SlideShare a Scribd company logo
Тема: Багатоманітність речовин. Метали й неметали.
Мета:
- ознайомити учнів та учениць з початковою класифікацією простих речовин – металів та
неметалів; навчити відрізняти металічні та неметалічні елементи за фізичними властивостями та
їхнім положенням у Періодичній системі хімічних елементів; дослідити хімічні, фізичні та
біологічні властивості металічних і неметалічних елементів;
- розвивати креативне, наукове та логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати,
удосконалювати навички самостійного здобуття знань
- виховувати у школярів та школярок пізнавальний інтерес, включаючи у зміст уроку
елементи нових знань та зв’язок їх з життям, формувати значення системи знань природничо-
математичного циклу в житті людини та суспільства
Обладнання: періодична система хімічних елементів, роздатковий матеріал,
мультимедійна презентація, зразки металів і неметалів, складні речовини (NaCl, CH3COOH,
C2H5OH, C12H22O11, H2O), обладнання для дослідів, заготовки для виготовлення магнітів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу та формування умінь.
Форми та методи роботи: методи фокусування та генерації ідей, розповідь-пояснення,
постановка проблемних запитань, демонстрація наочних матеріалів, інтерактивні вправи,
експеримент.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Привітання, перевірка готовності учнів/учениць до уроку, налаштування їх на робочий
настрій.
Інтерактивний прийом «Я вітаю…»
Я вітаю тих, хто
1. добре виспався
2. виконав домашнє завдання
3. має хороший настрій
4. ну і тих, хто просто вирішив завітати на урок хімії
Після кожної фрази учні/учениці, які вважають що фраза стосується їх, підводяться. Всі
аплодують.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальна бесіда за питаннями (перевірка дз):
-Які частинки є структурними частинками речовини?
-Що таке молекула? (форми молекул https://phet.colorado.edu/sims/html/molecule-shapes-
basics/latest/molecule-shapes-basics_uk.html )
-З чого складаються молекули?
-Що таке атом?
-Дайте визначення поняття «хімічний елемент».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
Розповідь вчителя/вчительки
Всі ви добре знаєте, що хімія – це наука, яка займається вивченням речовин.
-Чи знаєте ви скільки відомо речовин на сьогоднішній день? Їх близько 20 млн.!
Пропоную дослідження: використовуючи цифри 4, 5, 6 утворіть одно-, дво-, трицифрові
числа. На роботу одна хвилини. Підрахуйте кількість утворених вами чисел. Їх багато. Отже, ми
сьогодні вивчаємо багатоманітність речовин, яка в більшій мірі залежить від здатності атомів
сполучатися між собою.
Подивіться відео-ролик та розгадайте ребус
Записуємо тему нашого уроку: «Багатоманітність речовин. Метали і неметали»
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя/вчительки
В природі існує багато речовин, з якими ми безпосередньо уже зустрічалися. Це речовини у
вигляді газів, рідин або твердих тіл. Завдяки тому, що атоми здатні сполучатися між собою нас
оточує велике розмаїття речовин.
Пропоную експеримент. На дошці записані формули цих речовин: цукор – C12H22O11,
кухонна сіль - NaCl, етиловий спирт – С2Н6О, вода – Н2О, цинк - Zn, магній - Mg, сірка - S,
кисень і азот – O2 і N2 .
Перед учнями/ученицями ставимо проблемне питання: чим відрізняються ці речовини?
(Коротко характеризую кожну речовину, називаючи її різні властивості). Об’єднайте речовини у
дві групи. Корегуємо відповіді:
- Зі скількох хімічних елементів утворені речовини?
-За якими ознаками можна їх згрупувати?
- Так які речовини можна назвати простими? складними?
Вправа побудуй молекулу https://phet.colorado.edu/sims/html/build-a-molecule/latest/build-a-
molecule_uk.html
Діти узагальнюють інформацію, пропонують визначення – «прості речовини», «складні
речовини», кращий варіант записують їх у зошит.
Прості речовини — це речовини, утворені одним хімічним елементом (водень, кисень,
озон).
Складні речовини — це речовини, які складаються з різних хімічних елементів (вода,
пероксид гідрогену).
Класифікація простих речовин. Прості речовини поділяються на метали і неметали. Хімічні
елементи також поділяються на металічні та неметалічні. Метали утворені металічними
елементами, а неметали — неметалічними елементами. Таку класифікацію простих речовин
запропонував наприкінці XVIII ст. видатний французький учений А.-Л.Лавуазьє.
А тепер подивімося в періодичну систему. Умовна діагональ від Бору до Астату поділяє
періодичну систему на дві частини: у нижній частині таблиці ліворуч від діагоналі знаходяться
елементи-метали, а у верхній лівій частині знаходяться елементи-неметали (крім елементів
побічних груп).
Відомі також елементи, що в сполуках виявляють властивості як металів, так і неметалів.
Вони називаються перехідними елементами. До них належать, наприклад, Ре, Gе та інші.
Окрема група елементів — це елементи головної підгрупи VIII групи: Не, Ne, Аг, Кг, Хе,
Rn. Їх називають інертними, або благородними, елементами, оскільки вони не виявляють ні
властивостей металів, ні властивостей неметалів.
Для того, щоб більше дізнатись про елементи, попрацюємо в групах.
 Група «Науковці-дослідники»
Коротка характеристика властивостей металів і неметалів:
Для металів: металічний блиск, ковкість і пластичність, електро- і теплопровідність,
немолекулярної будови.
Для неметалів: (протилежні за властивостями) крихкі, не мають блиску, не проводять тепло
і електричний струм, матова поверхня, різні кольори, мають немолекулярну і молекулярну
будову.
Складні речовини мають різноманітні фізичні та хімічні властивості й різну будову.
Лабораторний дослід. Ознайомлення із зразками простих і складних речовин.
1. Які загальні властивості мають метали?
 Металевий блиск; сірі (крім міді); тверді; проводять електричний струм (демонстрація).
2. Розгляньмо зразки неметалів: сірка, графіт, додамо наші знання про N2 O2
 Крихкі; тверді або газоподібні; різні властивості.
3. Заповніть таблицю:
Назва речовини Проста речовина Складна
речовина
Органічна
сполука
Неорганічна
сполука
Метал Неметал
Натрій хлорид + +
Сірка + +
Цукор + +
Залізо + +
Переглянути відео-досліди за посиланнями: https://cutt.ly/SRN5AaX, https://cutt.ly/mRN5TR9
На уроках природознавства ви дізналися, що речовини поділяють на органічні та
неорганічні. Раніше органічними речовинами називали ті, які містяться в живих організмах. Це
білки, жири, цукор, крохмаль, вітаміни, сполуки, що зумовлюють колір, запах, смак овочів і
фруктів. Згодом виявили, що існують й інші, подібні за складом речовини, які можна добути лише
в хімічній лабораторії. Серед них — фармацевтичні препарати, штучні барвники, полімери тощо.
Нині до органічних речовин зараховують майже всі сполуки Карбону. До неорганічних речовин
належать решта складних речовин, а також усі прості. Неорганічні речовини, як і органічні,
поширені в природі. Вони містяться в ґрунті, мінералах, гірських породах, повітрі, природній
воді. Деякі з них є в живих організмах.
Виконайте інтерактивну вправу за властивостями речовин: https://learningapps.org/1666113
 Група «Біологи»
Хімічні елементи у складі живих організмів
В організмі людини за допомогою сучасних аналітичних методів дослідження виявлено
близько 70 хімічних елементів. Ці елементи залежно від їхнього біологічного значення умовно
поділені на три групи:
а) незамінні елементи, що входять до складу ферментів, гормонів, вітамінів - О, К, Н, Са,
Р, С, S, СІ, Nа, МG Zn, Fе, Сu, I, Мn, V, Мо, Со, Sе;
б) постійно присутні в організмах елементи, значення яких вивчено ще недостатньо - Sr,
Сd, F, Вr, В, Sі, Сr, Ве, Lі, Ni, Сs, Cn, Аl, Ва, Rb, Ті, Аg, Gа, Gе, Аs, Нg, Рb, Ті, Ві, Sb, U, Тh, Rа;
в) елементи, дані про кількісний вміст у тканинах, органах та фізіологічній ролі, яких
відсутні - Тl, Nb, Lа, Рr, Sm, Тb, W, Rе, Аu.
Макроелементи - це речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності організму
людини. Вони повинні надходити з їжею в кількості від 25 грамів.
Макроелементи - це прості хімічні речовини. Це можуть бути як метали, так і неметали.
Однак вони не обов`язково повинні надходити в організм у чистому вигляді. У більшості випадків
макроелементи поступають з їжею в складі солей та інших хімічних сполук.
Кожен макроелемент грає свою роль в обміні речовин, замінити його ні чим. Для того, щоб
отримати їх всі, потрібно якісно і збалансовано харчуватися.
 Група «Геологи»
Основні родовища металічних та неметалічних копалин України
Металічні копалини:
Залізні руди – Дніпропетровська, Полтавська та Донецька області.
Марганцеві руди – Дніпропетровська та Запорізька області.
Алюмінієві руди – Приазов'я, Закарпаття
Мідні зруднення – Рівненщина, Волинь
Свинець та цинк – Закарпаття, Прикарпаття, Харківська області
Нікель і кобальт – Кіровоградська та Дніпропетровська область
Хромові руди – на Побужжі (Вінницька, Кіровоградська, Одеська, Миколаївська обл.)
Ртуть – Закарпаття, Донецька область
Титан – Житомирська, Київська, Харківська, Донецька та Дніпропетровська області
Літій – Запорізька та Кіровоградська області
Тантал і ніобій - Приазов'я, Донецька область
Цирконій і гафній – Донецька та Дніпропетровська області
Золото та срібло – Закарпатська, Луганська, Дніпропетровська, Кіровоградська області
Уран – Миколаївська, Кіровоградська, Дніпропетровська області
Неметалічні копалини:
Графіт – Криворізька, Кіровоградська, Запорізька, Донецька області
Сірка – Львівська та Івано-Франківська області
 Моє майбутнє
Діти, а чи знаєте ви які професії можна обрати вивчаючи природничі науки? (фармацевт,
еколог, інженер-лаборант, хімік-технолог, біохімік, біофізик, провізор, судмедексперт, лікар,
агроном, ветеринар, геолог, і т.д.)
Це вкрай важкі, але цікаві та необхідні професії! Вважається, що більшість цих професій є
складними і «чоловічими». З впевненістю хочу заперечити даний стереотип, тому познайомлю
вас із жінками науковицями у сфері природничих наук.
- Марія Коптська (пр. 1 ст. н.е.) - заснувала александрійську алхімічну школу. вперше
сформулювала спосіб отримання соляної кислоти. Дослідниця заклала основи хімії,
поєднавши алхімічну теорію з практикою її експериментального доведення.
- Юлія Лермонтова (1847 – 1919 рр.) - відкрила реакцію алкілування олефінів. Працювала
над проблемою відносно нового палива – нафти. Відкриття в цій сфері зробили Юлію
Лермонтову всесвітньо відомою: саме завдяки їм у Російській імперії виникають перші
нафтогазові заводи.
- Марія Склодовська-Кюрі (1867 – 1934 рр.) - стала першою в історії університету
Сорбонни викладачкою. Удвох із чоловіком дослідила явище радіоактивності та зробила
революційне відкриття нових елементів – радію та полонію. У 1903 р. Склодовська-Кюрі
стала однією з трьох лауреатів Нобелівської премії з фізики. Згодом вчена одержала другу
Нобелівку «за винятковий внесок у розвиток хімії», що стало першим прецедентом в
історії премії.
- Ірен Жоліо-Кюрі (1897 – 1956 рр.) - вивчала солі полонію. Разом з чоловіком (Фредеріком
Жоліо) зробила революційне відкриття штучної радіоактивності. Синтезувала багато
нових елементів і в 1935 р. отримала Нобелівську премію з хімії.
- 1732: У віці 20 років італійська фізикиня Лора Бассі стала першою жінкою, прийнятою до
Болонської академії наук. Бассі було присвоєно почесну посаду професора фізики
в Болонському університеті, першій жінці у світі.
- 1893: Флоренс Баском стала другою жінкою, яка отримала докторський ступінь з геології
у США, та першою в університеті Джонса Гопкінса. Геологи назвали її «першою жінкою-
геологом Америки».
- 1904: американська географиня, геологиня і освітянка Зонія Бабер опублікувала статтю
«Сфера географії», в якій виклала свої навчальні теорії з викладання географії. Освітні ідеї
Бабер змінили спосіб навчання географії у школах.
- 1942: американська акторка і винахідниця Геді Ламар з композитором Джорджем
Антейлом розробила систему радіозв'язку для торпед союзників, принципи її роботи
включені в технологію Bluetooth і подібні до методів, що використовуються в попередніх
версіях CDMA і Wi-Fi. Ця робота призвела до включення Ламар і Антейла до
Національного залу слави винахідників у 2014 році.
- 1985: Встановивши, що ВІЛ є причиною СНІДу, китайсько-американська вірусологиня
Флоссі Вонг-Стааль стала першою вченою, що клонувала і генетично склала карту вірусу
ВІЛ, що дозволило розробити перші тести скринінгу крові на ВІЛ
- 2007: використовуючи супутникові знімки, єгипетська геоморфологиня Еман Гонейм
виявила сліди 11 000-річного мега-озера в пустелі Сахара. Відкриття Гонейм пролило
світло на витоки найбільшого сучасного водосховища підземних вод у світі
- 2019: Дослідниця зображень Кеті Бауман розробила алгоритм, що уможливив першу
візуалізацію чорної діри за допомогою Телескопу горизонту подій. Бауман була частиною
команди з понад 200 осіб, які впроваджували проект.
Дорогі дівчатка, у вас є змога поповнити їх ряди і стати вченими, які досліджуватимуть
речовини, допомагаючи усьому людству!
Виготовлення подарункових магнітів.
Сьогодні ми дізнались багато нового про метали, неметали та їх властивості. За допомогою
цих знань та навичків з трудового навчання зробимо сувенірний магніт!
V. Узагальнення і систематизація знань.
Морський бій.
Учитель/ка називає координати, учень/ця — визначає просту чи складну речовину, метал
чи неметал він/вона бачить під цими координатами.
Вправа «Чому вони разом?»
Земля, Венера, Уран, Марс. (планети)
Калина, ромашка, подорожник, береза. (рослини)
Ведмідь, собака, заєць, лисиця. (тварини)
Na, C, H2, O2 . (прості речовини)
FeO, H2O, N2О3, K2O. (складні речовини)
Вправа «Логічні кола»
Допишіть, куди необхідно: О2, АІ, К, N2, P і Сu ? (діти дописують у кола відповідно метали
і неметали)
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 11, 12, підручник: П.П.Попель 7 кл,
Доробити карту корисних копалин України
Виконати вправи за посиланням https://learningapps.org/14884055,
http://learningapps.org/watch?v=p073gtbza16
Творче завдання: підготувати повідомлення на тему «Роль елементів (або одного
елемента) в організмі людини»
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Рефлексія
Підбиття підсумків уроку. Школярі/школярки доповнюють речення: «Мені
запам’яталось…»
Вхідне/вихідне опитування:
1. Речовин на Землі набагато більше, ніж елементів. Чому?
2. Чому речовини відрізняються за властивостями?
3. Яких речовин більше в природі — простих чи складних?
4. Чому елементи головної підгрупи VIII групи називають інертними?
5. Які корисні копалини знаходяться в нашій області?
6. Чому потрібно якісно та збалансовано харчуватись?
7. Чи вірите ви, що всі метали за звичайних умов тверді?
8. Чи вірите ви, що є кольорові метали?
9. Чи вірите ви, що метали проводять електричний струм?
10. Чи вірите ви, що є м’які метали і їх можна різати ножем?
*Посилання на відео-ролик https://drive.google.com/file/d/1rJO4Xtj3SHm12VCEpeR-
aNAPd7cyCBOm/view?usp=sharing

More Related Content

Similar to 377,23.docx

Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016
kreidaros1
 
+ Himiy popel_akadem_standart
+ Himiy popel_akadem_standart+ Himiy popel_akadem_standart
+ Himiy popel_akadem_standart
Olesea_Moldovan
 
Підручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас ПопельПідручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас Попель
oleg379
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
4book
 
Хімія 8 клас
Хімія 8 класХімія 8 клас
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
8klas
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
UA7009
 
Історичні відомості про способи класифікації хімічних елементів
Історичні відомості про способи класифікації хімічних елементівІсторичні відомості про способи класифікації хімічних елементів
Історичні відомості про способи класифікації хімічних елементів
labinskiir-33
 
Himija 8-klas-popel
Himija 8-klas-popelHimija 8-klas-popel
Himija 8-klas-popel
kreidaros1
 
7 klas khimija_djachuk_2015
7 klas khimija_djachuk_20157 klas khimija_djachuk_2015
7 klas khimija_djachuk_2015
UA7009
 
7 хим дячук_гладюк_2015_укр
7 хим дячук_гладюк_2015_укр7 хим дячук_гладюк_2015_укр
7 хим дячук_гладюк_2015_укр
Aira_Roo
 
7 klas. himiya_(dyachuk,_gladyuk)_-_2015
7 klas. himiya_(dyachuk,_gladyuk)_-_20157 klas. himiya_(dyachuk,_gladyuk)_-_2015
7 klas. himiya_(dyachuk,_gladyuk)_-_2015
ruslan kuznetsov
 
7 h d_2015
7 h d_20157 h d_2015
7 h d_2015
Svinka Pepa
 
7 h d
7 h d7 h d
7 h d
7klas
 
атоми молекули 25
атоми молекули 25атоми молекули 25
атоми молекули 25zero1996
 
11 хим попель_крикля_2011_укр
11 хим попель_крикля_2011_укр11 хим попель_крикля_2011_укр
11 хим попель_крикля_2011_укр
Aira_Roo
 
Trudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvp
Trudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvpTrudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvp
Trudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvp
kreidaros1
 
Атоми,молекули, йони, хімічні елементи, їхні назви й символи
Атоми,молекули, йони,   хімічні елементи,   їхні назви й символи  Атоми,молекули, йони,   хімічні елементи,   їхні назви й символи
Атоми,молекули, йони, хімічні елементи, їхні назви й символи anakaolesya
 
прості та складні речовини. 5 клас
прості та складні речовини. 5 класпрості та складні речовини. 5 клас
прості та складні речовини. 5 класЕвгения Сажнева
 
7 h d_2015
7 h d_20157 h d_2015
7 h d_2015
pidru4
 

Similar to 377,23.docx (20)

Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016
 
+ Himiy popel_akadem_standart
+ Himiy popel_akadem_standart+ Himiy popel_akadem_standart
+ Himiy popel_akadem_standart
 
Підручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас ПопельПідручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас Попель
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
Хімія 8 клас
Хімія 8 класХімія 8 клас
Хімія 8 клас
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
Історичні відомості про способи класифікації хімічних елементів
Історичні відомості про способи класифікації хімічних елементівІсторичні відомості про способи класифікації хімічних елементів
Історичні відомості про способи класифікації хімічних елементів
 
Himija 8-klas-popel
Himija 8-klas-popelHimija 8-klas-popel
Himija 8-klas-popel
 
7 klas khimija_djachuk_2015
7 klas khimija_djachuk_20157 klas khimija_djachuk_2015
7 klas khimija_djachuk_2015
 
7 хим дячук_гладюк_2015_укр
7 хим дячук_гладюк_2015_укр7 хим дячук_гладюк_2015_укр
7 хим дячук_гладюк_2015_укр
 
7 klas. himiya_(dyachuk,_gladyuk)_-_2015
7 klas. himiya_(dyachuk,_gladyuk)_-_20157 klas. himiya_(dyachuk,_gladyuk)_-_2015
7 klas. himiya_(dyachuk,_gladyuk)_-_2015
 
7 h d_2015
7 h d_20157 h d_2015
7 h d_2015
 
7 h d
7 h d7 h d
7 h d
 
атоми молекули 25
атоми молекули 25атоми молекули 25
атоми молекули 25
 
11 хим попель_крикля_2011_укр
11 хим попель_крикля_2011_укр11 хим попель_крикля_2011_укр
11 хим попель_крикля_2011_укр
 
Trudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvp
Trudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvpTrudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvp
Trudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvp
 
Атоми,молекули, йони, хімічні елементи, їхні назви й символи
Атоми,молекули, йони,   хімічні елементи,   їхні назви й символи  Атоми,молекули, йони,   хімічні елементи,   їхні назви й символи
Атоми,молекули, йони, хімічні елементи, їхні назви й символи
 
прості та складні речовини. 5 клас
прості та складні речовини. 5 класпрості та складні речовини. 5 клас
прості та складні речовини. 5 клас
 
7 h d_2015
7 h d_20157 h d_2015
7 h d_2015
 

More from Репетитор Історія України

More from Репетитор Історія України (20)

19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
 
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
 
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
 
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
 
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
 
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
 
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
 
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
 
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
 
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
 
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
 
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
 
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
 
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
 
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
 
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
 
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
 
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
 
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
 
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
 

Recently uploaded

педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
home
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
tetiana1958
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
home
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
НБУ для дітей
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
ssuser3a363c
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
tetiana1958
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
ssuser46127c
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
ssuserce4e97
 
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptxЗвіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
ssuserd8e4941
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
tetiana1958
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
НБУ для дітей
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
olha1koval
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
ssuser15a891
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
ssuserce4e97
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Adriana Himinets
 

Recently uploaded (20)

педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
 
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptxЗвіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
 

377,23.docx

  • 1. Тема: Багатоманітність речовин. Метали й неметали. Мета: - ознайомити учнів та учениць з початковою класифікацією простих речовин – металів та неметалів; навчити відрізняти металічні та неметалічні елементи за фізичними властивостями та їхнім положенням у Періодичній системі хімічних елементів; дослідити хімічні, фізичні та біологічні властивості металічних і неметалічних елементів; - розвивати креативне, наукове та логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати, удосконалювати навички самостійного здобуття знань - виховувати у школярів та школярок пізнавальний інтерес, включаючи у зміст уроку елементи нових знань та зв’язок їх з життям, формувати значення системи знань природничо- математичного циклу в житті людини та суспільства Обладнання: періодична система хімічних елементів, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, зразки металів і неметалів, складні речовини (NaCl, CH3COOH, C2H5OH, C12H22O11, H2O), обладнання для дослідів, заготовки для виготовлення магнітів. Тип уроку: вивчення нового матеріалу та формування умінь. Форми та методи роботи: методи фокусування та генерації ідей, розповідь-пояснення, постановка проблемних запитань, демонстрація наочних матеріалів, інтерактивні вправи, експеримент. ХІД УРОКУ І. Організація класу. Привітання, перевірка готовності учнів/учениць до уроку, налаштування їх на робочий настрій. Інтерактивний прийом «Я вітаю…» Я вітаю тих, хто 1. добре виспався 2. виконав домашнє завдання 3. має хороший настрій 4. ну і тих, хто просто вирішив завітати на урок хімії Після кожної фрази учні/учениці, які вважають що фраза стосується їх, підводяться. Всі аплодують. ІІ. Актуалізація опорних знань. Фронтальна бесіда за питаннями (перевірка дз): -Які частинки є структурними частинками речовини? -Що таке молекула? (форми молекул https://phet.colorado.edu/sims/html/molecule-shapes- basics/latest/molecule-shapes-basics_uk.html ) -З чого складаються молекули? -Що таке атом? -Дайте визначення поняття «хімічний елемент». ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку. Розповідь вчителя/вчительки Всі ви добре знаєте, що хімія – це наука, яка займається вивченням речовин. -Чи знаєте ви скільки відомо речовин на сьогоднішній день? Їх близько 20 млн.!
  • 2. Пропоную дослідження: використовуючи цифри 4, 5, 6 утворіть одно-, дво-, трицифрові числа. На роботу одна хвилини. Підрахуйте кількість утворених вами чисел. Їх багато. Отже, ми сьогодні вивчаємо багатоманітність речовин, яка в більшій мірі залежить від здатності атомів сполучатися між собою. Подивіться відео-ролик та розгадайте ребус Записуємо тему нашого уроку: «Багатоманітність речовин. Метали і неметали» ІV. Вивчення нового матеріалу. Розповідь вчителя/вчительки В природі існує багато речовин, з якими ми безпосередньо уже зустрічалися. Це речовини у вигляді газів, рідин або твердих тіл. Завдяки тому, що атоми здатні сполучатися між собою нас оточує велике розмаїття речовин. Пропоную експеримент. На дошці записані формули цих речовин: цукор – C12H22O11, кухонна сіль - NaCl, етиловий спирт – С2Н6О, вода – Н2О, цинк - Zn, магній - Mg, сірка - S, кисень і азот – O2 і N2 . Перед учнями/ученицями ставимо проблемне питання: чим відрізняються ці речовини? (Коротко характеризую кожну речовину, називаючи її різні властивості). Об’єднайте речовини у дві групи. Корегуємо відповіді: - Зі скількох хімічних елементів утворені речовини? -За якими ознаками можна їх згрупувати? - Так які речовини можна назвати простими? складними? Вправа побудуй молекулу https://phet.colorado.edu/sims/html/build-a-molecule/latest/build-a- molecule_uk.html Діти узагальнюють інформацію, пропонують визначення – «прості речовини», «складні речовини», кращий варіант записують їх у зошит. Прості речовини — це речовини, утворені одним хімічним елементом (водень, кисень, озон). Складні речовини — це речовини, які складаються з різних хімічних елементів (вода, пероксид гідрогену). Класифікація простих речовин. Прості речовини поділяються на метали і неметали. Хімічні елементи також поділяються на металічні та неметалічні. Метали утворені металічними елементами, а неметали — неметалічними елементами. Таку класифікацію простих речовин запропонував наприкінці XVIII ст. видатний французький учений А.-Л.Лавуазьє. А тепер подивімося в періодичну систему. Умовна діагональ від Бору до Астату поділяє періодичну систему на дві частини: у нижній частині таблиці ліворуч від діагоналі знаходяться елементи-метали, а у верхній лівій частині знаходяться елементи-неметали (крім елементів побічних груп). Відомі також елементи, що в сполуках виявляють властивості як металів, так і неметалів.
  • 3. Вони називаються перехідними елементами. До них належать, наприклад, Ре, Gе та інші. Окрема група елементів — це елементи головної підгрупи VIII групи: Не, Ne, Аг, Кг, Хе, Rn. Їх називають інертними, або благородними, елементами, оскільки вони не виявляють ні властивостей металів, ні властивостей неметалів. Для того, щоб більше дізнатись про елементи, попрацюємо в групах.  Група «Науковці-дослідники» Коротка характеристика властивостей металів і неметалів: Для металів: металічний блиск, ковкість і пластичність, електро- і теплопровідність, немолекулярної будови. Для неметалів: (протилежні за властивостями) крихкі, не мають блиску, не проводять тепло і електричний струм, матова поверхня, різні кольори, мають немолекулярну і молекулярну будову. Складні речовини мають різноманітні фізичні та хімічні властивості й різну будову. Лабораторний дослід. Ознайомлення із зразками простих і складних речовин. 1. Які загальні властивості мають метали?  Металевий блиск; сірі (крім міді); тверді; проводять електричний струм (демонстрація). 2. Розгляньмо зразки неметалів: сірка, графіт, додамо наші знання про N2 O2  Крихкі; тверді або газоподібні; різні властивості. 3. Заповніть таблицю: Назва речовини Проста речовина Складна речовина Органічна сполука Неорганічна сполука Метал Неметал Натрій хлорид + + Сірка + + Цукор + + Залізо + + Переглянути відео-досліди за посиланнями: https://cutt.ly/SRN5AaX, https://cutt.ly/mRN5TR9 На уроках природознавства ви дізналися, що речовини поділяють на органічні та неорганічні. Раніше органічними речовинами називали ті, які містяться в живих організмах. Це білки, жири, цукор, крохмаль, вітаміни, сполуки, що зумовлюють колір, запах, смак овочів і фруктів. Згодом виявили, що існують й інші, подібні за складом речовини, які можна добути лише в хімічній лабораторії. Серед них — фармацевтичні препарати, штучні барвники, полімери тощо. Нині до органічних речовин зараховують майже всі сполуки Карбону. До неорганічних речовин належать решта складних речовин, а також усі прості. Неорганічні речовини, як і органічні, поширені в природі. Вони містяться в ґрунті, мінералах, гірських породах, повітрі, природній воді. Деякі з них є в живих організмах. Виконайте інтерактивну вправу за властивостями речовин: https://learningapps.org/1666113  Група «Біологи» Хімічні елементи у складі живих організмів В організмі людини за допомогою сучасних аналітичних методів дослідження виявлено близько 70 хімічних елементів. Ці елементи залежно від їхнього біологічного значення умовно поділені на три групи:
  • 4. а) незамінні елементи, що входять до складу ферментів, гормонів, вітамінів - О, К, Н, Са, Р, С, S, СІ, Nа, МG Zn, Fе, Сu, I, Мn, V, Мо, Со, Sе; б) постійно присутні в організмах елементи, значення яких вивчено ще недостатньо - Sr, Сd, F, Вr, В, Sі, Сr, Ве, Lі, Ni, Сs, Cn, Аl, Ва, Rb, Ті, Аg, Gа, Gе, Аs, Нg, Рb, Ті, Ві, Sb, U, Тh, Rа; в) елементи, дані про кількісний вміст у тканинах, органах та фізіологічній ролі, яких відсутні - Тl, Nb, Lа, Рr, Sm, Тb, W, Rе, Аu. Макроелементи - це речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності організму людини. Вони повинні надходити з їжею в кількості від 25 грамів. Макроелементи - це прості хімічні речовини. Це можуть бути як метали, так і неметали. Однак вони не обов`язково повинні надходити в організм у чистому вигляді. У більшості випадків макроелементи поступають з їжею в складі солей та інших хімічних сполук. Кожен макроелемент грає свою роль в обміні речовин, замінити його ні чим. Для того, щоб отримати їх всі, потрібно якісно і збалансовано харчуватися.  Група «Геологи» Основні родовища металічних та неметалічних копалин України Металічні копалини: Залізні руди – Дніпропетровська, Полтавська та Донецька області. Марганцеві руди – Дніпропетровська та Запорізька області. Алюмінієві руди – Приазов'я, Закарпаття Мідні зруднення – Рівненщина, Волинь Свинець та цинк – Закарпаття, Прикарпаття, Харківська області Нікель і кобальт – Кіровоградська та Дніпропетровська область Хромові руди – на Побужжі (Вінницька, Кіровоградська, Одеська, Миколаївська обл.) Ртуть – Закарпаття, Донецька область Титан – Житомирська, Київська, Харківська, Донецька та Дніпропетровська області Літій – Запорізька та Кіровоградська області Тантал і ніобій - Приазов'я, Донецька область Цирконій і гафній – Донецька та Дніпропетровська області Золото та срібло – Закарпатська, Луганська, Дніпропетровська, Кіровоградська області Уран – Миколаївська, Кіровоградська, Дніпропетровська області Неметалічні копалини: Графіт – Криворізька, Кіровоградська, Запорізька, Донецька області Сірка – Львівська та Івано-Франківська області  Моє майбутнє Діти, а чи знаєте ви які професії можна обрати вивчаючи природничі науки? (фармацевт, еколог, інженер-лаборант, хімік-технолог, біохімік, біофізик, провізор, судмедексперт, лікар, агроном, ветеринар, геолог, і т.д.) Це вкрай важкі, але цікаві та необхідні професії! Вважається, що більшість цих професій є складними і «чоловічими». З впевненістю хочу заперечити даний стереотип, тому познайомлю вас із жінками науковицями у сфері природничих наук. - Марія Коптська (пр. 1 ст. н.е.) - заснувала александрійську алхімічну школу. вперше сформулювала спосіб отримання соляної кислоти. Дослідниця заклала основи хімії, поєднавши алхімічну теорію з практикою її експериментального доведення.
  • 5. - Юлія Лермонтова (1847 – 1919 рр.) - відкрила реакцію алкілування олефінів. Працювала над проблемою відносно нового палива – нафти. Відкриття в цій сфері зробили Юлію Лермонтову всесвітньо відомою: саме завдяки їм у Російській імперії виникають перші нафтогазові заводи. - Марія Склодовська-Кюрі (1867 – 1934 рр.) - стала першою в історії університету Сорбонни викладачкою. Удвох із чоловіком дослідила явище радіоактивності та зробила революційне відкриття нових елементів – радію та полонію. У 1903 р. Склодовська-Кюрі стала однією з трьох лауреатів Нобелівської премії з фізики. Згодом вчена одержала другу Нобелівку «за винятковий внесок у розвиток хімії», що стало першим прецедентом в історії премії. - Ірен Жоліо-Кюрі (1897 – 1956 рр.) - вивчала солі полонію. Разом з чоловіком (Фредеріком Жоліо) зробила революційне відкриття штучної радіоактивності. Синтезувала багато нових елементів і в 1935 р. отримала Нобелівську премію з хімії. - 1732: У віці 20 років італійська фізикиня Лора Бассі стала першою жінкою, прийнятою до Болонської академії наук. Бассі було присвоєно почесну посаду професора фізики в Болонському університеті, першій жінці у світі. - 1893: Флоренс Баском стала другою жінкою, яка отримала докторський ступінь з геології у США, та першою в університеті Джонса Гопкінса. Геологи назвали її «першою жінкою- геологом Америки». - 1904: американська географиня, геологиня і освітянка Зонія Бабер опублікувала статтю «Сфера географії», в якій виклала свої навчальні теорії з викладання географії. Освітні ідеї Бабер змінили спосіб навчання географії у школах. - 1942: американська акторка і винахідниця Геді Ламар з композитором Джорджем Антейлом розробила систему радіозв'язку для торпед союзників, принципи її роботи включені в технологію Bluetooth і подібні до методів, що використовуються в попередніх версіях CDMA і Wi-Fi. Ця робота призвела до включення Ламар і Антейла до Національного залу слави винахідників у 2014 році. - 1985: Встановивши, що ВІЛ є причиною СНІДу, китайсько-американська вірусологиня Флоссі Вонг-Стааль стала першою вченою, що клонувала і генетично склала карту вірусу ВІЛ, що дозволило розробити перші тести скринінгу крові на ВІЛ - 2007: використовуючи супутникові знімки, єгипетська геоморфологиня Еман Гонейм виявила сліди 11 000-річного мега-озера в пустелі Сахара. Відкриття Гонейм пролило світло на витоки найбільшого сучасного водосховища підземних вод у світі - 2019: Дослідниця зображень Кеті Бауман розробила алгоритм, що уможливив першу візуалізацію чорної діри за допомогою Телескопу горизонту подій. Бауман була частиною команди з понад 200 осіб, які впроваджували проект. Дорогі дівчатка, у вас є змога поповнити їх ряди і стати вченими, які досліджуватимуть речовини, допомагаючи усьому людству! Виготовлення подарункових магнітів. Сьогодні ми дізнались багато нового про метали, неметали та їх властивості. За допомогою цих знань та навичків з трудового навчання зробимо сувенірний магніт! V. Узагальнення і систематизація знань. Морський бій. Учитель/ка називає координати, учень/ця — визначає просту чи складну речовину, метал чи неметал він/вона бачить під цими координатами.
  • 6. Вправа «Чому вони разом?» Земля, Венера, Уран, Марс. (планети) Калина, ромашка, подорожник, береза. (рослини) Ведмідь, собака, заєць, лисиця. (тварини) Na, C, H2, O2 . (прості речовини) FeO, H2O, N2О3, K2O. (складні речовини) Вправа «Логічні кола» Допишіть, куди необхідно: О2, АІ, К, N2, P і Сu ? (діти дописують у кола відповідно метали і неметали) VІ. Домашнє завдання Опрацювати параграф 11, 12, підручник: П.П.Попель 7 кл, Доробити карту корисних копалин України Виконати вправи за посиланням https://learningapps.org/14884055, http://learningapps.org/watch?v=p073gtbza16 Творче завдання: підготувати повідомлення на тему «Роль елементів (або одного елемента) в організмі людини» VІІ. Підбиття підсумків уроку Рефлексія Підбиття підсумків уроку. Школярі/школярки доповнюють речення: «Мені запам’яталось…» Вхідне/вихідне опитування: 1. Речовин на Землі набагато більше, ніж елементів. Чому? 2. Чому речовини відрізняються за властивостями? 3. Яких речовин більше в природі — простих чи складних?
  • 7. 4. Чому елементи головної підгрупи VIII групи називають інертними? 5. Які корисні копалини знаходяться в нашій області? 6. Чому потрібно якісно та збалансовано харчуватись? 7. Чи вірите ви, що всі метали за звичайних умов тверді? 8. Чи вірите ви, що є кольорові метали? 9. Чи вірите ви, що метали проводять електричний струм? 10. Чи вірите ви, що є м’які метали і їх можна різати ножем? *Посилання на відео-ролик https://drive.google.com/file/d/1rJO4Xtj3SHm12VCEpeR- aNAPd7cyCBOm/view?usp=sharing