SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
Тема: Символи України
Мета: доповнити і поглибити знання дітей про Батьківщину, формувати
уявлення про Україну як суверенну державу з давньою історією, багатою
культурною спадщиною; розвивати в учнів творче мислення, уяву ,
комунікабельність; формувати громадянські якості, патріотизм, людяність,
працьовитість; виховувати любов і повагу до Батьківщини – України, її
символів, обрядів, традицій; налаштувати учнів на плідну роботу протягом
навчального року, налагодити емоційний контакт як із класом, так і учнів між
собою.
Обладнання: карта України, державні символи України; Конституція
України, народні символи країни, плакати про Україну, роздатковий матеріал,
презентація, музичний супровід, глобус, альбоми, фарби, зубна щітка, губка
для посуду, вушні палички, серветки аудіо та відео матеріали пазли.
Хід уроку
І. Організація класу
1. Привітання.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе.
Привітайтесь: «Добрий день!»
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно.
Не базікать на уроках,
Як папуга чи сорока.
2. Вступне слово вчителя.
Сьогодні чудовий день. Небо ясне, ми всі зустрілися знову у своїй
найкращій школі. Астрологи радять у цей день старанно працювати. А зірки
кажуть, що учні 5-го класу можуть сьогодні отримати гарні оцінки.
Дорогі мої учні, ви бачите перед собою вислів В. Сосюри
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу ії вічно живу і нову, і мову
її солов'їну.
Скажіть - як ви розумієте цей вислів? ( відповіді учнів)
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Діти! Сьогодні на уроці ми поведемо розмову про найціннііше, що є у кожної
людини. А про що саме, ви дізнаєтесь, прочитавши вірш Платона Воронька
Кр_сив__, ще__ий, __дний кра_
І м_ва на_а соло___на
Л_би, ш_нуй, обер__ай
У_е, що з__ться Украї__
Платон Воронько
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша солов’їна
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься Україна
Платон Воронько
Так, ми будемо говорити про нашу Батьківщину, адже ми – українці,
говоримо рідною українською мовою, живемо в мальовничому і квітучому
краї, що зветься Україною. А Вітчизна, як і мати, у кожного – одна. Тому її
нам треба щиро любити, берегти, охороняти. Ми з вами полинемо по нашій
Україні.
« Павутинка» до слова (групова робота) Скласти тематичну «павутинку»
до слова «патріотизм» ( робота зі схемою)
Патріотизм…Що це?
Пропоную вам дібрати ознаки до слова «Патріотизм».
(Україна, армія, волонтер, свято, захисник, символ, прапор, Державний Гімн
України, тризуб, мова, традиції, шанування предків,красота, ідентифікація,
любов і відданість Батьківщині)
Учні виконують роботу самостійно в групах. Після закінчення роботи
представник групи заповнює схему на дошці.
ІІІ. Робота над темою уроку
Сьогодні на уроці ми поговоримо про чарівну, багату і щедру, співочу і
сповнену краси, землю, прекраснішої від якої немає у світі. Ми помандруємо
просторами нашої неньки – України і відчуємо, що ми справжні українці.
1.Звучить спокійна музика («Калинонька», музика Стецюн).
Сценка « СтворенняУкраїни»
Давня легенда говорить нам... Колись, дуже-дуже давно Господь створив на
Землі народи та почав, роздавати їм землі. Багато зібралося люду біля Божого
порогу. І кожна держава сподівалася отримати найкращу часточку на
Патріотизм
планеті. Отримавши бажане, народи розходилися господарювати на своїх,
Богом даних, землях. До загальної черги не встигла Україна.
Важко працювала, втомлена, ледве прийшла до Бога.
Стала осторонь і не сміла очей підняти. Господь побачив заквітчану красуню
і запитав (голос за кулісами):
- Ти спізнилася, Україно, поглянь - усі розійшлися зі своїми наділами. Де ти
була?
- Працювала, - опустила очі, з яких рясно посипалися сльози-перли, -пробач,
Господи, піду я...
Поглянув Господь на дівчину-Україну, на її втомлене, але таке гарне обличчя
і відповів:
- Знаю тебе, Україно. Знаю серце твоє вразливе та ніжне, душу твою співочу
і просту. Знаю, як плачеш і радієш. Як працюєш важко. Як співаєш щиро.
Знаю, як любиш простір і небо, волю і життя. Знаю, бо Сам сотворив тебе
такою. Не йди, зачекай...
А Україна йому відповідає:
- Якщо немає в Тебе, Господи, землі для мене, піду я. Не забирай ні в кого,
щоб мені віддати. Мені чужого не потрібно...
Господь погладив схилену голову заплаканої дівчини-України і відповів:
- Не журися, Україно. Є у Мене земля! Моя земля. Віддам я куточок понад
Дніпром, що залишив собі на земний рай. То незвичайний куточок. Земля там
пахне медом, вода - як молоко, а з неба в душу людей ллється пісня. Пануй,
господарюй, працюй і радій!
- Це земля, де перегукуються степи з небом, а зоряний простір вкриває собою
тишу дерев, де гори шепочуться з ріками, а у небі співає жайвір. І сонце там
особливе, і люди надзвичайні.
- Твої люди, Україно! Живи і втішайся! А Я з цього часу буду з тобою
назавжди. Бо ти та земля, той край, що в Моєму серці...
Різні в світі є країни,
Різні люди є на світі,
Різні гори, полонини,
Різні трави, різні квіти.
Є з усіх одна країна,
Найрідніша нам усім.
Це – прекрасна Україна,
Нашого народу дім…
Перед нами вся країна
Рідна ненька-Україна!
2.Презентація «Україна – незалежна держава» (розповідь про державні
та національні символи України)
(перегляд презентації)
3.Домашня заготовка. Під музичний супровід (Віночок українських
народних мелодій (Garland of Ukrainian Folk Melodies) виходять по черзі
учні
1.«Моя рідна країна»
Вітчизна, Батьківщина…Україна, рідна ненька. Земля-годувальниця, земля-
рідна мати…Які прекрасні ці одвічні слова! Велика, священна любов до
Батьківщини жила і житиме в усіх чесних і щирих серцях. Україна – одна з
найбільших європейських держав. ЇЇ площа – 604 тис. кв. метрів. На території
України проживає понад 110 національностей. Чисельність населення
становить близько 43 млн. осіб. Гори: Карпати (Говерла – найвища гора).
Річок близько 70 тис. Найбільші – Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг,
Сіверський Донець. Найбільші і найвідоміші озера: Світязь, Синевир, Ялпуг.
(Пізнавальна бесіда супроводжується показом на карті.)
2.Вікторина «Моя Україна»
Лунає пісня «Калина» - Alyosha
Діти діляться на дві команди. Той учасник команди який перший підніме
руку, буде відповідати. За правильні відповіді діти отримують значки-бали.
Яка команда набере найбільшу кількість балів, той і виграв. За викрикування
бали будуть зніматися.
• Яке місто є столицею нашої
держави? (Київ)
• Назвіть державні символи
України. (Герб, Гімн, Прапор)
• Який кущ вважають народним
символом України? (Калина)
• На честь кого було названо місто Київ? (На честь брата Кия)
• Як називається Основний Закон нашої держави? (Конституція
України)
• Яка мова в Україні є державною? (Українська)
• Яка найбільша річка в Україні? (Річка Дніпро)
• Державний Герб України – це… (Тризуб)
• Якого кольору Державний Прапор України?
(Синьо-жовтого)
• Урочиста пісня нашої держави – це… (Гімн)
• Найвищі гори в Україні – це… (Карпати)
• Кого в родині називають берегинею
(Матусю)
• Що матері дарують своїм дітям на щастя, на
долю, виряджаючи в дорогу? (Вишитий рушник)
• З чим українці зустрічають гостей? (З хлібом-сіллю)
• Без чого не обходиться жодне свято Великодня?
(Без Паски і крашанок)
• Як називається символ, який українки
одягають на голову? (Вінок)
• Яка улюблена страва українців? (Сало, борщ,
вареники)
• Яка їжа є головною на Святий вечір? (Кутя)
3. Діти, ви справжні українці, тому що ще маленькі, а вже так багато знаєте
про країну, в якій живете. Але ми не зупиняємося на досягнутому, а впевнено
рухаємося вгору і прагнемо ще більше пізнати рідний край.
Лиш у єдності, знаємо, треба нам йти,
Щоб нове будувати майбутнє.
Не діліться по вірі і мові, брати!
І тоді буде вдача супутня.
4.Людина народжується на світ і разом із життям отримує в спадок, мабуть,
найбільше і найцінніше багатство – Батьківщину. Її не вибирають за смаком і
бажанням, так само, як і не вибирають собі неньку. Вітчизна, як рідна мати, -
це наша доля.
Звучать слова під музичний супровід (релаксація музика –UKRAIŃSKI)
Життя складається з людини...
Вона сама його творець...
Вона малює власну долю
З дрібних деталей та думок...
Наперекір спокусі й болю,
Крізь темні терни до зірок...
Малює пензликом невпинно
Свій кольоровий дивний шлях...
Сама вигадує картину,
Усе лежить в її руках...
Спинити пензель завжди вільна
На митях щастя і добра...
Промалювати все повільно,
Додати світла і тепла...
Повести пензлик далі й далі,
Забувши все, що йшло не так...
Промалювати всі деталі...
Життя триває не в роках...
Воно спливає не в годинах...
Життя це більше аніж час...
Спинись, оглянь свою картину
Вона залежить лиш від нас...
Цінуй моменти, світлі миті ,
Обійми рідних, щирий сміх...
Бо справжня цінність не у світі,
Вона насправді в нас самих!
Інелла Огнева
ІV. Вивчення нового матеріалу:
Сьогодні, як ви зрозуміли, мова на уроці йде про Україну, про символи нашої
Батьківщини. Ми знаємо , що наша країна дуже красива. Про неї складають
вірші, пісні та пишуть картини.
Давайте згадаємо які ви знаєте жанри в образотворчому мистецтві:
1) Портрет
2) Натюрморт
3) Пейзаж
4) Анімалістичний жанр
5) Флористика
6) Сюжетно-тематична картина
А що таке пейзаж?
Пейзаж – (від фр. означає «місцевість») – це жанр живопису, в якому
об’єктом зображення є природа, краєвиди міст і сіл, моря.
Пейзажі бувають різні: сільський, міський, природний, індустріальний,
архітектурний, парковий, морський (марина)
До нас завітали гості, які досліджують історію і культуру українського
народу.
Під музичний супровід « Плач флейти»виходять по черзі діти, вдягнені в
український одяг.
Виступ дослідницької групи :
Дослідник 1:
Жанри живопису з’явилися тоді, коли художники почали зображати на своїх
полотнах різні теми. Головне завдання художника – пейзажиста – відтворити
всю красу природи.
Пейзаж може доповнюватися постатями людей і тварин, навіть цілими
сценами, але головним «героєм» в ньому завжди залишається природа.
Дослідник 2:
Ще митці доби неоліту зображували людей і тварин в оточенні річок, дерев,
трави. Художники в Давньому Єгипті використовували зображення природи
в сценах жнив, полювання, рибальства.
Тривалий час пейзаж виконував лише другорядну роль. Йому не приділяли
особливої уваги.
Дослідник 3:
Пейзаж як самостійний жанр мистецтва вперше виник у Китаї в 6 столітті.
Китайські художники зображували добре відомі своєю красою краєвиди. Під
впливом китайського склався і японський пейзаж. У Візантії середньовічні
художники застосували систему схематичного зображення природи: кілька
дерев означали ліс, гірки – скелясту місцевість, башта – місто. Такі умовні
пейзажі можна також побачити на українських іконах.
Дослідник 4:
У цей самий час майстри в Західній Європі та в епоху Відродження вже
натуралістично (схожими на справжні, натуральні) зображували рослини в
своїх картинах. Проте пейзаж ще продовжував виконувати роль тла в
портретах і сюжетних композиціях. Вперше в Європі природа стала
головною «дійовою особою» в картині лише 300 років тому, а в 19 століття
художники почали зображувати навколишню природу такою, якою вона є,
якою вони її бачили. Французькі живописці почали малювати природу з
натури, на відкритому повітрі – «пленері».
Дослідник 5:
Розвиток пейзажного живопису в Україні пов’язаний з роботами Тараса
Шевченка – в серії «Мальовнича Україна». Розквіт цього жанру припадає на
кінець 19 століття. Красу України відтворили у своїх полотнах Сергій
Васильківський «Весняний день на Україні», Петро Левченко «На
Харківщині». Далі їх продовжили українські митці Сергій Шишко
«Карпати», Тетяна Яблонська «Ранок», Михайло Ткаченко «Весна», Архип
Куїнджі «Місячна ніч на Дніпрі» та мариніст – Іван Айвазовський (автор
близько 6000 пейзажів), найвідоміша – «Дев’ятий вал».
Діти, а можливо хто з вас ще назве пейзажі українських і зарубіжних
майстрів, які ви бачили?
За допомогою яких прийомів художник – пейзажист здійснив свій задум в
згаданій вами картині? (плям, точок, мазків, нетрадиційних технік)
V. Практична робота:
Що ж настав час нам всім побути не тільки теоретиками, а й практиками.
Давайте трішки потворимо, щоб кожен з вас відчув себе художником –
пейзажистом.
Казкова краса природи притягує, хвилює, бентежить нашу уяву. Почуття
прекрасного вирує у нашому серці, але як непросто їх висловити – не
вистачає слів. Тоді ми беремо фарби, пензлик та аркуш паперу і всі почуття
передаємо на малюнках. А щоб нам не сумувати,
Потрібно загадку відгадати...
Відгадайте загадку
Цікава пташка у нас проживає.
Животик жовтенький ця пташка має.
За море у теплі краї не літає,
А з нами зимує і для нас співає.
(Синичка)
Синиця – рухливий, енергійний, красивий птах. Природа обдарувала її
яскравою зовнішністю. Черевце у неї – лимонно-жовте, розділене чорною
смугою, білі щічки.
Синиця – птах невеликих розмірів, з сильними лапками, коротким конічним
дзьобом. Бігати по землі синиці не вміють, на відміну від справжніх
наземних птахів. Зате, подібно горобцям, вміють скакати. У більшості
випадків синиця – осілий птах, що кочує, іноді перелітний.
Гніздо синиця любить закрите. Особливо їй подобається дупло, видовбане
дятлом. Але іноді синиці гніздяться в стовбурах або пнях гнилих, трухлявих
дерев, під дахом будинків. Нерідко синиці проявляють агресію: виганяють зі
своїх гнізд досить нахабних горобців.
Синиця любить співати взимку. Репертуар у кожного птаха свій. Деякі види
синиць знають по десять пісень різних типів.
Сьогодні ми будемо малювати пейзаж із пташкою .
«Пташка на гілочці»
Якщо ви більше полюбляєте малювати пензликом та олівцем,
пропоную зобразити літній пейзаж із синичкою на гілочці. Синиця –
символ України, символ весни і радості, це посланник для всього світу
який показує в своєму забарвленні
силу,волю,незалежність нашого народу.
Маленька пташка з жовтим черевцем і
дзвінким співом завжди була шанована
в народі. Її спів віщувало теплу погоду і
прогоняло зиму. Наші предки годували
взимку синичок, надаючи таким чином
знак поваги і любові. Синиця - вісниця
всього доброго, легкого і веселого. І
сама живе легко і весело: мало їсть-п'є, зате багато радіє своєму
пташиному життю, Сонцю і Небу, котрих славить своїм особливим
співом.
Люди принаджують її годівницями, щоб у її співі - свисті вловити натяк
на своє майбутнє. Синиця висвистує людям їх завтрашній день, тільки
треба вміти прочитати - вловити в її співові зрозумілий для себе зміст.
Знається вона і на близьких прогнозах: якщо б'ється в шибку, то звіщає
про гостей.
Здавна синиць прикормлювали селяни, бо, як ця пташка знищує
величезну кількість різних шкідників.
Є такі приказки –
«Синиця – щастя синій птах»
«Клопотун синиця – саду захисниця»
Якщо вони цілими зграйками з’являлися
біля будинку – це віщувало швидкі
холоди.
Також знали: якщо синиця свистить – це
до ясного дня, якщо пищить – до нічного
морозу.
Не велика пташка-синичка, та й та своє свято пам’ятає.
У цієї пташки є своє свято – 12 листопада “Синичків день”, вважалося,
що синички до цього дня прилітали ближче до людини, бо вже не
залишалося корму.
Якщо синиця або будь-яка
інша птиця стукає дзьобом у
вікно – чекайте хороші
звістки або гостей. Залетіла
синиця в будинок – обіцяє
також добрі вісті.
Синиця прилетіла і сіла на
руку – потрібно загадати
бажання. Якщо при цьому пташка ще й подала голос, чекайте
виконання бажання. Показ відео «Синичка и её песня»
Сонячна картинка, виконана в ніжних тонах, — чудовий подарунок
до різних свят
До справи!
Інструменти та матеріали: аркуш паперу, акварельні фарби, олівець,
гумка, пензлі
План роботи:
• На аркуші паперу скомпонуйте зображення.
• Порівняйте пропорції різних частин зображення між собою, ширину
до висоти.
• Зверніть увагу на те, яку пору доби ви зображуєте, що характерно
для неї.
• Який колорит матиме ваша робота? Як зобразите задній план?
• На палітрі заздалегідь випробуйте колірні співвідношення і оберіть
ті, які найліпше відповідають вашому задуму.
• Наприкінці подивіться загалом на свою роботу, виправте помилки,
зробіть уточнення. Визначте акценти.
Перед початком нашої роботи повторимо правила безпеки. а
саме:
1.Працюйте обережно, щоб не завдати шкоди собі й сусідові.
2.Не крутіться і не заважайте іншим!
3.Робочі інструменти кладіть на підставочку.
4.Користуйтеся серветками або ганчірочками.
5.Намагайтеся працювати охайно, не розбризкувати фарбу.
6. Змочить пензлик та фарби водою (злегка), малюйте,кожен раз
промиваючи засоби для малювання.
7. Пам’ятайте, для отримання іншого відтінку або кольору
використовують палітру.
8. Не можна пензлик терти по папері і псувати йому «зачіску», а
також довго тримати опущеним у воду.
9.Олівці повинні бути добре заточені, лінія повинна бути легкою без
сильного натиску
Поетапне малювання синички на гілочці
1. Спочатку обираємо формат аркуша.Так як ми будемо малювати
пейзаж, то кладемо аркуш горизонтально.
Спочатку намалюй синичку. Зробити частини тіла пропорційними Тобі
допоможуть овали: два менші — голова синички та ескіз крильця,
великий — майбутній тулуб. Не тисни на олівець.
2. Намалюй обриси тіла пташки. Зобрази очі, хвіст і тоненькі лапки
синички. Всі лінії роби ледь помітними, щоб вони не просвічувалися
крізь прозорі акварелі.
3. Потім покриваємо аркуш зверху донизу губкою, змоченою водою.
За допомогою широкого пензлика зафарбуй синім кольором небо,
оминаючи місця хмар.Змішай блакитну та сіру фарби та зафарбуй
хмари, не торкаючись пензликом країв. Зверху до середини аркуша (
лінія горизонту) зафарбовуємо блакитним кольором небо.
Доки аркуш вологий, беремо пензлик з білою фарбою і робимо
хмаринки.
4. Животик синички зафарбуй жовтим кольором, а голову — синім.
Поки фарба не висохла, легенько промокни серветкою вологі ділянки,
щоб створити враження пуху на тілі синички.
5. Контури ока та дзьоба виділи чорним кольором. Серединку ока
зафарбуй блідим сірим кольором.
6. Крильце зафарбуй блакитним кольором. Коли акварелі добре
висохнуть, чітко промалюй оперення крил та хвоста, а також ніжки. Не
забудь про зіницю.
7. Довільними рухами пензлика намалюй гілочку та зелені листочки на
ній.
Готово!
VI.ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
Самостійне виконання роботи ( робота проводиться під музичний
супровід (Звучить запис «Спів пташок. Звуки природи під музику.
Глибокі цілющі звуки. #співпташок #звукиприроди #цілющізвуки»)
VII.ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ УЧНІВ
Створюємо галерею (діти викладають свої роботи).
Поки підсихає робота зробимо фізкультхвилинку.
Фізкультхвилнка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, дітки, кілька раз.
За роботу – все гаразд.
VIII. Підсумок уроку. (Коментар до робіт в формі самооцінювання та
взаємооцінювання. Можливе виставлення оцінки один одному по балах)
(«Хвилинка слави»)
Діти, чи сподобався вам урок? Чим?
Що нового дізналися?
Як ви оцінюєте свою роботу?
Яке завдання виявилося найскладнішим? Чому ви так вважаєте?
Який етап уроку найбільше вас зацікавив?
Над чим ще потрібно попрацювати?
Сьогодні на уроці:
Виконували…
Ознайомилися…
Переглядали…
Дізналися…
Запам’ятали…
Молодці!
Спасибі всім, хто працював:
Актором був,
Вірші читав,
Співав пісні
І малював,
Хто нам у всьому помагав,
Та тим, хто в гості завітав.
На цьому прощавайте
І ще не раз у гості приїжджайте!
Дякую за увагу!
-Людина є господарем природи, але вона повинна бути бережливим
господарем. Пам’ятайте про це. Нічим не виміряти тієї снаги, того душевного
піднесення, яких надає людині справжня краса. Україна - це наша земля, й
хочеться взяти на згадку все найприємніше, найбільш хвилююче. Кажуть, що
Батьківщину не вибирають, тому що місце, в якому людина народилася, і яке
вважає істинно своїм, може бути лише одне, то початкове, яке зберігається в
серці кожної людини. «А ви думали, що Україна так просто. Україна — це
супер. Україна — це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній
відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В
умовах сучасного світу їй немає ціни» говорить Ліна Костенко
ІХ. Домашнє завдання.
Підібрати репродукції, листівки чи фотокартки із зображенням пейзажу і
підписати, який вид зображено.
Гра «Філворд»
Вдома розгадайте «філворд», у якому приховано слова, що стосуються
пейзажу, відповіді запишете на звороті аркуша. Будьте уважні, є слова, які не
відносяться до цього терміну, їх випишіть окремо.

More Related Content

Similar to 146,23.docx

Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”
Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”
Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”Ковпитська ЗОШ
 
Сьогодні іменини в моєї країни
Сьогодні іменини в моєї країниСьогодні іменини в моєї країни
Сьогодні іменини в моєї країниMarina Efremova
 
виховний захід україна моя країна (3 клас)
виховний захід україна  моя країна (3 клас) виховний захід україна  моя країна (3 клас)
виховний захід україна моя країна (3 клас) Helen Golovina
 
Гра-мандрівка
Гра-мандрівкаГра-мандрівка
Гра-мандрівкаryabich1976
 
Моя творчість тобі, рідний краю!
Моя творчість тобі, рідний краю!Моя творчість тобі, рідний краю!
Моя творчість тобі, рідний краю!Ковпитська ЗОШ
 
Україна – моя Батьківщина!
Україна – моя Батьківщина!Україна – моя Батьківщина!
Україна – моя Батьківщина!270479
 
20-річчя незалежності України
20-річчя незалежності України20-річчя незалежності України
20-річчя незалежності УкраїниMarina Efremova
 
година спілкування
година спілкуваннягодина спілкування
година спілкуванняHelen Golovina
 
1й урок 2015-2016 учебного года
1й урок 2015-2016 учебного года1й урок 2015-2016 учебного года
1й урок 2015-2016 учебного годаtatka1980
 
Тема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя БатьківщинаТема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя БатьківщинаAnhelina Mytsura
 
велике серце мал.гр.
велике серце мал.гр.велике серце мал.гр.
велике серце мал.гр.Helen Golovina
 

Similar to 146,23.docx (20)

Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”
Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”
Перший урок у 2 класі “Україна на карті Європи”
 
розробка 1 уроку
розробка 1 урокурозробка 1 уроку
розробка 1 уроку
 
Україна єдина
Україна   єдинаУкраїна   єдина
Україна єдина
 
1 урок у 3кл
1 урок у 3кл1 урок у 3кл
1 урок у 3кл
 
5 7.2
 5 7.2 5 7.2
5 7.2
 
Сьогодні іменини в моєї країни
Сьогодні іменини в моєї країниСьогодні іменини в моєї країни
Сьогодні іменини в моєї країни
 
виховний захід україна моя країна (3 клас)
виховний захід україна  моя країна (3 клас) виховний захід україна  моя країна (3 клас)
виховний захід україна моя країна (3 клас)
 
Гра-мандрівка
Гра-мандрівкаГра-мандрівка
Гра-мандрівка
 
Моя творчість тобі, рідний краю!
Моя творчість тобі, рідний краю!Моя творчість тобі, рідний краю!
Моя творчість тобі, рідний краю!
 
Ми ─ маленькі українці
Ми ─ маленькі українціМи ─ маленькі українці
Ми ─ маленькі українці
 
Україна – моя Батьківщина!
Україна – моя Батьківщина!Україна – моя Батьківщина!
Україна – моя Батьківщина!
 
укр.мова111 сайт
укр.мова111 сайтукр.мова111 сайт
укр.мова111 сайт
 
україна єдина
україна   єдинаукраїна   єдина
україна єдина
 
Україна єдина
Україна   єдинаУкраїна   єдина
Україна єдина
 
20-річчя незалежності України
20-річчя незалежності України20-річчя незалежності України
20-річчя незалежності України
 
година спілкування
година спілкуваннягодина спілкування
година спілкування
 
Буряк Т.О., виховна година
Буряк Т.О., виховна годинаБуряк Т.О., виховна година
Буряк Т.О., виховна година
 
1й урок 2015-2016 учебного года
1й урок 2015-2016 учебного года1й урок 2015-2016 учебного года
1й урок 2015-2016 учебного года
 
Тема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя БатьківщинаТема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя Батьківщина
 
велике серце мал.гр.
велике серце мал.гр.велике серце мал.гр.
велике серце мал.гр.
 

More from ssuser33f19a

More from ssuser33f19a (20)

11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf
11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf
11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf
 
11.022024.docx11.022024.docx11.022024.docx
11.022024.docx11.022024.docx11.022024.docx11.022024.docx11.022024.docx11.022024.docx
11.022024.docx11.022024.docx11.022024.docx
 
11.02.24.pptx11.02.2411.02.2411.02.2411.02.24
11.02.24.pptx11.02.2411.02.2411.02.2411.02.2411.02.24.pptx11.02.2411.02.2411.02.2411.02.24
11.02.24.pptx11.02.2411.02.2411.02.2411.02.24
 
21.12.23.docx
21.12.23.docx21.12.23.docx
21.12.23.docx
 
565,23.pptx
565,23.pptx565,23.pptx
565,23.pptx
 
565,23.docx
565,23.docx565,23.docx
565,23.docx
 
564,23.docx
564,23.docx564,23.docx
564,23.docx
 
563,23.pptx
563,23.pptx563,23.pptx
563,23.pptx
 
563,23.pdf
563,23.pdf563,23.pdf
563,23.pdf
 
562,23.docx
562,23.docx562,23.docx
562,23.docx
 
561,23.docx
561,23.docx561,23.docx
561,23.docx
 
560,23.pdf
560,23.pdf560,23.pdf
560,23.pdf
 
558,23.doc
558,23.doc558,23.doc
558,23.doc
 
557,23.docx
557,23.docx557,23.docx
557,23.docx
 
556,23.doc
556,23.doc556,23.doc
556,23.doc
 
556,23.doc
556,23.doc556,23.doc
556,23.doc
 
330,23.docx
330,23.docx330,23.docx
330,23.docx
 
329,23.docx
329,23.docx329,23.docx
329,23.docx
 
328,23.doc
328,23.doc328,23.doc
328,23.doc
 
327,23.docx
327,23.docx327,23.docx
327,23.docx
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxПрезентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxssuserc6cee7
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfкритерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfolha1koval
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .zaskalko111
 
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenKryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenolha1koval
 
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxЛуцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxhome
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання  Іноземні мови.pdfКритерії самоцінювання  Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdfolha1koval
 

Recently uploaded (12)

Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxПрезентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfкритерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .
 
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenKryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
 
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxЛуцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання  Іноземні мови.pdfКритерії самоцінювання  Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
 

146,23.docx

  • 1. Тема: Символи України Мета: доповнити і поглибити знання дітей про Батьківщину, формувати уявлення про Україну як суверенну державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною; розвивати в учнів творче мислення, уяву , комунікабельність; формувати громадянські якості, патріотизм, людяність, працьовитість; виховувати любов і повагу до Батьківщини – України, її символів, обрядів, традицій; налаштувати учнів на плідну роботу протягом навчального року, налагодити емоційний контакт як із класом, так і учнів між собою. Обладнання: карта України, державні символи України; Конституція України, народні символи країни, плакати про Україну, роздатковий матеріал, презентація, музичний супровід, глобус, альбоми, фарби, зубна щітка, губка для посуду, вушні палички, серветки аудіо та відео матеріали пазли. Хід уроку І. Організація класу 1. Привітання. Встаньте, діти, всі рівненько, Посміхніться всі гарненько. Посміхніться ви до мене, Посміхніться і до себе. Привітайтесь: «Добрий день!» Щоб урок пройшов не марно, Треба сісти рівно, гарно. Не базікать на уроках, Як папуга чи сорока. 2. Вступне слово вчителя.
  • 2. Сьогодні чудовий день. Небо ясне, ми всі зустрілися знову у своїй найкращій школі. Астрологи радять у цей день старанно працювати. А зірки кажуть, що учні 5-го класу можуть сьогодні отримати гарні оцінки. Дорогі мої учні, ви бачите перед собою вислів В. Сосюри Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу ії вічно живу і нову, і мову її солов'їну. Скажіть - як ви розумієте цей вислів? ( відповіді учнів) ІІ. Актуалізація опорних знань ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Діти! Сьогодні на уроці ми поведемо розмову про найціннііше, що є у кожної людини. А про що саме, ви дізнаєтесь, прочитавши вірш Платона Воронька Кр_сив__, ще__ий, __дний кра_ І м_ва на_а соло___на Л_би, ш_нуй, обер__ай У_е, що з__ться Украї__ Платон Воронько Красивий, щедрий, рідний край І мова наша солов’їна Люби, шануй, оберігай Усе, що зветься Україна Платон Воронько Так, ми будемо говорити про нашу Батьківщину, адже ми – українці, говоримо рідною українською мовою, живемо в мальовничому і квітучому краї, що зветься Україною. А Вітчизна, як і мати, у кожного – одна. Тому її нам треба щиро любити, берегти, охороняти. Ми з вами полинемо по нашій Україні. « Павутинка» до слова (групова робота) Скласти тематичну «павутинку» до слова «патріотизм» ( робота зі схемою) Патріотизм…Що це? Пропоную вам дібрати ознаки до слова «Патріотизм».
  • 3. (Україна, армія, волонтер, свято, захисник, символ, прапор, Державний Гімн України, тризуб, мова, традиції, шанування предків,красота, ідентифікація, любов і відданість Батьківщині) Учні виконують роботу самостійно в групах. Після закінчення роботи представник групи заповнює схему на дошці. ІІІ. Робота над темою уроку Сьогодні на уроці ми поговоримо про чарівну, багату і щедру, співочу і сповнену краси, землю, прекраснішої від якої немає у світі. Ми помандруємо просторами нашої неньки – України і відчуємо, що ми справжні українці. 1.Звучить спокійна музика («Калинонька», музика Стецюн). Сценка « СтворенняУкраїни» Давня легенда говорить нам... Колись, дуже-дуже давно Господь створив на Землі народи та почав, роздавати їм землі. Багато зібралося люду біля Божого порогу. І кожна держава сподівалася отримати найкращу часточку на Патріотизм
  • 4. планеті. Отримавши бажане, народи розходилися господарювати на своїх, Богом даних, землях. До загальної черги не встигла Україна. Важко працювала, втомлена, ледве прийшла до Бога. Стала осторонь і не сміла очей підняти. Господь побачив заквітчану красуню і запитав (голос за кулісами): - Ти спізнилася, Україно, поглянь - усі розійшлися зі своїми наділами. Де ти була? - Працювала, - опустила очі, з яких рясно посипалися сльози-перли, -пробач, Господи, піду я... Поглянув Господь на дівчину-Україну, на її втомлене, але таке гарне обличчя і відповів: - Знаю тебе, Україно. Знаю серце твоє вразливе та ніжне, душу твою співочу і просту. Знаю, як плачеш і радієш. Як працюєш важко. Як співаєш щиро. Знаю, як любиш простір і небо, волю і життя. Знаю, бо Сам сотворив тебе такою. Не йди, зачекай... А Україна йому відповідає: - Якщо немає в Тебе, Господи, землі для мене, піду я. Не забирай ні в кого, щоб мені віддати. Мені чужого не потрібно... Господь погладив схилену голову заплаканої дівчини-України і відповів: - Не журися, Україно. Є у Мене земля! Моя земля. Віддам я куточок понад Дніпром, що залишив собі на земний рай. То незвичайний куточок. Земля там пахне медом, вода - як молоко, а з неба в душу людей ллється пісня. Пануй, господарюй, працюй і радій! - Це земля, де перегукуються степи з небом, а зоряний простір вкриває собою тишу дерев, де гори шепочуться з ріками, а у небі співає жайвір. І сонце там особливе, і люди надзвичайні. - Твої люди, Україно! Живи і втішайся! А Я з цього часу буду з тобою назавжди. Бо ти та земля, той край, що в Моєму серці... Різні в світі є країни, Різні люди є на світі, Різні гори, полонини, Різні трави, різні квіти. Є з усіх одна країна, Найрідніша нам усім. Це – прекрасна Україна,
  • 5. Нашого народу дім… Перед нами вся країна Рідна ненька-Україна! 2.Презентація «Україна – незалежна держава» (розповідь про державні та національні символи України) (перегляд презентації) 3.Домашня заготовка. Під музичний супровід (Віночок українських народних мелодій (Garland of Ukrainian Folk Melodies) виходять по черзі учні 1.«Моя рідна країна» Вітчизна, Батьківщина…Україна, рідна ненька. Земля-годувальниця, земля- рідна мати…Які прекрасні ці одвічні слова! Велика, священна любов до Батьківщини жила і житиме в усіх чесних і щирих серцях. Україна – одна з найбільших європейських держав. ЇЇ площа – 604 тис. кв. метрів. На території України проживає понад 110 національностей. Чисельність населення становить близько 43 млн. осіб. Гори: Карпати (Говерла – найвища гора). Річок близько 70 тис. Найбільші – Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець. Найбільші і найвідоміші озера: Світязь, Синевир, Ялпуг. (Пізнавальна бесіда супроводжується показом на карті.) 2.Вікторина «Моя Україна» Лунає пісня «Калина» - Alyosha Діти діляться на дві команди. Той учасник команди який перший підніме руку, буде відповідати. За правильні відповіді діти отримують значки-бали. Яка команда набере найбільшу кількість балів, той і виграв. За викрикування бали будуть зніматися. • Яке місто є столицею нашої держави? (Київ) • Назвіть державні символи України. (Герб, Гімн, Прапор) • Який кущ вважають народним символом України? (Калина) • На честь кого було названо місто Київ? (На честь брата Кия) • Як називається Основний Закон нашої держави? (Конституція України) • Яка мова в Україні є державною? (Українська) • Яка найбільша річка в Україні? (Річка Дніпро)
  • 6. • Державний Герб України – це… (Тризуб) • Якого кольору Державний Прапор України? (Синьо-жовтого) • Урочиста пісня нашої держави – це… (Гімн) • Найвищі гори в Україні – це… (Карпати) • Кого в родині називають берегинею (Матусю) • Що матері дарують своїм дітям на щастя, на долю, виряджаючи в дорогу? (Вишитий рушник) • З чим українці зустрічають гостей? (З хлібом-сіллю) • Без чого не обходиться жодне свято Великодня? (Без Паски і крашанок) • Як називається символ, який українки одягають на голову? (Вінок) • Яка улюблена страва українців? (Сало, борщ, вареники) • Яка їжа є головною на Святий вечір? (Кутя) 3. Діти, ви справжні українці, тому що ще маленькі, а вже так багато знаєте про країну, в якій живете. Але ми не зупиняємося на досягнутому, а впевнено рухаємося вгору і прагнемо ще більше пізнати рідний край. Лиш у єдності, знаємо, треба нам йти, Щоб нове будувати майбутнє. Не діліться по вірі і мові, брати! І тоді буде вдача супутня. 4.Людина народжується на світ і разом із життям отримує в спадок, мабуть, найбільше і найцінніше багатство – Батьківщину. Її не вибирають за смаком і бажанням, так само, як і не вибирають собі неньку. Вітчизна, як рідна мати, - це наша доля. Звучать слова під музичний супровід (релаксація музика –UKRAIŃSKI) Життя складається з людини... Вона сама його творець... Вона малює власну долю З дрібних деталей та думок...
  • 7. Наперекір спокусі й болю, Крізь темні терни до зірок... Малює пензликом невпинно Свій кольоровий дивний шлях... Сама вигадує картину, Усе лежить в її руках... Спинити пензель завжди вільна На митях щастя і добра... Промалювати все повільно, Додати світла і тепла... Повести пензлик далі й далі, Забувши все, що йшло не так... Промалювати всі деталі... Життя триває не в роках... Воно спливає не в годинах... Життя це більше аніж час... Спинись, оглянь свою картину Вона залежить лиш від нас... Цінуй моменти, світлі миті , Обійми рідних, щирий сміх... Бо справжня цінність не у світі, Вона насправді в нас самих! Інелла Огнева ІV. Вивчення нового матеріалу: Сьогодні, як ви зрозуміли, мова на уроці йде про Україну, про символи нашої Батьківщини. Ми знаємо , що наша країна дуже красива. Про неї складають вірші, пісні та пишуть картини. Давайте згадаємо які ви знаєте жанри в образотворчому мистецтві: 1) Портрет 2) Натюрморт 3) Пейзаж 4) Анімалістичний жанр 5) Флористика 6) Сюжетно-тематична картина А що таке пейзаж?
  • 8. Пейзаж – (від фр. означає «місцевість») – це жанр живопису, в якому об’єктом зображення є природа, краєвиди міст і сіл, моря. Пейзажі бувають різні: сільський, міський, природний, індустріальний, архітектурний, парковий, морський (марина) До нас завітали гості, які досліджують історію і культуру українського народу. Під музичний супровід « Плач флейти»виходять по черзі діти, вдягнені в український одяг. Виступ дослідницької групи : Дослідник 1: Жанри живопису з’явилися тоді, коли художники почали зображати на своїх полотнах різні теми. Головне завдання художника – пейзажиста – відтворити всю красу природи. Пейзаж може доповнюватися постатями людей і тварин, навіть цілими сценами, але головним «героєм» в ньому завжди залишається природа. Дослідник 2: Ще митці доби неоліту зображували людей і тварин в оточенні річок, дерев, трави. Художники в Давньому Єгипті використовували зображення природи в сценах жнив, полювання, рибальства. Тривалий час пейзаж виконував лише другорядну роль. Йому не приділяли особливої уваги. Дослідник 3: Пейзаж як самостійний жанр мистецтва вперше виник у Китаї в 6 столітті. Китайські художники зображували добре відомі своєю красою краєвиди. Під впливом китайського склався і японський пейзаж. У Візантії середньовічні художники застосували систему схематичного зображення природи: кілька дерев означали ліс, гірки – скелясту місцевість, башта – місто. Такі умовні пейзажі можна також побачити на українських іконах. Дослідник 4: У цей самий час майстри в Західній Європі та в епоху Відродження вже натуралістично (схожими на справжні, натуральні) зображували рослини в своїх картинах. Проте пейзаж ще продовжував виконувати роль тла в портретах і сюжетних композиціях. Вперше в Європі природа стала головною «дійовою особою» в картині лише 300 років тому, а в 19 століття художники почали зображувати навколишню природу такою, якою вона є, якою вони її бачили. Французькі живописці почали малювати природу з натури, на відкритому повітрі – «пленері». Дослідник 5:
  • 9. Розвиток пейзажного живопису в Україні пов’язаний з роботами Тараса Шевченка – в серії «Мальовнича Україна». Розквіт цього жанру припадає на кінець 19 століття. Красу України відтворили у своїх полотнах Сергій Васильківський «Весняний день на Україні», Петро Левченко «На Харківщині». Далі їх продовжили українські митці Сергій Шишко «Карпати», Тетяна Яблонська «Ранок», Михайло Ткаченко «Весна», Архип Куїнджі «Місячна ніч на Дніпрі» та мариніст – Іван Айвазовський (автор близько 6000 пейзажів), найвідоміша – «Дев’ятий вал». Діти, а можливо хто з вас ще назве пейзажі українських і зарубіжних майстрів, які ви бачили? За допомогою яких прийомів художник – пейзажист здійснив свій задум в згаданій вами картині? (плям, точок, мазків, нетрадиційних технік) V. Практична робота: Що ж настав час нам всім побути не тільки теоретиками, а й практиками. Давайте трішки потворимо, щоб кожен з вас відчув себе художником – пейзажистом. Казкова краса природи притягує, хвилює, бентежить нашу уяву. Почуття прекрасного вирує у нашому серці, але як непросто їх висловити – не вистачає слів. Тоді ми беремо фарби, пензлик та аркуш паперу і всі почуття передаємо на малюнках. А щоб нам не сумувати, Потрібно загадку відгадати... Відгадайте загадку Цікава пташка у нас проживає. Животик жовтенький ця пташка має. За море у теплі краї не літає, А з нами зимує і для нас співає. (Синичка) Синиця – рухливий, енергійний, красивий птах. Природа обдарувала її яскравою зовнішністю. Черевце у неї – лимонно-жовте, розділене чорною смугою, білі щічки. Синиця – птах невеликих розмірів, з сильними лапками, коротким конічним дзьобом. Бігати по землі синиці не вміють, на відміну від справжніх наземних птахів. Зате, подібно горобцям, вміють скакати. У більшості випадків синиця – осілий птах, що кочує, іноді перелітний. Гніздо синиця любить закрите. Особливо їй подобається дупло, видовбане дятлом. Але іноді синиці гніздяться в стовбурах або пнях гнилих, трухлявих дерев, під дахом будинків. Нерідко синиці проявляють агресію: виганяють зі своїх гнізд досить нахабних горобців.
  • 10. Синиця любить співати взимку. Репертуар у кожного птаха свій. Деякі види синиць знають по десять пісень різних типів. Сьогодні ми будемо малювати пейзаж із пташкою . «Пташка на гілочці» Якщо ви більше полюбляєте малювати пензликом та олівцем, пропоную зобразити літній пейзаж із синичкою на гілочці. Синиця – символ України, символ весни і радості, це посланник для всього світу який показує в своєму забарвленні силу,волю,незалежність нашого народу. Маленька пташка з жовтим черевцем і дзвінким співом завжди була шанована в народі. Її спів віщувало теплу погоду і прогоняло зиму. Наші предки годували взимку синичок, надаючи таким чином знак поваги і любові. Синиця - вісниця всього доброго, легкого і веселого. І сама живе легко і весело: мало їсть-п'є, зате багато радіє своєму пташиному життю, Сонцю і Небу, котрих славить своїм особливим співом. Люди принаджують її годівницями, щоб у її співі - свисті вловити натяк на своє майбутнє. Синиця висвистує людям їх завтрашній день, тільки треба вміти прочитати - вловити в її співові зрозумілий для себе зміст. Знається вона і на близьких прогнозах: якщо б'ється в шибку, то звіщає про гостей. Здавна синиць прикормлювали селяни, бо, як ця пташка знищує величезну кількість різних шкідників. Є такі приказки – «Синиця – щастя синій птах» «Клопотун синиця – саду захисниця» Якщо вони цілими зграйками з’являлися біля будинку – це віщувало швидкі холоди. Також знали: якщо синиця свистить – це до ясного дня, якщо пищить – до нічного морозу. Не велика пташка-синичка, та й та своє свято пам’ятає. У цієї пташки є своє свято – 12 листопада “Синичків день”, вважалося, що синички до цього дня прилітали ближче до людини, бо вже не залишалося корму.
  • 11. Якщо синиця або будь-яка інша птиця стукає дзьобом у вікно – чекайте хороші звістки або гостей. Залетіла синиця в будинок – обіцяє також добрі вісті. Синиця прилетіла і сіла на руку – потрібно загадати бажання. Якщо при цьому пташка ще й подала голос, чекайте виконання бажання. Показ відео «Синичка и её песня» Сонячна картинка, виконана в ніжних тонах, — чудовий подарунок до різних свят До справи! Інструменти та матеріали: аркуш паперу, акварельні фарби, олівець, гумка, пензлі План роботи: • На аркуші паперу скомпонуйте зображення. • Порівняйте пропорції різних частин зображення між собою, ширину до висоти. • Зверніть увагу на те, яку пору доби ви зображуєте, що характерно для неї. • Який колорит матиме ваша робота? Як зобразите задній план? • На палітрі заздалегідь випробуйте колірні співвідношення і оберіть ті, які найліпше відповідають вашому задуму. • Наприкінці подивіться загалом на свою роботу, виправте помилки, зробіть уточнення. Визначте акценти. Перед початком нашої роботи повторимо правила безпеки. а саме: 1.Працюйте обережно, щоб не завдати шкоди собі й сусідові. 2.Не крутіться і не заважайте іншим! 3.Робочі інструменти кладіть на підставочку. 4.Користуйтеся серветками або ганчірочками. 5.Намагайтеся працювати охайно, не розбризкувати фарбу. 6. Змочить пензлик та фарби водою (злегка), малюйте,кожен раз промиваючи засоби для малювання. 7. Пам’ятайте, для отримання іншого відтінку або кольору використовують палітру. 8. Не можна пензлик терти по папері і псувати йому «зачіску», а також довго тримати опущеним у воду. 9.Олівці повинні бути добре заточені, лінія повинна бути легкою без сильного натиску
  • 12. Поетапне малювання синички на гілочці 1. Спочатку обираємо формат аркуша.Так як ми будемо малювати пейзаж, то кладемо аркуш горизонтально. Спочатку намалюй синичку. Зробити частини тіла пропорційними Тобі допоможуть овали: два менші — голова синички та ескіз крильця, великий — майбутній тулуб. Не тисни на олівець. 2. Намалюй обриси тіла пташки. Зобрази очі, хвіст і тоненькі лапки синички. Всі лінії роби ледь помітними, щоб вони не просвічувалися крізь прозорі акварелі.
  • 13. 3. Потім покриваємо аркуш зверху донизу губкою, змоченою водою. За допомогою широкого пензлика зафарбуй синім кольором небо, оминаючи місця хмар.Змішай блакитну та сіру фарби та зафарбуй хмари, не торкаючись пензликом країв. Зверху до середини аркуша ( лінія горизонту) зафарбовуємо блакитним кольором небо. Доки аркуш вологий, беремо пензлик з білою фарбою і робимо хмаринки. 4. Животик синички зафарбуй жовтим кольором, а голову — синім. Поки фарба не висохла, легенько промокни серветкою вологі ділянки, щоб створити враження пуху на тілі синички. 5. Контури ока та дзьоба виділи чорним кольором. Серединку ока зафарбуй блідим сірим кольором.
  • 14. 6. Крильце зафарбуй блакитним кольором. Коли акварелі добре висохнуть, чітко промалюй оперення крил та хвоста, а також ніжки. Не забудь про зіницю. 7. Довільними рухами пензлика намалюй гілочку та зелені листочки на ній. Готово! VI.ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ Самостійне виконання роботи ( робота проводиться під музичний супровід (Звучить запис «Спів пташок. Звуки природи під музику. Глибокі цілющі звуки. #співпташок #звукиприроди #цілющізвуки») VII.ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ УЧНІВ Створюємо галерею (діти викладають свої роботи). Поки підсихає робота зробимо фізкультхвилинку. Фізкультхвилнка Щось не хочеться сидіти, Треба трохи відпочити. Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Руки вгору, руки в боки
  • 15. І зроби чотири кроки. Вище руки підніміть І спокійно опустіть. Плесніть, дітки, кілька раз. За роботу – все гаразд. VIII. Підсумок уроку. (Коментар до робіт в формі самооцінювання та взаємооцінювання. Можливе виставлення оцінки один одному по балах) («Хвилинка слави») Діти, чи сподобався вам урок? Чим? Що нового дізналися? Як ви оцінюєте свою роботу? Яке завдання виявилося найскладнішим? Чому ви так вважаєте? Який етап уроку найбільше вас зацікавив? Над чим ще потрібно попрацювати? Сьогодні на уроці: Виконували… Ознайомилися… Переглядали… Дізналися… Запам’ятали… Молодці! Спасибі всім, хто працював: Актором був, Вірші читав, Співав пісні І малював, Хто нам у всьому помагав, Та тим, хто в гості завітав. На цьому прощавайте І ще не раз у гості приїжджайте! Дякую за увагу! -Людина є господарем природи, але вона повинна бути бережливим господарем. Пам’ятайте про це. Нічим не виміряти тієї снаги, того душевного піднесення, яких надає людині справжня краса. Україна - це наша земля, й хочеться взяти на згадку все найприємніше, найбільш хвилююче. Кажуть, що
  • 16. Батьківщину не вибирають, тому що місце, в якому людина народилася, і яке вважає істинно своїм, може бути лише одне, то початкове, яке зберігається в серці кожної людини. «А ви думали, що Україна так просто. Україна — це супер. Україна — це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни» говорить Ліна Костенко ІХ. Домашнє завдання. Підібрати репродукції, листівки чи фотокартки із зображенням пейзажу і підписати, який вид зображено. Гра «Філворд» Вдома розгадайте «філворд», у якому приховано слова, що стосуються пейзажу, відповіді запишете на звороті аркуша. Будьте уважні, є слова, які не відносяться до цього терміну, їх випишіть окремо.