SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Клас: 6
Тема: Фінікія в давнину. Ізраїльсько-Юдейське царство
Мета:познайомити учнів з історією фінікійських міст-держав та Ізраїльсько-
Юдейського царства; визначати на карті місце розташування фінікійських
міст-держав та Ізраїльсько-Юдейського царства; застосовувати та
пояснювати на прикладах терміни й поняття «колонія», «колонізація»,
«місто-держава», «Біблія», «пророки»; розвивати вміння аналізу історичних
явищ; виховувати інтерес до минулого людства.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, атлас, проектор
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Гра «Чарівна скринька»
Поняття у скриньці: Дворіччя (Межиріччя), шумери, зикурат,
клинопис, школа, Хаммурапі, Вавилон, гончарне коло, календар.
Робота з історичною картою
 Покажіть на карті територію стародавнього Єгипту та територію
Дворіччя.
 Покажіть річки Ніл, Тигр та Єфрат.
 Покажіть Нижнє та Верхнє Єгипетське царство, Нижнє та Верхнє
Дворіччя
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Вправа «Чиста дошка»
1. Чому Фінікія отримала таку назву?
2. Які племена проживали на території давньої Палестини?
3. Хто став першим правителем об’єднаної єврейської держави?
1. Природно-географічні умови Фінікії та Палестини. Заняття
мешканців
У глибоку давнину в Передній Азії виникли поселення фінікійців.
Країна, яку вони населяли, називалася Фінікією. Поряд розташувалося
Ізраїльсько-Іудейське царство, відоме також як Палестина.
Робота з картою
 На березі якого моря знаходиться Фінікія та Палестина?
 Чи протікають територією Фінікії річки?А в Палестині?
 Назвіть столицю Ізраїльсько-Іудейського царства?
Уже в глибоку давнину на східному узбережжі Середземного моря
з’явилися поселення фінікійців (Зараз на території, де була Стародавня
Фінікія, розташована держава Ліван.) Місцевість, де перебувала Фінікія, не
могла похвалитися ні великими річками, ні долинами з родючими ґрунтами.
Також територія була мало придатна для полів і пасовищ. Проте тут було
поширене садівництво: фінікійці вирощували виноград та оливкові дерева. З
оливок вони отримували духмяну олію, з винограду робили вино. Олію та
вино фінікійці обмінювали на пшеницю в інших народів. Ліванські гори
славилися кедровими та дубовими лісами. Опадів було вдосталь, тож
будувати зрошувальну систему не було потреби.
Місце розташування Фінікії було надзвичайно зручним. Тут сходилися
караванні та морські торгові шляхи із Дворіччя, Єгипту, Греції та інших
країн. Міста і селища розташовувалися по береговій лінії. Це було пов’язано
з основними заняттями фінікійців – мореплавством, рибальством, торгівлею.
З часом фінікійські поселення перетворилися на багаті торгові міста,
найбільші з них – Бібл, Тір та Сідон.
Але у Фінікії не було єдності. Фінікійський народ навіть не мав власної
назви. Жителі називали себе за назвою міста, у якому проживали.
Фінікійцями їх нарекли греки.
Як ви вважаєте, чому у фінікійців не було єдиної держави, як у Єгипті?
У 14-13 ст. до н.е. з Дворіччя на землі Ханаану (Палестини) прийшли
скотарські племена євреїв. Слово «єврей» означало «зарічні люди», адже
прийшли вониз-поза річки Евер (Єфрату). Історію цього народу викладено у
Біблії, у Старому Завіті, що робить цю священну книгу важливим джерелом
для вивчення історії.
У 12 ст. до н.е. південно-західну частину Східного Середземномор’я
захопили войовничі племена філістимлян, з яким давнім євреям довелося
боротися протягом тривалого часу. Саме від назви цього народу грецькою
мовою походить назва Палестина.
Наприкінці 2 тис. до н.е. євреї перейшли до осілого способу життя:
опанували землеробство та ремесло, почали виплавляти залізо.
2. Винаходи давніх фінікійців
Робота з підручником
На основі пункту 2 параграфу 13 (с. 62-63) та ілюстрацій
охарактеризувати винаходи давніх фінікійців.
Метод Прес
Який винахід фінікійців ви вважаєте особливо важливим для розвитку
людства?
3. Фінікійські колонії
Для налагодження постійних торговельних зв’язків із віддаленими
землями фінікійські мореплавці стали засновуватисвої поселення — колонії.
Робота з поняттями
Колонія – поселення людей, що переселилися з іншої країни
Метрополія – місто або країна, яка заснувала колонію
Так у XII—VI ст. до н. е. на узбережжі й островах Середземного моря
поступово з’являються фінікійські колонії. Спочатку вони були на Кіпрі, у
Північній Африці та на Піренейському півострові, а трохи згодом — у
далекій Англії (Британії) та на західноафриканському узбережжі. Однак
освоєння далеких заморськихтериторій рідко коли спричиняло встановлення
над ними фінікійського панування. Колонії фінікійських міст переважно
зберігали незалежність від Фінікії та лише підтримували з нею дружні
зв’язки.
Робота з історичною картою
Найбільшою колонією міста Тір у Північній Африці стає Карфаген. Із
часом він перетвориться на головне місто могутньої держави, яка встановить
своє панування в Західному Середземномор’ї та навіть переживе свою
метрополію.
Перегляд відеоролика «Стародавній Карфаген»
Яке враження на вас справило це місто?
4. Правління Давида та Соломона в Ізраїльсько-Іудейському царстві
На межі XI—X ст. до н. е. на півночі Палестини євреї утворили
державу Ізраїль. За легендою, засновником і першим царем її був Саул
(1020—1000 рр. до н. е.). У цей час на півдні Палестини виникла ще одна
держава євреїв — Іудея.
Після кривавих братовбивчих війн Ізраїль та Іудея об’єдналися —
утворилася держава, відома в історії як Давньоєврейське царство. Вважають,
що правителем новоствореної держави був Давид (1000—965 рр. дон. е.). Він
народився у Віфлеємі. За однією з легенд, Давид був зброєносцем у Саула, за
іншою — його зятем і полководцем. Прославився перемогою над могутнім
воїном філістимлян Голіафом, яка закріпила за єврейським народом землі
філістимлян у Палестині. Ставши царем, розбудував місто Єрусалим і
проголосив його столицею держави.
Правління Давидового сина — Соломона (965—928 рр. до н. е.)
називають «золотим віком» Давньоєврейської держави. Його вважали
мудрим правителем.
Соломон розширив територію держави, захопивши сусідні землі, і
поділив країну на 12 частин, кожна з яких протягом місяця утримувала
царята його найближче оточення. Цар збільшив податки та запровадив
обов’язкові чотиримісячні роботи на будівництві, яке розгорнулося в країні.
Навколо Єрусалима, Мегіддо та інших міст були споруджені могутні
захисні мури. У столиці збудували величний царський палац і храм богу
Ягве. За правління Соломона Єрусалим став політичною та релігійною
столицею євреїв. За його наказом було побудовано торговельний флот,
кораблі якого зазвичай плавали разом із фінікійцями. За царювання
Соломона зріс міжнародний авторитет його держави.
Після смертіцаря СоломонаДавньоєврейськадержаварозпалася. У 722
р. до н. е. цар Саргон II установив владу Ассирії над землями євреїв і змусив
їх сплачувати данину. Тодіж було спалено 46 іудейських міст, а тисячієвреїв
забрано в полон. Дивом можна вважати врятування Єрусалима. Місто не
впало під ударами ворогів лише тому, що в таборі ассирійців почалася
епідемія чуми.
На початку VI ст. до н. е. місто Єрусалим підкорив володар Ново-
Вавилонського царства Навуходоносор II, який забрав євреїв у
«вавилонський полон». Після завоювання Вавилона персами останні
дозволили євреям повернутися на свої землі. Але землі євреїв, що так і не
об’єдналися в єдину державу, пізніше, у 332 р. до н. е., захопив Александр
Македонський. Згодом вони увійшли до складу Єгипетської держави. У 63
р.до н. е. землі євреїв стали римською провінцією. А після повстання євреїв
проти римського панування римляни знищили Єрусалимський храм і
розпорошили євреїв по всій території імперії.
ІV. Закріплення нових знань
1. Розв’язати кроссенс
2. Чому, на вашу думку, правління Соломона назвали «золотою
добою» в історії Ізраїльсько-Іудейського царства?
V. Домашнє завдання
Параграф 13
Виконати завдання на контурній карті

More Related Content

Similar to 245 (1)

дидактичні завдання з історії 6 клас
дидактичні завдання з історії 6 класдидактичні завдання з історії 6 клас
дидактичні завдання з історії 6 класНаталія Бондаренко
 
єгипетська цивілізація
єгипетська цивілізаціяєгипетська цивілізація
єгипетська цивілізаціяzhmekapanova
 
Історія давнього єгипту
Історія давнього єгиптуІсторія давнього єгипту
Історія давнього єгиптуsvinchuk
 
РУСЬ-УКРАЇНА (КИЇВСЬКА ДЕРЖАВА)
РУСЬ-УКРАЇНА (КИЇВСЬКА ДЕРЖАВА)РУСЬ-УКРАЇНА (КИЇВСЬКА ДЕРЖАВА)
РУСЬ-УКРАЇНА (КИЇВСЬКА ДЕРЖАВА)Vadym Osadchyi
 
Ilyustrovaniy atlas
Ilyustrovaniy atlasIlyustrovaniy atlas
Ilyustrovaniy atlasbiblioteka_c
 
Термини на зно з історії україни
Термини на зно з історії україниТермини на зно з історії україни
Термини на зно з історії україниЛидия Рудакова
 
Ново-Ассирійське та Ново-Вавилонське царства.Перська держава
Ново-Ассирійське та Ново-Вавилонське царства.Перська держава Ново-Ассирійське та Ново-Вавилонське царства.Перська держава
Ново-Ассирійське та Ново-Вавилонське царства.Перська держава petrynik1
 
Підручник Я досліджую світ 4 клас І. В. Грущинська, З. М. Хитра, І. І. Дробяз...
Підручник Я досліджую світ 4 клас І. В. Грущинська, З. М. Хитра, І. І. Дробяз...Підручник Я досліджую світ 4 клас І. В. Грущинська, З. М. Хитра, І. І. Дробяз...
Підручник Я досліджую світ 4 клас І. В. Грущинська, З. М. Хитра, І. І. Дробяз...12Балів ГДЗ
 
Велика грецька колонізація
Велика грецька колонізаціяВелика грецька колонізація
Велика грецька колонізаціяAnna Shkandyuba
 
Підручник Історія України 8 клас О.В. Дудар, О.І. Гук (2021 рік)
Підручник Історія України 8 клас О.В. Дудар, О.І. Гук (2021 рік) Підручник Історія України 8 клас О.В. Дудар, О.І. Гук (2021 рік)
Підручник Історія України 8 клас О.В. Дудар, О.І. Гук (2021 рік) 12Балів ГДЗ
 
Istoriia ukrainy-8-klas-dudar-2021
Istoriia ukrainy-8-klas-dudar-2021Istoriia ukrainy-8-klas-dudar-2021
Istoriia ukrainy-8-klas-dudar-2021kreidaros1
 
давньоєврейське царство
давньоєврейське царстводавньоєврейське царство
давньоєврейське царство0505887138
 
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі Інна Мельник
 

Similar to 245 (1) (20)

дидактичні завдання з історії 6 клас
дидактичні завдання з історії 6 класдидактичні завдання з історії 6 клас
дидактичні завдання з історії 6 клас
 
єгипетська цивілізація
єгипетська цивілізаціяєгипетська цивілізація
єгипетська цивілізація
 
Тема 3
Тема 3Тема 3
Тема 3
 
Тема 10
Тема 10Тема 10
Тема 10
 
Володарський рідний край
Володарський рідний крайВолодарський рідний край
Володарський рідний край
 
урок 23
 урок 23 урок 23
урок 23
 
Історія давнього єгипту
Історія давнього єгиптуІсторія давнього єгипту
Історія давнього єгипту
 
РУСЬ-УКРАЇНА (КИЇВСЬКА ДЕРЖАВА)
РУСЬ-УКРАЇНА (КИЇВСЬКА ДЕРЖАВА)РУСЬ-УКРАЇНА (КИЇВСЬКА ДЕРЖАВА)
РУСЬ-УКРАЇНА (КИЇВСЬКА ДЕРЖАВА)
 
Ilyustrovaniy atlas
Ilyustrovaniy atlasIlyustrovaniy atlas
Ilyustrovaniy atlas
 
Термини на зно з історії україни
Термини на зно з історії україниТермини на зно з історії україни
Термини на зно з історії україни
 
Ново-Ассирійське та Ново-Вавилонське царства.Перська держава
Ново-Ассирійське та Ново-Вавилонське царства.Перська держава Ново-Ассирійське та Ново-Вавилонське царства.Перська держава
Ново-Ассирійське та Ново-Вавилонське царства.Перська держава
 
1
11
1
 
Підручник Я досліджую світ 4 клас І. В. Грущинська, З. М. Хитра, І. І. Дробяз...
Підручник Я досліджую світ 4 клас І. В. Грущинська, З. М. Хитра, І. І. Дробяз...Підручник Я досліджую світ 4 клас І. В. Грущинська, З. М. Хитра, І. І. Дробяз...
Підручник Я досліджую світ 4 клас І. В. Грущинська, З. М. Хитра, І. І. Дробяз...
 
Кросворди історія України 7 клас
Кросворди історія України 7 класКросворди історія України 7 клас
Кросворди історія України 7 клас
 
Велика грецька колонізація
Велика грецька колонізаціяВелика грецька колонізація
Велика грецька колонізація
 
Підручник Історія України 8 клас О.В. Дудар, О.І. Гук (2021 рік)
Підручник Історія України 8 клас О.В. Дудар, О.І. Гук (2021 рік) Підручник Історія України 8 клас О.В. Дудар, О.І. Гук (2021 рік)
Підручник Історія України 8 клас О.В. Дудар, О.І. Гук (2021 рік)
 
Istoriia ukrainy-8-klas-dudar-2021
Istoriia ukrainy-8-klas-dudar-2021Istoriia ukrainy-8-klas-dudar-2021
Istoriia ukrainy-8-klas-dudar-2021
 
1
11
1
 
давньоєврейське царство
давньоєврейське царстводавньоєврейське царство
давньоєврейське царство
 
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі
 

More from ssusera012b0 (20)

276
276276
276
 
275
275275
275
 
274
274274
274
 
273
273273
273
 
273
273273
273
 
272
272272
272
 
271
271271
271
 
270
270270
270
 
269
269269
269
 
268
268268
268
 
268
268268
268
 
267
267267
267
 
267
267267
267
 
266
266266
266
 
265
265265
265
 
264
264264
264
 
263
263263
263
 
263
263263
263
 
262
262262
262
 
262
262262
262
 

Recently uploaded

Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptxПасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptxssuserd1824d
 
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...estet13
 
Енергоефективність будинку: як її підвищити.pptx
Енергоефективність будинку: як її підвищити.pptxЕнергоефективність будинку: як її підвищити.pptx
Енергоефективність будинку: як її підвищити.pptxssuserd1824d
 
Презентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіПрезентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіAdriana Himinets
 
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...ssuser7541ef1
 
70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстанняestet13
 
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?Collaborator.pro
 
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr4book
 
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рікГрафіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік24tvua
 
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxАльфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxssuserd1824d
 
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...ssuser7541ef1
 
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та областіГрафіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області24tvua
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиtetiana1958
 
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...ssuser7541ef1
 
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВІм’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВestet13
 

Recently uploaded (15)

Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptxПасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
 
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
 
Енергоефективність будинку: як її підвищити.pptx
Енергоефективність будинку: як її підвищити.pptxЕнергоефективність будинку: як її підвищити.pptx
Енергоефективність будинку: як її підвищити.pptx
 
Презентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливостіПрезентація про виникнення балади., особливості
Презентація про виникнення балади., особливості
 
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
 
70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання70 років тому – початок Кенгірського повстання
70 років тому – початок Кенгірського повстання
 
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
Анастасія Крижановська. Як AI-революція вплинула на бізнес контент-агентства?
 
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
10_iu_g_2018_stand dfgdf gdf gdfgdfgsdfge er gesr
 
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рікГрафіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
Графіки відключень у Вінниці і області на 2024 рік
 
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptxАльфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
Альфрейні опорядження поверхонь ТООРтаПД.pptx
 
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
Тренінг про тренінг. Педагогам ЗДО проте як скласти та провести тренінг у кол...
 
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та областіГрафіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
 
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
Особливості застосування інструментарію оцінювання готовності дитини до навча...
 
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВІм’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
Ім’я чернігівця на карті Місяця. ЮРІЙ МЕЗЕНЦЕВ
 

245 (1)

  • 1. Клас: 6 Тема: Фінікія в давнину. Ізраїльсько-Юдейське царство Мета:познайомити учнів з історією фінікійських міст-держав та Ізраїльсько- Юдейського царства; визначати на карті місце розташування фінікійських міст-держав та Ізраїльсько-Юдейського царства; застосовувати та пояснювати на прикладах терміни й поняття «колонія», «колонізація», «місто-держава», «Біблія», «пророки»; розвивати вміння аналізу історичних явищ; виховувати інтерес до минулого людства. Тип уроку: комбінований Обладнання: підручник, атлас, проектор Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Перевірка домашнього завдання Гра «Чарівна скринька» Поняття у скриньці: Дворіччя (Межиріччя), шумери, зикурат, клинопис, школа, Хаммурапі, Вавилон, гончарне коло, календар. Робота з історичною картою  Покажіть на карті територію стародавнього Єгипту та територію Дворіччя.  Покажіть річки Ніл, Тигр та Єфрат.  Покажіть Нижнє та Верхнє Єгипетське царство, Нижнє та Верхнє Дворіччя ІІІ. Вивчення нового матеріалу Вправа «Чиста дошка» 1. Чому Фінікія отримала таку назву?
  • 2. 2. Які племена проживали на території давньої Палестини? 3. Хто став першим правителем об’єднаної єврейської держави? 1. Природно-географічні умови Фінікії та Палестини. Заняття мешканців У глибоку давнину в Передній Азії виникли поселення фінікійців. Країна, яку вони населяли, називалася Фінікією. Поряд розташувалося Ізраїльсько-Іудейське царство, відоме також як Палестина. Робота з картою  На березі якого моря знаходиться Фінікія та Палестина?  Чи протікають територією Фінікії річки?А в Палестині?  Назвіть столицю Ізраїльсько-Іудейського царства? Уже в глибоку давнину на східному узбережжі Середземного моря з’явилися поселення фінікійців (Зараз на території, де була Стародавня Фінікія, розташована держава Ліван.) Місцевість, де перебувала Фінікія, не могла похвалитися ні великими річками, ні долинами з родючими ґрунтами. Також територія була мало придатна для полів і пасовищ. Проте тут було поширене садівництво: фінікійці вирощували виноград та оливкові дерева. З оливок вони отримували духмяну олію, з винограду робили вино. Олію та вино фінікійці обмінювали на пшеницю в інших народів. Ліванські гори славилися кедровими та дубовими лісами. Опадів було вдосталь, тож будувати зрошувальну систему не було потреби. Місце розташування Фінікії було надзвичайно зручним. Тут сходилися караванні та морські торгові шляхи із Дворіччя, Єгипту, Греції та інших країн. Міста і селища розташовувалися по береговій лінії. Це було пов’язано з основними заняттями фінікійців – мореплавством, рибальством, торгівлею. З часом фінікійські поселення перетворилися на багаті торгові міста, найбільші з них – Бібл, Тір та Сідон.
  • 3. Але у Фінікії не було єдності. Фінікійський народ навіть не мав власної назви. Жителі називали себе за назвою міста, у якому проживали. Фінікійцями їх нарекли греки. Як ви вважаєте, чому у фінікійців не було єдиної держави, як у Єгипті? У 14-13 ст. до н.е. з Дворіччя на землі Ханаану (Палестини) прийшли скотарські племена євреїв. Слово «єврей» означало «зарічні люди», адже прийшли вониз-поза річки Евер (Єфрату). Історію цього народу викладено у Біблії, у Старому Завіті, що робить цю священну книгу важливим джерелом для вивчення історії. У 12 ст. до н.е. південно-західну частину Східного Середземномор’я захопили войовничі племена філістимлян, з яким давнім євреям довелося боротися протягом тривалого часу. Саме від назви цього народу грецькою мовою походить назва Палестина. Наприкінці 2 тис. до н.е. євреї перейшли до осілого способу життя: опанували землеробство та ремесло, почали виплавляти залізо. 2. Винаходи давніх фінікійців Робота з підручником На основі пункту 2 параграфу 13 (с. 62-63) та ілюстрацій охарактеризувати винаходи давніх фінікійців. Метод Прес Який винахід фінікійців ви вважаєте особливо важливим для розвитку людства? 3. Фінікійські колонії Для налагодження постійних торговельних зв’язків із віддаленими землями фінікійські мореплавці стали засновуватисвої поселення — колонії. Робота з поняттями Колонія – поселення людей, що переселилися з іншої країни Метрополія – місто або країна, яка заснувала колонію Так у XII—VI ст. до н. е. на узбережжі й островах Середземного моря поступово з’являються фінікійські колонії. Спочатку вони були на Кіпрі, у Північній Африці та на Піренейському півострові, а трохи згодом — у
  • 4. далекій Англії (Британії) та на західноафриканському узбережжі. Однак освоєння далеких заморськихтериторій рідко коли спричиняло встановлення над ними фінікійського панування. Колонії фінікійських міст переважно зберігали незалежність від Фінікії та лише підтримували з нею дружні зв’язки. Робота з історичною картою Найбільшою колонією міста Тір у Північній Африці стає Карфаген. Із часом він перетвориться на головне місто могутньої держави, яка встановить своє панування в Західному Середземномор’ї та навіть переживе свою метрополію. Перегляд відеоролика «Стародавній Карфаген» Яке враження на вас справило це місто? 4. Правління Давида та Соломона в Ізраїльсько-Іудейському царстві На межі XI—X ст. до н. е. на півночі Палестини євреї утворили державу Ізраїль. За легендою, засновником і першим царем її був Саул (1020—1000 рр. до н. е.). У цей час на півдні Палестини виникла ще одна держава євреїв — Іудея. Після кривавих братовбивчих війн Ізраїль та Іудея об’єдналися — утворилася держава, відома в історії як Давньоєврейське царство. Вважають, що правителем новоствореної держави був Давид (1000—965 рр. дон. е.). Він народився у Віфлеємі. За однією з легенд, Давид був зброєносцем у Саула, за іншою — його зятем і полководцем. Прославився перемогою над могутнім воїном філістимлян Голіафом, яка закріпила за єврейським народом землі філістимлян у Палестині. Ставши царем, розбудував місто Єрусалим і проголосив його столицею держави. Правління Давидового сина — Соломона (965—928 рр. до н. е.) називають «золотим віком» Давньоєврейської держави. Його вважали мудрим правителем. Соломон розширив територію держави, захопивши сусідні землі, і поділив країну на 12 частин, кожна з яких протягом місяця утримувала
  • 5. царята його найближче оточення. Цар збільшив податки та запровадив обов’язкові чотиримісячні роботи на будівництві, яке розгорнулося в країні. Навколо Єрусалима, Мегіддо та інших міст були споруджені могутні захисні мури. У столиці збудували величний царський палац і храм богу Ягве. За правління Соломона Єрусалим став політичною та релігійною столицею євреїв. За його наказом було побудовано торговельний флот, кораблі якого зазвичай плавали разом із фінікійцями. За царювання Соломона зріс міжнародний авторитет його держави. Після смертіцаря СоломонаДавньоєврейськадержаварозпалася. У 722 р. до н. е. цар Саргон II установив владу Ассирії над землями євреїв і змусив їх сплачувати данину. Тодіж було спалено 46 іудейських міст, а тисячієвреїв забрано в полон. Дивом можна вважати врятування Єрусалима. Місто не впало під ударами ворогів лише тому, що в таборі ассирійців почалася епідемія чуми. На початку VI ст. до н. е. місто Єрусалим підкорив володар Ново- Вавилонського царства Навуходоносор II, який забрав євреїв у «вавилонський полон». Після завоювання Вавилона персами останні дозволили євреям повернутися на свої землі. Але землі євреїв, що так і не об’єдналися в єдину державу, пізніше, у 332 р. до н. е., захопив Александр Македонський. Згодом вони увійшли до складу Єгипетської держави. У 63 р.до н. е. землі євреїв стали римською провінцією. А після повстання євреїв проти римського панування римляни знищили Єрусалимський храм і розпорошили євреїв по всій території імперії. ІV. Закріплення нових знань 1. Розв’язати кроссенс 2. Чому, на вашу думку, правління Соломона назвали «золотою добою» в історії Ізраїльсько-Іудейського царства? V. Домашнє завдання Параграф 13 Виконати завдання на контурній карті