SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
План уроку
Дата проведення__________ група __________
Тема уроку: Витрати виробництва і собівартість продукції
Мета уроку: Визначити поняття витрати виробництваі собівартість
продукції; охарактеризувати поточніта довгостроковівитрати.
Розвивативміння розраховувативитрати виробництвата
визначати собівартість продукції.
Підсилювати інтерес до вивчення економічної науки.
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання, прийоми: розповідь з елементами бесіди, роботаз
підручником, роботазі схемами, симуляційна гра.
Основні терміни і поняття: витрати виробництва, собівартість продукції,
ефективність виробництва, ціна.
Міжпредметні зв’язки: математика, технології, географія.
Наочність: підручник - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка
підприємства»; роздатковийматеріал: «Ціни матеріалів», «Розрахунок
собівартостіпродукції», комплекти матеріалів – для кожної групи.
Хід уроку
Оргмомент. Привітання, визначення відсутніх.
Перевірка вивченого матеріалу.
Опитування:
 дайте визначення підприємництва;
 назвіть види підприємницької діяльності;
 розкрийтеїх зміст;
 які видипідприємницької діяльності, на вашу думку, є найбільш
перспективнимив нашому регіоні?
Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми та формування мети уроку.
Актуалізація опорних знань.
Евристична бесіда за планом:
 Що таке виробництво?
 Що таке товар?
 Яка основнамета підприємницької діяльності?
 Від чого залежить прибутокпідприємства?
 Як встановлюється ціна на товар?
Вивчення нового матеріалу.
Теоретичнабаза (роботаз підручником) - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов,
«Економіка підприємства».
Витрати – обсяг спожитихвиробничихфакторів (матеріальних,
фінансових, трудовихресурсів), необхідних для здійснення
підприємством господарськоїдіяльності, направленої на отримання
прибутку та максимізацію добробутувласника у грошовомувираженні.
Довгострокові (інвестиційні) –
пов’язані з вирішенням
стратегічних задач:
 будівництво, реконструкція чи
придбання нових виробничих
приміщень;
 придбання машин, обладнання;
 придбання нематеріальних
активів, що обслуговують
виробничо-збутовіпроцеси.
Поточні витрати – пов’язані з
вирішенням тактичних задач:
 закупівля сировинита
матеріалів;
 їх транспортування та
зберігання;
 обслуговування
матеріально-технічної бази;
 утримання персоналу.
Ціна- це грошовасума, що сплачується за конкретний товар.
Класифікація цін за різними критеріями.
залежно від розмірів купівлі-
продажу товарів:
- біржові ціни (ціни на товари,
що реалізуються у порядку
біржової торгівлі);
- внутрішньофірмові трансфертні
ціни (застосовуються при обміні
товарами і послугами у межах
міжнародних монополій);
- роздрібні ціни (ціни для
населення у магазинах тощо);
г) ціни виробництва (оптові ціни)
ціни за способом формування:
- конкурентні (ціни, що
формуються в умовах вільної
конкуренції, тобто під
впливом співвідношення
попиту і пропозиції);
- монопольніціни (ціни, що
формуються в умовах
відсутності вільної конкренції,
як правило, встановлюються
монополістами на рівні,
вищому, ніж ціни
виробництва);
в) регульованіціни (ціни, що
регулюються державою)
Собівартість продукції – грошовевираження витрат на
виробництво та реалізацію продукції.
Практичне застосування знань.
Симуляційна економічна гра «Іграшки»
Хід гри:
I. Підготовчий етап. Учні розділяються на групи. Кожна з них буде фірмою,
яка діє на ринку іграшок. Завданням фірми є вироблення прототипу нової,
привабливої іграшки і її презентація потенціальним клієнтам, які висловлюють
попит щодо неї. Групи отримують роздатковий матеріал № 1 „Ціни матеріалів”,
а також комплекти матеріалів. Завданням груп є вироблення іграшки з наявних
матеріалів. Використання матеріалів для продукції потягне за собою чітко
визначені витрати. Ціни матеріалів наведені в таблиці. Учні ознайомлюються з
ними і вирішують, які саме матеріали використають. Скажи, що групи
вироблятимуть прототиппротягом 20 хвилин. Потім продукт кожної групи буде
продано за 5 гривень – це ціна іграшки, однакова для всіх груп. Потрібно так
розрахувати собівартість продукції, щоб фірма могла досягти максимального
прибутку, а одночасно запропонувати такий продукт, який здобуде визнання
клієнтів. Групи отримують підручний матеріал № 2 «Розрахунок собівартості
продукції» і записують у таблиці витрати використання окремих матеріалів.
II. Робота вгрупах. Кожна група виготовляє свою продукцію. Учні приймають
рішення, що виробляти, які матеріали використати, як мінімізувати собівартість
продукції. Вони також вирішують, хто і яким чином презентуватиме іграшку
перед усіма.
Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
Узагальнюється зробленена уроці, виставляються оцінки.
Інформація-інструктаж домашнього завдання.
Підручник В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов,
«Економіка підприємства» - ст. 263 - 266
План уроку
Дата проведення__________ група __________
Тема уроку: Доход, прибуток і рентабельність підприємства
Мета уроку: Розкритизміст понять доход, прибуток, рентабельність.
Розвивативміння розраховуватидоход чизбитокпідприємства.
Виховувати почуття відповідальності при прийнятті рішень.
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання, прийоми: розповідь з елементами бесіди,
роботаз підручником, роботазі схемами, симуляційна гра.
Основні терміни і поняття: доход, прибутокпідприємства,
максимізація прибутку, рентабельність.
Міжпредметні зв’язки: математика, географія, основиправовихзнань.
Наочність: підручник - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка
підприємства»; прототипипродуктів; схеми «Прибутокчи
збиток?» - для кожної групи; таблиця результатів гри«Іграшки».
Хід уроку
Оргмомент. Привітання, визначення відсутніх.
Актуалізація опорних знань.
Обговорюються питання:
 Яка основнамета підприємницької діяльності?
 До яких заходів вдалися б ви для збільшення прибутку?
Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми та формування мети уроку.
Вивчення нового матеріалу.
Теоретичнабаза (роботаз підручником) - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов,
«Економіка підприємства».
Доход – виручка від реалізації продукції, послуг та виконання робіт без
урахування податку на додану вартість та акцизного збору.
Прибуток - сума, на яку доходиперевищують пов'язаніз ними витрати.
Чистий прибуток - це прибуток після сплати податків.
Рентабельність – це відносний показникприбутковості, що характеризує
ефективність господарськоїтафінансової діяльностіпідприємства.
Рентабельність =
Прибуток
Собівартість
×100%
Практичне застосування знань.
Симуляційна економічна гра «Іграшка» ( Продовження )
I. Після закінчення виробництва продукції, фірми презентують виконаний
прототип, пояснюють яким чином він працює, для чого служить.
Необхідно ввести ліміт часу презентації. Потім кожен учень грає роль
споживача, розпоряджається сумою 5 гривень, які може потратити на
купівлю однієї із іграшок, із тих, що презентуються. Не можна замовляти
продуктів власної фірми. Викладач на дошці заповнює таблицю
«Іграшки» (підручний матеріал № 3), записуючи назви вироблених
продуктів.
II. Представники фірм заповнюють формуляр «Прибуток чи збиток?»
(підручний матеріал № 4) і подають звіт про очікувані доходи, повні
витрати і прибуток, який буде досягнуто після виконання замовлень,
заявлених попередньо споживачами.
Після заповнення даних в таблиці на дошці оголошуються переможці
гри – фірма, яка досягла найвищого прибутку.
Первинне закріплення знань.
Обговорення питань:
 Які види матеріалів були використані в процесі виробництва
продукції? Чому?
 Які рішення повинен прийняти виробник?
 Чому виробник повинен звертати особливу увагу на вибір
матеріалів, які купуватиме?
 Що таке прибуток?
 Чому досягнення прибутку таке важливе для виробника?
 У яких умовах фірма максимізувала прибуток?
 Чому деякі фірми несуть збитки?
 Чому деякі фірми загалом не в стані продати свої продукти?
 Що відбувається з фірмою, продукти якої ніхто не хоче купувати?
 Чим ви керувались, граючи роль споживача, при прийнятті
рішення про купівлю іграшки??
Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
Узагальнюється зробленена уроці, виставляються оцінки.
Інформація-інструктаж домашнього завдання.
Підручник В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов,
«Економіка підприємства» - ст. 305 – 311.

More Related Content

Similar to Sobivartist tsina

щодо варіативної складової програми
щодо варіативної складової програмищодо варіативної складової програми
щодо варіативної складової програмиAndy Levkovich
 
Урок №1 Правила поведінки та безпеки життєдіяльності в комп"ютерному класі. П...
Урок №1 Правила поведінки та безпеки життєдіяльності в комп"ютерному класі. П...Урок №1 Правила поведінки та безпеки життєдіяльності в комп"ютерному класі. П...
Урок №1 Правила поведінки та безпеки життєдіяльності в комп"ютерному класі. П...sveta7940
 
2 информ антонова_по коршуновой_пособ_2013_укр
2 информ антонова_по коршуновой_пособ_2013_укр2 информ антонова_по коршуновой_пособ_2013_укр
2 информ антонова_по коршуновой_пособ_2013_укрAira_Roo
 
Урок №6. Етапи побудови інформаційної моделі.
Урок №6. Етапи побудови інформаційної моделі. Урок №6. Етапи побудови інформаційної моделі.
Урок №6. Етапи побудови інформаційної моделі. Nikolay Shaygorodskiy
 
Lesson # 5. online training. occupations of the future analysis of trends i...
Lesson # 5. online training. occupations of the future   analysis of trends i...Lesson # 5. online training. occupations of the future   analysis of trends i...
Lesson # 5. online training. occupations of the future analysis of trends i...Nikolay Shaygorodskiy
 
Конспект уроку для 6 класу. Робота з інформаційнимим джерелами
Конспект уроку для 6 класу. Робота з інформаційнимим джереламиКонспект уроку для 6 класу. Робота з інформаційнимим джерелами
Конспект уроку для 6 класу. Робота з інформаційнимим джереламиІлля Возняк
 
6_t_b_2023.pdf
6_t_b_2023.pdf6_t_b_2023.pdf
6_t_b_2023.pdfLudaM3
 
підсумковий урок з теми
підсумковий урок з темипідсумковий урок з теми
підсумковий урок з темиoksana oksana
 

Similar to Sobivartist tsina (20)

73
7373
73
 
Ekonomika
EkonomikaEkonomika
Ekonomika
 
3 клас урок 29 що таке проект
3 клас урок 29 що таке проект3 клас урок 29 що таке проект
3 клас урок 29 що таке проект
 
313,23.doc
313,23.doc313,23.doc
313,23.doc
 
щодо варіативної складової програми
щодо варіативної складової програмищодо варіативної складової програми
щодо варіативної складової програми
 
гончарівка
гончарівкагончарівка
гончарівка
 
Yrok 5 6-praktuka
Yrok 5 6-praktukaYrok 5 6-praktuka
Yrok 5 6-praktuka
 
Урок №1 Правила поведінки та безпеки життєдіяльності в комп"ютерному класі. П...
Урок №1 Правила поведінки та безпеки життєдіяльності в комп"ютерному класі. П...Урок №1 Правила поведінки та безпеки життєдіяльності в комп"ютерному класі. П...
Урок №1 Правила поведінки та безпеки життєдіяльності в комп"ютерному класі. П...
 
17
1717
17
 
215
215215
215
 
Доповідь Сямук І. О.
Доповідь Сямук І. О.Доповідь Сямук І. О.
Доповідь Сямук І. О.
 
2 информ антонова_по коршуновой_пособ_2013_укр
2 информ антонова_по коршуновой_пособ_2013_укр2 информ антонова_по коршуновой_пособ_2013_укр
2 информ антонова_по коршуновой_пособ_2013_укр
 
відсотки
відсоткивідсотки
відсотки
 
Урок №6. Етапи побудови інформаційної моделі.
Урок №6. Етапи побудови інформаційної моделі. Урок №6. Етапи побудови інформаційної моделі.
Урок №6. Етапи побудови інформаційної моделі.
 
Lesson # 5. online training. occupations of the future analysis of trends i...
Lesson # 5. online training. occupations of the future   analysis of trends i...Lesson # 5. online training. occupations of the future   analysis of trends i...
Lesson # 5. online training. occupations of the future analysis of trends i...
 
Less19
Less19Less19
Less19
 
Конспект уроку для 6 класу. Робота з інформаційнимим джерелами
Конспект уроку для 6 класу. Робота з інформаційнимим джереламиКонспект уроку для 6 класу. Робота з інформаційнимим джерелами
Конспект уроку для 6 класу. Робота з інформаційнимим джерелами
 
6_t_b_2023.pdf
6_t_b_2023.pdf6_t_b_2023.pdf
6_t_b_2023.pdf
 
Less19
Less19Less19
Less19
 
підсумковий урок з теми
підсумковий урок з темипідсумковий урок з теми
підсумковий урок з теми
 

More from Вячеслав Пикулин

More from Вячеслав Пикулин (20)

Plan uroku 2014_polniy
Plan uroku 2014_polniyPlan uroku 2014_polniy
Plan uroku 2014_polniy
 
Noviy otkryty urok
Noviy otkryty urokNoviy otkryty urok
Noviy otkryty urok
 
Ya zna yu_vse_33
Ya zna yu_vse_33Ya zna yu_vse_33
Ya zna yu_vse_33
 
Stsenariyi pozaklasnikh zakhodiv1
Stsenariyi pozaklasnikh zakhodiv1Stsenariyi pozaklasnikh zakhodiv1
Stsenariyi pozaklasnikh zakhodiv1
 
Kucheryuk doc
Kucheryuk docKucheryuk doc
Kucheryuk doc
 
Metod rozrobka
Metod rozrobkaMetod rozrobka
Metod rozrobka
 
Napryamki studiyi
Napryamki studiyiNapryamki studiyi
Napryamki studiyi
 
Kintseva obrobka bluzi
Kintseva obrobka bluziKintseva obrobka bluzi
Kintseva obrobka bluzi
 
Interaktivni tekhnologiyi
Interaktivni tekhnologiyiInteraktivni tekhnologiyi
Interaktivni tekhnologiyi
 
Proekt vibori
Proekt viboriProekt vibori
Proekt vibori
 
Plan uroku -_2015
Plan uroku -_2015Plan uroku -_2015
Plan uroku -_2015
 
Moralniy vchinok
Moralniy vchinokMoralniy vchinok
Moralniy vchinok
 
Meta format
Meta formatMeta format
Meta format
 
Stsenariy geroyam krut
Stsenariy geroyam krutStsenariy geroyam krut
Stsenariy geroyam krut
 
Gero yi krut
Gero yi krutGero yi krut
Gero yi krut
 
Dovzhenko
DovzhenkoDovzhenko
Dovzhenko
 
Urok na 1_veresnya_mi_ye_buli
Urok na 1_veresnya_mi_ye_buliUrok na 1_veresnya_mi_ye_buli
Urok na 1_veresnya_mi_ye_buli
 
2 prezentatsiya opovidan_dovzhenka
2 prezentatsiya opovidan_dovzhenka2 prezentatsiya opovidan_dovzhenka
2 prezentatsiya opovidan_dovzhenka
 
Prezentatsia najrozumni sh_ij
Prezentatsia najrozumni sh_ijPrezentatsia najrozumni sh_ij
Prezentatsia najrozumni sh_ij
 
Plan uroku vidkritiy_urok_kvk
Plan uroku vidkritiy_urok_kvkPlan uroku vidkritiy_urok_kvk
Plan uroku vidkritiy_urok_kvk
 

Sobivartist tsina

  • 1. План уроку Дата проведення__________ група __________ Тема уроку: Витрати виробництва і собівартість продукції Мета уроку: Визначити поняття витрати виробництваі собівартість продукції; охарактеризувати поточніта довгостроковівитрати. Розвивативміння розраховувативитрати виробництвата визначати собівартість продукції. Підсилювати інтерес до вивчення економічної науки. Тип уроку: комбінований. Методи навчання, прийоми: розповідь з елементами бесіди, роботаз підручником, роботазі схемами, симуляційна гра. Основні терміни і поняття: витрати виробництва, собівартість продукції, ефективність виробництва, ціна. Міжпредметні зв’язки: математика, технології, географія. Наочність: підручник - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка підприємства»; роздатковийматеріал: «Ціни матеріалів», «Розрахунок собівартостіпродукції», комплекти матеріалів – для кожної групи. Хід уроку Оргмомент. Привітання, визначення відсутніх. Перевірка вивченого матеріалу. Опитування:  дайте визначення підприємництва;  назвіть види підприємницької діяльності;  розкрийтеїх зміст;  які видипідприємницької діяльності, на вашу думку, є найбільш перспективнимив нашому регіоні? Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та формування мети уроку. Актуалізація опорних знань. Евристична бесіда за планом:  Що таке виробництво?  Що таке товар?  Яка основнамета підприємницької діяльності?  Від чого залежить прибутокпідприємства?  Як встановлюється ціна на товар?
  • 2. Вивчення нового матеріалу. Теоретичнабаза (роботаз підручником) - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка підприємства». Витрати – обсяг спожитихвиробничихфакторів (матеріальних, фінансових, трудовихресурсів), необхідних для здійснення підприємством господарськоїдіяльності, направленої на отримання прибутку та максимізацію добробутувласника у грошовомувираженні. Довгострокові (інвестиційні) – пов’язані з вирішенням стратегічних задач:  будівництво, реконструкція чи придбання нових виробничих приміщень;  придбання машин, обладнання;  придбання нематеріальних активів, що обслуговують виробничо-збутовіпроцеси. Поточні витрати – пов’язані з вирішенням тактичних задач:  закупівля сировинита матеріалів;  їх транспортування та зберігання;  обслуговування матеріально-технічної бази;  утримання персоналу. Ціна- це грошовасума, що сплачується за конкретний товар. Класифікація цін за різними критеріями. залежно від розмірів купівлі- продажу товарів: - біржові ціни (ціни на товари, що реалізуються у порядку біржової торгівлі); - внутрішньофірмові трансфертні ціни (застосовуються при обміні товарами і послугами у межах міжнародних монополій); - роздрібні ціни (ціни для населення у магазинах тощо); г) ціни виробництва (оптові ціни) ціни за способом формування: - конкурентні (ціни, що формуються в умовах вільної конкуренції, тобто під впливом співвідношення попиту і пропозиції); - монопольніціни (ціни, що формуються в умовах відсутності вільної конкренції, як правило, встановлюються монополістами на рівні, вищому, ніж ціни виробництва); в) регульованіціни (ціни, що регулюються державою) Собівартість продукції – грошовевираження витрат на виробництво та реалізацію продукції.
  • 3. Практичне застосування знань. Симуляційна економічна гра «Іграшки» Хід гри: I. Підготовчий етап. Учні розділяються на групи. Кожна з них буде фірмою, яка діє на ринку іграшок. Завданням фірми є вироблення прототипу нової, привабливої іграшки і її презентація потенціальним клієнтам, які висловлюють попит щодо неї. Групи отримують роздатковий матеріал № 1 „Ціни матеріалів”, а також комплекти матеріалів. Завданням груп є вироблення іграшки з наявних матеріалів. Використання матеріалів для продукції потягне за собою чітко визначені витрати. Ціни матеріалів наведені в таблиці. Учні ознайомлюються з ними і вирішують, які саме матеріали використають. Скажи, що групи вироблятимуть прототиппротягом 20 хвилин. Потім продукт кожної групи буде продано за 5 гривень – це ціна іграшки, однакова для всіх груп. Потрібно так розрахувати собівартість продукції, щоб фірма могла досягти максимального прибутку, а одночасно запропонувати такий продукт, який здобуде визнання клієнтів. Групи отримують підручний матеріал № 2 «Розрахунок собівартості продукції» і записують у таблиці витрати використання окремих матеріалів. II. Робота вгрупах. Кожна група виготовляє свою продукцію. Учні приймають рішення, що виробляти, які матеріали використати, як мінімізувати собівартість продукції. Вони також вирішують, хто і яким чином презентуватиме іграшку перед усіма. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. Узагальнюється зробленена уроці, виставляються оцінки. Інформація-інструктаж домашнього завдання. Підручник В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка підприємства» - ст. 263 - 266
  • 4. План уроку Дата проведення__________ група __________ Тема уроку: Доход, прибуток і рентабельність підприємства Мета уроку: Розкритизміст понять доход, прибуток, рентабельність. Розвивативміння розраховуватидоход чизбитокпідприємства. Виховувати почуття відповідальності при прийнятті рішень. Тип уроку: комбінований. Методи навчання, прийоми: розповідь з елементами бесіди, роботаз підручником, роботазі схемами, симуляційна гра. Основні терміни і поняття: доход, прибутокпідприємства, максимізація прибутку, рентабельність. Міжпредметні зв’язки: математика, географія, основиправовихзнань. Наочність: підручник - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка підприємства»; прототипипродуктів; схеми «Прибутокчи збиток?» - для кожної групи; таблиця результатів гри«Іграшки». Хід уроку Оргмомент. Привітання, визначення відсутніх. Актуалізація опорних знань. Обговорюються питання:  Яка основнамета підприємницької діяльності?  До яких заходів вдалися б ви для збільшення прибутку? Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та формування мети уроку. Вивчення нового матеріалу. Теоретичнабаза (роботаз підручником) - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка підприємства». Доход – виручка від реалізації продукції, послуг та виконання робіт без урахування податку на додану вартість та акцизного збору. Прибуток - сума, на яку доходиперевищують пов'язаніз ними витрати. Чистий прибуток - це прибуток після сплати податків. Рентабельність – це відносний показникприбутковості, що характеризує ефективність господарськоїтафінансової діяльностіпідприємства. Рентабельність = Прибуток Собівартість ×100%
  • 5. Практичне застосування знань. Симуляційна економічна гра «Іграшка» ( Продовження ) I. Після закінчення виробництва продукції, фірми презентують виконаний прототип, пояснюють яким чином він працює, для чого служить. Необхідно ввести ліміт часу презентації. Потім кожен учень грає роль споживача, розпоряджається сумою 5 гривень, які може потратити на купівлю однієї із іграшок, із тих, що презентуються. Не можна замовляти продуктів власної фірми. Викладач на дошці заповнює таблицю «Іграшки» (підручний матеріал № 3), записуючи назви вироблених продуктів. II. Представники фірм заповнюють формуляр «Прибуток чи збиток?» (підручний матеріал № 4) і подають звіт про очікувані доходи, повні витрати і прибуток, який буде досягнуто після виконання замовлень, заявлених попередньо споживачами. Після заповнення даних в таблиці на дошці оголошуються переможці гри – фірма, яка досягла найвищого прибутку. Первинне закріплення знань. Обговорення питань:  Які види матеріалів були використані в процесі виробництва продукції? Чому?  Які рішення повинен прийняти виробник?  Чому виробник повинен звертати особливу увагу на вибір матеріалів, які купуватиме?  Що таке прибуток?  Чому досягнення прибутку таке важливе для виробника?  У яких умовах фірма максимізувала прибуток?  Чому деякі фірми несуть збитки?  Чому деякі фірми загалом не в стані продати свої продукти?  Що відбувається з фірмою, продукти якої ніхто не хоче купувати?  Чим ви керувались, граючи роль споживача, при прийнятті рішення про купівлю іграшки?? Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. Узагальнюється зробленена уроці, виставляються оцінки. Інформація-інструктаж домашнього завдання. Підручник В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка підприємства» - ст. 305 – 311.