26
Урок 5/5
ТЕМА. Види теплообміну. Самостійна робота № 3
Мета: закріпити знання учнів про види теплопередач; продовжити
формування вміння пояснювати види теплопередач на прикладах.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: картки, ноутбук, мультимедійний пристрій, учнівські
планшети; програмне забезпечення SMART Notebook.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
Бесіда за запитаннями
 Чому глибокий пухкий сніг охороняє озимі від вимерзання?
 Чому вислів «шуба гріє» неправильний?
 Чому дно і стінки металевої сковороди на вогні розжарюються,
а дерев’яна ручка залишається практично холодною?
 Чому можна обпалити губи, якщо пити чай з металевого кух-
ля, і чому цього не трапляється, коли ми п’ємо його із порце-
лянової чашки?
 Чому вовняний светр «тепліший» за бавовняний?
 Чому розпечене тіло у воді остигає швидше, ніж на повітрі?
 Чому металева ванна на дотик здається нам холоднішою, ніж
бавовняний рушник?
 Що роблять перед тим, як налити у склянку окріп? Чому опу-
щена в нього металева ложка охороняє склянку від розтріску-
вання?
 Ми бачили, що теплопровідність рідин незначна. Однак на
практиці вода в чайниках, каструлях досить швидко закипає.
 Повітря в класі нагрівається через стіни, через відкрите вікно
через скло (а в зимовий час — від батарей центрального опален-
ня). При який вид теплопередачі йдеться у кожному випадку?
 Чому Сонце не може передавати енергію Землі шляхом кон-
векції і теплопровідності?
 Чому батареї центрального опалення завжди розташовують
у нижній частині приміщення, а кватирки для провітрюван-
ня — у верхній?
 Чи справді увімкнений вентилятор охолоджує повітря у при-
міщенні?
27Тема 1.1. Теплові явища (1 частина)
 Що являють собою вітри?
 Чому вітри на морському узбережжі (бризи) двічі на день змі-
нюють свій напрямок?
 Який сніг швидше розтане під сонцем: брудний чи чистий?
 У якій футболці менш спекотно влітку: у білій чи чорній?
 Чи можна в термосі зберегти холодними продукти?
Розв’яжіть кросворд (рис. 7)
1
2 3
4
5
6
7
8
Рис. 7
По горизонталі:
4. Один із видів пароутворення, що відбувається лише з вільної
поверхні рідини.
7. Спосіб зміни внутрішньої енергії тіла без виконання роботи
над тілом або самим тілом.
8. Явище перетворення пари в рідину за сталої температури.
28 Уроки фізики. 8 клас. Розділ 1. Теплові явища
По вертикалі:
1. Металевий резервуар для нагромадження і зберігання газу.
2. Явище перетворення рідини у твердий стан.
3. Прилад, який застосовують у багатьох дослідах під час вивчен-
ня теплових явищ.
5. Процес переходу речовини із твердого стану у газоподібний.
6. Твердий стан води.
II. ІНТЕРАКТИВНІ ІГРИ
1. Учні розв’язують за допомогою планшетів інтерактивні крос-
ворди за адресами:
 https://sites.google.com/site/dk8klbuzko/samostijna-robota-no2/
krosvord-no1;
 https://sites.google.com/site/dk8klbuzko/samostijna-robota-no6/
krosvord-no2.
2. Гра. «Вихор». Необхідно поставити картинки відповідно до виду
теплопередачі.
III. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Задача 1. Коли цвях забивають, його головка нагрівається слаб-
ко, але досить декількох ударів по головці вже забитого цвяха,
щоб сильно розігріти її. Поясніть цей ефект.
Розв’язання. Під час кожного удару виконують певну роботу,
і цвях отримує енергію. Коли цвях забивають, цю енергію витра-
чають на подолання сил опору волокон дерева й сил тертя (зре-
штою ця енергія переходить у внутрішню, що спричиняє нагріван-
ня всього цвяха й шарів дерева навколо нього). Енергія, передана
вже забитому цвяху, переходить переважно у внутрішню енергію
головки цвяха.
Задача 2. Які перетворення енергії відбуваються під час пострі-
лу із гвинтівки?
Розв’язання. У разі пострілу порох згоряє, утворюючи розпече-
ні гази, що створюють величезний тиск. Гази виконують роботу
зі збільшення кінетичної енергії кулі, що летить, і кінетичної
енергії гвинтівки, частина якої йде на нагрівання стовбура й на
утворення звукової хвилі. Уся інша частина енергії залишається
в нагрітих газах, що вилітають слідом за кулею, і, зрештою, пере-
дається молекулам навколишнього повітря.
Задача 3. Відомо, що струмінь повітря від вентилятора прино-
сить улітку прохолоду. Чи можна таким способом зберегти моро-
зиво у твердому стані?
29Тема 1.1. Теплові явища (1 частина)
Розв’язання. Морозиво тане тому, що воно поглинає теплоту
з навколишнього середовища. У міру того, як повітря поблизу
морозива охолоджується, це повітря опускається вниз, а його за-
міняє тепліше. Чим швидше відбувається цей обмін, тим швидше
буде танути морозиво. Вентилятор же прискорює цей обмін пові-
тря, тому він не тільки не остудить морозиво й не збереже його
у твердому стані, а, навпаки, прискорить його танення.
Задача 4. Народне прислів’я каже: «Запитав би в гусака, чи не
мерзнуть лапки». Чому гусаки, куріпки й інші птахи взимку хо-
дять по снігу і не мерзнуть?
Розв’язання. Температура лап птахів відрізняється від темпера-
тури тіла: так, температура тіла білої куріпки може бути майже на
40 °C вищою за температуру її лап. Низька температура кінцівок
знижує теплообмін — така захисна функція організму.
Самостійна робота № 3
1. У якому чайнику вода швидше нагріється: у новому чи старо-
му, на стінках якого є накип?
2. Яке призначення товстого шару підшкірного жиру у китів, тю-
ленів і інших тварин, які мешкають у полярних водах?
3. Чому кава, чай, суп швидше охолоджуються, коли помішува-
ти їх ложкою?
4. Земля безперервно випромінює енергію в космічний простір.
Чому ж Земля не замерзає?
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
[6]: розв’язати задачі.
1.57. Полотняна чи трикотажна, бавовняна чи вовняна білизна
краще гріє взимку?
1.58. Людина не відчуває прохолоди на повітрі за температури
20 °C, а у воді мерзне за температури 25 °C. Чому?
1.59. Для чого на зиму пристволові круги плодових дерев по-
кривають шаром гною, торфу, тирси?
1.60. Чому в будівельній техніці широко застосовують порис-
тий матеріал?
1.61. Чому шибки починають замерзати знизу раніше і біль-
шою мірою, ніж зверху?
1.62. Коли швидше остигне чайник з окропом: коли чайник по-
ставлений на лід або коли лід покладений на кришку чайника?

Урок 5.5. Види топлообміну

  • 1.
    26 Урок 5/5 ТЕМА. Видитеплообміну. Самостійна робота № 3 Мета: закріпити знання учнів про види теплопередач; продовжити формування вміння пояснювати види теплопередач на прикладах. Тип уроку: комбінований урок. Обладнання: картки, ноутбук, мультимедійний пристрій, учнівські планшети; програмне забезпечення SMART Notebook. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ Бесіда за запитаннями  Чому глибокий пухкий сніг охороняє озимі від вимерзання?  Чому вислів «шуба гріє» неправильний?  Чому дно і стінки металевої сковороди на вогні розжарюються, а дерев’яна ручка залишається практично холодною?  Чому можна обпалити губи, якщо пити чай з металевого кух- ля, і чому цього не трапляється, коли ми п’ємо його із порце- лянової чашки?  Чому вовняний светр «тепліший» за бавовняний?  Чому розпечене тіло у воді остигає швидше, ніж на повітрі?  Чому металева ванна на дотик здається нам холоднішою, ніж бавовняний рушник?  Що роблять перед тим, як налити у склянку окріп? Чому опу- щена в нього металева ложка охороняє склянку від розтріску- вання?  Ми бачили, що теплопровідність рідин незначна. Однак на практиці вода в чайниках, каструлях досить швидко закипає.  Повітря в класі нагрівається через стіни, через відкрите вікно через скло (а в зимовий час — від батарей центрального опален- ня). При який вид теплопередачі йдеться у кожному випадку?  Чому Сонце не може передавати енергію Землі шляхом кон- векції і теплопровідності?  Чому батареї центрального опалення завжди розташовують у нижній частині приміщення, а кватирки для провітрюван- ня — у верхній?  Чи справді увімкнений вентилятор охолоджує повітря у при- міщенні?
  • 2.
    27Тема 1.1. Тепловіявища (1 частина)  Що являють собою вітри?  Чому вітри на морському узбережжі (бризи) двічі на день змі- нюють свій напрямок?  Який сніг швидше розтане під сонцем: брудний чи чистий?  У якій футболці менш спекотно влітку: у білій чи чорній?  Чи можна в термосі зберегти холодними продукти? Розв’яжіть кросворд (рис. 7) 1 2 3 4 5 6 7 8 Рис. 7 По горизонталі: 4. Один із видів пароутворення, що відбувається лише з вільної поверхні рідини. 7. Спосіб зміни внутрішньої енергії тіла без виконання роботи над тілом або самим тілом. 8. Явище перетворення пари в рідину за сталої температури.
  • 3.
    28 Уроки фізики.8 клас. Розділ 1. Теплові явища По вертикалі: 1. Металевий резервуар для нагромадження і зберігання газу. 2. Явище перетворення рідини у твердий стан. 3. Прилад, який застосовують у багатьох дослідах під час вивчен- ня теплових явищ. 5. Процес переходу речовини із твердого стану у газоподібний. 6. Твердий стан води. II. ІНТЕРАКТИВНІ ІГРИ 1. Учні розв’язують за допомогою планшетів інтерактивні крос- ворди за адресами:  https://sites.google.com/site/dk8klbuzko/samostijna-robota-no2/ krosvord-no1;  https://sites.google.com/site/dk8klbuzko/samostijna-robota-no6/ krosvord-no2. 2. Гра. «Вихор». Необхідно поставити картинки відповідно до виду теплопередачі. III. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК Задача 1. Коли цвях забивають, його головка нагрівається слаб- ко, але досить декількох ударів по головці вже забитого цвяха, щоб сильно розігріти її. Поясніть цей ефект. Розв’язання. Під час кожного удару виконують певну роботу, і цвях отримує енергію. Коли цвях забивають, цю енергію витра- чають на подолання сил опору волокон дерева й сил тертя (зре- штою ця енергія переходить у внутрішню, що спричиняє нагріван- ня всього цвяха й шарів дерева навколо нього). Енергія, передана вже забитому цвяху, переходить переважно у внутрішню енергію головки цвяха. Задача 2. Які перетворення енергії відбуваються під час пострі- лу із гвинтівки? Розв’язання. У разі пострілу порох згоряє, утворюючи розпече- ні гази, що створюють величезний тиск. Гази виконують роботу зі збільшення кінетичної енергії кулі, що летить, і кінетичної енергії гвинтівки, частина якої йде на нагрівання стовбура й на утворення звукової хвилі. Уся інша частина енергії залишається в нагрітих газах, що вилітають слідом за кулею, і, зрештою, пере- дається молекулам навколишнього повітря. Задача 3. Відомо, що струмінь повітря від вентилятора прино- сить улітку прохолоду. Чи можна таким способом зберегти моро- зиво у твердому стані?
  • 4.
    29Тема 1.1. Тепловіявища (1 частина) Розв’язання. Морозиво тане тому, що воно поглинає теплоту з навколишнього середовища. У міру того, як повітря поблизу морозива охолоджується, це повітря опускається вниз, а його за- міняє тепліше. Чим швидше відбувається цей обмін, тим швидше буде танути морозиво. Вентилятор же прискорює цей обмін пові- тря, тому він не тільки не остудить морозиво й не збереже його у твердому стані, а, навпаки, прискорить його танення. Задача 4. Народне прислів’я каже: «Запитав би в гусака, чи не мерзнуть лапки». Чому гусаки, куріпки й інші птахи взимку хо- дять по снігу і не мерзнуть? Розв’язання. Температура лап птахів відрізняється від темпера- тури тіла: так, температура тіла білої куріпки може бути майже на 40 °C вищою за температуру її лап. Низька температура кінцівок знижує теплообмін — така захисна функція організму. Самостійна робота № 3 1. У якому чайнику вода швидше нагріється: у новому чи старо- му, на стінках якого є накип? 2. Яке призначення товстого шару підшкірного жиру у китів, тю- ленів і інших тварин, які мешкають у полярних водах? 3. Чому кава, чай, суп швидше охолоджуються, коли помішува- ти їх ложкою? 4. Земля безперервно випромінює енергію в космічний простір. Чому ж Земля не замерзає? IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ [6]: розв’язати задачі. 1.57. Полотняна чи трикотажна, бавовняна чи вовняна білизна краще гріє взимку? 1.58. Людина не відчуває прохолоди на повітрі за температури 20 °C, а у воді мерзне за температури 25 °C. Чому? 1.59. Для чого на зиму пристволові круги плодових дерев по- кривають шаром гною, торфу, тирси? 1.60. Чому в будівельній техніці широко застосовують порис- тий матеріал? 1.61. Чому шибки починають замерзати знизу раніше і біль- шою мірою, ніж зверху? 1.62. Коли швидше остигне чайник з окропом: коли чайник по- ставлений на лід або коли лід покладений на кришку чайника?