1. Математика 5 клас
Тема. ВИДИ КУТІВ. ВИМІРЮВАННЯ КУТІВ.
Мета: ознайомити з одиницями виміру кутів, будовою
транспортира, видами кутів, розвивати вміння користуватися
креслярськими приладами, логічно мислити, виховувати інтерес до
математики, охайність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та вмінь.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація необхідних знань.
•
1.
2.
3.
4.
Опитування:
Яку фігуру називають кутом?
Як позначають кути?
Які кути називають рівними?
Що називають бісектрисою кута?
• Усний рахунок:
1.
Прочитайте вираз і знайдіть його значення:
1) 45-18; 2) 23*4; 3) 918:9; 4) 56+37;
2. Придумайте два числа, одне з яких :
1) на 27 більше за друге;
2) на 15 менше від другого;
3) у 7 разів менше від другого;
4) у 3 рази більше за друге.
3. Назвіть усі кути , зображені на малюнку.
С
К
В
М
А
4. Годинник почав поспішати на 10 хв і зараз показує час
10 год 8 хв. Котра година насправді?
5. Годинник почав відставати на 7 хв і зараз показує час
16 год 55 хв. Котра година насправді?
• Логічна задача.
Постав пропущене число:
2. A
D
C
6
M
О
B
D
C
10
M
K
P
N
F
?
D
A
ІІІ. Мотивація учбової діяльності, пояснення нової теми.
Діти, ми з вами знаємо, що, коли народжується дитина, їй
дають ім’я, а також її вимірюють. Так і в нас народилась нова
фігура – кут, ми вже знаємо як його називають. І сьогодні
дізнаємося як його вимірюють.
На якому з малюнків пара променів утворюють кут?
1)
2)
3)
- Це промені на малюнку 4).
- Чим цікавий цей кут?
4)
3. - Тим, що його промені утворюють пряму.
- Такий кут називається розгорнутим.
Щоб виміряти кут – треба мати одиниці вимірювання. Де їх
узяти? Потрібно розгорнутий кут поділити на 180 рівних кутів,
як це зроблено на таблиці. Кут, утворений двома сусідніми
променями – і буде одиницею виміру і його величину називають
градусом і записують 10. Таким чином, розгорнутий кут - 1800 .
Паперовий розгорнутий кут скласти навпіл.
- Що утворилось?
- Два рівних кути.
- Яка їх градусна міра?
- 900.
- Такі кути називають прямими. Але бувають кути,
градусна міра яких менше 900, це – гострі кути, а кути, градусна
міра яких більша 900 та менша 1800, - тупі.
Казка “Подорож точки по країні Геометрії”(уривки за
книжкою Левшин В. Магистр Рассеянных Наук. М., “Детская
литература”, 1970).
Живе собі Точка на відрізку, не нахвалиться, як вправно з’єднав
Циркуль два Промені в одну Пряму. І не видно де з’єднано.
- Молодець Циркуль! От так майстер!
- Тут не я один постарався, заперечив Циркуль. – Ти й про Лінійку не
забувай.
- А хіба ти не міг би сам
з’єднати промені?
- Звичайно, зміг би. Але Пряма
могла б і не вийти.
- Як це?! – здивувалась Точка.
- А ось давай подивимося.
Ножиці знову розрізали Пряму
на два Промені. Циркуль з’єднав
кінці цих Променів ось
Мал.1
так(мал.1)
- Але ж це не Пряма, - вигукнула
Точка. – Тут прямо не пройдеш,
доведеться повертати. Що ж це
таке? Як це називається?
- Це Кут, - сказав Циркуль.
- Кут… Кут… - повторювала Точка нове для неї слово.
- А як називається те місце, де промені з’єдналися?
4. - Вершина Кута. Зараз ти – Точка у вершині Кута. А
промені, які виходять з вершини, називаються
сторонами Кута.
Точці сподобалася назва – Вершина Кута і їй
закортіло покататися з вершини як з гірки по
сторонах кута. Скотилася вона спочатку по одному
Променю. Потім – по другому, а потім звернулася
до Циркуля з проханням:
- Чи можна зробити гірку крутішою?
- Можна, - відповів Циркуль. Він зсунув сторони
кута ось так(мал.2).
- Ой, це вже занадто! – запищала Точка. – Який
гострий Кут! Прямо на тебе схожий. Не треба так
круто!
Циркуль розсунув трохи сторони Кута і поставив
Промені під прямим кутом (мал. 3). Прямий кут
менший від тупого кута, але більший від гострого.
Точці дуже сподобався Прями Кут, але вона ніяк не
могла зрозуміти, чому він Прямий, і тоді Циркуль
покликав Косинця. Спочатку він звелів косинцеві
стати так, щоб вершина прямого кута була ніби
вершиною гірки(мал. 4), а потім так, щоб одна
сторона Прямого Кута лежала горизонтально, тоді
друга розмістилася вертикально. І Точка зрозуміла,
чому такий кут назвали прямим. Вона зіскочила на
нашу Пряму, яка саме в цей час лежала
горизонтально, й попросила Лінійку та Олівець
провести через себе ще одну Пряму - вертикальну.
Та Лінійка й Олівець самі не могли цього зробити. На
допомогу їм прийшов Косинець. Ось так(мал.4).
ІV.
Фізкультхвилинка.
Треба
за
5. допомогою рук показати вид кута, градусну міру яких називає
вчитель.
Для вимірювання відрізків необхідна лінійка, а для
вимірювання кутів застосовують прилад, який називають
транспортиром. Щоб виміряти кут сумістимо його вершину з
центром транспортира, так, щоб одна з сторін пройшла через
початок відліку, тоді штрих на шкалі, через який пройде друга
сторона, вкаже градусну міру кута.
ІV. Закріплення.
1.Тепер давайте спробуємо виміряти кути. Працювати будемо
групами. Керівниками кожної групи будуть присутні вчителі.
Накресліть у зошиті два гострих і два тупих кути і виміряйте їх.
2. Робота з підручником. Розв’язати № 315.
VІ. Підведення підсумків.
Домашнє завдання: вивчити п.12, №312, №313, №314.
6. допомогою рук показати вид кута, градусну міру яких називає
вчитель.
Для вимірювання відрізків необхідна лінійка, а для
вимірювання кутів застосовують прилад, який називають
транспортиром. Щоб виміряти кут сумістимо його вершину з
центром транспортира, так, щоб одна з сторін пройшла через
початок відліку, тоді штрих на шкалі, через який пройде друга
сторона, вкаже градусну міру кута.
ІV. Закріплення.
1.Тепер давайте спробуємо виміряти кути. Працювати будемо
групами. Керівниками кожної групи будуть присутні вчителі.
Накресліть у зошиті два гострих і два тупих кути і виміряйте їх.
2. Робота з підручником. Розв’язати № 315.
VІ. Підведення підсумків.
Домашнє завдання: вивчити п.12, №312, №313, №314.