1. Ересектер тобындағы ұйымдастырылған
оқу қызметінің технологиялық картасы
Тақырыбы:Денсаулық елінесаяхат
Мақсаты:
1.Білімділік: Балалардың тазалық туралы түсініктерін кеңейту,денсаулық
кепілі-тазалықта екенін түсіндіру,балалардың сөздікқорларын арттыру,өз
ойларынтолық әрі мәнерлі жеткізуге үйрету.
2.Дамытушылық: Сұрақ – жауап, мақал - мәтелдер , ойындар арқылы
балалардың тілдерін жетілдіру.
3.Тәрбиелік: Денесін таза ұстауға, ұқыпты болу дағдыларынажаттықтыру,
балабақшада тазалық сақтауға баулу,күтушілердің еңбегін құрметтеуге
тәрбиелеу.
Билингвалды компонент:су – вода, жуыну –мыться,сүртіну– вытираться,
тарау- расчесывать, тазалық – чистота.
Әдіс - тәсілдері: Сұрақ – жауап, шаттық шеңбері, сөздікжұмыс, сергіту сәті,
қайталау, ойындар, мақал - мәтелдер.
Іс-әрекет
кезеңдері
Мұғалімнің әрекеті Балалардың
іс-әрекеті
Мотивациялық -
ынталандырушылық
Ұйымдастырукезеңі.
1.Шаттық шеңбері
2.Сызбабойынша жұмыс
(ОТТМШ б/а)
3.Дидактикалық ойын
«Гигиеналық құралдарды
тауып ал».
Топ-топ,топ-топ басайық,
Жалаудан күн жасайық.
Жаса,жаса жарқын күн,
Жаса,жаса алтын күн!
2.Балалар сызбағақарап,
жыл мезгілдері,қыс
мезгілінің ерекшеліктері
туралы айтады.
3.Балалар ойынды қызыға
ойнайды.
Ұйымдастырушылық -
ізденушілік
6.-Балалар, міне,біз таза-
лық құралдарынбілеміз,
ал «тазалық-денсаулық
кепілі»- деп тегін
айтылмаған! «Денсаулық-
зор байлық» деген мақал
да бар.Сондықтанда біз
жақын адамдарымызбен
кездескенде де, қоштас-
6. Балалар зейін қоя
тыңдайды,саяхатқабаруға
қуана келіседі.
2. қанда да денсаулық
тілейміз
Балалар,сендер денсаулық
еліне саяхатқа барғыла-
рың келе ме?Ендеше,
«Денсаулық еліне
саяхатқа»
аттанайық.Саяхатқа біз
поезбенбарамыз.
«Денсаулық еліне»тез
жету үшін ән айтып
барайық.
Міне, «Денсаулықеліне»
келіп те жеттік.
Бірінші аялдама:
«Ауырмайтындар»
аялдамасы.
Бұл аялдамада ешкім де
ауырмайды.Өйткенібұл
аялдамада дәрігер тұрады.
Дәрігер ауырмау үшін өз
кеңестерін айтады.
Екінші аялдама:
«Тазалық»аялдамасы.
Тазалық аялдамасында
тазалық құралдары
тұрады.
Д/ойын«Тазалық
құралдарыната»
-Біз осы аялдамада
тазалыққа қатысты жаңа
сөздер үйренеміз.Жаңа
сөздер:«су»,«тазалық»,
«жуыну», «сүртіну»,
«тарану». Дидактикалық
ойын «Тапсырманы
орында». Тапсырмалар:
-Қолыңды жу!Тісіңді
тазала!Шашыңды тара!
-Иә,барғымыз келеді.
Балалар бірінің қолын
бірінің иығына
қойып,поездыңжүрісін
келтіреді. «Дос болайық
бәріміз»әнін шырқайды.
Балалар мұқият тыңдайды.
Балалар тазалық
құралдарынатайды.
Балалар жаңа сөздерді
қайталайды.
Балалар тапсырмаларды
орындауғатырысады.
3. Орамалмен сүртін!
Келесіаялдама:
«Дәрумендер»
аялдамасы.
Бұл жерде денсаулыққа
пайдалы жемістер,
көкөністер көп өседіекен.
Дидактикалық ойындар:
«Біздің өлкеде өсетін
көкөністердіата», «Саған
қандай жеміс ұнайды?»
Келесіаялдама:
«Жаттығулар
аялдамасы». Спортпен
айналысу,яғни
жаттығулар жасау
денсаулыққа пайдалы.
Ендеше,біз де жаттығулар
жасап,серігіп алайық.
Соңғы аялдама:
«Отбасы аялдамасы».
Отбасымызбенбіргетаза
ауада серуендегенге не
жетсін!
-Сенің отбасыңдакім бар?
Дидактикалық ойын:
«Отбасы мүшелерін ата».
-Балалар,таза ауада
серуендеп, «Денсаулық
еліне саяхат» жасадық.
Енді балабақшаға
қайтайық.
-Балабақша қандай?
Әрине,біздің балабақша
таза,өйткені Эльвира апай
топтағы тазалықты
сақтайды.
Балалар көкөністерді атап,
әркім өзіне қандай жеміс
ұнайтынын айтады.
-Мынау-қияр.
-Маған алма ұнайды.
Қол соғамыз шоқ-шоқ,
Аяғымыз топ-топ.
Басты оңға,солғабұр,
Кеудеңді де соқ-соқ.
Аяз бенен қарлы мұз,
Тоңдырмасынмұрынды.
Құлағымыз тоңбасын,
Жаурау деген болмасын!
Балалар отбасы мүшелерін
айтады.
-Балабақша үлкен.
-Балабақша әдемі.
-Балабақша таза.
4. Рефлексивті-түзетушілік
-Балалар,саяхат-сабақ
ұнады ма?
-Біз қандай елге саяхатқа
бардық?
-«Тазалық»аялдамасында
қандай сөздер үйрендік?
-Ұнады.
-«Денсаулық еліне»
саяхатқа бардық.
-Су,тазалық,жуыну,тарану,
сүртіну.
Күтілетін нәтиже:
Білуі керек: Тазалыққа қатысты «тазалық», «су,», «жуыну», «тарану»,
«сүртіну» сөздерін білу керек.
Нені біледі?: Гигиеналық құралдарды атай алады.
Түсінігі бар: Тазалық сақтау керектігін,балабақшадағы күтушінің еңбегін
қадірлеу керек екенін біледі.