1. Конкурс «Педагог-новатор»
Номінація «Зорепад педагогічної майстерності»
Мета:
ознайомити учнів з поняттям «булінг» та його проявами;
навчити учнів розрізняти «конфліктні ситуації» та ситуації «булінгу», не
стати учасником булінгу;
розвивати навички конструктивного вирішення конфліктних ситуацій,
толерантного спілкування;
формувати негативне ставлення до булінгу (неприпустимість проявів булінгу
в дитячому середовищі), виховувати позитивне ставлення до оточуючих,
поважати себе та інших.
Обладнання і матеріали:
ноутбук ( телефон, планшет), інтернет, фломастери, папір, цеглинки LEGO,
допитливість та цікавість.
ХІД БЕСІДИ
Організаційний момент:
- привітання діток на виховному заході;
- перевірка налаштувань та приєднань до Zoom конференці;
- повторення правил поведінки під час повітряної тривоги ;
- хвилина мовчання на знак вшанування пам’яті загиблим героям ;
- нагадування про техніку безпеки біля гаджетів та відстань знаходження від
екрану.
Продемонструйте мені свій настрій за допомогою цеглинок лего саме зараз,
на початку бесіди:
2. Дітки підняли синій та зелений колір. Супер, я так розумію, що настрій у всіх
чудовий та зацікавлений! Тож почнемо!
Вступне слово вчителя:
Дітки, погляньте на світлину, що ви бачите?
відповіді учнів ( сніжинки)
Погляньте, які вони?
діти ( різні, неповторні, не схожі одна на одну)
Так, молодці! Правильно, так само і ми з вами усі різні та неповторні, як і ці
сніжинки! Кожна дитина має свій колір волосся, колір оченят, свої інтереси,
вподобання, смаки і в цьому вся наша неповторність!
Пропоную зараз переглянути відео та уважно придивитися до головного
героя мультика:
Перегляд мультфільму за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=CRJJY6sX4Sk
Запитання для обговорення: ƒ
Чи спостерігали ви таку ситуацію, коли в дитячому колективі «обирається»
дитина, яка відрізняється від інших або зовнішнім виглядом, або розумовими
здібностями, або поведінкою і цю дитину постійно зневажають та
застосовують до неї прізвиська, штовхають, чіпляються , псують особисті
речі та інше? ƒ
Які відчуття у вас викликає така ситуація? ƒ
Як, на вашу думку, почуває себе дитина, яку ображають, «цькують»
(Вчитель слухає відповіді учнів)
3. Основна частина бесіди:
Погляньте зараз на екран, ви бачите малюнок з ребусом. Давайте відгадаємо
його:
3. Так, дуже вправно та швидко! Молодці! Це слово: БУЛІНГ
А що ж це таке? Хто з вас чув таке слово? ( відповіді учнів: чули на виховних
годинах, вдома, по телевізору та в інтернеті)
Тож давайте пригадаємо, а хто ще не чув, то познайомимося з таким
поняттям, як БУЛІНГ:
Слово вчителя:
Булінг (в перекладі - хуліган, забіяка, грубіян, насильник) – це форма
психічного насилля у вигляді тиску, дискримінації, цькування, бойкоту,
дезінформації, псування особистих речей, фізичної розправи.
Цей термін означає тривалий процес свідомого жорстокого ставлення
(фізичного й психічного) з боку дитини або групи до іншої дитини, інших
дітей, які не здатні себе захистити в цій ситуації.
На екрані хмара слів :
Перегляд відеоролику про булінг
https://www.youtube.com/watch?v=0DLc_jAZ2hA
Давайте розберемо які ж є види булінгу. Але спочатку дамо відпочити
нашим оченятам:
Вправа для очей за допомогою LEGO:
4. Тож давайте розберемо які ж є види булінгу.
1. Фізичний булінг – умисні поштовхи, удари, стусани, побої, нанесення
інших тілесних ушкоджень, різного виду знущання, образливі жести або дії,
фізичні приниження
Економічний булінг – це крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та
інших особистих речей жертви, вимагання грошей тощо, інші дії з майном
(крадіжка, грабіж, ховання речей жертви, примус щоб щось украсти.
5. Психологічний булінг – насильство, повʼязане з дією на психіку, що завдає
психологічного травмування шляхом словесних образ або погроз,
переслідування, залякування, образливе ім’я, з яким постійно звертаються до
учня, обзивання, поширення образливих чуток, словесне приниження, бойкот
й ігнорування, залякування, використання агресивних жестів та інтонацій
голосу.
Кібербулінг – спосіб знущання з використанням електронних засобів
комунікації, зокрема приниження й цькування за допомогою мобільних
телефонів, гаджетів, Інтернету.
6. Практична вправа:
За допомогою learningapps https://learningapps.org/display?v=pe65xhcac21
Перейти за посиланням та виконати практично вправу про вивчені нами
види булінгу. Результат на екрані. Умнички, впоралися і закріпили знання
про види булінгу.
Фізкультхвилинка
Я показую колір, ви виконуєте вправу, яка йому відповідає: GO!
7. Супер, відпочили, можемо продовжувати обговорення!
Вправа «Мозковий штурм»
Вчитель записує відповіді в Ворд.Арт та виводить на екран відповіді.
Що на вашу думку, дітки, може стати причиною булінгу?
(Діти озвучують свої думки по черзі )
• заздрість;
• помста;
• відчуття неприязні;
• боротьба за лідерство, потреба в підпорядкуванні лідерові або
нейтралізації суперника;
• зіткнення різних поглядів;
• бажання принизити заради задоволення, розваги чи самоствердження.
(Обговорення під час конференції термінів булінг та конфлікт, бо діти часто
плутають поняття конфлікт та булінг)
Варто пам’ятати, що не кожен конфлікт є булінгом. Цькування - це
тривалі, повторювані дії, а одинична сутичка між учасниками таким не може
вважатися. Наприклад, якщо друзі посварилися та побилися чи діти разом
весело штовхалися, але одна із них впала і забилася - це не вважається
8. булінгом. Проте, якщо однолітки на чолі з булером регулярно насміхалися,
принижували або ховали та кидали речі дитини, штовхали, не вперше
нецензурно обзивали та били, викладали в соцмережі непристойні чи
відфотошоплені знімки дитини – потрібно негайно діяти!
Головне – це вчасно повідомляти вчителя, батьків про прояви булінгу в
вашу сторону!
Для закріплення знань пройди за посиланням та виконай вправу «Поділи
на групи боулінг чи конфлікт» https://learningapps.org/display?v=prhc425hj21
Інформаційне повідомлення від вчителя:
Дорогі мої дітки, пам’ятай про свою відповідальність перед законом!
Булінг (цькування) учасника освітнього процесу тягне за собою
накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів
доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока
годин.
Стаття 173-4. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу
До 14-ти років за вчинену тобою фізичну або матеріальну шкоду
відповідають твої батьки. Якщо ти завдав шкоди спільно з однолітками – її
відшкодування покладається на ваших батьків у відповідних частках.
З 14-ти років ти відповідаєш за завдану шкоду самостійно в повному
обсязі! Також після досягнення 14-ти років ти несеш кримінальну
відповідальність за тяжкі злочини.
Якщо тобі 16 років, тебе можуть притягнути до адміністративної й
кримінальної відповідальності.
ВИСНОВОК:
Пам’ятайте, перш ніж когось ображати, цькувати - подумайте, чи приємно
було б вам самим відчути на собі образливі слова, жести …
ПІДСУМОК бесіди
Покажіть , будь ласка, який у вас зараз настрій? Чи змінився він?
Дітки показали до синього та зеленого додався червоний колір. Чому? (
Діти: бо дуже сумно стало , що у нашому світі є такі люди, які займаються
булінгом).
- Фантастично! Молодці, діти! Мені дуже приємно, що ви зрозуміли що
таке булінг, та як себе не вести, щоб стати булером!
9. - Зараз у вас лежить на столі аркуш паперу та фломастери. Намалюйте
своє відношення до булінгу!
Роботи учнів переглядаємо на екрані. Та робимо онлайн виставку робіт.
Слово вчителя
Мій улюблений світ -
Без насильства,
Без жорстокості, болі і зла,
Де народом заспівана пісня
Містить тільки хороші слова.
Мій улюблений світ – це не казка,
А реальне щасливе життя,
Бо звільнивши наш світ від насильства,
Можна сміло іти в майбуття.
На цьому нашу бесіду закінчено. Я бажаю вам міцного здоров’я, даруйте
добро людям, які вас оточують, позитива всім вам, не забувайте про
поведінку під час повітряної тривоги, залишайтеся у безпечному місці!
Бережіть себе! До зустрічі!