ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
213,23.docx
1. Урок-гра «Ми дотепні та кмітливі, ми-майбутнє України!»
Мета: розширити знання учнів про культуру української мови,
удосконалювати їхні вміння правильного слововживання, формувати у
дітей уміння працювати в команді; сприяти вихованню національної
самосвідомості учнів, формувати громадянську і загальнокультурну
компетентності, виховувати любов до національної культури, прагнення
бути справжніми українцями.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Психологічне налаштування.
Сьогодні в нас знову цікавий урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну збагачення й розвитку мови.
Хай всі володіють знаннями чудово!
2. Слово вчителя.
- Щорічно 9 листопада ми відзначаємо День української писемності та
мови. Цей день для нас є особливим цього року. Війська російських окупантів
знищують наші культурні та історичні пам'ятки, навчальні заклади, книги,
хочуть знищити також нашу мову. Але ми не дамо їм цього зробити! Наші
військові захищають нас на полі бою, а ми з вами будемо захищати і боронити
нашу мову. Як ми можемо це зробити? (відповіді дітей)
- Так, дійсно, в наших силах зробити мову ще кращою: навчитися
спілкуватися чистою українською мовою, писати без помилок, влучно
висловлювати свої думки, вивчати нашу культуру, традиції та ділитися своїми
знаннями з іншими.
- Отже, сьогодні на уроці ми будемо виконувати цікаві завдання, які
допоможуть нам зробити крок уперед на шляху до вивчення нашої рідної
мови. Для початку об’єднаємося у три групи «Мальви», «Чорнобривці»,
«Соняшники». Після виконання завдання кожна група буде отримувати пазл
з областю нашої країни (якщо дітей в класі багато, то можна їх об’єднати у
більшу кількість груп), наприкінці уроку, з цих пазлів, ми складемо карту
України.
За допомогою мультимедійної презентації ви зможете перевіряти
правильність виконаного завдання. Не сумуйте, якщо допустите помилки, ви
завжди їх зможете виправити. Всі готові?
- Тоді розпочинаймо!
ІІ. Основна частина
1. Перше завдання «Хороша буква».
- Хороша буква – це правильна буква. У першому завданні вам потрібно
на місті пропусків вставити букви відповідно до українського правопису
(слайди 2,3,4).
2. Група «Мальви». Червоний, горизонт, вокзал, абрикос, пшениця, пиріг,
фермер, верблюд.
Група «Чорнобривці». Червень, високий, директор, кишеня, велосипед,
асфальт, апельсин, тривога.
Група «Соняшники». Бензин, кукурудза, метал, секунда, комбайн,
президент, криниця, коридор.
2. Друге завдання «Коли так говорять?».
- Любов до влучного і дотепного слова – одна з характерних рис
українського народу. Вона відобразилась у величезній кількості народних
жартів, приказок, жартівливих порівнянь. Одними з таких порівнянь є
фразеологізми. У цьому завданні вам потрібно з’єднати крилатий вислів з
його значенням (слайди 5,6,7).
Група «Мальви»
Ловити ґав. Нічого не робити.
Водити за носа. Обманювати.
Чесати язика. Вести пусті розмови.
Група «Чорнобривці»
Мурашки по спині. Тремтіти від страху.
Точити зуби. Сердитися.
Ходити на голові. Бешкетувати.
Група «Соняшники»
Розвісити вуха. Захоплено слухати.
Пекти раків. Червоніти.
Продавати зуби. Сміятися.
3. Третє завдання «Майстрині розпису».
- Вишуканий і неповторний петриківський розпис – чудовий привід для
гордості українців. У барвистих візерунках закодована безмежна любов до
рідного краю. Магія цього розпису полонила серця мільйонів шанувальників
прекрасного, прославила українських майстрів в усьому світі. Зараз ми
переглянемо мультфільм «Це наше і це твоє».
Перегляд відео про петриківський розпис (слайд 8). http://surl.li/dctzr
- Виконуючи третє завдання ви дізнаєтеся імена та прізвища відомих
майстринь петриківського розпису та переглянуте їхні картини, які назавжди
залишаться надбанням нашого народу (слайди 9,10,11,12,13,14).
4. Руханка
- Питання здоров’я було важливим у всі часи, і ми не є винятком. Отже
прийшов час для відпочинку. За гарно виконану руханку команди також
отримають пазли (слайд 15). https://youtu.be/iLy9jYfti-o
3. 5. Четверте завдання кросворд «Україна».
- Ви вже багато знаєте про нашу неньку-Україну. Ці знання допоможуть
вам розгадати кросворд (слайд 16).
6. П’яте завдання «Правильно-неправильно»
- Українська мова багато століть вражала всіх своєю мелодійністю та
надзвичайною силою. Сьогодні, на превеликий жаль, вона не вирізняється
чистотою. Вона засмічена великою кількістю русизмів, які паплюжать її.
Українська мова - це надбання нашого народу, тому ми маємо дбати про
чистоту нашої мови. Очищаймо її від суржику, адже вона цього варта.
Наступне завдання називається «Правильно – неправильно».
Прочитайте слова та словосполучення. Подумайте, які з них, на вашу думку,
правильні для вживання українською мовою. Правильні відповіді обведіть
(слайди 17,18,19).
Група «Мальви»
Прийшло в голову. Спало на думку.
Слідуюча зупинка. Наступна зупинка.
Одержати перемогу. Здобути перемогу.
Приймати участь. Брати участь.
Гарно виглядати. Мати гарний вигляд.
Група «Чорнобривці»
Видумка. Вигадка.
Другим разом. Іншим разом.
В любий день. У будь-який день.
Хто крайній? Хто останній?
Відкрити вікно. Відчинити вікно.
Група «Соняшники»
В три часа. О третій годині.
Робити уроки. Виконувати уроки.
Убирати мусор. Прибрати сміття.
Понятно. Зрозуміло.
Я вибачаюся. Вибачте мені.
7. Шосте завдання «Ми-поети».
- Зараз люди, а особливо діти, багато часу проводять у ґаджетах. А щоб
розвивати свою мову, потрібно багато читати. Немає нічого більш
захопливого, ніж зануритися в світ книги. Завдяки їй людина пізнає світ, саму
себе.
Особливе місце займає поезія. Вона передає настрій і почуття самого
автора, збагачує душу. Наступне завдання «Ми-поети».
4. У віршах відсутні останні слова кожного рядка, вам потрібно знайти їх і
вписати. Потім виразно прочитати вірш. За це завдання кожна група отримає
по два пазли (слайди 20,21,22).
Група «Мальви»
Сонячний дім
Привітний і світлий наш сонячний дім,
Як радісно й весело жити у нім.
Тут мамина пісня і усмішка тата.
В любові й добрі тут зростають малята.
Дзвінка наша пісня до сонечка лине:
«Мій сонячний дім — це моя Україна!»
Андрій Німенко
Група «Чорнобривці»
Наш рідний край
Щоб довелося мандрувати –
Піти по рідній всій землі:
У кожне місто завітати,
У кожнім побувать селі, -
То навіть би за сотню років
Цього б не встигли ми зробить:
Простори в нас такі широкі,
А міст і сіл – що не злічить!
Марія Познанська
Група «Соняшники»
Любіть Україну!
Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.
Володимир Сосюра
ІІІ. Заключна частина
- Ви виконали всі завдання, отже прийшов час об’єднати всі пазли і
скласти карту України. Я теж хочу вам допомогти, тому від себе даю один пазл
«Автономна Республіка Крим» (слайд 23).
Я віру, що ми зможемо об’єднати нашу Україну не лише на папері, а й у
житті.
Головне, діти, пам’ятайте, що саме ви – наше майбутнє, а значить –
майбутнє України. Саме від вас залежить чи будуть українці спілкуватися
5. рідною мовою, чи буде розвиватися та розквітати наша Батьківщина. Але я
знаю, що так і буде. Ви сьогодні довели, що гідні почесного звання УКРАЇНЦІ.
Ви-молодці! (слайд 24)