Dokumen ini membahas mengenai pengurusan pembelajaran dan pengajaran (PdP) di sekolah, termasuk rancangan pelajaran tahunan (RPT) dan rancangan pelajaran harian (RPH). RPT dan RPH merupakan alat penting bagi guru untuk merancang dan melaksanakan proses PdP secara sistematis sehingga tujuan pembelajaran dapat tercapai.
UT PGSD PDGK4103 MODUL 2 STRUKTUR TUBUH Pada Makhluk Hidup
OPTIMALKAN_PdP
1. PENGURUSAN
PEMBELAJARAN DAN
PENGAJARAN (PdP)
PN.JAMILAH BT MOHAMAD
PENOLONG PENGARAH PENDIDIKAN ISLAM (R)
SEKTOR PENDIDIKAN ISLAM
JABATAN PENDIDIKAN PAHANG
3. Sains dan seni mengenai cara
mengajar di sekolah.
Satu proses pdp,pengurusan
bilik darjah,organisasi sekolah,
dan juga interaksi guru-pelajar.
PEDAGOGI
Bidang kognitif -
kefahaman,pengetahuan, dan
analisa.
Bidang afektif - sikap dan
sahsiah diri
Bidang psikomotor -
fizikal,sukan ,kh,bentuk huruf,
pegang pensil,pupuk minat.
5. RPT
Rancangan Pelajaran Tahunan
RPT adalah
berdasarkan
takwim
minggu
persekolahan.
RPT ini
perlu
disediakan
pada awal
tahun
sebelum sesi
persekolahan
bermula
yang mana
ianya
berfungsi
sebagai
panduan
bagi
perlaksanaan
PdP.
RPT ini
perlu dibuat
untuk
tempoh satu
tahun satu-satu
mata
pelajaran.
6. Rancangan Pelajaran Tahunan
RPT
1.Skop
kemahiran bagi
setahun
2.Senarai
kemahiran-kemahiran
3.Skop pelajaran
yang perlu ,
untuk menguasai
kemahiran2
tersebut.
4.Rujukan
DSK/SP/DSKP
7. Rancangan Pelajaran Tahunan
RPT
Mengapakah RPT ini amat penting bagi seseorang
GURU?
Mengapakah dokumen ini amat dititkberatkan oleh
kementerian?
KERANA….
Sebagai medium panduan yang menyeluruh
kepada semua guru dalam melaksanakan
sesuatu pengajaran.
Mencegah daripada berlakunya pemesongan
topik dalam sesuatu pengajaran.
8. RPT untuk memastikan
susunan topik-topik
agar teratur mengikut
perkembangan dan
kebolehan murid-murid.
RPT
RPT ini adalah untuk
memudahkan guru pengganti
menggambil alih tugas guru
yang sebelumnya tanpa
teraba-teraba untuk
meneruskan pengajaran.
RPT membantu guru
untuk menyemak topik
yang telah diajar dan
akan diajar dengan lebih
mudah.
10. DEFINISI RPH
Rancangan Pelajaran Harian
RPH ialah rangka kerja aktiviti PdP
untuk dilaksanakan oleh guru di
dalam bilik darjah dalam satu jangka
waktu yang telah ditetapkan.
Tujuan?
Menjamin pencapaian objektif.
Meningkatkan keyakinan guru
untuk mengajar.
11. Rancangan Pelajaran Harian
RPH
• RPH penting kerana guru dapat
RPH satu rekod khas yang menyampaikan input PDP kepada murid
disediakan lebih awal oleh guru
sebelum menjalankan sesi PDP
• RPH bahan bukti bahawa guru telah
membuat perancangan rapi terlebih dahulu
sebelum masuk ke dalam kelas.
• RPH yg dibina haruslah berdasarkan RPT
RPH panduan para guru
untukmengajar dengan lebih
sistematik dan efektif serta
mampu untuk mencapai
objektifkan dalam sesi PDP.
12. Rancangan Pelajaran Harian Dapat Meningkatkan
Keyakinan diri guru
sebelum masuk
mengajar.
RPH
Mengelakkan
sebarang
penyelewengan.
Merancang dengan
teliti setiap
komponen
pengajaran.
Menyediakan satu
siri aktiviti untuk
membantu murid
mengubah sikap,
kebiasaan, kebolehan
dan pengetahuan ke
arah yang
dikehendaki.
13. Rancangan Pelajaran Harian
• Menggunakan
masa pengajaran
secara optimum.
Mengehadkan
skop yang akan
diajar dalam
sesuatu jangka
waktu.
RPH
•Mengembangkan
pengajaran secara
lancar dan
tersusun.
• Mengingat
bahan dan
pendekatan
pengajaran yang
perlu untuk
menyampaikan
sesuatu isi
pelajaran.
14. Cara Menulis Objektif Pengajaran Dalam Rancangan Pengajaran
Harian RPH:
Pernyataan objektif pengajaran hendaklah ditulis berasaskan kepada 3 kriteria:
1.Tingkah laku murid yang boleh dilihat atau diukur
2.Keadaan atau syarat yang diperlukan bagi sesuatu tingkah laku
3.Hasil yang akan murid peroleh/ pencapaian minima.
RPH
15. Rancangan Pelajaran Harian
RPH
Contoh 1 :
Pada akhir pelajaran murid dapat
Membaca dengan betul tiga ayat ‘ dari surah al
Kafirun’ dengan bertajwid secara individu,kumpulan
dan kelas.
A – Audiens - murid
B – Behaviour - membaca dengan betul
C – Content - surah al-Kafirun
D – Degree - 3 ayat dengan bertajwid
S – Sosial - individu,kelas,kumpulan
16. Kamus Dewan Edisi Keempat mencatatkan
makna bagi perkataan objektif, iaitu
“sesuatu yang khusus yang ingin dicapai”
OBJEKTIF
18. .
Memudahkan pembelaja
ran para pelajar.
Pembelajaran yang
menarik dan harmonis,
Menciptakan pengajaran
yang berkesan.
AKTIVITI
Mewujudkan suasana
pembelajaran yang dapat
meransangkan minat
pelajar.
Kaedah dan teknik-teknik
tertentu yang sesuai
dengan perkembangan
dan kebolehan pelajar.
Memeransangkan pelajar
belajar secara aktif,
Menarik hati pelajar serta
dapat menghasilkan
pembelajaran yang
bermakna
19. Pelajar aktif
dalam PDP
tanpa merasa
jemu dan
bosanPelajar
mempelajari
sesuatu melalui
pengalaman,
permerhatian
dan percubaan.
AKTIVITI
Aktiviti lain
yang dilakukan
dalam situasi
sebenar dan
bermakna dan
memasukkan
unsur-unsur
HOTS.
20. Mata pelajaran dan Kelas
Tema / tajuk
Masa
Standard kandunagn (Kod sahaja)
Standard pembelajaran (Kod sahaja)
Objektif pembelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran (mesti bersesuaian dgn objektif yang hendak dicapai)
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan dan TMK merupakan EMK yang diberi penekanan dalam
KSSR. EMK boleh diterapkan dalam proses pembelajaran dan pengajaran.
Bahan Bantu Belajar
Penilaian pengajaran dan pembelajaran
Refleksi :
i. Nyatakan bilangan murid yang mencapai objektif pengajaran dan
ii. Pembelajaran
iii. Tindakan susulan (pemulihan, pengukuhan dan pengayaan)