SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
Download to read offline
1
Activitat de lectura en veu alta de
l’Escola Mossèn Cinto (Folgueroles)
2
Proposta didàctica per treballar la lectura en veu alta
Escola Mossèn Cinto (Folgueroles)
Aquesta proposta didàctica l’ha elaborada l’Escola Mossèn Cinto (Folgueroles)
en el marc de la formació del Portafolis de Lectura, dins del programa L’Impuls
de la Lectura del Departament d’Ensenyament, abril de 2014.
3
Índex
1. La lectura en veu alta: justificació de l’activitat 4
2. Objectius compartits amb els alumnes 4
3. Desenvolupament de l’activitat 5
3.1. Conversa sobre la lectura en veu alta 5
3.2. Preparació del codi 5
3.3. Preparació de la lectura de contes 7
3.4. Avaluació de la lectura 8
4. Continuïtat de l’activitat 9
5. Annexos 10
4
1. Lectura en veu alta: justificació de l’activitat1
La lectura prosòdica, o lectura expressiva, té un gran impacte en la motivació
del lector per llegir i en la millora de la comprensió lectora.2
Dedicar treball i
esforç a millorar la fluïdesa lectora en veu alta resulta, doncs, imprescindible.
Llegir amb fluïdesa davant d’algú, més encara, davant d’un auditori, implica
coneixements i dominis ben diversos:
• Efectuar, sense errades, el reconeixement i la descodificació de les
paraules,
• emprar un llenguatge natural, tant en ritme com en expressió,
• saber accelerar o alentir la lectura del text quan sigui necessari per millorar
la comprensió d’una paraula o d’una frase,
• fer el “fraseig” adient, fent les pauses pertinents,
• ressaltar i posar èmfasi en la lectura de determinades paraules,
• preveure diferents tons de veu en funció dels signes de puntuació.
Ara bé, per poder millorar, els alumnes han de tenir una idea concreta del que
comporta llegir amb fluïdesa i, sobretot, de com es fa. Aquesta idea i aquest
coneixement només els el pot transmetre un lector expert (el mestre i altres
alumnes). Llegir en veu alta als infants, i als alumnes, es revela una de les
activitats més importants per construir la comprensió i les habilitats essencials
per a l’èxit en l’aprenentatge de la lectura.3
Font: Materials del curs telemàtic “El Portafolis de Lectura” del Departament d’Ensenyament.
2. Objectius compartits amb els alumnes
• Conèixer les característiques d’una lectura en veu alta de qualitat.
• Compartir les estratègies que s’utilitzen per preparar una lectura en veu alta
i dissenyar un codi per a les preparacions (referent).
• Llegir en veu alta sense errades, amb un llenguatge natural tant en ritme
com en expressió i una velocitat adequada al text.
• Tenir criteris per valorar la lectura en veu alta pròpia i la dels companys:
elaborar una rúbrica.
• Gaudir de la lectura en veu alta.
1
Font: Materials del curs telemàtic “El Portafolis de Lectura” del Departament d’Ensenyament
2
Miller, J. ; P. Schwanenflugel (2006).“Prosody of syntactically complex sentences in the oral reading of
young children”. Journal of Education, 98, 839-853.
3
International Reading Association i National Association for the Education of Young Children
(1998). “Learning to Read and Write. Developmentally Appropriate Practices for Young Children”, dins
The Reading Teacher, vol. 52, 2, 193-216.
5
3. Desenvolupament de l’activitat
Aquesta activitat es va dur a terme amb alumnes de quart de primària, en el
marc del treball amb el Portafolis de Lectura del Departament d’Ensenyament.
3.1. Conversa sobre la lectura en veu alta
Per iniciar l’activitat es va parlar en gran grup sobre quina importància té llegir
un text i més si aquest va destinat a un públic que l’escolta.
A partir de les intervencions dels alumnes es van acordar un seguit d’aspectes
que havíem de treballar perquè eren molt importants per aconseguir una bona
lectura: la vocalització, el volum de la veu (perquè ha d’arribar a tot l’auditori
que ens escolta), l’expressivitat que cal donar al text i a certes paraules per la
importància que tenen (i potser de vegades cal dir-les més a poc a poc o bé
amb més força) i els signes de puntuació i els d’expressió.4
Aquesta activitat va ocupar dues sessions (2 hores).
3.2. Preparació de la lectura: el codi
L’activitat següent tenia per objectiu que els alumnes reflexionessin sobre
quines coses feien per preparar una lectura en veu alta. Es va fer una pluja
d’idees en grups de tres alumnes i després es va posar en comú amb tot el
grup classe. D’aquí va sorgir la constatació que tots teníem diferents tipus de
dificultats quan llegíem i que era important que entre tots dissenyéssim un
CODI i que l’apliquéssim quan ens preparéssim una lectura per ser llegida en
veu alta.
El codi recollia els següents aspectes:
• Encerclar de color blau les paraules que ens costa llegir.
• Subratllar amb llapis les paraules que són importants i que cal dir
amb més intensitat de veu.
• Subratllar amb línia discontínua les paraules que cal dir a poc a poc.
• Encerclar amb llapis (en forma de rectangle allargat) aquells sons
fonètics que no pronuncio bé (però que sé pronunciar).
• Encerclar amb llapis tots els signes de puntuació.
• Encerclar de color vermell tots els signes d’expressió.
4
La distinció entre els signes de puntuació i els signes d’expressió té un caràcter exclusivament didàctic,
ja que permetia als alumnes fer èmfasi en l’expressivitat.
6
Aquest codi, a part de tenir-lo penjat a la classe com a referent d’aula, cada
alumne el té a la carpeta que cada dia va de l’escola a casa.
La primera vegada que els alumnes van aplicar aquest codi va ser per a una
mostra de Petxa-Kutxes que organitza el Centre de Recursos d’Osona.5
Aquesta mostra consisteix a elaborar una presentació digital en format
PowerPoint en grups de 4 o 5 alumnes i mostrar 20 diapositives explicades en
20 segons. Cada presentació digital tractava un tema curricular que els
alumnes havien treballat.
Als docents ens va semblar molt interessant aprofitar aquesta activitat per fer el
treball de preparació de les lectures, primer a l’escola i després a casa perquè
els pares també els ajudessin a treballar-les. Tots els alumnes es van anar
marcant els seus textos en funció de les seves dificultats, i la seva expressió
oral va guanyar expressivitat.
Es va dedicar força temps a preparar aquesta activitat, ja que una vegada els
alumnes havien marcat el codi, la mestra repassava individualment amb
l’alumne/a el text, i escoltava com el llegia per si calia fer-hi alguna modificació.
3.3. Preparació de la lectura de contes
Com que ja havien provat com s’utilitzava el codi i van poder constatar que, si
s’ho preparaven i es feien les seves anotacions, a l’hora de llegir en veu alta ho
feien millor, es van engrescar molt i vam decidir fer una altra activitat per a
l’escola: anar a llegir contes als nens d’E.I. i de C.I.
5
https://sites.google.com/a/xtec.cat/petxa-kutxa/
7
Els passos que vam seguir per preparar els contes van ser els següents:
• Per parelles els alumnes van escollir un conte popular que els
agradés.
• Havien de llegir el conte entre dos alumnes, de manera que la
primera meitat la llegia un/a i l’altra meitat, l’altre/a.
• Cada alumne tenia fotocopiada la part del conte que llegia i es
marcava el codi.
• Quan ho tenien fet i feia uns dies que ho treballaven la mestra els
agafava i escoltava com llegien i parlaven de les millores que calia
fer.
Es va fer un comunicat als pares demanant la seva col·laboració per preparar el
conte.
Els nens estaven molt engrescats. A casa practicaven la lectura en veu alta i es
gravaven amb diferents reproductors per poder-se sentir ells mateixos.
A l’escola també vam gravar les veus amb el programa Audacity, que els va
permetre veure com anaven millorant en la lectura i també veure què calia
millorar. (Vegeu l’Annex 1.) Van tenir una setmana per preparar la lectura, i
després van anar a llegir els contes, cada grup a la classe que els tocava. Els
vam gravar amb la càmera fotogràfica de l’escola i els vam penjar a la website
del bloc de l’escola perquè els pares els poguessin veure.
Aquesta activitat també va exigir força temps de preparació perquè es feia per
parelles.
Es va preparar una fitxa posterior, “Com m’he preparat la lectura del conte”
(vegeu l’Annex 2), perquè els alumnes reflexionessin sobre el procés que
havien seguit i ho compartissin.
https://sites.google.com/site/portafolislecturaescolamncinto/cicle-mitja---4rt/videos-lectura-de-contes
8
3.4. Avaluació de la lectura
Per tancar l’activitat van visionar els vídeos perquè entre tots valoréssim com
havia anat i si hi havia algun aspecte que calia millorar. Tots els alumnes feien
bones reflexions i estaven molt contents de l’experiència i amb ganes de
repetir-la.
Es va preparar la fitxa “Com m’he sentit després de llegir el conte?”. Cada
alumne, a títol individual, va escriure com s’havia sentit després d’anar a llegir
el conte, si creia que tot el que s’havia preparat abans li havia servit i per què
(vegeu l’Annex 3).
Després de tot aquest treball els alumnes ja tenien clar com es fa una lectura
en veu alta de qualitat, i ara ja eren capaços de construir entre tots una rúbrica
per valorar-la, utilitzant els descriptors que s’havien anat treballant durant tot el
procés (vegeu els annexos 4 i 5).
Els pares també van fer la valoració de la lectura amb la rúbrica “Com ho ha fet
el meu fill”, ja que en tot moment van col·laborar en el procés.
4. Continuïtat de l’activitat
En veure els resultats positius que va tenir aquesta activitat, el claustre ha
decidit donar-hi continuïtat, de manera que aquest curs, a tercer, des del segon
trimestre estem treballant la lectura en veu alta. Hem fet comprar als alumnes
un llibre de contes molt interessant al voltant dels valors.
De cada conte primer la mestra en fa una lectura expressiva com a model i
després ells se l’emporten a casa, en fan una primera lectura silenciosa per
veure si entenen tot el vocabulari. Les següents lectures ja les fan en veu alta i
apliquen el codi que es va acordar. També han après que es poden enregistrar
abans de preparar-se la lectura i després, per veure la seva evolució.
Els divendres llegeixen el conte davant de la classe (aquest dia partim el grup) i
en fa una autovaloració; la resta d’alumnes també donen l’opinió sobre com ho
ha fet l’alumne/a que ha llegit, de les coses que ha millorat i també si hi ha
aspectes que ha de millorar.
Cal dir que, sense adonar-se’n, transfereixen aquesta manera de treballar la
lectura a qualsevol altra àrea, en què quan llegeixen se’ls nota com fan les
pauses, l’entonació...
9
5. Annexos
Annex 1: Quadre d’autovaloració
10
Annex 2: Com m’he preparat la lectura?
(Transcripció respectant l’ortografia utilitzada per l’alumna)
COM M’HE PREPARAT LA LECTURA
La Laia ens va explicar que per fer un tema del portafolis (llegeixo en veu alta) el Departament
d’ensenyament van dir que teníem que fer alguna activitat que llegissin en veu alta.
Nosaltres hem anat a explicar un conte a diferents classes de l’escola jo junt amb la Clàudia hem anat a fer-
ho a la classe de P5-A la classe dels ocells, vam llegir “EL VESTIT NOU DE L’EMPERADOR” per preparar-me
aquest conte me’l vaig llegir moltes vegades i a més a més vam fer uns codis, que volien dir diferents coses
com per exemple havíem de fer un cercle als signes de puntuació (.,:;) els interrogants, les exclamacions i
les paraules difícils de pronunciar.
També subratllem les paraules importants, fent guionets sota la paraula quan s’ha d’anar a poc a poc i fer
un quadrat als aspectes fonètics, i així vam poder estudiar molt més bé.
Va arribar el dia d’anar a explicar el conte i, tot i que estava una mica nerviosa, em va sortir molt bé i als
nens i nenes els hi va agradar molt i vam passar una bona estona.
11
Annex 3: Com m’he sentit després de llegir el conte als nens?
(Transcripció respectant l’ortografia utilitzada per l’alumna)
COM M’HE SENTIT DESPRÉS DE LLEGIR EL CONTE ALS NENS?
Primer, quan vaig començar a explicar el conte, només em sentia una mica nerviosa, però
després, al mig de la història, ja em sentia molt bé i estava més tranquil·la. Amb això també i fa
molt que els nens i nenes de la classe on vas que t’escoltin i que estiguin molt atents, i al final del
conte els i vam fer unes preguntes i en aquest moment ja no tenia gens de vergonya i no estava
gens nerviosa.
Jo estava molt contenta d’haver anat a explicar la història i també estava molt satisfeta. Crec que
els nens i nenes estaven contents i els i va agradar molt el conte “EL VESTIT DE L’EMPERADOR”.
12
Annex 4: Rúbrica (plena)
13
Annex 5: Rúbrica (buida)
LLEGEIXO EN VEU ALTA
RÚBRICA PER A LA LECTURA EXPRESSIVA
ESCOLA MOSSÈN CINTO DE FOLGUEROLES. Curs: 4t.
Nom: Data:
Escriu el nom del teu company i acoloreix les caselles on consideris que se situa cada
criteri.
ASPECTES
QUE TINC EN
COMPTE
EM COSTA
FORÇA
TINC MOLT
POQUES
DIFICULTATS
ME’N SURTO
PROU BÉ
TOT ÉS
PERFECTE
EXPRESSIÓ
Fa les pauses
quan troba una
coma, el punt i
seguit i el punt i a
part. Fa els
canvis
d’entonació quan
troba els
interrogants i les
admiracions.
RITME
Llegeix bé, ni
molt de pressa ni
molt lent.
FLUÏDESA
Llegeix les
paraules bé
sense encallar-
se.
PRONUNCIACIÓ
DELS SONS
Quan llegeix
pronuncia bé tots
els sons.

More Related Content

What's hot

Guia didàctica Rondalla
Guia didàctica RondallaGuia didàctica Rondalla
Guia didàctica Rondallalaura garau
 
GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III marina-tic
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoCrisMesquida93
 
Pres llegim 08-_families_i_alumnes
Pres llegim 08-_families_i_alumnesPres llegim 08-_families_i_alumnes
Pres llegim 08-_families_i_alumnescossetania
 
Guia didàctica presentació multimèdia interactiva
Guia didàctica presentació multimèdia interactivaGuia didàctica presentació multimèdia interactiva
Guia didàctica presentació multimèdia interactivaCrisMesquida93
 
E pep ventura apadrinament lector
E pep ventura apadrinament lectorE pep ventura apadrinament lector
E pep ventura apadrinament lectorinterconversem
 
Presentacio lectura 12062013
Presentacio lectura 12062013Presentacio lectura 12062013
Presentacio lectura 12062013reporteducacio
 
Foreaprojecte nadal
Foreaprojecte nadalForeaprojecte nadal
Foreaprojecte nadalFran Orea
 
Apadrinament Lector
Apadrinament LectorApadrinament Lector
Apadrinament Lectorceipcastro
 
T'etimo i et llegeixo esc olga xirinacs
T'etimo i et llegeixo esc olga xirinacsT'etimo i et llegeixo esc olga xirinacs
T'etimo i et llegeixo esc olga xirinacsICE_URV_NU
 
Guia didàctica podcast
Guia didàctica   podcastGuia didàctica   podcast
Guia didàctica podcastmarina-tic
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalCrisMesquida93
 
Apadrinament lector a l'escola Lola Anglada
Apadrinament lector a l'escola Lola AngladaApadrinament lector a l'escola Lola Anglada
Apadrinament lector a l'escola Lola Anglada1044377
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeocata_palmer93
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeocata_palmer93
 
Guia didàctica MMI II
Guia didàctica MMI IIGuia didàctica MMI II
Guia didàctica MMI IImarina-tic
 
Activitats amb el llenguatge
Activitats amb el llenguatgeActivitats amb el llenguatge
Activitats amb el llenguatge73579516
 

What's hot (20)

Guia didàctica Rondalla
Guia didàctica RondallaGuia didàctica Rondalla
Guia didàctica Rondalla
 
GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeo
 
Pres llegim 08-_families_i_alumnes
Pres llegim 08-_families_i_alumnesPres llegim 08-_families_i_alumnes
Pres llegim 08-_families_i_alumnes
 
Guia didàctica presentació multimèdia interactiva
Guia didàctica presentació multimèdia interactivaGuia didàctica presentació multimèdia interactiva
Guia didàctica presentació multimèdia interactiva
 
E pep ventura apadrinament lector
E pep ventura apadrinament lectorE pep ventura apadrinament lector
E pep ventura apadrinament lector
 
Presentacio lectura 12062013
Presentacio lectura 12062013Presentacio lectura 12062013
Presentacio lectura 12062013
 
Foreaprojecte nadal
Foreaprojecte nadalForeaprojecte nadal
Foreaprojecte nadal
 
Apadrinament Lector
Apadrinament LectorApadrinament Lector
Apadrinament Lector
 
T'etimo i et llegeixo esc olga xirinacs
T'etimo i et llegeixo esc olga xirinacsT'etimo i et llegeixo esc olga xirinacs
T'etimo i et llegeixo esc olga xirinacs
 
Activitats 10 i 11 unitat 2
Activitats 10 i 11 unitat 2Activitats 10 i 11 unitat 2
Activitats 10 i 11 unitat 2
 
Guia didàctica podcast
Guia didàctica   podcastGuia didàctica   podcast
Guia didàctica podcast
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital
 
Apadrinament lector a l'escola Lola Anglada
Apadrinament lector a l'escola Lola AngladaApadrinament lector a l'escola Lola Anglada
Apadrinament lector a l'escola Lola Anglada
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeo
 
Primer dia de classe
Primer dia de classe Primer dia de classe
Primer dia de classe
 
Temps! llegim per plaer!
Temps! llegim per plaer!Temps! llegim per plaer!
Temps! llegim per plaer!
 
Guia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeoGuia didàctica vídeo
Guia didàctica vídeo
 
Guia didàctica MMI II
Guia didàctica MMI IIGuia didàctica MMI II
Guia didàctica MMI II
 
Activitats amb el llenguatge
Activitats amb el llenguatgeActivitats amb el llenguatge
Activitats amb el llenguatge
 

Viewers also liked

10raconsdelectura
10raconsdelectura10raconsdelectura
10raconsdelecturagaudimagina
 
Percepció visual
Percepció visualPercepció visual
Percepció visualmonik3mng
 
La dent
La dentLa dent
La dentsilvia
 
Cm el conte. mésrecursoseducatius
Cm   el conte. mésrecursoseducatiusCm   el conte. mésrecursoseducatius
Cm el conte. mésrecursoseducatiussilvia
 
Conte fatima filla_carboner
Conte fatima filla_carbonerConte fatima filla_carboner
Conte fatima filla_carbonerM T
 
Tragedia cambra bany_ok
Tragedia cambra bany_okTragedia cambra bany_ok
Tragedia cambra bany_okM T
 
Comprensió lectora ci. amb suport visual
Comprensió lectora  ci. amb suport visualComprensió lectora  ci. amb suport visual
Comprensió lectora ci. amb suport visualsilvia
 
Targetes construcció paraules sil.labes
Targetes construcció paraules  sil.labes Targetes construcció paraules  sil.labes
Targetes construcció paraules sil.labes Laia Lila
 
Dori dos 1112_mt005_r1_comprensio_lectora_3
Dori dos 1112_mt005_r1_comprensio_lectora_3Dori dos 1112_mt005_r1_comprensio_lectora_3
Dori dos 1112_mt005_r1_comprensio_lectora_3M T
 

Viewers also liked (10)

10raconsdelectura
10raconsdelectura10raconsdelectura
10raconsdelectura
 
Percepció visual
Percepció visualPercepció visual
Percepció visual
 
La dent
La dentLa dent
La dent
 
Cm el conte. mésrecursoseducatius
Cm   el conte. mésrecursoseducatiusCm   el conte. mésrecursoseducatius
Cm el conte. mésrecursoseducatius
 
Conte fatima filla_carboner
Conte fatima filla_carbonerConte fatima filla_carboner
Conte fatima filla_carboner
 
Tragedia cambra bany_ok
Tragedia cambra bany_okTragedia cambra bany_ok
Tragedia cambra bany_ok
 
Cartilla majuscules completa
Cartilla majuscules completaCartilla majuscules completa
Cartilla majuscules completa
 
Comprensió lectora ci. amb suport visual
Comprensió lectora  ci. amb suport visualComprensió lectora  ci. amb suport visual
Comprensió lectora ci. amb suport visual
 
Targetes construcció paraules sil.labes
Targetes construcció paraules  sil.labes Targetes construcció paraules  sil.labes
Targetes construcció paraules sil.labes
 
Dori dos 1112_mt005_r1_comprensio_lectora_3
Dori dos 1112_mt005_r1_comprensio_lectora_3Dori dos 1112_mt005_r1_comprensio_lectora_3
Dori dos 1112_mt005_r1_comprensio_lectora_3
 

Similar to Lectura en veu_alta_folgueroles (20)

Vic 2014
Vic 2014Vic 2014
Vic 2014
 
Projectes cicle
Projectes cicleProjectes cicle
Projectes cicle
 
Unitat didàctica: Tardor
Unitat didàctica: TardorUnitat didàctica: Tardor
Unitat didàctica: Tardor
 
Aprendre llengües s_xxi
Aprendre llengües s_xxiAprendre llengües s_xxi
Aprendre llengües s_xxi
 
Conferencia 1 context actualitzada 05-12-12pixelada (1)
Conferencia 1 context   actualitzada 05-12-12pixelada (1)Conferencia 1 context   actualitzada 05-12-12pixelada (1)
Conferencia 1 context actualitzada 05-12-12pixelada (1)
 
Presentacio mestres
Presentacio mestresPresentacio mestres
Presentacio mestres
 
Activitat 2
Activitat 2Activitat 2
Activitat 2
 
Avaluació mòdul 5
Avaluació mòdul 5Avaluació mòdul 5
Avaluació mòdul 5
 
JOCS COMPETÈNCIA ORAL
JOCS COMPETÈNCIA ORALJOCS COMPETÈNCIA ORAL
JOCS COMPETÈNCIA ORAL
 
La Llegenda De Sant Jordi
La Llegenda De Sant JordiLa Llegenda De Sant Jordi
La Llegenda De Sant Jordi
 
La lectura a l'escola
La lectura a l'escolaLa lectura a l'escola
La lectura a l'escola
 
Defensa grup tres
Defensa grup tresDefensa grup tres
Defensa grup tres
 
Pla lector
Pla lectorPla lector
Pla lector
 
AULA 3 2021
AULA 3 2021AULA 3 2021
AULA 3 2021
 
REUNIÓ DE MARES I PARES DE SEGON.pptx
REUNIÓ DE MARES I PARES DE SEGON.pptxREUNIÓ DE MARES I PARES DE SEGON.pptx
REUNIÓ DE MARES I PARES DE SEGON.pptx
 
Llegim en parella_aules_cpnl
Llegim en parella_aules_cpnlLlegim en parella_aules_cpnl
Llegim en parella_aules_cpnl
 
Escola segimon comas
Escola segimon comasEscola segimon comas
Escola segimon comas
 
Una escola de l’univers
Una escola de l’universUna escola de l’univers
Una escola de l’univers
 
AULA 1 2021
AULA 1 2021AULA 1 2021
AULA 1 2021
 
Prensentació Portes obertes 2020
Prensentació Portes obertes 2020Prensentació Portes obertes 2020
Prensentació Portes obertes 2020
 

More from gaudimagina

Alba mascarell calafat_àngela_i_alba
Alba mascarell calafat_àngela_i_albaAlba mascarell calafat_àngela_i_alba
Alba mascarell calafat_àngela_i_albagaudimagina
 
Rocio monzonis orta_joc_per_a_avaluar (1)
Rocio monzonis orta_joc_per_a_avaluar (1)Rocio monzonis orta_joc_per_a_avaluar (1)
Rocio monzonis orta_joc_per_a_avaluar (1)gaudimagina
 
Rocio monzonis orta_power_point_
Rocio monzonis orta_power_point_Rocio monzonis orta_power_point_
Rocio monzonis orta_power_point_gaudimagina
 
Col·leccions per a primària
Col·leccions per a primàriaCol·leccions per a primària
Col·leccions per a primàriagaudimagina
 

More from gaudimagina (6)

Alba mascarell calafat_àngela_i_alba
Alba mascarell calafat_àngela_i_albaAlba mascarell calafat_àngela_i_alba
Alba mascarell calafat_àngela_i_alba
 
Rocio monzonis orta_joc_per_a_avaluar (1)
Rocio monzonis orta_joc_per_a_avaluar (1)Rocio monzonis orta_joc_per_a_avaluar (1)
Rocio monzonis orta_joc_per_a_avaluar (1)
 
Rocio monzonis orta_power_point_
Rocio monzonis orta_power_point_Rocio monzonis orta_power_point_
Rocio monzonis orta_power_point_
 
Col·leccions per a primària
Col·leccions per a primàriaCol·leccions per a primària
Col·leccions per a primària
 
Primera sessió
Primera sessióPrimera sessió
Primera sessió
 
Ruta literària
Ruta literàriaRuta literària
Ruta literària
 

Lectura en veu_alta_folgueroles

  • 1. 1 Activitat de lectura en veu alta de l’Escola Mossèn Cinto (Folgueroles)
  • 2. 2 Proposta didàctica per treballar la lectura en veu alta Escola Mossèn Cinto (Folgueroles) Aquesta proposta didàctica l’ha elaborada l’Escola Mossèn Cinto (Folgueroles) en el marc de la formació del Portafolis de Lectura, dins del programa L’Impuls de la Lectura del Departament d’Ensenyament, abril de 2014.
  • 3. 3 Índex 1. La lectura en veu alta: justificació de l’activitat 4 2. Objectius compartits amb els alumnes 4 3. Desenvolupament de l’activitat 5 3.1. Conversa sobre la lectura en veu alta 5 3.2. Preparació del codi 5 3.3. Preparació de la lectura de contes 7 3.4. Avaluació de la lectura 8 4. Continuïtat de l’activitat 9 5. Annexos 10
  • 4. 4 1. Lectura en veu alta: justificació de l’activitat1 La lectura prosòdica, o lectura expressiva, té un gran impacte en la motivació del lector per llegir i en la millora de la comprensió lectora.2 Dedicar treball i esforç a millorar la fluïdesa lectora en veu alta resulta, doncs, imprescindible. Llegir amb fluïdesa davant d’algú, més encara, davant d’un auditori, implica coneixements i dominis ben diversos: • Efectuar, sense errades, el reconeixement i la descodificació de les paraules, • emprar un llenguatge natural, tant en ritme com en expressió, • saber accelerar o alentir la lectura del text quan sigui necessari per millorar la comprensió d’una paraula o d’una frase, • fer el “fraseig” adient, fent les pauses pertinents, • ressaltar i posar èmfasi en la lectura de determinades paraules, • preveure diferents tons de veu en funció dels signes de puntuació. Ara bé, per poder millorar, els alumnes han de tenir una idea concreta del que comporta llegir amb fluïdesa i, sobretot, de com es fa. Aquesta idea i aquest coneixement només els el pot transmetre un lector expert (el mestre i altres alumnes). Llegir en veu alta als infants, i als alumnes, es revela una de les activitats més importants per construir la comprensió i les habilitats essencials per a l’èxit en l’aprenentatge de la lectura.3 Font: Materials del curs telemàtic “El Portafolis de Lectura” del Departament d’Ensenyament. 2. Objectius compartits amb els alumnes • Conèixer les característiques d’una lectura en veu alta de qualitat. • Compartir les estratègies que s’utilitzen per preparar una lectura en veu alta i dissenyar un codi per a les preparacions (referent). • Llegir en veu alta sense errades, amb un llenguatge natural tant en ritme com en expressió i una velocitat adequada al text. • Tenir criteris per valorar la lectura en veu alta pròpia i la dels companys: elaborar una rúbrica. • Gaudir de la lectura en veu alta. 1 Font: Materials del curs telemàtic “El Portafolis de Lectura” del Departament d’Ensenyament 2 Miller, J. ; P. Schwanenflugel (2006).“Prosody of syntactically complex sentences in the oral reading of young children”. Journal of Education, 98, 839-853. 3 International Reading Association i National Association for the Education of Young Children (1998). “Learning to Read and Write. Developmentally Appropriate Practices for Young Children”, dins The Reading Teacher, vol. 52, 2, 193-216.
  • 5. 5 3. Desenvolupament de l’activitat Aquesta activitat es va dur a terme amb alumnes de quart de primària, en el marc del treball amb el Portafolis de Lectura del Departament d’Ensenyament. 3.1. Conversa sobre la lectura en veu alta Per iniciar l’activitat es va parlar en gran grup sobre quina importància té llegir un text i més si aquest va destinat a un públic que l’escolta. A partir de les intervencions dels alumnes es van acordar un seguit d’aspectes que havíem de treballar perquè eren molt importants per aconseguir una bona lectura: la vocalització, el volum de la veu (perquè ha d’arribar a tot l’auditori que ens escolta), l’expressivitat que cal donar al text i a certes paraules per la importància que tenen (i potser de vegades cal dir-les més a poc a poc o bé amb més força) i els signes de puntuació i els d’expressió.4 Aquesta activitat va ocupar dues sessions (2 hores). 3.2. Preparació de la lectura: el codi L’activitat següent tenia per objectiu que els alumnes reflexionessin sobre quines coses feien per preparar una lectura en veu alta. Es va fer una pluja d’idees en grups de tres alumnes i després es va posar en comú amb tot el grup classe. D’aquí va sorgir la constatació que tots teníem diferents tipus de dificultats quan llegíem i que era important que entre tots dissenyéssim un CODI i que l’apliquéssim quan ens preparéssim una lectura per ser llegida en veu alta. El codi recollia els següents aspectes: • Encerclar de color blau les paraules que ens costa llegir. • Subratllar amb llapis les paraules que són importants i que cal dir amb més intensitat de veu. • Subratllar amb línia discontínua les paraules que cal dir a poc a poc. • Encerclar amb llapis (en forma de rectangle allargat) aquells sons fonètics que no pronuncio bé (però que sé pronunciar). • Encerclar amb llapis tots els signes de puntuació. • Encerclar de color vermell tots els signes d’expressió. 4 La distinció entre els signes de puntuació i els signes d’expressió té un caràcter exclusivament didàctic, ja que permetia als alumnes fer èmfasi en l’expressivitat.
  • 6. 6 Aquest codi, a part de tenir-lo penjat a la classe com a referent d’aula, cada alumne el té a la carpeta que cada dia va de l’escola a casa. La primera vegada que els alumnes van aplicar aquest codi va ser per a una mostra de Petxa-Kutxes que organitza el Centre de Recursos d’Osona.5 Aquesta mostra consisteix a elaborar una presentació digital en format PowerPoint en grups de 4 o 5 alumnes i mostrar 20 diapositives explicades en 20 segons. Cada presentació digital tractava un tema curricular que els alumnes havien treballat. Als docents ens va semblar molt interessant aprofitar aquesta activitat per fer el treball de preparació de les lectures, primer a l’escola i després a casa perquè els pares també els ajudessin a treballar-les. Tots els alumnes es van anar marcant els seus textos en funció de les seves dificultats, i la seva expressió oral va guanyar expressivitat. Es va dedicar força temps a preparar aquesta activitat, ja que una vegada els alumnes havien marcat el codi, la mestra repassava individualment amb l’alumne/a el text, i escoltava com el llegia per si calia fer-hi alguna modificació. 3.3. Preparació de la lectura de contes Com que ja havien provat com s’utilitzava el codi i van poder constatar que, si s’ho preparaven i es feien les seves anotacions, a l’hora de llegir en veu alta ho feien millor, es van engrescar molt i vam decidir fer una altra activitat per a l’escola: anar a llegir contes als nens d’E.I. i de C.I. 5 https://sites.google.com/a/xtec.cat/petxa-kutxa/
  • 7. 7 Els passos que vam seguir per preparar els contes van ser els següents: • Per parelles els alumnes van escollir un conte popular que els agradés. • Havien de llegir el conte entre dos alumnes, de manera que la primera meitat la llegia un/a i l’altra meitat, l’altre/a. • Cada alumne tenia fotocopiada la part del conte que llegia i es marcava el codi. • Quan ho tenien fet i feia uns dies que ho treballaven la mestra els agafava i escoltava com llegien i parlaven de les millores que calia fer. Es va fer un comunicat als pares demanant la seva col·laboració per preparar el conte. Els nens estaven molt engrescats. A casa practicaven la lectura en veu alta i es gravaven amb diferents reproductors per poder-se sentir ells mateixos. A l’escola també vam gravar les veus amb el programa Audacity, que els va permetre veure com anaven millorant en la lectura i també veure què calia millorar. (Vegeu l’Annex 1.) Van tenir una setmana per preparar la lectura, i després van anar a llegir els contes, cada grup a la classe que els tocava. Els vam gravar amb la càmera fotogràfica de l’escola i els vam penjar a la website del bloc de l’escola perquè els pares els poguessin veure. Aquesta activitat també va exigir força temps de preparació perquè es feia per parelles. Es va preparar una fitxa posterior, “Com m’he preparat la lectura del conte” (vegeu l’Annex 2), perquè els alumnes reflexionessin sobre el procés que havien seguit i ho compartissin. https://sites.google.com/site/portafolislecturaescolamncinto/cicle-mitja---4rt/videos-lectura-de-contes
  • 8. 8 3.4. Avaluació de la lectura Per tancar l’activitat van visionar els vídeos perquè entre tots valoréssim com havia anat i si hi havia algun aspecte que calia millorar. Tots els alumnes feien bones reflexions i estaven molt contents de l’experiència i amb ganes de repetir-la. Es va preparar la fitxa “Com m’he sentit després de llegir el conte?”. Cada alumne, a títol individual, va escriure com s’havia sentit després d’anar a llegir el conte, si creia que tot el que s’havia preparat abans li havia servit i per què (vegeu l’Annex 3). Després de tot aquest treball els alumnes ja tenien clar com es fa una lectura en veu alta de qualitat, i ara ja eren capaços de construir entre tots una rúbrica per valorar-la, utilitzant els descriptors que s’havien anat treballant durant tot el procés (vegeu els annexos 4 i 5). Els pares també van fer la valoració de la lectura amb la rúbrica “Com ho ha fet el meu fill”, ja que en tot moment van col·laborar en el procés. 4. Continuïtat de l’activitat En veure els resultats positius que va tenir aquesta activitat, el claustre ha decidit donar-hi continuïtat, de manera que aquest curs, a tercer, des del segon trimestre estem treballant la lectura en veu alta. Hem fet comprar als alumnes un llibre de contes molt interessant al voltant dels valors. De cada conte primer la mestra en fa una lectura expressiva com a model i després ells se l’emporten a casa, en fan una primera lectura silenciosa per veure si entenen tot el vocabulari. Les següents lectures ja les fan en veu alta i apliquen el codi que es va acordar. També han après que es poden enregistrar abans de preparar-se la lectura i després, per veure la seva evolució. Els divendres llegeixen el conte davant de la classe (aquest dia partim el grup) i en fa una autovaloració; la resta d’alumnes també donen l’opinió sobre com ho ha fet l’alumne/a que ha llegit, de les coses que ha millorat i també si hi ha aspectes que ha de millorar. Cal dir que, sense adonar-se’n, transfereixen aquesta manera de treballar la lectura a qualsevol altra àrea, en què quan llegeixen se’ls nota com fan les pauses, l’entonació...
  • 9. 9 5. Annexos Annex 1: Quadre d’autovaloració
  • 10. 10 Annex 2: Com m’he preparat la lectura? (Transcripció respectant l’ortografia utilitzada per l’alumna) COM M’HE PREPARAT LA LECTURA La Laia ens va explicar que per fer un tema del portafolis (llegeixo en veu alta) el Departament d’ensenyament van dir que teníem que fer alguna activitat que llegissin en veu alta. Nosaltres hem anat a explicar un conte a diferents classes de l’escola jo junt amb la Clàudia hem anat a fer- ho a la classe de P5-A la classe dels ocells, vam llegir “EL VESTIT NOU DE L’EMPERADOR” per preparar-me aquest conte me’l vaig llegir moltes vegades i a més a més vam fer uns codis, que volien dir diferents coses com per exemple havíem de fer un cercle als signes de puntuació (.,:;) els interrogants, les exclamacions i les paraules difícils de pronunciar. També subratllem les paraules importants, fent guionets sota la paraula quan s’ha d’anar a poc a poc i fer un quadrat als aspectes fonètics, i així vam poder estudiar molt més bé. Va arribar el dia d’anar a explicar el conte i, tot i que estava una mica nerviosa, em va sortir molt bé i als nens i nenes els hi va agradar molt i vam passar una bona estona.
  • 11. 11 Annex 3: Com m’he sentit després de llegir el conte als nens? (Transcripció respectant l’ortografia utilitzada per l’alumna) COM M’HE SENTIT DESPRÉS DE LLEGIR EL CONTE ALS NENS? Primer, quan vaig començar a explicar el conte, només em sentia una mica nerviosa, però després, al mig de la història, ja em sentia molt bé i estava més tranquil·la. Amb això també i fa molt que els nens i nenes de la classe on vas que t’escoltin i que estiguin molt atents, i al final del conte els i vam fer unes preguntes i en aquest moment ja no tenia gens de vergonya i no estava gens nerviosa. Jo estava molt contenta d’haver anat a explicar la història i també estava molt satisfeta. Crec que els nens i nenes estaven contents i els i va agradar molt el conte “EL VESTIT DE L’EMPERADOR”.
  • 13. 13 Annex 5: Rúbrica (buida) LLEGEIXO EN VEU ALTA RÚBRICA PER A LA LECTURA EXPRESSIVA ESCOLA MOSSÈN CINTO DE FOLGUEROLES. Curs: 4t. Nom: Data: Escriu el nom del teu company i acoloreix les caselles on consideris que se situa cada criteri. ASPECTES QUE TINC EN COMPTE EM COSTA FORÇA TINC MOLT POQUES DIFICULTATS ME’N SURTO PROU BÉ TOT ÉS PERFECTE EXPRESSIÓ Fa les pauses quan troba una coma, el punt i seguit i el punt i a part. Fa els canvis d’entonació quan troba els interrogants i les admiracions. RITME Llegeix bé, ni molt de pressa ni molt lent. FLUÏDESA Llegeix les paraules bé sense encallar- se. PRONUNCIACIÓ DELS SONS Quan llegeix pronuncia bé tots els sons.