SlideShare a Scribd company logo
Rancangan Pengajaran Harian
Produksi Multimedia
KPD3016 - Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1
AT46
Ijazah Sarjana Muda Pendidikan Multimedia
NAMA : KHAIREE BAHAROM BIN DZULBAHRAIN
NO.MATRIK : D20102039859
PENSYARAH : DR. CHE SOH BIN SAID
Rancangan Pengajaran Harian
Berpusatkan Murid
Produksi Multimedia : Teks
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )
Tarikh/Hari : 14/05/2013
Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi
Tempat : Makmal Komputer Sekolah
Kelas/Kumpulan : 4 Maju
Bilangan Murid : 30 orang
Mata pelajaran : Produksi Multimedia
Tajuk/Topik : Memahami Elemen Multimedia
Isi pelajaran : Teks
Pengetahuan Sedia ada : 1. Murid berpengalaman melihat jenis-jenis teks yang terdapat
dalam sesuatu produksi multimedia contohnya poster dan banner
2. Murid berpengalaman menggunakan perisisan Microsoft office dan
Paint
Objektif Pembelajaran :
Di akhir pengajaran pelajar dapat:
1. Menyatakan ciri-ciri teks
2. Membandingkan jenis-jenis teks
3. Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks
4. Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam perisian photoshop.
5. Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop
Bahan Bantu Mengajar : Komputer, LCD ,Video, Perisian Photoshop.
Langkah Kandungan Strategi (aktiviti ) P&P
Bahan/NotaAktiviti Guru Aktiviti Murid
Set
induksi
(5 minit )
Paparan poster
Objektif
pembelajaran.
Guru membahagikan
murid kepada 3
kumpulan yang terdiri
dari 10 orang murid
mengikut kedudukan
murid didalam kelas.
Guru menunjukkan
video kepada murid.
Guru Menunjukkan
beberapa contoh
produk multimedia
(poster) kepada murid
melalui paparan skrin
putih.
Guru mengaitkan isi
kandungan slide
tersebut dengan
pengetahuan sedia ada
murid.
Guru menerangkan
objektif pembelajaran
hari ini.
Murid telah
masuk ke
kumpulan
masing-masing.
Murid melihat
paparan video
yang
ditayangkan oleh
guru.
Murid melihat
poster yang
ditunjukkan oleh
buru
Murid mencatat
kandungan yang
boleh dikaitkan
dengan
pengalaman
sedia ada murid.
ABM
Komputer
LCD
BBM
Video, poster
KEMAHIRAN
Mendengar, menilai,
mematuhi
arahan,kerjasama
Langkah 1
(10 minit)
Teks merupakan
elemen paling asas
serta luas
penggunaannya
dalam
membangunkan
sesebuah aplikasi
multimedia.
Format
teks
Teks
bitmap
Teks boleh
disunting.
Jenis-jenis
teks
Guru membahagikan
satu kumpulan
menerangkan jenis-
jenis teks , satu
kumpulan
menerangkan format
teks dan satu
kumpulan
menerangkan fungsi
teks.
Guru menerangkan
terlebih dahulu kepada
setiap kumpulan
mengikut tajuk
masing.
Guru mengarahkan
setiap kumpulan
menerangkan tajuk
masing-masing kepada
kumpulan lain.
Setiap kumpulan
mencatat tajuk
yang mereka
telah dapat.
Ahli kumpulan
mencatat
penerangan guru
mengikut tajuk
masing-masing.
Setelah faham
isi kandungan,
murid
menerangkan
tajuk mereka
kepada
kumpulan lain.
ABM
LCD,
Komputer.
KEMAHIRAN
mendengar,
mencatat,kerjasama
Langkah 2
(20 minit)
Perisian untuk
sunting teks
- Microsoft
Office (Microsoft
Word)
- Paint
- Photoshop
Guru membahagikan
perisian mengikut
kumpulan.
Satu kumpulan satu
perisian sahaja.
Setiap kumpulan
yang telah dapat
perisian masing-
masing.
Setiap ahli
kumpulan perlu
ABM
Komputer
LCD
BBM
Perisian untuk
sunting teks.
eksplore dan
masteri perisian
tersebut.
KEMAHIRAN
Mendengar,
menghubungkait,sifat
ingin tahu,rajin
Langkah 3
(20 minit)
Perisian Photoshop
Menu-menu text
yang terdapat di
dalam perisian
Photoshop:
-present picker
-text orientalition
-font stay
-font family
-font saiz
-anti-aliasing
method
-warped text
-text color
Guru menjelaskan
tentang jenis dan
fungsi menu-menu
yang terlibat dalam
menghasilkan text.
Guru meminta setiap
kumpulan untuk
mencuba semua jenis
menu yang terdapat
dalam antaramuka
photoshop.
Guru akan menanya
ahli dalam setiap
kumpulan secara
rawak tentang fungsi
beberapa menu dalam
perisian.
Murid mencatat
menu-menu
yang terdapat
pada skrin
paparan.
Murid mencuba
menekan setiap
butang menu
yang telah
disuruh oleh
guru untuk
mengetahui
fungsi dan
kegunaannya.
Murid yang
dipilih akan
menjawab
pertanyaan.
ABM
Komputer
LCD
BBM
Perisian photoshop
KEMAHIRAN
Mendengar,
Berinteraksi
Langkah 4
(10 minit)
Kaedah
menghasilkan teks
menggunakan
perisian
photoshop.
Guru menunjukkan
kaedah menghasilkan
teks menggunakan
perisian photoshop.
Murid mencatat
demontrasi yang
ditunjukkan oleh
guru.
ABM
Komputer, LCD
BBM
Perisian photoshop
meminta pelajar
menghasilkan teks
dengan
menggunakan
perisian adobe
photosop mengikut
langkah yang telah
ditunjukkan.
Guru menggunakan
butang-butang yang
terdapat pada skrin
photoshop.
Guru menunjukkan
cara untuk menyimpan
hasil produksi
multimedia
dengan pelbagai
format yang betul
Guru meminta pelajar
menghasilkan sebuah
poster yang
mengandungi elemen
multimedia teks.
Guru meminta pelajar
menggunakan semua
jenis butang menu
yang telah telah
ditunjukkan.
KEMAHIRAN
Komunikasi,
Kepimpinan
Langkah 5
(10 minit)
Hasil kerja pelajar
( poster ) .
Jenis-jenis menu
yang digunakan
oleh pelajar
-saiz teks
-jenis teks
-warna teks
-stile teks
-sudut letak teks.
Guru memilih secara
rawak kumpulan
untuk membentangkan
hasil kerja yang telah
mereka buat di
hadapan kelas.
Guru meminta pelajar
lain memberi pendapat
dan kritikan tentang
suntingan teks yang
telah dihasilkan oleh
sahabat mereka.
Guru memberi komen
tentang poster yang
telah dihasilkan oleh
murid.
Murid tampil ke
hadapan kelas
untuk
menerangkan
poster yang telah
dihasilkan.
Pelajar menberi
komen dan
pendapat poster
yang dihasilkan
oleh rakan
mereka.
ABM
LCD
Komputer
KEMAHIRAN
Menilai, Memberi
pendapat
Penutup
(5 minit)
Merumuskan
keseluruhan
kandungan
pembelajaran.
Maksud
Ciri
Fungsi
Perisian sepunya
Perisian photoshop
Menu-menu
berkaitan teks.
Guru mengulang
semula tajuk-tajuk
utama sebagai
rumusan.
Guru memilih
kumpulan secara
rawak dan bertanyakan
beberapa soalan bagi
menguji kefahaman
mereka.
Guru membuat
kesimpulan bahawa
murid telah memahami
apa yang sudah diajar.
Guru meminta pelajar
menghasilkan poster
menggunakan elemen
teks yang telah diajar.
Murid
menjawab
soalan yang
diberikan oleh
guru.
Murid bangun
dan menjawab
soalan yang
ditanya oleh
guru.
Murid mencatat
arahan yang
diberikan oleh
guru.
BBM
LCD
Komputer
KEMAHIRAN
Mencatat, berani
bertanya.
Dan perlu dihantar
pada kelas akan
datang.
Refleksi:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
______________________________________________________________
Rancangan Pengajaran Harian
Berpusatkan Guru
Produksi Multimedia : Teks
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )
Tarikh/Hari : 14/05/2013
Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi
Tempat : Makmal Komputer Sekolah
Kelas/Kumpulan : 4 Maju
Bilangan Murid : 30 orang
Mata pelajaran : Produksi Multimedia
Tajuk/Topik :Memahami Elemen Multimedia
Isi pelajaran : Teks
Pengetahuan Sedia ada : 1. Murid berpengalaman melihat jenis-jenis teks yang terdapat dalam
sesuatu produksi multimedia contohnya poster dan banner
2. Murid berpengalaman menggunakan perisisan Microsoft office dan
Paint
Objektif Pembelajaran :
Di akhir pengajaran pelajar dapat:
1. Menyatakan ciri-ciri teks
2. Membandingkan jenis-jenis teks
3. Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks
4. Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam perisian photoshop.
5. Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop
Bahan Bantu Mengajar : Komputer, LCD ,Video, Perisian Photoshop.
Langkah Kandungan Strategi (aktiviti ) P&P
Bahan/NotaAktiviti Guru Aktiviti
Murid
Set induksi
(5 minit )
Contoh video menghasilkan teks
menggunakan Photoshop
http://www.youtube.com/watc
h?v=-9SYPuZex8A
Paparan poster
Objektif pembelajaran.
Guru
menunjukkan
video kepada
pelajar.
Guru
Menunjukkan
beberapa
contoh produk
multimedia
(poster)
kepada pelajar
melalui
paparan skrin
putih.
Guru
mengaitkan isi
kandungan
slide tersebut
dengan
pengetahuan
sedia ada
murid.
Guru
menerangkan
objektif
pembelajaran
hari ini.
Pelajar
melihat
paparan
video yang
ditayangkan
oleh guru.
Murid
melihat
poster yang
ditunjukkan
oleh buru
Murid
mencatat
kandungan
yang boleh
dikaitkan
dengan
pengalaman
sedia ada
murid.
ABM
Komputer
LCD
BBM
Video, poster
KEMAHIRAN
Mendengar,
menilai
Langkah 1
(5 minit)
Teks merupakan elemen paling
asas serta luas penggunaannya
dalam membangunkan sesebuah
aplikasi multimedia.
Jenis-jenis teks
Teks bitmap
Teks boleh disunting
Guru
menerangkan
maksud, ciri,
fungsi teks.
Guru menyoal
murid tentang
pemahaman
sedia ada
murid
terhadap
maksud teks.
Guru
menjelaskan
kepada murid
tentang ciri-
ciri teks.
Guru
menjelaskan
fungsi teks
Murid
mencatat
penerangan
guru.
ABM
LCD,
Komputer.
KEMAHIRAN
mendengar,
mencatat
Langkah 2
(10 minit)
Perisian untuk sunting teks
- Microsoft Office
(Microsoft Word)
- Paint
- Photoshop
- Illustrator
Guru
menerangkan
tentang
perisian yang
boleh
digunakan
untuk
menyunting
dan mengedit
teks.
Murid
mencatat
penerangan
daripada
guru.
ABM
Komputer
LCD
BBM
Perisian untuk
sunting teks.
KEMAHIRAN
Mendengar,
menghubungkait
dan mencatat.
Langkah 3
(20 minit)
Perisian Photoshop
Menu-menu text yang terdapat di
dalam perisian Photoshop:
-present picker
-text orientalition
-font stay
-font family
-font saiz
-anti-aliasing method
-warped text
-text color
Guru
menjelaskan
tentang jenis
dan fungsi
menu-menu
yang terlibat
dalam
menghasilkan
text.
Guru meminta
pelajar untuk
mencuba
semua jenis
menu yang
terdapat dalam
antaramuka
photoshop.
Guru meminta
pelajar
menekan
butang-butang
menu dalam
Murid
mencatat
menu-menu
yang terdapat
pada skrin
paparan.
Murid
mencuba
menekan
setiap butang
menu yang
telah disuruh
oleh guru
untuk
mengetahui
fungsi dan
kegunaannya.
ABM
Komputer
LCD
BBM
Perisian
photoshop
KEMAHIRAN
Mendengar,
Berinteraksi
paparan
antaramuka.
Langkah 4
(25 minit)
Kaedah menghasilkan teks
menggunakan perisian
photoshop.
meminta pelajar menghasilkan
teks dengan menggunakan
perisian adobe photosop
mengikut langkah yang telah
ditunjukkan.
Guru
menunjukkan
kaedah
menghasilkan
teks
menggunakan
perisian
photoshop.
Guru
menggunakan
butang-butang
yang terdapat
pada skrin
photoshop.
Guru
menunjukkan
cara untuk
menyimpan
hasil produksi
multimedia
dengan
pelbagai
format yang
betul
Guru
Murid
mencatat
demontrasi
yang
ditunjukkan
oleh guru.
ABM
Komputer, LCD
BBM
Perisian
photoshop
KEMAHIRAN
Mendengar,
Fokus.
menunjukkan
poster yang
mengandungi
elemen
multimedia
teks.
Langkah 5
(10 minit)
Hasil kerja pelajar
( poster ) .
Jenis-jenis menu yang dipelajari
-saiz teks
-jenis teks
-warna teks
-stile teks
-sudut letak teks.
Guru
menerangkan
jenis-jenis
menu yang
ada didalam
poster
tersebut.
Guru meminta
pelajar
mencuba
menu-menu
seperti yang
ada di dalam
poster yang
ditunjukkan
Guru memberi
komen tentang
poster yang
telah
dihasilkan
oleh murid.
Murid tampil
ke hadapan
kelas untuk
menerangkan
poster yang
telah
dihasilkan.
Pelajar
memberi
komen dan
pendapat
poster yang
dihasilkan
oleh rakan
mereka.
ABM
LCD
Komputer
KEMAHIRAN
Menilai,
Memberi
pendapat
Penutup
(5 minit)
Merumuskan keseluruhan
kandungan pembelajaran.
Guru
mengulang
Murid
menjawab
ABM
LCD
Maksud
Ciri
Fungsi
Perisian sepunya
Perisian photoshop
Menu-menu berkaitan teks.
semula tajuk-
tajuk utama
sebagai
rumusan.
Guru memilih
beberapa
orang pelajar
secara rawak
dan
bertanyakan
beberapa
soalan bagi
menguji
kefahaman
mereka.
Guru
membuat
kesimpulan
bahawa murid
telah
memahami
apa yang
sudah diajar.
Guru meminta
pelajar
menghasilkan
poster
menggunakan
elemen teks
yang telah
diajar. Dan
perlu dihantar
pada kelas
akan datang.
soalan yang
diberikan
oleh guru.
Murid
bangun dan
menjawab
soalan yang
ditanya oleh
guru.
Murid
mencatat
arahan yang
diberikan
oleh guru.
Komputer
KEMAHIRAN
Mencatat
Refleksi:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
______________________________________________________________
Rancangan Pengajaran Harian
Berpusatkan Koperatif
Produksi Multimedia : Teks
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK
Kelas : 4 Multimedia
Tarikh : 22 Mei 2013
Masa : 8.00 pagi -9.20 pagi ( 1 jam 20 minit)
Bilangan Pelajar : 30 (17 lelaki, 13 perempuan)
Tajuk/Bidang Pelajaran : Pengenalan Kepada Rekabentuk Grafik
Topik : Elemen Rekabentuk
Sub Topik : Prinsip Rekaan
Standard Pembelajaran :
1. Mendengar dan memberi respon terhadap perbualan
2. Mengemukakan soalan yang sesuai dan mudah difahami
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :
1. Membina kemahiran menghuraikan elemen reka bentuk
Hasil Pembelajaran : Mencipta karya grafik mengikut jenis.
Pengetahuan sedia ada :
1. Pengetahuan melalui persekitaran contohnya daripada
keluarga, kawan-kawan dan sekolah.
2. Pelajar-pelajar telah mempelajari teknik menghasilkan
grafik semasa di Tingkatan 1, 2, 3
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, mencirikan, mengenalpasti, menkategorikan,
menilai sikap positif dan negatif.
Alat Bantuan Mengajar:
1. Komputer Sekolah
2. Projektor
3. Printer
4. Board
Bahan Bantuan Mengajar :
1. Powerpoint
2. Bahan bacaan: Majalah, surat khabar
3. Perisian Adobe Photoshop
4. Poster
5. Google Search
Langkah Pengajaran:
Masa /
Langkah
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
(BBM,
Kesepaduan,
Kemahiran
Berfikir, Nilai)
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Permulaan
Set Induksi
( 3 - 5 minit)
Pengenalan
kepada reka
bentuk grafik
(Keseimbangan)
Menunjukkan
contoh video
Guru memberi
penerangan
terperinci
kepada pelajar
Guru
menunjukkan
Pelajar
mendengar dan
mengambil
catatan
Pelajar memberi
respon dengan
cuba menjawab
Teknik : Syarahan
BBM :
1.Bahan bacaan
( majalah, surat
khabar )
2. „Board „
grafik
http://www.youtu
be.com/watch?v=Tl
G18XOsbeI
Guru bertanyakan
soalan kepada
pelajar jika
pernah melihat
contoh poster,
ciri-ciri poster
dan sumber untuk
menghasilkannya.
contoh video
berkaitan grafik.
Guru
menerangkan
tentang ciri-ciri
dan
elemen grafik
yang diperlukan
bagi
menghasilkan
poster
Guru
menerangkan
dimana perlu
mendapatkan
sumber-sumber
bagi
menghasilkan
poster
soalan guru 3.http://www.yout
ube.com/watch?v=T
lG18XOsbeI
Kemahiran
Berfikir :
1. Menjana idea
2. Mencirikan
Kemahiran
Belajar :
1.Mencatat
Nilai :
1. Mengikut
giliran
2. Berani mencuba
Langkah 1
( 10 minit )
Guru memberikan
satu tema iaitu
“Cuti-cuti
Malaysia” sebagai
garis panduan
bagi pelajar
menghasilkan
poster
Guru
membahagikan
Guru
menyatakan
tema yang perlu
dihasilkan
adalah tema
“Cuti-cuti
Malaysia” dan
poster yang
ingin dihasilkan
mestilah
mengikut
Pelajar bergerak
ke kumpulan
masing-masing
Kemahiran
Berfikir :
1. Menjana idea
Nilai :
1. Mengikut
arahan
2. Bekerjasama
pelajar kepada
beberapa
kumpulan kecil
mengikut senarai
nama yang
dibaca.
Setiap kumpulan
terdiri daripada 5
orang pelajar
kreativiti setiap
kumpulan
Guru menyuruh
pelajar masuk di
dalam kumpulan
masing-masing
yang telah
ditetapkan
Langkah 2
(15 minit)
Setiap kumpulan
perlu menyunting
bahan yang
diperolehi dari
internet
menggunakan
perisian Adobe
Photoshop
Guru
memberikan
sekeping
“board”,
surat khabar,
koleksi majalah
dan gambar
kepada setiap
kumpulan
Guru
memberitahu
pelajar juga
boleh mencari
gambar
berdasarkan
tema dari
sumber lain (
internet )
Salah seorang
wakil dari
kumpulan pergi
mengambil
bahan yang telah
disediakan oleh
guru
Pelajar mencari
gambar
menggunakan
media elektronik
( internet )
berdasarkan
tema yang telah
ditetapkan
Bahan dari
internet perisian
Adobe
Photoshop
BBM :
1. Bahan bacaan (
majalah, surat
khabar )
2. “Board”
Kemahiran
Berfikir :
1. Menjana idea
2. Mengkategori
Kemahiran
Belajar :
1. Mengumpul
maklumat
Nilai :
1. Bekerjasama
2.
Bertanggungjawab
Langkah 3
(15 minit)
Menyunting dan
mereka letak
Guru
membimbing
Pelajar memilih
gambar
BBM :
1. Komputer
pelajar mencari
gambar gambar
yang sesuai
mengikut tema
poster yang
ingin dihasilkan
Guru menyuruh
pelajar
menyunting
gambar
mengikut
kreativiti
menggunakan
perisian
“Adobe
Photoshop”
Guru menyuruh
pelajar
menyimpan
gambar di dalam
satu fail dan
mencetak
gambar yang
telah siap
disunting
gambar yang
sesuai dari
internet
mengikut tema
Pelajar
menyunting
gambar yang
dipilih
menggunakan
perisian
“Adobe
Photoshop”
mengikut
kreativiti
masing-masing
Pelajar
menyimpan
gambar yang
disunting di
dalam satu fail
2. Gambar
Kemahiran
Berfikir :
1. Mengkategori
Kemahiran
Belajar :
1. Mengumpul
maklumat
2. Memproses
maklumat
Langkah 4
(15 minit)
Menyunting,
menyusun atur
bahan.
Guru memberi
arahan supaya
pelajar
menyunting,
menyusun atur
Pelajar
menyunting
gambar
menggunakan
perisian
BBM :
Komputer
Kemahiran
berfikir :
bahan dan
gambar
mengikut
kreativiti
kumpulan
masing-masing
Guru membuat
pemantauan dari
semasa ke
semasa
Pelajar
menyusun atur
gambar
Pelajar berusaha
menyiapkan
poster dengan
kreativiti yang
tersendiri
1. Mengenalpasti
Kemahiran
Belajar :
1. Mengumpul
maklumat
2. Memproses
maklumat
Penutup
( Refleksi )
5 minit
Penutup kognitif
:
1. Membuat
rumusan isi
pelajaran
Penutup sosial :
1. Memberi
pujian dan
motivasi
Guru memilih
hasil poster
yang paling
kreatif dan
terbaik
Pelajar
mendapat
input dengan
berjaya
menghasilkan
poster
Pelajar
bertepuk
tangan dan
mengucapkan
terima kasih
kepada rakan
sekumpulan
atas
kerjasama
yang
diberikan
Refleksi:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
______________________________________________________________

More Related Content

What's hot

Aspek seni bahasa &
Aspek seni bahasa &Aspek seni bahasa &
Aspek seni bahasa &
Muhammad Anuar
 
Kepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayaKepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budaya
mas preity
 
Bab1 pengenalan teknologi pendidikan
Bab1 pengenalan teknologi pendidikanBab1 pengenalan teknologi pendidikan
Bab1 pengenalan teknologi pendidikanSiti Zulaikha
 
Teknik bercerita
Teknik bercerita Teknik bercerita
Teknik bercerita
alin4box
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahQamariah sabariah
 
Pendekatan & strategi pengajaran tematik
Pendekatan & strategi pengajaran tematikPendekatan & strategi pengajaran tematik
Pendekatan & strategi pengajaran tematikMoon Joanne
 
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesanPerancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Zue Shari
 
Pengurusan bilik darjah
 Pengurusan bilik darjah Pengurusan bilik darjah
Pengurusan bilik darjah
Shahrizzat Md Sukor
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Ida's Mustafa
 
jenis dan kluster pedagogi
jenis dan kluster pedagogijenis dan kluster pedagogi
jenis dan kluster pedagogi
noorfarahanahmohdnoo
 
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujianKonsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujianWan Nor Faezah
 
Emk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen KeusahawananEmk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen Keusahawanan
FaFai S.
 
5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssrSharieda Md Dam
 
Tugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu
Tugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayuTugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu
Tugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu
Yusri Sairi
 
2. edup2023 psikologi pendidikan
2. edup2023   psikologi pendidikan2. edup2023   psikologi pendidikan
2. edup2023 psikologi pendidikan
NancyKuak
 
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatifPembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatif
Mokhzani Fadir
 
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
NANAPOYO
 

What's hot (20)

Aspek seni bahasa &
Aspek seni bahasa &Aspek seni bahasa &
Aspek seni bahasa &
 
Kepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayaKepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budaya
 
Bab1 pengenalan teknologi pendidikan
Bab1 pengenalan teknologi pendidikanBab1 pengenalan teknologi pendidikan
Bab1 pengenalan teknologi pendidikan
 
Teknik bercerita
Teknik bercerita Teknik bercerita
Teknik bercerita
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
 
Pendekatan & strategi pengajaran tematik
Pendekatan & strategi pengajaran tematikPendekatan & strategi pengajaran tematik
Pendekatan & strategi pengajaran tematik
 
Teori pembelajaran
Teori pembelajaranTeori pembelajaran
Teori pembelajaran
 
nota Kaedah BMM3117
nota Kaedah BMM3117nota Kaedah BMM3117
nota Kaedah BMM3117
 
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesanPerancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
Perancangan pengurusan bilik darjah yang berkesan
 
Pengurusan bilik darjah
 Pengurusan bilik darjah Pengurusan bilik darjah
Pengurusan bilik darjah
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
 
jenis dan kluster pedagogi
jenis dan kluster pedagogijenis dan kluster pedagogi
jenis dan kluster pedagogi
 
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujianKonsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
 
Emk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen KeusahawananEmk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen Keusahawanan
 
5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr
 
Tugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu
Tugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayuTugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu
Tugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu
 
2. edup2023 psikologi pendidikan
2. edup2023   psikologi pendidikan2. edup2023   psikologi pendidikan
2. edup2023 psikologi pendidikan
 
Interaksi dalam pendidikan
Interaksi dalam pendidikanInteraksi dalam pendidikan
Interaksi dalam pendidikan
 
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatifPembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatif
 
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
 

Similar to Rph

RPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
RPH Berpusatkan Guru Perisian TeksRPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
RPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
Paee Faiezah Kertau Kintus
 
Rph berpusatkan pelajar
Rph berpusatkan pelajarRph berpusatkan pelajar
Rph berpusatkan pelajarRuudz Dy
 
Rph berpusatkan guru
Rph berpusatkan guruRph berpusatkan guru
Rph berpusatkan guruRuudz Dy
 
Modul pengajaran - Multimedia
Modul pengajaran - MultimediaModul pengajaran - Multimedia
Modul pengajaran - MultimediaMuhammad Atan
 
Rancangan pengajaran harian berpusatkan murid
Rancangan pengajaran harian berpusatkan muridRancangan pengajaran harian berpusatkan murid
Rancangan pengajaran harian berpusatkan muridKean Hagen
 
Flash Unit 1 - 4
Flash Unit 1 - 4Flash Unit 1 - 4
Flash Unit 1 - 4UPSI
 
Buku pentaksiran rbt t1
Buku pentaksiran rbt t1Buku pentaksiran rbt t1
Buku pentaksiran rbt t1
Haliza Abu Hasan
 
buku-pentaksiran-rbt-tingkatan-1-terkini-2017
buku-pentaksiran-rbt-tingkatan-1-terkini-2017buku-pentaksiran-rbt-tingkatan-1-terkini-2017
buku-pentaksiran-rbt-tingkatan-1-terkini-2017
Hasimah Mohamed Ismail
 
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)
IyQa GaNi
 
Contoh RPH TMK Kssr Tahun 4 - Perisian
Contoh RPH TMK Kssr Tahun 4 - PerisianContoh RPH TMK Kssr Tahun 4 - Perisian
Contoh RPH TMK Kssr Tahun 4 - PerisianPaan Artcreative
 
RPH Berpusatkan Pelajar Animasi
RPH Berpusatkan Pelajar AnimasiRPH Berpusatkan Pelajar Animasi
RPH Berpusatkan Pelajar Animasi
Paee Faiezah Kertau Kintus
 
Rph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputRph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputNik Ainy
 
5. bahagi
5. bahagi5. bahagi
5. bahagi
bariah bidin
 
Huraian sukatan pelajaran grafik berkomputer
Huraian sukatan pelajaran grafik berkomputerHuraian sukatan pelajaran grafik berkomputer
Huraian sukatan pelajaran grafik berkomputerFathdzelly Jaya
 
Hsp grafikomputer f4&5
Hsp grafikomputer f4&5Hsp grafikomputer f4&5
Hsp grafikomputer f4&5Kean Hagen
 
Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5
Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5
Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5
Paee Faiezah Kertau Kintus
 

Similar to Rph (20)

RPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
RPH Berpusatkan Guru Perisian TeksRPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
RPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
 
Rph murid
Rph   muridRph   murid
Rph murid
 
Rph berpusatkan pelajar
Rph berpusatkan pelajarRph berpusatkan pelajar
Rph berpusatkan pelajar
 
Rph lia combine
Rph lia combineRph lia combine
Rph lia combine
 
RPH PRODUKSI MULTIMEDIA
RPH PRODUKSI MULTIMEDIARPH PRODUKSI MULTIMEDIA
RPH PRODUKSI MULTIMEDIA
 
Rph berpusatkan guru
Rph berpusatkan guruRph berpusatkan guru
Rph berpusatkan guru
 
Modul pengajaran - Multimedia
Modul pengajaran - MultimediaModul pengajaran - Multimedia
Modul pengajaran - Multimedia
 
Rancangan pengajaran harian berpusatkan murid
Rancangan pengajaran harian berpusatkan muridRancangan pengajaran harian berpusatkan murid
Rancangan pengajaran harian berpusatkan murid
 
Flash Unit 1 - 4
Flash Unit 1 - 4Flash Unit 1 - 4
Flash Unit 1 - 4
 
Buku pentaksiran rbt t1
Buku pentaksiran rbt t1Buku pentaksiran rbt t1
Buku pentaksiran rbt t1
 
buku-pentaksiran-rbt-tingkatan-1-terkini-2017
buku-pentaksiran-rbt-tingkatan-1-terkini-2017buku-pentaksiran-rbt-tingkatan-1-terkini-2017
buku-pentaksiran-rbt-tingkatan-1-terkini-2017
 
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)
 
Contoh RPH TMK Kssr Tahun 4 - Perisian
Contoh RPH TMK Kssr Tahun 4 - PerisianContoh RPH TMK Kssr Tahun 4 - Perisian
Contoh RPH TMK Kssr Tahun 4 - Perisian
 
RPH Berpusatkan Pelajar Animasi
RPH Berpusatkan Pelajar AnimasiRPH Berpusatkan Pelajar Animasi
RPH Berpusatkan Pelajar Animasi
 
Kuliah1
Kuliah1Kuliah1
Kuliah1
 
Rph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputRph tmk peranti output
Rph tmk peranti output
 
5. bahagi
5. bahagi5. bahagi
5. bahagi
 
Huraian sukatan pelajaran grafik berkomputer
Huraian sukatan pelajaran grafik berkomputerHuraian sukatan pelajaran grafik berkomputer
Huraian sukatan pelajaran grafik berkomputer
 
Hsp grafikomputer f4&5
Hsp grafikomputer f4&5Hsp grafikomputer f4&5
Hsp grafikomputer f4&5
 
Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5
Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5
Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5
 

More from Khairee Baharom Dzulbahrain

Produksi multimedia (Teks)
Produksi multimedia (Teks)Produksi multimedia (Teks)
Produksi multimedia (Teks)
Khairee Baharom Dzulbahrain
 

More from Khairee Baharom Dzulbahrain (8)

Sukatan pro multimedia
Sukatan pro multimediaSukatan pro multimedia
Sukatan pro multimedia
 
Slide 2.4 animasi
Slide 2.4 animasiSlide 2.4 animasi
Slide 2.4 animasi
 
sukatan pelajaran produksi multimedia
sukatan pelajaran produksi multimediasukatan pelajaran produksi multimedia
sukatan pelajaran produksi multimedia
 
Produksi multimedia
Produksi multimediaProduksi multimedia
Produksi multimedia
 
Grafik berkomputer
Grafik berkomputer Grafik berkomputer
Grafik berkomputer
 
Produksi multimedia (Teks)
Produksi multimedia (Teks)Produksi multimedia (Teks)
Produksi multimedia (Teks)
 
Produksi multimedia
Produksi multimediaProduksi multimedia
Produksi multimedia
 
Produksi multimedia
Produksi multimediaProduksi multimedia
Produksi multimedia
 

Recently uploaded

Sumbangan Malaysia di peringkat antarabangsa.pptx
Sumbangan Malaysia di peringkat antarabangsa.pptxSumbangan Malaysia di peringkat antarabangsa.pptx
Sumbangan Malaysia di peringkat antarabangsa.pptx
JuraiMurai
 
MODUL 2 : PERSAMAAN LINEAR (JAWAPAN) A0310
MODUL 2 : PERSAMAAN LINEAR (JAWAPAN) A0310MODUL 2 : PERSAMAAN LINEAR (JAWAPAN) A0310
MODUL 2 : PERSAMAAN LINEAR (JAWAPAN) A0310
Fatimah Abdul Khalid
 
1.2 HIDUNG LIDAH KULIT.pdf SAINS TINGKATAN 3 BAB 1
1.2 HIDUNG LIDAH KULIT.pdf SAINS TINGKATAN 3 BAB 11.2 HIDUNG LIDAH KULIT.pdf SAINS TINGKATAN 3 BAB 1
1.2 HIDUNG LIDAH KULIT.pdf SAINS TINGKATAN 3 BAB 1
ISMAHANIBINTIAZIMEEK
 
SEJARAH TINGKATAN 5. NOTA RINGKAS SEMUA BAB.
SEJARAH TINGKATAN 5.  NOTA RINGKAS SEMUA BAB.SEJARAH TINGKATAN 5.  NOTA RINGKAS SEMUA BAB.
SEJARAH TINGKATAN 5. NOTA RINGKAS SEMUA BAB.
Fatimah Abdul Khalid
 
PERLEMBAGAAN KRS TKRS.pdf. SEJARAH KRS, LOGO TKRS
PERLEMBAGAAN KRS TKRS.pdf. SEJARAH KRS, LOGO TKRSPERLEMBAGAAN KRS TKRS.pdf. SEJARAH KRS, LOGO TKRS
PERLEMBAGAAN KRS TKRS.pdf. SEJARAH KRS, LOGO TKRS
VNITTIYAAPRVEERASING
 
Seajarah Tingkatan 5, Bab 1 - Kedaulatan Negara.pdf
Seajarah Tingkatan 5, Bab 1 - Kedaulatan Negara.pdfSeajarah Tingkatan 5, Bab 1 - Kedaulatan Negara.pdf
Seajarah Tingkatan 5, Bab 1 - Kedaulatan Negara.pdf
Fatimah Abdul Khalid
 
SEJARAH T5 Bab 2 - Perlembagaan Persekutuan.pdf
SEJARAH T5 Bab 2 - Perlembagaan Persekutuan.pdfSEJARAH T5 Bab 2 - Perlembagaan Persekutuan.pdf
SEJARAH T5 Bab 2 - Perlembagaan Persekutuan.pdf
Fatimah Abdul Khalid
 

Recently uploaded (7)

Sumbangan Malaysia di peringkat antarabangsa.pptx
Sumbangan Malaysia di peringkat antarabangsa.pptxSumbangan Malaysia di peringkat antarabangsa.pptx
Sumbangan Malaysia di peringkat antarabangsa.pptx
 
MODUL 2 : PERSAMAAN LINEAR (JAWAPAN) A0310
MODUL 2 : PERSAMAAN LINEAR (JAWAPAN) A0310MODUL 2 : PERSAMAAN LINEAR (JAWAPAN) A0310
MODUL 2 : PERSAMAAN LINEAR (JAWAPAN) A0310
 
1.2 HIDUNG LIDAH KULIT.pdf SAINS TINGKATAN 3 BAB 1
1.2 HIDUNG LIDAH KULIT.pdf SAINS TINGKATAN 3 BAB 11.2 HIDUNG LIDAH KULIT.pdf SAINS TINGKATAN 3 BAB 1
1.2 HIDUNG LIDAH KULIT.pdf SAINS TINGKATAN 3 BAB 1
 
SEJARAH TINGKATAN 5. NOTA RINGKAS SEMUA BAB.
SEJARAH TINGKATAN 5.  NOTA RINGKAS SEMUA BAB.SEJARAH TINGKATAN 5.  NOTA RINGKAS SEMUA BAB.
SEJARAH TINGKATAN 5. NOTA RINGKAS SEMUA BAB.
 
PERLEMBAGAAN KRS TKRS.pdf. SEJARAH KRS, LOGO TKRS
PERLEMBAGAAN KRS TKRS.pdf. SEJARAH KRS, LOGO TKRSPERLEMBAGAAN KRS TKRS.pdf. SEJARAH KRS, LOGO TKRS
PERLEMBAGAAN KRS TKRS.pdf. SEJARAH KRS, LOGO TKRS
 
Seajarah Tingkatan 5, Bab 1 - Kedaulatan Negara.pdf
Seajarah Tingkatan 5, Bab 1 - Kedaulatan Negara.pdfSeajarah Tingkatan 5, Bab 1 - Kedaulatan Negara.pdf
Seajarah Tingkatan 5, Bab 1 - Kedaulatan Negara.pdf
 
SEJARAH T5 Bab 2 - Perlembagaan Persekutuan.pdf
SEJARAH T5 Bab 2 - Perlembagaan Persekutuan.pdfSEJARAH T5 Bab 2 - Perlembagaan Persekutuan.pdf
SEJARAH T5 Bab 2 - Perlembagaan Persekutuan.pdf
 

Rph

  • 1. Rancangan Pengajaran Harian Produksi Multimedia KPD3016 - Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1 AT46 Ijazah Sarjana Muda Pendidikan Multimedia NAMA : KHAIREE BAHAROM BIN DZULBAHRAIN NO.MATRIK : D20102039859 PENSYARAH : DR. CHE SOH BIN SAID
  • 2. Rancangan Pengajaran Harian Berpusatkan Murid Produksi Multimedia : Teks
  • 3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH ) Tarikh/Hari : 14/05/2013 Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi Tempat : Makmal Komputer Sekolah Kelas/Kumpulan : 4 Maju Bilangan Murid : 30 orang Mata pelajaran : Produksi Multimedia Tajuk/Topik : Memahami Elemen Multimedia Isi pelajaran : Teks Pengetahuan Sedia ada : 1. Murid berpengalaman melihat jenis-jenis teks yang terdapat dalam sesuatu produksi multimedia contohnya poster dan banner 2. Murid berpengalaman menggunakan perisisan Microsoft office dan Paint Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran pelajar dapat: 1. Menyatakan ciri-ciri teks 2. Membandingkan jenis-jenis teks 3. Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks 4. Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam perisian photoshop. 5. Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop Bahan Bantu Mengajar : Komputer, LCD ,Video, Perisian Photoshop.
  • 4. Langkah Kandungan Strategi (aktiviti ) P&P Bahan/NotaAktiviti Guru Aktiviti Murid Set induksi (5 minit ) Paparan poster Objektif pembelajaran. Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan yang terdiri dari 10 orang murid mengikut kedudukan murid didalam kelas. Guru menunjukkan video kepada murid. Guru Menunjukkan beberapa contoh produk multimedia (poster) kepada murid melalui paparan skrin putih. Guru mengaitkan isi kandungan slide tersebut dengan pengetahuan sedia ada murid. Guru menerangkan objektif pembelajaran hari ini. Murid telah masuk ke kumpulan masing-masing. Murid melihat paparan video yang ditayangkan oleh guru. Murid melihat poster yang ditunjukkan oleh buru Murid mencatat kandungan yang boleh dikaitkan dengan pengalaman sedia ada murid. ABM Komputer LCD BBM Video, poster KEMAHIRAN Mendengar, menilai, mematuhi arahan,kerjasama
  • 5. Langkah 1 (10 minit) Teks merupakan elemen paling asas serta luas penggunaannya dalam membangunkan sesebuah aplikasi multimedia. Format teks Teks bitmap Teks boleh disunting. Jenis-jenis teks Guru membahagikan satu kumpulan menerangkan jenis- jenis teks , satu kumpulan menerangkan format teks dan satu kumpulan menerangkan fungsi teks. Guru menerangkan terlebih dahulu kepada setiap kumpulan mengikut tajuk masing. Guru mengarahkan setiap kumpulan menerangkan tajuk masing-masing kepada kumpulan lain. Setiap kumpulan mencatat tajuk yang mereka telah dapat. Ahli kumpulan mencatat penerangan guru mengikut tajuk masing-masing. Setelah faham isi kandungan, murid menerangkan tajuk mereka kepada kumpulan lain. ABM LCD, Komputer. KEMAHIRAN mendengar, mencatat,kerjasama Langkah 2 (20 minit) Perisian untuk sunting teks - Microsoft Office (Microsoft Word) - Paint - Photoshop Guru membahagikan perisian mengikut kumpulan. Satu kumpulan satu perisian sahaja. Setiap kumpulan yang telah dapat perisian masing- masing. Setiap ahli kumpulan perlu ABM Komputer LCD BBM Perisian untuk sunting teks.
  • 6. eksplore dan masteri perisian tersebut. KEMAHIRAN Mendengar, menghubungkait,sifat ingin tahu,rajin Langkah 3 (20 minit) Perisian Photoshop Menu-menu text yang terdapat di dalam perisian Photoshop: -present picker -text orientalition -font stay -font family -font saiz -anti-aliasing method -warped text -text color Guru menjelaskan tentang jenis dan fungsi menu-menu yang terlibat dalam menghasilkan text. Guru meminta setiap kumpulan untuk mencuba semua jenis menu yang terdapat dalam antaramuka photoshop. Guru akan menanya ahli dalam setiap kumpulan secara rawak tentang fungsi beberapa menu dalam perisian. Murid mencatat menu-menu yang terdapat pada skrin paparan. Murid mencuba menekan setiap butang menu yang telah disuruh oleh guru untuk mengetahui fungsi dan kegunaannya. Murid yang dipilih akan menjawab pertanyaan. ABM Komputer LCD BBM Perisian photoshop KEMAHIRAN Mendengar, Berinteraksi Langkah 4 (10 minit) Kaedah menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop. Guru menunjukkan kaedah menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop. Murid mencatat demontrasi yang ditunjukkan oleh guru. ABM Komputer, LCD BBM Perisian photoshop
  • 7. meminta pelajar menghasilkan teks dengan menggunakan perisian adobe photosop mengikut langkah yang telah ditunjukkan. Guru menggunakan butang-butang yang terdapat pada skrin photoshop. Guru menunjukkan cara untuk menyimpan hasil produksi multimedia dengan pelbagai format yang betul Guru meminta pelajar menghasilkan sebuah poster yang mengandungi elemen multimedia teks. Guru meminta pelajar menggunakan semua jenis butang menu yang telah telah ditunjukkan. KEMAHIRAN Komunikasi, Kepimpinan
  • 8. Langkah 5 (10 minit) Hasil kerja pelajar ( poster ) . Jenis-jenis menu yang digunakan oleh pelajar -saiz teks -jenis teks -warna teks -stile teks -sudut letak teks. Guru memilih secara rawak kumpulan untuk membentangkan hasil kerja yang telah mereka buat di hadapan kelas. Guru meminta pelajar lain memberi pendapat dan kritikan tentang suntingan teks yang telah dihasilkan oleh sahabat mereka. Guru memberi komen tentang poster yang telah dihasilkan oleh murid. Murid tampil ke hadapan kelas untuk menerangkan poster yang telah dihasilkan. Pelajar menberi komen dan pendapat poster yang dihasilkan oleh rakan mereka. ABM LCD Komputer KEMAHIRAN Menilai, Memberi pendapat Penutup (5 minit) Merumuskan keseluruhan kandungan pembelajaran. Maksud Ciri Fungsi Perisian sepunya Perisian photoshop Menu-menu berkaitan teks. Guru mengulang semula tajuk-tajuk utama sebagai rumusan. Guru memilih kumpulan secara rawak dan bertanyakan beberapa soalan bagi menguji kefahaman mereka. Guru membuat kesimpulan bahawa murid telah memahami apa yang sudah diajar. Guru meminta pelajar menghasilkan poster menggunakan elemen teks yang telah diajar. Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru. Murid bangun dan menjawab soalan yang ditanya oleh guru. Murid mencatat arahan yang diberikan oleh guru. BBM LCD Komputer KEMAHIRAN Mencatat, berani bertanya.
  • 9. Dan perlu dihantar pada kelas akan datang. Refleksi: ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ______________________________________________________________
  • 10. Rancangan Pengajaran Harian Berpusatkan Guru Produksi Multimedia : Teks
  • 11. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH ) Tarikh/Hari : 14/05/2013 Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi Tempat : Makmal Komputer Sekolah Kelas/Kumpulan : 4 Maju Bilangan Murid : 30 orang Mata pelajaran : Produksi Multimedia Tajuk/Topik :Memahami Elemen Multimedia Isi pelajaran : Teks Pengetahuan Sedia ada : 1. Murid berpengalaman melihat jenis-jenis teks yang terdapat dalam sesuatu produksi multimedia contohnya poster dan banner 2. Murid berpengalaman menggunakan perisisan Microsoft office dan Paint Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran pelajar dapat: 1. Menyatakan ciri-ciri teks 2. Membandingkan jenis-jenis teks 3. Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks 4. Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam perisian photoshop. 5. Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop Bahan Bantu Mengajar : Komputer, LCD ,Video, Perisian Photoshop.
  • 12. Langkah Kandungan Strategi (aktiviti ) P&P Bahan/NotaAktiviti Guru Aktiviti Murid Set induksi (5 minit ) Contoh video menghasilkan teks menggunakan Photoshop http://www.youtube.com/watc h?v=-9SYPuZex8A Paparan poster Objektif pembelajaran. Guru menunjukkan video kepada pelajar. Guru Menunjukkan beberapa contoh produk multimedia (poster) kepada pelajar melalui paparan skrin putih. Guru mengaitkan isi kandungan slide tersebut dengan pengetahuan sedia ada murid. Guru menerangkan objektif pembelajaran hari ini. Pelajar melihat paparan video yang ditayangkan oleh guru. Murid melihat poster yang ditunjukkan oleh buru Murid mencatat kandungan yang boleh dikaitkan dengan pengalaman sedia ada murid. ABM Komputer LCD BBM Video, poster KEMAHIRAN Mendengar, menilai
  • 13. Langkah 1 (5 minit) Teks merupakan elemen paling asas serta luas penggunaannya dalam membangunkan sesebuah aplikasi multimedia. Jenis-jenis teks Teks bitmap Teks boleh disunting Guru menerangkan maksud, ciri, fungsi teks. Guru menyoal murid tentang pemahaman sedia ada murid terhadap maksud teks. Guru menjelaskan kepada murid tentang ciri- ciri teks. Guru menjelaskan fungsi teks Murid mencatat penerangan guru. ABM LCD, Komputer. KEMAHIRAN mendengar, mencatat
  • 14. Langkah 2 (10 minit) Perisian untuk sunting teks - Microsoft Office (Microsoft Word) - Paint - Photoshop - Illustrator Guru menerangkan tentang perisian yang boleh digunakan untuk menyunting dan mengedit teks. Murid mencatat penerangan daripada guru. ABM Komputer LCD BBM Perisian untuk sunting teks. KEMAHIRAN Mendengar, menghubungkait dan mencatat. Langkah 3 (20 minit) Perisian Photoshop Menu-menu text yang terdapat di dalam perisian Photoshop: -present picker -text orientalition -font stay -font family -font saiz -anti-aliasing method -warped text -text color Guru menjelaskan tentang jenis dan fungsi menu-menu yang terlibat dalam menghasilkan text. Guru meminta pelajar untuk mencuba semua jenis menu yang terdapat dalam antaramuka photoshop. Guru meminta pelajar menekan butang-butang menu dalam Murid mencatat menu-menu yang terdapat pada skrin paparan. Murid mencuba menekan setiap butang menu yang telah disuruh oleh guru untuk mengetahui fungsi dan kegunaannya. ABM Komputer LCD BBM Perisian photoshop KEMAHIRAN Mendengar, Berinteraksi
  • 15. paparan antaramuka. Langkah 4 (25 minit) Kaedah menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop. meminta pelajar menghasilkan teks dengan menggunakan perisian adobe photosop mengikut langkah yang telah ditunjukkan. Guru menunjukkan kaedah menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop. Guru menggunakan butang-butang yang terdapat pada skrin photoshop. Guru menunjukkan cara untuk menyimpan hasil produksi multimedia dengan pelbagai format yang betul Guru Murid mencatat demontrasi yang ditunjukkan oleh guru. ABM Komputer, LCD BBM Perisian photoshop KEMAHIRAN Mendengar, Fokus.
  • 16. menunjukkan poster yang mengandungi elemen multimedia teks. Langkah 5 (10 minit) Hasil kerja pelajar ( poster ) . Jenis-jenis menu yang dipelajari -saiz teks -jenis teks -warna teks -stile teks -sudut letak teks. Guru menerangkan jenis-jenis menu yang ada didalam poster tersebut. Guru meminta pelajar mencuba menu-menu seperti yang ada di dalam poster yang ditunjukkan Guru memberi komen tentang poster yang telah dihasilkan oleh murid. Murid tampil ke hadapan kelas untuk menerangkan poster yang telah dihasilkan. Pelajar memberi komen dan pendapat poster yang dihasilkan oleh rakan mereka. ABM LCD Komputer KEMAHIRAN Menilai, Memberi pendapat Penutup (5 minit) Merumuskan keseluruhan kandungan pembelajaran. Guru mengulang Murid menjawab ABM LCD
  • 17. Maksud Ciri Fungsi Perisian sepunya Perisian photoshop Menu-menu berkaitan teks. semula tajuk- tajuk utama sebagai rumusan. Guru memilih beberapa orang pelajar secara rawak dan bertanyakan beberapa soalan bagi menguji kefahaman mereka. Guru membuat kesimpulan bahawa murid telah memahami apa yang sudah diajar. Guru meminta pelajar menghasilkan poster menggunakan elemen teks yang telah diajar. Dan perlu dihantar pada kelas akan datang. soalan yang diberikan oleh guru. Murid bangun dan menjawab soalan yang ditanya oleh guru. Murid mencatat arahan yang diberikan oleh guru. Komputer KEMAHIRAN Mencatat
  • 18. Refleksi: ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ______________________________________________________________
  • 19. Rancangan Pengajaran Harian Berpusatkan Koperatif Produksi Multimedia : Teks
  • 20. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK Kelas : 4 Multimedia Tarikh : 22 Mei 2013 Masa : 8.00 pagi -9.20 pagi ( 1 jam 20 minit) Bilangan Pelajar : 30 (17 lelaki, 13 perempuan) Tajuk/Bidang Pelajaran : Pengenalan Kepada Rekabentuk Grafik Topik : Elemen Rekabentuk Sub Topik : Prinsip Rekaan Standard Pembelajaran : 1. Mendengar dan memberi respon terhadap perbualan 2. Mengemukakan soalan yang sesuai dan mudah difahami Objektif Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat : 1. Membina kemahiran menghuraikan elemen reka bentuk Hasil Pembelajaran : Mencipta karya grafik mengikut jenis. Pengetahuan sedia ada : 1. Pengetahuan melalui persekitaran contohnya daripada keluarga, kawan-kawan dan sekolah. 2. Pelajar-pelajar telah mempelajari teknik menghasilkan grafik semasa di Tingkatan 1, 2, 3
  • 21. Kemahiran Berfikir : Menjana idea, mencirikan, mengenalpasti, menkategorikan, menilai sikap positif dan negatif. Alat Bantuan Mengajar: 1. Komputer Sekolah 2. Projektor 3. Printer 4. Board Bahan Bantuan Mengajar : 1. Powerpoint 2. Bahan bacaan: Majalah, surat khabar 3. Perisian Adobe Photoshop 4. Poster 5. Google Search Langkah Pengajaran: Masa / Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan (BBM, Kesepaduan, Kemahiran Berfikir, Nilai) Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Permulaan Set Induksi ( 3 - 5 minit) Pengenalan kepada reka bentuk grafik (Keseimbangan) Menunjukkan contoh video Guru memberi penerangan terperinci kepada pelajar Guru menunjukkan Pelajar mendengar dan mengambil catatan Pelajar memberi respon dengan cuba menjawab Teknik : Syarahan BBM : 1.Bahan bacaan ( majalah, surat khabar ) 2. „Board „
  • 22. grafik http://www.youtu be.com/watch?v=Tl G18XOsbeI Guru bertanyakan soalan kepada pelajar jika pernah melihat contoh poster, ciri-ciri poster dan sumber untuk menghasilkannya. contoh video berkaitan grafik. Guru menerangkan tentang ciri-ciri dan elemen grafik yang diperlukan bagi menghasilkan poster Guru menerangkan dimana perlu mendapatkan sumber-sumber bagi menghasilkan poster soalan guru 3.http://www.yout ube.com/watch?v=T lG18XOsbeI Kemahiran Berfikir : 1. Menjana idea 2. Mencirikan Kemahiran Belajar : 1.Mencatat Nilai : 1. Mengikut giliran 2. Berani mencuba Langkah 1 ( 10 minit ) Guru memberikan satu tema iaitu “Cuti-cuti Malaysia” sebagai garis panduan bagi pelajar menghasilkan poster Guru membahagikan Guru menyatakan tema yang perlu dihasilkan adalah tema “Cuti-cuti Malaysia” dan poster yang ingin dihasilkan mestilah mengikut Pelajar bergerak ke kumpulan masing-masing Kemahiran Berfikir : 1. Menjana idea Nilai : 1. Mengikut arahan 2. Bekerjasama
  • 23. pelajar kepada beberapa kumpulan kecil mengikut senarai nama yang dibaca. Setiap kumpulan terdiri daripada 5 orang pelajar kreativiti setiap kumpulan Guru menyuruh pelajar masuk di dalam kumpulan masing-masing yang telah ditetapkan Langkah 2 (15 minit) Setiap kumpulan perlu menyunting bahan yang diperolehi dari internet menggunakan perisian Adobe Photoshop Guru memberikan sekeping “board”, surat khabar, koleksi majalah dan gambar kepada setiap kumpulan Guru memberitahu pelajar juga boleh mencari gambar berdasarkan tema dari sumber lain ( internet ) Salah seorang wakil dari kumpulan pergi mengambil bahan yang telah disediakan oleh guru Pelajar mencari gambar menggunakan media elektronik ( internet ) berdasarkan tema yang telah ditetapkan Bahan dari internet perisian Adobe Photoshop BBM : 1. Bahan bacaan ( majalah, surat khabar ) 2. “Board” Kemahiran Berfikir : 1. Menjana idea 2. Mengkategori Kemahiran Belajar : 1. Mengumpul maklumat Nilai : 1. Bekerjasama 2. Bertanggungjawab Langkah 3 (15 minit) Menyunting dan mereka letak Guru membimbing Pelajar memilih gambar BBM : 1. Komputer
  • 24. pelajar mencari gambar gambar yang sesuai mengikut tema poster yang ingin dihasilkan Guru menyuruh pelajar menyunting gambar mengikut kreativiti menggunakan perisian “Adobe Photoshop” Guru menyuruh pelajar menyimpan gambar di dalam satu fail dan mencetak gambar yang telah siap disunting gambar yang sesuai dari internet mengikut tema Pelajar menyunting gambar yang dipilih menggunakan perisian “Adobe Photoshop” mengikut kreativiti masing-masing Pelajar menyimpan gambar yang disunting di dalam satu fail 2. Gambar Kemahiran Berfikir : 1. Mengkategori Kemahiran Belajar : 1. Mengumpul maklumat 2. Memproses maklumat Langkah 4 (15 minit) Menyunting, menyusun atur bahan. Guru memberi arahan supaya pelajar menyunting, menyusun atur Pelajar menyunting gambar menggunakan perisian BBM : Komputer Kemahiran berfikir :
  • 25. bahan dan gambar mengikut kreativiti kumpulan masing-masing Guru membuat pemantauan dari semasa ke semasa Pelajar menyusun atur gambar Pelajar berusaha menyiapkan poster dengan kreativiti yang tersendiri 1. Mengenalpasti Kemahiran Belajar : 1. Mengumpul maklumat 2. Memproses maklumat
  • 26. Penutup ( Refleksi ) 5 minit Penutup kognitif : 1. Membuat rumusan isi pelajaran Penutup sosial : 1. Memberi pujian dan motivasi Guru memilih hasil poster yang paling kreatif dan terbaik Pelajar mendapat input dengan berjaya menghasilkan poster Pelajar bertepuk tangan dan mengucapkan terima kasih kepada rakan sekumpulan atas kerjasama yang diberikan Refleksi: ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ______________________________________________________________