Rangkuman dokumen tersebut adalah sebagai berikut:
Rancangan pelajaran harian bahasa Melayu tahun 6 membahas tentang cara-cara menjaga kesihatan diri, meliputi aktivitas seperti bersenam, makan makanan seimbang, minum air, dan tidur yang cukup. Guru membimbing murid untuk memahami dialog, menulis karangan, dan menyanyi lagu tentang topik tersebut.
Penterjemahan Kurikulum Kebangsaan Sains Tingkatan Lima
MENJAGA KESIHATAN
1. Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6 Hijau
Tarikh : 28 Mei 2013
Masa : 9.15-10.15 pagi (60 minit)
Tahun : 6 Hijau
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Bilangan murid : 32 orang
Tema : Sejahtera Sepanjang Usia
Tajuk : Cara-cara Menjaga Kesihatan Diri
HASIL PEMBELAJARAN:
Fokus Utama
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang
sesuatu tajuk.
Aras 2
i. Membina perenggan menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk.
Fokus Sampingan
3.1 Menyampaikan maklumat tentang seuatu perkara atau tajuk menggunakan kata, istilah,
frasa, ayat yang tepat dan laras bahasa yang sesuai.
Aras 1
ii. Mengemukakan isi yang diperoleh dengan jelas.
Objektif : Pada akhir pembelajaran ini, murid-murid dapat:
1. Menyatakan empat maklumat penting yang terdapat
dalam petikan dialog dengan betul.
2. Membaca keseluruhan petikan teks dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
3.Membina lapan ayat majmuk untuk menghasilkan karangan
dengan betul.
Sistem Bahasa
· Tatabahasa : Ayat penyata, ayat aktif, ayat pasif
· Kosa kata : obesiti,diabetes,nutrien,kolesterol, berkhasiat,memudaratkan
· Pengisian Kurikulum
· Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.
· Nilai : Menjaga kesihatan,kesyukuran,kebersihan fizikal dan mental,
kerjasama dan hormat- menghormati,.
· Kemahiran berfikir : Menjana idea dan merumus, Kajian masa depan.
· Kecerdasan pelbagai : Interpersonal.
· Konstruktivisme : Menjelajah(explore) dan menerangkan(explain).
Bahan bantu mengajar:
· Risalah tentang kesihatan
· Laman web tentang penjagaan kesihatan
· Laptop
1
2. · Kertas sebak
· Kamus dewan
· Poster kesihatan(Piramid Aktiviti /Piramid Makanan)
· Radio kaset/pita rakaman
· Carta lagu
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah dilawati oleh bahagian kesihatan daerah ke sekolah
dan mendengar ceramah tentang kesihatan diri.
.
LANGKAH
/ MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P & P CATATAN
Set Induksi
Kad perkataan :
( 5 minit )
S T
Klu:perkara
KESIHATAN
i.Guru memberi kad huruf kepada
setiap kumpulan.
ii.Setiap kumpulan diminta
menyusun huruf menjadi satu
perkataan dalam masa dua minit.
iii.Guru memaparkan hasil kerja
murid untuk dinilai.
iv.Murid bersoal jawab bersama-sama
guru tentang aktiviti yang
telah dilakukan.
vi.Guru mengaitkan aktiviti yang
dilakukan dengan pembelajaran
pada hari tersebut.
Kaedah :
Kelas
Teknik:
Soal jawab
Langkah 1
( 15 minit )
Petikan Dialog:
“Makanan Dijaga
Kesihatan Terpelihara”
i) Murid membaca secara senyap
keseluruhan teks dialog sambil
menggarisi perkataan yang sukar.
Kaedah:
Kelas
Individu
2
3. ii) Murid dipilih secara rawak
membaca dialog secara kuat dan
jelas.
iii) Murid diminta menyatakan
tiga maklumat penting tentang
petikan dialog yang dibaca
dengan tepat dan jelas.
iv) Murid bersoal jawab dengan
guru tentang penjagaan kesihatan
serta langkah-langkah penjagaan
berdasarkan tayangan video klip.
v) Murid menjawab soalan yang
diberi dengan mengemukakan
pendapat masing-masing.
Pengisian
Kurikulum:
Ilmu:
Sains
Pendidikan
Jasmani.
Pendidikan
Kesihatan
Nilai:
Mensyukuri
nikmat kesihatan
yang diberi.
Menjaga kesihatan.
Kemahiran:
Menjana idea
BBM:
i. Risalah
ii.Video klip
iii.Petikan Dialog
Langkah 2
( 15 minit )
Soalan penulisan:
Cara-cara Menjaga
Kesihatan Diri.
i) Murid membaca soalan
penulisan serta mencari
pernyataan soalan,kata kunci dan
bentuk penulisan dalam
kumpulan.
iii)Murid diberi kertas sebak dan
diminta mencari isi-isi penting
berdasarkan petikan soalan
Kaedah:
Kumpulan
Teknik:
Sumbang saran
Nilai:
Kerjasama
3
4. melalui perbincangan kumpulan.
iv)Murid dikehendaki
menggunakan istilah, perkataan,
atau frasa yang terdapat dalam
petikan dialog sebagai panduan
ke arah penggunaan kosa kata
yang sesuai sebagai panduan
menulis karangan. Murid
dikehendaki merujuki perkataan
atau istilah menggunakan kamus.
iv)Wakil setiap kumpulan
diminta membaca hasil
perbincangan kumpulan.
v)Sesi sumbang saran untuk
memantapkan hasilan kumpulan.
vi)Murid diberi penerangan
selanjutnya tentang aktiviti yang
akan dijalankan.
Tekun dan berani
Menghormati
Kemahiran:
Menjana idea
Menyenarai
Ilmu:
-Kebersihan Fizikal
dan Mental.
-Pendidikan
Jasmani/Kesihatan.
BBM:
Petikan Soalan
Kertas sebak
Pen marker
Langkah 3
( 20 minit )
Isi-isi penting:
1.Melakukan senaman/
bersukan
2.Makan makanan
seimbang
3.Minum air
i)Murid menulis karangan
tentang tajuk yang diberi dengan
lengkap berdasarkan isi-isi
penting yang dinyatakan.
ii) Kumpulan murid lemah diberi
bimbingan membina ayat mudah
Kaedah:
Individu
Teknik :
Menyelesaikan
masalah.
4
5. enam hingga lapan
gelas sehari.
4.Tidur yang
mencukupi
Lain-lain jawapan
yang sesuai diberi
oleh murid diterima.
berdasarkan gambar bersiri.
iii)Murid menyemak semula ayat,
tanda baca dan ejaan bersama-sama
guru.
iv)Guru memberi motivasi yang
membina kepada sebuah
karangan murid yang terpilih.
Pengisian
Kurikulum:
i.Ilmu:
Sains
ii.Nilai:
Kerjasama
ketelitian
iii.Kemahiran:
Konstruktivisme.
Penutup
( 5 minit )
Petikan lagu :
“Dikir Teka-teki”
i)Guru menyoal murid tentang isi
pelajaran pada hari ini:
- Menyatakan kebaikan
menjaga kesihatan diri.
- menyatakan nilai-nilai yang
diperoleh.
ii)Guru mengucapkan tahniah
kepada murid-murid kerana dapat
mengikuti proses pengajaran dan
pembelajaran dengan efisen.
ii)Murid-murid diminta
menyanyikan lagu “Dikir Teka-
Kaedah:
Kelas
Pengisian
Kurikulum:
i.Ilmu :
Kebersihan Fizikal
dan Mental.
ii.Nilai:
Menjaga kesihatan.
Bersyukur atas
kesihatan yang
diberi.
5
6. teki.”
Aktiviti pengayaan:
Mengisi Teka Silang Kata.
Aktiviti Pemulihan/Peneguhan:
Menyalin karangan terbaik rakan.
BBM:
1. Radio kaset
2. Pita rakaman
3. Carta lagu
Refleksi :
Rumusan
Sebagai kesimpulannya, sesuatu rancangan pengajaran dan pembelajaran yang hendak
dilaksanakan oleh guru kepada murid-murid di dalam bilik darjah bukanlah suatu yang
mudah kerana memerlukan perancangan yang rapi.Guru tersebut perlu menguasai kemahiran-kemahiran
bahasa dan psikolinguistik untuk menjamin pembelajaran yang berkesan. Di
samping itu, perancangan yang rapi dalam pengajaran dan pembelajaran boleh menimbulkan
minat,rasa ingin tahu serta mewujudkan suasana pembelajaran yang menghiburkan dan
bermakna kepada murid-murid. Pengetahuan dan kemahiran-kemahiran bahasa yang mampu
dikuasai oleh guru dapat menghasilkan strategi, kaedah dan teknik dalam pengajarannya serta
membantu menjadikan pembelajaran yang lebih menyeronokkan. Oleh itu, sebagai pengajar
serta pendidik wajarlah merancang pendekatan, strategi, kaedah dan teknik yang sesuai
kepada murid-muridnya semoga objektif yang dirancang dapat dicapai dengan jayanya dan
murid-murid mendapat input ilmu yang bermakna serta berkesan untuk dirinya.
6
7. Rujukan
Faridah Nazir. (2009).Kurikulum dan perkaedahan dalam pengajaran bahasa
Melayu.Selangor.Pusat Reka Bentuk Pengajaran dan Teknologi Open University
Malaysia.
Kamarudin Husin. (1988). Pedagogi bahasa. Petaling Jaya:
Longman Malaysia Sdn. Bhd.
Megawati Jalaludin. (2012). Rancangan pelajaran harian bahasa melayu tahun 6; Contoh
rancangan harian tahun 6. Retrieved 30 April 2013 from
http://www.slide share.net/megapgsr/rph-bm-thn-6
Mohd Nasar Sukor,, Mohamad Musip, Napisah Muhammad, Syamsul Yusli Mohd Yusof.
(2007). Bahasa Malaysia; sekolah kebangsaan; buku panduan guru. Kuala lumpur:
Dewan Bahasa Dan Pustaka.
Raminah Sabran,Rahim Syam. (1985). Kaedah pengajaran bahasa Malaysia.
Petaling Jaya: Fajar Bakti.
Rashidi Azizan, Abdul Razak Habib. (1996): Pengajaran dalam bilik darjah kaedah dan
Strategi. Selangor: Masa Enterprise.
Roselan Baki. (2003). Pengajaran dan pembelajaran penulisan bahasa melayu. Shah Alam:
Karisma Publications Sdn. Bhd.
7
8. Baca petikan dialog di bawah ini dan fahami betul-betul isi kandungan dialog .
Cikgu Azli : Apa khabar, Faiz dan anak-anak didik semua? Bagaimana dengan ceramah
tentang kesihatan yang kamu semua dengar tadi?
Faiz : Khabar baik, cikgu. kami mendapat banyak maklumat yang penting dan
berguna untuk menjamin kesihatan yang sempurna.
Hani : Betul, cikgu. Saya pun risau apabila mengetahui bahawa banyak risiko
yang boleh menyerang kita sekiranya mengabaikan kesihatan. Antaranya kita
akan diserang penyakit jantung, strok, diabetes, tekanan darah tinggi dan
kanser.
8
9. Cikgu Azli : Bahaya betul kalau berat badan kita berlebihan atau obes. Seseorang yang
mempunyai berat badan yang berlebihan berisiko untuk mendapat pelbagai
penyakit.
Hani : Apakah punca obes, cikgu?
Cikgu Azli : Selain baka dan sikap seseorang, cara pemakanan juga menjadi punca obes.
Ramli : Jadi kita haruslah menjaga kesihatan dengan bersenam?
Hani : Bukan sahaja bersenam malahan menjaga pemakanan kita dengan makan
makanan yang berkhasiat dan seimbang kerana pemakanan juga menentukan
keadaan kesihatan kita.
Ramli : Makanan? Maksud kamu, kita tidak boleh makan sesuka hati? Kalau begitu
rugilah…
Cikgu Azli : Bukan begitu,Ramli. Kamu perlu mengambil pelbagai jenis makanan untuk
membesar, bergerak, bermain, berfikir dan belajar. Seelok-eloknya, ikutilah
panduan makan secara sihat seperti dalam poster daripada Kementerian
Kesihatan Malaysia.Bersenamlah untuk mengekalkan berat badan yang unggul.
Elakkan makanan yang berlemak, berminyak, bergula yang berlebihan dan
jangan minum minuman bergas untuk mengekalkan kesihatan.
Risalah Panduan Pemakanan Secara Sihat
Panduan Makan Secara Sihat
· Nikmati pelbagai jenis makanan daripada pelbagai sumber nutrient(zat makanan).
· Seimbangkan pengambilan makanan dengan aktiviti fizikal yang lazim dilakukan.
· Lebihkan pengambilan buah-buahan dan sayur-sayuran.
9
10. · Pilihlah makanan yang rendah lemak dan kolesterol.
· Kurangkan penggunaan garam dalam makanan.
· Pilih makanan yang rendah kandungan gula.
· Minum air sekurang-kurangnya 6 hingga 8 gelas atau 1.5 hingga 2.5 liter sehari.
(Dipetik dan diubah suai daripada poster Bahagian Pendidikan Kesihatan,
Kementerian Kesihatan Malaysia)
Contoh Peta Minda
10
Minum 6
hingga 8
gelas air
sehari
Cara-cara menjaga
kesihatan diri
Amalkan
senaman/
bersukan
Makan makanan
berkhasiat dan
seimbang
12. Petikan lagu.
Dikir Teka-teki
Korus
Ewau bulan, ewau bulan,
Ewau bulan, teraju tiga.
Wahai adik, apa bendanya,
Di dalam tubuh, duduk bertakhta,
Sentiasa bekerja, setiap masa,
Terhenti fingsinya, matilah kita.
Ulang Korus
12
CARA-CARA
MENJAGA
KESIHATAN DIRI
13. Sepasang benda, paling berguna,
Bagai bintang, bersinar ceria,
Tekalah adik, kakak semua,
Pancainderalah, apa namanya.
Ulang Korus
Penghias wajah, putih berseri,
Ketika makan, amat berguna,
Kalau adik, bijak bestari,
Sila nyatakan, apa bendanya.
Ulang Korus
Di dalam tubuh, hadir sepasang,
Mengawal pernafasan,setiap orang,
Cuba fikir, adikku sayang,
Namanya berganda, amatlah senang.
13