Rancangan pelajaran penting untuk mengatur proses pengajaran dan pembelajaran, memastikan kandungan diajar sesuai kurikulum, dan memudahkan penilaian pencapaian pelajar. Ia terdiri daripada rancangan tahunan yang merangkumi skop setahun dan rancangan harian yang terperinci aktiviti setiap lesson untuk memastikan matlamat tercapai. Penyediaannya memerlukan pertimbangan aspek seperti objektif, sumber, dan penggunaan te
emka_Slide Recall Modul Melakukan Perencanaan PBJP Level 1 V3.1.pptx
Interaksi 1
1. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
1
Topik 1
1.1 Tujuan rancangan pelajaran
1.2 Aspek yang perlu di pertimbangkan dalam rancangan pelajaran
1.3 Rancangan pelajaran - tahunan, mingguan dan harian
INTERAKSI 1
Topik 2
2.1 Perbezaan antara objektif dan hasil pembelajaran
2.2 Objektif dan hasil pembelajaran dalam kurikulum sains sekolah rendah
2.3 Ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik
Topik 3
3.1 Penulisan Hasil Pembelajaran
3.2 Domain Kognitif
3.3 Domain Psikomotor
3.4 Domain Afektif
Perbincangan meliputi topik 1 - 3
2. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
2
“Maksud”
Satu rancangan pengajaran yang mengandungi keputusan
awal awal tentang apa, bagaimana. langkah dan peruntukan
masa yang diperlukan dalam pengajaran dan pembelajaran.
Ia bertujuan mengatur aktiviti pelajar dan guru yang
merangkumi adunan arahan, sumber, pendekatan, kaedah
dan teknik dalam sesuatu pengajaran dan pembelajaran.
Rancangan pelajaran perlu untuk kedua-dua guru permulaan
atau guru yang berpengalaman. Walau pun persediaan yang
baik bukanlah semestinya membuatkan pengajaran berjaya
tetapi jika tidak bersedia langsung menyebabkan pengajaran
terganggu tanpa objektif yang jelas, tidak bermakna dan tiada
pemindahan pembelajaran berlaku. Oleh itu struktur
rancangan pelajaran yang jelas adalah penting
RANCANGAN PELAJARAN
3. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
3
“Tujuan menyediakan Rancangan Pelajaran”
Diantara tujuan menyediakan rancangan pelajaran adalah
untuk guru dan pelajar:
1.Mengenal pasti skop dan urutan proses pengajaran
berdasarkan kurikulum.
2.Persediaan pengajaran mengambil kira perbezaan pelajar.
3.Memilih strategi pengajaran yang sesuai menyebabkan
pelajar sibuk dengan aktiviti pembelajaran yang disediakan
bagi memastikan pemindahan pembelajaran yang bermakna
berlaku dan tiada masalah kawalan kelas.
4.Memastikan penerusan pengajaran dan pembelajaran terus
berlaku walau dengan guru ganti yang berlainan.
5.Menolong guru menilai pengajaran mereka berdasarkan
pencapaian pelajar.
RANCANGAN PELAJARAN
4. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
4
“Organisasi Rancangan Pelajaran”
“petikan Surat Pekeliling Ikhtisas BIL. 3/1999: Penyediaan
Rekod Pengajaran dan Pembelajaran KP (BS) 8591/Jilid XV/
(3) yang menjadi satu arahan yang mesti bagi setiap orang
guru di Malaysia untuk merancang dan menyediakan
rancangan pengajaran bagi setiap mata pelajaran yang
diajar.
Para 3 menyatakan:
“…3. Dengan Surat Pekeliling lkhtisas ini, berkuatkuasakan
pada tarikh ia dikeluarkan, Rekod Pengajaran dan
Pembelajaran hendaklah mengandungi hanya dua unsur
sahaja, iaitu (i) Rancangan Pelajaran Tahunan, dan (ii)
Rancangan Pelajaran Harian. Pengetua, Guru Besar atau
wakilnya hendaklah memastikan kedua-dua unsur tersebut
dibuat mengikut prinsip-prinsip perancangan yang mutakhir”
RANCANGAN PELAJARAN
5. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
5
“Organisasi Rancangan Pelajaran”
“(i) RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN
Rancangan Pengajaran Tahuan mengandungi secara ringkas
isi pengajaran dan pembelajaran berdasarkan sukatan
pelajaran kebangsaan yang dikeluarkan oleh Kementerian
Pendidikan Malaysia.
(ii) RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Rancangan Pelajaran Harian merupakan terjemahan
Rancangan Pelajaran Tahunan yang mengandungi sekurang-
kurangnya maklumat seperti objektif, cara bagaimana hendak
mencapai objektif dan kenyataan sejauh mana objektif itu
tercapai.
RANCANGAN PELAJARAN
6. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
6
“Organisasi Rancangan Pelajaran”
4. Rekod Pengajaran dan Pembelajaran bolehlah disediakan
dalam apa jua bentuk yang munasabah dan sesuai dengan
teknologi semasa. la haruslah diurus dengan sempurna dan
dapat dikemukakan dengan serta merta apabila dikehendaki
oleh pihak yang diberi kuasa. Bahan-bahan lain yang
berkaitan dengan penyediaan Rancangan Pelajaran Tahunan
dan Rancangan Pelajaran Harian juga perlu diurus dengan
baik dan dapat dikemukakan dengan serta merta apabila
dikehendaki oleh pihak yang diberi kuasa.
Petikan daripada
SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL. 3/1999:
Penyediaan Rekod Pengajaran dan Pembelajaran
KP (BS) 8591/Jilid XV/ (3)
9 Mac 1999
”
RANCANGAN PELAJARAN
7. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
7
“Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan Dalam
Rancangan Pelajaran”
Penyediaan rancangan pengajaran memerlukan ketelitian dan
kreativiti guru. Proses ini boleh dilakukan secara berkumpulan
di dalam panitia mata pelajaran masing-masing. Model
perancangan yang sesuai seperti plan, do, check and act
boleh digunakan sebagai garis panduan penyediaan
rancangan pengajaran.
RANCANGAN PELAJARAN
8. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
8
“Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan Dalam
Rancangan Pelajaran”
Rancangan Pengajaran Tahunan (RPT)
Rancangan Pengajaran Tahunan adalah berdasarkan takwim
minggu persekolahan. Rancangan Pengajaran Tahunan ini
perlu disediakan pada awal tahun atau awal semester
sebelum sesi persekolahan bermula dimana ia berfungsi
sebagai panduan bagi perlaksanaan pengajaran dan
pembelajaran. Perancangan ini perlu dibuat untuk tempoh
satu tahun bagi setiap mata pelajaran yang diajar oleh setiap
guru.
Rancangan Pengajaran Tahunan merangkumi skop berikut :
RANCANGAN PELAJARAN
9. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
9
“Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan Dalam
Rancangan Pelajaran”
Rancangan Pengajaran Tahunan merangkumi skop berikut :
· Kemahiran bagi setahun.
· Senarai kemahiran-kemahiran.
· Skop pelajaran yang perlu , untuk menguasai kemahiran-
kemahiran tersebut.
· Rujukan sukatan pelajaran.
Rancangan Pengajaran Tahunan adalah sebagai satu
panduan yang menyeluruh kepada semua guru dalam
melaksanakan sesuatu pengajaran. Disamping itu RPT dapat
mencegah daripada berlakunya pemesongan topik dalam
sesuatu pengajaran demi mencapai matlamat mata pelajaran
tertentu.
RANCANGAN PELAJARAN
10. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
10
“Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan Dalam
Rancangan Pelajaran”
Penyediaan RPT juga bertujuan untuk memastikan susunan
topik-topik dalam sesuatu mata pelajaran teratur mengikut
perkembangan dan kebolehan murid. Penyediaan RPT
memudahkan guru pengganti menggambil alih tugas guru
yang sebelumnya untuk meneruskan pengajaran. Selain itu
RPT juga menjadi panduan kepada guru untuk menyelaras
dan menyediakan soalan ujian bulanan dan peperiksaan.
Guru dapat menyemak topik yang telah diajar dan topik yang
akan diajar dengan lebih mudah sekiranya RPT disediakan
dengan jelas dan lengkap.
RANCANGAN PELAJARAN
11. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
11
“Aspek Yang Perlu”
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Rancangan Pengajaran Harian merupakan satu rekod
khas yang disediakan lebih awal oleh guru sebelum
menjalankan sesi pengajaran dan pembelajaran di bilik darjah.
Rancangan Pengajaran Harian ini dibina sebagai panduan
kepada para guru untuk mengajar dengan lebih sistematik
dan efektif serta mampu untuk mencapai objektif pengajaran.
Dokumen ini sangat penting dan berguna supaya guru
dapat menyampaikan input pembelajaran kepada para murid
dengan teratur. Selain itu RPH adalah bahan bukti bahawa
guru telah membuat perancangan rapi terlebih dahulu
sebelum melaksanakan pengajaran dan pembelajaran di blik
darjah.
RANCANGAN PELAJARAN
12. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
12
“Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan”
Rancangan Pengajaran Harian yang dibina perlu merujuk
kepada Rancangan Pengajaran Tahunan (RPT), Sukatan Pelajaran
(SP) dan Huraian Sukatan Pelajaran (HSP). Maklumat yang perlu
dicatatkan dalam RPH adalah hari dan tarikh, masa, kelas, bilangan
pelajar, mata pelajaran, tajuk, objektif, hasil pembelajaran,
kemahiran sedia ada, kemahiran yang ingin dicapai, nilai murni,
sumber pengajaran dan pembelajaran, Langkah-langkah dan aktiviti
yang dijalankan serta impak atau refleksi. Guru boleh merujuk
kepada SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL. 3/1999 bagi tujuan
penyediaan RPH untuk memenuhi keperluan pekeliling tersebut.
Terdapat perbezaan format RPH yang perlu disediakan oleh
Guru Pelatih dengan guru terlatih. Guru pelatih menggunakan
format RPH yang lebih mendalam. Setiap institusi latihan perguruan
mempunyai format yang tertentu bagi penyediaan RPH oleh guru
pelatih masing-masing.
RANCANGAN PELAJARAN
13. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
13
Kepentingan RPH
Penyediaan RPH dalam kalangan guru dapat mengelakkan
penyelewengan atau terkeluar daripada topik atau sub topik semasa
pengajaran dilakukan. Oleh kerana pengalaman dan penguasaan isi
kandungan guru adalah berbeza antara satu sama lain maka dengan
adanya RPH, persamaan daripada segi maklumat yang disampaikan
akan dapat dilakukan. Guru dapat menggunakan kreativiti masing-masing
semasa merancang aktiviti pembelajaran yang akan dilaksanakan. Siri
aktiviti yang dirancang ini akan membolehkan perubahan tingkah laku
dan penguasaan isi kandungan mata pelajaran yang disampaikan.
Objektif atau hasil pembelajaran yang telah dirancang dalam RPH
menjadikan pengajaran dan pembelajaran sentiasa tertumpu dan guru
dapat melaksanakan penyampaian maklumat dan isi kandungan dengan
lebih tersusun dan berfokus.
RANCANGAN PELAJARAN
14. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
14
Pengurusan masa menjadi faktor yang penting dalam aktiviti
pengajaran sebab jadual waktu pengajaran bagi setiap mata
pelajaran adalah begitu terhad dan ketat. Oleh itu RPH akan
membantu guru menguruskan masa dengan lebih cekap.
Aktiviti pengajaran yang telah disusun dalam RPH membantu guru
menyampaikan isi kandunag pelajaran dengan mudah.
Penyusunan sub topik daripada mudah ke sukar membolehkan
murid menguasai pengetahuan dan kemahiran yang disampaikan
dengan mudah dan jelas.
Penggunaan teknologi pendidikan juga dapat dimanfaat dengan
optimum apabila perancangan dilakukan dengan baik. Guru boleh
memikirkan apakah teknologi yang akan diintegrasikan dalam
pengajaran semasa mereka menyediakan RPH. Guru boleh
memeriksa sama ada media yang sesuai dapat diintegrasikan
dalam pengajaran terdapat di Pusat Sumber Sekolah (PSS).
RANCANGAN PELAJARAN
15. IPGKAMPUSSULTANMIZAN
15
Pengurusan masa menjadi faktor yang penting dalam aktiviti pengajaran
sebab jadual waktu pengajaran bagi setiap mata pelajaran adalah begitu
terhad dan ketat. Oleh itu RPH akan membantu guru menguruskan
masa dengan lebih cekap.
Aktiviti pengajaran yang telah disusun dalam RPH membantu guru
menyampaikan isi kandungan pelajaran dengan mudah. Penyusunan
sub topik daripada mudah ke sukar membolehkan murid menguasai
pengetahuan dan kemahiran yang disampaikan dengan mudah dan
jelas.
Penggunaan teknologi pendidikan juga dapat dimanfaat dengan
optimum apabila perancangan dilakukan dengan baik. Guru boleh
memikirkan apakah teknologi yang akan diintegrasikan dalam
pengajaran semasa mereka menyediakan RPH. Guru boleh memeriksa
sama ada media yang sesuai dapat diintegrasikan dalam pengajaran
terdapat di Pusat Sumber Sekolah (PSS).
PEMBELAJARAN