Говоримо красиво. Твір – опис за картиною І.Левітана «Золота осінь»
1. Тема. Говоримокрасиво.Твір – опис за картиною І.Левітана «Золотаосінь»
Мета. Вчити учнів говорити красиво, тобто розвивати мовні навички, точно підбирати
слова, порівняння, ознаки до предметів, удосконалювати вміння зв’язно й послідовно
викладати думки; формувати вміння писати твори – описи за картиною; розвивати
уявлення, увагу, спостережливість, логічне мислення; виховувати любов до природи, до
живопису.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
-Зараз у нас урок української мови, а точніше урок розвитку зв’язного мовлення. А для
того, щоб назвати ключове слово теми нашого уроку, треба відгадати загадку.
Коли з дерев всі листочки злітають.
Коли вже на південь птахи відлітають.
Коли небо сіре, холодний дощ ллється,
Оця пора року як зветься? (Осінь)
ІІІ. Повідомлення теми уроку
1.Сьогодні у нас незвичайний урок, ми вирушаємо у світ прекрасного, у світ природи і
різнобарвних кольорів, а допоможе нам у цьому мистецтво: поезія, живопис.
2.Розгляд ілюстрацій
Сьогодні ми перетворимося на художників і письменників. Художники, як і поети
дуже люблять цю чарівну пору року осінь і часто зображують її у своїх картинах.
Зараз ми побуваємо на осінньому вернісажі (виставці). Перед вами пейзажі, на яких
зображено осінню природу.
-Як ви думаєте, що таке пейзаж? (відповіді дітей)
- Пейзаж - це куточок природи, який так зацікавив художника, що він захотів його
намалювати і показати людям.
-Яка пора року зображена на малюнках? (Осінь)
-Чи всі малюнки відповідають темі нашого уроку? Чому? (на 2-х мал.зобр.інші пори року)
-А як ви здогадалися, що це осінь?
-Які ознаки осені?
-Що спільного і відмінного? (кольори і відтінки)
Осінь – чарівниця вишиває клени
Червоним, жовтим, срібним, золотим.
А листя просить: «Виший нас зеленим,
Ми ще побудем, ми не облетим».
3. Аналіз вірша «Жовтень»
-Коли куточок природи художники бачили і передавали на полотні, в цей самий час Ліна
Костенко бачила природу по своєму і передавала цю красу у своїй поезії.
У кожного на парті є вірш цієї поетеси. Послухайте його.
Жовтень.
Листя жовте та червоне
Легко з дерева злітає,
Мов метелик, на долоні
З тихим шелестом сідає.
Пахне свіжістю й морозом,
2. Килим з листя осокорів,
А на річці верболози
Зустрічають ранні зорі.
Сяють золотом берези,
Жовтень ним вінчає осінь,
Журавлиний клин мережить
Висоти холодну просинь.
-Чи зустрічаються кольори, про які написала Ліна Костенко у вірші на виставці?
Відповіді підтверджуються читанням рядків із вірша
-Якими кольорами вона побачила осінь?
-З ким порівнюється танок осіннього листя? (з метеликом)
-Чи відчули ви запахи осені у вірші? (свіжість і мороз)
-З чим порівнюється опале листя? ( з килимом)
-Який колір ввібрали в себе осінні дерева? (колір золота)
-Це жовтень вінчає осінь?
Коли ми читаємо літературний твір, то завжди уявляємо собі природу за словесним
описом, створенним письменником. Автор лише підказує, наштовхує нас на певне
сприйняття. І кожен з нас уявляє його залежно від свого характеру.
ІV.Розвиток мовлення
1.Вчитель
А ось відомий російський художник Ісаак Ілліч Левітан за все своє життя створив дуже
багато красивих і цікавих творів живопису, в тому числі і картин, у яких відтворена краса
осінньої природи. Одне з найкращих полотен перед вами. Це репродукція картини.
-Яка різниця між репродукцією (копією) і справжньою картиною – оригіналом?
-Де можна побачити справжню картину художника?
2.Бесіда за репродукцією картини.
-Який період осені зобразив художник? Чому?
-Який місяць осені зображено на картині? Чому?
-Який стан осінньої природи передав художник? (спокій)
-Які кольори використав І.І.Левітан?
-Яких кольорів більше на картині - теплих чи холодних?
-Яка трава на картині?
-Якого кольору небо зобразив художник?(блакитного кольору з білими хмарками)
-Чи всі дерева вдягнені у золоте вбрання? Чому?(ялинки та сосни стоять зелені)
- Якою здається вода в річці? (потемнілою, холодною)
- Яким ви бачите сонце? (сонце освітлює верхівки дерев, але воно вже не гріє)
- Що видно на високому березі вдалині?(на задньому плані видно маленьке селище і
безмежні поля)
- Що найбільше сподобалось вам у цій картині?
- Чому осінь називають «золотою», багатою, щедрою?
- Який настрій викликає пейзаж?
- Як би ви назвали цю картину? Чому?
А насправді ця репродукція називається «Золота осінь»
3. «Словничок»
-У кожного на парті є набір слів. Візьміть олівець і підкресліть слова, які підходять до
теми нашого уроку
3. Барвиста, золота, казкова, морозна, багата, щедра, багряна, різнобарвна, сніжна,
прохолодна, зелена, заквітчана, люта.
-Ці слова – прикметники до якої пори року відносяться?
4. Робота з зошитом
-Відкриваємо ст. 26, записуємо число.
Завдання 1.
-Яка тема тексту?
-Чи зміст відповідає темі нашого уроку?
-Прочитайте виділені слова. Що вони означають? (кольори осені)
Завдання 2.
-Зновузвернемося до картини І.І.Левітана «Золота осінь». На допомогу нам приходить
словничок, а також можна користуватися асоціативним кущем.
Завдання 3.
Завдання 4. Вправа «Порівняй і з’єднай»
Хмарки мов білі вітрила
Сонечко наче веселе маля, привітно всміхається
Берізки вбрались мов дівчата
Золоте листячко мов монети
Листя немов барвиста карусель
Листячко немов яскраві метелики
Листопад немов золотий дощ.
5.Орфографічна підготовка
А) –Давайте згадаємо будову тексту. (зачин, основна частина, кінцівка)
-Як ми записуємо кожну частину тексту? (з абзацу)
-З чого ми почнемо написання твору? (Що буде описано далі)
В основній частині? (опис картини)
-В зачині? (своє ставлення до картини)
Зачин Що буде описано далі
Основна
частина
Опис картини
Кінцівка Своє ставлення до картини
-Як можна почати текст? (Переді мною картина відомого художника…)
-Що будете описувати в основній частині? (небо, дерева, річку, повітря)
-Як почнете опис? (На картині зображена золота осінь)
Б)Робота в парах.
осі
нь
4. ₴-Перекажіть один одному основну частину.
-А як можна завершити свою розповідь? (Коли я дивлюся на цю картину, у мене виникає
почуття від того, що…мені вона дуже подобається. Я відчуваю, що художник дуже
любить природу)
₴ А тепер закрийте вушка і розкажіть самі собі кінцівку.
-Для того, щоб вдало написати опис, ви можете звертатися до словничка в зошиті на ст27.
6. Усний опис картини (1 – 2 учні)
7. Приклад твору вчителя.
«Золота осінь»
Переді мною картина великого російського пейзажиста Ісаака Ілліча Левітана
«Золота осінь»
Осінь володарює на цій картині. Перед нами тиха звивиста річка із сонними берегами,
галявина з прив’ялою травою. На березі річки стоять білокорі берізки вже з пожовклим
листям. Вдалині видніються ліси в різнокольоровому одязі. А за ними маленьке селище і
безмежні поля. Художник показав ясний і сонячний день. Здається все навкруги наповнено
світлом, чистим і прохолодним повітрям.
Ця картина викликає в мене світле почуття радості і спокою. Але трішки сумно від
того, що дерева дуже скоро знімуть із себе барвисте вбрання і почнеться пізня осінь. А
незабаром і зима.
8. Запис початку тексту.
-Нагадайте зачин тексту.
– Давайте запишемо його разом.
V. Домашнє завдання
Продовження тексту написати вдома.
VІ. Підсумок уроку
-Що найбільше сподобалось на уроці?
-Що найважче було на уроці?
Заключне слово вчителя.
- Чарівна природа завжди надихала людей на відтворення навколишньої краси.
Поети складали вірші, художники передавали свої почуття в картинах. Усе своє
життя людина прагне до краси, намагається її створити. Але найдосконалішою,
найпрекраснішою є сама природа. Необхідно тільки зупинитись, озирнутися
навколо, подивитися уважніше, приємно здивуватися й отримати насолоду. Ми
сьогодні говорили про осінь, слухали поезію, милувалися осіннім пейзажем. Ви
вчилися складати твори – описи за картиною. А ще ви переконалися, що
художники не просто зображують життя, а й передають настрій та ставлення до
відтворюваного.
- Хочу подякувати всім за творчу співпрацю на уроці.