SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
Тема. Найбільше і найменше значення функціїна відрізку.
Мета:навчити учнів застосовувати поняття похідної для знаходження
найбільшого і найменшого значення функції на відрізку; застосовувати
дані знання для розв’язування прикладнихзадач; розвивати логічне
мислення вміння аналізувати і узагальнювати; виховувати культуру
математичного запису.
Тип уроку: засвоєння новихзнань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь.
1.Чи належить проміжок [-3;2] обастівиначення функції
у=2х+3; у=2х2+3х-5;
2.Знайти похідні заданих функцій усно:
1) у=3х2+8х-3;
2) у = 4√х;
3) у =
3
у
;
4) у =
10
х2
;
5) у=5sin х-4соs х;
6) у=соs 6х.
3.Знайти критичні точки функції, якщо її похідна дорівнює:
1) х2+8х;
2) х2+4х-5;
3) х2-16;
4) х3+8.
III. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчання
Людині у своїй діяльності часто доводиться вирішувати завдання, коли
потрібно затратити якомогаменше часу, сил, коштів для одержання
найкращого результату. Наприклад, яких розмірів має бути ящик, щоб об’єм
був найбільшим з вказаного матеріалу?
Як зробити так, щоб деталі космічного корабля мали меншу масу? В якому
місці побудувати міст через річку, щоб дорогабула коротшою?
Задачі такого типу називаються задачами на оптимізацію(від лат. Optimum
– найкращий).
Одна із стародавніх задач – задачаДідони, теж належить до задач на
оптимізацію. Згідно легенди, Дідона – цариця Карфагену могла отримати тільки
ту ділянку землі, яку обмежить шкіра вола. Цариця порізала шкіру вола на
смужки і розклала їх так, що обмежена ділянка землі стала значно більшою, в
порівнянні з тією, яку ю могла обмежити вся шкіра.
В техніці усе тримається на стандартах. Відповідність деталей одна одній
забезпечує саме стандартизація – тобто, встановлення єдиних норм і вимог до
сировини, напівфабрикатів, готових виробів і матеріалів. Служби
стандартизації розробляютьсвою системустандартів у державі – ДСТУ.
В усіх цих задачах ми маємо справу з двомавеличинами, одназ яких
залежить від іншої, потрібно знайти значення однієї, щоб інша була
найбільшою, найкращою за даних умов.
В основі усіх цих задач лежать математичні методи, зокремазнаходження
найбільшого і найменшого значення функції за допомогою похідної. Іуміння
розв’язувати ці задачі потрібні інженеру, економісту, будівельнику, екологу.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
Задачі на знаходження найбільшого і найменшого значення функції Вам
добревідомі, особливо коли побудований графік функції, це графіки зміни
температури, руху туристів, курсу валюти.
Спочатку розглянемо суто математичну задачу. Нехай на малюнку
зображено графік функції у=f(х), заданої на відрізку [а, b], і необхідно знайти її
найбільше і найменше значення на цьому відрізку.
Розглянемо різні можливі випадки (рис. 1—3).
Рис. 1
Рис. 2
Рис. 3
Можна помітити, що своє найбільше або найменше значення функція
може приймати або в точках екстремумів, або на кінцях заданного відрізку.
Тому для розв'язання задачіна знаходження найбільшого і найменшого
значення функції, заданої на відрізку, необхідно виконати такі кроки.
 За поданими графіками вкажіть точку і відповідно значення функції, яке є
найбільшим, найменшим.
 Як бачимо у випадку коли функція зростає або спадає на відрізку [a,b]
найбільше і найменше значення досягається накінцях відрізка.
 У випадку, коли функція є неперервною і має скінчену кількість
стаціонарних точок ситуація змінюється, наприклад, стаціонарні точки х1,
х2розбивають відрізок [a,b] на менші відрізки, в середині яких стаціонарних
точок немає.
 Тому найбільше і найменше значення функції слід шукати серед усіх цих
точок. Функція може набувати найбільших і найменших значень як на
кінцях відрізка так і у внутрішніх точках.
 Цю властивість неперервних функцій узагальнив німецький математик
Карл Вейєрштрас.
Теорема:Якщо Функція f(x) неперервна на [a,b], то вона має на цьому
відрізку найбільше і найменше значення.
Проблемна ситуація
Звичайно знаходження найбільшого і найменшого значення за графіком
очевиднеі легке завдання, як же бути у випадку, коли графік відсутній і
складно його побудувати? Як. Використовуючи похідну, знайти найбільше і
найменше значення?
Алгоритм знаходження найбільшихі найменшихзначень.
1. Знайти стаціонарні точки функції на [a; b];
2. Обчислити значення функції в стаціонарних точках;
3. Обчислити значення функції в точках a і b;
4. Вибрати найбільше і найменше значення серед усіх знайдених.
Приклад №1
Зразок
f(x)=х3-3х2+3 на [-1; 1].
1. f'(x)=3x2-6x;
2. 3х2-6х=0;
3x(x-2)=0;
х=0 або х=2.
Точок, в яких похідна не існує, немає.
3. х=0 належить проміжку [-1; 1].
4. f(0)=03-3∙02+3=3;
f(-1)=(-1)3-3∙(-1)2+3=-1;
f(1)=13-3∙12+3=1.
5. Найбільше значення функції на відрізку [-1; 1] дорівнює 3.
Найменше значення функції на відрізку [-1; 1] дорівнює -1.
Розв’яжемо разом
Особливий інтерес представляють задачі прикладного змісту, так звані
задачі на оптимізацію, коли мова йде про дві величини, які залежать одна від
одної, а саме потрібно знайти значення однієї, щоб інша була найбільшою або
найменшою. Їх розв’язують затакою схемою:
1.Аналіз умови задачі; створення математичної моделі.
2.Одну з невідомих величин вважають незалежною і позначають х.
3.Виражають у через х і записують за допомогою функції цю залежність.
4.Розв’язують математичну задачу;
5.Адаптовують розв’язок до основної задачі
Задача
Периметр прямокутника дорівнює 40 км. Якими мають бути розміри
цього прямокутника, щоб його площа набувала найбільшого можливого
значення?
Позначимо одну сторонупрямокутника х, тоді друга буде 20-х, площа
прямокутника дорівнює х(20-х). З умови задачівипливає, що хє(0;20). Таким
чином, задача звелася до знаходження найбільшого значення функції f(х)=20х-
х2на відрізку [0; 20].
 Знайдемо похідну:
 f'(х)=20-2х.
 Знайдемо критичні точки:
 20-2х=0;
 х=10.
 Точок, в яких похідна не існує, немає.
 Точках=0 належить проміжку [0; 20].
 Знайдемо значення функції у критичній точці і на кінцях відрізка:
 f(0)=0;
 f(20)=0;
 f(10)=100.
 Звідси отримуємо, що функція f(х)=20х-х2на інтервалі (0; 20) набуває
найбільшого значення при х=10.
 Таким чином, із усіх прямокутників із периметром 40 км найбільшу
площу має квадрат.
Відповідь:квадрат зі стороною 10 км.
IV. Закріплення матеріалу
1. №13.1(1,4)
2. Знайти найбільше і найменше значення функції:
f(x)=2х2-9x2-3 на відрізку [-1; 4]
Розв'язання
Знайдемо похідну: f(x)=6х2-18х.
Знайдемо критичні точки:
6х2-18х=0;
6х(х-3)=0;
х=0 або х=3.
Точок, в яких похідна не існує, немає.
Точки х=0 і х=3 належать проміжку [-1; 4].
Знайдемо значення функції у критичних точках і на кінцях відрізка:
f(0)=2∙03-9∙02-3=3;
f(3)=2∙33-9∙32-3=-30;
f(-1)=2∙(-1)3-9∙(-1)2-3=-14;
f(4)=2∙43-9∙42-3=-19.
Найбільше значення функції на відрізку [-1; 4] дорівнює 3.
Найменше значення функції на відрізку [-1; 4] дорівнює -30.
Відповідь:3; -30.
3. Прикладна задача.
Нехай Маші у спадокдісталась ділянка землі 9 соток, тобто 900 м2 для
ведення господарства і у неї є вибір, якими мають бути розмірицієї ділянки. Як
їй вчинити, щоб витрати на огорожубули найменшими?
Розв'язання
Позначимо одну сторонупрямокутноїділянки за х, а другу за , тодіпериметр
буде . Знайдемо найменше значення функції на
інтервалі (0; ∞). Шукаємо похідну: .
Шукаємо критичні точки:
х=30 і х=-30 (не входить в інтервал).
Знаходимо знак похідної зліва і справа від критичної точки:
f'(20)<0;
f'(40)>0,
Отже, х=3 — точка мінімуму.
Таким чином, функція приймає своє найменше значення при х=30. Отримуємо,
що оптимальні розміриділянки 30×30 метрів.
Відповідь:квадрат зі стороною 30 м.
Завдання 1. Знайти різницю найбільшого та найменшого значення
функції: f(x)=x2
+ (16-x)2
на [8;16]
Завдання 2. Рекламний білборд має форму прямокутникаплощею 9м2
. Як
його виготовити, щоб периметр був найменшим?
V. Підсумок уроку.
VІ. Д/з п.13 №13.2, 13.8

More Related Content

What's hot

8 клас раціональні дроби.
8 клас раціональні дроби.8 клас раціональні дроби.
8 клас раціональні дроби.Alexandra Gartfil
 
Прямокутний трикутник
Прямокутний трикутник Прямокутний трикутник
Прямокутний трикутник Olka Y
 
Презентація: Переміщення та його властивості
Презентація: Переміщення та його властивостіПрезентація: Переміщення та його властивості
Презентація: Переміщення та його властивостіsveta7940
 
Презентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробомПрезентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробомsveta7940
 
вписані описані чотирикутники 1
вписані описані чотирикутники 1вписані описані чотирикутники 1
вписані описані чотирикутники 1Lesya74
 
9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180.
9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180.9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180.
9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180.jasperwtf
 
формули зведення
формули зведенняформули зведення
формули зведенняmatematuka
 
Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...
Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...
Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...kurchenkogalina
 
5 КЛАС презентация 5 клас (1)
5 КЛАС презентация 5 клас (1)5 КЛАС презентация 5 клас (1)
5 КЛАС презентация 5 клас (1)school8zv
 
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменникамиПрезентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменникамиsveta7940
 
задачі на відсотки
задачі на відсоткизадачі на відсотки
задачі на відсоткиViktoria Mikolaenko
 
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°Formula.co.ua
 
об’єм многогранників (навчальна презентація та завдання)
 об’єм многогранників (навчальна презентація та завдання) об’єм многогранників (навчальна презентація та завдання)
об’єм многогранників (навчальна презентація та завдання)Людмила Щецова
 
Презентація:Множення і ділення раціональних чисел (повторення)
Презентація:Множення і ділення раціональних чисел (повторення)Презентація:Множення і ділення раціональних чисел (повторення)
Презентація:Множення і ділення раціональних чисел (повторення)sveta7940
 

What's hot (20)

8 клас раціональні дроби.
8 клас раціональні дроби.8 клас раціональні дроби.
8 клас раціональні дроби.
 
З.І.Медвідь. «Пряма та обернена пропорційність» (6 клас)
З.І.Медвідь. «Пряма та обернена пропорційність» (6 клас)З.І.Медвідь. «Пряма та обернена пропорційність» (6 клас)
З.І.Медвідь. «Пряма та обернена пропорційність» (6 клас)
 
Прямокутний трикутник
Прямокутний трикутник Прямокутний трикутник
Прямокутний трикутник
 
Віднімання раціональних чисел
Віднімання раціональних чиселВіднімання раціональних чисел
Віднімання раціональних чисел
 
Презентація: Переміщення та його властивості
Презентація: Переміщення та його властивостіПрезентація: Переміщення та його властивості
Презентація: Переміщення та його властивості
 
Презентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробомПрезентація:Знаходження числа за його дробом
Презентація:Знаходження числа за його дробом
 
вписані описані чотирикутники 1
вписані описані чотирикутники 1вписані описані чотирикутники 1
вписані описані чотирикутники 1
 
квадратні корені
квадратні кореніквадратні корені
квадратні корені
 
9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180.
9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180.9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180.
9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180.
 
формули зведення
формули зведенняформули зведення
формули зведення
 
Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...
Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...
Презентація до уроку №4 "Співвідношення між сторонами і кутами в прямокутному...
 
Розв’язування прикладних задач (із застосуванням визначеного інтеграла)
Розв’язування прикладних задач (із застосуванням визначеного інтеграла)Розв’язування прикладних задач (із застосуванням визначеного інтеграла)
Розв’язування прикладних задач (із застосуванням визначеного інтеграла)
 
5 КЛАС презентация 5 клас (1)
5 КЛАС презентация 5 клас (1)5 КЛАС презентация 5 клас (1)
5 КЛАС презентация 5 клас (1)
 
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменникамиПрезентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
Презентація:Додавання та віднімання дробів з різними знаменниками
 
задачі на відсотки
задачі на відсоткизадачі на відсотки
задачі на відсотки
 
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
Тригонометричні функції кутів від 0° до 180°
 
многокутники 9кл,2
многокутники 9кл,2многокутники 9кл,2
многокутники 9кл,2
 
об’єм многогранників (навчальна презентація та завдання)
 об’єм многогранників (навчальна презентація та завдання) об’єм многогранників (навчальна презентація та завдання)
об’єм многогранників (навчальна презентація та завдання)
 
Презентація:Множення і ділення раціональних чисел (повторення)
Презентація:Множення і ділення раціональних чисел (повторення)Презентація:Множення і ділення раціональних чисел (повторення)
Презентація:Множення і ділення раціональних чисел (повторення)
 
Модулі Python
Модулі PythonМодулі Python
Модулі Python
 

Similar to Найбільше і найменше значення функції на відрізку, 11 клас

Matematyka 10-klas-merzljak-2018
Matematyka 10-klas-merzljak-2018Matematyka 10-klas-merzljak-2018
Matematyka 10-klas-merzljak-2018kreidaros1
 
Загальна схема дослідження функції та побудова її графіка.docx
Загальна схема дослідження функції та побудова її графіка.docxЗагальна схема дослідження функції та побудова її графіка.docx
Загальна схема дослідження функції та побудова її графіка.docxРепетитор Історія України
 
11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас11324 урок 9 клас
11324 урок 9 класjasperwtf
 
практ 1 копия
практ 1   копияпракт 1   копия
практ 1 копияcit-cit
 
111практичне заняття 2
111практичне заняття 2111практичне заняття 2
111практичне заняття 2cit-cit
 
практичне заняття 29
практичне заняття 29практичне заняття 29
практичне заняття 29cit-cit
 
похідна та її застосування
похідна та її застосуванняпохідна та її застосування
похідна та її застосуванняtetyananychyporuk
 
презентація моя 23 06-2016
презентація моя 23 06-2016презентація моя 23 06-2016
презентація моя 23 06-2016GTM_NUFT
 
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.sveta7940
 
Овчиннікова О.Й. "Дотична до графіка функції"
Овчиннікова О.Й. "Дотична до графіка функції"Овчиннікова О.Й. "Дотична до графіка функції"
Овчиннікова О.Й. "Дотична до графіка функції"Katherina Telesh
 

Similar to Найбільше і найменше значення функції на відрізку, 11 клас (20)

557,23.docx
557,23.docx557,23.docx
557,23.docx
 
Matematyka 10-klas-merzljak-2018
Matematyka 10-klas-merzljak-2018Matematyka 10-klas-merzljak-2018
Matematyka 10-klas-merzljak-2018
 
урок 2
урок 2урок 2
урок 2
 
Загальна схема дослідження функції та побудова її графіка.docx
Загальна схема дослідження функції та побудова її графіка.docxЗагальна схема дослідження функції та побудова її графіка.docx
Загальна схема дослідження функції та побудова її графіка.docx
 
урок 3
урок 3урок 3
урок 3
 
Lr4
Lr4Lr4
Lr4
 
урок функціїї
урок функціїїурок функціїї
урок функціїї
 
11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас
 
Pohidna sam robota_2020
Pohidna sam robota_2020Pohidna sam robota_2020
Pohidna sam robota_2020
 
практ 1 копия
практ 1   копияпракт 1   копия
практ 1 копия
 
Tema 5
Tema 5Tema 5
Tema 5
 
111практичне заняття 2
111практичне заняття 2111практичне заняття 2
111практичне заняття 2
 
Algebra10
Algebra10Algebra10
Algebra10
 
практичне заняття 29
практичне заняття 29практичне заняття 29
практичне заняття 29
 
похідна та її застосування
похідна та її застосуванняпохідна та її застосування
похідна та її застосування
 
тема
тематема
тема
 
презентація моя 23 06-2016
презентація моя 23 06-2016презентація моя 23 06-2016
презентація моя 23 06-2016
 
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
Рівняння х2=а. Основна тотожність квадратного кореня.
 
Овчиннікова О.Й. "Дотична до графіка функції"
Овчиннікова О.Й. "Дотична до графіка функції"Овчиннікова О.Й. "Дотична до графіка функції"
Овчиннікова О.Й. "Дотична до графіка функції"
 
Функции
ФункцииФункции
Функции
 

More from vmakarets

N16 zarubigna literatura_nikolenko_turjanyzja-1
N16 zarubigna literatura_nikolenko_turjanyzja-1N16 zarubigna literatura_nikolenko_turjanyzja-1
N16 zarubigna literatura_nikolenko_turjanyzja-1vmakarets
 
Cвято здоров`я
Cвято здоров`яCвято здоров`я
Cвято здоров`яvmakarets
 
РОЗРОБКА УРОКУ З НАВЧАННЯ ГРАМОТИ У 1 КЛАСІ
РОЗРОБКА УРОКУ З НАВЧАННЯ ГРАМОТИ У 1 КЛАСІРОЗРОБКА УРОКУ З НАВЧАННЯ ГРАМОТИ У 1 КЛАСІ
РОЗРОБКА УРОКУ З НАВЧАННЯ ГРАМОТИ У 1 КЛАСІvmakarets
 
Виховний позакласний захід з математики «Розумники й розумниці»
Виховний позакласний захід з математики «Розумники й розумниці»Виховний позакласний захід з математики «Розумники й розумниці»
Виховний позакласний захід з математики «Розумники й розумниці»vmakarets
 
квадратний корінь, 8 клас
квадратний корінь, 8 класквадратний корінь, 8 клас
квадратний корінь, 8 класvmakarets
 
Квадратний корінь, 8 клас
Квадратний корінь, 8 класКвадратний корінь, 8 клас
Квадратний корінь, 8 класvmakarets
 
7 klas fizuka_urok_28_m
7 klas fizuka_urok_28_m7 klas fizuka_urok_28_m
7 klas fizuka_urok_28_mvmakarets
 
Тиждень профорієнтації
Тиждень профорієнтаціїТиждень профорієнтації
Тиждень профорієнтаціїvmakarets
 
Свято зустрічі зими з весною у дитячому садку
Свято зустрічі зими з весною у дитячому садкуСвято зустрічі зими з весною у дитячому садку
Свято зустрічі зими з весною у дитячому садкуvmakarets
 
Тиждень історії
Тиждень історіїТиждень історії
Тиждень історіїvmakarets
 
Cвято зустрічі випускників 2015
Cвято зустрічі випускників 2015Cвято зустрічі випускників 2015
Cвято зустрічі випускників 2015vmakarets
 
Поїздка до театру
Поїздка до театруПоїздка до театру
Поїздка до театруvmakarets
 
Тиждень історії у Миколаївському НВК
Тиждень історії у Миколаївському НВКТиждень історії у Миколаївському НВК
Тиждень історії у Миколаївському НВКvmakarets
 
ПОРАДИ БАТЬКАМ МАЙБУТНЬОГО ПЕРШОКЛАСНИКА
ПОРАДИ БАТЬКАМ МАЙБУТНЬОГО ПЕРШОКЛАСНИКАПОРАДИ БАТЬКАМ МАЙБУТНЬОГО ПЕРШОКЛАСНИКА
ПОРАДИ БАТЬКАМ МАЙБУТНЬОГО ПЕРШОКЛАСНИКАvmakarets
 
Батькам майбутнього першокласника
Батькам майбутнього першокласникаБатькам майбутнього першокласника
Батькам майбутнього першокласникаvmakarets
 
Опис досвіду роботи учителя інформатики
Опис досвіду роботи учителя інформатикиОпис досвіду роботи учителя інформатики
Опис досвіду роботи учителя інформатикиvmakarets
 
Здоров`язбережувальні технології
Здоров`язбережувальні технології Здоров`язбережувальні технології
Здоров`язбережувальні технології vmakarets
 
Програма Сходинки до інформатики (2-4 клас)
Програма Сходинки до інформатики (2-4 клас)Програма Сходинки до інформатики (2-4 клас)
Програма Сходинки до інформатики (2-4 клас)vmakarets
 

More from vmakarets (18)

N16 zarubigna literatura_nikolenko_turjanyzja-1
N16 zarubigna literatura_nikolenko_turjanyzja-1N16 zarubigna literatura_nikolenko_turjanyzja-1
N16 zarubigna literatura_nikolenko_turjanyzja-1
 
Cвято здоров`я
Cвято здоров`яCвято здоров`я
Cвято здоров`я
 
РОЗРОБКА УРОКУ З НАВЧАННЯ ГРАМОТИ У 1 КЛАСІ
РОЗРОБКА УРОКУ З НАВЧАННЯ ГРАМОТИ У 1 КЛАСІРОЗРОБКА УРОКУ З НАВЧАННЯ ГРАМОТИ У 1 КЛАСІ
РОЗРОБКА УРОКУ З НАВЧАННЯ ГРАМОТИ У 1 КЛАСІ
 
Виховний позакласний захід з математики «Розумники й розумниці»
Виховний позакласний захід з математики «Розумники й розумниці»Виховний позакласний захід з математики «Розумники й розумниці»
Виховний позакласний захід з математики «Розумники й розумниці»
 
квадратний корінь, 8 клас
квадратний корінь, 8 класквадратний корінь, 8 клас
квадратний корінь, 8 клас
 
Квадратний корінь, 8 клас
Квадратний корінь, 8 класКвадратний корінь, 8 клас
Квадратний корінь, 8 клас
 
7 klas fizuka_urok_28_m
7 klas fizuka_urok_28_m7 klas fizuka_urok_28_m
7 klas fizuka_urok_28_m
 
Тиждень профорієнтації
Тиждень профорієнтаціїТиждень профорієнтації
Тиждень профорієнтації
 
Свято зустрічі зими з весною у дитячому садку
Свято зустрічі зими з весною у дитячому садкуСвято зустрічі зими з весною у дитячому садку
Свято зустрічі зими з весною у дитячому садку
 
Тиждень історії
Тиждень історіїТиждень історії
Тиждень історії
 
Cвято зустрічі випускників 2015
Cвято зустрічі випускників 2015Cвято зустрічі випускників 2015
Cвято зустрічі випускників 2015
 
Поїздка до театру
Поїздка до театруПоїздка до театру
Поїздка до театру
 
Тиждень історії у Миколаївському НВК
Тиждень історії у Миколаївському НВКТиждень історії у Миколаївському НВК
Тиждень історії у Миколаївському НВК
 
ПОРАДИ БАТЬКАМ МАЙБУТНЬОГО ПЕРШОКЛАСНИКА
ПОРАДИ БАТЬКАМ МАЙБУТНЬОГО ПЕРШОКЛАСНИКАПОРАДИ БАТЬКАМ МАЙБУТНЬОГО ПЕРШОКЛАСНИКА
ПОРАДИ БАТЬКАМ МАЙБУТНЬОГО ПЕРШОКЛАСНИКА
 
Батькам майбутнього першокласника
Батькам майбутнього першокласникаБатькам майбутнього першокласника
Батькам майбутнього першокласника
 
Опис досвіду роботи учителя інформатики
Опис досвіду роботи учителя інформатикиОпис досвіду роботи учителя інформатики
Опис досвіду роботи учителя інформатики
 
Здоров`язбережувальні технології
Здоров`язбережувальні технології Здоров`язбережувальні технології
Здоров`язбережувальні технології
 
Програма Сходинки до інформатики (2-4 клас)
Програма Сходинки до інформатики (2-4 клас)Програма Сходинки до інформатики (2-4 клас)
Програма Сходинки до інформатики (2-4 клас)
 

Recently uploaded

Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptJurgenstiX
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxbagniylarisa15
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 

Recently uploaded (14)

Габон
ГабонГабон
Габон
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 

Найбільше і найменше значення функції на відрізку, 11 клас

  • 1. Тема. Найбільше і найменше значення функціїна відрізку. Мета:навчити учнів застосовувати поняття похідної для знаходження найбільшого і найменшого значення функції на відрізку; застосовувати дані знання для розв’язування прикладнихзадач; розвивати логічне мислення вміння аналізувати і узагальнювати; виховувати культуру математичного запису. Тип уроку: засвоєння новихзнань, умінь, навичок. Хід уроку І. Організаційна частина. ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь. 1.Чи належить проміжок [-3;2] обастівиначення функції у=2х+3; у=2х2+3х-5; 2.Знайти похідні заданих функцій усно: 1) у=3х2+8х-3; 2) у = 4√х; 3) у = 3 у ; 4) у = 10 х2 ; 5) у=5sin х-4соs х; 6) у=соs 6х. 3.Знайти критичні точки функції, якщо її похідна дорівнює: 1) х2+8х; 2) х2+4х-5; 3) х2-16; 4) х3+8. III. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчання Людині у своїй діяльності часто доводиться вирішувати завдання, коли потрібно затратити якомогаменше часу, сил, коштів для одержання найкращого результату. Наприклад, яких розмірів має бути ящик, щоб об’єм був найбільшим з вказаного матеріалу? Як зробити так, щоб деталі космічного корабля мали меншу масу? В якому
  • 2. місці побудувати міст через річку, щоб дорогабула коротшою? Задачі такого типу називаються задачами на оптимізацію(від лат. Optimum – найкращий). Одна із стародавніх задач – задачаДідони, теж належить до задач на оптимізацію. Згідно легенди, Дідона – цариця Карфагену могла отримати тільки ту ділянку землі, яку обмежить шкіра вола. Цариця порізала шкіру вола на смужки і розклала їх так, що обмежена ділянка землі стала значно більшою, в порівнянні з тією, яку ю могла обмежити вся шкіра. В техніці усе тримається на стандартах. Відповідність деталей одна одній забезпечує саме стандартизація – тобто, встановлення єдиних норм і вимог до сировини, напівфабрикатів, готових виробів і матеріалів. Служби стандартизації розробляютьсвою системустандартів у державі – ДСТУ. В усіх цих задачах ми маємо справу з двомавеличинами, одназ яких залежить від іншої, потрібно знайти значення однієї, щоб інша була найбільшою, найкращою за даних умов. В основі усіх цих задач лежать математичні методи, зокремазнаходження найбільшого і найменшого значення функції за допомогою похідної. Іуміння розв’язувати ці задачі потрібні інженеру, економісту, будівельнику, екологу. ІІІ. Пояснення нового матеріалу. Задачі на знаходження найбільшого і найменшого значення функції Вам добревідомі, особливо коли побудований графік функції, це графіки зміни температури, руху туристів, курсу валюти. Спочатку розглянемо суто математичну задачу. Нехай на малюнку зображено графік функції у=f(х), заданої на відрізку [а, b], і необхідно знайти її найбільше і найменше значення на цьому відрізку. Розглянемо різні можливі випадки (рис. 1—3).
  • 4. Можна помітити, що своє найбільше або найменше значення функція може приймати або в точках екстремумів, або на кінцях заданного відрізку. Тому для розв'язання задачіна знаходження найбільшого і найменшого значення функції, заданої на відрізку, необхідно виконати такі кроки.  За поданими графіками вкажіть точку і відповідно значення функції, яке є найбільшим, найменшим.  Як бачимо у випадку коли функція зростає або спадає на відрізку [a,b] найбільше і найменше значення досягається накінцях відрізка.  У випадку, коли функція є неперервною і має скінчену кількість стаціонарних точок ситуація змінюється, наприклад, стаціонарні точки х1, х2розбивають відрізок [a,b] на менші відрізки, в середині яких стаціонарних точок немає.
  • 5.  Тому найбільше і найменше значення функції слід шукати серед усіх цих точок. Функція може набувати найбільших і найменших значень як на кінцях відрізка так і у внутрішніх точках.  Цю властивість неперервних функцій узагальнив німецький математик Карл Вейєрштрас. Теорема:Якщо Функція f(x) неперервна на [a,b], то вона має на цьому відрізку найбільше і найменше значення. Проблемна ситуація Звичайно знаходження найбільшого і найменшого значення за графіком очевиднеі легке завдання, як же бути у випадку, коли графік відсутній і складно його побудувати? Як. Використовуючи похідну, знайти найбільше і найменше значення?
  • 6. Алгоритм знаходження найбільшихі найменшихзначень. 1. Знайти стаціонарні точки функції на [a; b]; 2. Обчислити значення функції в стаціонарних точках; 3. Обчислити значення функції в точках a і b; 4. Вибрати найбільше і найменше значення серед усіх знайдених. Приклад №1 Зразок f(x)=х3-3х2+3 на [-1; 1]. 1. f'(x)=3x2-6x; 2. 3х2-6х=0; 3x(x-2)=0; х=0 або х=2. Точок, в яких похідна не існує, немає. 3. х=0 належить проміжку [-1; 1]. 4. f(0)=03-3∙02+3=3; f(-1)=(-1)3-3∙(-1)2+3=-1; f(1)=13-3∙12+3=1. 5. Найбільше значення функції на відрізку [-1; 1] дорівнює 3.
  • 7. Найменше значення функції на відрізку [-1; 1] дорівнює -1. Розв’яжемо разом Особливий інтерес представляють задачі прикладного змісту, так звані задачі на оптимізацію, коли мова йде про дві величини, які залежать одна від одної, а саме потрібно знайти значення однієї, щоб інша була найбільшою або найменшою. Їх розв’язують затакою схемою: 1.Аналіз умови задачі; створення математичної моделі. 2.Одну з невідомих величин вважають незалежною і позначають х. 3.Виражають у через х і записують за допомогою функції цю залежність. 4.Розв’язують математичну задачу; 5.Адаптовують розв’язок до основної задачі Задача Периметр прямокутника дорівнює 40 км. Якими мають бути розміри цього прямокутника, щоб його площа набувала найбільшого можливого значення? Позначимо одну сторонупрямокутника х, тоді друга буде 20-х, площа прямокутника дорівнює х(20-х). З умови задачівипливає, що хє(0;20). Таким чином, задача звелася до знаходження найбільшого значення функції f(х)=20х- х2на відрізку [0; 20].  Знайдемо похідну:  f'(х)=20-2х.  Знайдемо критичні точки:  20-2х=0;  х=10.  Точок, в яких похідна не існує, немає.  Точках=0 належить проміжку [0; 20].  Знайдемо значення функції у критичній точці і на кінцях відрізка:  f(0)=0;  f(20)=0;  f(10)=100.
  • 8.  Звідси отримуємо, що функція f(х)=20х-х2на інтервалі (0; 20) набуває найбільшого значення при х=10.  Таким чином, із усіх прямокутників із периметром 40 км найбільшу площу має квадрат. Відповідь:квадрат зі стороною 10 км. IV. Закріплення матеріалу 1. №13.1(1,4) 2. Знайти найбільше і найменше значення функції: f(x)=2х2-9x2-3 на відрізку [-1; 4] Розв'язання Знайдемо похідну: f(x)=6х2-18х. Знайдемо критичні точки: 6х2-18х=0; 6х(х-3)=0; х=0 або х=3. Точок, в яких похідна не існує, немає. Точки х=0 і х=3 належать проміжку [-1; 4]. Знайдемо значення функції у критичних точках і на кінцях відрізка: f(0)=2∙03-9∙02-3=3; f(3)=2∙33-9∙32-3=-30; f(-1)=2∙(-1)3-9∙(-1)2-3=-14; f(4)=2∙43-9∙42-3=-19. Найбільше значення функції на відрізку [-1; 4] дорівнює 3. Найменше значення функції на відрізку [-1; 4] дорівнює -30. Відповідь:3; -30. 3. Прикладна задача. Нехай Маші у спадокдісталась ділянка землі 9 соток, тобто 900 м2 для ведення господарства і у неї є вибір, якими мають бути розмірицієї ділянки. Як їй вчинити, щоб витрати на огорожубули найменшими? Розв'язання
  • 9. Позначимо одну сторонупрямокутноїділянки за х, а другу за , тодіпериметр буде . Знайдемо найменше значення функції на інтервалі (0; ∞). Шукаємо похідну: . Шукаємо критичні точки: х=30 і х=-30 (не входить в інтервал). Знаходимо знак похідної зліва і справа від критичної точки: f'(20)<0; f'(40)>0, Отже, х=3 — точка мінімуму. Таким чином, функція приймає своє найменше значення при х=30. Отримуємо, що оптимальні розміриділянки 30×30 метрів. Відповідь:квадрат зі стороною 30 м. Завдання 1. Знайти різницю найбільшого та найменшого значення функції: f(x)=x2 + (16-x)2 на [8;16] Завдання 2. Рекламний білборд має форму прямокутникаплощею 9м2 . Як його виготовити, щоб периметр був найменшим? V. Підсумок уроку. VІ. Д/з п.13 №13.2, 13.8