SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Download to read offline
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 
BAHASA MELAYU 
TAHUN 5 
Nama Kelas : 5 Dedikasi 
Bilangan : 25 orang 
Tarikh : 22 Jun, 2006 
Masa : 2.30 ptg – 3.30 ptg 
Tema : Persekitaran 
Tajuk : Ikan-ikanku 
Hasil Pembelajaran Eksplisit: 
Fokus Utama : 
1. Pelajar dapat bertutur dan menulis bahan puisi dengan ayat yang betul dan gramatis. 
2. Bercerita mengenai perkara yang didengar dan dilihat. 
Fokus Sampingan: 
1. Dapat melakonkan watak-watak yang terdapat secara spontan 
2. Dapat menulis puisi berdasarkan pemahaman cerita yang dituturkan. 
Pengetahuan Sedia Ada: 
1. Murid pernah melihat dan menangkap ikan. 
2. Murid pernah pulang ke kampung 
3. Murid pernah melakukan aktiviti menyanyi dan bercerita sambil membuat pergerakan. 
Penerapan nilai murni: 
Kasih sayang, menghargai alam 
Bahan: Power point, petikan, kertas mahjong, warna krayon, gitar, rakaman muzik, model ikan, kain. 
Penggabungjalinan: sains, sastera, sosioemosi, kreativiti, moral, 
Hubungkait: Seni dalam pendidikan: 
Muzik - Nyanyian Lagu Ikan Kekek. 
Seni Visual - Menghasilkan ilustrasi berdasarkan tajuk “Ikan-ikanku”. 
Pergerakan - Melakukan gerakan kreatif gaya ikan.
Langkah 
Isi kandungan 
Aktiviti Pembelajaran 
Bahan/Catatan 
Set Induksi 
(5 minit) 
Teka Barang: 
Model Ikan 
Lagu; 
Ikan kekek mak iloi-iloi, 
Ikan gelama mak ilai-ilai, 
Dapat bini cantiknya amboi, 
Tapi ketawa mengilai-ngilai. 
Tajuk: 
“Ikan-ikanku” 
1. Guru membawa model ikan dan menyuruh murid meneka. 
2. Guru bersoaljawab tentang ikan. 
3. Guru memaparkan senikata lagu. 
4. Guru menyanyikan Lagu Ikan Kekek dan murid- murid mengikut sambil bergerak mengikut senikata lagu dan muzik. 
5. Guru memperkenalkan tajuk 
Bahan 
Model ikan 
lagu 
Muzik 
(power point) 
kain 
KBKK: 
Menjana idea 
Lampiran 1 
(lirik lagu) 
Langkah 1 
(10 minit) 
Membaca petikan: 
Siakap, sinohong, gelama, ikan duri, 
Bermain-main wajahnya cantik berseri, 
Berenang-renang sambil menari, 
Ke kiri ke kanan, ke kanan ke kiri, 
Berenang-renang sambil menyanyi 
Ah! Gelap gelita 
Tiada apa yang kelihatan, satu-satu rebah, 
Mengelupar, 
Tidak bermaya dan kaku 
Kolam sini sunyi sepi. 
Soaljawab secara lisan 
Murid bercerita secara lisan. 
Aras: 
Bercerita mengenai perkara yang didengar dan dilihat. 
1. Guru berpuisi dan bercerita mengenai ikan secara lisan. 
2. Guru bersoaljawab tentang isi penting dalam petikan. 
3. Murid dapat menjawab soalan kefahaman berdasarkan petikan secara lisan. 
4. Murid bercerita mengenai isi kandungan petikan tersebut. 
Penilaian: 
Murid-murid dapat menjawab soalan kefahaman dan bercerita secara lisan. 
Bahan: 
Lampiran 2 
(Petikan) 
Sosioemosi 
Bahasa 
Kreativiti 
Kajian Masa Depan
Langkah 2 
(20 minit) 
Langkah 3 
(20 minit) 
Persembahan mengikut kumpulan berdasarkan petikan. 
Pembahagian kumpulan: 
Teknik Koperatif. 
1. kumpulan ikan siakap 
2. kumpulan ikan gelama 
3. kumpulan ikan sinohong 
4. kumpulan ikan duri 
Tatabahasa: 
Kosa kata 
1. mengelupar 
2. rebah 
3. kaku 
4. bermaya 
Mencipta puisi mengikut kumpulan 
masing-masing. 
Menghasilkan ilustrasi yang sesuai dan menarik berdasarkan hasil puisi kumpulan. 
Memberi komen dan pendapat 
Aras: 
Dapat melakonkan watak-watak yang terdapat secara spontan 
1. Guru membahagikan kumpulan mengikut kad nama ikan. 
2. Murid-murid berkumpul dalam kumpulan 
3. Guru memberi arahan kepada murid 
4. Murid melakonkan drama berdasarkan deklemasi sajak. 
5. Guru memberikan ganjaran kepada kumpulan yang menang. 
6. Murid-murid membina ayat dari perkataan yang diberi. 
Penilaian: 
Murid-murid dapat 
Membaca puisi dan melakonkan watak-watak mengikut petikan. 
Aras: 
Dapat menulis puisi berdasarkan pemahaman cerita yang dituturkan. 
1. Guru memberi arahan 
2. Murid-murid mencipta puisi secara bersama dalam kumpulan. 
3. Guru menyuruh murid membuat ilustrasi berdasarkan puisi yang mereka cipta 
4. Guru menyuruh murid membacakan hasil karya mereka dan menampalkan hasil kerja murid-murid. 
Kreativiti 
Pembelajaran Koperatif 
Teori Kecerdasan Pelbagai 
Pergerakan 
Drama 
Muzik latar 
Kreativiti 
Seni Visual 
Bahasa 
Moral
Penutup 
(5 minit) 
Pemulihan: 
Ciri-ciri Ikan 
Pengayaan: 
Mencipta pantun teka- teki berdasarkan tema ikan. 
1. Soaljawab dan rumusan 
2. menyanyikan lagu 
“Ikan kekek” 
5. Murid-murid lain boleh memberi pendapat kumpulan manakah yang terbaik dan tercantik ilustrasinya. 
Penilaian: 
Murid dapat mencipta puisi dan menghasilkan illustrasi. 
1. Guru bersoaljawab dan membuat rumusan 
2. Guru dan murid menyanyikan lagu. 
KBKK: mencirikan 
Penerapan Nilai: 
Kasih sayang 
Menghargai alam

More Related Content

What's hot

Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)zainudin5967
 
Hbml 3103 pengajaran komsas dalam bahasa melayu september 2013
Hbml 3103 pengajaran komsas dalam bahasa melayu september 2013Hbml 3103 pengajaran komsas dalam bahasa melayu september 2013
Hbml 3103 pengajaran komsas dalam bahasa melayu september 2013Mohd Nuruzzaman
 
Rph aspek seni bahasa
Rph aspek seni bahasaRph aspek seni bahasa
Rph aspek seni bahasaTeresa Janin
 
RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5lizapandi
 
Rancangan harian bahasa melayu
Rancangan harian bahasa melayuRancangan harian bahasa melayu
Rancangan harian bahasa melayuSaya Menang Moto
 
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasRancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasNur Kareena
 
Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu
Rancangan Pelajaran Harian Bahasa MelayuRancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu
Rancangan Pelajaran Harian Bahasa MelayuMegawati Jalaludin
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)Kimimaru Chan
 
Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap
Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkapRancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap
Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkaprafidah1974
 
Tugasan interaksi 1 8.8.2014
Tugasan interaksi 1 8.8.2014Tugasan interaksi 1 8.8.2014
Tugasan interaksi 1 8.8.2014myreza81
 
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTRANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTArra Asri
 
Rph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaRph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganRph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganNurfaten Ismail
 
Bm2jujurr09102014 khamis
Bm2jujurr09102014 khamisBm2jujurr09102014 khamis
Bm2jujurr09102014 khamisIzzati Sofi
 

What's hot (20)

Rph bahasa malaysia kssr tahun 1
Rph bahasa malaysia kssr tahun 1Rph bahasa malaysia kssr tahun 1
Rph bahasa malaysia kssr tahun 1
 
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
Rphwek 131201010444-phpapp02 (1)
 
RPH Bm Thn 6
RPH  Bm Thn 6RPH  Bm Thn 6
RPH Bm Thn 6
 
Hbml 3103 pengajaran komsas dalam bahasa melayu september 2013
Hbml 3103 pengajaran komsas dalam bahasa melayu september 2013Hbml 3103 pengajaran komsas dalam bahasa melayu september 2013
Hbml 3103 pengajaran komsas dalam bahasa melayu september 2013
 
Rph aspek seni bahasa
Rph aspek seni bahasaRph aspek seni bahasa
Rph aspek seni bahasa
 
RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5
 
Rancangan harian bahasa melayu
Rancangan harian bahasa melayuRancangan harian bahasa melayu
Rancangan harian bahasa melayu
 
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasRancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
 
Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu
Rancangan Pelajaran Harian Bahasa MelayuRancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu
Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
 
Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap
Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkapRancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap
Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap
 
Tugasan interaksi 1 8.8.2014
Tugasan interaksi 1 8.8.2014Tugasan interaksi 1 8.8.2014
Tugasan interaksi 1 8.8.2014
 
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTRANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
 
Rph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaRph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluarga
 
RPH Seminggu
RPH SemingguRPH Seminggu
RPH Seminggu
 
Rph morforlgi
Rph morforlgiRph morforlgi
Rph morforlgi
 
Rph thn 1
Rph thn 1Rph thn 1
Rph thn 1
 
Rph surat rasmi
Rph surat rasmiRph surat rasmi
Rph surat rasmi
 
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganRph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
 
Bm2jujurr09102014 khamis
Bm2jujurr09102014 khamisBm2jujurr09102014 khamis
Bm2jujurr09102014 khamis
 

Viewers also liked

Liste de présélection Maroc 2014 (6)
Liste de présélection Maroc 2014 (6)Liste de présélection Maroc 2014 (6)
Liste de présélection Maroc 2014 (6)Diénéba DEME
 
iPad in Education
iPad in EducationiPad in Education
iPad in Educationburgencay
 
Hoe beelden maken
Hoe beelden maken Hoe beelden maken
Hoe beelden maken ervsteen
 
Pilstopecho
Pilstopecho Pilstopecho
Pilstopecho ervsteen
 
Hoe beelden maken ewout
Hoe beelden maken ewoutHoe beelden maken ewout
Hoe beelden maken ewoutervsteen
 
Etkili iBooks Author Kullanımı İçin İpuçları
Etkili iBooks Author Kullanımı İçin İpuçlarıEtkili iBooks Author Kullanımı İçin İpuçları
Etkili iBooks Author Kullanımı İçin İpuçlarıburgencay
 
Echo, meerdere dagen na begin stimulatie
Echo, meerdere dagen na begin stimulatieEcho, meerdere dagen na begin stimulatie
Echo, meerdere dagen na begin stimulatieervsteen
 
Fatih Projesi Örnek Okul Modeli
Fatih Projesi Örnek Okul ModeliFatih Projesi Örnek Okul Modeli
Fatih Projesi Örnek Okul Modeliburgencay
 
Echo, enkele dagen na begin stimulatie
Echo, enkele dagen na begin stimulatieEcho, enkele dagen na begin stimulatie
Echo, enkele dagen na begin stimulatieervsteen
 
Liste de présélection Algérie 2014 (5)
Liste de présélection Algérie 2014 (5)Liste de présélection Algérie 2014 (5)
Liste de présélection Algérie 2014 (5)Diénéba DEME
 
Echo, voor inspuiting met pregnyl
Echo, voor inspuiting met pregnylEcho, voor inspuiting met pregnyl
Echo, voor inspuiting met pregnylervsteen
 
Liste de présélection Algérie 2014 (6)
Liste de présélection Algérie 2014 (6)Liste de présélection Algérie 2014 (6)
Liste de présélection Algérie 2014 (6)Diénéba DEME
 
Watch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps
Watch and Learn Mobile Learning System in 5 StepsWatch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps
Watch and Learn Mobile Learning System in 5 Stepsburgencay
 
Watch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps Pilot Project
Watch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps Pilot ProjectWatch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps Pilot Project
Watch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps Pilot Projectburgencay
 
Pub&pres
Pub&presPub&pres
Pub&preskayhj17
 
Fatih Projesi Nasıl 6 Ay'da Zenginleştirme ve Çalışır Duruma Getirilebilir?
Fatih Projesi Nasıl 6 Ay'da Zenginleştirme ve Çalışır Duruma Getirilebilir?Fatih Projesi Nasıl 6 Ay'da Zenginleştirme ve Çalışır Duruma Getirilebilir?
Fatih Projesi Nasıl 6 Ay'da Zenginleştirme ve Çalışır Duruma Getirilebilir?burgencay
 
Communique recrutement assistants d'enseignement supérieur
Communique recrutement assistants d'enseignement supérieurCommunique recrutement assistants d'enseignement supérieur
Communique recrutement assistants d'enseignement supérieurDiénéba DEME
 

Viewers also liked (18)

Liste de présélection Maroc 2014 (6)
Liste de présélection Maroc 2014 (6)Liste de présélection Maroc 2014 (6)
Liste de présélection Maroc 2014 (6)
 
iPad in Education
iPad in EducationiPad in Education
iPad in Education
 
Hoe beelden maken
Hoe beelden maken Hoe beelden maken
Hoe beelden maken
 
Pilstopecho
Pilstopecho Pilstopecho
Pilstopecho
 
Hoe beelden maken ewout
Hoe beelden maken ewoutHoe beelden maken ewout
Hoe beelden maken ewout
 
Etkili iBooks Author Kullanımı İçin İpuçları
Etkili iBooks Author Kullanımı İçin İpuçlarıEtkili iBooks Author Kullanımı İçin İpuçları
Etkili iBooks Author Kullanımı İçin İpuçları
 
Echo, meerdere dagen na begin stimulatie
Echo, meerdere dagen na begin stimulatieEcho, meerdere dagen na begin stimulatie
Echo, meerdere dagen na begin stimulatie
 
Fatih Projesi Örnek Okul Modeli
Fatih Projesi Örnek Okul ModeliFatih Projesi Örnek Okul Modeli
Fatih Projesi Örnek Okul Modeli
 
Echo, enkele dagen na begin stimulatie
Echo, enkele dagen na begin stimulatieEcho, enkele dagen na begin stimulatie
Echo, enkele dagen na begin stimulatie
 
Liste de présélection Algérie 2014 (5)
Liste de présélection Algérie 2014 (5)Liste de présélection Algérie 2014 (5)
Liste de présélection Algérie 2014 (5)
 
Echo, voor inspuiting met pregnyl
Echo, voor inspuiting met pregnylEcho, voor inspuiting met pregnyl
Echo, voor inspuiting met pregnyl
 
Liste de présélection Algérie 2014 (6)
Liste de présélection Algérie 2014 (6)Liste de présélection Algérie 2014 (6)
Liste de présélection Algérie 2014 (6)
 
Watch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps
Watch and Learn Mobile Learning System in 5 StepsWatch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps
Watch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps
 
Watch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps Pilot Project
Watch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps Pilot ProjectWatch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps Pilot Project
Watch and Learn Mobile Learning System in 5 Steps Pilot Project
 
Pub&pres
Pub&presPub&pres
Pub&pres
 
Fatih Projesi Nasıl 6 Ay'da Zenginleştirme ve Çalışır Duruma Getirilebilir?
Fatih Projesi Nasıl 6 Ay'da Zenginleştirme ve Çalışır Duruma Getirilebilir?Fatih Projesi Nasıl 6 Ay'da Zenginleştirme ve Çalışır Duruma Getirilebilir?
Fatih Projesi Nasıl 6 Ay'da Zenginleştirme ve Çalışır Duruma Getirilebilir?
 
Introduction ph. chotteau
Introduction   ph. chotteauIntroduction   ph. chotteau
Introduction ph. chotteau
 
Communique recrutement assistants d'enseignement supérieur
Communique recrutement assistants d'enseignement supérieurCommunique recrutement assistants d'enseignement supérieur
Communique recrutement assistants d'enseignement supérieur
 

Similar to 223931903 rph-b-melayu

RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020
RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020 RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020
RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020 SK BATANG BENAR
 
Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4roslinur
 
Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3Naharudin Mahzin
 
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docxPENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docxMegaSai2
 
Morfologi individu alip
Morfologi individu alipMorfologi individu alip
Morfologi individu alipMuhd Firdaus
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran hariantarapkampung
 
BM T4 Unit 11 ms 67.pptx
BM T4 Unit 11 ms 67.pptxBM T4 Unit 11 ms 67.pptx
BM T4 Unit 11 ms 67.pptxeileen
 
Slaid PBD dan Bedah DSKP BM _Halina_SISC+_ 13 Julai 2023.pptx
Slaid PBD dan Bedah DSKP BM _Halina_SISC+_ 13 Julai 2023.pptxSlaid PBD dan Bedah DSKP BM _Halina_SISC+_ 13 Julai 2023.pptx
Slaid PBD dan Bedah DSKP BM _Halina_SISC+_ 13 Julai 2023.pptxZAILANBINSHUIBMoe
 
Panduan pengajaran PENDIDIKAN MUZIK tahun 5
Panduan pengajaran PENDIDIKAN MUZIK tahun 5Panduan pengajaran PENDIDIKAN MUZIK tahun 5
Panduan pengajaran PENDIDIKAN MUZIK tahun 5SK BATANG BENAR
 
Panduan pengajaran muzik tahun 5
Panduan pengajaran muzik tahun 5Panduan pengajaran muzik tahun 5
Panduan pengajaran muzik tahun 5siaw ong
 
Panduan pengajaran tahun 5 edit 5 april 2014
Panduan pengajaran tahun 5 edit 5 april 2014Panduan pengajaran tahun 5 edit 5 april 2014
Panduan pengajaran tahun 5 edit 5 april 2014izzall
 
Contoh rp h pelajar ppg
Contoh rp h pelajar ppgContoh rp h pelajar ppg
Contoh rp h pelajar ppgIss Che Ma
 

Similar to 223931903 rph-b-melayu (20)

Rps muzik 2
Rps muzik 2Rps muzik 2
Rps muzik 2
 
Rancangan pelajaaran harian
Rancangan pelajaaran harianRancangan pelajaaran harian
Rancangan pelajaaran harian
 
RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020
RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020 RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020
RPT KESENIAN MUZIK TAHUN 4 - 2020
 
CTH RPH MUZIK
CTH RPH MUZIKCTH RPH MUZIK
CTH RPH MUZIK
 
Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4
 
Rph bm siawping (a)
Rph bm siawping (a)Rph bm siawping (a)
Rph bm siawping (a)
 
Rph
RphRph
Rph
 
Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3Contoh rancanganhariantahun3
Contoh rancanganhariantahun3
 
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docxPENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
PENDIDIKAN-KESENIAN-MUZIK.docx
 
Morfologi individu alip
Morfologi individu alipMorfologi individu alip
Morfologi individu alip
 
Rph bm 17
Rph bm 17Rph bm 17
Rph bm 17
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
psk tahun 6
psk tahun 6psk tahun 6
psk tahun 6
 
BM T4 Unit 11 ms 67.pptx
BM T4 Unit 11 ms 67.pptxBM T4 Unit 11 ms 67.pptx
BM T4 Unit 11 ms 67.pptx
 
Unit1c
Unit1cUnit1c
Unit1c
 
Slaid PBD dan Bedah DSKP BM _Halina_SISC+_ 13 Julai 2023.pptx
Slaid PBD dan Bedah DSKP BM _Halina_SISC+_ 13 Julai 2023.pptxSlaid PBD dan Bedah DSKP BM _Halina_SISC+_ 13 Julai 2023.pptx
Slaid PBD dan Bedah DSKP BM _Halina_SISC+_ 13 Julai 2023.pptx
 
Panduan pengajaran PENDIDIKAN MUZIK tahun 5
Panduan pengajaran PENDIDIKAN MUZIK tahun 5Panduan pengajaran PENDIDIKAN MUZIK tahun 5
Panduan pengajaran PENDIDIKAN MUZIK tahun 5
 
Panduan pengajaran muzik tahun 5
Panduan pengajaran muzik tahun 5Panduan pengajaran muzik tahun 5
Panduan pengajaran muzik tahun 5
 
Panduan pengajaran tahun 5 edit 5 april 2014
Panduan pengajaran tahun 5 edit 5 april 2014Panduan pengajaran tahun 5 edit 5 april 2014
Panduan pengajaran tahun 5 edit 5 april 2014
 
Contoh rp h pelajar ppg
Contoh rp h pelajar ppgContoh rp h pelajar ppg
Contoh rp h pelajar ppg
 

223931903 rph-b-melayu

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 Nama Kelas : 5 Dedikasi Bilangan : 25 orang Tarikh : 22 Jun, 2006 Masa : 2.30 ptg – 3.30 ptg Tema : Persekitaran Tajuk : Ikan-ikanku Hasil Pembelajaran Eksplisit: Fokus Utama : 1. Pelajar dapat bertutur dan menulis bahan puisi dengan ayat yang betul dan gramatis. 2. Bercerita mengenai perkara yang didengar dan dilihat. Fokus Sampingan: 1. Dapat melakonkan watak-watak yang terdapat secara spontan 2. Dapat menulis puisi berdasarkan pemahaman cerita yang dituturkan. Pengetahuan Sedia Ada: 1. Murid pernah melihat dan menangkap ikan. 2. Murid pernah pulang ke kampung 3. Murid pernah melakukan aktiviti menyanyi dan bercerita sambil membuat pergerakan. Penerapan nilai murni: Kasih sayang, menghargai alam Bahan: Power point, petikan, kertas mahjong, warna krayon, gitar, rakaman muzik, model ikan, kain. Penggabungjalinan: sains, sastera, sosioemosi, kreativiti, moral, Hubungkait: Seni dalam pendidikan: Muzik - Nyanyian Lagu Ikan Kekek. Seni Visual - Menghasilkan ilustrasi berdasarkan tajuk “Ikan-ikanku”. Pergerakan - Melakukan gerakan kreatif gaya ikan.
  • 2. Langkah Isi kandungan Aktiviti Pembelajaran Bahan/Catatan Set Induksi (5 minit) Teka Barang: Model Ikan Lagu; Ikan kekek mak iloi-iloi, Ikan gelama mak ilai-ilai, Dapat bini cantiknya amboi, Tapi ketawa mengilai-ngilai. Tajuk: “Ikan-ikanku” 1. Guru membawa model ikan dan menyuruh murid meneka. 2. Guru bersoaljawab tentang ikan. 3. Guru memaparkan senikata lagu. 4. Guru menyanyikan Lagu Ikan Kekek dan murid- murid mengikut sambil bergerak mengikut senikata lagu dan muzik. 5. Guru memperkenalkan tajuk Bahan Model ikan lagu Muzik (power point) kain KBKK: Menjana idea Lampiran 1 (lirik lagu) Langkah 1 (10 minit) Membaca petikan: Siakap, sinohong, gelama, ikan duri, Bermain-main wajahnya cantik berseri, Berenang-renang sambil menari, Ke kiri ke kanan, ke kanan ke kiri, Berenang-renang sambil menyanyi Ah! Gelap gelita Tiada apa yang kelihatan, satu-satu rebah, Mengelupar, Tidak bermaya dan kaku Kolam sini sunyi sepi. Soaljawab secara lisan Murid bercerita secara lisan. Aras: Bercerita mengenai perkara yang didengar dan dilihat. 1. Guru berpuisi dan bercerita mengenai ikan secara lisan. 2. Guru bersoaljawab tentang isi penting dalam petikan. 3. Murid dapat menjawab soalan kefahaman berdasarkan petikan secara lisan. 4. Murid bercerita mengenai isi kandungan petikan tersebut. Penilaian: Murid-murid dapat menjawab soalan kefahaman dan bercerita secara lisan. Bahan: Lampiran 2 (Petikan) Sosioemosi Bahasa Kreativiti Kajian Masa Depan
  • 3. Langkah 2 (20 minit) Langkah 3 (20 minit) Persembahan mengikut kumpulan berdasarkan petikan. Pembahagian kumpulan: Teknik Koperatif. 1. kumpulan ikan siakap 2. kumpulan ikan gelama 3. kumpulan ikan sinohong 4. kumpulan ikan duri Tatabahasa: Kosa kata 1. mengelupar 2. rebah 3. kaku 4. bermaya Mencipta puisi mengikut kumpulan masing-masing. Menghasilkan ilustrasi yang sesuai dan menarik berdasarkan hasil puisi kumpulan. Memberi komen dan pendapat Aras: Dapat melakonkan watak-watak yang terdapat secara spontan 1. Guru membahagikan kumpulan mengikut kad nama ikan. 2. Murid-murid berkumpul dalam kumpulan 3. Guru memberi arahan kepada murid 4. Murid melakonkan drama berdasarkan deklemasi sajak. 5. Guru memberikan ganjaran kepada kumpulan yang menang. 6. Murid-murid membina ayat dari perkataan yang diberi. Penilaian: Murid-murid dapat Membaca puisi dan melakonkan watak-watak mengikut petikan. Aras: Dapat menulis puisi berdasarkan pemahaman cerita yang dituturkan. 1. Guru memberi arahan 2. Murid-murid mencipta puisi secara bersama dalam kumpulan. 3. Guru menyuruh murid membuat ilustrasi berdasarkan puisi yang mereka cipta 4. Guru menyuruh murid membacakan hasil karya mereka dan menampalkan hasil kerja murid-murid. Kreativiti Pembelajaran Koperatif Teori Kecerdasan Pelbagai Pergerakan Drama Muzik latar Kreativiti Seni Visual Bahasa Moral
  • 4. Penutup (5 minit) Pemulihan: Ciri-ciri Ikan Pengayaan: Mencipta pantun teka- teki berdasarkan tema ikan. 1. Soaljawab dan rumusan 2. menyanyikan lagu “Ikan kekek” 5. Murid-murid lain boleh memberi pendapat kumpulan manakah yang terbaik dan tercantik ilustrasinya. Penilaian: Murid dapat mencipta puisi dan menghasilkan illustrasi. 1. Guru bersoaljawab dan membuat rumusan 2. Guru dan murid menyanyikan lagu. KBKK: mencirikan Penerapan Nilai: Kasih sayang Menghargai alam