1. Позакласне заняття
з української мови для учнів 3-4 класів
ТЕМА Кращої, ніж рідна, мови не буває!
МЕТА: формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може
існувати ні народ, ні Україна як держава. Розширювати знання про красу і багатство
української мови. Виховувати почуття національної гідності, любові та поваги до рідної
мови, бажання розмовляти українською мовою.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вступне слово вчителя
- 21 лютого весь світ відзначає Міжнародний день рідної мови.
Це свято є особливим і для нас. Адже українська мова є найціннішим багатовіковим
надбанням, душею нашого народу, його генетичним кодом.
-Найкращий дар, що має людина від Бога – це мова. Як без мови сказати, про що
ми думаємо, що відчуває наше серце?
Рідними мовами говорять люди. Скільки народів – стільки й мов.
Для кожного народу дорога його мова, а нам, українцям, найдорожча, найближча
до серця – українська. І ми, українці, пишаємося своєю мовою, її мелодійністю, чистотою
та багатством звуків. Ще 1928 року в Парижі на конкурсі мов визнали, що італійська,
українська та французька мови наймилозвучніші.
-А якою для вас є рідна мова? Якими словами ви можете описати нашу мову?
(Діти записують у хмару слів по три слова, якими вони можуть описати рідну мову)
ХМАРА СЛІВ «Яка наша мова?»
https://www.mentimeter.com/
2. - Сучасна українська мова містить приблизно 256 000 слів.
Українська мова багата на синоніми. У словнику синонімів української мови зібрано
близько 5000 синонімічних рядів. Найбільше синонімів має слово БИТИ. Аж цілих 45!
- Доберіть синоніми до слова РОЗМОВЛЯТИ.
(Діти записують у хмару слів по три синоніми)
ХМАРА СЛІВ «Синоніми до слова РОЗМОВЛЯТИ»
https://www.mentimeter.com/
- Однією з родзинок української мови є те, що вона багата на зменшувально-пестливі
форми частин мови. Давайте насолоджуватися прикладами:
киценька їстоньки кізочка
кицюня питоньки кізонька
кицюнька гулятоньки козенятко
Зменшувальну форму в українській мові має навіть слово вороги (вороженьки.)
3. Однією з “родзинок” української мови є
те, що вона багата на зменшувально-
пестливі форми частин мови.
їстоньки
питоньки
гулятоньки
киценька
кицюня
кицюнька
кізочка
кізонька
козенятко
Утворіть пестливі слова до поданих слів:
ВЕРБА -
КАЛИНА -
КРИНИЦЯ –
- У нашій мові є й особливі слова – паліндроми. Це так звані “дзеркальні” фрази
або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Ось, наприклад:
“Я несу гусеня”, «Козак з казок» або ж “Дорога на город”.
У нашій мові є і
особливі слова -
паліндроми.
Це “дзеркальні”
фрази або слова.
- Можете і ви згадати щось цікаве про паліндроми?
ХМАРА СЛІВ «Слова-паліндроми»
https://www.mentimeter.com/
(Діти записують у хмару слів відомі для них слова-паліндроми)
-А тепер пропоную вам цікаве завдання-жарт.
Йшов якось дорогою старий, а назустріч йому солдат.
- Добрий день, батьку! – вітається солдат.
- Доброго здоров’я! Тільки називають мене не батьком, а так, що хочеш з початку це
слово читай, а хочеш з кінця – зміст однаковий.
4. Ім’я у мене: хочеш зліва направо читай, хочеш, навпаки – все одно.
Йшов якось дорогою старий, а назустріч йому солдат.
-Добрий день, батьку! – вітається солдат.
-Доброго здоров’я! Тільки називають мене не батьком, а так,
що хочеш з початку це слово читай, а хочеш з кінця – зміст
однаковий.
Та й живу я у такому будиночку, що зміст не зміниться, хоч як читай.
Біля нього росте рослина з чудернацькою назвою, яку можна з усіх боків читати.
А ім’я у моєї баби з тією самою властивістю.
Та й живу я у такому будиночку, що зміст не зміниться,
хоч як читай.
Біля нього росте рослина з чудернацькою назвою,
яку можна з усіх боків читати.
А ім’я у моєї баби з тією самою
властивістю.
- Ще одним цікавим фактом є те, що в українській мові назви всіх дитинчат
тварин є іменниками середнього роду:
зайченя
жабеня
козеня
теля
5. Гра «Чарівна паличка»
- Від поданих назв тварин утворіть слова-назви їхніх дитинчат:
Собака – __________
Кіт – ____________
Лев – ____________
Кінь –____________
Гуска – ___________
Тигр – ____________
Ведмідь – _________
Свиня – ____________
Собака – __________
Кіт – ____________
Лев – ____________
Кінь –____________
Гуска – ___________
Тигр – ____________
Ведмідь – _________
Свиня – ____________
- Чи любите ви грати у піжмурки? Пропоную зіграти у «піжмурки» зі словами.
Хто налякав королеву у лісі?
Що їв касир під час обідньої перерви?
Що вилили з цистерни на залізничну колію?
Як називається водойма, в якій купається Марічка?
Що зламав цап об поріг?
Що побачив Карлсон, коли спав на даху?
Хто налякав королеву у лісі?
Що їв касир під час обідньої перерви?
Що вилили з цистерни на залізничну
колію?
Як називається водойма, в якій
купається Марічка?
Що зламав цап об поріг?
Що побачив Карлсон, коли спав на даху?
6. - Мова потребує постійного, повсякденного піклування. Кожен з нас повинен
оберігати рідне слово. Вихована людина говорить грамотно і красиво.
ВІКТОРИНА «Знавець рідної мови»
(Ігрова навчальна платформа Kahoot! )
https://kahoot.it
1. Державна мова України.
2. Скільки букв в українському алфавіті?
3. Яка буква в українській мові не має відповідного звуку?
4. Скільки звуків у слові ДОЩ?
5. У слові стільки складів, скільки …
6. Чого більше у слові ДЗВІН – звуків чи букв?
7. Розмова двох осіб – це…
8. Закінчи прислів’я: «Слово до слова – зложиться …»
9. Словник про значення слів
10.Найбільша кількість слів починається на літеру…
11. Найменше слів на літеру…
12. Закінчи прислів’я: «Птицю пізнають по пір’ю, а людину по …»
Щоб розумним і мудрим стати,
треба мову рідну __________.
А щоб вміти говорити,
треба рідну мову __________.