Rangkuman dokumen pelajaran harian bahasa Malaysia tahun 5 adalah sebagai berikut:
Pelajaran hari ini membahas tentang mempertahankan kemerdekaan negara dengan membaca teks dan mengenal pasti imbuhan ke...an. Murid dapat membaca teks dengan lancar sambil menjawab pertanyaan dan membina ayat baru berdasarkan imbuhan tersebut.
LK.01._LK_Peta_Pikir modul 1.3_Kel1_NURYANTI_101.docx
Kumpulan 9sjk kem.membaca
1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 5
Mata Pelajaran dan
Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5 Arif
Tema/Tajuk Sejarah Negara / Mempertahankan Kemerdekaan Negara
Masa 8.30 – 9.30 pagi
Standard
Pembelajaran
KELOMPOK SATU
2.3.1 Membaca kuat pelbagai jenis ayat daripada sesuatu
bahan bacaan dengan lancar , sebutan yang jelas, intonasi
yang betul dan berjeda.
5.2.1
Objektif
Pembelajaran
Murid dapat:
Membaca kuat pelbagai jenis ayat daripada teks dengan lancar,
sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.
Aktiviti 1. Murid dipertontonkan gambar perdana menteri Malaysia .
2. Murid membaca teks yang diedarkan oleh guru secara
mentalis.
3. Murid membaca secara mekanis dan bersoal jawab dalam
kumpulan. (Permainan dalam kumpulan)
4. Murid menggariskan perkataan berimbuhan apitan ke...an
yang terdapat dalam teks.
5. Membuat rumusan pelajaran dan menyanyikan lagu
bersama-sama.
Pemulihan
1. Memadankan ayat berpandukan petikan
2. Murid membaca ayat yang dipadankan itu dengan
sebutan yang jelas.
Pengayaan
1. Murid membina ayat berdasarkan imbuhan apitan
ke...an yang terdapat dalam teks.
2. Murid membaca ayat yang dibina dengan intonasi yang
betul dan berjeda.
EMK Nilai Murni: Cinta akan negara
Ilmu: Sejarah
TMK: menggunakan slaid komputer
EMK: Kreativiti dan inovasi
KBT: Menjana idea,
2. BCB: Bacaan mentalis dan mekanis
Bahan Bantu Belajar Komputer dan slaid dan lembaran kerja
Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran Murid membaca kuat pelbagai jenis ayat daripada teks dengan
lancar , sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.
Refleksi 20 orang daripada 25 orang murid telah mencapai objektif PdP.
Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.
STRATEGI PENGAJARANDAN PEMBELAJARAN
Langkah/Masa Isi kandungan Aktiviti Catatan
Set Induksi
( 5 minit)
-Gambar rangsangan
(gambar-gambar perdana
menteri Malaysia)
-Tunku Abdul Rahman Putra
Al-Haj
-Tun Abdul Razak
-Tun HussienOnn
- Tun Dr. Mahathir
Mohamad
-Tun AbdullahHj. Ahmad
Badawi
- Datuk Seri Najib
a) Guru menunjukkan
gambar-gambar perdana
menteri kepada murid-
murid.
b) Gurudan murid bersoal
jawab.
c) Guru memperkenalkan
tajuk isi pelajaran.
BBM
Gambar
ransangan
-verbal
linguistic
Ilmu :
Sejarah
Nilai :
bersyukur
Langkah 1
MEMBACA
(20 minit)
-Tekspetikan
Bersama-sama
mempertahankan
KemerdekaanNegara.
a) Guru mengedarkan
petikankepada murid –
murid dan murid membaca
secara mentalis.
b) Kemudian, Guru
membaca teks petikan
sambil diikuti oleh semua
murid secara beramai-ramai
dengan sebutandan jeda
BBM
-Lampiran
teks
KBAT:
mengaplikasi
3. yang betul.
Langkah 2
MEMBACA DAN
BERSOAL JAWAB
( 20 minit)
Teks petikan
1) Berapakah usia
kemerdekaan
Negara kita?
2) Bagaimanakah cara
untuk mengekalkan
perpaduan Negara?
a) Murid membaca
secara mekanis dan
bersoal jawab dalam
kumpulan.
b) (Permainandalam
kumpulan)
Kontekstual
TKP- Verbal
linguistik
BCB:
Bacaan
Mekanis,
koperatif
KBAT:
mengaplikasi
Langkah3
MENGENALPASTI
IMBUHAN
APITAN
( 10 minit)
PenggunaanImbuhan
apitan ke….andalam teks
petikan.
1) Kemerdekaan
2) Kecemerlangan
3) Kesetiaan
4) Kesukaran
5) Kemakmuran
6) kestabilan
. a) Murid diminta
mengamati setiap
perenggan,mengenal pasti
dan menggariskan
perkataan imbuhanapitan
ke…..anyang terdapat
dalam teks
b) Gurumeminta murid
datang ke hadapan kelas
dan menulisperkataan
imbuhan ke….andi papan
putih.
c) Murid diminta
menyebutkata dasar bagi
setiapperkataan yang
disenaraikantersebut.
d) Gurumelekatkan kad
perkataan kata dasar di
BBM
-kad
perkataan
KBAT:
menganalisis
4. papan putih.
Penutup
( 5minit)
Rumusan ( kognitif)
-kita hendaklah
menanamkan semangat
patriotism yang kuat dalam
diri.
-Kita juga patut mempunyai
semangat bermuafakat agar
Negara tidak dijajahlagi.
Pemulihan
1. Memadankan ayat
berpandukan petikan
2. Murid membaca
ayat yang dipadankan itu
dengan sebutanyang jelas.
Pengayaan
1. Murid membina
ayat berdasarkan imbuhan
apitan ke...an yang terdapat
dalam teks.
2. Murid membaca
ayat yang dibina dengan
intonasi yang betul dan
berjeda
a) Guru merumuskan isi
pelajaran pada hari ini
secara ringkas.
b) Guru bersoal jawab
dengan muridtentang tajuk
dan aktiviti yang dilakukan
dari segi pengajaran dan
nilai murni.
c) Guru bersama-sama
murid menyanyikanlagu “
Warisan” secara beramai-
ramai denganiringan muzik.
Kemahiran
Berfikir
-merumus
KP
Kontekstual
KP
Muzik
5. Teks petikan
Baca teks di bawah dengan gaya , sebutan, dan intonasi yang betul.
Tajuk: “ Bersama-sama Mempertahankan Kemerdekaan Negara”
Usia kemerdekaan negara kita kini telah menjangkau puluhan tahun.
Setiap rakyat tentunya berbangga apabila melihat kecemerlangan ini. Namun
begitu kecemerlangan ini akan menjadi sia-sia jika kemerdekaan negara tidak kita
hiraukan.
Kemerdekaan yang kita nikmati sekarang ialah hasil perjuangan
negarawan kita. Mereka berkorban untuk membebaskan negara daripada
belenggu penjajahan. Kita sepatutnya menjiwai semangat patriotik agar kesetiaan
kita kepada negara tidak akan berbelah bahagi lagi.
Selain itu , kita harus memupuk rasa cinta dan sayang akan tanah air. Kita
dapat berbuat demikian dengan menyoroti sejarah yang memaparkan kesukaran
perjuangan orang-orang terdahulu untuk mengecap kemerdekaan. Oleh itu, kita
patut menghargai perjuangan dan pengorbanan mereka.
Sebagai rakyat yang bertanggungjawab, tanpa mengira bangsa, agama
dan budaya, kita semestinya menghayati erti kemerdekaan dengan sepenuh jiwa.
Kita perlu berbangga menjadi rakyat Malaysia. Prinsip Rukun Negara patut kita
dukung. Kemakmuran yang kita nikmati kini patut kita kekalkan. Janganlah kita
mudah alpa dan terpedaya oleh anasir-anasir yang cuba memecahbelahkan
perpaduan yang kita kecapi selama ini.
Oleh itu, marilah kita bersatu dan berganding bahu serta hidup harmoni
untuk mencapai kestabilan politik dan ekonomi supaya kemerdekaan negara kita
tidak tergugat. Bak kata pepatah, “bersatu kita teguh,bercerai kita roboh.”