1. Оңтүстік Қазақстан облысы
Мақтарал ауданы
«С. Датұлы атындағы жалпы орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
технология пәні мұғалімі
Молдакадырова Баян Джумановна
Сабақтың тақырыбы: Көкөніс өсіру – өсімдік шаруашылығының бір саласы
Сабақтың мақсаты: тұқымды себер алдында даярлау туралы түсінік беру, бұрыш
түрлерімен, бұрыштың тұқымдарын ажырату жолдарымен және өңдеу тәсілін, жылыжайлар
туралы, оларды қалай дайындау керек екенін үйрету. Техникалық қауіпсіздік ережесін жетік
білуге үйрету.
Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, білімдерін іс жүзінде көрсетуге ықпал ету, практикалық іс-
әрекеттерін қалыптастыру,эстетикалық талғамдарын дамыту;
Еңбек мәдениетіне, іскерлікке,ұқыптылыққа, өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу және өз ісіне
жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, жеке жұмыс, «Миға шабуыл ,Венн диаграммасы т.б.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, тұқымдар, бұрыш тұқымдары, тыңайтқыш түрлері.
Қажетті құралдар: слайдтар, күрек, кетпен, тырма,тыңайтқыш, полиэтилен.
Кіріктірілген модульдер: СТО, АКТ.
Уақыты Сабақтың
кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-
әрекеті
5 мин І.Ұйымдас
тыру кезеңі
1. Оқушылармен ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру, көкөністер арқылы 3 топқа бөлемін.
2.Қызанақ - помидор - tomato
Қияр –огурец - cucumber
Пияз –лук – onion
Сәбіз –морковь – carrot
Қырыққабат –капуста – cabbage
Картоп – картошка – potato
1. Оқушылар
шаттық шеңберін
жасай отырып,
ынтымақтастық
атмосферасын
құрады.
2. Оқушылар
көкөністер
арқылы 3топқа
бөлінеді,үш тілде
айтады.
5мин ІІ. Үй
тапсырма
сын сұрау
1.Сорт дегеніміз не?
2.Тұқым сапасына қандай талаптар қойылады?
3.Тұқымның өңгіштігін қалай анықтап бере аласың?
4.Тұқымның дымқылдануы неліктен болады?
5.Қуатты өсімдіктер дегенді қалай түсінесің?
Оқушылар өткен
тақырып бойынша
«Венн»
диаграммасы
бойынша
2. 6.Тұқымды сақтау ережесін айтыңдар? салыстыру
жүргізеді.
5мин
Өткен
тақырыптар
ға
байланысты
байланысты
«Аквариум»
әдісі
Слайдтар көрсету
Өткен тақырыпты оқушыларға қысқаша қайталау
мақсатында осы көрсетілген әдіс бойындңша жаңа
материалдарға байланысты ресурстар беру, өз беттерінше
дайындық жасату.
Оқушылар өткен
тақырып бойынша
«Венн»
диаграммасы
бойынша
салыстыру
жүргізеді. Көкөніс
құрамындағы
дәрумендер
жайлы постер
қорғайды.
5мин
15 мин
ІІІ. Негізгі
бөлім
1.Жаңа
сабақты
түсіндіру
Сарамандық
жұмыс
1. Жаңа сабақ бойынша мини лекция жүргізіп өтемін.
Көкөністердің тұқымын сепкеннен кейін 3-4 күннен
соң тырмалау арқылы топырақтың үстіңгі қабатын
қопсытып, арамшөмтерді жояды. Ылғалдың буға
айналып,ұшып кетуін азайту үшін, егістіктің бетін
тегістейді. Бұл үшін ауыр, орташа және жеңіл
тырмаларды пайдаланады. Ауыр тырмалар топырақтың
беткі қабатын терең әрі күшті қопсытады.Тырмалардың
түрін топырақтың жағдайына қарай таңдап алу.Тұқым
сепкенге дейінгі культивациялаудың мақсаты
тырмалаудың мақсатымен бірдей, яғни арамшөмтерден
тазарту,ылғалды жинап,сақтау
2.Топырақтың үстіңгі қабатын 4-7 см тереңдікте өңдеуді
көрсету.
1.Оқушылар мини
лекция бойынша
керекті жерлерін
түртіп алады.
Оқушылар
топырақтың
үстіңгі қабаты 4-7
см тереңдікте
өңдейді.
5 мин Ү.
Қорытынды
«Өрмекшінің ұясы» әдісі арқылы қорытындылаймын. Оқушылар
«Өрмекшінің
ұясы» әдісінде
қойылған
сұрақтарға жауап
береді.
3 мин ҮІ. Бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау. Топтық, жеке
бағалау жүргізеді.
2 мин ҮІІ. Үйге
тапсырма
Көкөністер туралы мәлімет жинау. Оқушылар
күнделіктеріне
жазып алады.