Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
1 урок у 3кл
1. КЗ «НСЗШ №9»
Перший урок, проведений
у 3-В класі
Класний керівник: Коваленко І.С.
2. Мета:
• поглибити знання учнів про історичну долю України;
• прищеплювати любов до рідного краю;
• розширювати знання про національні символи, зміст поняття «громадянин
України»;
• сприятиформуванню національної свідомостішколярів;
• розвиватимовлення учнів;
• виховувати духовне багатство особистості, патріотичні почуття
приналежності до українського народу, України, почуття толерантності,
поваги.
Обладнання:ілюстрації народнихсимволів України, потяг, назви станцій,
приказки й прислів’я, музичнийпрогравач.
Хід уроку
І. Вступна частина
Вчитель:Вересень щедро сонцем зігрітий.
В школу повсюдисходятьсядіти.
Квіти барвисті в них у руках,
Вогники щастя ясніють в очах.
В кожного радісна усмішка сяє.
Дзвоником першим їх школа вітає.
Доброго дня, дорогі учні. Ось і прийшло 1 вересня, а з ним пролунав і
перший дзвоник. Я сподіваюсь, що цей рік стане для вас ще кращим ніж
минулий. Ви дізнаєтесь багато цікавого та знайдете нових друзів. Ви
отримаєте нові знання, щоб в майбутньому наша держава змогла вами
пишатись! А поки час першого уроку, під час якого ми з вами вирушимо в
дивовижнуподорож! Давайте розпочинати!
Оголошення теми уроку
(Лунає звук потяга) Прошу всіх зайняти свої місця! Ми вирушаємо! А
чи здогадався хтось з вас куди ми сьогодні помандруємо? Ні? Ну що ж
давайте я вам допоможу!Для цього я пропоную вам відгадати мої загадки!
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна)
3. А тепер здогадались? Так, ви маєте рацію! Сьогодні ми вирушаємо в
подорож Україною!
Вчитель:Наша держава – одна з найбільших країн у Європі. Щасливі ми,
що народилися і живемо в Україні. Тут жили наші прадіди, живуть батьки,
тут корінь українського народу. І де б не були скрізь відчуваємо поклик
рідної землі, хвилюємося аж до сліз, зачувши рідне слово, вслухаємось у
чарівні мелодії пісень, вбираємо в себе ніжні звуки української мови.
Україна – це наша історія. Бо поки ми пам’ятаємо історію свого народу, ми
існуємо, як нація. Від розуміння і любові кожного з нас залежатиме, яким
буде майбутнє України.
А що значить бути громадянином України?
(Дотримуватись законів України, дбати про добробуті розквіт України).
ІІ. Основна частина
Вправа «Мікрофон»
Вчитель: Ми з вами під’їжджаємо до першої зупинки, але в нас є ще
трохи часу, тому я пропоную вам таке завдання. Закінчіть вислів:
«Батьківщина для мене це….», «Я патріот, а це значить що я….».
Учень:
Я гордийтим, що українець зроду,
Радію я, душа моя співа,
Коли калина дивиться у воду,
4. Коли забута пісня ожива.
Пройдуся полем спілої пшениці,
Яка до неба тягнеться завжди,
Зійду у яр, до журавля-криниці.
Щоб як колись напитися води.
Вклонюся хаті, де на світ з’явився,
Де крокзробив, і слово де сказав,
Я гордийтим, що українцем народився,
Я гордийтим, що саме ним зростав
1. Станція «Державна»
Україна- країна трагедій і краси,країна гарячоїлюбовідо народу, довгої
вікової героїчноїборотьбизайого волю.
Україна- це всі ми разом , в радощах і турботах , в реальних діях за
майбутнє нашої Батьківщини.
- Давайте пригадаємо державні символиУкраїни.
- Наші національні обереги - це символижиття, щастя, і долі.
Червона калина під вікном,бабусина вишиванка, верба біля ставу і
душа українського народу – рушники - це наша рідна пам’ять,
наша історія- велична і все стверджуюча.
А що ще вам відомо про нашу країну?
Вправа «Мозковий штурм»
Дайте відповіді на запитання:
1. Як називалися воїни, що майже 300 років боронили Україну від
зовнішніх ворогів? (Козаки)
2. Яку назву мала козацька держава, створена за Дніпровськими
порогами?(ЗапорізькаСіч)
3. Як називався начальник козацького війська?(Гетьман)
4. Автор слів гімну України? (Павло Чубинський)
5. Як називається основнийзаконУкраїни? (Конституція)
6. Назвіть композитора, який поклав вірш Чубинського, що став
гімном, на музику? (Михайло Вербицький)
7. В якому роціі коли Україна здобуланезалежність? (1991)
8. Хто заснував місто Київ?(Кий, Щек, Хорив і Либідь)
Молодці! А нам час вирушати далі!
2.Станція «Приказкита прислів’їв»
Робота в парах
5. Вам потрібно скласти приказку чи прислів’я і сказати як ви його
розумієте.
Кожномумила своя сторона
Батьківщина-мати, умій за неї постояти
Без верби і калини немає України
Жить – Вітчизні служить
Рідна земля і в жмені мила.
Закони знати – державу захищати
Хто гімн знає – Україну прославляє
Де прапор піднімають, там Україну величають
Вправа «Розсипанка»
- Вам потрібно вставити потрібні літери і ви прочитаєте вірш про
Україну.
Х*Ч М*Л*Й Я, Н*В*Л*К*Й,
З*Т* Д*БР* ЗН*Ю,
Щ* КР*Й Р*Д*Н*Й
– УК*А*Н*,
Я Ї* К*Х*Ю.
3. Станція «Творча»
Ось і наступна
зупинка, яка
присвяченатворчості
6. українськихпоетів. На цій станції ми з вами трохи відпочинемо і
послухаємо відомі вірші у виконанні учнів класу.
1. Україно, земле рідна,
Земле сонячнаі хлібна,
Ти навік у нас одна,
Ти, як мати, найрідніша,
Ти з дитинства наймиліша,
Наша отча сторона.
2. Я ДИТИНА УКРАЇНСЬКА
Я дитина українська,
Вкраїнського роду,
Українці – то є назва
Славного роду.
Україна – то край славний,
Аж по Чорне Море,
Україна – то лан пишний
І степи і гори.
3. І як мені України
Щиро не кохати?
Мене ненька по-вкраїнські
Вчила розмовляти.
І як мені України
Щиро не любити?
Мене вчили по - вкраїнські
Господамолити.
За свій рідний край і народ
Я Господамолю:
7. Зішли, Боже, Україні
І щастя і долю!
Ю. Шкрумеляк
4. З ТОБОЮ
Послухай, як струмокдзвенить,
Як гомонить ліщина.
З тобоювсюди, кожну мить
Говорить Україна.
Послухай, як трава росте,
Напоєна дощами,
І як веде розмовустеп
З тобоюколосками.
Послухай, як вода шумить –
Дніпро до моря лине, -
З тобоювсюди, кожну мить
Говорить Україна.
5. Поле широке, небо високе
В променяхсонця сія.
Верби. Калина… В даль пісня лине –
То Україна моя.
6. Є у всіх одна країна,
Найрідніша нам усім.
То прекрасна Україна,
Нашого народу дім.
Моя Україно, тебе я кохаю –
Тут дім мій, тут друзі живуть.
Тут мовоюрідноюпісня лунає
8. І мальви по селах цвітуть.
7. У рідному краї і серце співає,
Лелеки здалека нам весни несуть,
У рідному краї і небо безкрає,
І ріки-потоки, мов струнитечуть.
8. Одна Батьківщина, і більш не буває.
Місця, де родилися, завждисвяті.
Хто рідну оселю своюзабуває,
Тойдолі не знайде в житті.
9 .У ріднім краю зелен гай шумить
я знати рад, про що він мріє спить
Я слухав, чув, як кожна деревина
Шуміла ніжне слово : Україна
10 .О, Боже, дай повік любити край,
де квітка, пташка і зелений гай
де кожна вірна тій землі дитина
живе єдиним словом : Україна
11.Живи, Україно, славетна земля,
живи, Україно, живи, незалежна
соборнадержава, ти наше життя!
І щире бажання, і радість безмежна.
12.Ведуть нас вперед, за нове майбуття,
Дніпро і Карпати, степи стародавні,
І Чорного моря хвилястакраса,
Вони ще побачать діла наші славні,
Бо воля народна здійснить чудеса!
13.МИ Є ДІТИ УКРАЇНСЬКІ
Ми є діти українські,
Хлопці та дівчата,
Рідний Крайнаш - Україна,
Красната багата.
Рідне небо, ясне сонце,
Місяць, зорісрібні,
Рідний народ - українці
Всі до нас подібні.
14.Я - українка!
Горджуся йрадію,
Що рідною мовою
Я володію,
9. Шевченковим словом
Умію писати
Слова мелодійні
І вірші складати.
15.Я - українка!
Живу в Україні,
На вільній, єдиній
Моїй Батьківщині,
Де все мені в радість:
Ліси і садки.
Озерай річки,
І глибокі ставки,
Лани неосяжні,
І гори, й долини,
Цвіт білосніжний
У лузі калини.
В душі моїйсолодко
Грає сопілка,
Бо я з України,
Бо я - українка!
Давайте подякуємо учням, які так прекрасно продекламували вірші!
- А зараз пропоную вам послухати, які чарівні пісні складено про
нашу рідну країну(прослуховування пісень проУкраїну)
4. Станція «Патріотична»
- Ось ми прибули на станцію з символічною назвою «Патріотична».
Всі ви знаєте які важкі часи зараз переживає наша країна. Але серед усього
цього неблагополуччя знаходяться люди, які відстоюють честь нашої
держави і які гордо називаються ПАТРІОТИ! Тому давайте подякуємо цим
сміливцям за те, що завдяки ним ми і наші близькі можуть спати спокійно!
(Діти малюють малюнки).
10. - Любити свою Батьківщину, знати її історію, шанувати пам’ять
пращурів - означає бути патріотом, берегти та примножувати все те краще,
що зберегли для тебе інші. І для цього , передусім треба бути достойним
громадянином своєїдержави.
Кожен із нас у своїх серцях несе маленький вогник гордостіза те, що ми
українці, що ми народилися на цій прекрасній землі, єдиній і неповторній.
5.Станція «Вікторина»
«Моя Україна»
– Хто є авторами слів і музики Державного Гімну України?
11. – Що означають кольорив українськомупрапорі?
– Яка найбільша річка України?
– Які моря омивають кордонинашої держави?
– Назвіть горина території України.
– Хто автор рядків: «Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину»?
ІІІ. Завершальна частина
1. Слово вчителя
Легенда про Україну
Колись, дуже-дуже давно, роздавав Господь землідержавам.
Але до загальної черги не встигла держава Україна. Важко працювала,
втомилася і, втомлена, ледве прийшла до Бога.
– Ти спізнилася, Україно, поглянь – усі розійшлися зі своїми наділами.
Де ти була?
– Працювала, – опустила очі, з яких рясно посипалися сльози-перли, –
простимені, Господи, піду я…
Поглянув Господь на дівчину-Україну, на її спрацьовані руки, на її
втомлене, але таке гарне обличчя і відповів:
– Знаю тебе, Україно, знаю. Знаю серце твоє вразливе та ніжне, знаю
душу твою співучу і просту. Як працюєш важко. Знаю, як любиш простір і
небо, волю і життя. Знаю, бо Сам сотворив тебе такою. Не йди, зачекай…
– Якщо немає в Тебе, Господи, землі для мене, піду я. Не забирай ні в
кого, щоб мені дати. Мені чужого не потрібно…
– Не журися, Україно. Посміхнися і радій. І співай пісню гарну! Нову
пісню. Тому що вподобав я тебе і не дам тобі сумувати! Є у Мене земля!
Моя земля. Залишив її Собі, щоб тішитися, але з радістю віддаю тобі!
Пануй, господарюй, працюй і радій! Це земля, де перегукуються степи з
небом, а зоряний простір вкриває собою тишу дерев, де гори шепочуться з
ріками, а у небі співає жайвір. І сонцетам особливе, і люди надзвичайні.
Як ви бачите наша країна пройшла великий та важкий шлях щоб стати
такою якою вона є зараз. І все, що ми можемо для неї зробити щоб
віддячити, це любити її та прославляти, а також бути справжніми її