SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH 
Mata Pelajaran dan 
Kelas Sejarah Tahun 4 Aktif 
Tema/Tajuk 5. Tokoh-tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka 
Masa 10.40 – 11.40 pagi 
Standard 
Kandungan: 
5.4 Mengetahui dan memahami Hang Tuah sebagai Laksamana 
Melaka 
Standard 
Pembelajaran: 
5.4.3 Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah 
dengan Hang Jebat dalam Hikayat Hang Tuah. 
K5.4.4 Menyenaraikan sifat-sifat kesetiaan tokoh kepada intitusi 
beraja.. 
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid akan dapat; 
i. Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah dengan 
Hang Jebat. 
ii. Menyenaraikan empat sifat kesetiaan Laksamana Hang Tuah 
Aktiviti 1. Murid mendengar cerita yang disampaikan oleh guru 
2. Murid menjawab soalan berdasarkan cerita 
3. Menonton tayangan video kisah pertarungan Hang Tuah dan 
Hang Jebat. 
4. Berbincang dalam kumpulan untuk melengkapkan peta alir 
tentang kisah pertarungan tersebut. 
5. Main peranan kisah pertarungan tersebut. 
6. Membuat rumusan dengan menyatakan sebab dan akibat 
dalam peta alir berganda. 
7. Menyenaraikan empat sifat kesetiaan Laksamana Hang Tuah 
dalam peta buih. 
Elemen Merentasi 
Kurikulum (EMK) 
Nilai Murni : bertanggungjawab , menghargai 
rakan, bekerjasama, keberanian 
Kemahiran Pemikiran Sejarah: Elemen asas sejarah , 
signifikan bukti 
Elemen Kewarganegaraan : memupuk perasaan taat dan 
setia kepada negara 
TMK : kemahiran menggunakan 
laman web 
Bahan Bantu 
Belajar 
Skrip cerita, komputer, LCD,DVD, klip video, buku teks, alat tulis, 
kad gambar, kad manila, gam, pen ’marker’, tengkolok kertas, 
keris kertas, talam, batang penyapu sebagai lembing 
Pendekatan 
Strategi 
Kaedah 
Teknik 
Berpusatkan murid / induktif 
Aktiviti berkumpulan 
Bercerita, soal-jawab, main peranan, perbincangan, i- THINK 
Menjawab soalan KBAT
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN 
AKTIVITI EMK CATATAN 
Permulaan (5 minit) 
Mendengar cerita 
1. Murid mendengar cerita yang disampaikan 
oleh guru dengan nada dan intonasi yang 
menarik sambil bergerak ke sekeliling kelas. 
2. Murid menjawab soalan guru secara lisan 
berdasarkan cerita tersebut. 
Soalan: 
a) Siapakah Laksamana yang 
dimaksudkan dalam cerita tersebut? 
b) Mengapakah Hang Tuah hendak 
membunuh Hang Jebat? 
c) Mengapakah Hang Jebat menderhaka 
kepada sultan? 
d) Bagaimanakah perasaan Hang Jebat 
ketika melihat Hang Tuah? 
e) Beri penilaian kamu tentang sikap Hang 
Tuah. 
f) Pada pendapat kamu, apakah tajuk 
yang sesuai bagi cerita tadi? 
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan 
tajuk pelajaran. 
Nilai murni: 
bertangungjawab 
EMK: 
memupuk perasaan 
taat dan setia 
kepada negara 
Kemahiran Berfikir: 
-Menjana Idea 
-menghubung kait 
BBM: 
skrip cerita 
KAEDAH: 
Bercerita 
TEKNIK: 
Aktiviti 1 (10 minit) 
Menonton tayangan video (pertarungan 
Hang Tuan dan Hang Jebat) dan membaca 
dialog pertarungan dalam buku teks. 
1. Murid menonton tayangan video kisah 
pertarungan Hang Tuah dan Hang 
Jebat. 
EMK: 
Memupuk semangat 
taat dan setia 
kepada negara 
Nilai: 
menghargai rakan 
bertanggungjawab 
BBM: 
Komputer 
LCD 
Video 
Buku teks 
Sejarah
2. Murid membaca dialog pertarungan 
Hang Tuah dan Hang Jebat dalam 
buku teks Sejarah muka surat 145-147 
dengan nada dan intonasi yang betul. 
TMK: 
kemahiran 
menggunakan 
laman web 
Aktiviti 2 (10 minit) 
Menyusun kad gambar untuk melengkapkan 
peta alir (peta pemikiran i-Think) 
1. Secara berkumpulan, murid akan 
mencipta dialog serta melengkapkan 
peta alir tentang urutan cerita 
pertarungan Hang Tuah dan Hang 
Jebat. 
2. Guru bertindak sebagai fasilitator dari 
satu kumpulan kepada kumpulan yang 
lain. 
3. Wakil murid akan membentangkan 
jawapan mereka. 
EMK: 
Memupuk semangat 
taat dan setia 
kepada negara 
Nilai : 
Bekerjasama 
bertanggungjawab 
KB: 
menjana idea 
menyusun ikut 
urutan peristiwa 
BBM: 
Kad gambar 
Gam 
Kertas manila 
Papan berdiri 
Pen ’marker’ 
Aktiviti 3 (20 minit) 
Main peranan kisah pertarungan Hang Tuah 
dan Hang Jebat 
1. Secara berkumpulan, murid berbincang 
untuk memilih ahli kumpulan yang akan 
main peranan kisah pertarungan Hang 
Tuah dan Hang Jebat. 
2. Wakil murid akan main peranan kisah 
pertarungan Hang Tuah dan Hang 
Jebat. 
3. Guru dan murid lain akan memberi 
komen dan markah tentang hasil 
lakonan setiap kumpulan. 
Nilai: 
menghargai rakan 
bekerjasama 
keberanian 
EMK: 
Memupuk semangat 
taat dan setia 
kepada negara 
KB: 
Menjana idea 
menghubungkait 
Menyelesai masalah 
BBM: 
Tengkolok 
kertas 
Keris kertas 
Talam 
Batang penyapu 
sebagai lembing 
Aktiviti 4 (10 minit) Nilai: BBM:
Menyatakan sebab dan akibat ( peta alir 
berganda) 
1. Murid berbincang dalam kumpulan 
tentang sebab terjadinya pertarungan 
Hang Tuah dan Hang Jebat. 
2. Murid berbincang pula tentang kesan 
atau akibat daripada pertarungan 
tersebut. 
3. Murid melengkapkan peta air berganda 
(salah satu peta pemikiran i-Think) 
4. Guru memantau dan memudahcara 
dari satu kumpulan ke kumpulan yang 
lain sambil menilai hasilan mereka. 
menghargai rakan 
bekerjasama 
bertanggungjawab 
EMK: 
Memupuk semangat 
taat dan setia 
kepada negara 
KB: 
Menjana idea 
menghubungkait 
Menyelesai masalah 
Kad manila 
Pen ’marker’ 
pembaris 
Penutup (5 minit) 
Melengkapkan peta buih 
1. Secara rawak, murid melengkapkan 
peta buih tentang sifat kesetiaan 
Laksamana Hang Tuah di papan putih. 
2. Guru merumuskan isi-isi penting dalam 
pelajaran hari ini melalui pengisian 
peta buih tersebut. 
3. Sebagai penutup, murid menjawab 
soalan guru secara rawak. 
Soalannya : 
i. Apakah pengajaran daripada 
kisah pertarungan Hang Tuah 
dan Hang Jebat? 
ii. Apakah cara untuk 
menunjukkan ketaatan kepada 
pemerintah? 
4. Guru membimbing murid untuk 
menjawab soalan. 
Nilai: 
bekerjasama 
bertanggungjawab 
keberanian 
EMK: 
Memupuk semangat 
taat dan setia 
kepada negara 
KB: 
Menjana idea 
Menghubungkait 
Menyelesai masalah 
BBM: 
Lakaran peta 
buih di papan 
putih 
Pen ’marker’
Refleksi 25 orang daripada 30 orang murid telah 
mencapai objektif P&P. 
Murid yang belum menguasai akan 
diberi bimbingan. 
Murid yang telah menguasai akan diberi 
latihan pengayaan. 
PENERANGAN TENTANG RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH 
Aktiviti permulaan 
SKRIP CERITA : PERTARUNGAN HANG TUAH DENGAN HANG JEBAT 
SKRIP CERITA : PERTARUNGAN HANG TUAH DENGAN HANG JEBAT 
Segala rakyat dalam negeri Melaka ingin melihat Laksamana yang telah dititahkan 
Segala rakyat dalam negeri yang telah dititahkan 
oleh raja membunuh Si Jebat derhaka. Setelah sampai di balai gendang Laksamana terus 
memanggil nama Si Jebat. Maka ramailah rakyat yang ingin menyaksikan pertarungan 
tersebut seperti temasya lagaknya. 
oleh raja membunuh Setelah sampai di balai gendang Laksamana terus 
memanggil nama Si Jebat. Maka ramailah rakyat yang ingin menyaksikan pertarungan 
tersebut seperti temasya lagaknya. 
Pada masa itu Si Jebat sedang tidur. Setelah dipanggil beberapa kali, maka Hang 
Pada masa itu Si beberapa kali, maka Hang 
Jebat pun bangun dan melihat keluar istana. Setelah ditatap betul-betul, maka Jebat telah 
mengenali akan saudaranya Tuah. Setelah siap mandi dan berpakaian, maka Jebat pun 
menyambut kedatangan Tuah dan menyuruh Tuah naik ke istana. Jebat tahu akan 
kedatangan Tuah untuk membunuhnya. Jebat cuba menjelaskan bahawa perbuatannya 
semata-mata membela kematian Tuah. Tetapi kerana sikap taat kepada raja dan 
pemerintah, maka Tuah teruskan juga niatnya untuk membunuh Jebat. 
Jebat pun bangun dan melihat keluar istana. Setelah ditatap betul-betul, maka Jebat telah 
mengenali akan saudaranya Tuah. Setelah siap mandi dan berpakaian, maka Jebat pun 
menyambut kedatangan Tuah dan istana. Jebat tahu akan 
kedatangan Tuah untuk membunuhnya. Jebat cuba menjelaskan bahawa perbuatannya 
semata-mata membela kematian Tuah. Tetapi kerana sikap taat kepada raja dan pemerintah, 
maka Tuah teruskan juga niatnya untuk membunuh Jebat. 
Maka berlakulah pertarungan yang hebat antara Tuah dengan Jebat. Sesekali orang 
Maka berlakulah pertarungan yang dengan Jebat. Sesekali orang 
ramai masuk campur dengan menghulurkan lembing dari bawah istana. Setelah ditegah 
oleh Tuah, maka orang ramai pun keluarlah dari bawah istana. 
ramai masuk campur dengan menghulurkan lembing dari bawah istana. Setelah ditegah oleh 
Tuah, maka orang ramai pun keluarlah dari bawah istana. 
Tuah dan Jebat telah berpakat untuk bertikam di atas talam. Mereka mengusung 
Tuah dan Jebat telah di atas talam. Mereka mengusung 
empat buah talam yang besar dan diletakkan di tengah ruang istana. Mereka berdua 
menyambung pertarungan mereka berdua. Akhirnya Tuah berjaya menikam Jebat apabila 
berlaku pertukaran keris. 
empat buah talam yang besar dan diletakkan di tengah ruang istana. Mereka berdua 
menyambung pertarungan mereka berdua. Akhirnya Tuah berjaya menikam Jebat apabila 
berlaku pertukaran keris. 
Hang Jebat sempat berpesan kepada Hang Tuah sekiranya dia mati, dia meminta 
Hang Jebat sempat berpesan kepada Hang Tuah sekiranya dia mati, dia meminta 
Hang Tuah menjaga anaknya hasil perhubungannya dengan Dang Baru. Sekiranya anak 
lelaki, dijadikan anak angkat, sekiranya perempuan serahkan keputusan kepada ibunya. 
Hang Tuah menjaga anaknya hasil perhubungannya dengan Dang Baru. Sekiranya anak 
lelaki, dijadikan anak angkat, sekiranya perempuan serahkan keputusan kepada ibunya.
Kaedah pengajaran yang digunakan ialah kaedah bercerita sebagai penarik minat 
murid untuk mengetahui isi pelajaran pada hari tersebut. 
Sebelum bercerita, beberapa teknik dipastikan tersedia supaya kaedah bercerita 
dapat dimanfaatkan. Guru akan mulakan cerita dengan suara yang menarik dan penuh 
emosi. Murid boleh melihat dengan jelas wajah dan ekspresi guru. Kesediaan pelajar 
dipastikan sebelum memulakan cerita. Guru juga akan pastikan suara jelas dan lantang, 
pandangan terus ke muka murid secara bergilir-gilir. Ayat dan perkataan mudah difahami 
murid. 
Melalui kaedah bercerita, boleh mencernakan daya kreatif dan imaginasi murid-murid, 
menggalakkan murid berkomunikasi dengan berkesan dari segi sebutan, nada, 
intonasi dan ekspresi/mimik muka. 
Selepas bercerita, guru melaksanakan aktiviti susulan yang sesuai dengan menyoal 
isi cerita sehingga mendorong murid untuk mengemukakan tajuk pelajaran. Soalan-soalan 
yang ditanya menggalakkan kemahiran berfikir di kalangan murid-murid mengikut aras 
Taksonomi Bloom termasuklah kemahiran berfikir aras rendah (KBAR) dan aras tinggi 
(KBAT) 
Aktiviti bercerita dapat meningkatkan tahap kebolehan mereka berkomunikasi 
melalui pemikiran dan perasaan serta meluahkannya dalam bentuk oral yang teratur. Secara 
tidak langsung, ia menggalakkan pelajar meneroka keunikan diri mereka. Dari situ guru 
boleh membantu kanak-kanak ‘mengembara’ ke dalam dunia imaginasi dengan mendengar 
dan berkongsi cerita tersebut dengan rakan-rakan sekelas yang lain. Guru pula perlu 
menerima cadangan kanak-kanak tersebut tanpa prejudis. Daya imaginasi kanak-kanak 
akan dilatih memberikan pendapat dan pandangan. Guru boleh bertanya kepada kanak-kanak 
apakah yang mereka fikir akan berlaku selepas sesuatu kejadian dalam cerita. 
Dengan itu, murid-murid dapat menyuarakan pendapat dan perasaan secara lisan. 
Aktiviti 1 
Menonton tayangan video (pertarungan Hang Tuan dan Hang Jebat) dan membaca 
dialog pertarungan dalam buku teks. 
Kaedah : memerhati dan membaca 
Teknik: 
Murid-murid bersedia di tempat duduk masing-masing. Semua pandangan mata tertumpu 
pada skrin di hadapan kelas. Murid-murid cuba memahami cerita melalui tayangan video. 
Aktiviti 2
Menyusun kad gambar untuk melengkapkan peta alir (peta pemikiran i-Think) 
Strategi : berkumpulan 
Kaedah : peta pemikiran i-Think ( peta alir) 
Teknik : 
1. Setiap kumpulan diberikan kad gambar 
2. Murid berbincang untuk mencipta dialog bagi setiap kad gambar 
3. Murid berbincang untuk menyusunatur kad gambar mengikut kejadian terawal 
hingga terakhir. 
4. Murid menampal gambar-gambar untuk melengkapkan peta alir di atas kad 
manila.
Aktiviti 4 (10 minit) 
Menyatakan sebab dan akibat ( peta alir berganda) 
Pertarungan 
Hang Tuah 
Dan 
Hang Jebat 
Sebab akibat
Penutup (5 minit) 
Melengkapkan peta buih 
Menggagalkan 
percubaan 
membunuh 
Sultan Melaka 
Akur menerima 
titah sultan 
walaupun 
terpaksa 
menggadai 
nyawa 
Mengutamakan 
kehendak 
pemerintah 
Membunuh 
Hang Jebat 
walaupun 
sahabat karib 
sendiri. 
Sifat Kesetiaan 
Laksamana 
Hang Tuah
SOALAN PERBINCANGAN UNTUK PENUTUP. 
PENGAJARAN DARIPADA CERITA: 
1. Kita hendaklah menentang segala bentuk kezaliman yang dilakukan oleh mana-mana 
pihak. 
2. Rakyat hendaklah menunjukkan kesetiaan terhadap pemerintah. 
3. Kita hendaklah bekerjasama menentang pihak yang terpesong dari perjuangan 
4. Manusia perlulah mengutamakan keselamatan orang ramai daripada kepentingan 
diri. 
Apakah cara untuk menunjukkan ketaatan kepada pemerintah? 
1. Patuh kepada peraturan dan undang-undang negara 
2. Sentiasa menyokong usaha pemerintah untuk melakukan kemajuan kepada rakyat 
3. Sama-sama menjaga keharmonian dan keamanan negara 
4. Jangan jadi pembelot kepada pemerintah 
5. Sentiasa berusaha menaikkan nama dan imej negara

More Related Content

What's hot

Contoh aktiviti pengkap
Contoh aktiviti pengkapContoh aktiviti pengkap
Contoh aktiviti pengkap
Norliza Bakri
 
kecerdasan pelbagai & gaya pembelajaran (1)
kecerdasan pelbagai & gaya pembelajaran (1)kecerdasan pelbagai & gaya pembelajaran (1)
kecerdasan pelbagai & gaya pembelajaran (1)
cik noorlyda
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
tamya65
 
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajarTajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
Salini Dharan
 
konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...
konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...
konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...
Caeser Rio
 
Topik 9 pendekatan bertema
Topik 9 pendekatan bertemaTopik 9 pendekatan bertema
Topik 9 pendekatan bertema
Wany Hardy
 
8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur
Sham Razak
 

What's hot (20)

Contoh aktiviti pengkap
Contoh aktiviti pengkapContoh aktiviti pengkap
Contoh aktiviti pengkap
 
kecerdasan pelbagai & gaya pembelajaran (1)
kecerdasan pelbagai & gaya pembelajaran (1)kecerdasan pelbagai & gaya pembelajaran (1)
kecerdasan pelbagai & gaya pembelajaran (1)
 
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
Pendidikan Inklusif / Program Pendidikan Inklusif (PPI)
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
 
4 BIDANG DALAM PSV
4 BIDANG DALAM PSV4 BIDANG DALAM PSV
4 BIDANG DALAM PSV
 
6. Peningkatan Profesionalisme Guru
6. Peningkatan Profesionalisme Guru6. Peningkatan Profesionalisme Guru
6. Peningkatan Profesionalisme Guru
 
Kaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstualKaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstual
 
Maujud..
Maujud..Maujud..
Maujud..
 
Pentaksiran dalam pendidikan seni
Pentaksiran dalam pendidikan seniPentaksiran dalam pendidikan seni
Pentaksiran dalam pendidikan seni
 
Panduan Pengajaran Pendidikan Seni Visual tahun 4 KSSR
Panduan Pengajaran Pendidikan  Seni Visual tahun 4 KSSR Panduan Pengajaran Pendidikan  Seni Visual tahun 4 KSSR
Panduan Pengajaran Pendidikan Seni Visual tahun 4 KSSR
 
Penggunaan ict abad 21
Penggunaan ict abad 21Penggunaan ict abad 21
Penggunaan ict abad 21
 
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajarTajuk 4 bahan bantu mengajar
Tajuk 4 bahan bantu mengajar
 
konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...
konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...
konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...
 
Penulisan kreatif sastera kanak-kanak
Penulisan kreatif sastera kanak-kanakPenulisan kreatif sastera kanak-kanak
Penulisan kreatif sastera kanak-kanak
 
Konsep tolak
Konsep tolakKonsep tolak
Konsep tolak
 
Teknik Bercerita
Teknik BerceritaTeknik Bercerita
Teknik Bercerita
 
Topik 9 pendekatan bertema
Topik 9 pendekatan bertemaTopik 9 pendekatan bertema
Topik 9 pendekatan bertema
 
8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur
 
Contoh rpi
Contoh rpiContoh rpi
Contoh rpi
 
Kemahiran Berfikir Kritis dan Kreatif KBKK
Kemahiran Berfikir Kritis dan Kreatif KBKKKemahiran Berfikir Kritis dan Kreatif KBKK
Kemahiran Berfikir Kritis dan Kreatif KBKK
 

Viewers also liked

Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1
Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1
Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1
Jiannifen Luwee
 
Rph sejarah tahun 4 1.1
Rph sejarah tahun 4 1.1Rph sejarah tahun 4 1.1
Rph sejarah tahun 4 1.1
Noor Azinar
 
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Ismi Huda
 
EMK Dalam KSSR
EMK Dalam KSSREMK Dalam KSSR
EMK Dalam KSSR
sealih
 
RPH Matematik Tahun 3 KSSR
RPH Matematik Tahun 3 KSSRRPH Matematik Tahun 3 KSSR
RPH Matematik Tahun 3 KSSR
Iera Zaidin
 
Rancangan Pengajaran Harian Matematik
Rancangan Pengajaran Harian  MatematikRancangan Pengajaran Harian  Matematik
Rancangan Pengajaran Harian Matematik
MissLeefang
 

Viewers also liked (20)

RPH SEJARAH TAHUN 6
RPH SEJARAH TAHUN 6RPH SEJARAH TAHUN 6
RPH SEJARAH TAHUN 6
 
Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1
Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1
Contoh Rph sejarah tahun 4 bab 1
 
Rph kssr sejarah 2015
Rph kssr sejarah 2015Rph kssr sejarah 2015
Rph kssr sejarah 2015
 
Rph sejarah tahun 4 1.1
Rph sejarah tahun 4 1.1Rph sejarah tahun 4 1.1
Rph sejarah tahun 4 1.1
 
Rpt sejarah tahun 4 kssr
Rpt sejarah tahun 4 kssrRpt sejarah tahun 4 kssr
Rpt sejarah tahun 4 kssr
 
Rph sejarah
Rph sejarahRph sejarah
Rph sejarah
 
rph-sejarah-tahun-5
rph-sejarah-tahun-5rph-sejarah-tahun-5
rph-sejarah-tahun-5
 
rph sejarah
rph sejarahrph sejarah
rph sejarah
 
sejarah tahun 5.( kajian kes proses pelaksanaan..baru)
sejarah tahun 5.( kajian kes  proses pelaksanaan..baru) sejarah tahun 5.( kajian kes  proses pelaksanaan..baru)
sejarah tahun 5.( kajian kes proses pelaksanaan..baru)
 
Rph sejarah tahun 6
Rph sejarah tahun 6Rph sejarah tahun 6
Rph sejarah tahun 6
 
6 kajian kes sejarah tahun 4
6 kajian kes sejarah tahun 46 kajian kes sejarah tahun 4
6 kajian kes sejarah tahun 4
 
Sejarah tahun 6
Sejarah tahun 6Sejarah tahun 6
Sejarah tahun 6
 
RPH Matematik KSSR Tahun 5
RPH Matematik KSSR Tahun 5RPH Matematik KSSR Tahun 5
RPH Matematik KSSR Tahun 5
 
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
 
EMK Dalam KSSR
EMK Dalam KSSREMK Dalam KSSR
EMK Dalam KSSR
 
Rancangan pengajaran harian matematik ct hapsyah
Rancangan pengajaran harian matematik   ct hapsyahRancangan pengajaran harian matematik   ct hapsyah
Rancangan pengajaran harian matematik ct hapsyah
 
Pecahan tahun 2 rph 1
Pecahan tahun 2 rph 1Pecahan tahun 2 rph 1
Pecahan tahun 2 rph 1
 
RPH Matematik Tahun 3 KSSR
RPH Matematik Tahun 3 KSSRRPH Matematik Tahun 3 KSSR
RPH Matematik Tahun 3 KSSR
 
Nota sejarah kssr tahun 4 - prasejarah
Nota sejarah kssr tahun 4 - prasejarahNota sejarah kssr tahun 4 - prasejarah
Nota sejarah kssr tahun 4 - prasejarah
 
Rancangan Pengajaran Harian Matematik
Rancangan Pengajaran Harian  MatematikRancangan Pengajaran Harian  Matematik
Rancangan Pengajaran Harian Matematik
 

Similar to Rph sejarah sem 6

MA_IND_Caroline_SD_B_Pertunjukan Seru.pptx
MA_IND_Caroline_SD_B_Pertunjukan Seru.pptxMA_IND_Caroline_SD_B_Pertunjukan Seru.pptx
MA_IND_Caroline_SD_B_Pertunjukan Seru.pptx
IsmiyatinIsmiyatin
 
01b rpp-bhs-ktsp-sd
01b rpp-bhs-ktsp-sd01b rpp-bhs-ktsp-sd
01b rpp-bhs-ktsp-sd
Mar Tunis
 
Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1
Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1 Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1
Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1
Tjoetnyak Izzatie
 
3. rpp sejarah peminatan kls x ips
3. rpp sejarah peminatan kls x ips3. rpp sejarah peminatan kls x ips
3. rpp sejarah peminatan kls x ips
Cherry Amel
 
13. rpp k4 t8 st1 p1 candraedukasi.blogspot.com
13. rpp k4 t8 st1 p1   candraedukasi.blogspot.com13. rpp k4 t8 st1 p1   candraedukasi.blogspot.com
13. rpp k4 t8 st1 p1 candraedukasi.blogspot.com
niara3
 
Modul Ajar Bahasa Indonesia - Menulis Cerpen - Fase F.pdf
Modul Ajar Bahasa Indonesia - Menulis Cerpen - Fase F.pdfModul Ajar Bahasa Indonesia - Menulis Cerpen - Fase F.pdf
Modul Ajar Bahasa Indonesia - Menulis Cerpen - Fase F.pdf
wahyudi127729
 
RPP K13 SD KELAS II TEMA 1 SUB 1 PB 4
RPP K13 SD KELAS II TEMA 1 SUB 1 PB 4RPP K13 SD KELAS II TEMA 1 SUB 1 PB 4
RPP K13 SD KELAS II TEMA 1 SUB 1 PB 4
Itak Jelita
 

Similar to Rph sejarah sem 6 (20)

Rencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaran Rencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaran
 
RPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IV
RPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IVRPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IV
RPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IV
 
RPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IV
RPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IVRPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IV
RPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IV
 
MA_IND_Caroline_SD_B_Pertunjukan Seru.pptx
MA_IND_Caroline_SD_B_Pertunjukan Seru.pptxMA_IND_Caroline_SD_B_Pertunjukan Seru.pptx
MA_IND_Caroline_SD_B_Pertunjukan Seru.pptx
 
01b rpp-bhs-ktsp-sd
01b rpp-bhs-ktsp-sd01b rpp-bhs-ktsp-sd
01b rpp-bhs-ktsp-sd
 
RPP Tematik SD kelas 2
RPP Tematik SD kelas 2RPP Tematik SD kelas 2
RPP Tematik SD kelas 2
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Mari belajar pendidikan kewarganegaraan untuk kelas 3 - najib sulhan
Mari belajar pendidikan kewarganegaraan untuk kelas 3  - najib sulhanMari belajar pendidikan kewarganegaraan untuk kelas 3  - najib sulhan
Mari belajar pendidikan kewarganegaraan untuk kelas 3 - najib sulhan
 
Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1
Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1 Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1
Rpp kls iv tema 5 subtema 1 pb 1
 
RPP Teks Hikayat
RPP Teks HikayatRPP Teks Hikayat
RPP Teks Hikayat
 
3. rpp sejarah peminatan kls x ips
3. rpp sejarah peminatan kls x ips3. rpp sejarah peminatan kls x ips
3. rpp sejarah peminatan kls x ips
 
Bab 3 pertemuan ke 1
Bab 3 pertemuan ke 1Bab 3 pertemuan ke 1
Bab 3 pertemuan ke 1
 
RPP KELAS VI TEMA 7 SUB TEMA 3 PB 1
RPP KELAS VI TEMA 7 SUB TEMA 3 PB 1RPP KELAS VI TEMA 7 SUB TEMA 3 PB 1
RPP KELAS VI TEMA 7 SUB TEMA 3 PB 1
 
Pmv2
Pmv2Pmv2
Pmv2
 
RPH SEJARAH TAHUN 5 Perjuangan Tokoh Tempatan Menentang Brtish
RPH SEJARAH TAHUN 5  Perjuangan Tokoh Tempatan Menentang BrtishRPH SEJARAH TAHUN 5  Perjuangan Tokoh Tempatan Menentang Brtish
RPH SEJARAH TAHUN 5 Perjuangan Tokoh Tempatan Menentang Brtish
 
Pp boneka1
Pp boneka1Pp boneka1
Pp boneka1
 
13. rpp k4 t8 st1 p1 candraedukasi.blogspot.com
13. rpp k4 t8 st1 p1   candraedukasi.blogspot.com13. rpp k4 t8 st1 p1   candraedukasi.blogspot.com
13. rpp k4 t8 st1 p1 candraedukasi.blogspot.com
 
Modul Ajar Bahasa Indonesia - Menulis Cerpen - Fase F.pdf
Modul Ajar Bahasa Indonesia - Menulis Cerpen - Fase F.pdfModul Ajar Bahasa Indonesia - Menulis Cerpen - Fase F.pdf
Modul Ajar Bahasa Indonesia - Menulis Cerpen - Fase F.pdf
 
RPP K13 SD KELAS II TEMA 1 SUB 1 PB 4
RPP K13 SD KELAS II TEMA 1 SUB 1 PB 4RPP K13 SD KELAS II TEMA 1 SUB 1 PB 4
RPP K13 SD KELAS II TEMA 1 SUB 1 PB 4
 
KISI-KISI UAS GANJIL BAHASA INDONESIA KELAS XI
KISI-KISI UAS GANJIL BAHASA INDONESIA KELAS XIKISI-KISI UAS GANJIL BAHASA INDONESIA KELAS XI
KISI-KISI UAS GANJIL BAHASA INDONESIA KELAS XI
 

More from nanisaaid

Kerja kursus pengukuran dan penilaian dalam pendidikan
Kerja kursus pengukuran dan penilaian dalam pendidikanKerja kursus pengukuran dan penilaian dalam pendidikan
Kerja kursus pengukuran dan penilaian dalam pendidikan
nanisaaid
 
Folio jahitan
Folio jahitanFolio jahitan
Folio jahitan
nanisaaid
 
Carta organisasi kelas
Carta organisasi kelasCarta organisasi kelas
Carta organisasi kelas
nanisaaid
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makro
nanisaaid
 
Apa itu pentaksiran berasaskan sekolah sejarah
Apa itu pentaksiran berasaskan sekolah  sejarahApa itu pentaksiran berasaskan sekolah  sejarah
Apa itu pentaksiran berasaskan sekolah sejarah
nanisaaid
 
Rbt3120 murni gold course modul jahitan & pertanian
Rbt3120   murni gold course modul jahitan & pertanianRbt3120   murni gold course modul jahitan & pertanian
Rbt3120 murni gold course modul jahitan & pertanian
nanisaaid
 
Membaiki pakaian
Membaiki pakaianMembaiki pakaian
Membaiki pakaian
nanisaaid
 
Pengakuan dan penghargaan ikan hiasan
Pengakuan dan penghargaan ikan hiasanPengakuan dan penghargaan ikan hiasan
Pengakuan dan penghargaan ikan hiasan
nanisaaid
 

More from nanisaaid (15)

Kbat2
Kbat2Kbat2
Kbat2
 
Kerja kursus pengukuran dan penilaian dalam pendidikan
Kerja kursus pengukuran dan penilaian dalam pendidikanKerja kursus pengukuran dan penilaian dalam pendidikan
Kerja kursus pengukuran dan penilaian dalam pendidikan
 
Folio jahitan
Folio jahitanFolio jahitan
Folio jahitan
 
Carta organisasi kelas
Carta organisasi kelasCarta organisasi kelas
Carta organisasi kelas
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makro
 
Rencana
RencanaRencana
Rencana
 
Rujukan
RujukanRujukan
Rujukan
 
Saturday
SaturdaySaturday
Saturday
 
Refleksi
RefleksiRefleksi
Refleksi
 
Apa itu pentaksiran berasaskan sekolah sejarah
Apa itu pentaksiran berasaskan sekolah  sejarahApa itu pentaksiran berasaskan sekolah  sejarah
Apa itu pentaksiran berasaskan sekolah sejarah
 
Rbt3120 murni gold course modul jahitan & pertanian
Rbt3120   murni gold course modul jahitan & pertanianRbt3120   murni gold course modul jahitan & pertanian
Rbt3120 murni gold course modul jahitan & pertanian
 
Membaiki pakaian
Membaiki pakaianMembaiki pakaian
Membaiki pakaian
 
Pengakuan dan penghargaan ikan hiasan
Pengakuan dan penghargaan ikan hiasanPengakuan dan penghargaan ikan hiasan
Pengakuan dan penghargaan ikan hiasan
 
Doc15
Doc15Doc15
Doc15
 
Abm m3
Abm m3Abm m3
Abm m3
 

Rph sejarah sem 6

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH Mata Pelajaran dan Kelas Sejarah Tahun 4 Aktif Tema/Tajuk 5. Tokoh-tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka Masa 10.40 – 11.40 pagi Standard Kandungan: 5.4 Mengetahui dan memahami Hang Tuah sebagai Laksamana Melaka Standard Pembelajaran: 5.4.3 Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah dengan Hang Jebat dalam Hikayat Hang Tuah. K5.4.4 Menyenaraikan sifat-sifat kesetiaan tokoh kepada intitusi beraja.. Objektif Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid akan dapat; i. Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah dengan Hang Jebat. ii. Menyenaraikan empat sifat kesetiaan Laksamana Hang Tuah Aktiviti 1. Murid mendengar cerita yang disampaikan oleh guru 2. Murid menjawab soalan berdasarkan cerita 3. Menonton tayangan video kisah pertarungan Hang Tuah dan Hang Jebat. 4. Berbincang dalam kumpulan untuk melengkapkan peta alir tentang kisah pertarungan tersebut. 5. Main peranan kisah pertarungan tersebut. 6. Membuat rumusan dengan menyatakan sebab dan akibat dalam peta alir berganda. 7. Menyenaraikan empat sifat kesetiaan Laksamana Hang Tuah dalam peta buih. Elemen Merentasi Kurikulum (EMK) Nilai Murni : bertanggungjawab , menghargai rakan, bekerjasama, keberanian Kemahiran Pemikiran Sejarah: Elemen asas sejarah , signifikan bukti Elemen Kewarganegaraan : memupuk perasaan taat dan setia kepada negara TMK : kemahiran menggunakan laman web Bahan Bantu Belajar Skrip cerita, komputer, LCD,DVD, klip video, buku teks, alat tulis, kad gambar, kad manila, gam, pen ’marker’, tengkolok kertas, keris kertas, talam, batang penyapu sebagai lembing Pendekatan Strategi Kaedah Teknik Berpusatkan murid / induktif Aktiviti berkumpulan Bercerita, soal-jawab, main peranan, perbincangan, i- THINK Menjawab soalan KBAT
  • 2. STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI EMK CATATAN Permulaan (5 minit) Mendengar cerita 1. Murid mendengar cerita yang disampaikan oleh guru dengan nada dan intonasi yang menarik sambil bergerak ke sekeliling kelas. 2. Murid menjawab soalan guru secara lisan berdasarkan cerita tersebut. Soalan: a) Siapakah Laksamana yang dimaksudkan dalam cerita tersebut? b) Mengapakah Hang Tuah hendak membunuh Hang Jebat? c) Mengapakah Hang Jebat menderhaka kepada sultan? d) Bagaimanakah perasaan Hang Jebat ketika melihat Hang Tuah? e) Beri penilaian kamu tentang sikap Hang Tuah. f) Pada pendapat kamu, apakah tajuk yang sesuai bagi cerita tadi? 3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran. Nilai murni: bertangungjawab EMK: memupuk perasaan taat dan setia kepada negara Kemahiran Berfikir: -Menjana Idea -menghubung kait BBM: skrip cerita KAEDAH: Bercerita TEKNIK: Aktiviti 1 (10 minit) Menonton tayangan video (pertarungan Hang Tuan dan Hang Jebat) dan membaca dialog pertarungan dalam buku teks. 1. Murid menonton tayangan video kisah pertarungan Hang Tuah dan Hang Jebat. EMK: Memupuk semangat taat dan setia kepada negara Nilai: menghargai rakan bertanggungjawab BBM: Komputer LCD Video Buku teks Sejarah
  • 3. 2. Murid membaca dialog pertarungan Hang Tuah dan Hang Jebat dalam buku teks Sejarah muka surat 145-147 dengan nada dan intonasi yang betul. TMK: kemahiran menggunakan laman web Aktiviti 2 (10 minit) Menyusun kad gambar untuk melengkapkan peta alir (peta pemikiran i-Think) 1. Secara berkumpulan, murid akan mencipta dialog serta melengkapkan peta alir tentang urutan cerita pertarungan Hang Tuah dan Hang Jebat. 2. Guru bertindak sebagai fasilitator dari satu kumpulan kepada kumpulan yang lain. 3. Wakil murid akan membentangkan jawapan mereka. EMK: Memupuk semangat taat dan setia kepada negara Nilai : Bekerjasama bertanggungjawab KB: menjana idea menyusun ikut urutan peristiwa BBM: Kad gambar Gam Kertas manila Papan berdiri Pen ’marker’ Aktiviti 3 (20 minit) Main peranan kisah pertarungan Hang Tuah dan Hang Jebat 1. Secara berkumpulan, murid berbincang untuk memilih ahli kumpulan yang akan main peranan kisah pertarungan Hang Tuah dan Hang Jebat. 2. Wakil murid akan main peranan kisah pertarungan Hang Tuah dan Hang Jebat. 3. Guru dan murid lain akan memberi komen dan markah tentang hasil lakonan setiap kumpulan. Nilai: menghargai rakan bekerjasama keberanian EMK: Memupuk semangat taat dan setia kepada negara KB: Menjana idea menghubungkait Menyelesai masalah BBM: Tengkolok kertas Keris kertas Talam Batang penyapu sebagai lembing Aktiviti 4 (10 minit) Nilai: BBM:
  • 4. Menyatakan sebab dan akibat ( peta alir berganda) 1. Murid berbincang dalam kumpulan tentang sebab terjadinya pertarungan Hang Tuah dan Hang Jebat. 2. Murid berbincang pula tentang kesan atau akibat daripada pertarungan tersebut. 3. Murid melengkapkan peta air berganda (salah satu peta pemikiran i-Think) 4. Guru memantau dan memudahcara dari satu kumpulan ke kumpulan yang lain sambil menilai hasilan mereka. menghargai rakan bekerjasama bertanggungjawab EMK: Memupuk semangat taat dan setia kepada negara KB: Menjana idea menghubungkait Menyelesai masalah Kad manila Pen ’marker’ pembaris Penutup (5 minit) Melengkapkan peta buih 1. Secara rawak, murid melengkapkan peta buih tentang sifat kesetiaan Laksamana Hang Tuah di papan putih. 2. Guru merumuskan isi-isi penting dalam pelajaran hari ini melalui pengisian peta buih tersebut. 3. Sebagai penutup, murid menjawab soalan guru secara rawak. Soalannya : i. Apakah pengajaran daripada kisah pertarungan Hang Tuah dan Hang Jebat? ii. Apakah cara untuk menunjukkan ketaatan kepada pemerintah? 4. Guru membimbing murid untuk menjawab soalan. Nilai: bekerjasama bertanggungjawab keberanian EMK: Memupuk semangat taat dan setia kepada negara KB: Menjana idea Menghubungkait Menyelesai masalah BBM: Lakaran peta buih di papan putih Pen ’marker’
  • 5. Refleksi 25 orang daripada 30 orang murid telah mencapai objektif P&P. Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan. Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan. PENERANGAN TENTANG RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH Aktiviti permulaan SKRIP CERITA : PERTARUNGAN HANG TUAH DENGAN HANG JEBAT SKRIP CERITA : PERTARUNGAN HANG TUAH DENGAN HANG JEBAT Segala rakyat dalam negeri Melaka ingin melihat Laksamana yang telah dititahkan Segala rakyat dalam negeri yang telah dititahkan oleh raja membunuh Si Jebat derhaka. Setelah sampai di balai gendang Laksamana terus memanggil nama Si Jebat. Maka ramailah rakyat yang ingin menyaksikan pertarungan tersebut seperti temasya lagaknya. oleh raja membunuh Setelah sampai di balai gendang Laksamana terus memanggil nama Si Jebat. Maka ramailah rakyat yang ingin menyaksikan pertarungan tersebut seperti temasya lagaknya. Pada masa itu Si Jebat sedang tidur. Setelah dipanggil beberapa kali, maka Hang Pada masa itu Si beberapa kali, maka Hang Jebat pun bangun dan melihat keluar istana. Setelah ditatap betul-betul, maka Jebat telah mengenali akan saudaranya Tuah. Setelah siap mandi dan berpakaian, maka Jebat pun menyambut kedatangan Tuah dan menyuruh Tuah naik ke istana. Jebat tahu akan kedatangan Tuah untuk membunuhnya. Jebat cuba menjelaskan bahawa perbuatannya semata-mata membela kematian Tuah. Tetapi kerana sikap taat kepada raja dan pemerintah, maka Tuah teruskan juga niatnya untuk membunuh Jebat. Jebat pun bangun dan melihat keluar istana. Setelah ditatap betul-betul, maka Jebat telah mengenali akan saudaranya Tuah. Setelah siap mandi dan berpakaian, maka Jebat pun menyambut kedatangan Tuah dan istana. Jebat tahu akan kedatangan Tuah untuk membunuhnya. Jebat cuba menjelaskan bahawa perbuatannya semata-mata membela kematian Tuah. Tetapi kerana sikap taat kepada raja dan pemerintah, maka Tuah teruskan juga niatnya untuk membunuh Jebat. Maka berlakulah pertarungan yang hebat antara Tuah dengan Jebat. Sesekali orang Maka berlakulah pertarungan yang dengan Jebat. Sesekali orang ramai masuk campur dengan menghulurkan lembing dari bawah istana. Setelah ditegah oleh Tuah, maka orang ramai pun keluarlah dari bawah istana. ramai masuk campur dengan menghulurkan lembing dari bawah istana. Setelah ditegah oleh Tuah, maka orang ramai pun keluarlah dari bawah istana. Tuah dan Jebat telah berpakat untuk bertikam di atas talam. Mereka mengusung Tuah dan Jebat telah di atas talam. Mereka mengusung empat buah talam yang besar dan diletakkan di tengah ruang istana. Mereka berdua menyambung pertarungan mereka berdua. Akhirnya Tuah berjaya menikam Jebat apabila berlaku pertukaran keris. empat buah talam yang besar dan diletakkan di tengah ruang istana. Mereka berdua menyambung pertarungan mereka berdua. Akhirnya Tuah berjaya menikam Jebat apabila berlaku pertukaran keris. Hang Jebat sempat berpesan kepada Hang Tuah sekiranya dia mati, dia meminta Hang Jebat sempat berpesan kepada Hang Tuah sekiranya dia mati, dia meminta Hang Tuah menjaga anaknya hasil perhubungannya dengan Dang Baru. Sekiranya anak lelaki, dijadikan anak angkat, sekiranya perempuan serahkan keputusan kepada ibunya. Hang Tuah menjaga anaknya hasil perhubungannya dengan Dang Baru. Sekiranya anak lelaki, dijadikan anak angkat, sekiranya perempuan serahkan keputusan kepada ibunya.
  • 6. Kaedah pengajaran yang digunakan ialah kaedah bercerita sebagai penarik minat murid untuk mengetahui isi pelajaran pada hari tersebut. Sebelum bercerita, beberapa teknik dipastikan tersedia supaya kaedah bercerita dapat dimanfaatkan. Guru akan mulakan cerita dengan suara yang menarik dan penuh emosi. Murid boleh melihat dengan jelas wajah dan ekspresi guru. Kesediaan pelajar dipastikan sebelum memulakan cerita. Guru juga akan pastikan suara jelas dan lantang, pandangan terus ke muka murid secara bergilir-gilir. Ayat dan perkataan mudah difahami murid. Melalui kaedah bercerita, boleh mencernakan daya kreatif dan imaginasi murid-murid, menggalakkan murid berkomunikasi dengan berkesan dari segi sebutan, nada, intonasi dan ekspresi/mimik muka. Selepas bercerita, guru melaksanakan aktiviti susulan yang sesuai dengan menyoal isi cerita sehingga mendorong murid untuk mengemukakan tajuk pelajaran. Soalan-soalan yang ditanya menggalakkan kemahiran berfikir di kalangan murid-murid mengikut aras Taksonomi Bloom termasuklah kemahiran berfikir aras rendah (KBAR) dan aras tinggi (KBAT) Aktiviti bercerita dapat meningkatkan tahap kebolehan mereka berkomunikasi melalui pemikiran dan perasaan serta meluahkannya dalam bentuk oral yang teratur. Secara tidak langsung, ia menggalakkan pelajar meneroka keunikan diri mereka. Dari situ guru boleh membantu kanak-kanak ‘mengembara’ ke dalam dunia imaginasi dengan mendengar dan berkongsi cerita tersebut dengan rakan-rakan sekelas yang lain. Guru pula perlu menerima cadangan kanak-kanak tersebut tanpa prejudis. Daya imaginasi kanak-kanak akan dilatih memberikan pendapat dan pandangan. Guru boleh bertanya kepada kanak-kanak apakah yang mereka fikir akan berlaku selepas sesuatu kejadian dalam cerita. Dengan itu, murid-murid dapat menyuarakan pendapat dan perasaan secara lisan. Aktiviti 1 Menonton tayangan video (pertarungan Hang Tuan dan Hang Jebat) dan membaca dialog pertarungan dalam buku teks. Kaedah : memerhati dan membaca Teknik: Murid-murid bersedia di tempat duduk masing-masing. Semua pandangan mata tertumpu pada skrin di hadapan kelas. Murid-murid cuba memahami cerita melalui tayangan video. Aktiviti 2
  • 7. Menyusun kad gambar untuk melengkapkan peta alir (peta pemikiran i-Think) Strategi : berkumpulan Kaedah : peta pemikiran i-Think ( peta alir) Teknik : 1. Setiap kumpulan diberikan kad gambar 2. Murid berbincang untuk mencipta dialog bagi setiap kad gambar 3. Murid berbincang untuk menyusunatur kad gambar mengikut kejadian terawal hingga terakhir. 4. Murid menampal gambar-gambar untuk melengkapkan peta alir di atas kad manila.
  • 8.
  • 9. Aktiviti 4 (10 minit) Menyatakan sebab dan akibat ( peta alir berganda) Pertarungan Hang Tuah Dan Hang Jebat Sebab akibat
  • 10. Penutup (5 minit) Melengkapkan peta buih Menggagalkan percubaan membunuh Sultan Melaka Akur menerima titah sultan walaupun terpaksa menggadai nyawa Mengutamakan kehendak pemerintah Membunuh Hang Jebat walaupun sahabat karib sendiri. Sifat Kesetiaan Laksamana Hang Tuah
  • 11. SOALAN PERBINCANGAN UNTUK PENUTUP. PENGAJARAN DARIPADA CERITA: 1. Kita hendaklah menentang segala bentuk kezaliman yang dilakukan oleh mana-mana pihak. 2. Rakyat hendaklah menunjukkan kesetiaan terhadap pemerintah. 3. Kita hendaklah bekerjasama menentang pihak yang terpesong dari perjuangan 4. Manusia perlulah mengutamakan keselamatan orang ramai daripada kepentingan diri. Apakah cara untuk menunjukkan ketaatan kepada pemerintah? 1. Patuh kepada peraturan dan undang-undang negara 2. Sentiasa menyokong usaha pemerintah untuk melakukan kemajuan kepada rakyat 3. Sama-sama menjaga keharmonian dan keamanan negara 4. Jangan jadi pembelot kepada pemerintah 5. Sentiasa berusaha menaikkan nama dan imej negara