RPH ini disediakan untuk memudahkan PdP semasa di Sungai Inki, Kalumpang. Di kawasan tersebut kumpulan saya telah mengaplikasikan PdP di dalam hutan(kawasan sungai).
RPH ini juga berdasarkan Unit Study di mana kami telah menggabungkan 2 kurikulum di dalam satu sesi PdP iaitu subjek Kajian Tempatan dan Muzik untuk pelajar Darjah 4.
Unit study dan RPH ini disediakan berdasarkan Parallel Curriculum Model atau PCM dengan menggambungkan Practice Curriculum dan Connection Parallel.
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Rph Forest School
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Muzik dan Kajian Tempatan
Target : 10-12 tahun
Bilangan pelajar : 26 orang
Tarikh : 23 November 2014
Masa : 60 minit
Tema : Manusia dan alam sekitar
Tajuk : Muzik dari Sungai dan Tanah
Sub-tajuk :
1. Ekspresi kreatif
2. Bentuk Muka Bumi
Objektif pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Mengetahui kepelbagaian bentuk muka bumi iaitu berfokus kepada lembangan dan tanah pamah serta sungai.
2. Mengetahui kepelbagaian bunyi dalam alam semula jadi seperti bunyi air daripada sungai dan bunyi tanah daripada kawasan
tanah yang berdekatan.
3. Memahami bagaimana kedalaman sungai mempengaruhi bunyi atau irama yang terbentuk.
2. 4. Memahami kepentingan proses alam semula jadi untuk mengekalkan fungsi setiap bentuk muka bumi seperti kepentingan
hujan kepada aliran air sungai dan tanah.
5. Berupaya mereka cipta muzik yang unik dan kreatif daripada sungai dan tanah.
6. Berupaya menganalisis proses yang terjadi di dalam sungai dan tanah serta kaitannya dengan ekspresi kreatif dalam muzik.
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah mendengar muzik.
Strategi : Berpusatkan pelajar dan guru
Kaedah : Bercerita dan belajar sambil bermain
Kemahiran : Kemahiran mendengar, kemahiran bertutur dan kemahiran menganalisis.
Bahan Bantu Mengajar : Kamera.
Nilai : Bersungguh-sungguh, berdikari, menghargai masa, berani, yakin, fokus, bekerjasama.
3. Langkah Isi Pelajaran Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan
Set induksi
(5 minit)
Pengenalan
mengenai
tajuk
pembelajaran
1. Guru memberi salam serta
bertanyakan khabar dan perasaan
murid.
2. Guru mengajak murid untuk
bersama-sama menyanyikan lagu
‘Bukit yang cantik’ selepas
mengedarkan lirik lagu pada
setiap murid.
3. Guru menyoal murid mengenai
apa yang telah mereka lihat
sepanjang perjalanan dan di
sekitar kawasan Sungai Inki pada
waktu tersebut.
1. Murid menjawab salam dan
memberitahu khabar dan perasaan
mereka pada ketika itu.
2. Murid bersama-sama guru
menyanyikan lagu ‘Bukit yang
cantik’ dengan melihat lirik yang
diberikan oleh guru.
3. Murid memberitahu apa yang
telah mereka nampak di
sepanjang perjalanan ke Sungai
Inki dan apa yang mereka lihat di
sekitar kawasan Sungai Inki pada
ketika itu.
Kedudukan pelajar
Pengenalan
(10 minit)
Penerangan
mengenai
ekspresi
kreatif dan
1. Guru menceritakan sebuah cerita
rekaan mengenai ‘Pak Pandir
Sesat di Hutan’.
2. Guru bertanyakan kepada murid
1. Murid mendengar dengan penuh
perhatian cerita yang disampaikan
oleh guru.
2. Murid memberitahu bunyi dan
Kedudukan pelajar
4. bentuk muka
bumi melalui
cerita.
bunyi atau bentuk muka bumi
yang terdapat di dalam cerita
tersebut.
3. Guru kemudian menerangkan
mengenai ekspresi kreatif dan
bentuk muka bumi melalui cerita
tersebut.
bentuk muka bumi yang ada di
dalam cerita tersebut.
3. Murid mendengar penerangan
yang dibuat oleh guru mengenai
ekspresi kreatif dan bentuk muka
bumi.
Perkembangan
(20 minit)
Aktiviti
mereka cipta
muzik dari
sungai dan
tanah.
1. Guru membahagikan murid
kepada 4 kumpulan dan meminta
murid duduk di dalam bentuk
bulatan mengikut kumpulan
masing-masing.
2. Guru meminta murid berbincang
dan merancang muzik yang
direka cipta daripada tanah dan
sungai sambil bernyanyi.
3. Guru meminta murid untuk
masuk ke dalam sungai dan
duduk mengikut kumpulan
1. Murid mendengar arahan guru
dan duduk di dalam kumpulan
masing-masing dalam bentuk
bulatan.
2. Murid berbincang dan merancang
muzik dan nyanyian yang akan
direka cipta.
3. Murid masuk ke dalam sungai
mengikut kumpulan masing-masing.
4. Murid mempersembahkan muzik
dan nyanyian sebagaimana yang
Kedudukan pelajar
5. masing-masing.
4. Seterusnya, guru meminta murid
memulakan aktiviti mereka cipta
muzik mengikut kumpulan.
5. Guru merakam video hasil muzik
murid semasa murid melakukan
aktiviti.
telah dibincangkan di dalam
kumpulan.
Penutup
(10 minit)
Pengukuhan
tajuk
pembelajaran.
1. Guru meminta murid untuk
duduk di kawasan yang kering di
dalam kumpulan masing-masing.
2. Guru bertanyakan kepada murid
apa yang telah mereka pelajari.
3. Guru menerangkan kembali apa
yang telah mereka pelajari pada
hari ini.
1. Murid duduk mengikut kumpulan
masing-masing di kawasan yang
kering.
2. Murid memberitahu apa yang
telah mereka pelajari pada hari
ini.
3. Murid mendengar apa yang di
terangkan oleh guru dengan teliti.
Kedudukan pelajar