1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Fasa Kesediaan (Modul PdP) Program Transisi
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA MATA PELAJARAN
AHAD 21 FEB 2021 TAHUN 1
8.30-9.30
(Slot 1)
PROGRAM TRANSISI
TEMA TAJUK STANDARD PEMBELAJARAN
Mari Fikirkan
Sub Tema : RINGGIT MALAYSIA
Tajuk: Duit oh Duit!
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1) Menggunakan wang dalam kehidupan harian
2) Mengecam nilai mata wang Malaysia dalam bentuk syiling.
AKTIVITI PDP
1) Murid mengenal pasti pelbagai nilai duit syiling (50 sen, 20 sen, 10 sen,
dan 5 sen)
2) Murid menyusun duit syiling mengikut saiz dan menyebut nilainya
secara lisan.
3) Murid menyatakan apa yang dilihat dengan mata kasar pada permukaan
syiling tersebut (nombor, warna, bentuk, gambar).
4) Murid melengkapkan jadual ciri-ciri duit syiling. (Lampiran 1)
ELEMEN
MERENTAS
KURIKULUM
KREATIVITI DAN INOVASI:
Membuat perbandingan melalui pemerhatian dan menyusun mengikut kriteria
NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Ketelitian, tidak berputus asa
BAHAN BANTU
MENGAJAR
Duit syiling pelbagai jenis.
KRITERIA
KEJAYAAN
KK1: Mengenal pasti nilai mata wang Malaysia melalui ciri-ciri yang terdapat
pada duit syiling.
PENILAIAN PDP /
PENTAKSIRAN
PDP
Pemerhatian
REFLEKSI /
IMPAK
/ 30 yang hadir.
Pada akhir PdPc __ / 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan
PdPc ditangguhkan kerana ___
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Fasa Kesediaan (Modul PdP) Program Transisi
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA MATA PELAJARAN
AHAD 21 FEB 2021 TAHUN 1
10.30-12.30
(Slot 2)
PROGRAM TRANSISI
TEMA TAJUK STANDARD PEMBELAJARAN
Mari Fikirkan
Sub Tema : RINGGIT MALAYSIA
Tajuk: Duit oh Duit!
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1) Menggunakan wang dalam kehidupan harian
2) Mengecam nilai mata wang Malaysia dalam wang kertas.
AKTIVITI PDP
1) Murid mengenal pasti pelbagai nilai wang kertas (RM 100, RM 50, RM
20, RM 10, RM 5 dan RM 1)
2) Murid menyusun duit syiling mengikut nilai dan menyebut nilainya
secara lisan.
3) Murid menyatakan apa yang dilihat dengan mata kasar pada permukaan
wang kertas tersebut (nombor, warna, bentuk, gambar).
4) Murid melengkapkan jadual ciri-ciri wang kertas. (Lampiran 2)
ELEMEN
MERENTAS
KURIKULUM
KREATIVITI DAN INOVASI:
Membuat perbandingan melalui pemerhatian dan menyusun mengikut kriteria
NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Ketelitian, tidak berputus asa
BAHAN BANTU
MENGAJAR
Duit syiling pelbagai jenis.
KRITERIA
KEJAYAAN
KK1: Mengenal pasti nilai mata wang Malaysia melalui ciri-ciri yang terdapat
pada wang kertas.
PENILAIAN PDP /
PENTAKSIRAN
PDP
Pemerhatian
REFLEKSI /
IMPAK
/ 30 yang hadir.
Pada akhir PdPc __ / 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan
PdPc ditangguhkan kerana ___
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Fasa Kesediaan (Modul PdP) Program Transisi
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA MATA PELAJARAN
ISNIN 22 FEB 2021 TAHUN 1
8.30-9.30
(Slot 1)
PROGRAM TRANSISI
TEMA TAJUK STANDARD PEMBELAJARAN
Mari Fikirkan
Sub Tema : RINGGIT MALAYSIA
Tajuk: Main Jual Beli
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1) Menggunakan wang dalam kehidupan harian
2) Menggunakan kemahiran motor halus dalam pelbagai aktiviti.
AKTIVITI PDP
1) Murid menggunakan duit syiling (50 sen, 20 sen, 10 sen, dan 5 sen)
untuk ditekap menggunakan pensel dan pensel warna dan kemudian
menggunting mengikut bentuk duit syiling.
2) Murid buat 5 tekapan syiling bagi setiap jenis.
3) Murid melukis atau mencari gambar 5 item dan meletakkan tanda harga
dalam lingkungan RM1. (Contohnya: kek 45sen, karipap 50 sen, air
kotak 75 sen dan sebagainya).
4) Murid melaksanakan aktiviti jual beli dengan menggunakan syiling yang
ditekap kepada harga item yang disediakan.
ELEMEN
MERENTAS
KURIKULUM
KREATIVITI DAN INOVASI:
Membuat perbandingan melalui pemerhatian dan menyusun mengikut kriteria
NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Ketelitian, tidak berputus asa
BAHAN BANTU
MENGAJAR
Duit syiling pelbagai jenis sebenar dan gambar -gambar beberapa item beserta
tanda harga.
KRITERIA
KEJAYAAN
KK1: Menyusun nilai wang dalam lingkungan RM1 menggunakan duit syiling.
PENILAIAN PDP /
PENTAKSIRAN
PDP
Pemerhatian
REFLEKSI /
IMPAK
/ 30 yang hadir.
Pada akhir PdPc __ / 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan
PdPc ditangguhkan kerana ___
4. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Fasa Kesediaan (Modul PdP) Program Transisi
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA MATA PELAJARAN
ISNIN 22 FEB 2021 TAHUN 1
10.30-12.30
(Slot 2)
PROGRAM TRANSISI
TEMA TAJUK STANDARD PEMBELAJARAN
Mari Fikirkan
Sub Tema : RINGGIT MALAYSIA
Tajuk: Main Jual Beli
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1) Menggunakan wang dalam kehidupan harian
2) Menggunakan kemahiran motor halus dalam pelbagai aktiviti.
AKTIVITI PDP
1) Murid menggunting wang kertas contoh yang disediakan (RM 100, RM
50, RM 20, RM 10, RM 5 dan RM 1). (Lampiran 3)
2) Murid melukis atau mencari gambar 5 item dan meletakkan tanda harga
dalam lingkungan RM 25. (Contohnya: buku RM 5, pen RM 3, bekas
pensel RM 7)
3) Murid melaksanakan aktiviti jual beli dengan menggunakan wang kertas
yang digunting kepada harga item yang disediakan.
ELEMEN
MERENTAS
KURIKULUM
KREATIVITI DAN INOVASI:
Membuat perbandingan melalui pemerhatian dan menyusun mengikut kriteria
NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Ketelitian, tidak berputus asa
BAHAN BANTU
MENGAJAR
wang kertas pelbagai jenis dan gambar -gambar beberapa item beserta tanda
harga.
KRITERIA
KEJAYAAN
KK1: Menyusun nilai wang dalam lingkungan RM 25 menggunakan wang kertas
contoh yang digunting.
PENILAIAN PDP /
PENTAKSIRAN
PDP
Pemerhatian
REFLEKSI /
IMPAK
/ 30 yang hadir.
Pada akhir PdPc __ / 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan
PdPc ditangguhkan kerana ___
5. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Fasa Kesediaan (Modul PdP) Program Transisi
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA MATA PELAJARAN
SELASA 23 FEB 2021 TAHUN 1
8.30-9.30
(Slot 1)
PROGRAM TRANSISI
TEMA TAJUK STANDARD PEMBELAJARAN
Mari Fikirkan
Sub Tema : RINGGIT MALAYSIA
Tajuk: Tabung Saya
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1) Menghasilkan karya kreatif menggunakan bahan kitar semula.
2) Menceritakan dengan yakin hasil kerja sendiri.
AKTIVITI PDP
1) Murid menghasilkan tabung menggunakan bahan kitar semula.
2) Murid menggunakan kreativiti masing-masing untuk menghasilkan
tabung tersebut.
3) Murid merakam video proses penghasilan dan menceritakan
pengalaman menghasilkan tabung tersebut.
4) Murid menyimpan wang dan memulakan langkah menabung secara
konsisten dalam kehidupan.
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
KREATIVITI DAN INOVASI:
Menghasilkan inovasi tabung menggunakan kreativiti masing-masing.
NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Ketelitian, tidak berputus asa, sikap menabung dari kecil.
BAHAN BANTU
MENGAJAR
Kertas keras, gam, gunting, contoh tabung atau bekas simpanan wang.
KRITERIA
KEJAYAAN
KK1: Menghasilkan tabung yang bersesuaian dan berfungsi untuk menyimpan
wang.
PENILAIAN PDP /
PENTAKSIRAN PDP
Pemerhatian terhadap video yang dirakam dan tabung yang dihasilkan.
REFLEKSI / IMPAK
/ 30 yang hadir.
Pada akhir PdPc __ / 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan
PdPc ditangguhkan kerana ___
6. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Fasa Kesediaan (Modul PdP) Program Transisi
MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA MATA PELAJARAN
SELASA 23 FEB 2021 TAHUN 1
10.30-12.30
(Slot 2)
PROGRAM TRANSISI
TEMA TAJUK STANDARD PEMBELAJARAN
Mari Fikirkan
Sub Tema : RINGGIT MALAYSIA
Tajuk: Tabung Saya
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1) Menggunakan wang dalam kehidupan harian
2) Mengetahui rekod perbelanjaan dan tabungan.
AKTIVITI PDP
1) Murid membina rekod perbelanjaan dan tabungan secara harian atau
mingguan dan bulanan.
2) Murid membina petak-petak jadual bagi merekod perbelanjaan dan
tabungan pada buku rekod (buku tulis).
3) Murid melihat berapakah jumlah tabungan yang dapat dikumpul dalam
tempoh seminggu.
4) Guru menggalakkan murid untuk menyimpan rekod dan kemas kini
dari semasa ke semasa.
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
KREATIVITI DAN INOVASI:
Membuat perekodan ringkas yang tepat
NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Ketelitian, tidak berputus asa
BAHAN BANTU
MENGAJAR
Buku tulis, contoh lembaran rekod (Lembaran 4)
KRITERIA
KEJAYAAN
KK1: Merekod sekurang-kurangkan 3 rekod perbelanjaan dan tabungan
dalam seminggu.
PENILAIAN PDP /
PENTAKSIRAN PDP
Pemerhatian
REFLEKSI / IMPAK
/ 30 yang hadir.
Pada akhir PdPc __ / 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan
PdPc ditangguhkan kerana ___