2. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
22 MEI 2023 / ISNIN
MATA PELAJARAN SAINS KOMPUTER MASA 8.00 – 9.00 PAGI
TINGKATAN 4 IOTA KEHADIRAN 17 pelajar
TAJUK
1.3 PEMBOLEH UBAH, PEMALAR DAN JENIS DATA
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.3.4 Membezakan pemboleh ubah sejagat (global) dan setempat (local ).
1.3.5 Mengisytiharkan, memulakan dan menetap-kan nilai pada pemboleh ubah
dan pemalar.
1.3.6 Menggunakan penyataan umpukan dan penyataan aritmetik.
Menulis atur cara untuk memasukkan input dari papan kekunci dan
memaparkan output.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, murid dapat :
Menyatakan keperluan melakukan pengisytiharan pemboleh ubah atau
pemalar dalam atur cara.
Membina atur cara yang mempunyai penyataan umpukan dan aritmetik serta
dapat memaparkan output yang betul dari input yang diberi.
AKTIVITI PDPR
1. Pelajar menulis aturcara menggunakan komputer.
2. Pelajar mengenalpasti PEMBOLEH UBAH, PEMALAR DAN JENIS
DATA.
3. Pelajar mengenalpasti ralat dan mengeluarkan OUTPUT.
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
Laptop
Buku teks SAINS KOMPUTER
MODUL KERJA SAINS KOMPUTER
REFLEKSI
7 Pelajar melaksankan amali penulisan aturcara dengan baik.
Berbaki 10 pelajar perlukan pengukuhan amali.
CATATAN
3. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
22 MEI 2023 / ISNIN
MATA PELAJARAN PENIDIKAN MORAL MASA 10.00 – 11.00 PAGI
TINGKATAN 3 FICUS/ 3 GARCENIA KEHADIRAN 20/25 pelajar
TAJUK
MENGEKALKAN AMALAN TRADISI KEKELUARGAAN DALAM SESUATU KAUM
Unit 4 :Amalan Tradisi Kekeluargaan Khazanah Kita
STANDARD
PEMBELAJARAN
Murid boleh :
2.3.1 Menyenaraikan amalan tradisi kekeluargaan dalam sesuatu kaum.
2.3.2 Menghuraikan kepentingan mengekalkan amalan tradisi kekeluargaan dalam
sesuatu kaum.
2.3.3 Menjelaskan dengan contoh keistimewaan amalan tradisi kekeluargaan dalam
sesuatu kaum.
2.3.4 Meramalkan kesan sekiranya amalan tradisi kekeluargaan diabaikan dalam
sesuatu kaum.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, murid dapat :
Menyatakan amalan tradisi kekeluargaan dalam sesuatu kaum.
Menerangkan kepentingan mengekalkan amalan tradisi kekeluargaan dalam
sesuatu kaum.
Menilai keistimewaan amalan tradisi kekeluargaan dalam sesuatu kaum.
Menghubung kait pengabaian amalan tradisi kekeluargaan dengan
kesannya.
Menghayati dan mempamerkan amalan tradisi kekeluargaan dalam kehidupan
seharian.
AKTIVITI PDPR
Cadangan isu atau situasi yang dibincangkan
• Penerimaan tradisi kekeluargaan dalam kalangan generasi muda
• Peminggiran tradisi kekeluargaan dalam mengejar kebendaan dan pemodenan
• Kepelbagaian budaya dalam masyarakat majmuk
• Tradisi kekeluargaan sebagai keperluan atau bebanan
• Identiti dan jati diri keluarga
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
LAPTOP
BUKU TEKS PM TING 3
MODUL LATIHAN
REFLEKSI
18 pelajar menguasai topik dengan baik
2 pelajar menghadiri tindakan disiplin.
CATATAN
4. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
16 MEI 2023 / SELASA
MATA PELAJARAN SAINS KOMPUTER MASA 9.30 – 10.00 pagi
TINGKATAN 5 IOTA KEHADIRAN 20/23 pelajar
TAJUK
UNIT 1 : PENGKOMPUTERAN - 1.2 SENI BINA KOMPUTER
STANDARD
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, murid dapat :
1.2.1 Menjelaskan kitaran Capai – Nyahkod – Laksana(FDE – Fetch, Decode,
Execute Cycle)
1.2.2 Menerangkan konsep asas seni bina komputer (Von Neuman) - unit
kawalan, ALU (ArithmeticLogic Unit), register, clock, address bus dan data bus.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, pelajar berupaya :
Menyatakan komponen yangterlibat dalam kitaran FDE dan menyenaraikan
penterjemah bagibahasa pengaturcaraan.
Menerangkan proses yang berlakudalam kitaran FDE.
Mengaplikasikan konsep asas seni bina komputer Von Neuman bagi
menerangkan penyelesaian masalah olehkomputer melalui lakaran.
AKTIVITI PDPR
1. Guru menerangkan konsep pengkomputeran.
2. Pelajar membuat nota dan latihan.
3. Pelajar berbincang bersama guru mengenai konsep capai – nyahkod-
laksana dalam bidang pengkomputeran.
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
Laptop
BUKU KERJA KURSUS
Fail Penulisan Format Kerja Kursus
CATATAN /
REFLEKSI
PDP BERJALAN LANCAR. 18/23 PELAJAR MENGUASAI TOPIK
DENGAN BAIK. PELAJAR MEMBUAT LATIHAN PENILAIAN M/S 5
DAN 6.
2 /23 perlu pengukuhan pada topik ini kerana kurang respon apabila
guru bertanya.
5. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
16 MEI 2023 / SELASA
MATA PELAJARAN SAINS KOMPUTER MASA 11.00-12.45 TGAHARI
TINGKATAN 5 KAPPA KEHADIRAN 20/27 pelajar
TAJUK
UNIT 1 : PENGKOMPUTERAN - 1.2 SENI BINA KOMPUTER
STANDARD
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, murid dapat :
1.2.1 Menjelaskan kitaran Capai – Nyahkod – Laksana(FDE – Fetch, Decode,
Execute Cycle)
1.2.2 Menerangkan konsep asas seni bina komputer (Von Neuman) - unit
kawalan, ALU (ArithmeticLogic Unit), register, clock, address bus dan data bus.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, pelajar berupaya :
Menyatakan komponen yangterlibat dalam kitaran FDE dan menyenaraikan
penterjemah bagibahasa pengaturcaraan.
Menerangkan proses yang berlakudalam kitaran FDE.
Mengaplikasikan konsep asas seni bina komputer Von Neuman bagi
menerangkan penyelesaian masalah olehkomputer melalui lakaran.
AKTIVITI PDPR
4. Guru menerangkan konsep pengkomputeran.
5. Pelajar membuat nota dan latihan.
6. Pelajar berbincang bersama guru mengenai konsep capai – nyahkod-
laksana dalam bidang pengkomputeran.
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
Laptop
BUKU KERJA KURSUS
Fail Penulisan Format Kerja Kursus
CATATAN /
REFLEKSI
PDP BERJALAN LANCAR. 16/27 PELAJAR MENGUASAI TOPIK
DENGAN BAIK. PELAJAR MEMBUAT LATIHAN PENILAIAN M/S 5
DAN 6.
1 /27 perlu pengukuhan pada topik ini kerana kurang respon apabila
guru bertanya.
6. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
17 MEI 2023 / RABU
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL MASA 9.30-9.30 PAGI
TINGKATAN 3 BOU/ 3 CASIA KEHADIRAN
TAJUK
MENGEKALKAN AMALAN TRADISI KEKELUARGAAN DALAM SESUATU KAUM
Unit 4 :Amalan Tradisi Kekeluargaan Khazanah Kita
STANDARD
PEMBELAJARAN
Murid boleh :
2.3.1 Menyenaraikan amalan tradisi kekeluargaan dalam sesuatu kaum.
2.3.2 Menghuraikan kepentingan mengekalkan amalan tradisi kekeluargaan dalam
sesuatu kaum.
2.3.3 Menjelaskan dengan contoh keistimewaan amalan tradisi kekeluargaan dalam
sesuatu kaum.
2.3.4 Meramalkan kesan sekiranya amalan tradisi kekeluargaan diabaikan dalam
sesuatu kaum.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, murid dapat :
Menilai keistimewaan amalan tradisi kekeluargaan dalam sesuatu kaum.
Menghubung kait pengabaian amalan tradisi kekeluargaan dengan kesannya.
Menghayati dan mempamerkan amalan tradisi kekeluargaan dalam kehidupan
seharian.
AKTIVITI PDPR
1. Guru menerangkan maksud tradisi kekeluargaan.
2. Pelajar menulis nota dan menjawab soalan latihan dibimbing oleh guru.
3. Pelajar dididik untuk menulis folio berkaitan diri dan keluarga.
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
1. LAPTOP
2. BUKU TEKS
3. MODUL LATIHAN
REFLEKSI
GURU MENGHADIRI MESYUARAT SUKAN KRIKET. PDP DIBAWA
KE HADAPAN.
CATATAN
7. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
17 MEI 2023 / RABU
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL MASA 10.30-11.35 PAGI
TINGKATAN 3 FICUS/ 3 GARCENIA KEHADIRAN
TAJUK
2.3 MENGEKALKAN AMALAN TRADISI KEKELUARGAAN DALAM SESUATU
KAUM
Unit 4 :Amalan Tradisi Kekeluargaan Khazanah Kita
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.3.3 Menjelaskan dengan contoh keistimewaan amalan tradisi kekeluargaan dalam
sesuatu kaum.
2.3.4 Meramalkan kesan sekiranya amalan tradisi kekeluargaan diabaikan dalam
sesuatu kaum.
2.2.5 Mengekspresikan perasaan apabila dapat mengamalkan tradisi kekeluargaan.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, murid dapat :
Menilai keistimewaan amalan tradisi kekeluargaan dalam sesuatu kaum.
Menghubung kait pengabaian amalan tradisi kekeluargaan dengan kesannya.
Menghayati dan mempamerkan amalan tradisi kekeluargaan dalam kehidupan
seharian.
AKTIVITI PDPR
1. Guru menerangkan maksud tradisi kekeluargaan.
2. Pelajar menulis nota dan menjawab soalan latihan dibimbing oleh guru.
3. Pelajar dididik untuk menulis folio berkaitan diri dan keluarga.
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
1. LAPTOP
2. BUKU TEKS
MODUL LATIHAN
REFLEKSI
GURU MENGHADIRI MESYUARAT SUKAN KRIKET. PDP DIBAWA
KE HADAPAN.
CATATAN
8. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
17 MEI 2023 /RABU
MATA PELAJARAN SAINS KOMPUTER MASA 11.35-12.45 TGH
TINGKATAN 5 IOTA KEHADIRAN
TAJUK
KERJA KURSUS SAMBUNGAN PENULISAN DOKUMENTASI
Melaksanakan penulisan dokumentasi bagi ADMIN dan PENGGUNA.
STANDARD
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, murid dapat :
Menulis dokumentasi bagi ADMIN dan PENGGUNA.
Mengenalpasti keperluan sistem yang telah dibangunkan.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, pelajar berupaya :
• Mencadangkan penambahbaikandalam atur cara bagi meningkatkan
keselamatan data
• Menjelaskan keperluan reka bentuk yang sesuai dengan tujuan danpengguna
laman web
AKTIVITI PDPR
Pelajar melaksanakan penulisan kerja kursus dibimbing oleh guru.
Guru menyemak setiap laporan pelajar
Pelajar membaiki ralat dan menghantar semula.
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
Laptop
BUKU KERJA KURSUS
Fail Penulisan Format Kerja Kursus
REFLEKSI
GURU MENGHADIRI MESYUARAT SUKAN KRIKET. PDP DIBAWA
KE HADAPAN.
9. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
18 MEI 2023 / KHAMIS
MATA PELAJARAN PENIDIKAN MORAL MASA 7.30-9.30 PAGI
TINGKATAN 3BOU/ 3 CASIA KEHADIRAN
3B : 12 /12
3C : 2/2
KEHADIRAN PENUH
TAJUK
UJIAN 1 MERANGKUMI BAB 1, BAB 2 DAN BAB 3
STANDARD
PEMBELAJARAN
Murid boleh :
2.4.1 Menyenaraikan cara menjaga alam sekitar
2.4.2 Menghuraikan cara menyelesaikan konflik dalam persahabatan
2.4.3 Menjelaskan dengan contoh kepentingan tradisi kekeluargaan
2.4.4 Merungkaikan kesan penyelesaian konflik jika tradisi diabaikan.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, murid dapat :
Menyatakan mengikut kehendak soalan yang ditanya.
Menghuraikan jawapan yang diberi mengikut kefahaman diri.
AKTIVITI PDPR
1. Guru menyoal murid mengikut kefahaman.
2. Guru membimbing murid untuk menjawab soalan.
3. Ujian dijalankan selama satu jam.
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
LAPTOP
BUKU TEKS PM TING 3
MODUL LATIHAN
REFLEKSI
PDP BERJALAN LANCAR.
17/17 PELAJAR BERUPAYA MENJAWAB SOALAN DENGAN BAIK
MENGIKUT KEFAHAMAN DIRI.
CATATAN
10. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
18 MEI 2023 / KHAMIS
MATA PELAJARAN PENIDIKAN MORAL MASA 11.35-12.45 PAGI
TINGKATAN 3 FICUS/ 3 GARCENIA KEHADIRAN 3F : 10/11 3G : 13/13
TAJUK
UJIAN 1 MERANGKUMI BAB 1, BAB 2 DAN BAB 3
STANDARD
PEMBELAJARAN
Murid boleh :
2.4.1 Menyenaraikan cara menjaga alam sekitar
2.4.2 Menghuraikan cara menyelesaikan konflik dalam persahabatan
2.4.3 Menjelaskan dengan contoh kepentingan tradisi kekeluargaan
2.4.4 Merungkaikan kesan penyelesaian konflik jika tradisi diabaikan.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, murid dapat :
Menyatakan jenis konflik persahabatan.
Menilai keperluan penyelesaian konflik dalam persahabatan.
Menilai keperluan penyelesaian konflik dalam persahabatan.
AKTIVITI PDPR
1. Guru menyoal murid mengikut kefahaman.
2. Guru membimbing murid untuk menjawab soalan.
3. Ujian dijalankan selama satu jam.
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
LAPTOP
BUKU TEKS PM TING 3
MODUL LATIHAN
REFLEKSI
PDP BERJALAN LANCAR.
25/25 PELAJAR BERUPAYA MENJAWAB SOALAN DENGAN BAIK
MENGIKUT KEFAHAMAN DIRI MELALUI BIMBINGAN GURU.
CATATAN
11. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
19 MEI 2023 /JUMAAT
MATA PELAJARAN SAINS KOMPUTER MASA 7.30 -8.30 PAGI
TINGKATAN 4 IOTA KEHADIRAN
TAJUK
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI PDPR
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
REFLEKSI
SAMBUTAN HARI GURU DAN AIDILFITRI PERINGKAT SEKOLAH.
12. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
19 MEI 2023 /JUMAAT
MATA PELAJARAN PEND MORAL MASA 9.00 -10.20 PAGI
TINGKATAN 4 IOTA KEHADIRAN
TAJUK
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI PDPR
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
REFLEKSI SAMBUTAN HARI GURU DAN AIDILFITRI PERINGKAT SEKOLAH.
13. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
19 MEI 2023 /JUMAAT
MATA PELAJARAN SAINS KOMPUTER MASA 11.00-12.10 TGH
TINGKATAN 5 KAPPA KEHADIRAN
TAJUK
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI PDPR
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
REFLEKSI SAMBUTAN HARI GURU DAN AIDILFITRI PERINGKAT SEKOLAH.
15. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
22 MEI 2023 / ISNIN
MATA PELAJARAN SAINS KOMPUTER MASA 8.00- 9.00 PAGI
TINGKATAN 4 IOTA KEHADIRAN
TAJUK 1.3 PEMBOLEH UBAH, PEMALAR DAN JENIS DATA
(4 MINGGU)
STANDARD
PEMBELAJARAN
Murid boleh :
1.3.1 Menulis atur cara untuk memasukkan input dari papan kekunci dan
memaparkan output.
1.3.2 Membezakan pemboleh ubah sejagat (global) dan setempat (local ).
1.3.3 Mengisytiharkan, memulakan dan menetap-kan nilai pada pemboleh ubah
dan pemalar.
1.3.4 Menggunakan penyataan umpukan dan penyataan aritmetik.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, murid dapat :
Memilih jenis data yang sesuai bagi aturcara yang dihasilkan.
Menentukan samada aturcara yang dihasilkan betul, cepat dalam
penyelesaian, bersifat ekonomi dalam penggunaan sumber juga mudah
dilaksanakan.
Menghasilkan atur cara bebas ralat yang kreatif menggunakan kesemua
jenis data yang dipelajari beserta set data untuk ujilari.
AKTIVITI PDPR
1. Pelajar menulias aturcara dan membaiki ralat
2. Dilaksanakan secara individu bagi penulisan aturcara.
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
BUKU TEKS PM TING 3 / LAPTOP
MODUL LATIHAN
REFLEKSI
16. SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAANBANTING
TELOK DATOK, 42700 BANTING, SELANGOR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 9 TARIKH /
HARI
22 MEI 2023 / ISNIN
MATA PELAJARAN PENIDIKAN MORAL MASA 10.00 – 11.00 PAGI
TINGKATAN 3 FICUS/ 3 GARCENIA KEHADIRAN
TAJUK
2.4KONFLIK DALAM ADAB PERSAHABATAN
Unit 5 : Konflik Dalam Persahabatan
STANDARD
PEMBELAJARAN
Murid boleh :
2.4.1 Menyatakan jenis konflik dalam persahabatan.
2.4.2 Menghuraikan cara menyelesaikan konflik dalam persahabatan
2.4.3 Menjelaskan dengan contoh kepentingan penyelesaian konflik dalam
persahabatan.
2.4.4 Merungkaikan kesan penyelesaian konflik dalam persahabatan.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir unit, murid dapat :
Menyatakan jenis konflik persahabatan.
Menilai keperluan penyelesaian konflik dalam persahabatan.
Menilai keperluan penyelesaian konflik dalam persahabatan.
AKTIVITI PDPR
Cadangan tajuk yang dicadangkan oleh guru untuk pelajar menjawab soalan:
▪ Belanja Secara Berhemah
▪ Etika penggunaan media sosial
▪ Penyalahgunaan Peranti (gajet)
3. Guru menyoal murid mengikut kefahaman.
4. Guru membimbing murid untuk menjawab soalan.
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
LAPTOP
BUKU TEKS PM TING 3
MODUL LATIHAN
REFLEKSI
PDP BERJALAN LANCAR. PELAJAR MENGUASAI TOPIK DENGAN
BAIK.
CATATAN