Rangkaian mengajar harian ini merangkumi objektif pengajaran tentang format karangan syarahan dan usaha-usaha untuk berjaya dalam hidup. Pelajar dibahagikan ke dalam kumpulan untuk membincangkan usaha yang diperlukan untuk beberapa kerjaya dan membuat pembentangan. Mereka kemudiannya menulis karangan syarahan berdasarkan perbincangan.
1. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tingkatan: 3Aishah
Tarikh: 16/4/2011
Masa: 7.40-8.50 pagi
Bilangan Pelajar: 23 orang
Tajuk: Usaha-usaha untuk berjaya dalam hidup
Bidang Pembelajaran : Penulisan Karangan : Syarahan
Objektif:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i) Mengenalpasti format karangan syarahan.
ii)Menyatakan isi-isi penting berdasarkan tajuk iaitu, usaha-usaha untuk berjaya dalam hidup.
iii)Menyenaraikan contoh-contoh kerjaya yang sesuai.
iv) Pelajar dapat menyatakan 5 peribahasa secara lisan dan tulisan
v) Pelajar dapat menulis karangan syarahan dengan lengkap dan tepat.
Hasil Pembelajaran;
FSU: 1.0 Berbual dan berinteraksi dengan intonasi yang sesuai tentang tajuk dalam
kehidupan harian, diri dan keluarga
FSK:
Aras 1
(ii) Berbual dan berbicara tentang masyarakat dengan ungkapan yang sesuai dan ayat yang
gramatis
(iii) Mendengar pernyataan dengan aktif dan menghubungkan dengan
kejadian peristiwa yang didengar dan dialami.
Kemahiran: bertutur dan menulis
Sistem Bahasa : Tatabahasa : Kata Bilangan
Pengisian Kurikulum :
Ilmu : Kemasyarakatan
Nilai: Berusaha / Kasih sayang
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT): Kemahiran berfikir
Gabung Jalin: Ekonomi dan sains
2. Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar melihat dan mengetahui usaha-usaha untuk berjaya dalam
peperiksaan melalui bahan bacaan seperti akhbar dan majalah.
Bahan Bantu Mengajar: Gambar, bahan edaran, kertas mahjong
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran / Strategi :
Langkah Aktiviti P & P Catatan/Refleksi
Langkah 1 -Guru menunjukkan gambar-gambar dan Pelajar menyatakan jenis-
Set Induksi meminta pelajar menyatakan secara lisan jenis jenis pekerjaan
(5 minit) pekerjaan yang terdapat dalam gambar tersebut. berdasarkan gambar.
-Guru menyoal pelajar tentang kriteria yang
diperlukan untuk mendapat pekerjaan seperti Pelajar menyatakan secara
yang terdapat dalam gambar. ringkas kriteria yang perlu
bagi mendapatkan
pekerjaan tersebut.
Langkah 2 -Guru bersoaljawab dengan pelajar mengenai Pelajar menyatakan format
format karangan syarahan. karangan secara ringkas.
(10 minit)
-Guru meminta beberapa orang pelajar Pelajar menulis format
melengkapkan lakaran format karangan syarahan karangan syarahan di
di papan hitam papan hitam.
-Guru menerangkan aspek pemarkahan yang
berkaitan.
Langkah 3 -Para pelajar dibahagikan kepada 5 kumpulan Pelajar berbincang secara
dan diminta berbincang tentang 4 usaha yang kumpulan dan
diperlukan untuk berjaya seperti 5 tajuk berikut menyenaraikan 4 usaha
(20 minit) yang dibahagikan setiap satu kepada satu yang diperlukan untuk
kumpulan: setiap kerjaya yang telah
ditetapkan.
1. Doktor
2. Guru
3. Ahli perniagaan
4. Jurutera
5. Angkasawan
3. Para pelajar dibekalkan dengan kertas mahjong Pelajar menulis pemetaan
dan pen marker serta diminta membuat pemetaan isi di atas kertas mahjong.
isi di atas kertas mahjong untuk sesi
pembentangan.
Pelajar membuat
-Setiap kumpulan membentangkan hasil tugasan pembentangan dengan
dan menyatakan dengan jelas usaha-usaha yang bimbingan oleh guru.
diperlukan untuk mencapai kerjaya sebagai
seorang doktor, guru,ahli perniagaan, jurutera
dan angkasawan.
Langkah 4 -Pelajar diminta menyenaraikan 5 peribahasa Pelajar menyenaraikan
yang sesuai dengan isi yang dibincangkan. peribahasa yang sesuai
(25 minit) dengan aspek yang
-Guru meminta pelajar menyatakan maksud dibincangkan dan memberi
peribahasa dengan tepat. makna yang tepat.
-Pelajar diminta membina ayat dan Pelajar membina ayat dan
melengkapkan penulisan karangan syarahan melengkapkan karangan.
berdasarkan tajuk yang diberi iaitu, usaha-usaha
untuk berjaya dalam hidup
Langkah 5 Guru berbincang dengan pelajar dan Guru dan pelajar membuat
Penutup merumuskan hasil penulisan karangan syarahan rumusan hasil tugasan dan
yang baik. perbincangan sepanjang
(10 minit) aktiviti berlangsung.
Latihan Pengukuhan : Soalan latihan penulisan karangan
Penilaian :