Rangkuman dokumen tersebut dalam 3 kalimat atau kurang:
Rancangan pengajaran harian lima mata pelajaran di Sekolah Kebangsaan Sunggala pada hari Isnin, 5 April 2021 meliputi pelajaran seni visual, moral, sejarah, kesihatan dan pendidikan jasmani. Aktiviti pembelajaran terfokus kepada penghasilan karya kreatif, pengenalan agama dan kepercayaan, penghayatan Rukun Negara, bahaya alkohol
Wawasan Nusantara sebagai satu kesatuan, politik, ekonomi, sosial, budaya, d...
RAJAKELECEK
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 ISNIN 5 APRIL 2021 P.SENI VISUAL 2 ZAABA 9.10-10.10
Tema Mengenal Kraf Tradisional – Alat Permainan
Tajuk PUSING GASING PUSING
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 3.1 Penghasilan karya kreatif
4.1 Penghayatan Karya Seni
Standard Pembelajaran (SP)
3.1.1(i-iv) Menghasilkan karya yang kreatif. (i) Memilih dan
memanipulasi media secara kreatif. (ii) Menggunakan bahasa seni visual
dalam penghasilan karya secara kreatif (iii) Mengaplikasikan
pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual dalam
menghasilkan karya secara kreatif (iv) Membuat kemasan pada hasil
karya.
4.1.2 Membuat kritikan karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses dengan menghubung kait seni dengan diri
sendiri dan alam sekitar.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC , murid dapat
Menghasilkan sebuah model gasing menggunakan teknik binaan
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid berjaya:
1. Menyediakan alat dan bahan yang betul
2. Menggunakan teknik binaan yang betul semasa membuat proses
penghasilan
Elemen Merentas Kurikulum
Kreativiti dan Inovasi
KBAT/ PAK 21 Mencipta
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah melihat gasing
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara/ Perhiasan
Pentaksiran Lisan / Penulisan Pemerhatian /
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1 1. Murid melihat model gasing
2. Murid mengeluarkan alat dan bahan yang dibawa serta
membuat semakan bersama guru 1-6
Individu 2
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan Kelas 3-4 3. Murid meneliti model gasing dan menyebut cara model
2. gasing dihasilkan
4. Murid diterangkan dengan cara model gasing dihasilkan
yang betul
5. Murid memulakan proses penghasilan iaitu dengan
membuatlubang pada kadbod dan juga membuat lilitan
tali
Individu 5
Pasangan
Kumpulan
Penutup
Kelas
6. Murid membuat kemasan pada lilitan gasing
Individu 6
Pasangan
Kumpulan
Refleksi: Murid dapat menghasilkan sebuah model gasing menggunakan teknik yang betul dan
dengan penggunaan alat yang telah mereka bawa
Impak:
23/23 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan:
Pengayaan: -
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 ISNIN 5 APRIL 2021 P.MORAL 1 HAMKA 10.30-11.30
Tema Diri Saya
Tajuk Pegangan Hidup Saya
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 1.0 Agama atau Kepercayaan Saya
Standard Pembelajaran (SP) 1.1 Menyatakan agama atau kepercayaan diri.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat menyatakan agama dan
kepercayaan diri mereka
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid boleh:
1. Menyebut agama masing - masing dengan betul
2. Menyatakan 2 perkara yang dibuat untuk beribadat pada agama
mereka
Elemen Merentas Kurikulum Nilai Murni
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui agama yang dianuti
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara
Pentaksiran Lisan / Penulisan Pemerhatian
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1-3
1. Murid melihat gambar beberapa tempat ibadat
2. Murid memilih gambar tempat ibadat mereka
3. Murid mendengar penerangan tentang tajuk pada hari ini.
1
Individu 2
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 4. Murid bersoal jawab tentang nama agama masing -
masing dan menyebut nama agama yang mereka anuti
5. Murid menulis nama mereka dan agama yang dianuti
dalam buku tulis
6. Murid disoal tentang adakah mereka pernah ke tempat
ibadat mereka dan juga apa yang dilakukan semasa
ditempat ibadat tersebut
7..Murid menulis catatan dalam bentuk peta buih
Individu 4-8
Pasangan
Kumpulan
4. 8. Murid menjawab latihan dalam lembaran kerja
Penutup
Kelas 9
9. Murid menyebut kembali nama agama yang mereka anuti
Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi:
Murid dapat menyebut agama yang mereka anuti dan juga menyebut perkara yang
mereka lakukan seperti pergi ke gereja dan menghormati ibu bapa. Hanya Ashley yang
tidak dapat memberikan respon. Saya mengambil keputusan untuk turut mengajar
Ashley membaca ABC sekiranya tidak Ashley tidak dapat menulis jawapan atau
bercakap dengan jelas. Ashley tidak dapat meniru jawapan dengan betul walaupun ada
di papan putih.
Impak:
6/7 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
1/7 orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan:
Pengayaan: -
5. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 ISNIN 5 APRIL 2021 SEJARAH 6 HAMKA 12.00-12.30
Tajuk NEGARA MALAYSIA
Unit Rukun Negara
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 10.3 Rukun Negara
Standard Pembelajaran (SP) 10.3.3 Menyatakan lima prinsip Rukun Negara
Objektif Pembelajaran Pada akhir PdPC , murid dapat memberikan kepentingan penghayatan
Rukun Negara kepada mereka sebagai warga negara Malaysia
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid boleh:
1. Menyebut kepentingan menghayati Rukun Negara dalam menjalani
kehidupan bermasyarakat di Malaysia
2. Mencatatkan kepentingan menghayati Rukun Negara dalam bentuk
peta minda
Elemen Merentas Kurikulum
Patriotisme
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Muriid mengetahui lima Prinsip Rukun Negara
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara/ Perhiasan
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian /
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1,2
1. Murid melihat sebuah gambar yang memaparkan situasi
dalam salah satu prinsip Rukun Negara
2. Murid diberi penerangan tentang tajuk
4
Individu
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 3
3. Murid merujuk buku teks muka surat 55-57 dan
diterangkan dengan kepentingan menghayati prinsip
Rukun Negara dalam kehidupan bermasyarakat
4. Murid membuat catatan dalam bentuk peta minda
Individu 4
Pasangan
Kumpulan
Penutup Kelas 5 5. Murid memilih dua Prinsip Rukun Negara yang besesuaian
6. dengan kehidupan bermasyarakat.
Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi: Murid dapat memberikan kepentingan Rukun Negara dalam kehidupan bermasyarakat
di Malaysia
Impak:
26/26 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan:
Pengukuhan: Murid membaca bahan lain secara dalam talian.
Pengayaan:
7. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 ISNIN 5 APRIL 2021 P.KESIHATAN 4 HAMKA 12.30-1.00
Tajuk 2.0 BAHAYA ALKOHOL
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK)
2.1 Kemahiran menangani situasi berisiko terhadap penyalahgunaan
bahan kepada diri, keluarga serta masyarakat Berkata TIDAK kepada:
Alkohol
Standard Pembelajaran (SP) 2.1.3 Mengaplikasikan cara mengelakkan diri daripada pengambilan
alkohol dalam makanan dan minuman.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat mengetahui cara mengelakkan diri
daripada pengambilan alkohol dalam makanan dan minuman.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid boleh:
1. Menunjuk cara berkata TIDAK kepada alkohol.
2. Mengesyorkan aktiviti yang sihat bagi mengelakkan diri daripada
alkohol.
Elemen Merentas Kurikulum
Sains dan Teknologi
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui bahaya alkohol
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara/ Perhiasan
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian /
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1,2
1. Murid menonton video kesan pengambilan alkohol
2. Murid diterangkan dengan tajuk pembelajaran ada hari ini.
3-4
Individu
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 3,5 3. Murid bersoal jawab tentan cara menolak pengambilan
alkohol
4. Murid mengucapkan TIDAK kepada alkohol secara main
peranan
5. Murid membincangkan dan mencadangkan aktivit yang
boleh dilakukan untuk mengelakkan diri daripada alkohol.
6. Murid membuat catatan dalam bentuk peta minda
Individu 6
Pasangan 4
Kumpulan
8. Penutup
Kelas 7
7. Murid diberi peringatan dan peneguhan agar mengelakkan
alkohol dalam kehidupan mereka
Individu 4
Pasangan
Kumpulan
Refleksi: Murid dapat berkata tidak kepada alkohol dan dapat mencadangkan aktiviti yang sesuai
bagi mengelakkan alkohol
Impak:
15/15 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan:
Pengukuhan: Murid membuat bacaan dalam talian.
Pengayaan:
9. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 SELASA 6 APRIL 2021 P.JASMANI 4 HAMKA 7.40-8.10
Unit Kemahiran Asas Permainan Kategori Serangan
Tajuk RAJA KELECEK RAJA MENGADANG
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 2.6 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik
dalam kemahiran asas permainan kategori serangan.
Standard Pembelajaran (SP) 2.6.3 Memberi justifikasi ruang yang sesuai untuk bergerak dengan bola.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid berjaya memberikan dan menunjukkan
kawasan/ ruang yang betul untuk bergerak bersama bola
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid berjaya:
1. Menyebut secara lisan bahagian dalam gelanggang
2. Menunjukkan pada kawasan gelanggang, ruang yang sesuai untuk
bergerak bersama bola.
Elemen Merentas Kurikulum Sains dan Teknologi
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah bermain permainan kategori serangan
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1,2
1. Murid diminta melihat buku teks di ms 16
2. Murid diterangkan dengan kawasan gelanggang dan posisi
pemain yang sepatutnya.
4
Individu
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 3 3. Murid diberikan contoh kawasan gelanggang
4. Murid menyebut secara lisan dan memberikan sebab
mengapa kawasan yang dipilih sesuai untuk bergerak
bersama bola.
5. Murid diberikan lembaran kerja yang menunjukkan
kawasan gelanggang dan pemain, murid menanda
kawasan yang boleh dilalui bersama bola.
Individu 4,5
Pasangan
Kumpulan
10. Penutup
Kelas 6
6. Murid membuat semakan bersama rakan dan guru
Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi: Murid dapat menyatakan sebab dan juga menunjukkan kawasan yang sesuai utk
bergerak bersama bola pada model gelanggang yang disediakan.
Impak:
15/15 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan: -
Pengayaan: -
11. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 SELASA 6 APRIL 2021 P.JASMANI 1 HAMKA 8.10-8.40
Bidang/ Kemahiran Konsep Pergerakan
Unit GERAK CERIA
Tajuk GERAK RUANG; KESEDARAN RUANG
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK)
1.1 Meneroka pelbagai corak pergerakan berdasarkan konsep
pergerakan.
Standard Pembelajaran (SP)
1.1.3 Melakukan pergerakan mengikut arah depan, belakang, kiri, kanan,
atas, dan bawah berdasarkan isyarat.
1.1.4 Menukar arah dari hadapan ke belakang dan kiri ke kanan
mengikut tempo, irama dan isyarat.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Melakukan pergerakan berdasarkan arah yang ditetapkan
2. Menukar arah pergerakan mengikut tempo, irama dan isyarat yang
diberikan
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid berjaya:
1. Melakukan lakuan pergerakan berdasarkan/ mengikut arah depan,
belakang, kiri, kanan, atas, dan bawah berdasarkan isyarat dengan
betul
2. Menukar lakuan arah pergerakan mengikut tempo, irama dan isyarat yang
diberikan dengan betul
Elemen Merentas Kurikulum Kreativiti dan Inovasi
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui arah di sekeliling mereka
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara
Pentaksiran Lisan / Penulisan Pemerhatian /
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula Kelas 1,2 1. Murid membuat pemanasan badan
2. Murid diterangkan dengan tajuk hari ini iaitu arah
Individu 2
12. pergerakan kiri, kanan, depan ,belakang dengan mengikut
tempo, irama dan isyarat.
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 4 3. Murid diminta untuk menunjukkan lakuan pergerakan
berdasarkan arahan yang diberikan
4. Murid mendengar bunyi irama, tempo dan isyarat
Murid menunjukkan lakuan pergerakan dengan mengikut
irama, tempo dan isyarat dengan lakuan yang betul.
Individu 3,5
Pasangan
Kumpulan
Penutup
Kelas 5
5. Murid melakukan penyejukan badan
Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi: Murid dapat melakukan pergerakan mengikut arah yang diberikan dan juga
berdasarkan irama, tempo dan isyatar dengan betul
Impak:
26/26 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan: -
Pengayaan: -
13. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 SELASA 6 April 2021 P.KESIHATAN 1 HAMKA 9.40-10.10
Transisi
Modul KESIHATAN DIRI DAN REPRODUKTIF
Unit BERSIH DAH SELAMAT
Tajuk OH, TUBUHKU!
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan
reproduktif Kebersihan fizikal
Standard Pembelajaran (SP)
1.1.1 Mengetahui anggota tubuh lelaki dan perempuan.
Kepala
(i) Rambut
(ii) Mata
(iii) Telinga
(iv) Hidung
(v) Mulut
(vi) Bibir
(vii) Gigi
Badan
(i) Payu dara
(ii) Dada
(iii) Bahu
(iv) Punggung
Tangan
Paha
Kaki
Kuku
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat mengenal pasti anggota badan lelaki
dan perempuan
Kriteria Kejayaan Pada akhir PdPC murid berjaya:
Melabelkan anggota tubuh lelaki dan perempuan.
Elemen Merentas Kurikulum Sains dan Teknologi
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui anggota badan masing - masing
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara
Pentaksiran Lisan / Penulisan Pemerhatian /
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1 1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang anggota badan
masing - masing
2. Murid melihat nama yang tepat dengan merujuk buku
teks.
Individu 2
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan Kelas 3-5 3. Murid menyebut kembali nama anggota badan
4. Murid melengkapkan lembaran kerja dengan label
Individu
14. nama anggota badan dengan betul.
Pasangan
Kumpulan
Penutup
Kelas 5.
Murid menyemak jawapan bersama guru kelas.
Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi:
Murid dapat menyebut nama anggota badan pada tubuh masing - masing dengan
tepat. Murid kelihatan gembira apabila menyanyikan lagu dan menghargai tubuh
badan masing - masing.
Impak:
___ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan: -
Pengayaan: -
15. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 SELASA 6 APRIL 2021 P.MORAL 1 HAMKA 10.30-11.30
Tema Diri Saya
Tajuk Pegangan Hidup Saya
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 1.0 Agama atau Kepercayaan Saya
Standard Pembelajaran (SP) 1.2 Menghuraikan kepentingan mempunyai agama atau
kepercayaan
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat memberian kepentingan mempunyai
agama.
Kriteria Kejayaan Pada akhir PdPC murid boleh:
Mennyebut 3 kepentingan mempunyai agama
Elemen Merentas Kurikulum Nilai Murni
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui agama yang dianuti
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara
Pentaksiran Lisan / Penulisan Pemerhatian
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1-3
1. Murid melihat gambar beberapa tempat ibadat
2. Murid memilih gambar tempat ibadat mereka
3. Murid mendengar penerangan tentang tajuk pada hari ini.
2
Individu 2
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 4
4. Murid diterangkan dengan kepentingan mempunyai
kepentingan agama dan kepercayaan
5. Murid bersoal jawab tentang kepentingan mempunyai
agamayang telah diterangkan oleh guru.
Individu 5
Pasangan
Kumpulan
Penutup
Kelas 6
6. Murid menyebut kembali kepentinngan mempunyai
agama
Individu
Pasangan
Kumpulan
16. Refleksi: Murid mendengar penerangan guru dengan baik . Mereka cuba untuk memberikan
jawapan apabila ditanya oleh guru.
Impak:
____orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan:
Pengayaan: -
17. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 SELASA 6 APRIL 2021 P.MORAL 2 HAMKA/
ZAABA
11.30 - 12.30
Tema Saya dan Keluarga
Unit 4; Terima Kasih Keluargaku
Nilai Utama Berterima Kasih
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 4.0 Berterima Kasih Terhadap Keluarga
Standard Pembelajaran (SP) 4.5 Mengamalkan sikap berterima kasih terhadap keluarga.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat mengetahui cara untuk mengamalkan
sikap berterima kasih kepada ahli keluarga
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid berjaya:
1. Menyatakan 3 cara untuk mengamalkan sikap berterima kasih kepada
ahli keluarga.
2. Mencatatkan cara - cara untuk mengamalkan sikap berterima kasih
kepada ahli keluarga dalam bentuk peta minda
Elemen Merentas Kurikulum Nilai Murni
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti/ Menjelaskan
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah berterima kasih kepada keluarga
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Kertas/ Gam/ Gunting
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1,3
1. Murid melihat beberapa keping gambar
2. Murid meneka situasi yang terdapat pada gambar tersebut
3. Murid diterangkan dengan tajuk dan aktiviti pada hari ini
Individu 2
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 4 4. Murid diterangkan dengan cara - cara untuk
mengamalkan sikap berterima kasih kepada ahli keluarga
5. Murid memberikan idea sendiri tentang cara - cara
mengamalkan terima kasih kepada ahli keluarga.
6. Murid mecatatkan jawapan dalam bentuk peta minda.
Individu 5,6
Pasangan
Kumpulan
18. Penutup
Kelas 7
7. Murid diberikan peneguhan dan iaitu perlu sentiasa
mengucapkan terima kasih kepada ahli keluarga.
Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi:
Murid dapat menceritakan cara untuk mengamalkan sikap berterima kasih. Mereka
juga turut menyatakan bawaha mereka sering mengucpkan terima kasih kepada ibu
bapa mereka. Bagi latihan secara bertulis, Jayden, Robinson dan harisson perlu dibantu
dan diberi peneguhan untuk menyiapkan penulisan mereka.
Impak:
13/13 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
__ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
1 orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan: -
Pengayaan: -
19. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 RABU 7 APRIL 2021 P.JASMANI 6 HAMKA 7.40-8.10
Unit 3; Aneka Sukan
Tajuk Pemintas Pantas
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) A2 – 2.6 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan prinsip
mekanik dalam kemahiran asas permainan kategori serangan.
Standard Pembelajaran (SP) 2.6.4 Mengenal pasti posisi pemain sepasukan yang sesuai untuk dihantar
bola selepas takel atau memintas bola.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapatmengenal pasti kedudukan pemain
sepasukan yang sesuai dan tepat untuk membuat hantaran bola.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid berjaya:
1. Mencatatkan kedudukan pemain pada model gelanggang untuk
menghantar bola.
2. Memilih masa yang sesuai untuk menghantar bola selepas takel atau
memintas bola.
Elemen Merentas Kurikulum Sains dan Teknologi
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah bermain permainan kategori serangan
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara/ Buku Tulis/ Lembaran Kerja
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1-2
1. Murid diminta menonton sebuah perlawanan
2. Murid diminta melihat cara permainan dimainkan
3-4
Individu
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 3 3. Murid diterangan dengan posisi pemain yang sesuai
4. Murid diberikan model gelanggang dan diminta untuk
mencatatkan posisi pemain pasukan sendiri untuk
menghantar bola
Individu 4
Pasangan
Kumpulan
Penutup Kelas 5 5. Murid membincangkan jawapan dan memberikan
20. justifikasi mengapa posisi yang dicatatkan dipilih.
Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi: Murid dapat memberikan penerangan yang betul setelah mencatatkan posisi pada
model gelanggang.
Impak:
___ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan: -
Pengayaan: -
21. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 RABU 8 APRIL 2021 P.MORAL 2 HAMKA/
ZAABA
8.10-8.40
Tema Saya dan Keluarga
Unit 4; Terima Kasih Keluargaku
Nilai Utama Berterima Kasih
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 4.0 Berterima Kasih Terhadap Keluarga
Standard Pembelajaran (SP) 4.5 Mengamalkan sikap berterima kasih terhadap keluarga.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat menunjukkan cara untuk mengamalkan
sikap berterima kasih kepada ahli keluarga
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid berjaya:
1. Menyebut cara - cara mengamalkan sikap berterima kasih kepada ahli
keluarga
2. Melakonkan/ main peranan cara mengucapkan terima kasih kepada
ahli keluarga
Elemen Merentas Kurikulum Nilai Murni
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti/ Menjelaskan
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah berterima kasih kepada keluarga
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Kertas/ Gam/ Gunting
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian /
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1
1. Murid diminta untuk menyebut kembali cara untuk
mengamalkan sikap berterima kasih kepada ahli keluarga.
Individu
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 2 2. Murid diminta untuk membuat main peranan cara
mengucapkan terima kasih
3. Murid merancang skrip main peranan sendiri
4. Murid membuat persembahan main peranan
Individu
Pasangan
Kumpulan 3-4
Penutup Kelas 5 5. Murid merancang satu ucapan terima kasih kepada ahli
22. keluarga
Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi:
Murid sangat gembira dengan aktiviti main peranan. Mereka dapat memberi
persembahan yang mudah dan memahami cara untuk mengucapakan terima kasih
kepada ahli keluarga.
Impak:
____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan: -
Pengayaan: -
23. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 RABU 7 APRIL 2021 P.JASMANI 1 HAMKA 8.40-9.10
Bidang/ Kemahiran Konsep Pergerakan
Unit GERAK CERIA
Tajuk SAYA HEBAT;PELBAGAI KELAJUAN
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK)
1.1 Meneroka pelbagai corak pergerakan berdasarkan konsep
pergerakan.
Standard Pembelajaran (SP) 1.1.5 Melakukan pergerakan dalam laluan lurus, berlengkok, spiral, dan
zig-zag.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid berjaya :
Melakukan lakuan pergerakan laluan lurus, berlengkok, spiral, dan zig-
zag.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid berjaya:
Melakukan lakuan pergerakan dengan menggabungkan laluan lurus,
berlengkok, spiral, dan zig-zag.dengan lakuan yang betul
Elemen Merentas Kurikulum Kreativiti dan Inovasi
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah bergerak mengikut arah
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara
Pentaksiran Lisan / Penulisan Pemerhatian /
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1,2
1. Murid membuat pemanasan badan
2. Murid diterangkan dengan tajuk hari ini
3
Individu 2
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 4 3. Murid ditunjukkan dengan laluan lurus, berlengkok, spiral,
dan zig-zag.
4. Murid bergerakmengikut laluan yang berbeza satu
persatu
5. Murid melakukan lakuan pergerakan dengan
menggabungkan 3 laluan yang berbeza
Individu 3,5
Pasangan
Kumpulan
Penutup Kelas 5 6. Murid melakukan penyejukan badan
24. Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi: Murid dapat melakukan pergerakan dengan menggabungkan 3 jenis laluan dengan
lakuan yang betul
Impak:
26/26 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan: -
Pengayaan: -
25. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 RABU 7 APRIL 2021 P.MORAL 1 HAMKA 11.30-12.30
Tema Diri Saya
Tajuk Pegangan Hidup Saya
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 1.0 Agama atau Kepercayaan Saya
Standard Pembelajaran (SP) 1.2 Menghuraikan kepentingan mempunyai agama atau
kepercayaan
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat memberian kepentingan mempunyai
agama.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid boleh:
1. Mencatatkan 3 kepentingan mempunyai agama
2. Menghasilkan kad kepentingan agamaku
Elemen Merentas Kurikulum Nilai Murni
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui agama yang dianuti
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara
Pentaksiran Lisan / Penulisan Pemerhatian
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1-3
1. Murid melihat buku teks dan membaca dialog dalam buku
teks
2. Murid mendengar penerangan tentang tajuk pada hari ini.
2
Individu 2
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 4 3. Murid diterangkan kembali dengan kepentingan
mempunyai kepentingan agama dan kepercayaan
4. Murid mencatatkan kepentingan mempunyai agama
dan kepercayaan dalam buku tulis.
5. Murid menghasilkan sebuah kad yang ditulis dengan
kepentingan mempunyai agama.
Individu 5
Pasangan
Kumpulan
Penutup
Kelas 6
6. Murid membaca kepentingan agama yang telah mereka
tulis pada kad yang dihasilkan
Individu
Pasangan
26. Kumpulan
Refleksi:
Murid diminta untuk membaca jawapan yang telah mreka tulis untuk membantu
kefahaman terutamanya bagi murid daripada kelas 1 Z iaitu Mark Bernad, Ferra dan
Bungai. Ashyley juga hanya mendengar namun perlu diberi penerangan dan diminta
beberapa kali supaya menulis dalam buku notanya.
Impak:
____orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan:
Pengayaan: -
27. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 KHAMIS 8 APRIL 2021 P.JASMANI 4 HAMKA 7.40-8.10
Unit Kemahiran Asas Permainan Kategori Serangan
Tajuk RAJA KELECEK RAJA MENGADANG
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 2.6 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik
dalam kemahiran asas permainan kategori serangan.
Standard Pembelajaran (SP) 2.6.4 Mengenal pasti kedudukan mengadang yang sesuai semasa
membayangi pergerakan pihak lawan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid berjaya memberikan dan menunjukkan
kawasan/ ruang yang betul untuk mengadang pergerakan lawan
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid berjaya:
1. Menyebut secara lisan kedudukan mengadang pihak lawan dengan
betul.
2. Menunjukkan pada kawasan gelanggang, ruang yang sesuai untuk
mengadang pergerakan lawan
Elemen Merentas Kurikulum Sains dan Teknologi
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah bermain permainan kategori serangan
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1,2
1. Murid diminta melihat buku teks di ms 16
2. Murid diterangkan dengan kawasan gelanggang dan posisi
pemain pasukan dan pemain lawan
4
Individu
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 3 3. Murid diberikan contoh kawasan gelanggang
4. Murid menyebut secara lisan posisi yang betul untuk
mengadang pemain lawan.
5. Murid diberikan lembaran kerja yang menunjukkan
kawasan gelanggang dan pemain, murid menanda
kawasan yang tepat untuk mengadang pemain lawan
Individu 4,5
Pasangan
Kumpulan
Penutup Kelas 6 6. Murid membuat semakan bersama rakan dan guru
28. Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi: Murid dapat menyatakan sebab dan juga menunjukkan kawasan yang sesuai utk
bergerak bersama bola pada model gelanggang yang disediakan.
Impak:
15/15 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan: -
Pengayaan: -
29. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 RABU 7 APRIL 2021 P.JASMANI 6 HAMKA 7.40-8.10
Unit 3; Aneka Sukan
Tajuk Pemintas Pantas
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) A2 – 2.6 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan prinsip
mekanik dalam kemahiran asas permainan kategori serangan.
Standard Pembelajaran (SP) 2.6.4 Mengenal pasti posisi pemain sepasukan yang sesuai untuk dihantar
bola selepas takel atau memintas bola.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat mengenal pasti masa yang sesuai sama
ada selepas takel atau memintas bola.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid berjaya:
Memilih masa yang sesuai untuk menghantar bola selepas takel atau
memintas bola.
Elemen Merentas Kurikulum Sains dan Teknologi
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah bermain permainan kategori serangan
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara/ Buku Tulis/ Lembaran KErja
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1-2
1. Murid diminta menonton sebuah perlawanan
2. Murid diminta melihat cara permainan dimainkan
3-4
Individu
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 3 3. Murid diterangkan dengan pemasaan yang sesuai dan
tepat
4. Murid diberikan model gelanggang dan pemasaan
5. Murid diminta untuk memilih pemasaan yang sesuai
untuk menghantar bola
Individu 4,5
Pasangan
Kumpulan
Penutup
Kelas 6 6. Murid membincangkan jawapan dan memberikan
justifikasi mengapa masa tersebut yang dipilih.
Individu
30. Pasangan
Kumpulan
Refleksi: Murid dapat menyatakan sebab mengapa memilih pemasaan yang sesuai.
Impak:
___ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan: -
Pengayaan: -
31. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 KHAMIS 8 APRIL 2021 P.KESIHATAN 6 HAMKA 9.10- 9.40
Modul KESIHATAN FIZIKAL Pemakanan
Tajuk Makanan Berkhasiat, Kita Selamat
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 1.3 Mengetahui dan mengamalkan pemakanan yang sihat serta
selamat.
Standard Pembelajaran (SP)
1.3.1 Menganalisis makanan segar, makanan yang diproses dan
makanan segera.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat:
Mengetahui perbezaan antara makanan segar, makanan yang
diproses, dan makanan segera.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid berjaya:
Mencatatkan perbezaan antara makanan segar, makanan yang diproses,
dan makanan segera dalam bentuk jadual
Elemen Merentas Kurikulum Sains dan Teknologi
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti/ Menganalis
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah makan pelbagai jenis makanan
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara/ Buku Tulis/ Lembaran Kerja
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1-3
1. Murid diberikan pelbagai jenis kategori makanan
2. Murid diminta membuat pengelasan makanan mengikut
kategori
2
Individu
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 3 3. Murid diterangan perbezaan khasiat makanan
makanan segar, makanan yang diproses, dan makanan
segera
4. Murid diminta untuk membuat pengelasan dan
membuat catatan dalam bentuk jadual
Individu 4
Pasangan
Kumpulan
Penutup Kelas 5. 5. Murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
32. sekelas.
Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi: Murid dapat memberikan perbezaan antara makanan jenis makanan. Mereka
memberikan jawapan secara aktif.
Impak:
___ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan: -
Pengayaan: -
33. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 KHAMIS 8 APRIL 2021 SEJARAH 6 HAMKA 1.00-1.30
Tajuk NEGARA MALAYSIA
Unit Rukun Negara
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 10.3 Rukun Negara
Standard Pembelajaran (SP)
K10.3.6 Menilai kepentingan Rukun Negara dalam membentuk jati diri
rakyat Malaysia.
Objektif Pembelajaran Pada akhir PdPC , murid dapat memberikan kepentingan penghayatan
Rukun Negara kepada mereka sebagai warga negara Malaysia
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid boleh:
Mencatatkan kepentingan menghayati Rukun Negara bagi membentuk
jati diri murid dalam bentuk peta minda
Elemen Merentas Kurikulum
Patriotisme
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Muriid mengetahui lima Prinsip Rukun Negara
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara/ Perhiasan
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian /
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1 1. Murid membaca Rukun Negara dan memilih Rukun Negara
yang menunjukkan wujudnya sifat jati diri dalam hidup
mereka
2. Murid diterangkan tentang tajuk
4
Individu 2
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 3
3. Murid membaca kembali nota berkenaan jati diri yang
terdapat dalam Rukun Negara
4. Murid diminta untuk membuat catatan dalam bentuk
peta minda
Individu 4
Pasangan
Kumpulan
Penutup
Kelas 5 6. Murid mempamerkan hasil peta minda masing - masing
dan membaca jawapan untuk semakan bersama rakan
sekelas
Individu
Pasangan
34. Kumpulan
Refleksi: Murid dapat memberikan mengetahui kepentingan Rukun Negara dalam membentuk
jati diri. Mereka lebih memahami Rukun Negara dan menghayatinya
Impak:
___orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan:
Pengukuhan: Murid membuat bacaan secara dalam talian.
Pengayaan:
35. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 JUMAAT 9 2021 P.MORAL 2 HAMKA/
ZAABA
9.10 - 10..10
10.10-10.40
Tema Saya dan Keluarga
Unit 5.0 Hemah Tinggi dalam Keluarga
Nilai Utama Hemah Tinggi
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 5.0 Hemah Tinggi dalam Keluarga
Standard Pembelajaran (SP) 5.1 Menyenaraikan amalan hemah tinggi dalam keluarga.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Menyatakan definisi amalan Hemah Tinggi
2. Mengetahui amalan Hemah Tinggi dalam keluarga
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid berjaya:
1. Menyebut definisi hemah tinggi
2. Memahami definisi hemah tinggi
3. Menyebut amalan hemah tinggi yang diamalkan dalam keluarga
Elemen Merentas Kurikulum Nilai Murni
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti/ Menjelaskan
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah mengamalkan Hemah Tinggi
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Kertas/ Gam/ Gunting
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1 1. Murid menonton sebuah video tentang sikap hemah
tinggi.
2. Murid meneka nilai murni yang pada video pembelajaran
yang mereka tonton
3. Murid diperkenalkan dengan topik baru pada hari ini.
Individu 2
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 4,5,
7
4. Murid diterangkan dengan definisi hemah tinggi
5. Murid diminta untuk cuba memberikan definisi lain
berdasarkan ayat sendiri tentang hemah tinggi
Individu 6,8,
36. 6. Murid diminta untuk menyebut secara kuat definisi
hemah tinggi secara kuat.
7. Murid bersoal jawab tentang cara mengamalkan
hemah tinggi dalam keluarga.
8. Murid menyebut cara mengamalkan hemah tinggi
dalam keluarga yang telah mereka bincangkan.
9. Murid melengkapkan lembaran kerja
9
Pasangan
Kumpulan
Penutup
Kelas 10
10. Murid diberikan peneguhan dan iaitu perlu sentiasa
mengamalkan hemah tinggi dalam keluarga
Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi: Murid dapat memberikan pendapat sendiri tentang maksud hemah tinggi. Mereka juga
sentiasa mengamalkan sikap hemah tinggi semasa berada di sekolah.
Impak:
13/13 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
__ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan: -
Pengayaan: -
37. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 JUMAAT 9 APRIL 2021 P.MORAL 1 HAMKA 10.30-11.30
Tema Diri Saya
Tajuk Pegangan Hidup Saya
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 1.0 Agama atau Kepercayaan Saya
Standard Pembelajaran (SP) 1.3 Mengenal pasti ciptaan Tuhan.
Objektif Pembelajaran Pada akhir PdPC murid dapat mengetahui ciptaan tuhan
Kriteria Kejayaan Pada akhir PdPC murid boleh:
Menyebut nam a- nama objek ciptaan tuhan dengan tepat
Elemen Merentas Kurikulum Nilai Murni
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid mengenali objek ciptaan tuhan atau manusi
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara
Pentaksiran Lisan / Penulisan Pemerhatian
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1-3 1. Murid diberikan kad
2. Murid membaca nama objek yang terdapat pada kad
tersebut
3. Murid diterangkan dengan tajuk
2
Individu
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 4 4. Murid melihat gambar dalam buku teks
5. Murid menunjukkan dan menyebut nama objek ciptaan
tuhan yang terdapat dalam buku teks.
6. Murid menulis jawapan dalam bentuk peta minda
Individu 5,6
Pasangan
Kumpulan
Penutup
Kelas 7
7. Murid membacajawapan yang ditulis dengan kuat
Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi: Murid dapat memberikan respon apabila ditanyakan. Mereka juga mengenali objek
38. ciptaan tuhan. Murid diminta untuk membaca jawapan yang telah mereka tulis untuk
membantu kefahaman terutamanya bagi murid daripada kelas 1 Z iaitu Mark Bernad,
Ferra dan Bungai. Ashley perlu diberi lebih perhatian dan ditunjukkan satu persatu
untuk menulis jawapan.
Impak:
____orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan:
Pengayaan: -
39. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
12 ISNIN 12 APRIL 2021 P.SENI VISUAL 2 ZAABA 9.10-10.10
Tema Membentuk dan Membuat Binaan
Tajuk Saya Juara
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 1.1 Bahasa Seni Visual
2.1 Kemahiran Seni Visual
Standard Pembelajaran (SP)
1.1.3(i) Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual dalam bidang
membentuk dan membuat binaan berdasarkan:
(i) bentuk, warna, imbangan dan kepelbagaian yang ada pada stabail.
2.1.3(i) Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui media
dan proses untuk menghasilkan karya dalam bidang membentuk dan
membuat binaan menggunakan: (i) teknik binaan dalam penghasilan
arca stabail
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC , murid dapat
1. Mengetahui unsur seni yang terdapat pada karya
2. Mengaplikasikan teknik mewarna menggunakan media kering
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid berjaya:
1. Menyebut 3 unsur seni yang terdapat pada karya dengan betul
2. Mewarna menggunakan menggunakan media kering dengan betul dan
kreatif.
Elemen Merentas Kurikulum
Kreativiti dan Inovasi
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah menggunakan media kering
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara/ Perhiasan
Pentaksiran Lisan / Penulisan Pemerhatian /
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1 1. Murid melihat sebuah contoh gambar 2D model piala
2. Murid menyebut perkara/ elemen yang mereka lihat pada
gambar tersebut.
1-6
Individu 2
Pasangan
Kumpulan
40. Perkembangan
Kelas 3-4 3. Murid diberikan penerangan tentang elemen yang
mereka sebutkan dalam bahasa visual yang merupakan
unsur seni terdapat dalam sesebuah kerya.
4. Murid diminta untuk mewarnakan gambar piala yang
disediakan dengan menggunakan media kering
5. Murid diminta menambahkan elemen dengan kreatif
bagi menghasilkan gambar yang cantik
Individu 5
Pasangan
Kumpulan
Penutup
Kelas
6. Murid mempamerkan hasil kerja kepada rakan sekelas.
Individu 6
Pasangan
Kumpulan
Refleksi:
Impak:
___orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan:
Pengayaan: -
41. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 ISNIN 5 APRIL 2021 P.MORAL 1 HAMKA 10.30-11.30
Tema Diri Saya
Tajuk Pegangan Hidup Saya
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 1.0 Agama atau Kepercayaan Saya
Standard Pembelajaran (SP) 1.3 Mengenal pasti ciptaan Tuhan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat:
1. Memilih gambar ciptaan tuhan
2. Mencatatkan nama objek ciptaan tuhan
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid boleh:
1. Memilih gambar ciptaan tuhandengan betul
2. Mencatatkan nama objek ciptaan tuhan dengan tepat
Elemen Merentas Kurikulum Nilai Murni
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui agama yang dianuti
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara
Pentaksiran Lisan / Penulisan Pemerhatian
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1
1. Murid diminta untuk menyebut nama ciptaan tuhan yang
telah dipelajari
2
Individu
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 2. Murid diberikan gambar dan diminta untuk
mewarnakan gambar ciptaan tuhan
3. Murid menjawab secara lisan nama objek ciptaan
tuhan yang mereka warnakan
4. Murid mencatatkan nama ciptaan tuhan yang telah
mereka warnakan dalam jadual yang disediakan.
5. Murid menjawab latihan dalam lembaran kerja
Individu 2-5
Pasangan
Kumpulan
42. Penutup
Kelas 6
6. Murid menyebut kembali nama ciptaan tuhan
Individu
Pasangan
Kumpulan
Refleksi:
Impak:
___orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
____orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan: -
Pengukuhan:
Pengayaan: -
43. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 ISNIN 5 APRIL 2021 SEJARAH 6 HAMKA 12.00-12.30
Tajuk NEGARA MALAYSIA
Unit Rukun Negara
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK) 10.3 Rukun Negara
Standard Pembelajaran (SP) 10.3.4 Menjelaskan peranan Rukun Negara dalam kehidupan
Objektif Pembelajaran Pada akhir PdPC , murid dapat memberikan peranan Rukun Negara dalam
kehidupan seharian
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid boleh:
1. Menyebut peranan Rukun Negara dalam kehidupan seharian mereka
2. Mencatatkan peranan Rukun Negara dalam kehidupan seharian dalam
bentuk peta minda
Elemen Merentas Kurikulum
Patriotisme
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Muriid mengetahui lima Prinsip Rukun Negara
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara/ Perhiasan
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian /
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1,2
1. Murid membaca ikrar Rukun Negara
2. Murid mendengar penerangan guru tentang topik pada
hari ini.
4
Individu
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 3 3. Murid diterangkan dengan peranan Prinsip Rukun
Negara dalam kehidupan seharian
4. Murid memberikan pendapat setelah membaca nota
dalam buku teks dan penerangan daripada guru
5. Murid membuat catatan dalam bentuk peta minda
Individu 4,5
Pasangan
Kumpulan
Penutup
Kelas 6
6. Murid memilih dua Prinsip Rukun Negara yang mereka
rasakan paling sesuai dalam kehidupan seharian mereka.
Individu
Pasangan
44. Kumpulan
Refleksi:
Impak:
___orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan:
Pengukuhan: Murid membaca bahan lain secara dalam talian.
Pengayaan:
45. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGALA
MINGGU HARI TARIKH SUBJEK TAHUN MASA
11 ISNIN 5 APRIL 2021 P.KESIHATAN 4 HAMKA 12.30-1.00
Tajuk 2.0 BAHAYA ALKOHOL
Aspirasi Murid Pengetahuan
Standard Kandungan (SK)
2.1 Kemahiran menangani situasi berisiko terhadap penyalahgunaan
bahan kepada diri, keluarga serta masyarakat Berkata TIDAK kepada:
Alkohol
Standard Pembelajaran (SP) 2.1.2 Menganalisis kesan bahaya alkohol terhadap kesihatan diri.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir PdPC murid dapat mengetahui bahaya alkohol terhadap
kesihatan diri.
Kriteria Kejayaan
Pada akhir PdPC murid boleh:
1. Memberikan3 contoh bahaya pengambilan alkohol terhadap kesihatan
diri.
2. Mencatatkan kesan bahaya pengambilan alkohol dalam bentuk jadual
Elemen Merentas Kurikulum
Sains dan Teknologi
KBAT/ PAK 21 Mengenal pasti
Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui bahaya alkohol
Bahan Bantu Mengajar Buku Teks/ Video Pembelajaran/ Komputer Riba/ Projektor/Pembesar
Suara/ Perhiasan
Pentaksiran Lisan / Penulisan / Pemerhatian /
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Pemula
Kelas 1,2
1. Murid menonton video kesan pengambilan alkohol
2. Murid diterangkan dengan tajuk pembelajaran ada hari ini.
3-4
Individu
Pasangan
Kumpulan
Perkembangan
Kelas 3
3. Murid bersoal jawab bahaya pengambilan alkohol
4. Murid membuat catatan dalam bentuk peta minda
Individu 4
Pasangan
Kumpulan
Penutup
Kelas 5
5. Murid diberi peringatan dan peneguhan agar mengelakkan
alkohol dalam kehidupan mereka
Individu
Pasangan
46. Kumpulan
Refleksi:
Impak:
___ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ orang murid lagi akan diberi bimbingan tambahan dalam sesi akan datang.
___ orang murid tidak hadir dan aktiviti ini perlu diulang untuk mereka.
Tindakan
Susulan
Pemulihan:
Pengukuhan: Murid membuat bacaan dalam talian.
Pengayaan: