1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Sekolah : SMK Beluran Bestari, Sabah.
Subjek : Grafik Berkomputer
Tarikh / Hari : 15 Mei 2013
Tingkatan : 4 Wira
Bilangan Pelajar : _____________ orang.
Tahap Pelajar : Sederhana
Masa : 8.20 – 9.00 pagi [ 40 minit ]
Tajuk : Proses Penghasilan Karya Grafik Digital
Subtopik : Unit 3: Manipulasi Imej
Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar akan dapat menghasilkan karya grafik yang memenuhi aspek berikut:
1. Colour/brightness/contrast/hue/saturation dan correction
2. Photo montage
3. Photo collage
4. Superimpose
5. Kesan digital
Pengetahuan Sedia ada : Pelajar telah mempelajari asas grafik digital dan peralatan grafik berkomputer pada topik
sebelumnya.
ABM : LCD, Projektor, Laptop/komputer.
BBM : Gambar/poster, video.
Nilai murni : Menghormati guru, peka, yakin diri dan bekerjasama
KBKK : Hubungkait, menjana idea, mengenalpasti, menghuraikan, menganalisis, membeza dan membuat
rumusan.
Strategi Pengajaran : Berpusatkan Guru- Kaedah Pengajaran Langsung.
1
2. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah
/Masa
Isi kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Pemusatan/Kaedah/
ABM/ Nilai/ KBKK
Set
Induksi
(5 minit)
(pembukaan)
Permulaan
Kelas dimulakan dengan bacaan doa.
Guru mengedarkan poster dan
menunjukkan video berkaitan dengan
topik lanjutan sebelum ini yang akan
diajar iaitu Proses Penghasilan Karya
Grafik Digital.
Guru meminta pelajar memberi
tumpuan pada video tersebut.
Guru meminta pelajar mengaitkan
poster dan video yang ditunjukkan
dengan topik yang akan diajar.
Pelajar membaca doa
Setiap pelajar memberi tumpuan
pada poster dan video yang
ditunjukkan.
Pelajar memberi respon kepada
guru.
Kaedah:
Berpusatkan guru.
ABM/BBM:
Lcd, Projektor, Laptop,
poster.
Nilai:
Menghormati guru, peka
KBKK:
Hubungkait, jana idea,
pelajar mendapat gambaran
awal tentang topik yang akan
diajar.
2
3. Langkah
1
(20
minit)
(perkembangan)
Pengenalan
penghasilan
karya grafik
Guru menayangkan simulasi video
yang berkaitan bagi menunjukkan
cara penghasilan karya grafik
menggunakan perisian Adobe
Photoshop merangkumi aspek berikut:
1. Colour/brightness/contrast/hue
/saturatin dan correction
2. Photo montage
3. Photo collage
4. Superimpose
5. Kesan digital
Guru menjawab pertanyaan dan
respon pelajar.
Pelajar memberi perhatian kepada
penerangan yang disampaikan oleh
guru.
Pelajar memerhatikan simulasi video
yang ditunjukkan oleh guru serta
memerhatikan setiap cara
penghasilan karya grafik. Pelajar
juga menuliskan pemerhatian
mereka.
Pelajar mengemukakan
soalan/idea/memberi respon.
Kaedah:
Berpusatkan guru
ABM/BBM:
Komputer, LCD.
Nilai:
Yakin diri
KBKK:
Hubungkait, mengenalpasti.
3
4. Langkah
2
(5 minit)
(Perkembangan)
Uji kefahaman
dan pelajar
mempraktikkan
ilmu.
Guru menguji kefahaman pelajar
dengan memberikan soalan terbuka
dan soalan tertutup kepada pelajar
dalam kelas berkaitan topik yang
telah dipelajari pada hari ini iaitu
aspek penghasilan karya grafik.
Guru menerangkan aktiviti seterusnya
iaitu tugasan perseorangan kepada
pelajar iaitu mengedit gambar
menggunakan beberapa imej yang
telah diberi dengan mengaplikasikan
segala ilmu yang baru sahaja
dipelajari pada hari ini.
Pelajar memberi maklumbalas
kepada soalan yang diberikan oleh
guru.
Pelajar masing-masing memulakan
kerja mengedit gambar di hadapan
komputer makmal secara individu
dengan menggunakan imej yang
telah dibekalkan oleh guru.
Kaedah:
Berpusatkan guru
ABM/BBM:
Komputer.
Nilai:
Yakin diri
KBKK:
Memahami kegunaan setiap
tools.
4
5. Langkah
3
(5 minit)
(Perkembangan)
Menilai
pencapaian dan
sediakan
maklumbalas.
Berdasarkan tugasan individu yang
telah diberikan sebelumnya, guru
menayangkan satu persatu hasil
kreativiti pelajar berdasarkan imej
yang diberikan di hadapan kelas dan
memberikan komen serta ulasan
terhadap hasil setiap pelajar.
Guru juga memperbetulkan jawapan
pelajar yang salah untuk soalan
terbuka dan tertutup yang telah
diberikan sebelumnya.
Pelajar memerhatikan hasil kreativiti
mereka yang ditayangkan oleh guru
di hadapan kelas menggunakan LCD
projektor.
Pelajar juga mendengar komen,
ulasan dan penambahbaikan
daripada guru yang boleh dibuat
pada hasil kerja mereka.
Kaedah:
Berpusatkan guru
ABM/BBM:
Komputer, LCD, projektor.
Nilai:
Yakin diri
KBKK:
Hubungkait, mengenalpasti
dan memahami kegunaan
setiap tools.
Penutup
(5 minit)
(penutup)
Membuat
rumusan.
Guru merumuskan pelajaran dengan
mengharapkan keinginan pelajar
dalam mendalami dengan lebih lanjut
berkaitan kaedah dan aspek yang
patut dipatuhi dalam penghasilan
karya grafik.
Setiap pelajar memberi tumpuan
pada penerangan guru.
Pelajar mula berminat untuk
mengetahui dengan lebih lanjut
berkaitan penghasilan karya grafik.
Pendekatan:
Berpusatkan guru.
Nilai :
Yakin diri
KBKK:
Membuat rumusan.
Refleksi Guru: _________________________________________________________________________________________
5
6. KPD 3016 : PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1
RPH Berpusatkan Guru- Kaedah Pengajaran Langsung
Disediakan Oleh No. Matrik
Rudy bin Lambau D20102039860
Tajuk : Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Program : AT- 46 ISMP Multimedia
Pensyarah : Dr. Che Soh Said.
6
7. KPD 3016 : PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1
RPH Berpusatkan Guru- Kaedah Pengajaran Langsung
Disediakan Oleh No. Matrik
Rudy bin Lambau D20102039860
Tajuk : Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Program : AT- 46 ISMP Multimedia
Pensyarah : Dr. Che Soh Said.
6