2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Sekolah :
Subjek : Grafik Berkomputer
Tarikh :
Tingkatan :
Masa :
Bilangan Murid :
Kehadiran :
Tajuk : Grafik
Topik : 1. Pengertian Grafik
2. Grafik Digital dan jenis nya
3. Hasil Pembelajaran :
Menjelaskan maksud grafik.
Menamakan jenis-jenis grafik digital:
bitmap
vektor.
Mengenal pasti ciri-ciri grafik digital.
Membanding beza antara grafik bitmap dan vektor.
Objektif Pembelajaran :
a. Memahami konsep asas grafik.
b. Pelajar telah mengetahui serba sedikit mengenai grafik.
c. Pelajar dapat membezakan grafik bitmap dan vector.
Bahan Bantu / Alat Bantu Mengajar
a) Slide Powerpoint
b) Internet
4. Di akhir pelajaran ini, para pelajar dapat:
a) Menyenaraikan / mengingat pengertian grafik.
b) Membezakan dan menyenaraikan grafik vector dan bitmap
c) Memahamin konsep asas grafik.
Langkah Pembelajaran
Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid) Bahan / Nota
Set Induksi
5 minit
(8:00am –
8:05am)
Guru menerangkan
pengertian grafik
Guru:
Menyoal pelajar mengenai pengetahuaan sedia
ada tentang grafik.
Murid:
Memberi respon
terhadap soalan yang
dikemukan oleh guru.
Nilai: Rasional
Teknik: Pendengaran, ramal, perhati
dan terang.
Pendekatan :
Soal jawab
Langkah 1
10 minit
(8:05am –
8:15am)
Guru menerangkan
mengenai pembelajaran
pada hari ini.
Guru:
Guru memaparkan tajuk pembelajaran.
Guru meminta pelajar memberi dan memberi
beberapa grafik yang mereka tahu berdasarkan
BBM: Slaid Power Point dan projector.
Nilai:
• Rasional
5. pengetahuaan sedia ada.
Guru menayangkan slaid power point dan
menerangkan kategori-kategori yang terdapat
dalam grafik.
Memberi respon kepada soalan yang diajukan
oleh pelajar.
Pelajar:
Memberi tumpuan kepada apa yang
diterangkan oleh guru.
Pelajar hendaklah menjawab soalan yang
diajukan oleh guru.
Pelajar bertanyakan soalan kepada guru.
Pelajar mencatat isi-isi penting.
• Keberanian
Pendekatan:
•.Penerangan dan tumpuan.
• Murid bertanyakan soalan.
Langkah 2
20 minit
(8:15am –
8:35am)
Perkembangan Pelajar
diuji.
Aktiviti dilakukan untuk
memastikan pelajar faham
apa yang diterangkan.
Guru:
Mengarahkan pelajar untuk membentuk
kumpulan.
Memberi memberi tugasan kepada setiap
kumpulan.
Guru akan meminta setiap kumpulan membuat
perbentangan dan pemilihan wakil pelajar
adalah secara rawak bagi setiap kumpulan.
BBM: Internet, Slaid Power Point
bertajuk elemen-elemen multimedia
dan buku rujukan ICT.
Nilai :
Berdikari
Berkerjasama.
Kreativiti
Bantu membantu
6. Murid:
Pelajar dibahagikan kepada 3 kumpulan.
Setiap kumpulan akan mendapat satu tajuk
Grafik Digital dan jenis nya.
Dalam kumpulan pelajar diminta untuk mencari
Grafik Digital dan jenis nya tersebut.
Pelajar mencari maklumat menggunakan
internet dan bahan yang diberikan oleh guru.
Setiap kumpulan diminta untuk membentang
maklumat tersebut di hadapan kelas.
menunjukkan slaid power point.
Daya Usaha
Pendekatan:
Menerima tugasan yang diberi.
Memupuk sifat berkerjasama
dan berdikari untuk mencari
maklumat.
Memastikan setiap pelajar
faham apa yang diterangkan.
Penutup
5 minit
(08:35am –
08:40am)
Rumusan secara
menyeluruh pembelajaran.
Memberi gambaran serba
sedikit mengenai
pembelajaran akan
datang.
Guru:
Guru meminta pelajar (secara sukarela)
merumuskan hasil pembelajaran pada hari ini.
Guru memberitahu pelajar yang
membentangkan slide dengan baik.
Guru merumus semula pembelajaran pada hari
ini.
Pelajar:
Pelajar merumuskan hasil
7. pembelajaran secara ringkas.
Mencatat tugasan yang diberi untuk
pembelajaran akan datang.
Refleksi:
1. Guru menggunakan kaedah pengajaran dwi bahasa dari semasa ke semasa dan memberikan ruang kepada Murid untuk menanyakan
soalan jika tidak faham.
2. Guru menerapkan penggunakan slide untuk pembentangan dan melatih pelajar supaya berani untuk bercakap dikhalayak ramai.
3. Untuk pengajaran yang akan datang, pembelajaran akan lebih mendalam dan perlu memastikan setiap pelajar telah faham sepenuhnya
untuk pembelajaran.