1. Қостанай облысы
Қостанай ауданы
«Н.Наушабаев атындағы Затобол мектеп- гимназиясы»ММ
Қазақ тілі пәнінің мұғалімі
Рахметова Кулпара Мырзабаевна
Ашық сабақ
Тақырыбы:
«Әдептілік-адамгершілік бастауы»
Өткізген: Рахметова К.М.
Сыныбы: 9 «А»
2016-2017 оқу жылы
2. Өзін-өзі тану сабағынын жоспары
Мектеп: «Н.Наушабаев атындағы Затобол мектеп-гимназиясы»ММ
Тақырыбы: «Әдептілік-адамгершілік бастауы»
Мерзімі:23.02.2017 жыл
№ 24
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: Сүйіспеншілік, инабаттылық, ізеттілік
Мұғалім: Рахметова К.М.
Сынып: 9
Оқушы саны: 18
Сабақ мақсаты: Оқушылардың әдептілік, инабаттылық,
сыйластық туралы түсініктерін кеңейте отырып сүйіспеншілік
құндылығын ашу.
Міндеттері:
Әдептілік, инабаттылық, сыйластықтың адами қарым-қатынастағы
мәнін ашу;
Ізетті,сыйластықты қарым-қатынас жасау іскерліктерін дамыту;
Сүйіспеншілікке, әдептілікке, ізеттілікке, инабаттылыққа
тәрбиелеу.
Ресурстар
( құралда р,
мәліметтер)
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңi.
Оқушылармен амандасып, «Өзін- өзі тану» сабағының ережесін
«5-Т» қайталау.
Оқушылардың оқу құралдарын тексеру.
2. Тыныштық сәті «Орманға саяхат»
Үй тапсырмасын тексеру: Мәтінді оқып, берілген сұрақтар
бойынша жағдаяттарды талдау.
Ереже
жазылған
плакат
Сабақ барысын талдау
Дәйексөз:
«Әдепті адам деп адамгершілігі жетілген адамды айтамыз.
Жанның әдептілігі-адамның әділеттілігінен, ержүректілігінен,
саналығынан, яғни барлық ізгілікке ие мінездерінен көрінеді.
(Аристотель)
Дәйексөздің мағынасын ашу. Хормен қайталату, дәптерге жазғызу.
Ұл балалар қайталайды, қыздар қайталайды, сосын бәрі түгел
хормен айтады
Дәйексөз
3. Мұғалім сыйы
Әдеп
Бір жұрттың бас әкімі екінші бір байға жолығысып сөйлесіп
тұрғанда, қасынан бір жарлы мұжық өтіп бара жатып иіліп,
басұрып сәлем берді дейді.Оған қарсы әлгі үлкен әкім төре онан да
төменірек басұрып сәлем алды.Қасындағы бай:
-Тақсыр, осынша жұрттың үстінен қараған әкімсіз, осы бір
мұжыққа неге сонша басұрасыз?-деп айтты дейді.
Сода әкім:
-Ешбір ілім-білім үйренбеген мұжық сонша иіліп, әдептілігін
көрсеткенде, мен онан әдепсіз болып қалайын ба?-деді дейді.
Сұрақтар:
1. Әңгіме кім туралы?
2. Әдепті адамның бойында қандай қасиеттер болуы қажет?
3. Өз іс-әрекеттеріңнен ұялған кездерің болды ма?
4. Әдептілік-адамгершіліктің бастауы дегенді қалай түсінесің?
5. Әдепті әдетке қалай айналдыруға болады?
6. «Өз ортаңа үйлесімді бол» дегенді қалай түсінесің?
«Адамгершілік» (ВИДЕО КӨРСЕТІЛЕДІ)
Сұрақтар:
1.Бұл жігіт туралы не айта аламыз?
2. «Үлкенге құрмет-кішіге ізет» дегенді қалай түсінесің?
3.Мәнді өмір сүру үшін не қажет?
4.Өмірді бағалай білесіз бе?
5.Өмірден не күтесіз?
6.Сенің мақсатың қандай?
Видео
көрсетіледі
Шығармашылық жұмыс ( сурет беріледі)
1-топ Әдепті бала қандай болу керек?
2-топ Әдепсіз бала қандай болады?
Төменде берілген ұғымдардың өзіңе ұнағанын таңдап алып, шағын
әңгіме жаз. «Әдеп әлеміне барар жол»
Әдеп-сана
Әдеп-мәдениет
Әдеп-ізет
Әдеп-парасат
Әдеп-тәрбие
Әдеп-инабат
Әдеп-асыл ой
сурет
4. Әдеп-өмір сыны
Әдеп-отаншылдық сезім
Әдеп-мінез
Әдеп-намыс
Әдеп-әдемі сөз
Топпен ән айту
(Өміріңе немқұрайлы қарама)
Үйге тапсырма:
Әдептілікке байланысты тыйым сөздерді жинақтап, әдептілік
тізімдемесін жаса.
Соңғы тыныштық сәті: Баяу музыка ырғағымен көздерімізді
жұмып,бүгінгі сабақтағы айтылған жақсы қасиеттерімізді
жүрегімізге түйіндейік. Көздеріңізді ашуға болады.
Б рі ізге лкен рахмет!!!ә ң ү
Стикерге саба тан ал ан серін жазып, та та а іліп кетеді.қ ғ ә қ ғ