2. remedialedu.blogspot.co
m
Rancangan Pengajaran Harian Matematik
Tahun : 3 Afdal
Tarikh : 1 April 2011
Hari : Jumaat
Masa : 8.45 hingga 9.45 pagi
Tajuk : Operasi tolak dalam lingkungan 50 tanpa mengumpul semula.
Kemahiran : 12.1.1 Menolak sebarang nombor dua digit dengan dua digit tanpa
mengumpul semula dalam bentuk ayat dan bentuk lazim.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat
1. Menolak sebarang nombor dua digit dengan dua digit tanpa mengumpul
semula dalam bentuk ayat.
2. Meletakkan pembilang pada kad nilai tempat dengan betul.
3. Mengeluarkan bilangan pembilang yang hendak ditolak dengan betul.
4. Menulis dan menyelesaikan operasi tolak dalam bentuk ayat dan bentuk lazim
dengan semuanya betul.
Pengetahuan sedia ada :
1. Murid sudah mengenal simbol tolak.
2. Murid boleh menolak dalam lingkungan 50 tanpa mengumpul semula. 3.
Murid boleh menolak sebarang nombor satu digit dengan dua digit tanpa
mengumpul semula dalam bentuk ayat.
3. remedialedu.blogspot.com
Nilai murni : ketekunan, kesungguhan
:
Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif :
1 .mensintesis : murid dapat menggabungkan idea-idea mengira menggunakan
bahan konkrit untuk mendapatkan jawapan.
2. menilai : murid membuat pertimbangan dalam memilih bahan-bahan
yang sesuai dalam operasi tolak.
3. menjana idea: murid mengemuka idea untuk menolak dua nombor tanpa
mengumpul semula.
Bahan Bantu Mengajar:
· Kad nombor
· Pembilang
· Puzzle Matematik
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran
dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi Menyusun turutan • Guru memberikan kad-kad
( 5
minit)
nombor dari besar ke nombor kepada pelajar.
kecil •
Guru meminta murid agar
murid
BBM:
*Mengulangk
aji pelajaran
lepas
menyusun kad-kad
nombor tersebut mengikut
tertib menurun.
Kad nombor
Contoh:
18 0
•
Guru mengaitkan dengan isi
pelajaran iaitu penolakan
yang melibatkan nilai menjadi
semakin kecil/berkurangan.
Langkah 1 menolak nombor 2- • Guru menunjukkan pada murid BBM:
( 20
minit)
digit dan nombor 2- cara meletakkan pembilang - Pembilang
4. remedialedu.blogspot.com
digit;
menggunakan
bahan konkrit
pada kad nilai tempat.
· Murid bersama-sama
mengikut apa-apa yang
ditunjukkan oleh guru.
kayu
chopstik -
Kad nilai
tempat
* guru menunjukkan KBKK:
pengiraan
menggunakan
pembilang dengan
meletakkan pada
nilai
· Murid mengeluarkan
pembilang yang tidak
diperlukan untuk
mendapatkan jawapan.
Menjana
idea, menilai
Nilai:
tempat
yang
disediakan.
· 35 – 24 = 11 Ketekunan
· 32 – 11 = 21
* 29 – 16 = 13
· 43 – 22 = 21
· 45 – 21 = 24
· Murid dibimbing oleh
guru
untuk menyelesaikan
soalan-soalan tersebut.
Langkah 2 Menyelesaikan · Guru memberikan beberapa BBM:
( 15
minit)
operasi tolak dalam soalan kepada murid dalam Papan putih
bentuk ayat
kepada bentuk
lazim
bentuk ayat.
· Guru menunjukkan cara
menyelesaikan operasi
tolak
kecil
KBKK:
· 29 – 15 =
14
daripada bentuk ayat
kepada bentuk lazim.
Menjana
idea, menilai
6. remedialedu.blogspot.com
Langkah 3
10 minit)
2 9 - 1 5
Pengukuhan
- Permainan puzzle matematik.
- 2 4
· pengajaran kepada bentuk lazim
d idedah kan
29 – 15 = 14
25
14
15
3 5
34
11
18
23
24
14
· Guru menyediakan soalansoalan yang dilekatkan pada kepingan puzzle.
· Murid mnyelesaikan soalan pada kepingan puzzle dengan membuat pengiraan dalam bentuk lazim di atas
kertas.
· Setelah memperoleh jawapan, murid mencari jawapan kepada soalan dengan melengkapkan papan puzzle yang
berisi jawapan.
· Murid dibimbing menyelesaikan operasi tolak daripada bentuk ayat kepada bentuk lazim.
· Murid menyelesaikan soalan yang telah diberikan oleh guru.menggunakan garis nombor mendapatkan
jawapan dengan bimbingan guru.
· 35 – 23 =
·25 – 13 =
·45 – 21 =
·44 – 22 =
Teknik: Latih tu bi
Nilai: Ketekunann
BBM:
Papan puzzle
KBKK: Menjana idea,
Nilai:
kesungguhan
7. remedialedu.blogspot.com
Penutup
( 2 minit )
Penutup Kognitif
* Guru memberi
soalan tambahan
sebagai pengukuhan
Guru merumus mengenai apa
yang telah dipelajari pada
hari ini.