SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Тема: Основна властивість дробу
Мета: вести поняття основної властивості дробу. Формувати вміння скорочувати дроби.
Повторити розкладання многочлена на множники, формули скороченого множення.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка домашнього завдання.
Завдання на картках
Картка № 1
1. Знайти значення виразу
ba
ba
43
2


, якщо 6a , 3b .
2. При яких значеннях змінної вираз має зміст
а)
1
2
2
x
; б)
1
4
x
; в)
x
x


3
5
.
3. При якому значенні змінної значення даного
дробу дорівнює нулю:
а)
1
4


x
x
; б)
3
92


x
x
.
Картка № 2
1. Знайти значення виразу
18
32


x
xx
, якщо 6,0x .
2. При яких значеннях змінної вираз має зміст
а)
4
5
2
x
; б)
2
2
x
; в)
x
x


5
32
.
3. При якому значенні змінної значення даного
дробу дорівнює нулю:
а)
2
5


x
x
; б)
2
42


x
x
.
Картка № 3
1. Знайти значення виразу
nm
nm
54
3


, якщо 2m , 1n .
2. При яких значеннях змінної вираз має зміст
а) 32 x ; б)
3
1


x
x
; в)
1
52


a
a
.
3. При якому значенні змінної значення даного
дробу дорівнює нулю:
а)
2
2x
; б)
2
42


x
x
.
Картка № 4
1. Знайти значення виразу
13
22 2


y
yy
, якщо 4,0y .
2. При яких значеннях змінної вираз має зміст
а)
1
1
2
x
; б)
2
5
x
; в)
x
x


5
5
.
3. При якому значенні змінної значення даного
дробу дорівнює нулю:
а)
1
3


x
x
; б)
4
162


x
x
.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Скоротити дроби:
а)
18
4
; б)
40
180
; в)
18
18
; г)
12
8,1
.
2. Розкласти на множники:
а) 124 a ; б) abb 22
 ; в) 252
y ; г) ccm 205  ;
2
д) 1682
 aa ; е) 2
yyxxy  .
Приклади розв’язуються на дошці. Учні коментують хід розв’язування.
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
1. Основна властивість дробу.
Питання до класу: в чому полягає основна властивість звичайних дробів?
Якщо a , b, c – натуральні числа, то
bc
ac
b
a
 і
b
a
bc
ac
 .
Аналогічна властивість і для будь-яких дробів:
для будь яких значень a , b , m , де 0b , 0m , справджується рівність
bm
am
b
a
 або
b
a
bm
am
 .
Ця рівність і виражає основну властивість дробу.
Ця властивість означає, що чисельник і знаменник дробу можна помножити на вираз, не
тотожно рівний нулю.
Наприклад:
243
4
2
4
1
12
3
1
12
2
4
1
3
1











 b
a
b
a
b
a
.
2. Скорочення дробів. Що означає “скоротити дріб”?
b
a
bm
am
 де 0b , 0m . Ділення чисельника та знаменника дробу на їхній спільний
дільник, відмінний від одиниці, називають скороченням дробу.
Увага! Якщо чисельник і знаменник дробу – многочлени, то перед скороченням їх потрібно
розкласти на множники.
Наприклад:
а)
m
a
bm
ba
bm
ab
5
4
55
54
25
20



 ;
б) 222254
54
76
54
5
3
53
3
15
bababa
ba
ba
ba




в)
  xyxx
yx
xyx
yx 1
3
3
3
3
2






;
г)
 
   yxyxyx
yx
yx
yx
3
12
33
312
9
3612
22







;
д)
       ba
ba
x
bax
x
baxba
x
bxaxba











12
2
2
2
2
22
.
3. Зміна знаку перед членами дробу.
а)
b
a
b
a


 ; б)
b
a
b
a

 ; в)
b
a
b
a 

ІV. Розв’язування вправ.
3
Завдання 1. Скоротити дроби:
а)
63
49
; б)
09,0
03,0
; в)
80
56
; г) 8
5
6
5
a
a
; д) 8
7
a
a
; е) 3
4
30
20
a
a


;
є) 84
45
13
26
ba
ba
; ж)
ba
ab
6
7
27
18
; з)
 
 32
232
8
4
ba
ba
.
Завдання 2. Заповнити пропуски:
а) 32
5
5
abba
a
 ; б)
baa 62
4
 ; в) 7623
2
5
8
baba
ba
 ; г) 824
186
9
bab
a
 .
Завдання 3. Скоротити дріб:
1)
a
ba
4
84 
; 4)
x
xx
84
36 2


; 7)
248
273


a
a
;
2)
yx
yx
63
105


; 5)
168
16
2
2


mm
m
; 8)
1212
666
3
2


a
aa
;
3)
102
252


x
x
; 6) 42
35
bb
bb


; 9) 2
9
33
a
yxayax


;
Завдання 4. Самостійна робота (учні розв’язують на закритій дошці).
І варіант
Скоротити дріб:
а)
x
x
3
2
; б)
3
6a
;
в)
a
a
24
6
; г)
ac
ca
36
24 22
;
д)
 
 abb
aba


; е)
 
 aba
baa


3
15
;
є)
ab
ba
6
123 
; ж)
aba
ba
3
3
2


;
з)
123
162


y
y
; і)
25
2510
2
2


a
aa
.
ІІ варіант
Скоротити дріб:
а)
y
y
4
3
; б)
4
8x
;
в)
b
b
21
7
; г)
xy
yx
5
10 22
;
д)
 
 yxb
yxc


; е)
 
 xyb
yxb


6
18
;
є)
xy
yx
9
312 
; ж)
126
105


y
xxy
;
з)
49
142
2


m
m
; і)
xx
xx
2
44
2
2


.
4
V. Підведення підсумків уроку.
 в чому полягає основна властивість дробу;
 що означає “скоротити дріб ”?
 як можна змінити знак перед членами дробу?
 назвіть дроби тотожно рівні даним
а)
 23
105


a
a
; б)
 2
3
186


n
mmn
; в)
96
9
2
2


aa
a
VІ. Домашнє завдання. Повторити формули скороченого множення

More Related Content

What's hot

формули 8
формули  8формули  8
формули 8zero1996
 
Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...
Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...
Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...sveta7940
 
Числовые промежутки
Числовые промежуткиЧисловые промежутки
Числовые промежуткиИлья Сыч
 
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)tcherkassova2104
 
лекція 5
лекція 5лекція 5
лекція 5cdecit
 
Решение задач
Решение задачРешение задач
Решение задачИлья Сыч
 
конт роб геом 8 кл подібність
конт роб геом 8 кл подібністьконт роб геом 8 кл подібність
конт роб геом 8 кл подібністьjkmuffgrhdcv
 
ЗНО - Матекатика (відповіді, ч.2) 2010 рік
ЗНО - Матекатика (відповіді, ч.2) 2010 рікЗНО - Матекатика (відповіді, ч.2) 2010 рік
ЗНО - Матекатика (відповіді, ч.2) 2010 рікtcherkassova2104
 
лекція 4
лекція 4лекція 4
лекція 4cdecit
 
ЗНО - Матекатика 2006 рік
ЗНО - Матекатика 2006 рікЗНО - Матекатика 2006 рік
ЗНО - Матекатика 2006 рікtcherkassova2104
 
пропорція.основна властивість пропорції
пропорція.основна властивість пропорціїпропорція.основна властивість пропорції
пропорція.основна властивість пропорціїДмитрий Серб
 
Пропорція.основна властивість пропорції
Пропорція.основна властивість пропорціїПропорція.основна властивість пропорції
Пропорція.основна властивість пропорціїAnnaTimohovich
 
раціональні вирази
раціональні виразираціональні вирази
раціональні виразиTetyana Andrikevych
 
Раціональні вирази
Раціональні виразиРаціональні вирази
Раціональні виразиTetyana Andrikevych
 
раціональні вирази
раціональні виразираціональні вирази
раціональні виразиTetyana Andrikevych
 
урок 3.Комбінації. Трикутник Паскаля
урок 3.Комбінації. Трикутник Паскаляурок 3.Комбінації. Трикутник Паскаля
урок 3.Комбінації. Трикутник Паскалявіта майданник
 
лекція4
лекція4лекція4
лекція4cit-cit
 
ЗНО - Математика (відповіді) 2009 рік
ЗНО - Математика (відповіді) 2009 рікЗНО - Математика (відповіді) 2009 рік
ЗНО - Математика (відповіді) 2009 рікtcherkassova2104
 

What's hot (20)

формули 8
формули  8формули  8
формули 8
 
Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...
Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...
Презентація: Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу).pp...
 
Числовые промежутки
Числовые промежуткиЧисловые промежутки
Числовые промежутки
 
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
ЗНО 2015 - Математика. Демонстраційний варіант (поглиблений рівень)
 
лекція 5
лекція 5лекція 5
лекція 5
 
Решение задач
Решение задачРешение задач
Решение задач
 
конт роб геом 8 кл подібність
конт роб геом 8 кл подібністьконт роб геом 8 кл подібність
конт роб геом 8 кл подібність
 
ЗНО - Матекатика (відповіді, ч.2) 2010 рік
ЗНО - Матекатика (відповіді, ч.2) 2010 рікЗНО - Матекатика (відповіді, ч.2) 2010 рік
ЗНО - Матекатика (відповіді, ч.2) 2010 рік
 
лекція 4
лекція 4лекція 4
лекція 4
 
ЗНО - Матекатика 2006 рік
ЗНО - Матекатика 2006 рікЗНО - Матекатика 2006 рік
ЗНО - Матекатика 2006 рік
 
пропорція.основна властивість пропорції
пропорція.основна властивість пропорціїпропорція.основна властивість пропорції
пропорція.основна властивість пропорції
 
Пропорція.основна властивість пропорції
Пропорція.основна властивість пропорціїПропорція.основна властивість пропорції
Пропорція.основна властивість пропорції
 
раціональні вирази
раціональні виразираціональні вирази
раціональні вирази
 
Раціональні вирази
Раціональні виразиРаціональні вирази
Раціональні вирази
 
раціональні вирази
раціональні виразираціональні вирази
раціональні вирази
 
Urok 04 b
Urok 04 bUrok 04 b
Urok 04 b
 
Urok 03 z
Urok 03 zUrok 03 z
Urok 03 z
 
урок 3.Комбінації. Трикутник Паскаля
урок 3.Комбінації. Трикутник Паскаляурок 3.Комбінації. Трикутник Паскаля
урок 3.Комбінації. Трикутник Паскаля
 
лекція4
лекція4лекція4
лекція4
 
ЗНО - Математика (відповіді) 2009 рік
ЗНО - Математика (відповіді) 2009 рікЗНО - Математика (відповіді) 2009 рік
ЗНО - Математика (відповіді) 2009 рік
 

Viewers also liked

1bach 1314 iesarroyoharnina
1bach 1314 iesarroyoharnina1bach 1314 iesarroyoharnina
1bach 1314 iesarroyoharninaSanti Velayos
 
Viaje Con Mis Amigas
Viaje Con Mis AmigasViaje Con Mis Amigas
Viaje Con Mis Amigasgrizoe
 
Indhigas Teeruwa
Indhigas TeeruwaIndhigas Teeruwa
Indhigas TeeruwaM Deen
 
Entre campos de cereal
Entre campos de cerealEntre campos de cereal
Entre campos de cerealMaría Sanfe
 
Євдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОЄвдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОSchoolno1Kovel
 
How do I Even Web App
How do I Even Web AppHow do I Even Web App
How do I Even Web AppLydia Guarino
 
Current CV of Kaustav
Current CV of KaustavCurrent CV of Kaustav
Current CV of KaustavKaustav ghosh
 
WRC 18th Anniversary Pepsi can
WRC 18th Anniversary Pepsi canWRC 18th Anniversary Pepsi can
WRC 18th Anniversary Pepsi canJonathan Jackson
 
Presentación2
Presentación2Presentación2
Presentación2nada5555
 
Curso de Sistemas Operativos - Unidad Procesos e Hilos
Curso de Sistemas Operativos - Unidad Procesos e HilosCurso de Sistemas Operativos - Unidad Procesos e Hilos
Curso de Sistemas Operativos - Unidad Procesos e HilosJuan Rafael Alvarez Correa
 
Anne Gregory, Ph.D. - “Engaging Students in Problem-Solving: A Civil Rights R...
Anne Gregory, Ph.D. - “Engaging Students in Problem-Solving: A Civil Rights R...Anne Gregory, Ph.D. - “Engaging Students in Problem-Solving: A Civil Rights R...
Anne Gregory, Ph.D. - “Engaging Students in Problem-Solving: A Civil Rights R...youth_nex
 

Viewers also liked (18)

1bach 1314 iesarroyoharnina
1bach 1314 iesarroyoharnina1bach 1314 iesarroyoharnina
1bach 1314 iesarroyoharnina
 
Viaje Con Mis Amigas
Viaje Con Mis AmigasViaje Con Mis Amigas
Viaje Con Mis Amigas
 
Lacarcarsa
LacarcarsaLacarcarsa
Lacarcarsa
 
Factoresfunciones tema 1
Factoresfunciones tema 1Factoresfunciones tema 1
Factoresfunciones tema 1
 
Indhigas Teeruwa
Indhigas TeeruwaIndhigas Teeruwa
Indhigas Teeruwa
 
Objetivo general
Objetivo generalObjetivo general
Objetivo general
 
Bienvenido
BienvenidoBienvenido
Bienvenido
 
Entre campos de cereal
Entre campos de cerealEntre campos de cereal
Entre campos de cereal
 
Євдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОЄвдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. О
 
How do I Even Web App
How do I Even Web AppHow do I Even Web App
How do I Even Web App
 
Afiche formacion docente
Afiche   formacion docenteAfiche   formacion docente
Afiche formacion docente
 
Current CV of Kaustav
Current CV of KaustavCurrent CV of Kaustav
Current CV of Kaustav
 
WRC 18th Anniversary Pepsi can
WRC 18th Anniversary Pepsi canWRC 18th Anniversary Pepsi can
WRC 18th Anniversary Pepsi can
 
Presentación2
Presentación2Presentación2
Presentación2
 
proposal date palm final
proposal date palm finalproposal date palm final
proposal date palm final
 
Content marketing 2015
Content marketing 2015Content marketing 2015
Content marketing 2015
 
Curso de Sistemas Operativos - Unidad Procesos e Hilos
Curso de Sistemas Operativos - Unidad Procesos e HilosCurso de Sistemas Operativos - Unidad Procesos e Hilos
Curso de Sistemas Operativos - Unidad Procesos e Hilos
 
Anne Gregory, Ph.D. - “Engaging Students in Problem-Solving: A Civil Rights R...
Anne Gregory, Ph.D. - “Engaging Students in Problem-Solving: A Civil Rights R...Anne Gregory, Ph.D. - “Engaging Students in Problem-Solving: A Civil Rights R...
Anne Gregory, Ph.D. - “Engaging Students in Problem-Solving: A Civil Rights R...
 

Similar to Мартинюк Н.І

Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменникамиПрезентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменникамиsveta7940
 
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.sveta7940
 
Множення многочлена на одночлен
Множення многочлена  на одночленМноження многочлена  на одночлен
Множення многочлена на одночленninelka92
 
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"sveta7940
 
Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.school8zv
 

Similar to Мартинюк Н.І (8)

Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменникамиПрезентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
 
Формули скороченого множення
Формули скороченого множенняФормули скороченого множення
Формули скороченого множення
 
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
Урок №4 Основна властивість дробу. Зведення дробів до спільного знаменника.
 
Множення многочлена на одночлен
Множення многочлена  на одночленМноження многочлена  на одночлен
Множення многочлена на одночлен
 
1
11
1
 
1411m2
1411m21411m2
1411m2
 
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
Урок "Тотожні перетворення виразів, що містять квадратні корені"
 
Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.Алгебра 8 кл.
Алгебра 8 кл.
 

More from Schoolno1Kovel

символи україни
символи українисимволи україни
символи україниSchoolno1Kovel
 
портфоліо євдокимова жанна
портфоліо євдокимова жаннапортфоліо євдокимова жанна
портфоліо євдокимова жаннаSchoolno1Kovel
 
Євдокимова Ж.О
Євдокимова Ж.ОЄвдокимова Ж.О
Євдокимова Ж.ОSchoolno1Kovel
 
Євдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОЄвдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОSchoolno1Kovel
 
Євдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОЄвдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОSchoolno1Kovel
 
Євдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОЄвдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОSchoolno1Kovel
 
Євдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОЄвдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОSchoolno1Kovel
 
Портфоліо Євдокимова Жанна
Портфоліо Євдокимова ЖаннаПортфоліо Євдокимова Жанна
Портфоліо Євдокимова ЖаннаSchoolno1Kovel
 
Білінська В. С
Білінська В. СБілінська В. С
Білінська В. СSchoolno1Kovel
 
Білінська В. С
Білінська В. СБілінська В. С
Білінська В. СSchoolno1Kovel
 
Білінська В. С
Білінська В. СБілінська В. С
Білінська В. СSchoolno1Kovel
 
Білінська В. С
Білінська В. СБілінська В. С
Білінська В. СSchoolno1Kovel
 
Білінська В. С
Білінська В. СБілінська В. С
Білінська В. СSchoolno1Kovel
 
Білінська В. С
Білінська В. СБілінська В. С
Білінська В. СSchoolno1Kovel
 

More from Schoolno1Kovel (20)

Нагорнюк
НагорнюкНагорнюк
Нагорнюк
 
Нагорнюк
НагорнюкНагорнюк
Нагорнюк
 
Нагорнюк
НагорнюкНагорнюк
Нагорнюк
 
Білінська
БілінськаБілінська
Білінська
 
Білінська
БілінськаБілінська
Білінська
 
символи україни
символи українисимволи україни
символи україни
 
портфоліо євдокимова жанна
портфоліо євдокимова жаннапортфоліо євдокимова жанна
портфоліо євдокимова жанна
 
Євдокимова Ж.О
Євдокимова Ж.ОЄвдокимова Ж.О
Євдокимова Ж.О
 
Євдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОЄвдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. О
 
Євдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОЄвдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. О
 
Євдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОЄвдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. О
 
Євдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. ОЄвдокимова Ж. О
Євдокимова Ж. О
 
Портфоліо Євдокимова Жанна
Портфоліо Євдокимова ЖаннаПортфоліо Євдокимова Жанна
Портфоліо Євдокимова Жанна
 
Білінська В. С
Білінська В. СБілінська В. С
Білінська В. С
 
Білінська В. С
Білінська В. СБілінська В. С
Білінська В. С
 
Білінська В. С
Білінська В. СБілінська В. С
Білінська В. С
 
Білінська В. С
Білінська В. СБілінська В. С
Білінська В. С
 
Білінська В. С
Білінська В. СБілінська В. С
Білінська В. С
 
Білінська В. С
Білінська В. СБілінська В. С
Білінська В. С
 
Тишик Л. М
Тишик Л. МТишик Л. М
Тишик Л. М
 

Мартинюк Н.І

  • 1. Тема: Основна властивість дробу Мета: вести поняття основної властивості дробу. Формувати вміння скорочувати дроби. Повторити розкладання многочлена на множники, формули скороченого множення. ХІД УРОКУ І. Перевірка домашнього завдання. Завдання на картках Картка № 1 1. Знайти значення виразу ba ba 43 2   , якщо 6a , 3b . 2. При яких значеннях змінної вираз має зміст а) 1 2 2 x ; б) 1 4 x ; в) x x   3 5 . 3. При якому значенні змінної значення даного дробу дорівнює нулю: а) 1 4   x x ; б) 3 92   x x . Картка № 2 1. Знайти значення виразу 18 32   x xx , якщо 6,0x . 2. При яких значеннях змінної вираз має зміст а) 4 5 2 x ; б) 2 2 x ; в) x x   5 32 . 3. При якому значенні змінної значення даного дробу дорівнює нулю: а) 2 5   x x ; б) 2 42   x x . Картка № 3 1. Знайти значення виразу nm nm 54 3   , якщо 2m , 1n . 2. При яких значеннях змінної вираз має зміст а) 32 x ; б) 3 1   x x ; в) 1 52   a a . 3. При якому значенні змінної значення даного дробу дорівнює нулю: а) 2 2x ; б) 2 42   x x . Картка № 4 1. Знайти значення виразу 13 22 2   y yy , якщо 4,0y . 2. При яких значеннях змінної вираз має зміст а) 1 1 2 x ; б) 2 5 x ; в) x x   5 5 . 3. При якому значенні змінної значення даного дробу дорівнює нулю: а) 1 3   x x ; б) 4 162   x x . ІІ. Актуалізація опорних знань. 1. Скоротити дроби: а) 18 4 ; б) 40 180 ; в) 18 18 ; г) 12 8,1 . 2. Розкласти на множники: а) 124 a ; б) abb 22  ; в) 252 y ; г) ccm 205  ;
  • 2. 2 д) 1682  aa ; е) 2 yyxxy  . Приклади розв’язуються на дошці. Учні коментують хід розв’язування. ІІІ Вивчення нового матеріалу. 1. Основна властивість дробу. Питання до класу: в чому полягає основна властивість звичайних дробів? Якщо a , b, c – натуральні числа, то bc ac b a  і b a bc ac  . Аналогічна властивість і для будь-яких дробів: для будь яких значень a , b , m , де 0b , 0m , справджується рівність bm am b a  або b a bm am  . Ця рівність і виражає основну властивість дробу. Ця властивість означає, що чисельник і знаменник дробу можна помножити на вираз, не тотожно рівний нулю. Наприклад: 243 4 2 4 1 12 3 1 12 2 4 1 3 1             b a b a b a . 2. Скорочення дробів. Що означає “скоротити дріб”? b a bm am  де 0b , 0m . Ділення чисельника та знаменника дробу на їхній спільний дільник, відмінний від одиниці, називають скороченням дробу. Увага! Якщо чисельник і знаменник дробу – многочлени, то перед скороченням їх потрібно розкласти на множники. Наприклад: а) m a bm ba bm ab 5 4 55 54 25 20     ; б) 222254 54 76 54 5 3 53 3 15 bababa ba ba ba     в)   xyxx yx xyx yx 1 3 3 3 3 2       ; г)      yxyxyx yx yx yx 3 12 33 312 9 3612 22        ; д)        ba ba x bax x baxba x bxaxba            12 2 2 2 2 22 . 3. Зміна знаку перед членами дробу. а) b a b a    ; б) b a b a   ; в) b a b a   ІV. Розв’язування вправ.
  • 3. 3 Завдання 1. Скоротити дроби: а) 63 49 ; б) 09,0 03,0 ; в) 80 56 ; г) 8 5 6 5 a a ; д) 8 7 a a ; е) 3 4 30 20 a a   ; є) 84 45 13 26 ba ba ; ж) ba ab 6 7 27 18 ; з)    32 232 8 4 ba ba . Завдання 2. Заповнити пропуски: а) 32 5 5 abba a  ; б) baa 62 4  ; в) 7623 2 5 8 baba ba  ; г) 824 186 9 bab a  . Завдання 3. Скоротити дріб: 1) a ba 4 84  ; 4) x xx 84 36 2   ; 7) 248 273   a a ; 2) yx yx 63 105   ; 5) 168 16 2 2   mm m ; 8) 1212 666 3 2   a aa ; 3) 102 252   x x ; 6) 42 35 bb bb   ; 9) 2 9 33 a yxayax   ; Завдання 4. Самостійна робота (учні розв’язують на закритій дошці). І варіант Скоротити дріб: а) x x 3 2 ; б) 3 6a ; в) a a 24 6 ; г) ac ca 36 24 22 ; д)    abb aba   ; е)    aba baa   3 15 ; є) ab ba 6 123  ; ж) aba ba 3 3 2   ; з) 123 162   y y ; і) 25 2510 2 2   a aa . ІІ варіант Скоротити дріб: а) y y 4 3 ; б) 4 8x ; в) b b 21 7 ; г) xy yx 5 10 22 ; д)    yxb yxc   ; е)    xyb yxb   6 18 ; є) xy yx 9 312  ; ж) 126 105   y xxy ; з) 49 142 2   m m ; і) xx xx 2 44 2 2   .
  • 4. 4 V. Підведення підсумків уроку.  в чому полягає основна властивість дробу;  що означає “скоротити дріб ”?  як можна змінити знак перед членами дробу?  назвіть дроби тотожно рівні даним а)  23 105   a a ; б)  2 3 186   n mmn ; в) 96 9 2 2   aa a VІ. Домашнє завдання. Повторити формули скороченого множення