1. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
MINGGU 41
TARIKH 5/2/2024 MASA 8.10 – 9.40pg
HARI Isnin KELAS 6 UPM
TEMA 9. Integriti
UNIT 27. Kejujuran Asas Jati Diri
TAJUK Helaian Kertas Bermakna
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Menghasilkan penulisan.
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.3.1 Menghasilkan penulisan berformat, dan tidak berformat secara koheren dan
kohesi.
KEMAHIRAN 3.0 Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid
dapat :
1. Menulis lima perenggan bagi menghasilkan
penulisan yang lengkap secara koheren dan
kohesi dengan baik.
Murid dapat :
1. Memahami bahan rangsangan
2. Menulis karangan tidak berformat dengan lengkap
AKTIVITI PERMULAAN
1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
Aktiviti:-
1. Murid bersoal jawab tentang peristiwa menarik yang pernah dialami. Sharing (BErkongsi)
2. Murid membaca,meneliti gambar dan rangsangan diberi. (Buku teks ms.205)
3. Murid berbincang tentang situasi dalam gambar. Free Discusiion (Perbincangan Bebas)
4. Murid dibimbing menghasilkan penulisan tidak berformat secara koheren dan kohesi berdasarkan gambar satu dan
dua.
5. Murid menghasilkan penulisan cerita yang lengkap berdasarkan gambar.
BUKU Buku Teks hlmn 205
ABM/BBM - ABM/BBM Verbal-Linguistik
PAK-21 Mind Map (Peta Minda) PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
KBAT Mencipta - Mempersembahkan KBAT -
PETA PEMIKIRAN - PETA PEMIKIRAN Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : ILMU Kesyukuran
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
2. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
MINGGU 41
TARIKH 5/2/2024 MASA 12.10 – 1.40tgh
HARI Isnin KELAS 4 USM
TEMA INTEGRITI
TAJUK Seribu Impian
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan bentuk kata mengikut konteks.
STANDARD
PEMBELAJARAN
5.2.2(i) Memahami dan menggunakan kata majmuk bebas mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid
dapat :
1. Memahami dan menggunakan lima kata
majmuk bebas dengan betul.
Murid dapat :
1. Memahami kata majmuk bebas dengan baik.
2. Menggunakan kata majmuk bebas dengan betul.
Membina ayat menggunakan kata majmuk bebas
secara gramatis
AKTIVITI PERMULAAN
1. Murid mendengar penerangan guru tentang Impian.
Aktiviti:-
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar.
2. Murid menjalankan aktiviti secara individu.
3. Murid menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak transitif mengikut konteks dengan betul.
4. Murid bercerita menggunakan kata kerja yang diberikan. Story Telling (Ceritakannya)
5. Murid diberi lembaran kerja kelopak bunga.
6. Murid menulis kata kerja di depan kelopak bunga.
7. Murid membina dan menulis ayat di belakang kelopak bunga. Constructivism (Konstruktivisme)
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
BUKU Buku Teks hlmn 194
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
PAK-21 Story Telling (Ceritakannya) PAK-21 Constructivism
(Konstruktivisme)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU - EMK : NILAI Hemah Tinggi
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
3. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
MATA
PELAJARAN/KELAS
RBT
4 UPM
MINGGU 41
TARIKH 6/2/2024 Selasa
TEMA/TAJUK 6.0 REKA BENTUK PENGATURCARAAN MASA 7.40 - 8.40pg
STANDARD
KANDUNGAN
6.1 Asas Pengaturcaraan
STANDARD
PEMBELAJARAN 6.1.1 Menyatakan maksud pengaturcaraan dan kegunaan atur cara
dalam perkakasan harian.
6.1.2 Mengenal pasti algoritma iaitu pseudokod dan carta alir.
6.1.3 Menulis pseudokod dan melukis carta alir struktur kawalan jujukan
dalam situasi ringkas.
OBJEKTIF Pada akhir PdPc, murid dapat:
1. Menyatakan maksud pengaturcaraan dan kegunaan atur cara
dalam perkakasan harian
2. Mengenal pasti algoritma iaitu pseudokod dan carta alir.
3. Menulis pseudokod dan melukis carta alir struktur kawalan jujukan
dalam situasi ringkas.
AKTIVITI 1. Murid dirangsang tentang pelajaran lalu.
2. Murid diterangkan dengan maksud pengaturcaraan dan
kegunaannya.
3. Murid mengenal pasti algoritma.
4. Murid menulis pseudokod dan carta alir.
5. Murid merumuskan isi pelajaran.
BAHAN BANTU
MENGAJAR
1.
REFLEKSI
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
4. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
MINGGU 41
TARIKH 6/2/2024 MASA 9.10 – 10.40pg
HARI Selasa KELAS 4 USM
TEMA INTEGRITI
TAJUK Seribu Impian
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan bentuk kata mengikut konteks.
STANDARD
PEMBELAJARAN
5.2.2(i) Memahami dan menggunakan kata majmuk bebas mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid
dapat :
1. Memahami dan menggunakan lima kata
majmuk bebas dengan betul.
Murid dapat :
1. Memahami kata majmuk bebas dengan baik.
2. Menggunakan kata majmuk bebas dengan betul.
Membina ayat menggunakan kata majmuk bebas
secara gramatis
AKTIVITI PERMULAAN
1. Murid mendengar penerangan guru tentang Impian.
Aktiviti:-
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar.
2. Murid menjalankan aktiviti secara individu.
3. Murid menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak transitif mengikut konteks dengan betul.
4. Murid bercerita menggunakan kata kerja yang diberikan. Story Telling (Ceritakannya)
5. Murid diberi lembaran kerja kelopak bunga.
6. Murid menulis kata kerja di depan kelopak bunga.
7. Murid membina dan menulis ayat di belakang kelopak bunga. Constructivism (Konstruktivisme)
8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
BUKU Buku Teks hlmn 194
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
PAK-21 Story Telling (Ceritakannya) PAK-21 Constructivism
(Konstruktivisme)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU - EMK : NILAI Hemah Tinggi
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
5. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
MINGGU 41
TARIKH 7/2/2024 MASA 9.10 – 10.40pg
HARI Rabu KELAS 6 UPM
TEMA 9. Integriti
UNIT 27. Kejujuran Asas Jati Diri
TAJUK Jiranku yang Amanah
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Menghasilkan penulisan.
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.3.2 Mengedit dan memurnikan teks.
KEMAHIRAN 3.0 Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid
dapat :
1. Mengedit dan memurnikan teks.
Murid dapat :
1. Menulis semula petikan dengan memilih jawapan yang
bersesuaian bagi melengkapkan teks
AKTIVITI PERMULAAN
Murid mendengar penerangan guru tentang buah jagung.
Aktiviti:-
1. Murid membaca petikan secara mentalis terlebih dahulu.
2. Lima orang murid dipilih secara rawak untuk membaca petikan dengan suara yang jelas dan bacaan yang
betul mengikut perenggan Shout It (Laungkanlah)
3. Murid secara individu perlu mengenal pasti penggunaan kata atau jawapan yang sesuai bagi
melengkapkan petikan Brain Racking (Fikirkannya)
4. Murid dan guru berbincang jawapan yang betul
5. Murid menulis semula petikan dengan mengedit jawapan yang tepat Write It Out (Tuliskanlah)
6. Murid menyemak semula jawapan dan membuat pembetulan jika perlu.
7. *Murid membuat pembetulan jika salah
BUKU Buku Teks hlmn 200
ABM/BBM - STRATEGI PdP -
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya) PAK-21 Write It Out (Tuliskanlah)
KBAT Menilai - Menentukan KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Keusahawanan EMK : NILAI Kerajinan
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
6. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
MATA
PELAJARAN/KELAS
RBT
5 USM
MINGGU 41
TARIKH 7/2/2024 Rabu
TEMA/TAJUK 7.0 TEKNOLOGI PERTANIAN MASA 11.40-12.40pg
STANDARD
KANDUNGAN
7.1 Reka Bentuk Teknologi Pertanian Bandar
STANDARD
PEMBELAJARAN
7.1.1 Menerangkan maksud pertanian bandar.
7.1.2 Menjelaskan sistem penanaman secara takungan dalam
pertanian bandar.
7.1.3 Melakar reka bentuk sistem penanaman secara takungan
yang dipilih.
7.1.4 Menilai lakaran yang dipilih untuk membuat penambahbaikan.
OBJEKTIF Pada akhir PdPc, murid dapat:
1. Menerangkan maksud pertanian bandar
2. Menjelaskan sistem penanaman takungan
3. Melakar reka bentuk sistem penanaman takungan
4. Menilai lakaran yang dipilih dan membuat penambahbaikan
AKTIVITI 1. Murid mengulangkaji pelajaran yang lalu.
2. Murid menyatakan maksud pertanian bandar.
3. Murid menjelaskan sistem penanaman secara takungan.
4. Murid melakar reka bentuk sistem takungan.
5. Murid menilai lakaran dan membuat penambahbaikan.
BAHAN BANTU
MENGAJAR
1. Gambar pertanian bandar.
REFLEKSI
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
7. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
MINGGU 41
TARIKH 8/2/2024 MASA 8.40 – 10.10pg
HARI Khamis KELAS 4 USM
TEMA INTEGRITI
TAJUK Seribu Impian
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami.
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.1.1 Membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
sesuai.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid
dapat :
1. Membaca dan memahami enam perenggan
petikan dengan sebutan yang betul dan
intonasi yang sesuai.
Murid dapat :
1. Membaca petikan dengan sebutan yang betul dan
intonasi yang sesuai.
2. Memahami perenggan petika dengan baik.
3. Mengeluarkan isi penting yag terkandung dalam
petikan
AKTIVITI PERMULAAN
1. Murid mendengar penerangan guru tentang baja kimia dan baja organik.
Aktiviti:-
1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar.
2. Murid membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang sesuai dengan bimbingan guru.
3. Murid menerangkan proses penghasilan penggalak tumbuhan berdasarkan gambar dan petikan yang dibaca.
Using Large Picture Card (Gambar /photo besar)
4. Murid melengkapkan peta alir tentang cara penghasilan penggalak tumbuhan. Mind Map (Peta Minda)
BUKU Buku Teks hlmn 190
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
PAK-21 Underline It (Gariskan) PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI Kerjasama
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
8. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
MINGGU 41
TARIKH 9/2/2024 MASA 7.40 – 9.10pg
HARI Jumaat KELAS 6 UPM
TEMA 9. Integriti
UNIT 27. Kejujuran Asas Jati Diri
TAJUK Jiranku yang Amanah
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami.
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.1.1 Membaca, memahami, dan mentafsir bahan sastera dan bahan bukan sastera.
KEMAHIRAN 2.0 Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid
dapat :
1. Membaca, memahami, dan mentafsir bahan
sastera dan bahan bukan sastera.
Murid dapat :
1. Membuat rumusan berkaitan faedah penciptaan alat
penuai cili api
AKTIVITI PERMULAAN
Murid mendengar penerangan guru tentang susu kambing.
Aktiviti:-
1. Murid berkongsi pendapat dan pandangan mereka berkaitan dengan penanaman cili
2. Murid menyatakan variasi cili yang diketahui (Contoh : cili padi, cili burung, cili kampung)
3. Murid membaca teks Ayuh Kutip Dengan Mudahnya dengan suara yang jelas dan bacaan yang betul secara
bersama-sama
4. Murid meneliti grafik peta buih berganda dan membacanya secara menatlis
5. Murid dan guru berbincang isi atau maklumat yang disampaikan melalui teks dan grafik yang telah dibaca.
Read and Highlight
6. Murid diberikan masa untuk memikirkan rumusan maklumat yang telah dibaca
7. Murid merumuskan maklumat berkaitan faedah penciptaan alat penuai padi Shout Out (Laungan)
BUKU Buku Teks hlmn 200
ABM/BBM Read and Highlight (Baca dan
Tanda)
STRATEGI PdP -
PAK-21 Menganalisis - Mentafsir PAK-21 Shout Out (Laungan)
KBAT - KB -
PETA PEMIKIRAN Kreativiti dan Inovasi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Read and Highlight (Baca dan
Tanda)
EMK : NILAI Kerajinan
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
9. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
MATA
PELAJARAN/KELAS
RBT
4 UKM
MINGGU 41
TARIKH 9/2/2024 Jumaat
TEMA/TAJUK 6.0 REKA BENTUK PENGATURCARAAN MASA 11.10-12.10tgh
STANDARD
KANDUNGAN
5.1 Reka bentuk Makanan
STANDARD
PEMBELAJARAN
6.1 Asas Pengaturcaraan
OBJEKTIF
6.1.1 Menyatakan maksud pengaturcaraan dan kegunaan atur cara
dalam perkakasan harian.
6.1.2 Mengenal pasti algoritma iaitu pseudokod dan carta alir.
6.1.3 Menulis pseudokod dan melukis carta alir struktur kawalan jujukan
dalam situasi ringkas.
AKTIVITI 1. Menerangkan OP dan KK
2. Murid membaca dan berbincang tentang Perkembangan awal ekonomi Malaysia
3. Bahagikan murid kepada kumpulan kecil
4. Setiap kumpulan menyatakan perkembangan awal ekonomi di Malaysia
mengikut sektor berdasarkan aktiviti mengikut buku teks
5. Setiap kumpulan menyatakan kepentingan kemajuan ekonomi bagi
mengekalkan kemakmuran negara berdasarkan aktiviti mengikut buku teks
BAHAN BANTU
MENGAJAR
1. Contoh reka bentuk pengaturcaraan
REFLEKSI
☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: