1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Sekolah : SMK Beluran Bestari, Sabah.
Subjek : Grafik Berkomputer
Tarikh / Hari : 15 Mei 2013
Tingkatan : 4 Wira
Bilangan Pelajar : _____________ orang.
Tahap Pelajar : Sederhana
Masa : 8.20 – 9.00 pagi [ 40 minit ]
Tajuk : Proses Penghasilan Karya Grafik Digital
Subtopik : Unit 3: Manipulasi Imej
Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar akan dapat :
a) Menghasilkan karya grafik yang memenuhi aspek berikut:
I. Colour/brightness/contrast/hue/saturation dan correction
II. Photo montage
III. Photo collage
IV. Superimpose
V. Kesan digital
Pengetahuan Sedia ada : Pengetahuan yang diambil atau didapati daripada keluarga dan masyarakat dan pengetahuan daripada
pengajaran topik sebelumnya:
a.Pelajar telah mempelajari asas grafik digital dan peralatan grafik berkomputer pada topik
sebelumnya.
1
2. ABM : LCD, Projektor, Laptop.
BBM : Gambar/poster, video.
Nilai murni : Menghormati guru, peka, yakin diri dan bekerjasama
KBKK : Hubungkait, menjana idea, mengenalpasti, menghuraikan, menganalisis, membeza dan membuat
rumusan.
Strategi Pengajaran : Berpusatkan Pelajar- Kaedah Kooperatif.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah
/Masa
Isi kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Pemusatan/Kaedah/
ABM/ Nilai/ KBKK
Set
Induksi
(5 minit)
Permulaan Kelas dimulakan dengan bacaan
doa.
Guru mengedarkan poster dan
menunjukkan video berkaitan
dengan topik lanjutan sebelum ini
yang akan diajar iaitu Proses
Penghasilan Karya Grafik Digital.
Guru meminta pelajar memberi
tumpuan pada video tersebut.
Guru meminta pelajar mengaitkan
poster dan video yang ditunjukkan
Pelajar membaca doa
Setiap pelajar memberi tumpuan
pada poster dan video yang
ditunjukkan.
Pelajar memberi respon kepada
Pendekatan:
Berpusatkan pelajar dan
bahan.
Kaedah:
Soal jawab
ABM/BBM:
Projektor, komputer riba,
poster.
2
3. dengan topik yang akan diajar. guru. Nilai:
Menghormati guru, peka
KBKK:
Hubungkait, jana idea,
pelajar mendapat gambaran
awal tentang topik yang akan
diajar.
Langkah
1
(20
minit)
Pengenalan
penghasilan
karya grafik
Guru menayangkan simulasi
video yang berkaitan bagi
menunjukkan cara penghasilan
karya grafik menggunakan
perisian Adobe Photoshop
merangkumi aspek berikut:
1. Colour/brightness/contra
st/hue/saturatin
correction
2. Photo montage
3. Photo collage
Pelajar memerhatikan simulasi video
yang ditunjukkan oleh guru serta
memerhatikan setiap cara
penghasilan karya grafik. Pelajar
juga menuliskan pemerhatian
mereka.
Pelajar mengemukakan
soalan/idea/memberi respon.
Pendekatan:
Berpusatkan pelajar dan
bahan.
Kaedah:
Soal jawab, Penerangan
ABM/BBM:
Komputer, LCD.
Nilai:
3
4. 4. Superimpose
5. Kesan digital
Guru menjawab pertanyaan dan
respon pelajar
Yakin diri
KBKK:
Hubungkait, mengenalpasti
dan menghuraikan
kepentingan IKS kepada
masyarakat
Langkah
2
(10
minit)
Aktiviti
kumpulan untuk
meningkatkan
kemahiran
dengan
menghasilkan
karya grafik.
Pelajar dipecahkan kepada 4
kumpulan yang terdiri daripada 5
orang pelajar.
Setiap kumpulan diminta mencipta
satu imej baru melibatkan 5 aspek
utama berdasarkan 5 gambar yang
disediakan sahaja. Soalan meminta
pelajar memberi jawapan dalam
bentuk softcopy dan menghuraikan
aspek/teknik yang digunakannya.
Guru meminta wakil daripada
setiap kumpulan membentangkan
Pelajar duduk dalam kumpulan
masing-masing dan berbincang serta
menyediakan jawapan dalam bentuk
softcopy.
Wakil kumpulan tampil ke hadapan
untuk membentangkan hasil kerja
kumpulan.
Pelajar lain mengemukakan
soalan/idea/memberi respon.
Pendekatan:
Berpusatkan pelajar dan
bahan.
Kaedah:
Perbincangan berkumpulan,
sumbang saran kumpulan,
soal jawab, penerangan dan
pembentangan.
ABM/BBM:
Komputer, LCD.
4
5. hasil kerjanya.
Guru meminta pelajar lain untuk
bertanya soalan atau memberi
pendapat.
Guru membantu menjelaskan
jawapan yang kurang tepat/ tidak
lengkap.
Nilai:
Yakin diri, bekerjasama
KBKK:
Menganalisis, hubungkait
dan membeza
Penutup
(5 minit)
Membuat
rumusan.
Guru memberi soalan dan memilih
pelajar secara rambang untuk
menguji kefahaman pelajar.
Guru memperbetulkan jawapan
pelajar.
Guru meminta beberapa pelajar
membuat rumusan pelajaran hari
ini.
Pelajar yang dipilih menjawab
soalan yang diajukan oleh guru.
Pelajar membuat rumusan pelajaran
hari ini.
Pendekatan:
Berpusatkan pelajar.
Kaedah:
Soal jawab dan penerangan
Nilai :
Yakin diri
KBKK:
Membuat rumusan.
Refleksi Guru:
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________
5
6. KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1
RPH Berpusatkan Pelajar- Kaedah Kooperatif.
Nama No. Matrik
Rudy bin Lambau D20102039860
Tajuk : Rancangan Pengajaran Harian
Program : AT- 46 ISMP Multimedia
Pensyarah : Dr. Che Soh Said.
6
7. KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1
RPH Berpusatkan Pelajar- Kaedah Kooperatif.
Nama No. Matrik
Rudy bin Lambau D20102039860
Tajuk : Rancangan Pengajaran Harian
Program : AT- 46 ISMP Multimedia
Pensyarah : Dr. Che Soh Said.
6