1. 5 клас. Математика
“Предмет математики настільки серйозний, що не варто пропускати
нагоди зробити його трохи цікавішим”.
Б.Паскаль
Математика – наука надзвичайно складна, тому не можна випускати
жодного підходу, який би робив її більш доступною; підходу, який дозволяє
викладати матеріал з тими знаннями, які учні вже мають.
Ефективність викладання математики, як і будь-якого іншого предмету у
школі, залежить від багатьох факторів, один з яких- «наочність». Наочність –
це міцний спосіб на сприйняття дитини при навчанні. Наочність, яка
використовується у підручниках, таблицях, друкованих типових плакатах, не
викликає у сучасних учнів потрібного ефекту. Усі знають, що більшу частину
інформації діти отримують з екранів телевізорів, комп’ютера. Таким чином, у
них розвивається зорове сприйняття матеріалу.
Англійський математик Годфрі Гарольд Харді говорив про творчий підхід
до математики: «Творчість математики в такий самій мірі є створенням
прекрасного, як творчість живописця або поета. Сукупність ідей, подібно
сукупності фарб або слів, повинна мати внутрішню гармонію. Краса є першим
пробним каменем для математичної ідеї, у світі немає місця для спотвореної
математики» .
У сучасному світі, мабуть, немає галузі, де б не використовувався
комп’ютер, і освітня галузь не є виключенням. Інтерес до вивчення предмету
багато в чому залежить від того, як проходять уроки. Застосування
комп'ютерної техніки на уроках дозволяє зробити урок нетрадиційним,
яскравим, насиченим. Наповнюючи його зміст знаннями з інших наочних
областей, що перетворюють математику з об'єкту вивчення в засіб отримання
нових знань, ми тим самим викликаємо інтерес учня до вивчення предмету
Ефективність застосування нових інформаційних технологій на уроках
математики обумовлена наступними факторами:
різноманітністю форм представлення інформації;
високою ступінню наочності;
-1-
2. 5 клас. Математика
можливістю моделювання за допомогою комп’ютера різноманітних
об’єктів і процесів;
звільненням від рутинної роботи, що відвертає увагу від засвоєння
основного змісту;
можливістю організації колективної та індивідуальної дослідницької
роботи;
можливістю диференціювати роботу учнів у залежності від рівня
підготовки, пізнавальних інтересів тощо, використовуючи сучасні
інформаційні технології;
можливістю
організувати
комп’ютерний
оперативний
контроль
і
допомогу з боку вчителя;
можливістю комп’ютера, що дозволяє учню активно брати участь у
процесі пізнання.
По-перше, яскравість та незвичайність притягує будь-яку дитину. Подруге, назва матеріалу примушує замислитися над зв’язком з матеріалом, який
буде вивчатися. По-третє, матеріал можна застосовувати на уроках під час
пояснення нового матеріалу, в процесі вивчення нової теми, при повторенні та
у вигляді пошукового матеріалу. По-четверте, він може вміщувати додатковий
матеріал, який не входить до шкільної програми. По-п’яте, він підтримує
міжпредметні зв’язки.
-2-
3. 5 клас. Математика
Тема. Ділення десяткових дробів.
Мета: узагальнити та систематизувати практичні навички і вміння розв’язувати
вправи і задачі на ділення десяткових дробів окремо і сумісно з іншими
арифметичними діями; здійснити діагностику засвоєння знань і умінь на
цьому етапі вивчення теми; розвивати здібності учнів, логічне
мислення.
Навички
самоконтролю;
виховувати
працьовитість,
кмітливість, тактовність у спілкуванні, повагу до думки та праці
однокласників.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Обладнання: комп’ютер, проектор, картки
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Доброго дня! Сьогодні у нас підсумковий урок з теми «Ділення десяткових
дробів» (слайд 1). На наступному уроці вам належить писати контрольну
роботу з цієї темі. Тому наше завдання полягає в тому, щоб повторити і
узагальнити усі знання по темі "Ділення десяткових дробів" щоб підготуватися
до контрольної роботи.
І. Актуалізація опорних знань
1. Фронтальне опитування. (слайд 2)
1. Як поділити десятковий дріб на десятковий дріб?
2. Як поділити десятковий дріб на натуральне число?
3. Як поділити десятковий дріб на 10; 100; 1000 ?
4. Чи може частка бути більшою за дільник? Наведіть приклад.
5. Чи можна ділення на 0,1 замінити множенням на 10?
6. Сформулюйте правило округлення.
7. У яких випадках округлюють значення величин?
2. Усні вправи:
(слайд 3)
-3-
4. 5 клас. Математика
Виконати дії:
0,024·4,5;
8,1:0,09 ;
2,86:100;
49,5:0,1;
4:16;
2,7:0,2;
0,48:0,8;
0,2:2,5
9,1:0,07;
II. Перевірка домашнього завдання ( слайд 4)
Знайди помилку:
68,4:9;
1) 1,8;
12,43:100
2) 0,1243;
0,1242:0,069;
3) 7,6;
45,69:100
4) 1,9;
34,3:1,4
5) 24,5;
0,1387:0,073
6) 0,0124;
7) 0,4569.
III. Мотивація навчання. Повідомлення теми і мети уроку.
Мета нашого уроку - закріпити і удосконалити навички ділення десяткових
дробів і виробляти уміння використати отримані знання в повсякденному житті.
Адже ми знаємо, що математика - це універсальна мова науки і техніки і знати
її необхідно для вивчення таких дисциплін як: фізика, хімія, економіка, а також
багатьох інших наук, з якими ви познайомитеся в старших класах.
ІV. Закріплення отриманих знань.
-4-
5. 5 клас. Математика
З першим етапом нашого уроку ви справились добре. На наступному
етапі ви повинні показати, як умієте застосовувати ці знання при розв’язуванні
тренувальних вправ.
Відкрили зошити, записуємо число. Класна робота.
Задача 1. (слайд 6)
Від якого будинку має ключ Буратіно?. Розв’яжи вираз і результат округли до
десятих.
(4-2,6)·4,3+1,08:1,2
Задача 2.
(слайд 7)
Перевір, чи правильно дівчинка розв’язала рівняння?
(1,24-х)·3,6=3,8888
х=0,16
(х+7,2)·4,2=30,996
х=0,22
Додаткова задача 1 (слайд 8)
Маса колібрі — найменшої пташки на Землі — 1,8 г, що складає 0,0002
маси страуса— найбільшого птаха. Маса півня становить 0,05 маси страуса.
Знайдіть масу страуса і масу півня.
V. Контроль засвоєння знань
Самостійна робота
Варіант І.
ВаріантІІ
1. Виконайте ділення:
1. Виконайте ділення:
а) 53,4 :1,5 =
а) 67,2 : 0,8 =
-5-
6. 5 клас. Математика
б) 54,3 : 0,1 =
б) 0,95 : 0,01 =
2. Розв'яжіть рівняння:
2. Розв'яжіть рівняння:
в) 7х + 2х = 3,528;
в) 19х – 12х = 3,192;
3. Автобус проїхав 380,4 км за 6 год.
3. Комбайнери за 12 днів зібрали
Яку відстань він проїде за 11 год,
врожай із площі 388,8 га. З якої площі
якщо рухатиметься з тією ж
вони зберуть урожай за 17 днів, якщо
швидкістю?
працюватимуть з такою ж
продуктивністю праці?
V. Підсумок уроку
По закінченні виконання роботи учні здають зошити, записавши листи
відповідей і учитель показує
правильні відповіді, з'ясовуючи, які завдання
(частини завдань) викликали труднощі в учнів з тим, щоб звернути на них увагу
на контрольній роботі.
VI. Домашнє завдання
№№ 1516, 1522, 1525*
-6-