Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
328,23.doc
1. Тема: Ліна Костенко «Чайка на крижині», «Крила». Ідея глибокого
духовного наповнення людини – її «крилатості» , що проявляється індивідуально.
Духовне багатство – найбільший скарб у житті людини.
Мета: поглибити знання учнів про життя та творчість Ліни Костенко;
познайомити з історією написання поеми «Чайка на крижині»; допомогти
усвідомити ідейно-художню значимість, неповторність її поезій; дати учням
поняття «диптих»; з’ясувати та прокоментувати метафоричний підтекст образів
частин поеми; формувати вміння учнів розуміти поезію, розвивати уяву, фантазію,
вміння висловлювати свої думки; виховувати прагнення збагачувати власний
внутрішній світ, самовдосконалюватися.
Тип уроку: урок формування й удосконалення вмінь і навичок.
Обладнання: дидактичний мультимедійний матеріал (віртуальна дошка
Linoit, Canva, Classtime, Mentimeter, аудіозапис пісні «Крила» Джамали).
Методи, прийоми і форми роботи: елементи гри «Кокологія» (емоції),
інтерактивна вправа «Словесний настрій», асоціювання, слово вчителя, прийом
передбачення, бесіда, виразне читання, словникова робота, прийом «Ефект
присутності», робота з фразеологізмами.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Забезпечення емоційної готовності до уроку. ( Діагностика емоційного
стану). Пропонується прослухати звуки природи (звуки моря, вітру і чайок).
https://www.youtube.com/watch?v=oyZVBTDiok0
Елемент гри кокологія.
1. Заплющіть очі і послухайте звуки природи.
2. Запишіть на стікерах дошки Lino першу емоцію, яку ви відчули під час
прослуховування. (слово-прислівник).
Гіперпосилання на дошку (натисніть з Ctrl)
3 Розкажіть, які почуття викликали у вас звуки
природи? https://cutt.ly/C5F6zgu
Отже, ми відчули неймовірні емоції, піднесеність.
У такі хвилини розумієш, що ти сильний і все
можеш. Сама природа дає тобі натхнення, наснагу і
силу. Сподіваюся, що такий настрій залишаться у
вас упродовж всього уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Емоційний постер (Canva слайд 1)
https://www.canva.com/design/DAFZoBlI21A/bHyw-
VsHybFt51VHooMLGA/view?utm_content=DAFZoBlI21A&utm_campaign=d
esignshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink&mode=preview
(Скопіюйте гіперпосилання та відкрийте його у браузері.)
2. 2
Учитель.
Пропоную вам
розглянути картку-
мотиватор, зробити
висновки, висловити
припущення щодо
теми нашого уроку.
Орієнтовні відповіді -
(Мова піде про те, що
кожна людина має
талант).
Повідомлення теми та мети уроку
Вчитель. Сьогодні ми продовжимо знайомство із творчістю поетеси виняткового
таланту, яка ніколи не йшла на компроміс із своєю совістю, залишалася стійкою у
своїх переконаннях. Це Ліна Костенко . Поетеса вважає, що людина повинна
прагнути до розвитку і духовного збагачення своєї особистості, людина без мрії,
«крилатості» - бідна й нещасна. Цю думку підтверджують поетичні твори поетеси
«Чайка на крижині» та «Крила». (Canva слайд 2)
https://www.canva.com/design/DAFZoBlI21A/bHyw-
VsHybFt51VHooMLGA/view?utm_content=DAFZoBlI21A&utm_campaign
=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink&mode=
preview
(Скопіюйте гіперпосилання та відкрийте його
у браузері.)
Отже, тема нашого уроку:
Ліна Костенко «Чайка на крижині», «Крила». Ідея глибокого духовного
наповнення людини – її «крилатості», що проявляється індивідуально. Духовне
багатство – найбільший скарб у житті.
Опрацювання навчального матеріалу (Canva слайд 3)
https://www.canva.com/design/DAFZoBlI21A/bHyw-
VsHybFt51VHooMLGA/view?utm_content=DAFZoBlI21A&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=p
ublishsharelink&mode=preview
(Скопіюйте гіперпосилання та відкрийте його у браузері.)
Люди завжди мріяли літати Може, це
пов`язано з тим, що ми знаємо з Біблії про ангелів,
які приносили світлі звістки: з німбом над головою
і крилами за плечима. Часто люди із щемом у серці
проводжають очима журавлину зграю, яка відлітає
у вирій восени і повертається, коли надходить
весна. Що це? Сум за волею, тиха печаль, що
3. 3
безкрила людина не може відірватися від землі й полетіти? А, може, крила в
людини все-таки є? Це ми і спробуємо з’ясувати на уроці, опрацювавши твори
Ліни Костенко «Чайка на крижині» та «Крила».
Прийом передбачення (Canva слайд 4) https://www.canva.com/design/DAFZoBlI21A/bHyw-
VsHybFt51VHooMLGA/view?utm_content=DAFZoBlI21A&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=p
ublishsharelink&mode=preview
(Скопіюйте гіперпосилання та відкрийте його у браузері.)
«Чайка на крижині» - про що йтиметься в поемі,
яка має таку назву?
- Про яку саме чайку піде мова? Як
називаються такі слова в українській мові,
які пишуться однаково, але мають різне
лексичне значення?
Зверніть, будь ласка, увагу на нашу хмаринку
слів, яка інформація вам уже відома?
(Canva слайд 5)
https://www.canva.com/design/DAFZoBlI21A/bHyw-
VsHybFt51VHooMLGA/view?utm_content=DAFZoBlI21A&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=p
ublishsharelink&mode=preview
(Скопіюйте гіперпосилання та відкрийте його у браузері.)
Розповідь учителя
Так поема «Чайка на крижині», створена у
1958 році, увійшла до збірки «Мандрівки
серця». Написати твір поетесу спонукали
відвідини міста Щецина. Щецин відомий тим,
що розташований на річці Одра, яка впадає в
Балтійське море. Основною галуззю індустрії
міста є суднобудівництво, а також тут розташований найбільший порт Польщі.
У той час для поетеси вирішувалось наболіле питання: переїжджати до
Польщі разом із своїм коханим Єжи Пахльовським чи залишитися в Україні.
Підростала їхня донечка Оксана, в серці жило справжнє кохання, але й було
відчуття неможливості розриву з рідною землею. Вони розійшлися. Залишилися
щемливі рядки поезій, у яких відтворено зболені роздуми поетеси, її переживання
і сумніви.
Перша редакція поеми складалася із п’яти частин. Кожну із частин поеми
можна сприймати як самостійний твір, проте всі вони об’єднані спільною ідеєю.
«Крига на Одрі» та «Крила», хоч і є другою та третьою частиною поеми, проте
дуже часто друкуються окремо від інших частин, саме тому твори зажили славу
диптиха.
4. 4
Теорія літератури (Canva слайд 6)
https://www.canva.com/design/DAFZoBlI21A/bHyw-
VsHybFt51VHooMLGA/view?utm_content=DAFZoBlI21A&utm
_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=pu
blishsharelink&mode=preview
Диптих – два твори мистецтва, пов’язані
одним задумом.
Диптих можна зустріти не лише в
літературі, але й в скульптурі та
живописі. Наприклад, диптих художника
епохи Відродження П’єро Делла
Франческа, що жив у ХVстолітті «Портрет Федеріго да Монтефельтро та його
дружини Баттісти Сфорца», можна сприймати як окремі два портрети і як
цілісний. Або диптих «Літо» видатного українського художника Павла Тайбера,
що жив між Україною і Америкою на межі ХХ і ХХІ. Чи є твори «Крига на Одрі»
та «Крила», дійсно, диптихом, ми дізнаємось, опрацювавши їх зміст.
Робота над змістом частин поеми «Чайка на крижині»
(прослуховування твору Lino)
Гіперпосилання на дошку (натисніть з Ctrl)
Словникова робота: (Canva слайд 7) https://www.canva.com/design/DAFZoBlI21A/bHyw-
VsHybFt51VHooMLGA/view?utm_content=DAFZoBlI21A&utm
_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=pub
lishsharelink&mode=preview
Свита – старовинний довгий
верхній одяг, пошитий з цупкої тканини.
Рядно – вид покривала.
Ожеледиця – тонкий шар льоду.
Сум’яття - безладний рух, метушня.
Одра – річка в Західній Європі.
Протока – вузький водний простір, що
розділяє суходіл і поєднує моря або озера.
Бесіда
- Де відбуваються події, описані у вірші?
- Яка пора року описується?
5. 5
- Чим пояснити, що, на думку поетеси, «крилатим грунту не треба»?
- Що потрібно в житті для птаха, а що – для людини?
- Чи є щось спільне між морським птахом і героїнею твору?
- - Які образи-символи наявні у творі, що вони означають?
• Зима ‒ холод, самотність;
• Чайка ‒ людина на чужині;
• Крила ‒ впевненість у власних силах, натхнення, творчість, нові
можливості, а головне ‒ можливість у будь-який момент думками чи тілесно
повернутися на Батьківщину.
• Крига ‒ ненадійна опора. Лід протягом твору змінюється ‒ він нібито
надійний, потім темніє, кришиться, залишається тонка й прозора крижинка.
Ймовірно, у даному випадку лід є ще й символом кохання ліричної героїні, яке
поступово тане й одного дня настане момент, коли воно не втримає її на воді,
що несе чайку до моря ‒ себто на чужині. І лірична героїня, спостерігаючи за
птахою, розуміє, що вона прагне повернення на батьківщину, до родини;
• Каміння ‒ страшні ризики і перешкоди;
• Зівʼялі трави ‒ почуття, що з природних причин відходять у минуле;
• Річка, потік ‒ життя, час, який спливає.
Робота з таблицею «Ефект присутності» (Canva слайд 8)
https://www.canva.com/design/DAFZoBlI21A/bHyw-
VsHybFt51VHooMLGA/view?utm_content=DAFZoBlI21A&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=p
ublishsharelink&mode=preview
• (запишіть на стікерах Lino)
• Використовуючи 5 органів
чуття, спробуйте відчути себе в
середині твору.
• Що я побачив? Які запахи? Що
почув? До чого захотілось
доторкнутись?
6. 6
Смакові відчуття? (виконання роботи, обговорення)
- Яка головна ідея твору?
Головна ідея ‒ людина повинна знати, що на всі випробування їй дано досить сил і
ресурсів.
(фізкультхвилинка Lino)
Гіперпосилання на дошку(натисніть з Ctrl)
Слово учителя
Давайте зараз прослухаємо уривок з пісні «Джамали» про що вона? (Lino)
Гіперпосилання на дошку(натисніть з Ctrl)
Як ви розумієте поняття selfmade?
Пісня «Крила» про те, що кожному з нас потрібна
підтримка інших людей. А от поняття selfmade, на
погляд Джамали, неправдиве і підносить нас над
іншими. Ми народжуємося в певних сім’ях, батьки
направляють нас, виховують, вкладають у нас свою
любов. На кожному етапі нашого життя
зустрічаються люди, які нам допомагають,
надихають і окриляють. Особливо це важливо у
важкі хвилини, коли ти сидиш і думаєш: «Ну, чому я? Чому саме мені дістаються
найскладніші випробування? Чому інші люди живуть щасливо, а я такий
нещасний?» У ці хвилини тобі й потрібні ці крила – чи то віра, чи ангел, чи рідна
людина поруч».
Робота над поезією «Крила» (Canva слайд 9 )
7. 7
https://www.canva.com/design/DAFZoBlI21A/bHyw-
VsHybFt51VHooMLGA/view?utm_content=DAFZoBlI21A&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=p
ublishsharelink&mode=preview
Цей випадок з чайкою, який справді відбувся з поетесою, наштовхнув її до
роздумів: « А як же людина? А що ж людина?». І Ліна Костенко написала поезію
«Крила». Зараз ви прослухаєте її .(Читання
вірша вчителем)
Бесіда
Що об’єднує твори «Крига на
Одрі» та «Крила»?(основна думка)
Яка основна думка їх? ( у кожної
людини є свій берег -батьківщина. Хоч
би де людина була, проте рідний край
для неї наймиліший і найдорожчий.
Кожен повинен прагнути до самоствердження, духовного зростання,
самовдосконалення)
Які крила має людина? (крила, які тримають людину на землі:
чесність, щирість поривання, вірність у коханні, довіра, працьовитість,
щедрість, поетичність – усе найкраще. Життя безкрилої людини, котра не
вміє міряти, сіре і нецікаве.)
Чи можемо ми стверджувати, що в обох віршах простежуються ознаки
притчі? (мораль: людина повинна мати крила, якщо вони в неї є – навіть
тимчасова втрата ґрунту під ногами не зламає її. Духовні цінності, крила
надії допоможуть піднестися над проблемами.
Слово учителя (Canva слайд 10) https://www.canva.com/design/DAFZoBlI21A/bHyw-
VsHybFt51VHooMLGA/view?utm_content=DAFZoBlI21A&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=p
ublishsharelink&mode=preview
У поезії «Крила» Ліна Костенко використовує відому метафору
«крилатості» людини, «окриленості» натхненням чи ідеєю. Із міфів народів
світу дізнаємось, що крила були безпосереднім атрибутом богів. Так, крилатий
червоний диск у єгипетській міфології атрибутом бога сонця Ра та бога
мисливців Гора (сокіл з розпростертими крилами – утілення простору,
високості. Богиня родючості Ізіда зображувалась із крилами, які слугували
оберегом дитинства та материнства), богиня Нут також мала крила, що
символізували захист землі від
усього лихого.
А от крила у грецькій міфології
слугували для пересування небом,
сходження на землю. Грецька богиня
Ірида, яка переказувала людям волю
богів, мала величезні райдужні
крила. Ніка, богиня перемоги.
З такою багатою символікою
8. 8
пов’язана також значна кількість фразеологічних утворень української мови
Перейдіть за покликанням у чаті на платформу Classtime та з`ясуйте чи правильне
ви їх розумієте. (виконання тестових завдань учнями, після виконання перевірка)
https://www.classtime.com/student/login/J6WWZK
(Canva слайд 11)
https://www.canva.com/design/DAFZoBlI21A/bHyw-
VsHybFt51VHooMLGA/view?utm_content=DAFZoBlI21A&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=p
ublishsharelink&mode=preview
• Узяти під своє крило- опікуватись
кимось, захищати
• ростуть (виростають) крила — хто-
небудь відчуває приплив сили, енергії,
натхнення;
• як на крилах — у доброму настрої, на
піднесенні; дуже швидко;
• давати крила — викликати в кого-небудь піднесення, натхнення, почуття
впевненості у собі, у своїх силах, здібностях;
• опустити крила — утратити впевненість у собі, примиритися з чимось,
зневіритися у своїх силах;
• підрізати крила — позбавити кого-небудь можливості здійснювати щось;
підірвати міць, знесилити когось або обмежити поле діяльності.
Рефлексія. Підсумок уроку
- Як би ви назвали людей, що не мають або не хочуть мати «крил»?
Оцініть, будь ласка, свою роботу, давши відповіді на запитання за покликанням в
Mentimeter.
“Через 20 років ви будете більше розчаровані тими речами, які ви не робили,
ніж тими, які ви зробили. Тому відчальте від тихої пристані. Відчуйте попутний
вітер у вашому вітрилі. Рухайтеся вперед, дійте, відкривайте!”, – Марк Твен.
Домашнє завдання
1. Проектна діяльність (індивідуальна й групова) (протягом усього життя):
підтримувати естафету допомоги, людської приязні, щирого вболівання за
долю близьких і незнайомих людей.
2. Вивчити напам’ять поезію Ліни Костенко «Крила»