Заняття у різновіковій групі. Особливості планування та проведення з дітьми д...
377,23.docx
1. Тема: Багатоманітність речовин. Метали й неметали.
Мета:
- ознайомити учнів та учениць з початковою класифікацією простих речовин – металів та
неметалів; навчити відрізняти металічні та неметалічні елементи за фізичними властивостями та
їхнім положенням у Періодичній системі хімічних елементів; дослідити хімічні, фізичні та
біологічні властивості металічних і неметалічних елементів;
- розвивати креативне, наукове та логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати,
удосконалювати навички самостійного здобуття знань
- виховувати у школярів та школярок пізнавальний інтерес, включаючи у зміст уроку
елементи нових знань та зв’язок їх з життям, формувати значення системи знань природничо-
математичного циклу в житті людини та суспільства
Обладнання: періодична система хімічних елементів, роздатковий матеріал,
мультимедійна презентація, зразки металів і неметалів, складні речовини (NaCl, CH3COOH,
C2H5OH, C12H22O11, H2O), обладнання для дослідів, заготовки для виготовлення магнітів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу та формування умінь.
Форми та методи роботи: методи фокусування та генерації ідей, розповідь-пояснення,
постановка проблемних запитань, демонстрація наочних матеріалів, інтерактивні вправи,
експеримент.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Привітання, перевірка готовності учнів/учениць до уроку, налаштування їх на робочий
настрій.
Інтерактивний прийом «Я вітаю…»
Я вітаю тих, хто
1. добре виспався
2. виконав домашнє завдання
3. має хороший настрій
4. ну і тих, хто просто вирішив завітати на урок хімії
Після кожної фрази учні/учениці, які вважають що фраза стосується їх, підводяться. Всі
аплодують.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальна бесіда за питаннями (перевірка дз):
-Які частинки є структурними частинками речовини?
-Що таке молекула? (форми молекул https://phet.colorado.edu/sims/html/molecule-shapes-
basics/latest/molecule-shapes-basics_uk.html )
-З чого складаються молекули?
-Що таке атом?
-Дайте визначення поняття «хімічний елемент».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
Розповідь вчителя/вчительки
Всі ви добре знаєте, що хімія – це наука, яка займається вивченням речовин.
-Чи знаєте ви скільки відомо речовин на сьогоднішній день? Їх близько 20 млн.!
2. Пропоную дослідження: використовуючи цифри 4, 5, 6 утворіть одно-, дво-, трицифрові
числа. На роботу одна хвилини. Підрахуйте кількість утворених вами чисел. Їх багато. Отже, ми
сьогодні вивчаємо багатоманітність речовин, яка в більшій мірі залежить від здатності атомів
сполучатися між собою.
Подивіться відео-ролик та розгадайте ребус
Записуємо тему нашого уроку: «Багатоманітність речовин. Метали і неметали»
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя/вчительки
В природі існує багато речовин, з якими ми безпосередньо уже зустрічалися. Це речовини у
вигляді газів, рідин або твердих тіл. Завдяки тому, що атоми здатні сполучатися між собою нас
оточує велике розмаїття речовин.
Пропоную експеримент. На дошці записані формули цих речовин: цукор – C12H22O11,
кухонна сіль - NaCl, етиловий спирт – С2Н6О, вода – Н2О, цинк - Zn, магній - Mg, сірка - S,
кисень і азот – O2 і N2 .
Перед учнями/ученицями ставимо проблемне питання: чим відрізняються ці речовини?
(Коротко характеризую кожну речовину, називаючи її різні властивості). Об’єднайте речовини у
дві групи. Корегуємо відповіді:
- Зі скількох хімічних елементів утворені речовини?
-За якими ознаками можна їх згрупувати?
- Так які речовини можна назвати простими? складними?
Вправа побудуй молекулу https://phet.colorado.edu/sims/html/build-a-molecule/latest/build-a-
molecule_uk.html
Діти узагальнюють інформацію, пропонують визначення – «прості речовини», «складні
речовини», кращий варіант записують їх у зошит.
Прості речовини — це речовини, утворені одним хімічним елементом (водень, кисень,
озон).
Складні речовини — це речовини, які складаються з різних хімічних елементів (вода,
пероксид гідрогену).
Класифікація простих речовин. Прості речовини поділяються на метали і неметали. Хімічні
елементи також поділяються на металічні та неметалічні. Метали утворені металічними
елементами, а неметали — неметалічними елементами. Таку класифікацію простих речовин
запропонував наприкінці XVIII ст. видатний французький учений А.-Л.Лавуазьє.
А тепер подивімося в періодичну систему. Умовна діагональ від Бору до Астату поділяє
періодичну систему на дві частини: у нижній частині таблиці ліворуч від діагоналі знаходяться
елементи-метали, а у верхній лівій частині знаходяться елементи-неметали (крім елементів
побічних груп).
Відомі також елементи, що в сполуках виявляють властивості як металів, так і неметалів.
3. Вони називаються перехідними елементами. До них належать, наприклад, Ре, Gе та інші.
Окрема група елементів — це елементи головної підгрупи VIII групи: Не, Ne, Аг, Кг, Хе,
Rn. Їх називають інертними, або благородними, елементами, оскільки вони не виявляють ні
властивостей металів, ні властивостей неметалів.
Для того, щоб більше дізнатись про елементи, попрацюємо в групах.
Група «Науковці-дослідники»
Коротка характеристика властивостей металів і неметалів:
Для металів: металічний блиск, ковкість і пластичність, електро- і теплопровідність,
немолекулярної будови.
Для неметалів: (протилежні за властивостями) крихкі, не мають блиску, не проводять тепло
і електричний струм, матова поверхня, різні кольори, мають немолекулярну і молекулярну
будову.
Складні речовини мають різноманітні фізичні та хімічні властивості й різну будову.
Лабораторний дослід. Ознайомлення із зразками простих і складних речовин.
1. Які загальні властивості мають метали?
Металевий блиск; сірі (крім міді); тверді; проводять електричний струм (демонстрація).
2. Розгляньмо зразки неметалів: сірка, графіт, додамо наші знання про N2 O2
Крихкі; тверді або газоподібні; різні властивості.
3. Заповніть таблицю:
Назва речовини Проста речовина Складна
речовина
Органічна
сполука
Неорганічна
сполука
Метал Неметал
Натрій хлорид + +
Сірка + +
Цукор + +
Залізо + +
Переглянути відео-досліди за посиланнями: https://cutt.ly/SRN5AaX, https://cutt.ly/mRN5TR9
На уроках природознавства ви дізналися, що речовини поділяють на органічні та
неорганічні. Раніше органічними речовинами називали ті, які містяться в живих організмах. Це
білки, жири, цукор, крохмаль, вітаміни, сполуки, що зумовлюють колір, запах, смак овочів і
фруктів. Згодом виявили, що існують й інші, подібні за складом речовини, які можна добути лише
в хімічній лабораторії. Серед них — фармацевтичні препарати, штучні барвники, полімери тощо.
Нині до органічних речовин зараховують майже всі сполуки Карбону. До неорганічних речовин
належать решта складних речовин, а також усі прості. Неорганічні речовини, як і органічні,
поширені в природі. Вони містяться в ґрунті, мінералах, гірських породах, повітрі, природній
воді. Деякі з них є в живих організмах.
Виконайте інтерактивну вправу за властивостями речовин: https://learningapps.org/1666113
Група «Біологи»
Хімічні елементи у складі живих організмів
В організмі людини за допомогою сучасних аналітичних методів дослідження виявлено
близько 70 хімічних елементів. Ці елементи залежно від їхнього біологічного значення умовно
поділені на три групи:
4. а) незамінні елементи, що входять до складу ферментів, гормонів, вітамінів - О, К, Н, Са,
Р, С, S, СІ, Nа, МG Zn, Fе, Сu, I, Мn, V, Мо, Со, Sе;
б) постійно присутні в організмах елементи, значення яких вивчено ще недостатньо - Sr,
Сd, F, Вr, В, Sі, Сr, Ве, Lі, Ni, Сs, Cn, Аl, Ва, Rb, Ті, Аg, Gа, Gе, Аs, Нg, Рb, Ті, Ві, Sb, U, Тh, Rа;
в) елементи, дані про кількісний вміст у тканинах, органах та фізіологічній ролі, яких
відсутні - Тl, Nb, Lа, Рr, Sm, Тb, W, Rе, Аu.
Макроелементи - це речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності організму
людини. Вони повинні надходити з їжею в кількості від 25 грамів.
Макроелементи - це прості хімічні речовини. Це можуть бути як метали, так і неметали.
Однак вони не обов`язково повинні надходити в організм у чистому вигляді. У більшості випадків
макроелементи поступають з їжею в складі солей та інших хімічних сполук.
Кожен макроелемент грає свою роль в обміні речовин, замінити його ні чим. Для того, щоб
отримати їх всі, потрібно якісно і збалансовано харчуватися.
Група «Геологи»
Основні родовища металічних та неметалічних копалин України
Металічні копалини:
Залізні руди – Дніпропетровська, Полтавська та Донецька області.
Марганцеві руди – Дніпропетровська та Запорізька області.
Алюмінієві руди – Приазов'я, Закарпаття
Мідні зруднення – Рівненщина, Волинь
Свинець та цинк – Закарпаття, Прикарпаття, Харківська області
Нікель і кобальт – Кіровоградська та Дніпропетровська область
Хромові руди – на Побужжі (Вінницька, Кіровоградська, Одеська, Миколаївська обл.)
Ртуть – Закарпаття, Донецька область
Титан – Житомирська, Київська, Харківська, Донецька та Дніпропетровська області
Літій – Запорізька та Кіровоградська області
Тантал і ніобій - Приазов'я, Донецька область
Цирконій і гафній – Донецька та Дніпропетровська області
Золото та срібло – Закарпатська, Луганська, Дніпропетровська, Кіровоградська області
Уран – Миколаївська, Кіровоградська, Дніпропетровська області
Неметалічні копалини:
Графіт – Криворізька, Кіровоградська, Запорізька, Донецька області
Сірка – Львівська та Івано-Франківська області
Моє майбутнє
Діти, а чи знаєте ви які професії можна обрати вивчаючи природничі науки? (фармацевт,
еколог, інженер-лаборант, хімік-технолог, біохімік, біофізик, провізор, судмедексперт, лікар,
агроном, ветеринар, геолог, і т.д.)
Це вкрай важкі, але цікаві та необхідні професії! Вважається, що більшість цих професій є
складними і «чоловічими». З впевненістю хочу заперечити даний стереотип, тому познайомлю
вас із жінками науковицями у сфері природничих наук.
- Марія Коптська (пр. 1 ст. н.е.) - заснувала александрійську алхімічну школу. вперше
сформулювала спосіб отримання соляної кислоти. Дослідниця заклала основи хімії,
поєднавши алхімічну теорію з практикою її експериментального доведення.
5. - Юлія Лермонтова (1847 – 1919 рр.) - відкрила реакцію алкілування олефінів. Працювала
над проблемою відносно нового палива – нафти. Відкриття в цій сфері зробили Юлію
Лермонтову всесвітньо відомою: саме завдяки їм у Російській імперії виникають перші
нафтогазові заводи.
- Марія Склодовська-Кюрі (1867 – 1934 рр.) - стала першою в історії університету
Сорбонни викладачкою. Удвох із чоловіком дослідила явище радіоактивності та зробила
революційне відкриття нових елементів – радію та полонію. У 1903 р. Склодовська-Кюрі
стала однією з трьох лауреатів Нобелівської премії з фізики. Згодом вчена одержала другу
Нобелівку «за винятковий внесок у розвиток хімії», що стало першим прецедентом в
історії премії.
- Ірен Жоліо-Кюрі (1897 – 1956 рр.) - вивчала солі полонію. Разом з чоловіком (Фредеріком
Жоліо) зробила революційне відкриття штучної радіоактивності. Синтезувала багато
нових елементів і в 1935 р. отримала Нобелівську премію з хімії.
- 1732: У віці 20 років італійська фізикиня Лора Бассі стала першою жінкою, прийнятою до
Болонської академії наук. Бассі було присвоєно почесну посаду професора фізики
в Болонському університеті, першій жінці у світі.
- 1893: Флоренс Баском стала другою жінкою, яка отримала докторський ступінь з геології
у США, та першою в університеті Джонса Гопкінса. Геологи назвали її «першою жінкою-
геологом Америки».
- 1904: американська географиня, геологиня і освітянка Зонія Бабер опублікувала статтю
«Сфера географії», в якій виклала свої навчальні теорії з викладання географії. Освітні ідеї
Бабер змінили спосіб навчання географії у школах.
- 1942: американська акторка і винахідниця Геді Ламар з композитором Джорджем
Антейлом розробила систему радіозв'язку для торпед союзників, принципи її роботи
включені в технологію Bluetooth і подібні до методів, що використовуються в попередніх
версіях CDMA і Wi-Fi. Ця робота призвела до включення Ламар і Антейла до
Національного залу слави винахідників у 2014 році.
- 1985: Встановивши, що ВІЛ є причиною СНІДу, китайсько-американська вірусологиня
Флоссі Вонг-Стааль стала першою вченою, що клонувала і генетично склала карту вірусу
ВІЛ, що дозволило розробити перші тести скринінгу крові на ВІЛ
- 2007: використовуючи супутникові знімки, єгипетська геоморфологиня Еман Гонейм
виявила сліди 11 000-річного мега-озера в пустелі Сахара. Відкриття Гонейм пролило
світло на витоки найбільшого сучасного водосховища підземних вод у світі
- 2019: Дослідниця зображень Кеті Бауман розробила алгоритм, що уможливив першу
візуалізацію чорної діри за допомогою Телескопу горизонту подій. Бауман була частиною
команди з понад 200 осіб, які впроваджували проект.
Дорогі дівчатка, у вас є змога поповнити їх ряди і стати вченими, які досліджуватимуть
речовини, допомагаючи усьому людству!
Виготовлення подарункових магнітів.
Сьогодні ми дізнались багато нового про метали, неметали та їх властивості. За допомогою
цих знань та навичків з трудового навчання зробимо сувенірний магніт!
V. Узагальнення і систематизація знань.
Морський бій.
Учитель/ка називає координати, учень/ця — визначає просту чи складну речовину, метал
чи неметал він/вона бачить під цими координатами.
6. Вправа «Чому вони разом?»
Земля, Венера, Уран, Марс. (планети)
Калина, ромашка, подорожник, береза. (рослини)
Ведмідь, собака, заєць, лисиця. (тварини)
Na, C, H2, O2 . (прості речовини)
FeO, H2O, N2О3, K2O. (складні речовини)
Вправа «Логічні кола»
Допишіть, куди необхідно: О2, АІ, К, N2, P і Сu ? (діти дописують у кола відповідно метали
і неметали)
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 11, 12, підручник: П.П.Попель 7 кл,
Доробити карту корисних копалин України
Виконати вправи за посиланням https://learningapps.org/14884055,
http://learningapps.org/watch?v=p073gtbza16
Творче завдання: підготувати повідомлення на тему «Роль елементів (або одного
елемента) в організмі людини»
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Рефлексія
Підбиття підсумків уроку. Школярі/школярки доповнюють речення: «Мені
запам’яталось…»
Вхідне/вихідне опитування:
1. Речовин на Землі набагато більше, ніж елементів. Чому?
2. Чому речовини відрізняються за властивостями?
3. Яких речовин більше в природі — простих чи складних?
7. 4. Чому елементи головної підгрупи VIII групи називають інертними?
5. Які корисні копалини знаходяться в нашій області?
6. Чому потрібно якісно та збалансовано харчуватись?
7. Чи вірите ви, що всі метали за звичайних умов тверді?
8. Чи вірите ви, що є кольорові метали?
9. Чи вірите ви, що метали проводять електричний струм?
10. Чи вірите ви, що є м’які метали і їх можна різати ножем?
*Посилання на відео-ролик https://drive.google.com/file/d/1rJO4Xtj3SHm12VCEpeR-
aNAPd7cyCBOm/view?usp=sharing