1. Trends and Issues in Education
for Mathematical Sciences
SME3023
Aktiviti Interaktif
Tingkatan 1
Bab 2 Urutan dan Pola Nombor
SEM 2 2011/2012
NAME MATRIC NO
LEANDER JAMES D20091035061
AHMAD RAZIN B. AB KADIR D20091034981
LECTURER’S NAME : PROF. DR. MARZITA PUTEH
1
2. ISI KANDUNGAN
PERKARA MUKA SURAT
1.0 Pengenalan 3
2.0 Aktiviti Interaktif 4-5
3.0 Rancangan Pengajaran Harian 6 - 12
4.0 Penutup 13
2
3. 1.0 Pengenalan
Perkataan interaktif adalah berasaskan kepada perkataan interaksi dan aktif. Menurut Teuku Iskandar (1993) Interaksi membawa makna tindakan
atau perhubungan aktif antara satu sama lain. Manakala aktif pula membawa maksud cergas atau giat( bekerja dan brusaha). Oleh itu
pembelajaran interaktif merupakan pross pengajaran dan pembelajaran yang sentiasa membina hubungan antara guru dengan pelajar dan antara
pelajar dengan pelajar. Mereka saling berusaha dengan cergas dalam bilik darjah berasaskan bahan pengajaran yang disediakan oleh guru.
Menurut Isma Ismail (2003), satu lagi aspek penting dalam pendidikan kognitif ialah berhujah. Iaitu pelajar tahu fakta, faham fakta
berkenaan, berupaya mensahihkan fakta itu dan kemudian berupaya menyampai pemikirannya seperti mempertahankan fakta dengan bahasa yang
kemasatau tidak kasar. Objektif pmbelajaran interaktif adalah untuk menyediakan ruang pembelajaran yang kondusif yang mengutamakan kepada
proses komunikasi dan pembentukan personaliti pelajar, agar mreka rasa yakin terhadap potensi diri dan mampu ntuk berhujah didepan kelas
berasaskan pemikiran yang kritis dan kreatif. Menurut Browns dan Keller (1979) kualiti perhubungan merupakan faktor penting kepada kejayaan
atau keburukan sesuatu interaksi.
3
4. 2.0 Aktiviti Interaktif
Ilmu Matematik merupakan satu ilmu yang sangat indah sehinggakan flora dan fauna mempunyai hubungan yang sangat ketara
dengan Matematik. Contohnya corak-corak yang terdapat pada bunga, bentuk-bentuk siput dan daun pada tumbuh-tumbuhan
mempunyai kaitan dengan ilmu Matematik. Pusaran yang terdapat pada siput sebenarnya mempunyai kaitan dalam Bab dua Tingkatan
Satu iaitu Urutan dan Polar Nombor.
Dalam bab dua tingkatan satu ini iaitu Urutan dan Pola Nombor, para pelajar akan diajar mengenal dan melanjutkan urutan dan
pola nombor yang berbentuk dengan membilang secara menaik dan secara menurun dalam selang pelbagai saiz. Begitu juga dengan
corak yang ada pada siput, corak tersebut terhasil daripada Urutan bentuk yang pelbagai sehingga siput tersebut mempunyai bentuk
yang unik dan indah.
Bagi mengukuhkan lagi pemahaman pelajar tentang konsep Urutan dan Pola Nombor ini, kami sebagai guru telah membuat
satu aktiviti permainan yang melibatkan urutan dan pola nombor agar pelajar lebih faham konsep urutan dan pola nombor ini.
Aktiviti yang kami akan laksanakan ialah pelajar akan disuruh membentuk segi tiga, segi empat, pentagon, heksagon dan
heptagon dengan menggunakan batang mancis. Setelah pelajar selesai membentuk bentuk-bentuk tersebut, para pelajar akan diminta
mengira bilangan batang mancis yang digunakan untuk membentuk bentuk-bentuk tersebut.
4
5. Akhir sekali, pelajar diminta mengenalpasti urutan dan pola nombor sehingga terbentuknya polygon itu. Contohnya, lihat
gambar rajah dibawah.
Urutan nombor 3, 5, 7,… menunjukkan bahawa senarai nombor ini diperoleh dengan menambah 2 kepada nombor sebelumnya.
Senarai nombor ini disebut sebagai senarai nombor berpola atau urutan nombor.
5
6. 4.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Hari :
Masa :
Tarikh :
Tingkatan : 1 Digital
Jumlah Pelajar : / 27
Topik : Bab 2 Urutan Dan Pola Nombor
Sub Topik : Bab 2.1 Nombor Berpola
Objektif pembelajaran : Para pelajar akan diajar mengenal dan melanjutkan urutan dan pola nombor yang berbentuk
dengan membilang cara menaik dan secara menurun dalam selang pelbagai saiz
Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini, pelajar akan mampu :
i. Para pelajar mampu menerangkan serta mengenal pola bagi satu urutan nombor yang
diberi.
Pengalaman sedia ada : Nombor bulat.
Kaedah mengajar : Kaedah perbincangan, kerja berkumpulan, penerangan,berpusatkan guru,berpusatkan pelajar.
Strategi mengajar : Menggunakan bahan batang mancis
6
7. Bahan bantu mengajar : Batang mancis
KBKK : Membuat perkaitan dan menjana idea.
Penerapan nilai : Keyakinan diri, kerjasama, mengambil perhatian.
7
8. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Penerapan
Langkah / Isi Pelajaran Nilai/KBKK/Strategi/
Masa Peranan Guru Peranan Pelajar kaedah/BBM
Langkah 1 Konsep nombor berpola Guru menerangkan kepada Pelajar memberikan Penerapan nilai :
Set Induksi Senarai nombor yang pelajar tentang konsep sepenuh perhatian semasa mengambil perhatian
( 15 Minit ) mempunyai pola nombor berpola guru menerangkan konsep
tertentu disebut urutan nombor berpola KBKK :
nombor. Guru memberikan Menjana idea,
beberapa contoh membuat perkaitan.
Contohnya : nombor berpola
3, 5, 7, 9,… kepada pelajar. Kaedah:
4, 7, 10,13,… berpusatkan guru
Senarai nombor ini
disebut senarai
nombor berpola atau
urutan nombor
8
9. Langkah 2 Aktiviti Nombor berpola : Guru akan membuat satu Setiap pelajar mengambil Bahan Bantu Mengajar :
aktiviti yang berkaitan tentang bahagian terhadap aktiviti Batang mancis
Perkembangan Contohnya, Nombor Berpola. yang dilakukan
Pengajaran Penerapan nilai :
Guru mengedarkan Setiap ahli kerjasama
( 30 minit ) batang mancis kepada kumpulan
setiap kumpulan bekerjasama KBKK:
membentuk segi Menjana idea,
Guru meminta setiap tiga, segi empat, membuat perkaitan.
kumpulan menyusun pentagon, heksagon
batang mancis dan heptagon Kaedah:
tersebut agar berpusatkan pelajar
membentuk beberapa Setelah selesai, ahli belajar berkumpulan
poligon. kumpulan mengira perbincangan
bilangan batang
Kumpulan 1
mancis yang
membentuk bentuk digunakan untuk
segi tiga membina bilangan
Kumpulan 2 polygon mengikut
membentuk segi urutan tersebut.
3,5,7,… merupakan
contoh nombor empat
berpola Kumpulan 3 Pelajar mengaitkan
membentuk aktiviti yang
pentagon. dilakukan dengan
9
10. nombor berpola.
Kumpulan 4
membentuk
heksagon
Kumpulan 5
membentuk heptagon
Setelah selesai, guru
meminta setiap
kumpulan mengira
bilangan batang
mancis yang
diperlukan untuk
membentuk setiap
bilangan polygon
tersebut mengikut
urutan.
Guru meminta setiap
kumpulan mengaitkan
pelajaran hari ini
dengan aktiviti yang
dijalankan
10
11. guru menerangkan bahawa
setiap bilangan batang mancis
yang diperlukan dalam
membentuk bilangan poligon
mengikut urutan tersebut ialah
nombor berpola
Langkah 5 Ringkasan Pelajaran Guru meminta semua pelajar Pelajar membuat refleksi Penerapan Nilai :
konsep nombor membuat refleksi apa yang tentang apa yang dipelajari Mengambil perhatian
Penutup berpola dipelajari hari ini
KBKK :
( 5 minit ) Guru menerangkan semula Menjana idea,
secara ringkas tentang
pembelajaran hari ini Kaedah:
Perbincangan
Lampiran 1
11
12. Lampiran 1
Urutan dan Pola Nombor
Urutan Nombor
Satu senarai nombor yang mengikut pola
tertentu.
Contoh:
3,5,7,9,...
4,7,10,13,…
12
13. 4.0 Penutup
Memang tidak dapat dinafikan bahawa ilmu matematik ini sangat meluas sehingga banyak aktiviti yang boleh kita laksanakan bagi
menyeronokan lagi proses pengajaran dan pembelajaran kita selain daripada meningkatkan lagi kefahaman pelajar. Contohnya aktiviti
yang telah dilaksanakan iaitu membentuk poligon dengan menggunakan batang mancis.
Melalui aktiviti yang dilaksanakan ini, pelajar bukan sahaja memahami konsep urutan dan pola nombor tersebut dengan lebih
mendalam tetapi pada masa yang sama mereka bertukar fikiran untuk membentuk poligon tersebut sehingga satu urutan terbentuk
hasil daripada susunan batang mancis.
Selain daripada itu, pelajar dapat mengaitkan ilmu matematik tersebut dengan suasana alam sekeliling dimana sesuatu bentuk
terbentuk hasil daripada urutan serta pola nombor. Diharapkan agar terlaksananya aktiviti ini, para pelajar menghargai nilai matematik
tersebut dan dapat mengaplikasinya dalam kehiduan seharian.
13