1. Rancangan Mengajar Harian (Mengikut Model ASSURE)
Nama Guru
Mata Pelajaran Matematik
Kelas 1 Budi
Tarikh & Hari 1 Ogos 2016 & Isnin
Masa 8.00 – 9.00 pagi
Bilangan / Kehadiran Murid 20/ 20 orang; 10 lelaki & 10 perempuan
Umur ±7 tahun
Tajuk Ruang
KSSR / Standard
Kurikulum
Standard Kurikulum Hasil Pembelajaran / Objektif
Rujuk dalam KSSR dan
tuliskan di ruangan ini
Rujuk dalam KSSR dan
tuliskan di ruangan ini
BI
L
ASPEK
MODEL
ASSURE
HURAIAN
1
Analyse
Learners
(Analisis
Pelajar)
Ciri Umum
Pelajar
Pengetahuan
Sedia Ada
Gaya
Pembelajaran
1.Berlatar
belakangkan
bentuk-bentuk yang
ada di persekitaran
mereka seperti di
rumah, sekolah,
tempat-tempat
awam dan
sebagainya.
1. Murid pernah
melihat bongkah 3D
dalam kehidupan
harian.
1.Murid lebih
cenderung ke arah
gaya penemuan
berpandu dan
koperatif.
2 State
Objective
(Nyatakan
objektif /
hasil
pembelajaran)
Di akhir pembelajaran diharapkan murid dapat:
1.Kognitif
1.Murid dapat mengenal pasti bentuk tiga dimensi berdasarkan
huraian teks.
2.Murid dapat melabelkan ciri-ciri bentuk 3D.
3.Murid dapat menyenaraikan bentuk-bentuk 3D yang ditemui
dalam kehidupan harian.
2. Afektif
1.Murid menunjuk riak muka yang tersenyum semasa melihat
video ‘ Lagu 3D”.
2.Murid kelihatan seronok dengan mengangkat tangan dan
berdiri untuk memberi jawapan semasa sesi perbincangan.
2. 3 Select
methods,
media and
materials
(Pilih kaedah,
media dan
bahan
sumber)
Kaedah
Pengajaran
dan
Pembelajaran
yang
digunakan
Media yang
digunakan
Bahan sumber
pengajaran dan
pembelajaran yang
digunakan
Kuliah Tayangan video
“lagu 3D”
Gambar 3D
Komputer dan LCD
Projek;
Konstruktivism
e
Media 1 (2D) Gambar bongkah
3DBahan 2D-Foto
Koperatif;
Perbincangan
Media 2 (3D) Model barangan;
Kubus, Piramid tapak
segi empat sama,
Silinder, Sfera, Kuboid
dan Kon
Bahan 3D -
Bongkah;
Gambar-gambar
bongkah 3D
4 Utilize media
and materials
(Menggunaka
n media dan
bahan
sumber)
1.Penerangan ringkas tentang persediaan mengajar serta cara
penggunaan media dan bahan – preview, sediakan bahan
untuk penggunaan dalam kelas, sediakan persekitaran.
2.Bahan 2D – Gambar bongkah-bongkah 3D / gambar meja
murid
3.Bahan 3D - Model bongkah
4.Video - Mengenai ciri-ciri bongkah
5.Aktiviti pengajaran dan pembelajaran akan berlangsung di
dalam bilik darjah. Murid diajar mengenal pasti ciri-ciri yang
ada pada enam jenis bongkah..
6. Murid kemudian diarahkan secara berkumpulan
menyelesaikan masalah menggunakan model bongkah 3D .
5 Require
learner
participation
(Libatkan
pelajar
Dalam
pembelajaran)
Senaraikan langkah-langkah pelaksanaan pengajaran dan
pembelajaran yang mesti meliputi yang berikut:
Langkah & Masa Tajuk Aktiviti P&P
Set induksi
5 minit
1.
Bahan
2D
1.Bahan 2D - Digunakan untuk
set induksi pengajaran dan
pembelajaran.
2.Murid melihat gambar yang
dipaparkan.
3.Murid diminta memerhati ciri-
ciri yang ada pada gambar
tersebut.
4. Murid menjawab soalan yang
ditanya oleh guru.
3. Langkah 1
15 minit
2.
Nama
bongka
h
dan ciri-
cirinya
1. Video nyanyian - digunakan
semasa sesi perkembangan
pengajaran.
2. Sebagai tugasan supaya
murid menumpukan perhatian,
murid diminta menyenaraikan
nama-nama
bongkah dan ciri-cirinya.
3. Berdasarkan “Lagu 3D”
tersebut, murid dikehendaki
melengkapkan jadual yang
diberikan.
Langkah 2
20 minit
3. hasil
bongka
h 3D
1. Murid dibahagikan kepada
lima kumpulan.
2. Setiap kumpulan diminta
untuk menghasilkan bongkan 3D
berdasarkan pelan yang
diedarkan oleh guru.
3. Selain itu, murid juga diminta
untuk menamakan bentuk 3D
yang telah dihasilkan.
Langkah 3
15 minit
3.Gamb
ar
bongka
h 2D,
3D
1. Bahan 2D - murid dipamerkan
dengan gambar bongkah yang
didapati dalam kehidupan
seharian.
2.Sebagai tugasan, murid
diminta melabelkan bentuk 3D
berdasarkan gambar yang
dipamerkan.
3. Kumpulan yang dapat
melabelkan dengan betul dikira
sebagai pemenang.
Penutup
5 minit
4. Penutup
kognitif
Penutup sosial
1.Membuat
kesimpulan dan
rumusan
daripada
keseluruhan
pembelajaran
pada hari ini.
1.Ucapan
tahniah / cuba
lagi kerana
inisiatif
melabelkan dn
menyelesaika
n masalah
menggunakan
model
bongkah.
tersebut.
4. 2. Video
Nyanyian –
murid
menyanyikan
semula
nyanyian
bongkah untuk
memperkukuh
kan pelajaran
yang telah
dipelajari.
3. Memberi
insentif fizikal
seperti hadiah
carta bintang.
6 Evaluate and
Revise
(Nilai dan
semak
semula)
Aspek Huraian
1.Refleksi 1.Sesi pengajaran dan pembelajaran
berkesan tapi boleh diperkemaskan lagi.
2.Berkesan kerana banyak melibatkan
murid. Tetapi beberapa orang murid yang
introvert tidak mengambil bahagian dan
hanya melihat kawan-kawannya
beraktiviti.
2.Penambahbaikan 1.Guru perlu selalu memanggil nama
murid tersebut dan menggalakkan
mereka terlibat dalam setiap aktiviti
kelas.
3. Rumusan
maklumat
instrumen teknologi
pendidikan (borang
penilaian perlu
disediakan oleh
guru)
1.Video; 20/20 murid fokus kepada klip
video.
2. Bongkah 3D; Semua ahli kumpulan
(4/4) berusaha menggunakan deria
sentuhan untuk bongkah 3D kecuali
beberapa orang murid yang introvert.
Rujukan
Ame-lina. (Feb 12, 2015). RPT- Model Assure Mt Thn 2: Rancangan Mengajar Harian
(Mengikut Model ASSURE). Retrieved From http://documents.tips/documents/rpt-
model-assure-mt-thn-2.html