1. Міні-проект «Як бджоли готуються до зими?»
Мета:ознайомити учнів із змінами,що відбуваються в житті бджіл восени,з продукцією
бджільництва,із значенням бджіл у науці,культурі,історії;розвивати інтерес до
навколишнього світу,спостережливість,творчі здібності;формувати життєві
компетенції;виховувати бажання охороняти природу.
Тип уроку: урок- проект.
Форма навчання:групова.
Методи та прийоми: психогімнастика, асоціативний кущ, мікрофон, карусель, гра
«Виграш у лотерею».
Обладнання:сонечко з промінчиками, мікрофони,шапки науковців,мед,страви з
медом,ліки з продукцією бджільництва, косметичні засоби,костюми
бджілки,бабки,квітів,карточки для «Каруселі»,конверти,листівка з бджілкою .
Хід уроку
I. Організаційна частина
1.Психогімнастика.
Сьогодні в наше віконце заглянулосонечко.Вонопередає вамсвоє теплоі промінчики –
побажання.Сонечкобажає вам бутиуважними,організованими,самостійними,активними,
слухняними,спостережливими,допитливими,ввічливими,кмітливими,працьовитими.
III Актуалізація опорних знань.
1.Бюро погоди.
Вчитель. Яказараз порароку?Який місяць?Слово надається нашомубюропогоди.
Слайд 1
Уч.1. Добрийдень!
Уч.2. З вами бюропогоди.
Уч.1. Ось і насталапізня осінь.Сонечкогріє слабко,не таквесело.
Уч.2. Усі перелітніптахивідлетілиутеплі краї.Людизібралиурожай овочівта фруктів.
Уч.1. З деревмайже все облетілолистя.Небовкрите хмарами.Частоідутьдощі.
Уч.2. Дні сталикоротші.Незабаромнастане зима.
Уч.1. Сьогодні в Бахмачі.(Станнеба,опади,вітер,температураповітря)
Уч.2. Вітерплаче,вітервіє,
Дощ осіннійдрібносіє.
Жовкне листя,в’янутьквіти,
Скрізь калюжі поналито.
Уч.9. Нехайпроблемитанегодине роблятьвам в житті погоди.
2. Уч.10. Хай вам щастить і будьте здорові.
Разом.Дякуємоза увагу.
Вчитель.Дякуємонашомубюро погоди.
III. Мотивація навчальної діяльності.
1. Загадка
Вчитель. Розпочнемозвіршазагадки. Я читаю ви слухаєте,розмірковуєте і відповідаєте.
«ХтоЮрасика вкусив?»
Слайд 2
Протисонечка квітник-
Тут Юрась гулятизвик.
- Зазира у квіткукожну.
- Чи тебе понюхатьможна?
- Нюхай,нюхайтагляди,
Щоб не сталося біди.
Шелеститьувеськвітник.
Раптомнаш Юрась у крик.
- Ой!Ой!Ой!-біжитьщосили.
– Мамо ,квіткаукусила.
- Мама каже:«Укусити
аж ніяк не можуть квіти».
- Хтож тоді ?- Юрась питає,-
Укусив мене не знаю. Чи можете ви Юркові сказати?(Бджола)
III Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні головноюгероїнеюнашогоурокубуде бджілка.
1.Асоціативний кущ
Назвіть словата фрази, що спадаютьна думку і маютьвідношеннядо бджоли.
Слайд 3
2.Проблемаситуація.
Слайд 4
(Звукбджоли)
Бджілкащось шепоче,мені здається,воназвертаєтьсядо нас «Люди, будьласка, звернітьувагуна
нас. Зникнення бджіл набуває катастрофічних масштабів.Мизникаємо повсьому світу.Наші
втратиза 2007-2008 рікстановлять46,5%. Якщо ми зникатимемо з тієюсамою швидкістю,то
простоприпинемо існуватидо 2035 року.Розкажітьпронас усім,зрозумійте наші
проблеми,допоможіть».
Готуючисьдо сьогоднішнього уроку ви багато дізналисяпрожиття бджіл,про цінністьпродукції
зібраноїбджолами, як зимуютьбджоли.Які художні творинаписані процих комах,що говорить
народна мудрість.Прозначеннябджіл в науці,культурі,історії.Іваше завдання ознайомитисвоїх
однокласниківз отриманимматеріалом.Отожнам слід узагальнити, проаналізувати,і створити
3. невеликийдовідничок - помічничок .
Слайд 5 ,6
Проектпрезентуватимуть:
Слайд 7
1. Науковці.
2. Фотокореспонденти.
3. Рекламісти.
4. Літературознавці.
IV Вивчення нового матеріалу.
І так, словонадається науковцям.
Слайд 8
1уч. Шановне панство,розпочинаємо засідання вченоїради.
Бджола це комаха з смугасто - чорно-жовтим черевцем і мохнатимтільцем.(Слайд9) Яскраве
забарвлення попереджає,щобджолукраще не чіпати.Бджолахарчуєтьсярослинноюїжею:
нектаромтаквітковимпилком.(Слайд10) В природі бджоли живутьвеликимигрупамив дуплах
деревчи в розщелинах гір.Можутьжити під дахами будівель.(Слайд11) Вони будуютьтам свої
хатки– гнізда схожі на великі бурульки ізвоску.(Слайд12) У них дикі бджоли вирощують своїх
нащадків і роблять запаси їжі.
2уч. А є бджоли,яких спеціальновирощуютьі за якими доглядаютьлюдиза професієюпасічники.
(Слайд13)Бджолині сім’ї, прояких піклуютьсялюди ,живутьвбджолиних хатках – вуликах.(Слайд
14) Місце ,де стоятьвулики,називають пасікою.(Слайд15) Пасіказазвичай знаходитьсятам, де
багато квітучих рослин,щоббджоламбулонедалеколітатизапилкомта нектаром.(Слайд16)
Бджола запам’ятовує ,де розташованапасіката вуликі завжди повертаєтьсядодому.(Слайд17,18)
3уч. В хатках у бджіл є соти з воску ,які вони будуютьсамі.(Слайд19) Сотинагадують великий
будинок, в якому багатоквартир.В них живуть бджілкитутнароджуютьсяіз личинок їх дітки і в
них зберігаютьпилокі мед.(Слайд20,21) Свої соти бджоли будуютьна спеціальних дерев’яних
рамках,які ставлять до вуликапасічники.(Слайд22,23) Бджолилюблятьхатку – вулик, піклуються
пронього, чистять,обігріваютьі охороняють.
4уч. У кожнійсім’ї є одна великабджола – цариця – матка.(Слайд24) Вона відкладає яйця,з яких
виведутьсямолоді бджоли.Кількасотеньтрутнів.(Слайд25) Це бджоличоловічогороду,які
охороняютьматкуі личинки.На зиму трутнівбджоливиганяютьз вулика.А всі рештаробочі
бджоли.Між членамисім’їіснує чіткийрозподіл доручень.Убджіл немає дитинства.Наймолодші
бджоли,яким минуло 3-4 дні від народженняприбираютьувулику.Коливони трохипідростуть ,
починаютьгодуватималеньких діток, навчатиїх.(Слайд26) У віці 2 тижні вони залучаютьсядо
будівництвасот,а на 20 день вилітаютьзбиратинектар.(Слайд27,28)
5.уч. Колибджола знаходитьнектарі хоче решті повідомитикудилетітизанею, вона
виконує,прилетівшидовулика,танокі двигає своїм тільцем.Щобзробити1 кг меду бджілка
повиннаоблітати2 млн.квітів.(Слайд29) Нектар бджола засмоктує хоботком,занурюючийогов
квітку.(Слайд30) Потімнектар потрапляє вспеціальний медовиймішечокначеревці убджоли.
Дляпилкуу бджоли є маленькі корзинкиназадніх лапках і щетинках всіх лапках.
4. 6.уч. Бджоли також п’ютьводу,але не тільки п’ють,але йнабираютьїї як нектарі несутьу вулик.
(Слайд31)Коли бджола прилітає увулик,вонаніжкамизчищає пилокіз свого тільцяна задні
лапки,а звідти перекладає йогов соти для зберігання.(Слайд32) Квітковийнектар,який
принеслибджолиу вулик,вони зберігаютьвсотах,підігріваютьйого,проковтуючиі випускаючиз
рота;знищуютьзайвувологу своїм вітерцем ,махаючибезлічразкрильцями,і перетворюють
нектарв мед.(Слайд33) Колисоти заповнені нектаром,якийуже перетворивсявмед , бджоли
закриваютьїх спеціальнимивосковими кришечками. (Слайд34,35)Таким чином на стіл попадає
смачний і корисниймед.(Слайд36,37)Про це пропонуємовампереглянутивідеоролик.
Відео-слайд38
Фотокореспонденти
Звітуютьфотокореспонденти.
Слайд 39
1.уч. Ми запросили на наш урокпасічникаі хочемозадатийому декільказапитань.
Розкажіть,будьласка, як бджолиготуютьсядо зими чим люди можутьдопомогтиїм
перезимувати?(Відповідьпасічника)
2.уч. Чим корисні бджоли?(Відповідьпасічника)
Слайд 40
3.уч. Чи є у бджіл вороги?(Відповідьпасічника)
Слайд 41
4.уч. Скажіть, будьласка, чи правда, що бджілкапісляукусупомирає?(Відповідьпасічника)
Слайд 42
5.уч. Бджолиоберігаютьсвійвулик ,яким чиномпасічникувдається зібрати медз вулика,щоб
бджоли не покусали?
6.уч. ДякуємоВам,ПетроДмитрович,за цікаві відповіді. Донашогодовідниками додаємо диск
зекскурсієюнапасіку.
7.уч.Бджолаздавна вважалася символом мудрості,родючості,працьовитості,порядності та
чистоти.В честь цієїкомахи збудованопам’ятники, виготовленоіграшкитаприкраси.І на цю тему
ми підготувалифотоколаж.
V Фізкультхвилинка
Звітуютьрекламісти.Слайд44
1.уч. Ну а зараз реклама.
2.уч. Мед- це найкращий від природидар.
Переробленийізквітівнектар.
Він кориснийдля людини,
Тому їжте йомущоднини!
У здоров’ї бувайте,а бджілоклюбітьі поважайте!
5. 3уч. Мед – унікальнийпродукт.Вінє як продуктхарчування такі лікувальнийзасіб.Мед буває
різнийза кольоромтасмаком. Це залежитьвід того,колиі з яких рослинбджоли збирали нектар.
Є мед квітковий,липовий,гречанийтаін.
Зараз я вас навчу як правильнодегустуватимед.
1. Паличкоюрозмішайте мед.
2. Приблизьте до ноздріві повільновдихнітьдекількаразів.
3. Кладемомед в рот.Ретельнозмішуємозслинею.Требасмоктатиякомогадовше, як
льодяник.Якщо ви проковтнете швидко,тознищите цінні ліки!
Вчитель.Якиймед на смак?
Діти.Солодкий!
4уч. Кріммеду є й інші корисні речовини.Їх аж12. Вони застосовуютьсяв медицині та
косметології.
Рекламадубль1
2уч.(Зпов’язкоюна голові)
Ой, болитьумене зуб
І не хоче їсти суп.
А ні меду,а ні грушки.
Ні солодкої ватрушки.
6.уч.(Вкостюмі стоматолога)
А ви скористайтесьпастою« Колгейт - Прополіс».Прополісдопоможе уникнутикарієсу,зміцнить
зуби та зробитьїх білими.
Зуби чиститимутьдіти
Пастою з прополісом
І уважний стоматолог
Їм не зробить болісно.
2уч.Здорові зуби,яснаімунітет,
Паста із прополісом- і весьсекрет.
Паста із прополісом- зубияксніг на полюсі.
Рекламадубль2
1 уч.Типоглянь,яквона швидкобігає,авчораж на першому сніжкудобряче впала.
2 уч.А то все мазь «Апізатрон». Це мазьсильна ,наоснові бджолиноїотрути,яказігріває і від болю
позбавляє.
Кращих ліківсвітне знає,
Тих ,щоз медувиробляють.
Завдяки малійбджолі,
Скажемми хворобі:«Ні!»
Рекламадубль3
6. 1уч.Скажи ,чомуу твоєїсестри таке ніжне і чисте обличчя?
2 уч.Та тому,щовонакористуєтьсякремом «Медовий»,якийгарновпливає на шкіруобличчя.
Якщо хочешбутигарним,
Бутивпевненимв собі,
Не лінуйсякористуйся,
Кремомз медом ти завжди.
1уч.Креммедовийсмачно пахне,
Мабуть я б його і з’їв. Та розгніваєтьсямама,
Бо для неї буде драма.
Адже кажуть у рекламі,
Що від зморшоккремдухмяний.
Рекламадубль4
1уч.Мені потрібен шампунь.
2уч.Запах меду ,запах сонця,
Крапля меду на долонці.
Якщо голову ним змити,
Голова запахнелітом.
Заблищить,мов сонечко,
вимите волоссячко.Енергія заповзятих бджіл зробить ваше волосся яскравим,міцним ,золотавим.
Реклама дубль 5
1уч.А я познайомлю вас із ліками з медом «Медокс». Вони кашель у всіх лікують і не викликають алергії.
Наші ліки на меду,
Відведуть страшну біду.
Ніяких побічних дій
І здоров’ям володій.
2уч.Наші знання будуть неповними,якщо ми не згадаємо про використання меду в кулінарії.Адже рецептів
дуже багато і це і салати,і напої,м’ясні страви і кондитерські вироби. Ми приготували:
1. Печиво язички.
2. Напій медовий.
3. Курчата з медом.
4. Медівник.
5. Салат апельсиновий з медом.
Вчитель: Дуже корисна інформаціядля всіх нас із ваших реклам. Дякуємо.
Звітують літературознавці.
Слайд 45
1уч. Ми збирали прислів’я, приказки,вірші,загадки,гуморески,казки про бджіл і бджільництво. Ходили на
екскурсію до районної бібліотеки. А зараз вашій увазі інсценізації «Бабка та бджілка».
Слайд 46
1кв. Бджілка маленька любить трудитись,
А бабка легенька повеселитись.
2кв. Та в світі уже так буває
І радощі, і горе нікого не минають.
3кв. Працює бджілка від ранку до ночі,
Виконує справи бджілка охоче.
4кв. Бо знає,що літо скінчиться
І прийде зима –гаяти часу не можна дарма.
7. Бджілка.(Збирає відерця з медом)Я по квіточках літаю,
І медочок я збираю.
Треба все ретельно позбирати
І гарненько заховати.
5кв.А бабка весела все літо гуляє,
То біляозера день весь кружляє,
То в квітках,обідає,відпочиває,
Прозорими крильцями знову махає.
Бабка.(Танцює)Я тепле літо полюбляю,
Я танцюю ,я співаю.
Кожен кущик це мій дім -
Відпочити можна в нім.
Пора чудова – красне літо!
Ну як цю пору не любити?
Навкруг і ліс,і річка ,й поле
Тобі я вдячна моя доле.
6 уч. За лісом осіньнастає -
Холодний вітерець вже повіває,
Листячко жовтіє
Й додолу спадає.(Розтрушує листя)
Слайд 47
1 уч. Бабка крильця легенькі стулила,
Сама себе крильцями трохи зігріла.
2 уч. А мороз міцніє вітер гуде,
Не може зігрітисябабка ніде.
3 уч. Ось до бджілки вона поспішає
І голосом тихим до бджілки гукає.
Бабка. Бджілко,друже, озовись !
(Пожимає плечима,кутається від холоду,плаче)
Ти на мене подивись,
Бідну бабку пожалій,нагодуй та обігрій.
Бджола.Чому ти до зими не готувалась?
Усе літо тільки розважалась,
Безтурботно все літала,
Веселилась,танцювала.
Бабка.Сонячне таке ласкавеліто!
Як можна його не любити.
Тому я все літо раділа,літала,
Про зиму я зовсім чомусь не згадала.
Ти мене не хочеш пожаліти?
Нагодувати і зігріти.
Бджола.Дам медочку і хустинку.
Тебе не запрошую я у хатинку.
Йди собі далі танцюй і співай.
Те,що скажу тобі ти пам’ятай.
Ти ,ледащо, будеш знати,
Що влітку треба працювати.
До зими все припасати,
А потім вже й відпочивати.
(Бабка обгортається хусткою і йде їсть мед.)
4уч.В житті повинні всі трудитись,
А потім можна й веселитись.
8. 5уч.Пам’ятати повинні і ми-
Літом треба готуватися до зими.
Хором. Дякуємо за увагу.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Продовжуємо працювати в групах. Метод роботи «Карусель».
Кожна група отримує картку. Читаєте завдання. Обговорюєте всі разом,пишите відповідь. Виконали
завдання –аркуш передали в іншу групу.Коли отримали другий аркуш, зробили теж самеі передаєте його в
слідуючу групу, і так до тих пір,поки до вас не повернеться ваш аркуш.Переглядаєте виконану роботу і один
вибраний учень звітується.
Слайд 48
I. Правила поводження з бджолами.
1гр.Не підходьте близько до вуликів.
2гр.Не турбуйте бджіл,не робітьрізких рухів.
3гр.Не користуватися парфумами.
4гр.Якщо ви ласуєте кавуном чи яблуком ,і до вас прилетіла бджола-поділітьсяз нею.
II.Як бджоли готуються до зими?
1гр.Заліплюють воском щілини і льоток.
2гр.Скупчуються у клубок навколо матки.
3гр.Запасаютьдостатню кількістьмеду.
4гр.Постійно рухаються, щоб не замерзнути.
III.Як можна допомогти бджолам вижити?
1гр.Підгодовувати диких бджіл медом або сиропом.
2гр.Не руйнувати гнізддиких бджіл.
3гр.Не залишатибджіл без оселі на зиму.
4гр.Утеплювати вулики,залишати достатню кількістьмеду.
IV. До чого призведе скорочення бджолиних сімей?
1гр.Не буде багатьох рослин.
2гр.Втратимо велику к-ть урожаю овочів і фруктів.
3гр.Не матимемо меду.
4гр.Зникнуть продукти бджільництва.
VII. Підсумок уроку.
Підсумок уроку проведемо у грі «Виграш у лотерею».У конверті листівка з бджілкою,хто її витягне ,той і
розкаже найбільш важливе з того,що ми вивчили та запам’ятали.
Учень.Бджола-корисна комаха.Вона запилює рослини.Завдяки їй з квітівутворюються плоди. Бджола дає
людям мед та інші продукти бджільництва,які використовують для виготовлення лікі в.Бджола передбачає
погоду.Це дуже корисна і працьовита комаха.
Вчитель.Якби люди були такі працьовиті як бджілки,то Україна стала б могутньою державою з прекрасним і
багатим життям її народу.
Давайте прочитаємо,якої думки про нас головна героїня уроку.
Слайд50
Анотація
Урок природознавства у 2 класі на тему « Як бджоли готуються до зими».Основною метою якого є
дослідницька діяльністьучнів.Проект допомагає розвивати інтерес до навколишнього світу ,формує багато
життєвих компетенцій. Діти долучались до творчої роботи ,готуючи аплікації,поробкиі малюнкиз заданої
теми,самі складали вірші-реклами. Побували на екскурсії на пасіці та в бібліотеці.Завданняпроектних
технологій формувати творчу,культурну,гуманну,толерантну особистість,яка володіє рівнем знаньі може
використати ці знання у житті.При проведенні уроку застосовуваласягрупова форма роботи.Були
використані такі прийоми і методи навчання як: психогімнастика ,«Асоціативний , «Мікрофон» , «Карусель»
інсценування,гра «Виграш у лотерею».
Мультимедійна презентація допомагає показатижиття бджіл в природі,посилює зацікавленістьдітей
матеріалом ,допомагає раціонально розподілити час та створює канву уроку.