освітлення її білим світлом
повинні з’являтися різні кольори.
Дослід 4 (кільця Ньютона)
?? На основі всього вище сказаного поясніть самостійно утворення
різнокольорових кілець.
Завдання для закріплення:
1. Яке з явищ, що спостерігаються, пояснюються інтерференцією світла?
А Випромінювання світла лампою розжарювання
Б Райдужне забарвлення компакт-дисків
В Райдужне забарвлення мильних пузирів
2. Дайте означення інтерференції:
3. Які умови необхідні для спостереження інтерференції максимумів і
мінімумів?
4. Які хвилі називають когерентними?
5. Коли спостерігаються стоячі хвилі?
6. Чому крила бабок мають райдужне забарвлення?
Чи змінюється напрямок поширення хвиль при інтерференції?
7. Чому виникають райдужні смуги в тонкому шарі гасу, який плаває на
поверхні води?
8. Дві когерентні хвилі в результаті інтерференції взаємно погашаються в
деякій області. Куди подінеться їхня енергія?
Підведення підсумків
Домашнє завдання §

More Related Content

Viewers also liked

Dom cua 3 a 2
Dom cua 3 a 2Dom cua 3 a 2
Dom cua 3 a 2
parroquiaelsalvadorpr
 
El levantamiento de la informacion
El levantamiento de la informacionEl levantamiento de la informacion
El levantamiento de la informacion
Jorman garcia
 
Plantiamiento urbano
Plantiamiento urbanoPlantiamiento urbano
Plantiamiento urbano
Mariangeles16
 
897 concession 10 and 11 cochrane
897 concession 10 and 11 cochrane897 concession 10 and 11 cochrane
897 concession 10 and 11 cochrane
Robert Porteous
 
Training Programs Offered by the Executive Protection Institute
Training Programs Offered by the Executive Protection InstituteTraining Programs Offered by the Executive Protection Institute
Training Programs Offered by the Executive Protection Institute
Emblez Longoria
 
Finansal başarısızlığın oran analizi ve diskriminant analizi kullanılarak ölç...
Finansal başarısızlığın oran analizi ve diskriminant analizi kullanılarak ölç...Finansal başarısızlığın oran analizi ve diskriminant analizi kullanılarak ölç...
Finansal başarısızlığın oran analizi ve diskriminant analizi kullanılarak ölç...
İlker YILDIZ
 
Mba Mapping Business in AI
Mba Mapping Business in AIMba Mapping Business in AI
Mba Mapping Business in AI
Yu-Hsun (lymanblue) Lin
 
7 Señales que esta sufriendo Neurosis
7 Señales que esta sufriendo Neurosis7 Señales que esta sufriendo Neurosis
7 Señales que esta sufriendo Neurosis
Susana Gallardo
 
Find a "Gold Mine" of Free Internet Based Education Resources
Find a "Gold Mine" of Free Internet Based Education Resources Find a "Gold Mine" of Free Internet Based Education Resources
Find a "Gold Mine" of Free Internet Based Education Resources
George Sabato
 
Porto
PortoPorto
Porto
pedro bale
 
Trabajo de historia de guerra fria juliana ramirez 1 a
Trabajo de historia de guerra fria juliana ramirez 1 aTrabajo de historia de guerra fria juliana ramirez 1 a
Trabajo de historia de guerra fria juliana ramirez 1 a
Juliana Ramirez Talbot
 
Cp16894 t04 (1)
Cp16894 t04 (1)Cp16894 t04 (1)
Cp16894 t04 (1)
Julian Castaño Duque
 
Презентація:Розв"язування задач на готових кресленнях. Теорема Піфагора.
Презентація:Розв"язування задач на готових кресленнях. Теорема Піфагора.Презентація:Розв"язування задач на готових кресленнях. Теорема Піфагора.
Презентація:Розв"язування задач на готових кресленнях. Теорема Піфагора.
sveta7940
 
E-R DIAGRAMS, DFD'S AND STATE TRANSITION DIAGRAMS !!
E-R DIAGRAMS, DFD'S AND STATE TRANSITION DIAGRAMS !!E-R DIAGRAMS, DFD'S AND STATE TRANSITION DIAGRAMS !!
E-R DIAGRAMS, DFD'S AND STATE TRANSITION DIAGRAMS !!
Nidhi Kakani
 
Graves Orbitopathy
Graves OrbitopathyGraves Orbitopathy
Graves Orbitopathy
neurophq8
 
Презентація:Операційна система
Презентація:Операційна системаПрезентація:Операційна система
Презентація:Операційна система
sveta7940
 
Презентація:Стандартний запис числа
Презентація:Стандартний запис числа Презентація:Стандартний запис числа
Презентація:Стандартний запис числа
sveta7940
 
3Com 69-001566-00
3Com 69-001566-003Com 69-001566-00
3Com 69-001566-00
savomir
 
Memorias virtuales
Memorias virtualesMemorias virtuales
Memorias virtuales
Enrike Mendoza
 
3Com 6P997
3Com 6P9973Com 6P997
3Com 6P997
savomir
 

Viewers also liked (20)

Dom cua 3 a 2
Dom cua 3 a 2Dom cua 3 a 2
Dom cua 3 a 2
 
El levantamiento de la informacion
El levantamiento de la informacionEl levantamiento de la informacion
El levantamiento de la informacion
 
Plantiamiento urbano
Plantiamiento urbanoPlantiamiento urbano
Plantiamiento urbano
 
897 concession 10 and 11 cochrane
897 concession 10 and 11 cochrane897 concession 10 and 11 cochrane
897 concession 10 and 11 cochrane
 
Training Programs Offered by the Executive Protection Institute
Training Programs Offered by the Executive Protection InstituteTraining Programs Offered by the Executive Protection Institute
Training Programs Offered by the Executive Protection Institute
 
Finansal başarısızlığın oran analizi ve diskriminant analizi kullanılarak ölç...
Finansal başarısızlığın oran analizi ve diskriminant analizi kullanılarak ölç...Finansal başarısızlığın oran analizi ve diskriminant analizi kullanılarak ölç...
Finansal başarısızlığın oran analizi ve diskriminant analizi kullanılarak ölç...
 
Mba Mapping Business in AI
Mba Mapping Business in AIMba Mapping Business in AI
Mba Mapping Business in AI
 
7 Señales que esta sufriendo Neurosis
7 Señales que esta sufriendo Neurosis7 Señales que esta sufriendo Neurosis
7 Señales que esta sufriendo Neurosis
 
Find a "Gold Mine" of Free Internet Based Education Resources
Find a "Gold Mine" of Free Internet Based Education Resources Find a "Gold Mine" of Free Internet Based Education Resources
Find a "Gold Mine" of Free Internet Based Education Resources
 
Porto
PortoPorto
Porto
 
Trabajo de historia de guerra fria juliana ramirez 1 a
Trabajo de historia de guerra fria juliana ramirez 1 aTrabajo de historia de guerra fria juliana ramirez 1 a
Trabajo de historia de guerra fria juliana ramirez 1 a
 
Cp16894 t04 (1)
Cp16894 t04 (1)Cp16894 t04 (1)
Cp16894 t04 (1)
 
Презентація:Розв"язування задач на готових кресленнях. Теорема Піфагора.
Презентація:Розв"язування задач на готових кресленнях. Теорема Піфагора.Презентація:Розв"язування задач на готових кресленнях. Теорема Піфагора.
Презентація:Розв"язування задач на готових кресленнях. Теорема Піфагора.
 
E-R DIAGRAMS, DFD'S AND STATE TRANSITION DIAGRAMS !!
E-R DIAGRAMS, DFD'S AND STATE TRANSITION DIAGRAMS !!E-R DIAGRAMS, DFD'S AND STATE TRANSITION DIAGRAMS !!
E-R DIAGRAMS, DFD'S AND STATE TRANSITION DIAGRAMS !!
 
Graves Orbitopathy
Graves OrbitopathyGraves Orbitopathy
Graves Orbitopathy
 
Презентація:Операційна система
Презентація:Операційна системаПрезентація:Операційна система
Презентація:Операційна система
 
Презентація:Стандартний запис числа
Презентація:Стандартний запис числа Презентація:Стандартний запис числа
Презентація:Стандартний запис числа
 
3Com 69-001566-00
3Com 69-001566-003Com 69-001566-00
3Com 69-001566-00
 
Memorias virtuales
Memorias virtualesMemorias virtuales
Memorias virtuales
 
3Com 6P997
3Com 6P9973Com 6P997
3Com 6P997
 

Similar to Тема: „ Теплові явища “.

Урок 5.5. Види топлообміну
Урок 5.5. Види топлообмінуУрок 5.5. Види топлообміну
Урок 5.5. Види топлообміну
Александр Волошен
 
урок 1. тепло і температура.
урок 1. тепло і температура.урок 1. тепло і температура.
урок 1. тепло і температура.
Nata Благий
 
Розв"язування задач по темі "Теплові явища"
Розв"язування задач по темі "Теплові явища"Розв"язування задач по темі "Теплові явища"
Розв"язування задач по темі "Теплові явища"
sveta7940
 
Нестандартні уроки фізики
Нестандартні уроки фізики Нестандартні уроки фізики
Нестандартні уроки фізики
sveta7940
 
Урок 6.6. Кількість теплоти
Урок 6.6. Кількість теплотиУрок 6.6. Кількість теплоти
Урок 6.6. Кількість теплоти
Александр Волошен
 
Конвекція
КонвекціяКонвекція
Конвекція
sveta7940
 
Детективне агентство „ Теплові явища “.
Детективне агентство „ Теплові явища “.Детективне агентство „ Теплові явища “.
Детективне агентство „ Теплові явища “.
sveta7940
 
Урок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачУрок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Александр Волошен
 
фізика 8 клас бар’яхтар в. г., довгий с. о., божинова ф. я., кірюхіна о. о
фізика 8 клас бар’яхтар в. г., довгий с. о., божинова ф. я., кірюхіна о. офізика 8 клас бар’яхтар в. г., довгий с. о., божинова ф. я., кірюхіна о. о
фізика 8 клас бар’яхтар в. г., довгий с. о., божинова ф. я., кірюхіна о. о
Ngb Djd
 
Презентація: Конвекція
Презентація: Конвекція Презентація: Конвекція
Презентація: Конвекція
sveta7940
 
Урок "Терморегуляція тіла "
Урок "Терморегуляція тіла "Урок "Терморегуляція тіла "
Урок "Терморегуляція тіла "
juliagerasimova2015
 
Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.
Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.
Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.
sveta7940
 
Позакласний захід з фізики.doc
Позакласний захід з фізики.docПозакласний захід з фізики.doc
Позакласний захід з фізики.doc
Репетитор Історія України
 
тиждень фізики
тиждень фізикитиждень фізики
тиждень фізикиdarkvadim
 
Кращий гендерочутливий стем урок.docx
Кращий гендерочутливий стем урок.docxКращий гендерочутливий стем урок.docx
Кращий гендерочутливий стем урок.docx
Репетитор Історія України
 
Урок 65 Пароутворення та конденсація.pptx
Урок 65 Пароутворення та конденсація.pptxУрок 65 Пароутворення та конденсація.pptx
Урок 65 Пароутворення та конденсація.pptx
ssuser38d5f2
 
Урок 4.4. Внутрішня енергія тіла. Два способи зміни внутрішньої енергії. Види...
Урок 4.4. Внутрішня енергія тіла. Два способи зміни внутрішньої енергії. Види...Урок 4.4. Внутрішня енергія тіла. Два способи зміни внутрішньої енергії. Види...
Урок 4.4. Внутрішня енергія тіла. Два способи зміни внутрішньої енергії. Види...
Александр Волошен
 
1
11
1
8new
 

Similar to Тема: „ Теплові явища “. (20)

Урок 5.5. Види топлообміну
Урок 5.5. Види топлообмінуУрок 5.5. Види топлообміну
Урок 5.5. Види топлообміну
 
180,23.docx
180,23.docx180,23.docx
180,23.docx
 
урок 1. тепло і температура.
урок 1. тепло і температура.урок 1. тепло і температура.
урок 1. тепло і температура.
 
Розв"язування задач по темі "Теплові явища"
Розв"язування задач по темі "Теплові явища"Розв"язування задач по темі "Теплові явища"
Розв"язування задач по темі "Теплові явища"
 
Нестандартні уроки фізики
Нестандартні уроки фізики Нестандартні уроки фізики
Нестандартні уроки фізики
 
Урок 6.6. Кількість теплоти
Урок 6.6. Кількість теплотиУрок 6.6. Кількість теплоти
Урок 6.6. Кількість теплоти
 
Конвекція
КонвекціяКонвекція
Конвекція
 
Детективне агентство „ Теплові явища “.
Детективне агентство „ Теплові явища “.Детективне агентство „ Теплові явища “.
Детективне агентство „ Теплові явища “.
 
Урок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задачУрок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
Урок 14.14. Рівняння теплового балансу. Розв'язування задач
 
фізика 8 клас бар’яхтар в. г., довгий с. о., божинова ф. я., кірюхіна о. о
фізика 8 клас бар’яхтар в. г., довгий с. о., божинова ф. я., кірюхіна о. офізика 8 клас бар’яхтар в. г., довгий с. о., божинова ф. я., кірюхіна о. о
фізика 8 клас бар’яхтар в. г., довгий с. о., божинова ф. я., кірюхіна о. о
 
Презентація: Конвекція
Презентація: Конвекція Презентація: Конвекція
Презентація: Конвекція
 
Урок "Терморегуляція тіла "
Урок "Терморегуляція тіла "Урок "Терморегуляція тіла "
Урок "Терморегуляція тіла "
 
Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.
Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.
Урок:Внутрішня енергія тіла, способи її зміни. Теплообмін та його види.
 
13
1313
13
 
Позакласний захід з фізики.doc
Позакласний захід з фізики.docПозакласний захід з фізики.doc
Позакласний захід з фізики.doc
 
тиждень фізики
тиждень фізикитиждень фізики
тиждень фізики
 
Кращий гендерочутливий стем урок.docx
Кращий гендерочутливий стем урок.docxКращий гендерочутливий стем урок.docx
Кращий гендерочутливий стем урок.docx
 
Урок 65 Пароутворення та конденсація.pptx
Урок 65 Пароутворення та конденсація.pptxУрок 65 Пароутворення та конденсація.pptx
Урок 65 Пароутворення та конденсація.pptx
 
Урок 4.4. Внутрішня енергія тіла. Два способи зміни внутрішньої енергії. Види...
Урок 4.4. Внутрішня енергія тіла. Два способи зміни внутрішньої енергії. Види...Урок 4.4. Внутрішня енергія тіла. Два способи зміни внутрішньої енергії. Види...
Урок 4.4. Внутрішня енергія тіла. Два способи зміни внутрішньої енергії. Види...
 
1
11
1
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
sveta7940
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
sveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
sveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
sveta7940
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
sveta7940
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
sveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
sveta7940
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
sveta7940
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
sveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
sveta7940
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
sveta7940
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
sveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
sveta7940
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
sveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
sveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 

Тема: „ Теплові явища “.

  • 1. Полтавська загальноосвітня школа I-III ступенів №26 Підсумковий урок з фізики у 8 класі по темі: «Теплові явища» Матеріал підготувала учитель фізики Юшко Людмила Володимирівна
  • 2. Теплові явища Мета: Систематизувати та узагальнити знання учнів з теми “Теплові явища”. Розвивати логічне мислення, уміння пояснювати процеси та явища оточуючого світу. Виховувати інтерес до предмету. Тип уроку: Урок перевірки знань, умінь і навичок. Структура уроку: 1. Організаційний момент 2. Перевірення теоретичних знань. 3. Експериментальні задачі. 4. Розв’язування задачі. 5. Підсумки. Домашнє завдання. Унаочнення: Презентація, таблиця, спирт, колба з тримачем, пробірки, штатив з муфтою та лапкою, сірникова коробка, металева спиця з гвіздками, дерев'яний брусок, спирт, спиртівка. Хід уроку: Ви закінчили вивчати великий розділ курсу восьмого класу “Теплові явища” і сьогодні подивимося, як ви зрозуміли вивчений матеріал і як ви умієте пояснювати процеси, що відбуваються навколо вас. Але сьогодні незвичайний урок, а гра. У нас є три команди, кожна займає свій ряд. Основний девіз сьогоднішнього уроку “Кожен за свою команду, а команда за кожного свого гравця”. Отже переходимо до І туру. І тур “Розминка” Хто швидше дає відповідь на питання, той ряд і отримує бал. 1. На що йде більша кількість теплоти: на нагрівання води, чи чавунного котла, якщо їх маси однакові? 2. Чому питома теплота згорання сухих дров більша ніж у сирих тієї ж самої природи? 3. Велика посудина з водою поставлена в погріб захищає овочі від замерзання. Чому? 4. Чи прискориться танення льоду в теплому приміщенні, якщо його накрити кожухом? 5. Чому олово можна розплавити в полум’ї свічки, а залізо ні? 6. Для осушення боліт в субтропіках саджають евкаліпти. Куди дівається вода, що жадібно вбирають ці дерева? 7. Чому в сухому повітрі людина витримує температуру більшу за 100°С. 8. Чи розплавиться шматочок свинцю, якщо його кинути в розплавлене олово, що знаходиться при температурі плавлення? 9. Чи можна рідким металом заморозити воду? 10. Чому для виготовлення одеколону застосовують спирт, а не воду? 11. Як в лазнях не торкаючись до труби можна встановити, гаряча чи холодна вода тече по ній? 12. Чому в пустелях вдень дуже жарко, а вночі дуже холодно? 13. Людина не відчуває прохолоди на повітрі при температурі 20°С і замерзає у воді при тій же температурі. Чому? 14. Коли в каструлі де вариться картопля закипіла вода, дівчина збільшила інтенсивність подачі газу в 4 рази. Чи звариться картопля швидше?
  • 3. 15. В якій посудині їжа нагрівається швидше в мідній чи чавунній? А холоне? ІІ тур “Логічний ланцюжок” Відновити в логічному ланцюжку недостаючі літери у відповідних формулах. За І місце - “5 б” За II місце - “4 б” За III місце - “3 б” За помилку - “-1 б” ІІІ тур На кожному ряді в кожній команді одна пара учнів отримує на картці задачу, розв’язавши яку вони зможуть принести своїй команді “5”,”4”,”3” бали відповідно. 1 картка Скільки теплоти необхідно, щоб із 2 кг льоду утворити воду і довести її до кипіння, якщо початкова температура льоду -5°С 2 картка Скільки теплоти виділиться при конденсації пари, що знаходиться при температурі 100°С з подальшим охолодженням і замерзанням утвореної води, якщо кінцева температура льоду 0°С, маса пари 2 кг З картка Скільки теплоти необхідно щоб повністю випарувати 2 кг води, що утворюється з льоду, що знаходиться при температурі 0°С ІV тур “Явища природи” Пояснити природні явища, які ви побачите на екрані. За правильне пояснення - “3б” 1. “Дощ” . 2. “Хмари” . 3. “Танення льоду на річці” . 4. «Випадіння снігу». 5. «Туман». 6. « Вогнище». V тур “Експериментатори” Кожна команда готує по 2 завдання-експерименти для суперників. Ваше завдання дати чітку відповідь на питання до досліду. За правильне пояснення – 5 б. І команда 1. Кипіння води в сірниковій коробці. Питання: “Чому вода закипіла, а паперова коробка не згоріла? ” 2. “Почергове відпадання гвіздків від стальної спиці внаслідок нагрівання одного з її кінців” Питання: “Чому гвіздки відпадають не всі разом, а по черзі?” ІІ команда 1. Горіння платка змоченого водою і спиртом. Питання 6 “Чому тканина не згоріла?” 2. “Щільно обмотаний папером дерев’яний брусок з набитими металевими кнопками, вносять в полум’я спиртівки” Питання
  • 4. “Чому не потемнів папір в місцях над кнопками і чому він взагалі не згорів?” ІІІ команда 1. “Нагріваємо закриту пробірку з водою. Кришка вилітає з неї” Питання “Чому відбувається цей процес і де використовують таку властивість газу?”' 2. “Кипіння води при зниженому тискові” Питання “Чому закипіла вода в колбі адже температура води менша за 100°С?” VІ тур На слайді подано графік залежності температури тіла від часу. Дати відповідь на питання (по 1 балу, за три питання – 5 б) 1. Для якої речовини побудовано графік ? 2. Якому процесові відповідає кожна з ділянок графіка? 3. Скільки теплоти необхідно для здійснення процесів, що відповідають ділянкам ВС і СО, якщо маса речовини 10 кг. Підведення підсумків. Д/з. скласти кросворд по темі «Теплові явища»
  • 5. Відділ освіти Полтавського міськвиконкому Міський методичний кабінет Урок фізики у 8 класі Тема: «Види теплообміну» Матеріал підготувала учитель фізики ЗШ № 26 Юшко Людмила Володимирівна
  • 6. Тема уроку: Види теплообміну. Мета уроку: На дослідах ознайомити учнів з різними способами зміни внутрішньої енергії під час теплообміну. Навести приклади використання теплообміну на практиці. Розвивати пізнавальний інтерес учнів. Виховувати переконаність у можливості пізнання явищ природи. Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу. Структура уроку: 1. Повторення матеріалу. 2. Вивчення нового матеріалу. 3. закріплення вивченого. 4. Підсумки. Домашнє завдання. Обладнання Набір стержнів з різних металів до яких воском прикріпленні маленькі цвяхи; скляний стержень, дерев'яний брусок з набитими на нього металевими кнопками, штативи, спиртівка, пробірки, стеаринова свічка, електрична лампа, термоскоп з рідинним манометром, таблиці, електрична плитка. Хід уроку Питання для повторення вивченого матеріалу: 1. У вас є металевий стержень. Як можна змінити його внутрішню енергію? 2. Пояснити з погляду МКТ зміну внутрішньої енергії тіла під час теплопередачі та, під час виконання над ним механічної роботи? 3. Чим пояснюють сильний нагрів покришок колес автомобіля під час довготривалої поїздки? 4. Одна молекула в повітрі рухається в даний момент з швидкістю 900 м/с, а друга - зі швидкістю 1200 м/с. Чи правильно буде сказано, що температура другої молекули вища? 5. Чи зміниться внутрішня енергія чайника, якщо його з сталу переставлять на підвіконня?, на запалену комфорку газової плити? 6. Якщо рідину, що міститься в закупореній пляшці, енергійно струшувати, то її температура підвищиться. Чому нагрівається рідина? Вивчення нового матеріалу: Дати відповіді на питання: 1. Чи нагріватиметься вода у відкритій каструлі, якщо зверху на воду поставити меншу каструлю з водою, яка нагрівається за допомогою електрокип’ятильника? Чому? 2. Чи охолодиться у каструлі вода, якщо в неї поставити склянку з льодом? Чому? 3. Яким чином можна підвищити температуру повітря у кімнаті? Наведіть всі можливі способи. Всі демонстрації пропоную провести учням. Демонстрація 1. Візьмемо скляну паличку і такої ж товщини і довжини залізний стержень і внесемо в полум'я спиртівки.
  • 7. Металевий стержень нагрівається сильніше і швидше. Як ви гадаєте чому? Демонстрація 2. Вносимо в полум’я спиртівки кінцівки 3 стержнів: залізного, мідного та стального, до яких воском прикріпленні маленькі цвяхи. Спостерігаємо за процесом. Чому цвяхи відпадають від різних стержнів неоднаково? Чому спочатку відпадають цвяхи, що знаходяться ближче до полум’я? Як ви гадаєте, як відбувається передача тепла в цих випадках? (молекули повітря мають більшу кінетичну енергію => при зіткненні з сусідніми частинами віддають частину енергії частинкам тіла => температура частинок тіла зростає => кінетична енергія частинок зростає => при зіткненні з сусідніми частинками віддають частину енергії => кінетична енергія сусідніх частинок зростає =>...) Теплопровідність - це передавання теплоти від більш нагрітих частин тіла до менш нагрітих, що веде до вирівнювання температури тіла. Демонстрація 3. Тримаючи пробірку наповнену водою за нижній кінець, вносимо верхній в полум’я спиртівки. Через деякий час верхні шари закипають, а знизу вода холодна. Чи можна говорити, що у воді не відбувається явища теплопровідності? Демонстрація 4. Одягаємо порожню пробірку на палець і вносимо її кінець в полум‘я спиртівки. Тримаємо досить довго, а відчутного нагрівання не відчуваємо. Чому? Демонстрація 5. Дерев‘яний брусок, на який набито металеві кнопки щільно обмотуємо папером і вносимо в полум‘я спиртівки. Чому папір на кнопках не потемнів? Висновки з дослідів: 1. Різні речовини мають різну теплопровідність 2. Деякі речовини погано проводять тепло (повітря, вода, вазелін) 3. Метали гарні теплопровідники. Демонстрація 6. В пробірку з водою обережно опускаємо декілька кристалів марганцю. Пробірку вносимо в полум‘я спиртівки. При нагріванні нижні шари піднімаються вгору, переносячи при цьому фарбник. Чи можна цей процес пояснити теплопровідністю? Демонстрація 7. Над ввімкненою лампою розташовуємо тонкий загострений на кінці металевий стержень на який одягаємо вертушку виготовлену з тонкого паперу. Вона починає обертатися. Як ви гадаєте чому обертається вертушка? ??? 1. Чому радіатор опалення розміщується під вікнами біля підлоги? 2. Чому в лазнях, люди які знаходяться на верхніх полицях відчувають сильніший нагрів повітря, ніж на нижніх? Висновки з дослідів: 1) Існує вид теплообміну при якому енергія переноситься струменями самої рідини чи газу. Це явище називається конвенцією. 2) Теплі пари завжди піднімаються вгору.
  • 8. ??? Чому ми з вами відчуваємо тепло від Сонця? Чи можна це пояснити теплопровідністю чи конвенцією? Чи потребує така передача наявності середовища? Демонстрація 8. Приєднуємо термоскоп до рідинного манометра і підносимо до розжареної електричної плитки. Чому змінився рівень рідини в манометрі? Як передавалася енергія у цьому випадку? Висновки: 1. Теплове випромінювання - вид теплообміну. Який не потребує наявності середовища. 2. Теплову енергію випромінюють усі тіла, оскільки вони мають внутрішню енергію. Питання для закріплення: 1. Чому металеві тіла на дотик здаються холоднішими ніж дерев‘яні. 2. Чому в південних областях жителі влітку під час спеки носять хутряні шапки і ватні халати? 3. Чому озимі посіви не мерзнуть під снігом, а без снігу замерзають? 4. Для чого в склянку перед тим як наливати гарячу воду опускають металеву ложку? 5. Чи можливе у вакуумі передавання теплоти шляхом теплопровідності? Конвенції? 6. Чому зовнішні термометри встановлюють на вікнах, звернених на північ? 7. Чому пушинки на запаленою свічкою швидко піднімається вгору? 8. Полотняний, шерстяний чи трикотажний одяг гріє краще взимку? Д/завд: § 6, впр. 5(1-6) усно, підготувати повідомлення по одній з тем: 1. Приклади конвенції в природі 2. Опалення й охолодження жилих приміщень 3. Теплопередача і рослинний світ 4. Термос
  • 9. Відділ освіти Полтавського міськвиконкому Міський методичний кабінет Урок з фізики у 11 класі Тема: «Інтерференція світла» Дзюбкін Григорій Григорович, вчитель-методист ЗШ № 26
  • 10. Мета: Перевірити засвоєння навчального матеріалу попередніх уроків; сформувати знання про явище інтерференції механічних і світлових хвиль; розвивати вміння проводити аналогії, логічно мислити; виховувати потребу в поглибленні своїх знань. Тип уроку: комбінований. Структура уроку: 1. Контроль знань учнів. 2. Засвоєння нових знань. 3. Закріплення вивченого. 4. Підведення підсумків. Домашнє завдання. Унаочнення: Демонстрація інтерференції механічних хвиль в ванні з дзеркальним дном; кільця Ньютона; спостерігання інтерференційної картини на мильній бульбашці. Хід уроку: Питання-тест для перевірки знань учнів: 1. За який час світло може пройти відстань від Землі до Місяця, рівну 400 000 км: А 0 с Б≈1,3*10 -3 с В 0,5с Г≈1,3с Д≈1200с Е≈8,3 хв 2. Кут падіння променя на дзеркальну поверхню дорівнює 20а . Який кут. між відбитим променем і дзеркальною поверхнею? А 70° Б 80° В 40° Г20° Д90° 3. Яке зображення дає збиральна лінза з фокусною відстанню Р, якщо предмет знаходиться на відстані ЗР? А дійсне, збільшене Б дійсне, зменшене В уявне, збільшене Г уявне, зменшене Д зображення немає 4. Оптична система ока будує зображення далеких предметів перед сітківкою. Який це дефект, зору і які лінзи необхідні для окулярів? А далекозорість, збиральні Б далекозорість, розсіювальні В близорукість, збиральні Г близкозорість, розсіювальні 5. Який з наведених нижче виразів визначає поняття “дисперсія”? А накладання когерентних хвиль Б розкладання світла у спектр В огинання хвилею перешкод Г немає вірної відповіді 6. Які з явищ, що спостерігаються, пояснюються дисперсією світла? А випромінювання світла лампою розжарювання Б райдужне забарвлення мильних пузирів В веселка Г вулична ілюмінація 7. Порівняти швидкості поширення червоного і фіолетового випромінювання у вакуумі. А vч > vф Б vч = vф В vч < vф 8. Як зміниться частота зеленого світла при переході світла з повітря, у воду? А зменшиться Б збільшиться В не зміниться 9. Як зміниться довжина хвилі червоного світла при переході його з повітря у воду? А зменшиться Б збільшиться В не зміниться 10. Чим пояснюється дисперсія білого світла? A. Колір визначається довжиною хвилі. У процесі заломлення довжина хвилі
  • 11. змінюється, тому відбувається перетворення білого світла в кольоровий спектр. Б. Біле світло є сумішшю світла різних частот, колір визначається частотою, коефіцієнт заломлення світла залежить від частоти. Тому світло різного кольору йде по різних напрямах. B. Призма поглинає біле світло однієї довжини хвилі, а випрмінює світло з різними довжинами хвиль. Відповіді: Вивчення нового матеріалу Під час вивчення складаємо опорну блок-схему: Дослід 1 (інтерференція механічних хвиль) Інтерференція - явище накладання некогерентних хвиль,у результаті якого в просторі встановлюється незмінний у часі перерозподіл енергії хвиль (інтерференційна картина) Незалежність поширення хвиль: кругові на воді від двох камінців; звукові від оркестру; електромагнітні від різних електростанцій. Дослід 2 (утворення стоячих хвиль) Стоячі хвилі - це результат інтерференції двох синусоїдальних плоских хвиль однакової частоти у різних напрямках 1) Амплітуди коливань різні в різних місцях системи; є вузли і пучності коливань. У “біжучій хвилі” ці амплітуди всюди однакові. 2) Між вузлами коливання відбуваються в однаковій фазі. У “біжучій хвилі” фаза коливань залежить від координати. 3) Енергія перетворюється в межах “пучність - вузол”. Інтерференція світла. Якщо світло - це хвиля, то має бути інтерференція світла. Якщо ми візьмемо дві однакові лампи і ввімкнемо їх, то освітлення поверхні збільшиться, але при цьому не утворюється чергування максимумів і мінімумів освітленості. Як ви гадаєте чому? Щоб дати відповідь на це запитання, відкривайте стор.128 і читайте абзац “Умова когерентності світлових хвиль” Інтерференція в тонких плівках. Дослід З (спостереження інтерференції на мильній плівці) Висновки Юнга: 1) кольори тонких плівок - це додавання двох хвиль 1 і 2, одна з яких (1) відбивається від зовнішньої поверхні плівки, а інша (2) від внутрішньої; № 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Відп. Г А Б Г Б В А В А А,Б
  • 12. 2) результат інтерференції залежить від кута падіння світла на плівку, товщини плівки і довжини хвилі; 3) Якщо плівка має неоднакову товщину, то від освітлення її білим світлом повинні з’являтися різні кольори. Дослід 4 (кільця Ньютона) ?? На основі всього вище сказаного поясніть самостійно утворення різнокольорових кілець. Завдання для закріплення: 1. Яке з явищ, що спостерігаються, пояснюються інтерференцією світла? А Випромінювання світла лампою розжарювання Б Райдужне забарвлення компакт-дисків В Райдужне забарвлення мильних пузирів 2. Дайте означення інтерференції: 3. Які умови необхідні для спостереження інтерференції максимумів і мінімумів? 4. Які хвилі називають когерентними? 5. Коли спостерігаються стоячі хвилі? 6. Чому крила бабок мають райдужне забарвлення? Чи змінюється напрямок поширення хвиль при інтерференції? 7. Чому виникають райдужні смуги в тонкому шарі гасу, який плаває на поверхні води? 8. Дві когерентні хвилі в результаті інтерференції взаємно погашаються в деякій області. Куди подінеться їхня енергія? Підведення підсумків Домашнє завдання §