Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΕ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ
1. Νεοελληνική Λογοτεχνία
Τάξη Β΄ Γυμνασίου
Ενότητα: Η αγάπη για τους συνανθρώπους μας
Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02
Το μάθημα έγινε σε συνδιδασκαλία με την κ. Αντωνογιάννη Γεωργία, ΠΕ02,
στο Γυμνάσιο Λαχανά την Τρίτη 24/01/2012, την 4η ώρα
1. Τίτλος
«τρεις διάλογοι με εικόνες για τις ανθρώπινες σχέσεις»
2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές
Νεοελληνική Λογοτεχνία - Γλώσσα
3. Διδακτικοί στόχοι:
Επιδιώκεται οι μαθητές:
α)Να αναπτύξουν οι μαθητές την ικανότητα να αφηγούνται με συντομία,
σαφήνεια και ακρίβεια και με τη βοήθεια της εικόνας. Να εμπλουτίσουν το
λεξιλόγιό τους στην προσπάθειά τους να επιτύχουν το επιδιωκόμενο
αποτέλεσμα.. Να ασκηθούν στην παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου
μέσω κειμένων με επικοινωνιακό χαρακτήρα. Να ασκηθούν στην κατανόηση
κειμένου.
β) Να μάθουν οι μαθητές να παράγουν λόγο σε περιβάλλον επεξεργασίας
κειμένου, να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά περιβάλλοντα για την
ολοκλήρωση μιας εργασίας.
γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων,
αλλά και αλληλοβοήθεια.
4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών
Η εργασία θα αναπτυχθεί στα λογισμικά προγράμματα της Επεξεργασίας
κειμένου και του Διαδικτύου.
5. Διάρκεια
Θα απαιτηθεί μια (1) διδακτική ώρα για την ολοκλήρωση της εργασίας.
6. Οργάνωση τάξης
Οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες τριών (3) ατόμων. Ο ένας, ο χειριστής,
θα είναι στον υπολογιστή, ο δεύτερος, ο γραμματέας, θα κρατάει σημειώσεις
στο πρόχειρο και ο τρίτος, ο συντονιστής, θα έχει τη γενική εποπτεία.
Φροντίζουμε να μοιράσουμε με τέτοιο τρόπο τους μαθητές ώστε σε κάθε
ομάδα να έχουμε και αυτόν που ενδιαφέρεται περισσότερο και τον πιο ικανό,
αλλά και τον «αδιάφορο». Επίσης, στις ομάδες ανακατεύουμε αγόρια και
κορίτσια.
2. 7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή
Για τη διεξαγωγή του σεναρίου απαιτείται αίθουσα Πληροφορικής με ικανό
αριθμό συστημάτων για την εξυπηρέτηση μιας τάξης.
8. Φύλλα εργασίας
Δίνεται σε κάθε ομάδα μαθητών ένα ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ για να κάνουν πάνω
σε αυτό σημειώσεις. Η «επίσημη» εργασία της ομάδας, όμως, γίνεται στο
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ του Προγράμματος Επεξεργασίας Κειμένου που είναι ίδιο
με το πρόχειρο.
9. Περιγραφή σεναρίου
Οι μαθητές θα ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της εργασίας τους βασιζόμενοι
μεθοδολογικά στην ομαδοσυνεργασία και στη διερευνητική- βιωματική
μάθηση. Ρόλο στην αναζήτηση των κατάλληλων για το κείμενο εικόνων θα
παίξει και ο λεγόμενος αλφαβητισμός της εικόνας, δηλ. η ικανότητα να
διαβάζει κανείς και να αποκωδικοποιεί τα μηνύματα μιας εικόνας.
Μέσα στην Τάξη και προτού πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής θα
ενημερώσω τους μαθητές μου για τη σύνθεση των επιμέρους ομάδων και θα
τους εξηγήσω τις επιλογές μου. Στη συνέχεια θα τους μιλήσω για το
περιβάλλον μέσα στο οποίο θα εργαστούν (Πρόγραμμα Επεξεργασίας
Κειμένου και Διαδίκτυο).
Όταν πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής και αρχίσουν να δουλεύουν οι
ομάδες, θα φροντίσω στην αρχή να λύσω όλες τις πιθανές απορίες και να
ξεπεραστούν τα όποια τεχνικά προβλήματα.
Στη συνέχεια θα παρακολουθώ διακριτικά τη λειτουργία των ομάδων και θα
παρεμβαίνω όπου κρίνω πως είναι απαραίτητο είτε για να δώσω
συμπληρωματικές πληροφορίες είτε για να επαναφέρω στην τάξη όσους το
χρειάζονται.
10. Πρόσθετες πληροφορίες
Στην Εργασία αυτή αφήνω τους μαθητές να κινηθούν σχετικά ελεύθερα. Τους
δίνω μόνο το θέμα που είναι οι ανθρώπινες σχέσεις και ζητώ από αυτούς να
εμπνευστούν τρεις διαφορετικούς διαλόγους, όπως οι ίδιοι το καταλαβαίνουν
αυτό.
Θα χρειαστεί να ψάξουν οι μαθητές στο Διαδίκτυο και να βρουν τις εικόνες
που ανταποκρίνονται σε φανταστικούς διαλόγους.
Βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν γνώσεις των μαθητών στα λογισμικά
Προγράμματα της Επεξεργασίας Κειμένου και του Διαδικτύου.
3. Νεοελληνική Λογοτεχνία
Τάξη Β΄ Γυμνασίου
Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Το θέμα της εργασίας σας είναι οι ανθρώπινες σχέσεις. Ζητώ να
εμπνευστείτε τρεις διαφορετικούς και σύντομους διαλόγους που θα
τους συνδέσετε με εικόνες(3-4 εικόνες για κάθε διάλογο), όπως
γίνεται στα κόμικς.
Ο κάθε διάλογος να έχει ένα συγκεκριμένο τίτλο πχ. «φιλία»,
«οικογένεια», «συγκρούσεις», «κοινωνική ζωή» κτλ. και να
ολοκληρώνεται σε μια σελίδα.
Τις εικόνες θα τις βρείτε στο Διαδίκτυο και στην ιστοσελίδα
www.google.com → εικόνες.
1. Γράψτε ένα διάλογο με θέμα τις ανθρώπινες σχέσεις και
με τίτλο ………………………………………………………...
2. Γράψτε ένα διάλογο με θέμα τις ανθρώπινες σχέσεις και
με τίτλο …………………………………………………………
3. Γράψτε ένα διάλογο με θέμα τις ανθρώπινες σχέσεις και
με τίτλο ………………………………………………………….