Rangkuman aktiviti pengajaran dan pembelajaran untuk topik wasiat dalam pendidikan syariah islamiah:
1. Pelajar dibahagikan kepada kumpulan untuk membincangkan kaedah istinbat hukum wasiat dan kadarnya berdasarkan hadis, serta kepentingan wasiat dalam pengurusan harta pusaka.
2. Mereka menulis jawapan di lembaran kerja dan memaparkannya di kelas untuk dibincang bersama.
3. Kuiz ring
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SUBJEK: PENDIDIKAN SYARIAH ISLAMIAH
TINGKATAN KELAS
TARIKH MASA
TEMPAT KEHADIRAN
BIDANG/ TEMA HADITH HUKUM : WASIAT
STANDARD
KANDUNGAN
Mengamalkan tuntutan membuat wasiat berdasarkan kaedah instinbat hukum daripada hadith
riwayat Imam al-Bukhari.
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.3.1 Menyatakantuntutan hukum daripadahadith.
2.3.2 Menyatakanpengertianwasiatdarisegi bahasadanistilah.
2.3.3 Menerangkanperbezaanwasiat,pusakadanhibah.
2.3.4 menjelaskanistinbathukum wasiatberdasarkanlafaz“”أفاتصدق
2.3.5 menghuraikankadarwasiatberdasarkanlafaz“كبير ”الثلث
2.3.6 Menilaikepentinganmelaksanakanwasiatdalam pengurusanhartapusaka.
2.3.7 Mencadangkanjenis-jenispemberianharta selaindaripadawasiat untukpembangunan
umatislam.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Padaakhir pengajarandanpembelajaran,pelajardapat:
1. Menyatakantuntutan membuatwasiatberdasarkankaedahistinbatdaripadahadith.
2. Menyebut pengertianwasiatdarisegibahasadanistilah.
3. Membezakanantarawasiat,pusakadan hibah.
4. Menjelaskankaedahistinbathukum dalamtuntutanmembuatwasiat.
5. Menerangkankepentinganmelaksanakanwasiatdalam pengurusanhartapusaka.
6. Menerangkanjenis-jenispemberianhartaselainwasiatuntuk kegunaan
pembangunanumatIslam.
LANGKAH-LANGKAH
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
PENTAKSIRAN FORMATIF PEMBEZAAN
PENGLIBATAN
(Set Induksi)
5 Minit
1. Sumbangsaran tentang maksud
wasiat dalam Islam.
2. Guru menayangkan video
pendek berkaitan wasiat.
3. Penerangan tentang maksud
wasiat dari segi bahasa dan
istilah
Soal jawab lisan:
1. Apakah maksud wasiat
2.Apakah hukum berwasiat
-
PENEROKAAN
(10 Minit)
1. Guru membahagikan pelajar kepada 3
kumpulan kecil.
2. Guru memberikan kpd setiap
kumpulan kertas lembaran kerja
untuk diisi iaitu tentang:
i. Kaedah Istinbat Hukum wasiat dan
Kadar wasiat berdasarkan Istinbat
Hukur dari hadith.
ii. Kepentingan wasiat dalam
pengurusan harta pusaka dan
jenis-jenis pemberian harta selain
wasiat untuk pembangunan umat
islam.
Menggunakan kaedah
mentoring.
Pelajar yang
cemerlang akan
diletakkan dalam setiap
kumpulan supaya
dapat membantu
pelajar lemah.
2. PENERANGAN
Cafe
(20 Minit)
1. Pelajar berbincang dalam
kumpulan dengan merujuk kepada
buku teks.
2. Pelajar menulis jawapan di kertas
lembaran kerja diberi.
-
PENGEMBANGAN
Bus Station
(15 Minit)
1.Guru meminta setiap kumpulan
menampalkan hasil perbincangan yang
dicatatkan pada ruangan dinding kelas.
2.Guru mengarahkan pelajar bergerak dari
satuhentian ke satu hentian secara
berkumpulan dan berbincang tentang topik
di setiap hentian berkenaan.
3.Setiap kumpulanhendaklah merekodkan
komen dan maklumat yang diperolehi.
PENILAIAN
Quick Quiz
(7 Minit)
1. Guru memaparkan soalan kuiz.
2. Pelajar menjawab kuiz yang
dipaparkan secara individu.
3. Guru memaparkan jawapan dan
markah pelajar.
Soalan Kuiz :
1. Apakah maksud wasiat dari
segi istilah.
2. Terangkan kaedah istinbat
hukum wasiat berdasarkan
hadith.
3. Sebutkan tiga contoh
pemberian harta selain
wasiat.
PENUTUPAN/
RUMUSAN
(3 Minit)
1. Guru membuat rumusan keseluruhan
berdasarkan tajuk dan aktiviti pada hari
ini.
2. Guru meminta seorang pelajaruntuk
merumuskan kepentingan wasiat
dalam pengurusan harta pusaka.
- -
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
Bahasa, Nilai murni, Kreativiti & Inovasi, Teknologi maklumat : penggunaan komputer dan LCD
NILAI/ SIKAP Kerjasama, Kejujuran, Rasional, Kerajinan, Keberanian, dan Hormat menghormati
STRATEGI Kontekstual, Inkuiri, KBAT, Penyelesaian masalah
PEMBELAJARAN ABAD
KE-21
1. Cafe (Seperti di kafe pelajar duduk secara berkumpulan di sebuah meja dan berbincang mengenai
soalan/topik yang diletakkan di atas meja)
2. Bus Station
a) Soalan / topik ditampal didinding di beberapa tempat di dalam kelas / dewan
b) Murid bergerak dari satu hentian ke satu hentian secara berkumpulan dan berbincang
tentang soalan / topik yang berkenaan
c) Murid berkongsi pendapat dan merekodkan komen dan maklumat yang diperolehi
3. Quick Quiz (Kuiz yang digunakan untuk menilai kefahaman murid tentang pengetahuan sedia ada
atau apa yang telah mereka pelajari)
4. Penggunaan aplikasi kahoot
BAHAN BANTU
BELAJAR/SUMBER/
RUJUKAN
Buku: Buku Teks
Lembaran Kerja (Buku Latihan, Modul)
REFLEKSI
CATATAN